De Amerikaanse en Canadese studenten in Nederland aangekomen Eerste Plechtige H. Mis te Leimuiden MAANDAG 11 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 STADSNIEUWS DODELIJK ONGELUK Vanmorgen om 11 uur is het 3-ja rig jongetje J. de V. wonende in de Julianastraat alhier, op de hoek van de Julianastraat en de Sophiastraat door een achteruitrijdende taxi over reden en gedood. De politie stel{ een onderzoek in. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE N.V. LEIDSCHE DUINWATER MIJ. De heer en mevrouw Melkertv. d. Heuvel, conciege van hetr kantoor gebouw der N.V, Leidse Duinw. Mij,, vierden heden hun 25-jarig Jubileum. Hedenmorgen werden zij in de direc tiekamer van het kantoorgebouw door de directie en personeel harte- - lijk verwelkomd. De directeur der maatschappij, dr. ir. P. C. Linden- bergh, bdtad allereerst aan mevr. Melkert een fraai bouquet bloemen aan, waarna hij het woord richtte tot beide jubilarissen en hen schetste als een echtpaar, dat met veel toe wijding, ijver en eerlijkheid zijn taak gedurende de afgelopen 25 jaar heeft verricht. Het verheugde spreker te kunnen mededelen, dat de Maatschappij voor Nijverheid en Handel aanleiding heeft gevonden ter gelegenheid van het jubileum het door haar ingestelde vererend ge tuigschrift, w;egens trouwe plichtsbe trachting, aan beiden toe te kennen. Vexwolgens reikte de heer Linden- bergh onder het uitspreken van ge lukwensen namens de Maatschappij een stoffelijk blijk van waardering aan. Hierna sprak de heer A. H. J. van der Horst, chef van de administratie, die eveneens de ijver en de eerlijk heid van het echtpaar memoreerde. Namens het gehele personeel bood hij enige fraaie geschenken aan. Na dat nog door enkele andere leden van het personeel waarderende woor den waren gesproken, dankte de heei Melkert, mede namens zijn echt genote, de 'directeur en het personeel voor de hartelijke toespraken en de fraaie cadeaux. THEEKOEPEL IN DE LEIDSE HOUT GEOPEND Met een officieel tintje is Zater dagmiddag in de Leidse Hout een r.ifeuw gebouwde theekoepel geopend en in gebruik genomen. Als voorzit ter van de Raad van Bestuur van de Stichting .Fonds voor Aanleg, On derhoud en Beheer van Wandelpar ken", verwelkomde burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot de ge nodigden, waaronder wij opmerkten de wethouders A. J. Jongeleen en D. v. d. Kwaak, enkele leden van de gemeenteraad en hun dames, de heer D. W. v. d. Wal, hoofdinsp. van po litie, mr. J. Bool, gem. secr. en de heren A. C. van Es, ontwerper van de Leidse Hout, Th. J. Koch, archi tect van de theekoepel, G. v. d. Mark, hoofdopzichter en K. Burgy, uitvoerder van het werk. De burgemeester noemde dit thee huisje een grote aanwinst voor de Leidse Hout, die, als een van de wei nige plekjes in de onmiddellijke om geving van Leiden, waar men van natuurschoon kan genieten, steeds dichter bij de stad komt en zich in een stijgende belangstelling van het publiek mag verheugen. Nadat de thee geserveerd was en de genodigden een kleine wandeling hadden gemaakt, werd tenslotte een verrassing, in de vorm van een bor kaal ijs aangeboden, waarmede deze opening ten einde was en de thee koepel voor het publiek opengesteld kon worden. Het is een alleraardigst gebouwtje geworden. Een achthoekige koepel met een hoog gepunt rieten dak, dat ver oversteekt en rondom een ter rasje overkapt. Het interieur, hoewel klein, ziet er eveneens smakelijk uit en geriefelijke rieten stoelen noden vermoeide wandelaars tot rusten op een extra mooi plekje van de Hout, n.l. bij het hertenkamp, waarvan de bevolking onlangs belangrijk is uit gebreid. De theekoepel wordt geëxploiteerd door de heer P. J. van Leeuwen, gé rant van „Den Burcht", en is in de zomermaanden geopend van 's mor gens 10 to.t 's avonds 8 uur. Tegelijkertijd met dit theehuisje is, verscholen achter het groen, een eenvoudige werkplaats gebouwd voor het personeel van de? Hout, waarin tevens diverse materialen kunnen worden opgeborgen. VOLKSDANSFEEST IN LEIDEN De twee katholieke volksdansgroe pen in Leiden, met name „De Grote Ronde" en de „Tovercirkel" organi seren Zondag 17 Juli een groot volks dansfeest op het Docos-terrein aan de Haagweg, Naar zeer vele groepen in het land is een uitnodiging gezon- den en verwacht mag worden, dat velen aan deze uitnodiging zullen gehoor geven. De organisatoren re kenen er uiteraard op, dat ook de groepen, die onverhoopt niet aange schreven zijn, aan het Leidse festijn zullen deelnemen. Het volksdansfeest begint 's mid dags om twee uur, waarna een rijk program van volksdansen zal wor den afgewerkt. Om zes uur is er voor de deelnemers een Lof in de kerk aan de Haagweg. Het feest wordt be sloten in het Sint Antoniusclubhuis met een bonte avond, welke door de Leidse volksdansgroepen zelf zal worden verzorgd. 3383,51 VOOR T.B.C.- SANATORIA De Zaterdag alhier gehouden col lecte, ten bate van het Comité voor Organisatie van gecombineerde Col lecte voor de T.B.C.-Sanatoria, heeft 3383,51 opgebracht. R. K. E. H. B. O.-VERENIGING „PEERKE DONDERS". Zaterdagavond was het de R.K. E. H. B. O. vereniging „Peerke Don ders", die de oud-cursisten had uit genodigd, om uit handen van hun docent dr. H. J. W. J. M. Kortmann de zo begeerde diploma's te ontvan gen. Het bestuur had gemeend deze „plechtigheid" op eenigszins feeste lijke wijze te doen plaats vinden en zo was het zaaltje aan de Maria Gij- zensteeg Zaterdagavond geheel ge vuld, toen voorzitter Driessen zijn 'openingswoord sprak en dank bracht aan alien, die hadden medegewerkt deze avond te doen slagen. Na het optreden van de heer Jac ques Steenbergen, o.a. in de Kleine man. zang, Rijwieldiefstal, declama tie en Een goede Tip, schets, volgde de uitreiking der diploma's, echter niet door dr. Kortmann, wegens uit- stedigheid, maar door de examina tor dr. C. R. Zijerveld. De namen der geslaagden waren: de dames: E. Bar- tels, M. v. d. Boog, G. v. d. Boog, H. Boon, R. Broekhof, A. van Hagen, B. Heetveld, B. Hoogeveen. W. Krol, L. de Ree, A. Sips-v. d. Horst, H. Trossel, A. .Vork, J. de Wekker, J. Winkelmolen, M. Winkelmolen, E. Wijdeveld, M. v. d. Poel, de heren Pater Irenion Oudejans OF.M,, J. Ouwerkerk, H. Bosman, J. Devilee, Jac. Nieuwenhüizen en J. A. Nijssen. Namens de cursisten sprak pater Oudejans vele vriendelijke woorden tot dr. Zijerveld en dr. Kortmann, alsmede de onvermoeide heer C. v. d. Meer. Allen ontvingen een fraai geschenk. Nog lange tijd bleeft men gezelling bijeen en was het voor Peerke Donders weer een geslaagde avond. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexamen Ned. Ind. recht: mej. E. M. L. Casand te Amsterdam, de heer F. R. Lettin- ga te Den Haag; voor het doctoraal ex. Ned. recht: de heren C. R. van Motman te Brussel, P. M. C. v. d. Dries te Den Haag; voor het candi- daatsex. Ned. Ind. recht: mej. M. M. Tool te Den Haag en de heren J. P. Otto te Den Haag, J. J. G. Sijatauw te Leiden; C. G. M. Johannes te Den Haag, E. R. Haighton te Den Haag, R. C. Jahn te Leiden, E. Hoogland te Den Haag, J. A. Post te Utrecht, J. de Jongh te Den Haag; voor het candidaatsex. Indologie: de heren R. S. Wassing te Den Haag, R. A. Snell te Leiden, A. van Zijp te Oegstgeest, H. Kessler te Voorburg; voor het candidaatsex. Ned. Taal en Letter kunde: de heer J. J. de Westenbroek te Den Haag. MULO-EINDEXAMENS. Geslaagd voor diploma A: J. Maas kant, H. v. d. Keur, E. E. J. v. d. -Dorp, Leiden; D. j. E. te Velde, H. P. Brandsma, Rijnsburg; W. Verbeek, Leiderdorp; K. R. Vooys, F. J. Borst, Voorschoten; L. Mieras, M. J. v. d. Reyden, Katwijk; N. v. Leeuwen, J. A. v. d. Niet, M. J. Hoogendam, I. Cohen, Noordwijk; R. A .F. van Veen, Oegstgeest, B. Heemskerk, P. den Hollander, Bodegraven; A. C. Baten burg, Lisse; A. C. v. d. Meulen, Sas- senheim. Afgewezen 3 candidaten. Diploma B: N. v. d. Hoed, F. de Jonge, D. v. d. Kwaak, R. W. Dod- dens, allen Leiden. Afgewezen 1 cand. Prof.wijkZaalberg 61. Za terdagavond werd op de speelweide van de Prof.wijk 'n voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van de Prof.wijk en van Zaalberg. Hoewel beide ploegen met enkele invallers verschenen, werd het toch 'een pret tige en sportieve wedstrijd. De rust ging in met 11. Na de hervatting kwam de Prof.wijk sterk opzetten en drpkte haar meerderheid uit ir vijf mooie doelpunten, zodat de gast heren met 61 wonnen. De voor de Weggebruikers, 300 kinderen elk jaar weer, Wallen ten offer aan het Verkeer! Hedennacht is het s.s. „Volendam" van de Holland Amerikaan Lijn, ko mende van Quebec, te Rotterdam aangekomen met 1444 Amerikaanse en Canadese studenten aan boord, die een bezoek aan Europa komen brengen. De organisatie was in han den van het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkin gen. De studenten zijn hedenochtend bij de ontscheping namens de Neder landse regering welkom geheten door minister mr D. U. Stikker en later nog door de ambassadeur der Verenigde Staten, dr H. B. Baruch, en de burgemeester van Rotterdam mr P. J. Oud. De ambassadeur van Canada, de heer P. Dupuis, heeft de groep Canadezen in een der salons op de „Volendam" toegesproken, waar burgemeester Oud eveneens tot de Canadezen het woord richtte. Het had werkelijk het karakter van een feest, toen vanochtend de debarkatie begon. Het comité van de Nederlandse studenten onder aan voering van de heer F. B. Carp zorg de voor de goede gang van zaken en de dames staken ieder die van boord kwam, een goudsbloem in 't knoops gat. De gehele loods van de H. A. L. was met vlaggen en wimpels ver sierd en het muziekkorps van de „lijn" blies zijn vrolijkste marsen. En onderwijl schoof langzaam een extra trein de Wilhelminakade op, service van de Nederlandse Spoor wegen die straks 350 studenten zou opne.men om hen linea recta naar Parijs te brengen. Er was nog een echt Hollands pierement besteld, ten einde deze naar Frankrijk reizenden toch nog iets typisch Nederlands aan te bieden. Al vroeg arriveerde minister Stik ker, die voor de mircrofoon woor den van welkom namens de regering sprak. Spr. hoopte, dat men in Euro pa er vooral in Nederland goed re laties zou kweken en dat de tijd in Europa en vooral in Nederland door gebracht, hen lang als een goede in de herinnering zal blijven. Toen klonk het Amerikaanse en het Nederlandse volkslied, dat later nog enkele malen gespeeld zou wor den evenals het Canadese. De coördinator van de „Nationale Students Association", de heer Ge rard H. Fiher, uitte daarna zijn dank voor de hartelijke ontvangst in Ne- deiJand. De Canadese ambassadeur, die even later arriveerde, begaf zich on- nvddellijk naar een der salons aan boord, waar de Canadese studs ver zameld waren. Van het podium af sprak hij zijn landgenoten toe. „Ik kan u verzekeren", zeide hij, „dat u in Nederland met warmte wordt ont vangen. U vindt hier een gastvrij volk" Ook bui-gemeester Oud was inmid dels in deze salon verschenen. Hij werd welkom geheten door de-Cana dese ambassadeur Dupuys. De burgemeester getuigde, dat de betrekkingen tussen Canada en Ne derland altijd goed zijn geweest, maar nooit zo goed als gedurende en na de oorlog. De gastvrijheid, die kroonprinses Juliana, thans onze ko ningin, in Canada heeft ondervon den, zal nooit uit ons geheugen gaan verklaarde de burgemeester. Spontaan rees daarop een der BOSKOOP FELLE BRAND. Brandweer zonder slangen. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is de schoenmakerswerk plaats aan de Burg. Colijnstraat ge heel uitgebrand. Ook de gehele in- ventaris, waaronder enkele kostbare eerste maal door Zaalberg beschik- j machines alsmede vele gerepareer- baar gestelde wisselbeker ging dus de schoenen gingen verloren, even voor dit jaar naar de Prof.wijk. Voor het propaedeutisch examen civiel ingenieur zijn geslaagd de he ren H. L. Boter, J. Boom, A. van Kat wijk, G. H. Toebes; voor het candi- daats-examen werktuigkundig inge nieur de heer C. F. A. van Kampen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Albert z. v." F. J. Gal- jaard en M. v. d. Logt, Cornelis z. v. C. v. Atten en G. v. Essen, Eric Wal 'ter z. v. H. F. v. d. Horst en M. Gaas- terland, Levina Cornelia d. v. T. Wet ting en E.v. d. Hucht, Dirk Alber- tus. z. y. A. de Kooter en J. v Noordt Peter Henri Lambertus z. v. P. H. Schouten en J D. L. Ansems de Vries Wouter z. v. A. D. Leeman en A. de Ridder, Jacobus z. v. G. H. Stipdonk en H. M. van Egmond. Geboren: Leendert Barend z. van J. C. Kriek en L. Noort. Catharina Euphemia d. van P. C. Witte en A. de Moor. Beatrix Philippine Jacoba Ma ria d. van C. H. M. Groenewegen en J. Q. M. Meiman. Michel z. van M. Waisvisz en J. H. Wolfgang. Catha rina Geertruida d. van J. Laterveer en C. Gijsman. Overleden: J. P. Heins wed. van J. J. H. Koenen 84 jr, J. Pan huisvr v. L. Gerverdinck 56 jr. WIELRIJDERS. WIST U, dat kinderen beneden tien jaar uit sluitend door een volwassen persooij op het rijwjel mogen worden ver voerd en slecht dan wanneer het rij wiel voorzien is van een geschikte zitplaats voor het kind? als 14 duiven, die boven de vterk- plaats hun hok hadden. De brand weer was vrij spoedig ter plaatse, doch de nodige slangen waren niet op de auto, doordat de slangen nog hingen te drogen op de gemeente- werf en dus eerst gehaald moesten worden. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. HILLEGOM Op straat dood gebleven De 60- jarige J. Vijfhuizen, wonende aan de Leidsestraat viel nabij de Steenfa briek van zijn rijwiel, en bleef be wusteloos liggen. Een geneesheer con stateerde de dood door hartkramp. VOORSCHOTEN Schoolsportdag Het ligt in de bedoeling ook in deze gemeente voor een jaarlijks sportevenement voor de jeugd te zorgen in de -vorm van een schoolsportdag, zoals dat reeds in zovele plaatsen het geval is. Dit jaar zal het in ieder geval doorgaan. Alle lagere scholen verlenen hun medewerking. Het sportfeest zal zijn op Donderdag 21 Juli a.s. Alle leer lingen vanaf de 5e klasse zullen meedoen aan een 4-kamp, eerst in schoolverband, waarna de 3 beste „athleten" van elke school zich gaan meten voor de eerste prijs van Voor schoten. Verder zullen er voor de jongens voetbal- en voor de meisjes kastie-wedstrijden zijn, waarvan ir de loop van deze week de voorcom petitie wordt gespeeld. Op de sport dag komen dan alleen de finales. Al le wedstrijden van, de jongens vin den plaats op het Rouwkoop-terrein, terwijl de meisjes op het V.V.L.V.- terrein spelen. LEIDERDORP Personalia Voor het cand. exa men werktuigkundig ingenieur is geslaagd de heer W. van der Hoek, SASSENHEIM Vereniging van letterkundigen Zaterdag werd in het „Oude Konings huis" de jaarvergadering van „Vereniging van letterkundigen' houden. De Vlaamse schrijver Hu- bert Lampo droeg na afloop een vaq zijn novellen voor. mannelijke studenten op en hief een Fran« studentenlied aan ter ere van de hoge gasten. Intussen was ook dr. H. P Baruch aangekomen, de ambasasdeur der Ver. Staten. Hij zeide er van verze kerd te zijn, dat de indrukken, die men in Nederdand op zou doen, rijk zullen zijn. De Amerikaanse studenten en ook de Canadese, die allen weer op 31 Augustus met de „Volendam" huis waarts keren, zullen zoals gezegd niet alleen in Nederland blijven. Slechts 350 hebben Nederland als einddoel, anderen gaan naar Enge land, Scandinavië, Duitsland, Oost- Europa, Frankrijk, Zwitserland en Italië, maar allen zullen toch of aan het Legin of aan het eind van de reis ten minste één week in de lage landen vertoeven. Aan boord was tijdens de reis een uitgebreid oriëntatie- en recreatie programma uitgevoer. Een van de leiders der Nederlandse studenten, de reis had meegemaakt, de heer C. van Eeghen, was enthousiast over het succes hiervan. Vooral de Indonesi sche kwestie was zeer vaak ter spra ke gekomen en meermalen in het al gemeen zowel als onder kleinere groepen toegelicht door mr. G. Vo gelaar van het departement van Eco nomische Zaken, dr. H. van Wijk, uit Den Haag en hem zelf. Het was eigenaardig hoe slecht men op de hoogte was". Maar als verheugend re sultaat kon de heer Van Eeghen zeg gen, dat zeker "-00 pet. van de stu denten volkomen het Nederlandse standpunt zijn gaan onderschrijven. RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP. Het diploma met aantekening voor de achter hun namen aangegeven talen behaalden: G. W. Schreurs (F. D. E.) te Aalten, J. N. (Eroeneveld en W. F. Lemkes (F D. E.) te Alphen aan'den Rijn, F. Hettema en G. J. v. d. Mespel en D. Schultheiss (E.) te Amsterdam, C. F. Wielsma te Bloemendaal, C. Beekenkamp (F. D. E.), G. Benckhuysen (F. D. E.) en H. Schoemaker te Boskoop, Sj. Can- ninga (E.), L. J. de Jongh, J. Kem pen (E.), J. Spook, F. A. v. d. Vegte (E.) en D. Verstraate te 's-Graven- hage, W. van Bommel v. Vloten te Groningen, E. Spoelder en H. Visser E.) te Haarlem, J. J. 's-Jacob (E. D.) te Haren (Gron.), C. G. Simt en H. Wolters (F. D. E.) te Hilversum, G. J. Brouwer (F. D E.) te Hoogland, J. A. M. Panhuysen (D. E.) te Maas tricht, E. Visch (F. D. E.) te Olde- broek A. W. Brant te Overveen, C. v.. d. Berg, F P v. d. Berg, J. Hoede- man (F. D. 2.'), Mej. J. Maters en Mej. A.' de Zeeuw (F. D. E.) te Rot terdam. M. H. Uiterdijk (E.) te Soestdijk, L. R. Minkenberg te Ste- vensweert, P. D. A. M. van Kerk Oerle (E.) te Utrecht, M. R. P. van Basten Batenburg te Tegelen, J. P W. Griffioen (E.) te Tiel, E. M. Crol- la (E.) te Valkenburg (L.), C. F. des Tombe te Velp, E. M. Stroombeek (F, D. E.) te Voorburg, J. J. J. Ver- hage te Winterswijk, Mej. M. A. Spek (E.) te Zeist, J. G. F. Vromens (F. D. E.) te Zoeterwoude, A. J. H. Kuhlman (E.) te Zwolle. Geslaagd 43 leerlingen. Naprac- tijk 1 leerling. OEGSTGEEST Personalia Voor het cand. exa men electro-techniek ingenieur is geslaagd de heer J. van Nieuwkoop; voor het prop. examen civiel inge nieur de heer F. E. P. M. Schlatmann Een zeer moo maar goed verzorgde optocht, be staande uit de Gidsen, Welpen, Ver kenners, Sportvereniging O.D.I., „St. Genesius", ruiters en versierde fietsen, ging te 6.30 uur vanaf de parochiekerk naar „Het Oosten'' van Leimuiden, om aldaar de jonge priester Liberatus van Velzen, van de Congregatie van Marian Hill, af te halen. Op de plaats "waar pater van Velzen werd afgehaald, waren aanwezig pastoor J. L. Speet, kape laan A Bakku n, pater Cerolus van Velzen. neef van de neomist, en een vriend van de neomist, die de vol gende week zijn eerste plechtige H.« Mis zal opdragen. Voorts de burger lijke autoriteiten burgemeester J. A. Bakhuizen, de wethouders G. A. Tasseron en Th. M. Obdeijn, en de heer J. W. de Renn, secretaris. De zee-, lucht- en landverkenners van de St. Franciscus-band van de R.K. H.B.S. uit Leiden, hadden zich voor dit priesterfeest vrijwillig be schikbaar gesteld. Over hun optre den werd met veel lof gesproken. Voor deze intocht in de parochie was ee;i zeer grote belangstelling. De neomist, voorafgegaan door een veértigtal bruidjes, kwam in een overvolle kerk. Nadat de bruidjes zich bij iedere bank hadden opge steld, schreed de jonge priester, ge volgd door familie en genodigden, naar voren, terwijl de gehele menig te het Welkomstlied zong. Het dames-zangkoor „Gloria Dei" zong onder leiding van de directeur, de heer van der Mark, een twee stemmig lied „Priesterhuide" van A. Bonte. Hierna werd een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij de neo mist geassisteerd werd door pastoor Speet als diaken en kap. Bakkum als sub-diaken en pater Carolus van Velzen als ceremoniarus. Na het Lof zong het dames-zangkoor nog het driestemmig „Vredëfelied" van H. Strategier. Hierna gaf de neomist zijn zegen aan de aanwezigen en de gehele parochie. Na het Lof werd de neomist in de pastorie met de familie door het huldigings-comité, Kerkbestuur, geestelijkheid, college van B. en W. en enkele genodigden gelukgewenst en officieel verwelkomd. Het da- meszéngkoor was wederom van de partij en zong nog „Benedicamus Domino" van Theo Smit. Pastoor Speet sprak de neomist toe. Hij zei uit ondervinding te we ten. maar niet te kunnen uiten, wel- Het Mgr. Hamer-monument te Nijmegen is Zaterdag heropgericht op het Keizer Karelplein te Nijmegen. In kavel 106 in de Noordoostpol der werd deze week de laatste greppel getrokken, waarmee het hele gebied bezuiden de Urkerwaart thans ontgonnen is. Ook de ontgin ning van de andere delen van de polder vordert goed. De oogst in de Noord-Oostpolder staat er goed voor. Een veldmuizenplaag teistert de omgeving van Den Bosch. Al het gras en rogge wordt weggevreten en de boeren in Rosmalen zijn radeloos. De halmen worden onder aan doorge knaagd, zij vallen *om en de muizen verzadigen zich aan de beste rogge- korrels. Tot notaris te Amsterdam is be noemd: G. A. Rietveld, candid5at-no- taris aldaar; tot notaris te Wieringen, T. R. Groendijk, candidaat-notaris aldaar. In de meisjesschool St. Jeroen aan de Dr. Schaepmanstraat in Den Haag is Zaterdagmiddag om onge veer 2 uur brand uitgebroken. De brandweer kon het vuur met vier stralen vrij spoedig blussen. Men vermoedt, dat de oorzaak van de brand te zoeken is in het achteloos weggooien van een eindje sigaret. eenvoudige ke gevoelens en gedachten er nu in 'de jonge priester omgaan. Hij hoopt, dat de neomist door Gods genade gedurende velé jaren als priester, misschien in de Missie, werkzaam zal mogen zijn, welke taak echter niet eenvoudig en gemakkelijk zal zijn. Hierna overhandigde de pastoor de vele cadeaux, welke gegeven zijn door de gehele parochie, familie, vrienden en kennissen en diverse verenigingen zoals K.A.B., K.A.V. e.a. De cadeaux bestaan uit een prachtige kelk, diverse stola's, zie- ken-stola, ziekenbeursje, albe er verdere kerkelijke gewaden, reis- wekker, bureaulamp, rookstel, stoel, boeken, enz. enz. De neomist was zeer verrast door de prachtige geschenken. Na afloop van deze korte inhuldiging, bevestig de de neomist niet te kunnen ver tellen wat er in deze dagen in hem omgaat, ,Wat móet ik zeggen", al dus pater Van Velzen, „van de hul de, die mij als priester thans ge bracht wordl. Ik kan niets anders doen, dan U allen en daarmede na tuurlijk de gehele parochie en allen die tot dit feest hebben bijgedragen, oprecht hartelijk bedanken. Ik zal U altijd, maar in het bijzonder mor gen, bij het opdragen van mijn eer ste plechtige H. Mis, in mijn gebe den gedenken.' Zondag te 8.30 uur droeg de neo mist zijn Eerste Plechtig H. Misof fer op in de parochiekerk, waarbij hij geassisteerd werd door pastoor Speet, als presbyter-assistens, pater Carolus van Velzen als diaken, kap. A. Groenendijk uit Amstelveen, als subdiaken, en kap. A. Bakkum als ceremoniari-us. Het parochiale zangkoor voerde op voortreffelijke wijze, onder leiding van de dirigent Co van Beijeren, een drie-stemmige Mis uit van Van Nie- land. Had het dames-zangkoor vóór de Plechtige H. Mis een tweestem mig lid gezongen van A. Th. Vis, ge naamd „Eenvoudige Priestérhulde", na de H. Mis zong het kerkkoor de meer-stemmige „Priestercantate" van Dobbelsteen. Pastoor hield de feestpredikatie met als tekst: „En Hij verhief een uitverkorene uit Zijn volk" uit de psalm 88 vers 22. De receptie werd gehouden des middags van 2 uur tot 3.30 uur. Ook hierbij was de opkomst buitenge woon groot. Allc-n kwamen de neo mist persoonlijk met zijn uitverkie zing gelukwensen. Om 7 uur des avonds werd met een plechtig Danklof met Te Deum de kerkelijke viering gesloten. Het Dames-zangkoor zong na het Lof we derom het Benedicamus Domino van Theo Smit. q De pastoor dankte God voor de. grote genade, door deze priesterroe ping aan de parochie gegeven, en dankte voorts allen, die ook maar enigszins dit mooie feest hebben bij gedragen. Hij hoopten, dat deze ouders, uit wier gezin een priester zoon is voortgekomen, een voorbeeld zullen zijn voor vele ouders. De organisatie van het comité waS zeer goed. Alle medewerking, op welk gebied ook, werd spontaan ge geven Het gehele dorp vlagde. Het kerkplein, maar in het bijzonder de kerk was prachtig versierd. De ver siering werd geheel belangeloos door de plaatselijke bloemkwekers uitgevoerd. Niet alleen van zijde van de katholieken, maar ook van vele niet-katholieken. Een ere-poort was voor het ouderlijk huis opgesteld; de brug en voorgevel waren versierd. LAATSTE BERICHTEN Engels kabinet besluit tot noodtoestand Het Engelse kabinet heeft heden besloten ui verband met het Londcn- se havengeschil de noodtoestand af te kondigen. Minister-president Attlee zou dit besluit hedenmiddag aan het parle ment mededelen door voorlezing van een boodschap van koning George VI. Chuter Ede, de Engelse minister Van binnenlandse zaken, zal onmid dellijk een aantal noodmaatregelen treffen, die te middernacht van kracht worden. Deze maatregelen zullen ten doel hebben de voedsel- en wateiwoorzie- ning het vervoer en anderedien sten te beschermen. GROTE TENTOONSTELLING IN AMSTERDAM. „Wat voor ons de Nachtwacht is, dat is voor de Finnen het Barbara- altaar", zei jhr. Roell, tijdens een persbezoek aan de tentoonstelling in het Rijksmuseum". Uit de schatka mers der „Middeleeuwen". Deze pa nelen van meester Francke. van on gewone sóhoonheid, zijn nog nooit het land uit geweest. Nu zijn er twee van deze op de tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam te zien." De directeur van het Nationaal Museum te Helsinki, de bekende praehistoricus dr. C. A. Nordman, die voor de opening van deze tentoon stelling naar Amsterdam is overge komen, heeft ons verklaard, dat deze tentoonstelling voor hem een „bele venis" is geweest. Hij meende, dat de hier tentoongestelde kunstwerken, en het arrangement, niet alleen tot de deskundigen, maar ook tot het grote publiek zullen spreken en vele bezoekers zullen trekken. De heer Nordman, sedert 1936 di recteur van het Finsche Nationaal Museum, is een van de meest be kende geleerden op het gebied van de Ijstijd. Reeds in 1924 verscheen van zijn hand een boek: Karelska jar- nolders studier (Jongere IJstijd op Karelië) en in 1925 publiceerde hij een werk over de Middeleeuwse sculpturen. LOCOMOTIEF IN IJMUIDEN TE WATER Vanmorgen omstreeks acht uur is bij de kleine vuurtoren van IJmui- den een locomotief van de rijkswa- tei-staat, die 20 tons betonnen blok ken naar het open water vervoert, vanwaar een drijvende bok ze naar de pier brengt, te water geraakt. Het locomotiefje, dat ongeveer 10 ton weegt, duwde een lorrie met een betonnen blok voor zich uit. De ma chinist, C. Dijkhuizen, kon er af springen. doch liep door de val een hersenschudding en een ribbenfrac- tuur op. Vanmorgen heeft een drij- vehde bok het locomotiefje gelicht. OVEREENKOMST TUSSEN TSJANG KAI SJEK EN QUIRINO. Generaal Tsjang Kai Sjek en de Philippijnse president Elpidio Quiri- no hebben besloten „de bal aan het rollen te brengen" voor een Stille Oceaan-Unie tussen de landen van het Verre Oosten. De Philippijnen zouden het initiatief nemen. Dit be sluit werd na een bespreking van 2% uur genomen. DE BIJZETTING VAN DIMITROF. Zondag is te Sofia het stoffelijk overschot van Georgi Dimitrof, de Bulgaarse oommunistische leider en secretaris-generaal van de Komin- form, bijgezet. Tijdens deze plechtig heid vuurden 50 kanonnen een salvo van 30 schoten af. Leiders van 23 communistische partijen waren aan wezig. Het stoffelijk overschot is bijgezet in een speciaal gebouwd mausoleum. Een arbeiderskoor van 3000 leden zong de „Internationale". De gehele plechtigheid duurde meer dan negen MARKTBERICHTEN UTRECHT, 11 Juli. Paarden. De prijzen varieerden vóór: luxe paarden "600775, werkpaarden 425625, oude paarden 250 475, paarden boven drie jaar 400 600, paarden beneden drie jaar f 275 450, veulens 80150, hitten 150450. De handel was matig. SCHEEPSBERICHTEN ALGORAB 9 Juli van Sint Vin- vent' AMSTELLAND 9 Juli van Santos naar Montevideo, AMSTEL- DLJK 11 Juli van R'dam te Kobe AMSTELKERK 10 Juli van Port Harcourt naar Calabar, ^VERDIJK 9 Juli van New York naar Antwerpen BOSKOOP 10 Juli van Aruba te Cristobal, CLEODORA 10 Juli van Kuweit naar R'dam, ENA 10 Juli v. Abadan te Izmaila bij Suez, GROTE BEER 10 Juli op 730 mijl West van Sabang JOH. VAN OLDENBARNE- VELT pass. 10 Juli Algiers, LINGE 10 Juli van Las Palmas naar Amster dam, MANOERAN 11 Juli te Colom bo MARPESSA 10 Juli van Aden e Abadan, MELAMPUA 10 Juli van Port Said, MURENA 10 Juli van Honkong naar Miri. MUIDERKERK 10 Juli van Port Bouet naar Accra, KLIPFONTEIN 11 Juli te Kaapstad ORANJE pass. 10 Juli Straat Messi na. KOTA INTEN pass. 10 Juli 23 u. Kaap de Gata. LANGKOEAS 10 Juli 10 uur te Belawan, SLAMAT 9 Juli 12 uur Djeddah, SALLAND pass 9 Julli Kaap Frio. ROEBIAN 10 Juli 'e Belawan, SUMATRA 10 Juli te Suez TARAKAN 10 Juli van Djibouti, TOSARI pass. 10 Juli 13 uur Sagres. WILLEM RUYS pass 10 Juli 10 uur kaap Guardafui ZEEMAN 10 Juli te- Kaapstad ZUIDERKRUIS pass 11 Ju li Kaap Guardafui.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3