Domr? De vliegende Telefonist(e) JONGEDAME Uit zuiver fruit MAANDAG 11 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 4 JAC. A. W. KAPTEIN C. J. M. KAPTEIN-SMITS geven met dankbaarheid aan God met grote vreug de kennis van de ge boorte van hun dochter CORRIE di^ bij het H. Doopsel de namen ontving van CORNELIA MARIA AGATHA Hazerswoude, 10 Juli '49. Dorpsstraat 235. 4455 Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H. H. Sacramenten der Ster venden, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder. Zuster. Be huwdzuster en Tante WILHELMINA MARIA DE GRAAF, Weduwe van PIETER JACOBUS VAN LEEUWEN in de ouderdom van 88 jaar. 269 Uit aller naam, P. J. van Leeuwen. Leiden, 9 Juli 1949. St. Jacobsgracht 1. Correspondentie-adres: Lage Morschweg 59. De gezongen H. Mis van Requiem zal plaats hebben in de kapel der Eerw. Zusters St. Ja cobsgracht 1, op Woens dag 13 Juli te 8.30 uur, waarna de begrafenis te 10 uur op het R. K. Kerkhof. Rozenkransbidden Maan dag- en Dinsdagavond te 7 uur. Algemene kennisgeving Voor de zeer vele bewii- zen van deelneming, on dervonden bij het overlij den van mijn innig gelief de Man, Broeder, Be- huwdbroeder en Oom HENDRIK SLIJKHVIS betuig ik U mijn welge meende dank. Leiden. 11 Juli 1949. Mare 31a. 267 PIETERSKERK LEIOEN 2e Zomerconcert DINSDAG 12 JULI - 8 UUR Leids a capellakoor o.l.v. Iskar Arlbo Hennie Schouten/ orgel Leo Mens KrtD. 10.76 (leden K. i O. t 0.50), en Programma t 0.15 bij de Fa's Bender, Mens en 8eryaas en '8 avonds bij de kerk. KUNSTGEBIT gebroken, gescheurd of tan den afgebeten, reparaties 'vanaf 2.— in enkele uren gereed. Enkri. Tel. 23970, Hoogewoerd 88a, Leiden. gevraagd. Moet grondig stratenkennis van Leiden- hebben. Sollicitaties uit sluitend schriftelijk. ELTAX N.V. 271 Stationsweg 45. Adverteert in dit blad Door vertrek naar buitenl. direct TE KOOP NIEUWGEB. HUIS te Sa88enheim, bev. 2 kamers, 3 slaapk.; bij voorkeur met overn. nieuwe stoffering, badk., C. V.. voor- en achtertuin^ garage. Vestigingsvergnnn. wordt verleend. Br. onder lett. S.T."W. aan Nijgh&Van Ditmar.Rotterdam ffie&ettdtnaking. Grossier P. VERPLANCKE maakt bekend dat hg MORGENOCHTEND 8 UUR verkoping houdt van: 5000 kilo Groenten en Fruit tegen prijzen zooals bekend van de markt. Als extra reclame bij aankoop van 50 ct. 1 grote fles limonadesiroop van 11.10 voor f0.65 De verkoop zal plaats vinden Lange Raamsteeg- 31, Telef. 26125, Laidan GRATIS THUIS BEZORGEN gevraagd. Aanmelden: Haarlemmerstraat no. 86. Leiden. 268 gevraagd voor administra tief werk. Diploma H.B.S. typen en boekhouden ge wenst. Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Brieven onder no. 265 bureau van dit blad. T. O. Hamilton Beach, klopveeg stofz. 95. Foen Haardroger 7.50, Brieven onder no. 4451 bureau van dit blad. tg Te koop aangeboden in prima staat zijnde ac cordeon. merk Sila, 80 bas sen. Agent L. Crt. Dorps straat 8, Warmond. 4449 tg Twee nette R. K. Meis jes 1517 jaar. b. z. a. voor huishouding of win kel, onverschillig welke branche. Br. onder tio. 4454 bureau van dit blad. tg Dictaats, Schoolschrif ten, schrijfblocs. klad- bloes. huis werkboekjes, inktvloei, schoolétuis. pot loden. penhouders, pennen potloodslijpers, kleurpas- tels. tekeninkt, O. I. inkt, plakkaatverf, penselen, gradenbogen, linialen, drie hoeken, kleurpotloden, passers, Gum, Papierhan del N. Paddenburg, Nieu-. we Rijn 11. 4452 tg Kaftpapier. Prima zw. kwaliteit 4 vel 62 x 75 cm 0.25, schriftetiketten. 12 stuks 0.10. zakagenda's 1949. luxe uitvoering, pri ma papier van 0.85 voor 0.25. Papierhandel N. Paddenburg, Nieuwe Rijn no. 11. 4452 „En helt ny Fornemmelse" 'n Héél nieuw gevoel Het enige scheermesje met 3 typen Uw baard is er wèg van! Frambozen van Hero, Willy! Dan haal je 't vast. Ervaren tippelaars weten het wel. Niets dat zo de dorst verslaat als Hero's zuivere vruchtendranken. Veteranen hebben dat allang ontdekt. Ze houden het op Hero. Zuiver vruchtensap, geen smaakjes of kleurtjes. Van andere dranken word je loom, en van ijs krijg je nog méér dorst 1 Hero's FRAMBOZEN bijvoorbeeld bevat geen enkel conserveermiddel. Maar alles wat de vruchten zo van de struik zo gezond maakt! ■z Galvaniseren: wasteilen ketels, emmers, enz.; ook vertinnen. Voorts tuinban ken, harm, gaas, prikkel draad. bascjules. gewichten eiken kuipen, zeisen, enz. Informeer vooraf bij A. J. Hartwijk. voordeligst land- bouwadres. N. Beesten markt 79 tegenover het marktkantoor, tel. 26627 24013. Adverteert in dit blad tg Wegens huwelijk der tegenwoordige een dege lijk meisje gevraagd, die -zelfstandig de huishouding kan waarnemen. Goed loon s Zondags vrij. Adres Joh. Bergman, Veerstraat 20, Oude Wetering. 4456 tg Woning-ruil. Gevraagd in Leiden een vrij klein huis, bevattende twee ka mers met keuken, beslist op goede stand. Aangebo den 'n groter huis op goe de stand. Br. onder no. 4453 bureau van dit blad. tg Keurig meisje of werk ster gevraagd voor hele of halv.e dagen. Boven 18 j Mevr. Piscaer Cobetstraat no. 44. 4427 tg Naaimachine defect? Wij repareren bij U aan huis. klaar terwiji U wacht Dat betekent voor U geen vervoer, geen weken wachten en geringe kos ten. J. B. Schoots, Rijns- burgerweg 29B, Leiden, Tel. 26664. TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt 1 1.50, uitsluitend tegen contante betaling. De boordwerktuigkundige is op het moderne vliegtuig onmisbaar De passagiers', die tegenwoordig met een van de K.L.M.-machines op reis gaan, hebben het beter dan die van een 25-tal jaar geleden; zij zitten rustig in hun zachte fauteuils met verstelbare leuningen, blade ren in een tijdschrift of praten wat met hun medepassagiers, terwijl de steward en de stewardess er voor zorgen, dat het hen, als gasten van de K.L.M., aan niets ontbreekt. Zij voelen zich volkomen op hun ge mak want vóór hen, in de cockpit, brengen de ervaren handen van de vlieger de machine met vierhon derdvijftig kilometer per uur naar zfjn bestemming. Weinigen zijn zich er echter van bewust, dat gedurende die gehele vlucht de wakende ogen van een andere man, dan de gezagvoerder, onafgebroken op het instrumenten bord gericht zijn en aandachtig sta ren naar al die wijzers, meters en klokjes om zich er doorlopend van te overtuigen, dat alles werkt zoals het moet. Deze man, de boordwerktuigkundi ge, is een ervaren technicus, die een langdurige scholing heeft ondergaan en aan wiens adviezen de gezagvoer der zeer veel waarde hecht. Op het gecompliceerde moderne verkeers vliegtuig is hij onmisbaar geworden. Een corps met ervaring. De K.L.M. was de eerste, en lange tijd de enige maatschappij, die op haar vliegtuigen een boordwerktuig kundige meenam. In de eerste jaren, en nog lange tijd daarna, kwam deze boordwerktuigkundige echter alleen in actie op de grond. Hij vloog dan gewoon als passagier mee in de cabi ne en op de tussenstations werd hij belast met het inspecteren van de machine en het uitvoeren (of het on der zijn leiding lateft uitvoeren) van reparaties. Dit was in die jaren een groot voordeel, want op vele vlieg velden, vooral langs de Indiëroute, was het personeel niet of onvoldoende op de hoogte met de behandeling van de vliegtuigen en hun onderdelen; de K.L.M. had in dat geval altijd een deskundige bij de hand. Later is hierin wel een en ander veranderd. Toen het aantal installa ties en instrumenten in de vliegtui gen steeds groter werd, werd de boordwerktuigkundige ook belast met het toezicht op het functionneren hiervan tijdens de vlucht. Thans is het zover gekomen, dat de fabrikan ten van de grote moderne viermotori ge machines aan de uchtvaartmaat- schappijen adviseren om een boord werktuigkundige mee te nemen; in de Lockheed Constellation zijn zelfs alle instrumenten, gie de boordwerk tuigkundige onderweg onder zijn waakzaam oog moet hebben, op een aparte instrumentenbord bijeenge bracht, dat achter de plaats van de vlieger is gelegen. De K.L.M. heeft haar corps werktuigkundigen thans uitgebreid tot 173 man, terwijl er nog 80 in opleiding zijn; van deze 173 man behoren er 30 tot de oude garde. Hieronder zijn er, die een ervaring hebben van meer dan 20 jaar. Hoe wordt men boordwerktuig kundige? De boordwerktuigkundige vervult op een vliegtuig dezelfde rol als een machinist op een schip; hij heeft een grote verantwoording te dragen en daarom worden er aan adspirant- boordwerktuigkundigen ook hoge eisen gesteld. De K.L.M. stelt als eisen een diploma M.T.S. of L.T.S. of een theoretisch diploma B (zeevaart). Zij, die aan deze eisen voldoen, ko men gedurende IA jaar in opleiding bij de K.L.M., eerst krijgen zij een half jaar theorie en daafna doorlopen zij een jaar lang de diverse werk plaatsen; een grondwerktuigkundige is altijd een specialist, die alleen voor een bepaald onderdeel te zorgen heeft, maar een boordwerktuigkundi ge moet van alle markten thuis zijn omdat hij onderweg voor allerlei pro blemen geplaatst kan worden. De lijst met de examenstof voor het rijksexa- mên boordwerktuigkundige bij de luchtvaart beslaat dan ook 16 pa gina's. Tijdens de opleidingsperlnde maken zij ook enkele vluchten als tweede boordwerktuigkundige met een DC-4 vliegtuig, om met de omstandigheden, waaronder straks gewerkt zal moeten worden, bekend te raken. Na hun op leiding hebben zij ca. 80 vlieguren als 2de boordwerktuigkundige gemaakt en ''worden zij door een commissie van de Rijksluchtvaartdienst geëxa mineerd. Wanneer zij dit examen met goed gevolg hebben afgelegd, zijn zij bevoegd om. als boordwerktuigkun dige'op de DC-3 dienst te doen. Natuurlijk is hij dan nog niet vol leerd; de K.L.M. gebruikt nog meer vliegtuigtypen en ook deze moet- hij leren kennen; weer moet hij een cur sus volgen en als tweede boordwerk tuigkundige meevliegen, dan volgt weer een examen en wordt zijn be voegdheid uitgebreid tot een tweede type. Zo gaat het door tot hij de be voegdheid bezit om op verschillende door de K.L.M. gebruikte vliegtuig typen dienst te doen. Steeds iets te Ieren. Doordat de vliegtuigtechniek bij wijze van spreken met de dag veran dert, heeft de boordwerktuigkundige steeds weer iets nieuws te leren, want steeds worden er in de bestaande systemen verbeteringen aangebracht. Daarbij komt ook nog, dat er van tijd tot tijd geheel nieuwe vliegtuigtypen in gebruik worden genomen, die voor de boordwerktuigkundige een volle dige omscholing meebrengen. In zo'n geval worden enkele boordwerktuig kundigen naar de fabriek gezonden voordat het eerste toestel van het nieuwe type is afgeleverd. De boord werktuigkundige krijgen van de fa briek een volledige cursus in het be handelen van de nieuwe machine; daarna keren zij, naar Nederland te rug om op hun beurt als instructeurs dienst te doen en hun collega's met het nieuwe toestel vertrouwd te ma ken. Grote verantwoordelijkheid. Uit een en ander blijkt wel, dat de boordwerktuigkundige een grote verantwoordelijkheid te dragen heeft. Deze verantwoordelijkheid begint al voor de vlucht; dan voert hij een al gehele controle van Jiet toestel uit en als hij dit geheel in orde heeft be vonden, schrijft hij een zg. Dagelijks Bewijs van Luchtwaardigheid uit, waarin hy verklaart dat hij het toe stel geheel in luchtwaardige toestand heeft bevonden. Onderweg houdt hij, zoals reeds ge zegd is, het toezicht op de vele instru menten, die hem vertellen of alle in stallaties in het grote moderne vlieg tuig, waarover hij het toezicht heeft, naar behoren functionneren. Wan neer hij zijn taak goed vervult, kan hij per jaar honderdduizenden liters benzine uitsparen, doordat hij op de meest economische wijze de beno digde snelheid weet te bereiken door eer\ combinatie van het toerental, ge middelde zuigerdruk en benzinever bruik. In een Constellation bevinden zich 614 verschillende controle-appa raten; het is natuurlijk niet mogelijk om die allen stuk voor stuk onafge broken in de gaten te houden; de er varen boordwerktuigkundige kan dan ook in enkele oogopslagen zien of er ergens iets niet in orde is. De in strumenten vertellen hem in zo'n ge val waar de fout zit en hii kan tijdig zijn maatregelen treffen. Na de landing houdt hij toezicht op het tanken van benzine en olie en controleert hij de diverse systemën. Doordat de machine zowel tijdens als voor en na de vlucht steeds onder controle staat van een terzake zeer bevoegde deskundige, wordt de vei ligheid van de burgerluchtvaart bui tengewoon vergroot en de zeer gun stige resultaten, die de K.L.M. in de 30 jaar van haar. bestaan heeft weten te bereiken, zijn voor een groot deel te danken aan haar uitstekende corps boordwerktuigkundigen, die er door hun persoonlijke zorg voor de aan hen hen toevertrouwde machine, toe hebben bijgedragen, dat de K.L.M. door haar grote regelmaat en veilig heid een wereldnaam heeft verkre gen. Nederlanders stichten jongensstad in Brazilië Twaalf jaar geleden vertrok pater Simon uit Nederland naar Brazilië om in dit immense tropische land missiewerk te gaan verrichten. Pater Simon (Anton Switzar), behoort tot de Congr. der H.H. Harten, vaak de Picpus genoemd, daar - zij gesticht werd in de Rue de Picpus te Parijs. In Brazilië werd pater Simon getrof fen door de nood van een deel van de grote stadsjeugd, die zonder vol doende leiding onder ongunstige so ciale omstandigheden ten onder dreigt te gaan. Hij werkte daarom ten behoeve van deze ontspoorde jonge ren, wier aantal op 80.000 wordt ge schat, een opvoedingssysteem uit, dat in grote trekken enige overeenkomst vertoont met dat van father Flana gan in de Ver. Staten. Hij besloot eveneens te trachten eën jongensstad te stichten, waar onder eigen bestuur een gemeenschap van jongens zou moeten ontstaan, die zichezlf een waardige plaats in de maatschappij pogen te veroveren. Pater Simon ^%f zich twee jaren de tijd om dit plan te verwezenlijken en begon een intensieve propaganda, die hem de middelen verschafte voor de aankoop van een groot terrein in de stad Poa bij de koff iestad Sao Paulo. Hij weigerde de hem aangebo den steun der Braziliaanse regering, teneinde geheel de vrije hand te hou den bij de realisering van zijn plan nen. Het lukte hem voldoende geld bijeen te krijgen op het verworven SCHUTSLUIS BIJ TERHORNE IN AANBOUW Tot het bouwplan van de Friese kanaalwerken behoort I ook de grote schutsluis bij Terhorne Men hoopt deze belangrijke sluis in [1950 gereed te krijgen. terrein een werkgebouw op te trek ken waarvan de bouwkosten 1 mil- lioen gulden bedroegen, zonder daar bij een cent schuld te maken. Het gebouw werd door hem persoonlijk ontworpen en onder zijn leiding ge bouwd. Daar bij kwam hem de er varing te stade, die hij als zoon uit een bouwersgeslacht had verworven. Om dit werkgebouw zal nu een hele stad verrijzen, die de jongens zelf de naam gaven van O Reine da Garota- da dom Bosco, of „het rijk der kwa jongens", onder patronaat van don Bosco. Thans bevinden zich 40 jongens in de nieuwe stad, die de kern zullen vormen van de gemeenschap in wor ding. Pater Simon bevindt zich thans in ons land om de verdere plannen uit te werken met zijn oudste broer, de Amsterdamse architect S. Switzar, die in 1950 naar Brazilië gaat voor de bouw van het hoofdgebouw, dat voorlopig plaats zal bieden aan 150 jongeren, een aantal dat in de naaste toekomst zal worden verdubbeld, ter wijl reeds plannen worden uitge werkt voor het onderbrengen van 1000 knapen. Behalve slaapzalen zal het hoofdgebouw, dat een aangebouw de kapel krijgt, ook de „dijks"-rege- ring herbergen en verder een hospi taal, leslokalen, een filmzaal e.d. be vatten. Iedere jongens, die daarvoor in aanmerking komt, wordt in de jon gensstad opgenomen, ongeacht zijn godsdienstige overtuiging. Hij is vrij weg te gaan, als- hij daar lust toe voelt en krijgt dan reisgeld en kle ren mee. Bij aankomst krijgt hij 14 dagen de gelegenheid rond te kijken en een vak te kiezen, dat hem in het werkgebouw wordt onderwezen. Hij verplicht zich evenwel drie maanden dn opleiding te blijven in het gekozen vak. Daarna mag hij iets anders kie zen of hij kan zich in het eerste vak verder bekwamen. Langzamerhand wennen de jongens op die wijze aan een geregelde samenleving. Zij kun nen zich op den duur de verworven bekwaamheden in de maatschappij ten nutte maken. De dagelijkse leiding berust bij de zelf gekozen regering, waarbij pater Simon als adviseur op de achtergrond blijft. Tijdens de afwezigheid van pater Simon neemt een dercle broer, Leo Switzar, die als pater Michel tot dezelfde Congr. behoort als pater Simon, de verantwoordelijkheden over en zet de propaganda-actie voort. Zo is dus een hele Nederlandse familie verenigd in dit project tot stichting van een jongensstad voor Brazilië, waarover pater Simon thans bezig is een boek te schrijven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 4