J Wimp we itnmif ueiliefd De jeugd speelde in de Paleis-tuin MAANDAG 11 JULI 1949 ÜE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Vier prinsesjes sloegen spijkers met koppen SOESTDIJK, 9 Juji. „Wij willen Spij kers met koppen slaan". Dat was het randschrift van een reusachtig hou ten geldstuk, met een middellijn van een meter. Honderden Jongens en meisjes, die gasten waren op het grootse tuinfeest van ons koninklijk bruidspaar, hebben alle letters van dit zinrijke opschrift gevuld met ko peren kopsp ij keitjes. Alle letters, op één na; dat was de letter E van het woord „willen". In die letter hebben de vier prinsesjes, ieder op.haar beurt, de kopspijkertjes gedreven; ook de kleine Marijke bleef hierbij niet achter. Zij vond het echt leuk en liet zich gewillig leiden door de prins, die telkens het hamertje hielp hanteren. Dit was een van de gezelligste spel letjes, die de jeugd van Nederland enkele uren allerprettigst hebben be zig gehouden. Hier waren het de pad vinders, die een tableau vivant vormden; ginds sprongen jeugdige gymnasten haasje over, en verderop zong de A.J.C. bij haar rondedansen. Lakeien schonken limonade. Zo'n invitatie, om echt te komen feest vieren in de tuin van' een heus paleis, samen met de Koningin, de Prins en de Prinsesjes, zullen onze jongensen meisjes wel niet elke dag ontvangen. Niet slechts konden zij er ongedwongen spelen, maar ze wer den rijkelijk onthaald op limonade, die heuse lakeien in prachtig livrei uitschonken. Het was een spontaan feest in een plechtige omgeving, nu eens wars van elk officieel gedoe. En welk een ruimte was er voor al die kleuters en jonge mensen uit alle oorden van het vaderland. Men kon vrijelijk de gazons betreden, die ook hier tekenen van droogte vertoonden; men bewoog zich zingend en dansend dangs de indrukwekkende beelden groep van de paleistuin en langs de Orangerie, waar. de radio- en film wagens stonden opgesteld. Sommige kinderen hadden belangstelling voor bepaalde tegels in het groen; het Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken. 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10. 15 Concert van Chausson. 10.50 Muziek houdt fit! 11.30 Als de ziele luister. 11.40 Eli sabeth Schumann zingt. 12.03 Piano recital. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 12.33 Het orkest zonder naam. 13.00 Nieuws. 13.40 Kamer muziek. 14.05 Kareol—septet. 14.30 Onder Ons. 15.00 Symphonie-con- cert. 16.00 De Zonnebloem. 17.00 Na Schooltijd. 17.15 Lang zullen ze le ven. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Tour de France. 18.30 Strijdkr.. 19.00 Nieuws. 19.30 Henk Orthmann's Rhythm Sextet. 10.30 Dit is leven. 20.00 Nieuws. 20.05 Viool en piano. 2(^12 Omroep Orkest. 21J8 Vragen van deze tijd. 21.35 Zangrecital. 22.00 Omroepkamerorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. 23.25 Avondconcert. .HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 'n Ochtendgroet. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendvaria. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.35 Aubade. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 De ver zorging van kleine huisdieren. 11.30 De Wekker. 12.00 Pierre Palla, or gel. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 John Renova and his music. 13.45 Accordeonist Me- dard Gerrero. 14.00 Viool en piano. 14.30 Radiomatinée. 16.25 Honderd beroemde componisten. 16.40 De schoolbel. 17.00 Kinderkoor „Jacob Hamel". 17.30 The Skymasters. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich, piano. 19.00 Paris vous parle. 19.30 Anna Gould zingt. 20.00 Nieuws. 20.05 Westeuro- pese commentaar. 10.15 Philadelphia Orkest. 21.00 Wie z'n hoed is dat? 21.25 Buitenlands overzicht. 21.40 Me- tropole Orkest. 22.20 Episode, serie korte hoorspelen. 22.35 Rucky van Mill piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Gra- mofoonmuziek. bleek, dat dit grafstenen waren voor de lievelingshonden, die vroegere Oranjetelgen hier hadden begraven. Maar zoals ons bleek, ging de grootste belangstelling uit naar de prinsessen, die züch tussen al die jeugd heen bewogen en die hun ouders meetrokken, om hier of daar te komen zien naar het kleurige festijn, waarover zo nu en dan een flauw zonnetje scheen. Daar passeer de de Hamonie „Prins Hendrik" uit Apeldoorn, die alsmaar van de Zil vervloot speelde; en verderop kwam men niet uitgezongen op het refrein van „Oranje boven, leven de Juliaan". Dit alles geschiedde zonder enige schroom.ondanks de wel ze^r dichte nabijheid van het koninklijk gezin. Overal stonden de vlaggen en vaan dels opgesteld, als een klein woud voor de hoge bomen van dit vorstelijk domein. En welk een markante noot vormde bijvoorbeeld de groep Ur- ker kinderen in hun plaatselijke kle derdracht. Slechts even deed dit openlucht feest officieel aan; dat was toen de putaties van de verschillende jeugd verenigingen aan de koninklijke fa milie werden voorgesteld. Zowel de koningin als prins Bemhard onder hielden zich met verschillende lei ders; Trix, Ireen en Pietie keken in middels naar al het bijzondere be weeg rondom; en Marijke, in een aar dig wit jasje, op de arm van haar verzorgster, mevrouw Penning. Even later, als de spruit zich met haar drie oudere zusjes over de gazons liep, huppelde zij zowaar mee op de maat van de muziek, die hier rijkelijk aanwezig was. Het was alles om nooit te verge ten; op dit tuinfeest was één jeugd van Nederland vol jolijt en dankbaar heid. Paleis-personeel aan het voetballen. Met een voetbalwedstrijd tussen K.P.S., het elftal van het paleis-per soneel en een team uit het naburige dorpje Spakenburg, werd Zaterdag avond het feest op Soestdijk beslo ten. Reeds vroeg was het voetbalveld omkranst door een haag van fleurig geklede boerinnetjes uit de omtrek Hoewel de aanwezige hofdames en autoriteiten vanaf de ere-tribune het paleispersoneel luid aanmoedigden, hadden de Spakenburgers niet veel moeite met hun tegenstanders. Met de moed der wanhoop trachtten de beide paleisbacks, J. Jurrien, de me- chanïcien van de koninklijke garage en W. Wensing, de boswachter van de Kroondomeinen, de snelle aanval len van de Spakenburgers tot staan te brengen, doch reeds in de eerste helft moest L. Coed am, de chauffeur van prins Bernhard, tweemaal vissen. In de eerste minuut van de tweede helft bracht Spakenburg de score op 30. De komst van de Koningin en Prins Bernhard scheen ecljjer te werken als een injectie en in het laatste kwar tier trok de hele paleisploeg, met B. Hoogeveen, de chauffeur van de Ko ningin als aanvoerder, ten aanval. De uitstekende keeper van Spakenburg wist echter tot het einde zijn doel schoon te houden Spakenburg wist won met 30 en glimmend van trots nam de aanvoerder uit handen van Prins Bernhard de door de Koningin uitgeloofde medaille in ontvangst. De baten van deze druk bezochte wed strijd waren bestemd voor de Rim- boekistenactie van de Niwin. HARINGVANGSTEN BLIJVEN GERING. Zeer in het oog lopend is, dat de geringe havingvangsten geruime tijd aanhouden. In visserskringen breekt men zich het hoofd hierover en men vraagt zich af, wat de oorzaak is van deze langdurige schaarste. Opmerke lijk is, dat veel makreel wordt gevan gen en men veronderstelt, dat de makreel de haring verlaagt. Ook de schrale Noordenwind kan een nade lige invloed op de haringvangst ge had hebben. Ook acht men het niet onmogelijk, nu de laatste jaren zo intentief de haring-trawlvisserij wordt uitgeoefend, waardoor de zee bodem letterlijk wordt omgeploegd, dat veel schade aan het broed op de z.g.n. haringbedden wordt berokkend. WOENSDAG GROENTENUITVOER. NAAR DUITSLAND. Heden wordt in Den Haag de kwestie van de hervatting van de groentenexport naar Duitsland be sproken. Wanneer dan de beslissing zal vallen, moet eerst Dinsdag nog bericht aan de veilingen worden ge zonden, zodat in het gunstigste ge val pas Woensdag de export naar Duitsland hervat zal kunnen worden. LIEVE-VROUWE-OMGANG IN DEN BOSCH. Gisteren is de plechtige Maria-om- gang op de traditionele wijze door de straten van Den Bosch getrokken, langs de eeuwenoude bidweg, welke omzoomd was door duizenden uit stad, provincie en het gehele land. Nationale en kerkelijke vlaggen hin- ger allerwegen uit. De stoet welke om 3 uur begon te trekken uit de basiliek van St. Jan was eerst om 5.30 uur terug; vele godsdienstige verenigingen en broe derschappen liepen mee, met daar tussen verscheidene muziekkorpsen, notabelen, vakverenigingen enz. On der de omgangers was de bisschop van 's-Hertogenbosch, de Commissa ris der Koningin in Noord-Brabant, het provinciaal bestuur en B. en W. van 's-Hertogenbosch. OPENLUCHTPROCESSIE OP DE NEBO. Op de Heuvel Nebo bij Nijmegen staab het klooster der paters Re demptoristen. waar Duitse, Canade se en Engelse militairen hun hoofd kwartier hebben gehad en dat na de oorlog Nederlands hospitaal is ge weest. Zeven jaar zijn de paters el ders gehuisvest geweest en in die tijd moesten zij afzien van de traditie van het houden van een openluchtpro cessie ter ere van Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand. Gistermiddag is deze processie voor het eerst na ze ven. jaar weer ge houden. Na een plechtig Lof en een korte lofspraak van pater A. Vijgen uit Rotterdam trok de lange stoet over de Nebo. Tijdens een Lof in de kloostertuin werd de zegen met het Allerheiligste gegeven. TENTOONSTELLING „UIT DE SCHATKAMERS DER MIDDEL EEUWEN". Tal van genodigden onder wie de minister van O. K. en W., prof. dr. F. J? Th. Rutten bezochten Zater dagmiddag de grote zomertentoon- stelling „Uit de schatkamers der Mid deleeuwen" in het Rijksmuseum Ie Amsterdam. Hiermede werd, anders dan zoals gewoonlijk met officiële redevoeringen, deze expostie geopend. De enige honderden bezoekers waren de eersten van de naar wordt verwacht vele duizenden, die tot 30 October a.s. door de naar het Rijks museum overgebrachte schatkamers zullen schrijden. Voorwerpen van beeldhouwkunst, edelsmeedwerk, bronsgietwerk, ivoor- snij kunst, schilderijen, weef- en bor duurwerk, glassnijwerk en enkele unieke altaarpanelen (uit Finland) werden door verscheidene domkapit tels, kerkelijke autoriteiten, stadsbe sturen en museumdirecteuren, voor namelijk uit Duitsland, doch ook uit ons land afgestaan. De voorspraak van de Aartsbis- choppen van Keulen en Utrecht en van de voorzitter van de Oecumeni sche Raad in Nederland en de mede werking van bovenal „The Fina Arts and Archives Section" van het Britse bezettingsleger hebben - deze grote tentoonstelling mogelijk gemaakt De omstandigheid, dat als gevolg van de vele verwoestingen in Duits land een aanzienlijk deel van het kunstbezit in bewaafruimten was on dergebracht, vergemakkelijkte de medewerking van de bezitters dezer kunstschatten. TER DOOD VEROORDEELDE GEARRESTEERD. Zaterdagmiddag heeft de Rijkspo litie te Amsterdam de 46-jarige G. L. H. Schwegter uit Putten gearres teerd. Schwegter is in 1946 bij ver stek te Hasselt in België ter dood veroordeeld. Hij is in 1932 als mijn werker naar België vertrokken en daar lid geworden van de nationaal- socialistische beweging. Tijdens de oorlog is hij bij de Waffen S.S. ge gaan. Schwegter is er in 1944 in ge slaagd uit Belgische gevangenschap te ontvluchten. Hij is toen naar Duitsland uitgeweken en een jaar geleden in Nederland gekomen. De Zee maakt Ameland steeds kleiner Ameland, een van de Friese Wad deneilanden, heeft sinds de tweede helft van de zeventiende eeuw een flink oppervlakteverlies geleden. Aan de Zuid-Westelijke zijde maakte de zee het in dje laatste driehonderd jaar twee en een halve kilometer kleiner. De afneming is in de laatste jaren steeds sneller gegaan en be draagt nu al bijna 20 meter per jaar. Vooral bij stormen vreten de golven flinke stukken uit de Zuid-Westelij ke duinrand van het eiland en daar door komt de vloedlijn steeds ver der. Omdat dit reeds verschillende ongewenste gevolgen heeft gehad, heeft men maatregelen moeten ne men om deze afslag te bestrijden. Men heeft hier en daar al enkele zomerhuisjes moeten verplaatsen en het zwemmen is er zeer gevaarlijk geworden. Bovendien wordt hier goede cultuurgrond bedreigd. Vroeger vormden Friesland en Ameland nog één geheel; ze waren slechts door een stuk moerasland van elkaar gescheiden. Thans is het wad aan een regelmatige verlaging bloot gesteld. Deze bedraagt ongeveer 1 millimeter per jaar. Zo langzamer hand zijn er verschillende geulen, waar het water snel door stroomt in het wad ontstaan. De zeestanden zijn ter plaatse hoger dan ooit tevoren. Doordat Terschelling aan de Oost kant „groeit" wordt de doorstroom- geul nauwer en daar komt nog bij, dat zich daar een plaat heeft ge vormd, de z.g. Koffieboonplaat (ge noemd naar een met koffiebonen ge laden schip, dat daar is vergaan), waar door de stroom nog méér tegen de Westkust van het eiland drukt. Om de afbraak van het Zuid-Wes telijke deel van het eiland tegen te gaan heeft men al verschillende plannen gemaakt eer men een defi nitief besluit nam. Twee jaar gele den is men begonnen met het bou wen van een viertal hoofden, welke van de kust uit in zee oplopen. Deze hoofden liggen op onderlinge af standen van ongeveer vierhonderd meter Het is een duur werkje, want het heeft tot nu al ongeveer een mil- lioen gulden gekost. Er moet dan ook onder zeer lastige omstandighe den worden gewerkt. Er staat bij de kust direct al ongeveer 20 meter water. Op het eiland worden zink- stukken gemaakt ter grootte van 80 bij 30 meter. Deze worden naar de gewenste plaats getrok ken en dan zo lang met blokken graniet belast, dat zij zinken. Men vreest evenwel, dat dit niet steeds het gewenste resultaat heeft. Er zijn plaatsen, die, ondanks het aanbrengen van de zinkstuk- ken, steeds dieper worden. Men is dan ook van plan^ deze zomer eens een duiker te laten afdalen om de situatie op te nemen. Er zal in ieder geval nog heel wat moeten gebeuren om de strijd voor het behoud van het Weste lijke deel van Ameland met suc ces te bekronen. BLINDE VOLBRENGT VOETREIS AMSTERDAM—BRUSSEL. De blinde heer Coenraad de Boer. de zestigjarige leider van het Ned. Geleidehonden-Instituut te Er- melo, heeft onder geleide van een door hem getrainde hond het traject AmsterdamBrussel te voet afgelegd in etappes van max. 35 km. per dag. Hij begon zijn bijna 300 k.m. lange voetreis te Amsterdam op 29 Juni j.l. De heer De Boer verklaarde getroffen te zijn door het hartelijk onth»l en de grote medewerking waarmede men hem langs de gehele route tege moet is gekomen. Op zijn doortocht door de verschillende Belgische dorp jes is hij niet alleen door de burge meester 'en de politie, maar ook door de bevolking hartelijk ontvangen en onthaald. Als bewijs van zijn waardering voor alle attenties, die hij op deze tocht heeft ondervonden, zal de heer De Boer-de hond. die h,em vergezelde, ten geschenke geven aan een blinde Belg. Het doel van deze tocht is ge weest aan te tonen, dat een blinde met een goede hond overal heen kan gaan en niet verstoken behoeft te blijven van de genoegens van een sport als wandelen of zwemmen. De heer De Boer begeeft zich nu naar Brugge, waar hij een bezoek zal brengen aan het plaatselijk blinden instituut. LA LIBRE BELGIQUE OVER DE GULDEN Over de monetaire kwestie schryft „La Libre Belgique": „Wij hebben Zaterdag melding gemaakt van het bericht uit Amsterdam, waarin ge zegd werd, dat de Nederlandse gul den zonder aarzelen zou volgen, in dien het pond sterling zou devalu eren. Dit kennelijk ii'iet officiële bericht sluit goed aan bij de heersende me ning in Nederland, waar men er niettemin van overtuigd blijft, dat de huidige waardering van de gul den niet te hoog is. Lange tijd heeft men zelfs beweerd, dat hij te laag gewaardeerd was tegenover de Bel gische frank, dóch van deze mening is men grotendeels teruggekomen. De voornaamste reden, waarom Nederland voornemens is Engeland te volgen, is klaarblijkelijk de af hankelijkheid, waarin het zich be vindt ten aanzien van de uitvoer zij ner landbouwproducten. Toen in 1931 het pond sterling de gouden standaard losliet, bevond de Neder landse landbouw zich in een derge- iijke situatie. Denemarken was Engeland ge volgd en kon zich van de Engelse markt meester maken. En dit wil Nederland niet opnieuw zien gebeu ren, welke bezwaren het ook mocht hebben tegen een eventuele devalu atie". „Men kan zich afvragen", aldus het blad, „welke reactie in het Be- nelux-kader een Nederlandse deva luatie zou hebben. In beginsel zou het geen ramp zijn, omdat Nederland debiteur is en omdat wij moeten wensen, dat zijn uitvoer groter wordt, opdat het evenwicht wordt hervonden. Maar alles zou afhangen van het percentage der devaluatie. In elk geval zou een matige devaluatie van de gulden onder de bestaande om standigheden van het standpunt der Benelux te dragen zijn, want de Ne derlandse prijzen zijn niét langer la ger dan de Belgische. Maar de devaluatie zou niet voor wendsel tot de bestendiging van de controle moeten zijn. Het economi sche leven zou bevrijd moeten wor den en elk economisch element zou zijn eigen evenwicht moeten vinden. Datzelfde probleem bestaat overi gens ook voor Engeland". AANNEMERS STONDEN TERECHT. Wegens het verrichten van schilderwerk. Twee aannemers uit Baam stonden terecht wegens overtreding van het Verbod Vestigingswet Kleinbedrijf, omdat zij, bij de bouw van een aan tal gemeentewoningen^ welke bouw door hen was aangenomen, zelf de kwast ter hand hadden genomen om het schilders werk uit te voeren. Mag een aannemer het schiiders- werk aan het door hem aangenomen werk in eigen beheer verrichten of WEERS VER W ACHTING Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te tien uur). WARM WEER. Droog en overdag zonnig weer met vooral in het binnenland zo merse temperaturen. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. niet? „Neen", ze de ambtenaar en hij eiste tegen ieder van de verdachten 20 subsidiair vijf dagen. Mr. J. W. A. Eykelenborg, raads man van de aannemers, oordeelde, dat alle werkzaamheden nodig om een woning compleet af te leveren, door een aannemer mogen worder\ uitge voerd. Aannemer is een vak en er is in dit geval geen sprake van vesti ging van een nieuw bedrijf. Dit zou wel het geval zijn geweest, als het werk voor derden was uitgevoerd. Hij drong aan op een schriftelijk vonnis. De kantonrechter zal dit over acht dagen uitbrengen. HAAGSE POLITIERECHTER De kans. De werkman J. W. te Leiden verklaarde, dat hij het geval zidh heel ernstig had aangetrokken, en daarom al een andere werkkring had gezocht teneinde voortaan iede re verleiding te ontgaan. Want, in de sigarenfabriek waar hij werkte had hij enkele malen tabak wegge nomen die dan werd verkocht. De rechter liet het berouw en de goede voornemens gelden, toen hij 20 boete oplegde. Diefstal bij de spoorwegen. Toen de loodsarbeider A. T. te Lei den werkzaam was bij de Spoorwe gen, had hij uit een pakket een aan tal glaasjes gestolen. De rechter ver oordeelde tot 10 dagen gevangenis straf. Het werk zonder vergunning. De Haagse Politierechter vond, dat voor bouwen zonder vergunning, ge vangenisstraf moet worden opgelegd „Want", zo stelde hij „wanneer een geldboete wordt opgelegd, dan trekt men dat gewoon bij de kosten voor het bouwwerk". En zo kwam het, dat de fabrikant T. C. S. te Wasse naar tot acht dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij in Voor schoten gebouwd had zonder ver gunning. Verdachte betoogde, dat het van niet veel betekenis was geweest, doch de Officier deelde die mening niet, want het betrof een kantoor en een loods. Nadat eerst de verant woordelijkheid van verdachte voor de uitvoering van het werk was vastgesteld, eiste de Officier f 250 of 1 mnd hechtenis, en voorwaarde lijk drie maanden gevangenisstraf. De rechter hield er evenwel een an dere mening op na, en legde 8 dagen gevangenisstraf op. OP HET SPOOR VAN erteld door HUIBERT VET. KID DIENAMIET! 53. j T*ot Wimpie's grote ver- wondering vond hij Kcbus van Galen in een opgewekte stemming. Hij haa de voor hem lastige kleren uitgetrokken en zat. vergenoegd grinnikend, oo zijn brits. Hij liet zijn ha rige benen heen en weer bengelen. „Ha! Die Wimpie!" be groette hij zijn makker. „Hoe gaat het. jongen. Je ziet er slacht uit. Is er iets gebeurd?" Wimpie kon geen woorden vinden. „Zie je, Wimpie," vervolgde Ko- bus montér, „Ik heb enige tijd hier doorgebracht en ik ben tot enkele wonderlijke gevolgtrekkingen geko men." Hij grinnikte weer zachtjes en had de duidelijke bedoeling Wimpie nog een poosje in het onzekere te laten. „Wat bedoel je toch?" bracht Wim pie na enige tijd uit. Kobus van Galen knipoogde tegen het knaapje en zei toen. met de na druk op elk woord: „Die inspecteur is een misdadiger!" „Dat kan niet!" fluisterde Wimpie. „een inspecteur van politie kan geen misdadiger zijn. Stel je voor! Wees een beetje voorzichtig met je woor den, Kobus!" Maar Kobus was niet van zijn stuk te brengen. ,,Ik heb er lang genoeg over nagedacht," verklaarde hij. ,.Ik ben nu heel zeker van mijzelf. Die in specteur is een misdadiger. Ga maar eens na wat hij allemaal gezegd heeft. Nee, ik kan het niet mis heb ben. En bovendien Kobus onderbrak zichzelf even en haalde vanonder enig stroo een be duimeld boekje te voorschijn. „En bovendien heb ik een detectieve-ro- man gelezen. Daar heb ik heel wat "it geleerd. Sjonge, wat zijn.ze toch knap in het bedenken van allerlei n. Hoe ze het precies op de laatste bladzijde kunnen doen eindi gen is me een raadsel. Een raadsel, Wimpie! Maar wat die inspecteur betreft is me alles heel duidelijk. Wat denk jij ervan?" Het gezicht van Wimpie was veel zeggend genoeg. „Vertel het me nou maar liever," verzocht hij ongedul dig. EEN VRBLI1KE ROMAN DOOR F. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 13) „Veronderstel, dat je de een of andere dag zitting zult moeten ne men in het Hogerhuis en dat je je dan zo zou laten gaan. Je zou wat te ho ren krijgen van de kranten." Meneer Crocker slikte herhaalde lijk alsof hij zijn keel gereed maakte om iets te gaan zeggen. Hij was ge woonweg verdoofd en verblind door het licht, dat zijn vrouw zo- plotse ling op hem had geworpen. Geduren de zijn verblijf in Londen, had hij zich al meermalen afgevraagd, wat Eugenia er toch mee mocht voor hebben, met in Londen te gaan wo nen, inplaats van in haar eigen land. Het was haar gewoonte, niets te doen zonder bepaalde bedoeling. Toch wist hij ook nu nog steeds niet, wat dit maal haar motieven waren. Dat, waarop zij zinspeelde, was bijna on gelooflijk. En toch, welke betekenis moest hij anders aan haar woorden geven, dan die verschrikkelijke, die hem nu deden ontstellen? „Zeg eris ik bedoel, Eugenia je wilt toch zeker niet je probeert toch niet je tracht toch niet je denkt er toch zejter niet aan te pro beren hen zover te krijgen dat ze een lord van me maken, wel?" „Dat is het, waar ik nu al jaren voor aan het werken ben!" „Mgar maar waarom? Waarom? Dat zou ik wel eens willen weten". „Waarom?" Mevrouw Crockers schrandere ogen glinsterden. „Ik zal je vertellen waarom, Bin- ley. Even voor we trouwden had ik een gesprek met mijn zuster Nesta. Zij gedroeg zich onbetamelijk bele digend. Zij sprak met betrekking tot jou in bewoordingen, die ik haar nooit zal vergeven. Zij matigde zich aan, op jou neer te zien. Zij had de moed, te denken, dat ik beneden mijn stand trouwde. Daarom ben ik bezig een edelman van je te maken en dan zal ik Nesta een kranten knipsel sturen, met de benoemingen tot de adelstand waarbij jouw naam voorkomt. Dat zal ik doen, al zou ik er tot aan mijn dood voor moeten werken. Nu weet je het!" Stilte viel. Meneer Crocker dronk koude koffie. Zijn vrouw,staarde met schitterende ogen in de zegenrijke toekomst. „Bedoel je, dat ik zolang hier moet blijven, totdat ze een lord van me gemaakt hebben," zei meneer Croc ker zwaarmoedig. „Ja." „En nooit teruggaan naar Ameri ka?" „Niet vóór we ons doel bereikt hebben." „O gossie jandorie, hemelse goed heid!" riep meneer Crocker uit, de boeien verbrekend, die hem jaren lang gekneld hadden. Mevrouw Crocker hoe resoluut ze ook was, was niet hardvochtig. Zij hield rekening met Crockers geestes toestand. Zij kon zelfs toestaan, dat er dergelijke uitdrukkingen gemengd waren in de explosies gedurende het doordringen van haar groots idee tot de geest van haar man, zoals een goed cow-boy met lijdzaamheid een mustang te keer laaf gaan, geduren de het temmen. Vol^aamheid en ge hoorzaamheid zouden later pas van hem gevergd, worden, doch niet voor dat de eerste schrik voorbij was. Zij sprak hem vriendelijk toe. 1 „Ik ben blij, dat we er eens over gesproken hebben Bingley. Het is het beste, dat je het weet. Het zal je kunnen helpen bij het beseffen van je verantwoordlij kheid. En dat doet me weer denken aan James. De he mel zij dank, dat lord Percy Whipple in de stad is. Hij is ongeveer zo oud als James en te oordelen naar wat mevrouw Corstorphine van hem vertelt, moet het een ideale vriend voor hem- zijn. Je begrijpt natuurlijk wel, wie hij is de tweede zoon van de Hertog van Devizes, een boezem vriend van de eerste minister, de man, die de benoemingen en onder scheidingen bij de verjaardag van de Koning, om zo te zeggen, maar hoeft te dicteren. Wanneer het tussen Ja mes en Lord Percy tot een warme vriendschap zou kunnen komen, dan kunnen wij onze strijd zo goed als gewonnen beschouwen. Mevrouw Corstorphine heeft gezegd, dat ze een ontmoeting van hen beiden zal bewerkstelligen. Ik zal me onder tussen met James onderhouden en hem er op wijzen, dat hij voorzichc- tig dient te zijn." Meneer Crocker had een eindje potlood uit zijn vestjeszak te voor schijn gehaald en schreef op het ta felkleed: Lord Crocker. Lord Bingley Crocker. Lord Crocker tot Crocker De markies van Crocker Baron Crocker Bingley, Eerste Ridder Crocker Hij werd koud, toen hij al die ver schrikkelijke woorden las Plotseling schoot hem iets te binnen. „Eugenia!" „Ja?" „Wat zouden de jongsen in „De Lammetjes" daarvan zeggen?" „Ik stel geen belang," antwoordde zijn vrouw, „in de jongens uit „De Lammetjes"." „Dat dacht ik wel," zei de toe komstige baron droefgeestig. DERDE HOOFDSTUK Het is een eigenaardigheid van de menselijke geest, dat, hoe begerig de ze ook in de vere toekomst moge be schouwen, hij na kortere of langere tijd moet keren tot het overwegen der moeilijkheden van de naaste toe komst. Het vooruitzicht, dat wïj des middags naar de tandarts: moeten, gaan, doet ons op dat ogenblik ver-' geten, dat wij het komende jaar ge heel geruinieerd zullen zijn. Die zelfde wet deed meneer Crocker na- dathij meer dan een kwartier over titels en onderscheidingen en zijn op treden in het Hogerhuis had geme diteerd, er aan terugdenken dat hij deze morgen waarschijnlijk het ver volg van die verdraaide cricket-wed strijd zou moeten gaan zien. Een zweem van hoop bleef hem evenwel over. Evenals honkbal scheen cricket onderhevig te zijn aan regen, als er tenminste genoeg ge vallen was. Hij had zo'n idee dat er die nacht heel wat uit de. lucht was gekomen, maar of dat wel 'voldoen de was geweest, o mde teams van Surrey en Kent het vervolg van hun wedstrijd te doen uitstellen? Hij stond op van tafel en ging de hall in Hij was van plan even het Grosve- nor Plein op te lopen en het gras perk in het midden daarvan te on derzoeken door met de hak van zij.i schoen erin te slaan, teneinde vast te stellen of het wicket klef zou we zen. Hij ging naar de voordeur en hoopte dat het wicket inderdaad klef zou zijn en juist toen hij bij de deur was ging de bel. Een van de slechte gewoonten, waarvan zijn vrouw meneer Croc ker in de loop der jaren had -gene zen, was de gewoonte om altijd de deur te gaan openen, wanneer er ge beld werd. Hij was opgegroeid in een milieu, waarin iedereen op zijn eigen deur paste en het was misschien wels zijn moeilijkste taak geweest, te le ren, dat een volmaakt gentleman geen deuren opendoet, doch op de daarvoor bestemde dienstbare wacht om het door die te laten doen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2