3)e £eicW(Botvfca/iit De Engelsen voelen de crisis De wenende Madonna Togliatti keerde terug De Engelsen krijgen minder tabak en suiker Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" .VRIJDAG 15 JULI 1949 40ste JAARGANG No. 11745 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m„Telefoontjes f 1.50 Een gordijn van lawaai ONDER een democratisch bewind heeft ieder het recht, zijn me ning te zeggen, te propageren; het recht, voor wat hij meent, dat goed is op te komen en te strijden, en tegen wat hij meent, dat slecht is te protesteren en te ageren. Maar... hij moet daarbij die mid delen gebruiken, en hij moet daar bij die wegen bewandelen, welke in een samenleving van principieel verschillend denkende mensen toe laatbaar zijn. Zoetsappigheid in het protesteren en ageren wordt volstrekt niet ge ëist Maar dat men met een soort razernij een paniek onder het volk tracht te verwekken, kan niet wor den geduld in een democratische sa menleving. Met instemming citeren wij hier wat deze week „De Linie" schrijft over het gordijn van lawaai, dat de communisten trachtten te hangen rondom de film „Het geval-Gou- zenko." „Ondanks maandenlange protes ten en vertogen door lieden die de prent nooit gezien hebben is de film „Het geval-Gouzenko" na test-vertoningen in Heerlen, Maas tricht, Groningen en Haarlem thans ook in Amsterdam en Den Haag te zien. Hulde aan de theater-directies, die zich noch door rode chantage, noch door opvallend slechte (en overdreven zwarte) recensies heb ben laten afschrikken! Want deze film vertoont een zwakke glimp van de werkelijke geheime arbeid, door het Sovjet-imperialisme in het Wes ten verricht, en zij verdient alleen daarom reeds als boeiend en instruc tief document door zeer velen ge zien te worden. Het voordeel der even hardnek kige als bedriegelijke sabotage, door de CPN aan haar jeugdige stootbri gades opgedragen, is dat Nederland dezer dagen met eigen ogen heeft kunnen waarnemen tot welk een ra zernij en paniek deze relletjes scheppers in staat zijn zodra be paalde bevelen uitgevoerd dienen te worden. De Amsterdamse politie kan er van meespreken. En vele be woners der hoofdstad hebben op nieuw nagedacht over die barbaarse mystiek, welke in het midden der eeuw nog zoveel warhoofdige slacht offers weet te maken." Snelheids maniakken jyjet een sarcasme, dat alleszins verklaarbaar is, schrijft „De Nieuwe Eeuw" over de snelheids- vellustelingen op de openbare we gen en straten: „Met een enthousiasme alsof 'het ratten betreft, overrijdt men heden ten dage in onze grote steden voetgangers en fietsers. Steden schijnen lastige obstakels op de weg der automobilisten die voor het overgrote deel beze ten schijnen door de geest van de Tour de France. Joris van den Bergh heeft de Minister al ge vraagd, of hij een revolver bij zich mocht dragen om de ma niakken een kogel achterna te jagen. Maar dat is ook al moei lijk, als men eenmaal goed dood is. Kan hier van overheidswege niet worden ingegrepen? De be palingen inzake maximumsnel heden in steden en dorpen zijn dode letters. Zware fooeten voor de chauffeur die ze over treedt! En wie door schuld on gelukken maakt, voorgoed het rijbewijs ontnemen en voor zeer geruimte tijd in zekere geïso leerde ruimte." „De bepalingen inzake maximum snelheden in steden en dorpen zijn dode letters" - Zo is het, helaas! Er wordt gelukkig veel zorg besteed Dm het te voet gaand publiek, jong en oud, de regels van het verkeer te leren. Fietsers, die b.v. op de „kleine steentjes" rijden, hebben ook wel dé aandacht van verbaliserende politie agenten. Maar auto's laat men vaak vrij rennen in een vaart, welke met alle voorschriften van maximum snelheid de spot drijft. En dat is ergerlijk. De Franeker-ramp SCHADEPOST VOOR DE VERZEKERAARS Het verongelukken van het Neder landse vliegtuig „Franeker" in India betekent een ernstig verlies voor de Londense verzekeringsmaatschap pijen, aldus meldt de „Times". Het grootste gedeelte van de schade moet door Engelse maatschappijen worden vergoed. De „Franeker" was verze kerd voor 250.000 pond (meer dan 2,5 millioen gulden). De 34 passa giers waren ieder verzekerd voor 25.000; de elf leden van de beman ning voor gezamenlijk ruim 200.000 gulden. In totaal kost het ongeluk aan de Engelse verzekeringsmaat- schappijen 3.600.000 gulden. De om-1 gekomen journalisten waren boven dien in Amerika verzekerd. Het Amerikaanse blad „Washing-' ton Daily News" (een van de „Scripps Howard-bladen) heeft het eerste van een reeks van vijf artike len van de met de franeker" om gekomen correspondent Burton Heath gepubliceerd. De titel van het eerste artikel opgemaakt over de ge hele frontpagina, luidt: „Onze blun der in Indonesië. De schrijver constateert: „De di plomatie van de Verenigde Staten heeft een andere zeer grote blunder in het Verre Oosten begaan. Nadat wij China verloren hebben, gaven wij nu opnieuw aan Moskou de ge legenheid, waarop het zat te wach ten, om in Indonesië een gebied dat zal blijken de sleutel te zijn in een Pacific-oorlog door te drin gen. Wij hebben onze steun verleend aan de minst democratische en minst Wester gezinde groep in de Archipel door haar een overheer sende positie te geven in de komen de nieuwe regering." De schrijver vervolgt: „Vele niet- Nederlandse waarnemers zijn van mening dat de Ver. Staten. Enge land en de overige Westerse demo cratieën groot belang hebben bij een stabiele regering in Indonesië. Een dergelijke regering zou bereid en in staat moeten zijn een Sovjet-agres sie te weerstaan en bij een werke lijke aanval een beroep moeten kun nen doen op de militaire kracht van het Westen. Er was een kans om hier een dergelijke regering te krij gen. Maar de Ver. Staten hebben deze gelegenheid welbewust laten voorbij gaan en hun gehele steun gegeven aan een groep, die twijfel achtige bekwaamheid bezit." VOORMALIGE NAZI'S IN ISRAëL? De Israëlische politie, die jacht maakt op een illegale organisatie tot het binnensmokkelen van met- Joden in Israël, zal misschien bin nenkort belangrijke nazi's kunnen identificeren, die naar Israël zijn gevlucht om aan veroordeling in Europa te ontkomen. Volgens een gewoonlijk welinge lichte brond te Haifa is een voorma lige consulaire ambtenaar in Bratis lava (Tsjecho-Slowakije) die ver antwoordelijk zou zijn voor het naar de dodenkampen zenden van vier honderdduizend Joden, in Israël aan gekomen, waar hij door de politie geschaduwd wordt. Het onderzoek naar deze zaak zal mischien leiden tot nog meer identificaties. ONONTPLOFTE BOM BIJ LON- DENS ZIEKENHUIS In de naaste omgeving van het University Colle ge Hospital te Londen werd een bom van 2250 pond gevonden, die waar schijnlijk in 1941 door een Duits vliegtuig is uitgeworpen. Onmiddel lijk maakte men een begin met de evacuatie van de 345 patiënten. Twee zusters kijken belangstellend naar het uitgraven van de onontplof- te bom. Het Pauselijk decreet OOK TEGEN COMMUNISTISCHE „MEELOPERS" Het pauselijk decreet betreffende de automatische excommunicatie van katholieke communisten is door ra- dio-Vaticana in twaalf talen uitge zonden. Aan de uitzendingen naar Oost-Europa is bijzondere aandacht besteed. Het decreet is gepubliceerd in de „Osservatore Romano". Ver wacht kan worden, dat het in alle kerken zal worden afgekondigd. Volgens Vaticaanse functionarissen is het decreet uitgevaardigd vooral met het oog op het gevaar van in filtratie in katholieke organisaties van communistische vijfde kolonnes. Volgens deze zegslieden is het de creet tevens bedoeld voor „meelo pers", die de communistische politiek en de communistische propaganda steunen. De Italiaanse communistische krant „Unita" heeft het nieuws over het decreet verwerkt in een klein bericht. In een kort commentaar t zegt het blad, dat de excommunica tie der katholieke communisten de bekroning, is van „een felle provoce rende campagne" van de Heilige Stoel tegen de katholieken, die niet van plan zijn zich te houden aan „de politieke richtlijnen van het Vati- caan". Waarnemers in Rome zijn van mening, dat over enkele dagen meer aanvallen op het decreet kunnen worden verwacht. De communisti sche leiders in Italië en elders wachten waarschijnlijk op de beve len van de Kominform. Aangenomen kan worden, aldus deze waarnemers, dat de reactie van de Italiaanse com munisten fel zal zijn. Zij hebben steeds alles in het werk gesteld en niet tevergeefs om de Italianen er van te .overtuigen, dat het katho lieke geloof en het lidmaatschap van de communistische partij kunnen sa mengaan. FRANSE KARDINALEN OVER WARE ONDERWIJSVRIJHEID. Episcopaat vol bewondering voor heldhaftige houding van onder wijzend personeel. De vier Kardinalen van Frankrijk hebben in naam van het gehele Franse episcopaat een herderlijk schrijven gericht aan de gelovigen. Zij sporen daarin de Katholieken van Frankrijk aan om voor de rechten van het bijzonder onderwijs te blijven strijden. Het episcopaat, aldus het herderlijk schrijven, is vol bewondering voor de heldhaftige houding van het onderwijspersoneel, dat ondanks grote financiële moei lijkheden aan zijn taak getrouw blijft. De tekst van het herderlijk schrijven luidt als volgt: „Nu het einde van het schooljaar nadert, voelen W'ij Ons gedrongen, om in naam van het Franse Episco paat uitdrukking te geven aan de dankbaarheid der gezinnen jegens de onderwijzers van ons Christelijk onderwijs. Hun heldhaftige belange loosheid heeft meer dan eens ver hinderd, dat de poorten van Katho LITAIRE ACADEMIE In tegen woordigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard en vele hoge autoriteiten heeft de officiële heropening van de KMA tp Breda plaats gehad. Tijdens de openingsrede van de Gouverneur van de KMA, luitenant-kolonel K. G. Puffius. lieke scholen zouden worden geslo ten tengevolge van een financiële situatie, die iedere dag zorgwekken der wordt. Ondanks een bezoldiging, die in het geheel niet overeenstemt met hun bevoegdheid en hun ver antwoordelijkheid, zijn de onderwij zers van het Christelijk onderwijs getrouw gebleven aan 'hun taak. Dank zij hen hebben de ouders verlangend om het Christelijk leven van hun kinderen te verzekeren voortdurend scholen kunnen vinden, waar onderricht en opvoeding in vrede samengaan, waar de godsdien stige vorming van de ziel in volko men harmonie blijft met de ontwik keling van de geest, waar de leer ling leert zijn vaderland te bemin nen en alle instellingen waarmede de staat begiftigd is." 25.000 GEDELEGEERDEN OP KATHOLIEK CONGRES VOOR DE WERELDVREDE TE LOTJRDES VERWACHT. Op het Katholiek Congres voor de Wereldvrede, dat van 21 tot 25 Juli te Lourdes zal worden gehouden, worden 25.000 gedelegeerden uit 32 verschillende landen verwacht. Veertig Kardinalen, Aartsbisschop pen en Bisschoppen uit de gehele wereld zullen onder voorzitterschap van Kardinaal Schuster, aartsbis schop van Milaan, aan dit Congres deelnemen. Gedurende dit congres, dat 5 da gen zal duren, zullen journalisten, rechtsgeleerden, artsen, leraren en andere beroeps- en vakgroepen in afzonderlijke studie-bijeenkomsten de voorwaarden voor een rechtvaar dige en blijvende vrede bespreken. Aan het in 1948 te Lourdes ge houden eerste Katholieke Congres voor de Vrede namen 12.000 gedele geerden uit 26 landen deel. POOLSE KERK ONTRAADT BEZOEK. De Poolse katholieke overheden hebben hun gelovigen verzocht niet deel te nemen aan pelgrimstochten naar de kathedraal van Lublin, waar volgens geruchten een Mariabeeld zou „wenen". Als gevolg van deze geruchten, die tien dagen geleden zijn ontstaan, zijn reeds zeer talrijke Poolse katholieke naar de ka thedraal van Lublin gestroomd. Woensdagavond was het gedrang zó hevig, dat een 20-jarig meisje werd doodgedrukt en 19 andere personen verwondingen opliepen. Mgr. Karwa, bisschop van Lublin, heeft verklaard, dat een onderzoek door een speciale commissie niets aan het licht heeft gebracht, dat zou kunnen bewijzen, dat in de kathdraal zich iets van bo vennatuurlijke aard zou hebben voor gedaan. De geruchten over een „wenende" Lieve Vrouw in de kathedraal van Lublin zijn de ronde gaan doen na dat iemand verklaard zou heb ben, dat hij had gezien, dat een Ma riabeeld bloedige tranen had gestort. Daarsa werd rondverteld, dat zes blinden, die voor het beeld hadden gebeden, het gezicht hadden terugge kregen. Tot ver in de omgeving van Lublin verlieten duizenden mensen hun huizen om het „wonder" te aanschouwen. De trein- en busdien sten op de stad geraakten in de war door de overweldigende toeloop. De- regering in Warschau heeft in ver band met de gebeurtenissen een aan val op de Kerk gedaan. Een woord voerder van de regering heeft vei> klaard, dat de Kerk en de „Stem van Amerika" verantwoordelijk zijn voor „het bloed van de mensen, die in Lublin zijn gedood of bijna gedood". En'dat, terwijl de-Kerkelijke Over heid zich keert tegen de „wonder verhalen! De verschijningen te Beauraing Mgr. Charue, bisschop van Namen, heeft tot de geestelijkheid van zijn bisdom een schrijven gericht, waar in hij het voorbehoud, dat geformu leerd werd bij de aanvang van de verering van O. L. V. van Beau raing, intrekt. Zich uitsprekend over de werke lijkheid en het bovennatuurlijke ka rakter der gebeurtenissen, verklaart hij te kunnen bevestigen, dat de Maagd Maria in de winter 1932 1933 inderdaad aan kinderen te Beau raing is verschenen. Voorts heeft de bisschop een de creet uitgevaardigd, waarbij ver klaard wordt, dat twee genezingen, die zich in 1933 te Beauraing voor deden, wonderbaarlijke genezingen zijn en moeten worden toegeschre ven aan de tussenkomst van God door bemiddeling van O. L. V. van Beauraing. Behalve de bezuiniging op de voe- dings- en genotmiddelen kondigde Cripps aan, dat de invoer zal ver minderen van: timmerhout, papier, pulp en non-ferro metalen uit de dol- largebieden. De invoer van staal zal eveneens beperkt worden en het is dringend noodzakelijk de binnenland se productie zo hoog mogelijk op te voeren. Cripps knoopte hieraan vast, dat er een aanmoediging voortvloeide uit de hoop, dat de staalbedrijven ge nationaliseerd zouden worden. „U gelooft niets van wat u daar zegt", interrumpeerde Winston Chur- chil, de leider van de conservatieve op positie. „Ik hoop, dat de heer Chur chill geen last heeft van de warmte", antwoordde Cripps, „zijn manieren schijnen er, overigens wel onder te lijden". De invoer van katoen zal niet ver hoogd worden .maar de binnenland se industrie zal er geen nadeel van ondervinden. Van de verlaging van het suikerrantsoen verwacht Cripps een besparing van ongeveer 14 mil lioen dollar. Het vlees zal voorname lijk uit Argentinië komen en de bo ter uit landen buiten het dollar-ge bied. Uit de besprekingen met de Ame rikaanse minister van Financiën Sny der en zijn negen collega's uit het Genemenbest, was gebleken, dat het dollarprobleem met vereende krach ten moest worden opgelost. Hij hoop te dat de landen van het Gemenebest het voorbeeld van Engeland zouden volgen door hun aankopen in het dollargebied te beperken. Over de import van petroleumpro- ducten is nog gen beslissing bekend gemaakt. De financiële redacteur van Reu ter noemt de aankondiging van Cripps een schok voor de industrie, waarvan men de gevolgen niet moet j onderschatten. De minister zelf sprak van een „ernstig maar noodzakelijk kwaad". Bovendien zullen er meer goederen uitgevoerd worden naar de dollargebieden, ten koste van de voorziening van het sterlinggebiedM met inbegrip van Engeland zelf. In dubbele mate zal de'Engelse binnen landse markt getroffen worden. Al deze maatregelen zullen het aanzien- De Londense havenstaking Donderdag zijn besprekingen ge voerd tussen leiders van twee van de vakbonden, die betrokken zijn bij de Londense havenstaking en vertegen woordigers van de Canadese zeelie denunie. Het aantal stakers nam toe met 325 man, die zich Donderdag niet op hun werk meldden. In totaal staken op het ogenblik 14.289 havenarbei ders. Op een massameeting heeft een van de stakingsleiders het aanbod gedaan, dat de havenarbeiders voed- selschepen zouden lossen zonder hiervoor betaald te worden ,om de onherstelbare schade en het verlies, die door de werknemers aan het land waren berokkend, goed te maken". Enige honderden arbeiders, die de volgende week met vacantie zouden gaan, stonden Donderdag in de rij om ihun vacantiegeld in ontvangst te nemen. De nationale raad voor de industrie had echter besloten, deze uitkering in te houden omdat er niet behoorlijk gewerkt was. De kwestie zal opnieuw in behandeling genomen worden als de mannen weer aan het werk gaan. lijke dollartekort niet wegwerken en Cripps weigert dan ook nadrukkelijk deze oplossing meer dan een voorlo pig karakter oe te kennen. HET ATLANTISCHE VERDRAG IN HET ITALIAANSE PARLEMENT Het debat over het Atlantisch Ver drag in de Italiaanse Kamer van Af gevaardigden is gisteren ingeluid met een stormachtige scène, waarin de communitische en de christen-de mocratische afgevaardigden waren betrokken. Aanleiding hiertoe was het binnenkomen van de Italiaanse communistische leider Palmiro To gliatti, juist een jaar nadat hij op de trappen van het Italiaanse parlement was beschoten en verwond. De communisten juichten bij de binnenkomst van hun leider, waarop de christen-democraten met gejoel reageerden. Daarop riepen de com munisten „moordenaars", hetgeen de aanleiding was tot een hevig tumult, dat verscheidene minuten aanhield; de voorzitter trachtte tevergeefs de afgevaardigden tot de orde te roe pen. De communistische afgevaardigde Giancearlo Pajetta zeide dat bekrach tiging van het Atlantisch Verdrag op dit tijdstip „de vernietiging van de Italiaanse buitenlandse politiek" be tekende. Hij stelde voor daarbij gesteund door de neo-fiscistische af gevaardigde Giorgio Almirante het debat uit te stellen, doch dit voorstel werd door de Kamer met hand-opsteken verworpen. £m koJi/ie£tj,e.... Het leven: „de herinnering aan een gast van één dag". (Boek der Wijsheid 5. 14) Crips zorgt voor onaangename verrassing CIR STAFFORD CRIPPS, de Engelse minister van Financiën, heeft gis teren in het Lagerhuis te Londen een sombere boodschap voorgele zen. Het suikerrantsoen wordt verlaagd van 280 op 225 gram per week. De versnaperingen, die nog niet zo lang geleden vrijgegeven werden, gaan over vier weken weer op de bon. Het weekrantsoen zal één ons be dragen. Met 20 millioen dollar zal het tabaksinvoerprogramma van 110 millioen dollar besnoeid worden. De totale invoer uit het dollargebied wordt dit .jaar met een vierde ingekrompen tot 1.2 milliard dollar. Op deze slechte boodschap volgde het verheugende nieuws van de verho ging van het boter- vlees- en vet rantsoen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1