Toui*isme Qaif Vacantietijd... Fototijd Verkeers-stagnatie aan de Morsweg te Leiden Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw en de werkgever VRIJDAG 22 J12LI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 7 Bij de op 22 Juni jl. gehouden raadsverkiezingen werd tot lid van de raad der gemeente Vlissingen ge kozen de heer drs P. Theune (WD). Daar de heer Theune leraar is aan de afdeling HBS van het openbaar ly ceum te Oostburg, verzocht hij in verband met zijn toekomstig raads lidmaatschap aan de Kroon met in gang van 15 Juli jl. ontslag uit die functie, welke naar de letter van art 25 der Gemeentewet met het raads lidmaatschap onverenigbaar is. Op grond van het feit, dat het ont slag uit de leraarsfunctie was ge vraagd, vermeldde de heer Theune in zijn gelofsbrieven, dat hij geen open bare functies bekleedt. Op voorstel van de commissie +ot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw-gekozen raadsleden besloot de raad gisteren, drs Theune niet als lid van de raad loe te laten, daarbij overwegci-.de. dat de Kroon hem nog geen ontslag heeft verleend uit zijn functie van l°raar, zodat hij naar het oordeel van de raad thans nog een met het raadslidmaatschap on verenigbaar betrekking vervult. In tegenstelling met de berichten van de A.N.W.B., dat met het aan vragen van deviezen voor Frankrijk twee tot drie weken gemoeid zouden zijn, vernemen wij van de Nederland- sche Bank, dat men er daar, niette genstaande het overstelpende aantal aanvragen, tot nu toe in is geslaagd, alle verzoeken, die Maandags bin nenkwamen, in de loop van diezelfde week af te handelen. Men moet er echter rekening mee houden, dat de deviezenbanken slechts éénmaal per week, n.l. op Maandag, aanvragen bij de Neder- landsche Bank mogen indienen. Bo vendien zullen kleinere banken in de provincie in het algemeen deze aan vragen niet dezelfde week, maar eerst aan het begin van de volgende week per post terugontvangen. Heeft men reisplannen, dan doet men er dus goed aan de deviezenvergunning zo spoedig mogelijk, in ieder geval veer tien dagen van te voren aan te vra gen. Men kan aanvragen indienen voor de lopende maand en de volgende. De Nederlandsche Bank verzoekt ons er nog eens de aandacht op te vestigen, dat deviezen aanvragen moeten lopen over een deviezenbank of reisbureau en nimmer direct bij de Nederland sche Bank kunnen worden ingediend. MEER SCHAPENVLEES OP DE VLEESBON. Varkenskluiven zonder bon. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 22 Juli 1949 op de vleesbonnen per rant soen (is 100 gram vlees) in plaats van 100 gram vers schapenvlees, 150 gram vers schapenvlees verkrijgbaar zal zijn. Voorts wordt, eveneens met ingang van morgen de rantsoenering van varkenskluiven en staart van runderen en kalveren beëindigd. Wilt U iets weten? Vraag: een middel tegen het elkaar kaal-plukken door kippen. Antwoord: een gevolg van verve ling. Kan soms verholpen worden door hel hoog-ophangen in het hok van bloemkolen e.d., waar de kippen naar springen kunnen. Indien er één kip, die veren pikt hetwelk dan de kip is, die nog goed in haar veren zit! is het 't veligst deze kip te verwijderen. Vraag: Is er in Epe (G.) een Kath. kerk? Antwoord: Ja. Tijdstip der gods dienstoefeningen ons onbekend. Wanneer heeft de Bloedprocessie te Meerssen plaats? De Bloedpro cessie te Meerssen wordt gehouden in het Octaaf van Sacramentsdag en heeft dus dit jaar reeds plaats gehad. LeidenUdenhout. Leiden, Zoe- termeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Wagenberg, Made, Ooster hout, Dongen, Udenhout. LeidenHarlingen. Leiden, even voor Sassenheim rechtsaf door de Haarlemmermeer naar Amster dam. Monnikendam, Purmerend, Oosthuizen, Hoorn, Wognum, Lam- bertschaag, Middenmeer, Wieringer- werf, Den Oever, Afsluitdijk, Harlin gen. RoelofarendsveenSittard. Roelofarendsveen, Woubrugge, Al phen, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Nieuwpoort, Gorinchem, Hedel, 's Hertogenbosch, Eindhoven, Weert, Grathem, Maasbrecht, Sittard. HoogmadeSoestdijk. Hoog- made, Woubrugge, Aardam, Zeven hoven, Mijdrecht, Loenersloot, Vree land, Kortenhoef, Hilversum, Baarn. Soestdijk. LeimuidenHeilo. Leimui- den, Hillegom, Haarlem, Velzen, Be verwijk, Castricum, Heilo. NoordwijkerhoutWaalwijk Breda GeertruidenbergNoordwij kerhout. Noordwijkerhout, Leiden, Hazerswoude, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Woudri- chem, Giessen, Waalwijk, Tilburg, Breda, Oosterhout, Geertruidenberg, Gorinchem, Schoonhoven, Gouda, Boskoop, Hazerswoude, Leiden, Noordwijkerhout. Militaire briefkaarten. Naar aanleiding van een in ons blad ge stelde vraag en het daarop gegeven antwoord over de frankering van briefkaarten, afgezonden door mili tairen in het Binnenland, delen de Posterijen thans mede, in tegenstel ling met hun vorige inlichtingen, dat militairen in het Binnenland inder daad portvrijdom genieten, wanneer aan bepaalde voorwaarden voldaan wordt, die aan militairen bekend zijn, oals b.v. het vermelden van het le- gernummer enz. en PRIJZEN Reizen en trekken is als vacantie- bezigheid zeer geliefd en het bezoek aan yreemde landen trekt velen aan, Wie verre reizen doet kan veel ver halen. Vreemde landen bezoeken is interessant, het is ontspannend, leer zaam, maarvoor een Nederlan der ook vrij duur. En hier zitten we midden in het economisch aspect van het toeristenverkeer. Want het draait weer om deviezen. Het is zo langzamerhand wel tot een ieder doorgedrongen, dat we daaraan, en dan vooral aan dollars een tekort hebben. Met het oog op het huishoud boekje van Nederland is het dan ook van groot belang, dat vreemdelingen hierheen komen om ons hun devie zen te laten verdienen. Het bezoek van buitenlandse gasten is voor Ne derland als het ware een onzichtbare export. Het brengt even goed devie- en in het laadje als export van bloembollen, hoter, kaas enz. Van grote betekenis is, dat b.v. de dol lardeviezen uit het vreemdelingen verkeer voor ongeveer 95 ten ba te van onze dollarspaarpot komen. Dit percentage is voor de export industrieën lager, doordat in de meeste gevallen de grondstoffen, kunstmest, veevoer en dergelijke te gen betaling in dollars moeten wor den geïmporteerd. Het vreemdelingenverkeer lever de Nederland over 1948 een opbrengst aan deviezen op van 27.5 millioen. De verwachting is, dat dit bedrag dit jaar nog hoger wordt. Naar schat ting zullen deze zomer alleen al uit Amerika 25.000 toeristen ons land bezoeken. Misschien zullen er bui tenlanders zijn, die zich erover ver wonderen, dat niet alle Nederlan ders gekleed gaan als Volendammer visser of als een Walchers meisje. Buiten dit biedt ons land echter nog zoveel schoons, bezienswaardigs en interessants op het gebied van na tuur, kunst, folklore, techniek enz., dat onze buitenlandse gasten zeker niet teleurgesteld zullen thuiskomen. Onze machtige waterstaatkundige werken, de energie waarmede Ne derland de oorlogsschade allerwege herstelt en nog zoveel meer, zullen de vreemdelingen ook respect af dwingen voor ons volk. Dit kan in verschillend opzicht nuttig zijn, maar, zakelijk bezien, is het zelfs noodzakelijk. Want, al klinkt het voor de buitenlandse bezoekers niet zo vriendelijk, het vreemdelingen verkeer is een voordelige zaak, zoals in het begin werd verteld. En daar om is het zo jammer, dat het wel voorkomt, dat vreemdelingen hier worden „uitgebeend". Want het ligt voor de hand, dat men weinig ge neigd zal zijn nogmaals naar een land te komen, hoe schoon en inte ressant ook, dat bewoond zou wor den door mensen die op financieel gebied tegenover buitenlandse bezoe kers niet de nodige egards in acht nemen. De wereld is groot genoeg en er zijn nog wel landen, waar men zijn eigen belang beter inziet. De nood van ons volk eist, dat uit het vreemdelingenverkeer alles ge haald wordt, wat mogelijk is. Maar niet door aan buitenlandse gasten veel meer te berekenen dan aan landgenoten. Op deze wijze wordt een kip met gouden eieren geslacht. Er moet integendeel alles op worden gezet om het bezoek van buiten landse gasten te stimuleren. Er is voor Nederland nu een goe de kans om steeds meer gasten te trekken, nu wij, in tegenstelling tot voor de oorlog, een der goedkoopste landen voor vreemdelingen zijn. Bovendien ligt ons land als delta gebied ten opzichte van zijn buur landen gunstig. Naar schatting kan het vreemdelingenverkeer nog wel verdrievoudigd worden. Een der voorwaarden om dit te verwezenlijken is zeker, dat onze gasten ook op het gebied van prij zen coulant worden behandeld. Als zij ook op dit punt reden tot tevre denheid hebben, zullen zij volgende jaren terugkomen en hun enthousias te verhalen thuis zullen hun familie, vrienden, kennissen en collega's be wegen ook eens hun vacantie door te gaan brengen in dat interessante land met die prettige bevolking. Uit statistische gegevens blijkt, dat de toename van het aantal buiten landse gasten in 1948 in de gemeen ten Amsterdam, den Haag en Rot terdam respectievelijk 52 47 en 37 bedroeg ten opzichte van 1947. De stijging van het aantal overnachtingen van buitenlanders bedroeg in de gemeenten respectie velijk 63 37 en 25 Het aan tal overnachtingen van buitenlan ders maakte in 1948 respectievelijk 39 37 en 43 uit van het to taal aantal. PRIJSVRAAG VOOR SCHILDERIJ VAN H. JOZEF. De commissie voor de Vaticaanse kunsttentoonstelling, die gedurende het Heilig Jaar zal worden gehou den, heeft bekend gemaakt, dat een internationale prijsvraag voor een schilderij van de Heilige Jozef, de patroon der Kerk, zal worden uitge schreven. Het bekroonde schilderij zal in mo zaïek worden gereproduceerd en in het Noordelijke dwarsschip van de St. Pieter worden aangebracht. Wij hebben een camera voor elke beurs VANDAAG GEEN GROENTEN NAAR DUITSLAND Vandaag kon geen export van groenten naar Duitsland plaats heb ben wegens uitputting van de be schikbare geldmiddelen. DE VELDMUIZENPLAAG. Blijkens mededeling van de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wage- ningen is het verdelgen van de veld muizen nog buitengewoon moeilijk. Men is hiermede te laat, doordat een aantal boeren uit verschillende stre ken de adviezen van de plantenziek- tekundige dienst toen het nog niet te laat was niet heeft opgevolgd of niet kon opvolgen door gebrek aan arbeidskrachten. Het is nu soms vrij wel onmogelijk een radicale verdel ging toe te passen. De oplossing zou zijn drie weken lang gifkorrels te ver spreiden, doch de boeren hebben hiervoor dit seizoen geen tijd en geen arbeidskrachten beschikbaar. Er wordt naar een andere oplossing ge zocht en zo is er met het polderbe stuur Geldermalsen onderhandeld over inundatie. De polder wordt dan even onder water gezet waardoor de muizen verdrinken. Maar organisato risch is dit plan niet door te voeren, daar de boeren voor een dergelijke inundatie hun toestemming moeten geven, alsook de landeigenaars. Bo vendien is het problematisch of zulk een inundatie doeltreffend zou kun nen zijn omdat een polder niet overal het zelfde niveau heeft. Hierdoor zou het water naar een bepaalde hoek gaan waardoor grote schade aan het land zou kunnen worden toegebracht en de verplaatsingsmogelijkheden van de muizen groter zouden wor den. Een ander plan wordt thans be proefd n.l. een kunstmatig bevloeien. Dit gebeurt door de Heidemaatschap pij die b.v. bij Hedel reeds kleine percelen ónder water heeft gezet, waardoor de aanwezige muizenbevol king is uitgebreid. De bevloeiing ge schiedt met een pomp van een sloot uit en heeft dit voordeel, dat het of schoon duurder dan het leggen van gif korrels (de kosten hiervan zijn ƒ40.der h.a.), geen extra arbeids krachten vraagt, terwijl bovendien het grasland meteen bevloeid is, zo dat het door de muizen kaalgevreten oppervlakte binnen een week weer groeimogelijkheden heeft. In ieder geval is de bestrijding van de muizen op het ogenblik in een experimenteel stadium en afgewacht moet worden of er resultaten worden bereikt. Over het algemeen, zo deelde de plantenziektenkundige dienst verder mee, zijn het steeds dezelfde boeren en steeds dezelfde streken, die het meest van de muizenplaag te lyden hebben. Dit moet voornamelijk wor den toegeschreven aan bepaalde na latigheid van deze boeren ten aanzien van de zorg voor hun land. Het hoofd der school uit Sterksel, de heer A. Schilleman bereed on langs met een normaal herenrijwiel waarop een hulpmotor was gemon teerd het rijwielpad. Hij kreeg een proces-verbaal. Voor de kantonrechter te Eindho ven waar zijn zaak voorkwam be toogde hij dat hij ondanks naspeu ringen, geen zekerheid had kunnen krijgen over de betreffende bepalin gen, en daarom zijn toevlucht geno men had tot een proefproces. De ambtenaar van het openbaar minis terie hield zich aan de woordelijke tekst van de Motor- en Rijwielwet. De kantonrechter sloot zich bij deze opvatting aan, zonder in te gaan op de mogelijke geest dier wet. Zijn uit spraak luidde: schuldig, zonder toe passing van straf. De Morsweg is in rep en roer! Al sedert twee we ken verhinderen demonstratieve rood-witte hekken en het wakend oog van een politie-agent dat het nor male verkeer de overweg passeren kan. Het is trou wens ook niet mogelijk; midden op straat ligt het vol met hopen zand, balken en verder ongerief, dat bij het opbreken van een straat noodzakelijk is. Slechts één smal trottoir is vrijgehouden. Voetgan ger-s en wielrijders, met de fiets aan hun hand, kun nen er passeren. Voor het verdere verkeer is de weg omgelegd over het Noordeinde. De oorzaak van al dit ongerief is overigens zeer simpel. Er moet een diep-riool gelegd worden vanaf de enkele huizen, die met hun front naar de spoor weg staan. Het eerste deel is gereed; 90 meter riool is al gelegd, totdat men midden op de Morsweg, t.o. het kantoor van de fa. Nieuwenhuizen uitkwam. Daar is een „stuk" ingelegd, voor eventuele latere aansluiting van de Morsweg, in de richting van de Morspoort. Het riool dat thans wordt aangelegd, buigt de andere kant uit, onder de spoorwegovergang dooi en zal een voorlopig einde vinden bij de Rijnzicht- straat. In totaal bedraagt de lengte dan 150 meter. Een en ander zal echter nog wel enige tijd duren. Ruim vier meter diep moet er gegraven worden, voordat het riool gelegd kan worden. De verkeers- stagnatie zal dus nog even aanhouden. (Foto: „De Leidse Courant") De tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam veroordeelde de „Ga léries Modernes" tot een geldboete van 52.550 met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen voor een gezamenlijke waarde van ca. ƒ20.000. Een bus van de N.S. is op de rijksweg MaastrichtSittard geramd door een lege mijnwerkersbus. De 2 chauffeurs en de conductrice van de spoorbus werden zwaar gewond. Minister Mansholt heeft in Eist. in de Betuwe een proef boerderij, een tichting van de N.V. Centrale Sui kermij. „De Laar" geopend. De op deze boerderij ingevoerde verbeter de ensilage (inkuiling) acht de mi nister van onschatbare betekenis en een belangrijke besparing op de in voer. Te Vlaardingen heeft in de fa briek N.V. Zilvervisch een brand ge woed, die ernstige schade heeft aan gericht. NACHTVORST OP#JAVA Het droge weer op de hoogvlakte van Pengalengan, dat gepaard gaat met een felle koude 's nachts, heeft nachtvorsten veroorzaakt, die voor de theeplanters een grote schadepost betekenen, daar de aangetaste area len geruime tijd uit de productie moeten worden genomen. Hoewel langzamerhand ieder in de landbouw nu wel het bestaan kent van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw, is lang niet ieder vol doende op de hoogte van de hoofdza ken der regeling. Evenmin zal iedere werkgever de verplichting kennen, die op hem komen te rusten. Het is dus niet onnut hxer in het kort over len en ander wat te vertellen. Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landuouw treedt op 1 Mei a.s. in werking. Het zorgt er voor, dat de arbe-'ders in de lanubouw een pen sioen krijgen bij oi c'erdom en invi- 1 di+'Jt, terwijl ook bij hun overlij den aan de weduwen en wezen een pensioen wordt toegekend. Het ouderdomspensioen gaat in op het 65e jaar en bedraagt voor de oudste arbeider, die dus het eerst aan de beurt komen voor pensioen 6.per week. In de loop van 40 jaren stijgt het geleidelijk tot 12. per week, alles in de onderstelling, dat er zonder onderbreking premie wordt betaald. Het invaliditeitspensioen is 2/3 van het ouderdomspensioen. Het wedu- wénpensioen, dat uitgekeerd wordt tot aan de 60e verjaardag der we duwe bedraagt 5.per week, het wezenpensioen bedraagt 1.per week voor ieder kind en eindigt op de 17e verjaardag van het kind. De deelneming aan het Fonds is niet een zaak van vrijwilligheid, maar is voor iedere arbeider ver plicht, evenals iedere werkgever ge houden is de verplichtingen, die het reglement hem oplegt, na te komen. Het bedrag van de premie is ge steld op 2.50 per week, behalve voor degenen, die 17 jaar of ouder zijn, maar nog niet 21 jaar. Voor de ze is de premie 1.25 per week. Werkt de arbeider 4 dagen per week of minder, dan is voor iedere dag een dagpremie van 0.50 verschuldigd als hij 21 jaar of ouder is en een dag premie van 0.25 als hij tot de groep der jongeren behoort. Jongens, jon ger dan 17 jaar, worden nog niet in de verzekering opgenomen. De werkgever is aansprakelijk voor de betaling der premie, maar hij dient de helft der premie in te hou den op het loon, dat van 1 Mei af voor de arbeider geldt. De premiebetaling heeft plaats door het plakken van zegels op zegelbla den. De zegels koopt de werkgever bij een Boerenleenbank, de zegel bladen krijgt hij van de Sociale Ver- zekerings Commissie (S. V. C.;) in zijn distict. Voor elke arbeider legt hij een zegelblad aan. Verdere bij zonderheden staan op de omslagen der zegelbladenboekjes gedrukt. Voor het ophalen der zegelbladen, die elk kwartaal vernieuwd moeten worden, zorgt de S. V. C. Daar ook de arbeider kennis moet dragen van de betaalde premies, dient de werkgever hem een soort van kwitantie in handen te geven, bestaande uit een strookje van het door hem beplakte zegelblad. Dat strookje moet op de premiekaart. die de arbeider in zijn bezit heeft worden geplakt. Er blijft nog over te vermelden, dat de bedrijfstakken, die van 1 Mei af onder de verplichting tot deelne ming vallen, zijn: a. landbouw in engere zin (akker en weidebou'w, veehouderij en pluim veehouderij b. de navolgende tot de tuinbouw in ruime zin behorende bedrijfstak ken: groenteteelt, fruitteelt, krui denteelt, bloemkwekerij, boomkwe kerij, tuinbouwzaadteelt en bloem bollenteelt (de laatste bedrijfstak be perkt tot een deel van het land); c. griend- en rietcultuur; d.. bosbouw; e. veenbedrijf: f. hoveniersbedrijf. Hiermede is in grote lijnen aange geven, wat de werkgever moet we ten Mocht hij meerdere inlichtingen wensen, dan kan hij zich wenden tot de S. V. C. in zijn woonplaats. Het is voor een vlotte gang van zaken dringend nodig, dat ieder, die bij de uitvoering der regeling is be trokken, ten volle zijn medewerking verleend. Vrijstelling van de verplichting tot deelneming. Er zijn in de landbouw verschil lende werkgevers, die voor hun per soneel reeds pensioenvoorzieningen lopende hadden; voordat het Be drijfspensioenfonds voor de Land bouw in werking trad. Wanneer de bestaande regeling aan bepaalde eisen voldoet, waarvan de voornaamste wel is, dat de pensioenvoorzieningen minstens even gunstig moeten zijn, als die van het Fronds, kan vrijstel ling worden verleend van de ver plichting tot deelneming. Aanvragen om vrijstelling dienen zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 1 September a.s. te worden ingezon den aan hét kantoor van het Be drijfspensioenfonds voor de Land bouw, Zeekant 35. Scheveningen. Terugwerkende kracht. Bedrijfspensioen is in werking ge treden vanaf 1 Mei 1949. Hij dus, die op 1 Mei 1949 in de rechten van een uitkering uit het Bedrijfspensioenfonds viel. kan deze rechten alsnog doen gelden. Daartoe moet hij zich melden bij de Sociale Verzekerings Commissie. De reeds vervallen termijnen vanaf 1 Mei 1949 worden eventueel alsnog uitgekeerd. Londense havenstaking opgeheven MAANDAG WEER AAN HET WERK De stakende Londense havenarbei ders hebben hedenmorgen eenstem mig besloten Maandag het werk te hervatten. Het „uitsluitingscomité" van de Londense havenarbeiders had aanbe volen het werk in de haven Maandag volledig te hervatten. De Canadese schepen, die de aan leiding van de staking vormden, zul len door de Canadese zeeliedenvak beweging zelf behandeld worden. DRIE BEROEPSAGITATORS Hedenmorgen is officieel medege deeld, dat drie vreemdelingen, var wie er twee vertegenwoordigers zou den zijn van het internationaal con gres van havenarbeiders, dat verbon den is aan de wereldboncf van vak verenigingen, en de derde een Neder landse communist, te Londen zijn aangehouden. De betrokken personen zijn Louis Goldblatt, John Maletta en Johan Frederik Blankenzee. De Britse minister van binnenland se zaken, Chuter Ede, heeft heden morgen aan de andere ministers voor gesteld deze drie personen uit te zen, daar zij beschouwd worden als communistische beroeps-agitators, die tot taak zouden hebben de sta king bij de Londense havens te doen uitbreiden. Zij waren zo juist per vliegtuig in Engeland aangekomen met „nauw keurig omschreven instructies, orr contact op te nemen met de haven arbeiders en hen een internationale boycott'tegen Britse schepen te be loven". PAUS HOUDT ZONDAG RADIOREDE Z.H. de Paus zal Zondagavond half zeven over de Vaticaanse radio een toespraak tot de wereld houden. De rede zal worden uitgesproken tij dens een audiëntie, die de Heilige Vader aan afgevaardigden van het internationaal congres van de vrou welijke Katholieke Actie, dat mo menteel in Rome wordt gehouden, zal verlenen. Verwacht wordt dat de audiëntie zal worden bijgewoond door 11.000 katholieke vrouwen, onder wie duizend buitenlandse, DE STRIJD IN CHINA De Chinese communistische radio heeft gemeld, dat de communistische strijdkrachten 'de gehele provincie Tsjekiang hebben bezet, met uitzon dering van de Tsjoetsjan-eilanden, ter hoogte van Hankou. Donderdag is brand uitgebroken in de raffinaderij van de Standard Oil in het Zuid-Oosten van Baltimore. Er deed zich een reeks ontploffingen voor. Tientallen personen werden ge wond van wie sommige ernstig. Bo ven de gebouwen sloegen de vlam men uit van honderdmeter hoogte. De brandweer kon de brandende ge bouwen niet verder dan tot op een afstand van vijftig meter benaderen. DE CLOWN GROCK ZIEK De bekende clown Grock is met een leverkwaal in een ziekenhuis in Amiens opgenomen. Twee Parijse specialisten behandelen hem. DIPLOMA-UITREIKING AAN DE TEXTIELSCHOOL In het leslokaal van de Textiel school, Herengracht 36, werden gis termiddag aan zes leerlingen diplo- 's uitgereikt. Dit betrof de eerste groep van leerlingen, die de twee jarige dagschool met goed gevolg doorlopen hebben. De voorzitter van de Ambachts school, ir. J. J. G. van Hoek, richtte gelukwensen tot de leerlingen en hun aanwezige ouders, er op wij zend hoe gelukkig het was, dat de- ouders niet gedacht hadden „mijn zoon moet beslist naar de Mulo om in het leven iets te worden". Thans hebben zij een goede opleiding ach ter de rug en wanneer zij dit in toepassing brengen, zullen zij van het ambacht meer vreugde beleven dan van de „eeuwige kantoorkruk". Zich tot de geslaagden wendend, waarschuwde spr. er voor niet te denken, dat ze nu de wetenschap in hun macht hebben. Ervaring missen de jongens nog en dit zullen zij steeds moeten bedenken in hun om gang met oudere textielarbeiders, die weliswaar een theoretische op leiding missen, maar kunnen bogen op rijke ervaringen. Bescheidenheid zal hen dus moeten sieren. Daar naast zullen de geslaagden hun uiterste best moeten doen, om een levend bewijs te zijn van het be lang van een Textielschool in. Lei den. De directeur van de Ambachts school, de heer G. E. E. Kuijntjes, prees in deze geslaagden hun vol harding om twee jaar lang deze school te volgen. De groep, die be gon, was aanmerkelijk groter; niet alle beginners hebben het einde ge haald. De directeur prees vervolgens de gemaakte werkstukken, die door iedereen gezien mogen worden en spoorde de jongens aan de studie boeken niet al te diep in de kast te stoppen. Begin October start de ter- tielavondschool weer en op die cur sus is ook voor deze leerlingen nog veel te leren. De heer G. W. J. M. Raymakers, le raar van de Textielschool, gaf zijn discipelen voor de laatste keer een hartelijk gemeend woord mee. De overgang naar het bedrijf zal niet meevallen, maar zoals deze leerlin gen ook op de Textielschool hun tan den op elkaar gezet hebben, zo moe ten zij het ook in het bedrijf doen. Dan zullen zij ook daar slagen. Voor hen die moeilijkheden mochten krij gen, staat de deur van deze school steeds open. Nadat een der aanwezigen namens de ouders dank gebracht had aan het bestuur en de leraren, daarbij be pleitend een blijvende scherpe con trole op de leerlingen in de bedrijven door de Textielschool, sloot ir an Hoek deze bijeenkomst, na het dank woord aan de leraren nog eens extra onderstreept te hebben. De leerlingen, die daarvoor uit handen van ir van Hoek hun diplo mas en cijferlijsten ontvangen had den, kregen tenslotte gelegenheid hun ouders te tonen waar zij in de school gewerkt haden en wat er be reikt was. De namen der geslaagden zijn: Wim van Doorn, Alphen aan den Rijn Harry Ooms en" Chris Reparon, Voor schoten, Daniel Ringelberg, Leiden, Harry van Stijn, Lisse en Jan v. d. Wereld, Rijpwetering. Prijzen voor de Tram-harmonie. Op het gisteren te 's-Graveland gehouden nationale concours, be haalde de N.Z.H. Tram-harmonie een eerste prijs in de concert-afdeling, met 314 punten, en een eerste prijs in de mars-wedstrijden, met 54 pun ten. Directeur P. Baart mag dus te vreden zijn! MULO-EXAMENS. Geslaagd zijn: J. J. Smit, J. Somme- ling, Leiden; L. Koopmans, G. R. de Leeuw, Lisse: R. Eichelsheim, Noord- wijk a. Zee; R. v. der Zwaag, M. van 't Wout, Alphen a. d. Rijn; J. G. Ver ver, Voorschoten; J. Scheepstra, Lei derdorp; A. B. Mekking, M. G. Spaanderman, Leiden; M. van Hars kamp, Koudekerk a. d. Rijn; J. de Groot, Oegstgeest; C. W. Delforterie, Leiden; M. v. der Wilk, Noordwijk a. Zee; C. Haasnoot, Katwijk a. d. Rijn; S. E. Westmaas, Woubrugge. KATH. MULO-EXAMENS. Geslaagd zijn: H. de Heiden, H. Kooloos, W. Pieterse, B. Röling, T. v. Schaik, N. v. Schooten, J. Hart man, S. Ruiten, A. Smidt, A. Groe nendijk, C. Kleiweg, J. Nienhuis, M. Rozestraten, H. v. d. Wel, T. Heeman. M. Heemskerk, E. Hollaar, J. deJor.g, C. Paardekooper, A. Paardekooper, M. Pierlot, E. v. Leeuwen, T. v. Leeuwen, T. Venne, A. Vlasman. C. Warmerdam, J. Wesseling, J. Zon neveld.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2