„Ons Lam" bij zusters van Anna, „Vader" bij zijn seminaristen St. Dokters vragen verhoging van honorarium per verzekerde Oproep van Kath. thuisfront ^U&cjacvtt in Indonesië VRIJDAG 8 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ik altijd fa-lepk ant. jandacek over mgr. reran Ant. Jandacek heeft voor de nieuwsdienst van de National Catho lic Welfare Conference in Amerika een artikel geschreven over mgr. Bé- ran, zoals hij hem heeft meegemaakt bij diens benoeming tot aartsbisschop in November 1946. Ant. Jandacek is een Tjech, die onmiddellijk na de communistische staatsgreep in Fe bruari 1948 zijn land is ontvlucht. Hij is thans hoofdredacteur van de Chicago Bohemian Daily Narod, een Katholiek blad te Chicago. Hij schrijft o.m.: De benoeming van dr. Joseph Bé- ran, professor in de theologie aan de Karei Universiteit en rector van het aartsbisschoppelijk seminarie Praag, op 7 November 1946 tot aarts bisschop van de hoofdstad van Bohe- men was een gebeurtenis van bui tengewoon groot belang voor Tsje- choslowakije. De uitverkiezing van een priester, die jarenlang het slacht offer was geweest van de nazi-ver volging legde nogmaals de nadruk op het ontzettende lijden van de Tsje chische natie en zijn priesters gedu rende de tweede wereldoorlog. Tsje chische priesters, van welke rang of van welk bisdom ook, wereldheer of kloosterling, allen waren trouw geble ven aan hun christelijke idealen en bij tientallen waren zij naar de ge vangenissen en de concentratiekam pen van de nazi's gevoerd. In de late herfst van 1946 besteeg mgr. Béran de bisschopszetel van Praag, de zestigste herder sinds de vestiging van deze zetel in de negen de eeuw en de 39ste aartsbisschop. De nieuwe aartsbisschop begon onmid dellijk met zijn werk en spaarde zich zelf niet op de plaats, die vier jaren zonder bisschop was gebleven. Mgr. Béran was sedert zijn pries terwijding - achtereenvolgens werk zaam geweest in de gewone zielzorg, daarna als leraar en als rector van het aartsbisschoppelijk seminarie te Praag. Toen hij verbonden was aan de St. Annaschool, noemden de zus ters van deze school hem „Ons Lam" (Béran betekent in het Tsjechisch ram), gedeeltelijk vanwege zijn ten gere gestalte, maar voornamelijk toch om zijn bescheiden eenvoud. Hij stond algemeen bekend als een goede ken ner van de geest en het hart van het kind en zijn vriendelijke glimlach dwong onmiddellijk de jonge mensen tot vertrouwen. Als rector van het seminarie was hij een „vader" in de volle betekenis van het woord. Hij ging zijn seminaristen voor in vroom heid en liefde. Hij bad met hen, leer de hen, zong met hen en voetbalde mét hen. Maar toen de Duitsers hun rassen leer in wilden voeren op het semina rie, gaf dr. Beran hun kortaf en 2 der omwegen te kennen, dat een se minarie een school was van de Ka tholieke Kerk, en dat daarom niet anders dan de leer van de Katholie ke Kerk zou worden onderwezen. Toen hij zich enige tijd later nog maals tegen de bezetters te weer durfde te stellen, moest dr. Béran dit bekopen met een jarenlange op sluiting in het kamp van Dachau. Het was wel een grote verande ring, toen na de bevrijding in de herfst van 1946 zijn benoeming van het Vaticaan doorkwam tot aartsbis schop. Van gevangenismuts tot bis schopsmijter. Maar wat er ook om hem heen veranderde, mgr. Beran zelf veranderde niet. Op de dag van zijn benoeming -trof een Katholiek journalist hem op het seminarie. Doch het enige, dat mgr. Béran be scheiden verzocht was, dat er geen onnodige ruchtbaarheid aan het feit zou worden gegeven. Op dat moment werd er op de deur geklopt en een andere journalist van een socialis tisch blad kwam binnen. Deze jour nalist had ook met mgr. Béran in Dachau gezeten. Stotterend over ver- AMERONGEN 'S KERKJE WORDT GERESTAUREERD Bij de reeks van kerken, die op het ogenblik door het gehele land worden geres taureerd, behoort ook het kerkje van Amerongen, dat uit begin 1600 da teert. De toren van dit Ned. Her vormde kerkje gaat geheel verscho len in de steigers. Ook om het kerk gebouw bevinden zich nog stellages. schillende titels kwam hij naar mgr. Beran toe: „U, Uwe Excellentie, Uw Edel achtbare -ik heb hard gelopen om de eerste te zijn om U te fe liciteren en te vertellen, dat wij allen zo blij zijn met Uw benoe ming." Hij wilde nog meer zeggen, doch mgr. Béran verhinderde dat door te zeggen: „Wat is er met jou aan de hand, Karei, weet je niet meer, hoe je mij noemde in Dachau, toen ik daar de straten moest ve gen?" „Ja, ja, antwoordde de journa list, maar U bent nu zo'n belang rijk persoon geworden". Doch de aartsbisschop zei heel eenvoudig: ,Wat ik ben, ben ik door de genade van God, maar voor jou blijf ik Joseph. Jij bent altijd welkom en misschien zal ik je nu eens een korstje brood met wat boter erop kunnen geven". In zijn eerste interview na zijn be noeming schreef hij zijn program als volgt: „Onie eerste taak is het moreel van ons volk te versterken op de ba sis van geloof en liefde en op een hoog peil te brengen. Wij moeten de lichamelijke en geestelijke ziektes, die nog van de oorlog zijn overgeble ven, genezen. De Katholieke Kerk zal arbeiden om dit te bereiken met de hulp van de priesters en de leken, vooral door middel van ons onder wijs. De tranen van de wezen, wedu wen en beroofde ouders en het door stane martelaarschap zullen niet te vergeefs geweest zijn". Mgr. Béran is immer een onver saagd strijder geweest, vechtend voor de beginselen van Christus en voor een betere mensheid. En wanneer hij nu de aandacht trekt van de gehele wereld, dan is dat niet alleen om zijn strijdbare geest, maar vooral ook, omdat de vrijheden, waarvoor hij vecht, waarden zijn, die voor geheel de wereld en voor geheel de mens heid van primair belang moeten wor den geacht. DE „DAMCO I" WORDT GELICHT De „Damco I" het 1091 bruto re gister ton metende Rijnschip van de Damco Scheepvaart Maatschappij te Rotterdam, is verleden week na een aanvaring met een Noors zeeschip in 10 minuten tijd gezonken in de Wes- terschelde. Met vier bokken is men bezig het schip te lichten. OVERBRUGGINGSONDER WIJS KOST BIJNA ƒ4.000.000. De „Stichting ter bevordering van het onderwijs aan uit Nederlands-In- dië gerepatrieerde kinderen", die sinds 1946 het z.g. overbruggingson- derwijs verzorgt, zal op 1 September het lager onderwijs beëindigen. Voor September zal men nog nagaan of ook het overbruggings-middelbaar-onder- wijs gestaakt zal worden. Deze stich ting had in 1946, 1947 en 1948 resp. de volgende uitgaven: ƒ889,643, 1.704.576 en 950.754. Voor dit jaar worden zij geraamd op ƒ450.000. Blijkens een wetsontwerp wil de regering deze stichting doen subsi diëren door het Rijk en door Indone sië, ieder voor de helft. De ƒ25.000. Op nummer 17794 van de Staatslo terij is een prijs van 25.000 gevallen. Huis-artsen en Ziekenfondsen Tussen de Landelijke Huisartsen- Vereniging en de ziekenfondsen zijn moeilijkheden gerezen over de hono raria, die de laatstgenoemde organi saties moeten betalen voor medische hulpverlening aan de verzekerden. Tot dusver gold een Gentleman's Agreement, hetwelk bepaalde, dat de artsen per patiënt en per jaar een vergoeding kregen van ƒ4.68. Dit Agreement liep op 1 Juli af. De art sen wensen nu een nieuwe regeling, waarbij het honorarium zal worden gebracht op 5.per ziel per jaar, terwijl voor gemeenten met een ge ringe bevolkingsdichtheid een gedif ferentieerde toeslag wordt gevraagd van 0.50 en 1.Voor artsen in zeer dun bevolkte streken van ons land bijvoorbeeld de Wadden eilanden en de Biesbosch wordt een dubbel basis-honorarium verlaagd. De onderhandelingen over deze kwestie verlopen nogal stroef. De Huisartsen Vereniging heeft de zie kenfondsen gesommeerd ,voor 15 Juli een béslissing te nemen. Tot die da tum zullen de artsen op de gewone wijze hun medewerking aan de fond sen blijven verlenen. Wat nadien zal geschieden, wordt afhankelijk gesteld van het antwoord, dat de besturen der ziekenfondsen op de voorstellen der artsen zullen geven. Valt het ant woord ongunstig uit, dan zal de zie kenfonds-patiënten met, terugwer kende kracht tot 1 Juli een tarief worden berekend van ƒ1.per con sult en ƒ1.voer elk door de apo theek-houdende artsen afgeleverd recept. De patiënten zullen voor de ze bedragen een kwitantie ontvan gen, waarmee zij zich bij de zieken fondsen kunnen vervoegen. Dr. S. Sturkop, de voorzitter van de Landelijke Huisartsen-Vereniging, gaf aan „Het Parool" een exposé van de besprekingen, die tussen beide partijen waren gevoerd. De artsen, zo verzekerde dr. Sturkop, wensen niets liever dan een bevredigende regeling met de ziekenfondsen te treffen. Strijd kan aan geen der twee partijen winst brengen, alleen verlies. Maar de artsen moeten voor hun prestatie een vergoeding hebben, die redelijk mag worden genoemd. Wij hebben uitgerekend, zo zei hij, dat een pa tiënt per jaar gemiddeld vijfmaal de hulp van een arts inroept. Wanneer het basis-honorarium op 5.wordt gesteld, ontvangt de geneesheer dus ongeveer 1.per consult, hetgeen stellig niet te veel is. Dat is nog maai de helft van het laatste tarief, dat aan particuliere patiënten wordt be rekend. Dit bedrag zullen wij voorlopig ook aan de ziekenfondsleden vragen, in dien wij voor 15 Juli onverhoopt niet met hun organisaties tot een accoord kunnen geraken. Er zijn over dit geschil reeds zon derlinge geruchten in omloop, be sloot dr. Sturkop. Men spreekt zelfs van een dreigende staking der dok toren. Ik kan u echter verzekeren: de artsen zullen nooit tot staking be sluiten. De patiënten zullen van dit conflict nimmer het slachtoffer wor den. De artsen zullen medische hulp blijven verlenen, onverschillig op welke wijze het honorarium voor de ze hulp zal worden betaald Andere zienswijze. „Het Parool" heeft ook zijn licht opgestoken in leidende kringen van het ziekenfondswezen. Deze onder streepten de grote belangen, die ge moeid zijn met een behoorlijke op lossing van het conflict. Ruim zes millioen Nederlanders zijn bij de zie kenfondsen verzekerd. Het voorne men van de artsen, deze mensen na 15 Juli per consult ƒ1,in reke ning te brengen voor het geval met de fondsen geen overeenstemming wordt bereikt, noemde men zeer be denkelijk. Te meer, omdat de artsen zeer wel weten, dat de door hen aan de patiënten verstrekte kwitanties door de ziekenfondsen niet kunnen worden vergoed. De fondsen immers zijn aan handen en voeten gebonden door voorschriften van de regering en de Ziekenfondsraad. Ten aanzien van de verhoging der honoraria verklaarde men, dat de ontvangen premies hiervoor niet toe reikend zijn. Als straks aan de fond sen geen uitkering meer wordt ver strekt uit het Vereveningsfonds staan verschillende fondsen aan de rand van het bankroet. Overigens werd betwijfeld, of de doktoren veel reden tot klagen heb ben. Behalve een particuliere practijk mag iedere arts drie duizend zieken fondspatiënten hebben Er is" in ons land een tekort aan medici en de meeste artsen komen dan ook gemak kelijk aan deze limiet. Dit betekent bij de tot dusver betaalde honoraria, dat zij een' verzekerd inkomen heb ben van 14.000 per jaar. De onderhandelingen tussen par tijen zijn nog aan de gang. Op een conferentie van het C.O.Z. (Centraal Overleg Ziekenfondsen), te Den Haag gehouden, werd een voorstel gefor muleerd tot de vorming van een com missie van drie deskundigen, die een arbitrale uitspraak zal doen. waar aan de betrokken partijen zich zou den moeten onderwerpen. BLOEMBOLLEN LAGER BELAST De minister van financiën heeft beschikt, dat de omzetbelasting van 3 en 6 percent, welke geheven wordt bij de levering van bloembollen, met terugwerkende kracht tot 1 Mei jongstleden is verlaagd tot respec tievelijk een y percent en per cent. Deze verlaging houdt verband met het feit, dat ongeveer vijf zes den van de hier te lande geteelde bloembollen naar het buitenland worden uitgevoerd. Slechts één zesde wordt dus in het binnenland afgezet, BESPREKINGEN TUSSEN N.V.V., K.A.B. EN C.N.V. Gistermiddag kwamen de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N. V. op verzoek van beide eerstgenoem de organisaties te Amsterdam bijeen ter bespreking van de redevoering welke de N.V.V.-secretaris, de heer A. Vermeulen, op 24 Juni j.l. op de internationale arbeidsconferentie te Genève hield. De besprekingen zijn niet ten einde gebracht. Binnenkort komen de besturen bijeen. DE VACANTIE-BIJSLAGEN. Op vragen van het Tweede Kamer lid Andriessen (K.V.P.) betreffende de Verstrekking van een vacantiebij- slag aan werknemers voor het jaar 1949, heeft de Minister van Sociale Zaken, mede namens de Minister van Economische Zaken, het volgende ge antwoord: Door het college van rijksbemidde laars is bij beschikking van 16 Mei 1949 ook voor het jaar 1949 aan de ondernemers vergunning verleend tot het zonder voorafgaande toestem ming van genoemd college toekennen van extra-uitkeringen bij voor beeld ter gelegenheid van de vacan- tie tot een totaalbedrag van 2 pet. van het jaarloon, omdat een dergelij ke bevoegdheid ook reeds voor de jaren 1947 en 1948 was gegeven. Aan het verlangen van de Raad van Vakcentral en, een algemeen ver plichte vacantiebijslag van 2 pet. van het jaarloon in te voeren, kon geen gevolg worden gegeven, omdat, nog tal van goederen en diensten waaronder in het bijzonder voor het huishoudbudget belangrijke posten vallen te vermelden, zoals normaal brood, melk en zuivelproducten, vlees en vleeswaren, margarine, oliën en vetten, jams, textiel war en, huishuren, tram- en bustarieven aan prijsregelingen zijn onderworpen, het opleggen van een dergelijke ver plichting een prijsverhogende uitwer king zou hebben, welke thans onge wenst moet worden geacht. Beide oplossingen worden in de voorgaande antwoorden besproken en afgewezen, de Ministers zijn van mening, dat de geldende beschikking het juiste midden houdt en dat het niet raadzaam is thans verder te gaan of een stap terug te doen. Congres van veehandelaren. Bij het gisterochtend te Goes voort gezette congres van veehandelaren werd een verzoek van de afd. Gronin gen om in de toekomst te komen tot t.b.c.-vrije markten door het hoofd bestuur ten volle onderschreven. Friesland, Zeeland, Gelderland en Utrecht eisten verplichtstelling van de mond- en klauwzeerbestrijding. De veterinaire dienst, aldus ver klaarde dr, Venema, is wel degelijk overtuigd van het nut van deze maat regel. Alleen: hij kan nog niet di- recht verwezenlijkt worden. Noord- Brabant wenste een algemene vee arbitrage en het hoofdbestuur bleek bereid alle medewerking te verlenen. Dr. Buter sprak vervolgens over het belang dat de veehandel heeft bij de Benelux. Hij bleek een sterk voorstander van de economische unie. omdat deze voor de veehandel grote voordelen zal afwerpen Beter begrip voor wederzijdse standpunten beoogd. Nadat gedurende enige maanden binnenskamers tussen personen van diverse geestelijke pluimage bespre kingen waren gevoerd, is men on langs overgegaan tot de oprichting van het Nederlands Gesprekcentrum, waarvan het secretariaat gevestigd is Mathenesserlaan 446 te Rotterdam. Met dit centrum wordt beoogd, een beter begrip voor de wederzydse standpunten te bewerkstelligen en meer inzicht te verkrijgen in eikaars principiële overtuiging. Getracht wordt de eenheid en verscheidenheid, die in het Neder landse volksleven worden aangetrof fen, beter te doen beseffen en waar deren. Het dagelijks bestuur van het Gesprekcentrum wordt gevormd door prof. dr. Ph. Kohnstamm, mr. dr. J. van Bruggen, mej. dr. A. M. Klompé, prof. Th. Keulemans (O.C. M.), prof. dr. A. M. Donner, mr. A. Stempels, mr. H. D. J. Waslander en drs. J. van der Ploeg, secretaris. Een curatorium van 60 personen k ingesteld. Aangezien het communisme niet gezien kan worden als representante ener Nederlandse geestesstroming, zijn in het curatorium geen commu nisten opgenomen. Dit jaar nog zal worden overge gaan tot het geven van grotere pu bliciteit aan het Gesprekcentrum, o. m. door het uitgeven ener brochure. LESVLSEGTUIG NEERGESTORT. Gistermiddag is in de Bathpolder op Zuid-Beveland, ongeveer vijftig meter van de zeedijk, een militair lesvliegtuig van het vliegveld Woens- drecht, verongelukt. Het vliegtuig verloor, volgens ooggetuigen, plotse ling hoogte en raakte met een vleu gel de grond. Het sloeg over de ko£ en werd totaal vernield. De luitenant vlieger kreeg lichte verwondingen. De bij hem in het toestel zittende leerling liep inwendige kwetsuren I op, welke niet van ernstige aard zijn. „Geef een munt zo groot als ge kunt Binnen twee jaar zullen vijftig duizend militairen uit Indonesië te rugkeren naar het vaderland. Dit be tekent echter volstrekt niet, dat het Thuisfront nu ook wel zo zoetjes-aan kan gaan demobiliseren. Immers, de thuisvarende troepen zullen min stens voor een deel vervangen moe ten worden, terwijl er helaas geen enkele reden is om aan te nemen, dat er overzee binnen afzienbare tijd geen behoefte meer aan een Neder- larfds leger zal bestaan. Katholiek Thuisfront met name dient dus me de onverminderd actief te blijven, dat staat vast. Maar daarvoor is geld nodig, veel geld. Op het ogenblik heeft Katho liek Thuisfront de zorg voor de ze delijke gezondheid en het geestelijk heil van ongeveer even zoveel jon gens als er volgens het demobilisa tie-schema straks repatriëren. Er zijn namelijk rond 50.000 Katholieke mi litairen in de Oost, en onder deze 50.000 man werken 150 aalmoeze niers. Met deze getallen voor ogen valt licht te begrijpen, dat het Hoofd bestuur van Katholiek -Thuisfront het niet bepaald gemakkelijk heeft. Voor het lopende jaar heeft het als minimaal noodzakelijk begroot een bedrag van driekwart millioen gul den, om precies te zijn: f 759.000, waaronder de volgende posten: 240.000 voor uitrusting aalmoe zeniers. veldorgels, paramenten, hos ties, wijn, wierook, bouw hulpkerk jes enz. 93.000 voor Zondagsmisboeken, graduates, kyriales, rozenkransen, retraite werk, sociale dienst, in In donesië uit te geven drukwerk enz. 138.000 voor sportartikelen, spe len, leer- en leesboeken, recreatie voor hospitalen enz. 158.000 voor mobiele en vaste militaire tehuizen, filmapparaten enz. 40.000 voor kerk op Eereveld Menteng Pulu. En deze enorme som moet ten vol le door de Katholieken worden bij eengebx-acht, aangezien Katholiek GROTE BRAND IN VLAARDINGEN Een geweldige brand is gister avond omstreeks zes uur uitgebro ken in de opslagplaats van smeer oliën en vetten van de Oil Import Company Technosa van de Gebrs. Zandvliet te Vlaardingen. Een ge weldige rookzuil steeg boven het centrum van Vlaardingen op, de vlammen sloegen tot ver boven de daken uit en doffe knalLen klonken van uit elkaar springende olievaten. Het gehele pand en zijn uit 1665 daterende gevel, die onder bescher ming van Monumentenzorg stond, moeten als verloren worden be schouwd. Het pand en de inventa ris waren verzekerd. CHAUFFEUR SLOEG OP DE VLUCHT. Donderdag reed een luxe-auto uit de richting Ter Apel bij Terhaar op de weg naar Winschoten in volle vaart tegen drie bomen. Een meisje van ongeveer 22 jaar werd uit de auto geslingerd en dood op de weg gevonden. De bestuurder, de 23-ja- rige O. uit Nieuwe Pekela nam na het ongeluk de vlucht. Later op de avond heeft hij zich bij de politie ge meld. Thuisfront geen subsidie van Rijks wege geniet, zoals de Niwin, die voor 1949 3.000.000 kreeg tbegewezen. Het is daarom, dat de speldjesactic, die a.s. Zondag zal gevoerd worden, voor Katholiek Thuisfront allerbe langrijkst is. Als deze speldjesdag een succes wordt, kan het Hoofdbestuur van Katholiek Thuisfront weer even vooruit, om het huishoudelijk uit te drukken. Het is waar, het is heus niet zelden, dat er een beroep op de offervaardigheid der Katholieken wordt gedaan, maar dat in dit geval het beroep de gulst mogelijke beant woording verdient, zal wel niemand willen betwijfelen, laat staan be twisten. Geef dus een munt zo groot als ge kunt, als Zondag 10 Juli a.s. U in of bij het kerkportaal een speld je aangeboden en een bus voorge houden wordt. SPORT SPORTLEUZE VOOR JULT. De Nederlandse Katholieke Sport bond heeft als sportleuze voor de maand Juli vastgesteld: „Uw sport ligt stil? Ook nu sport- tief LAWNTENNIS Morgen en Zondag zullen op dc banen van de Noord wij kse Sportver eniging twee spelers van de interna tionale topklasse nitkómen. De Au straliër Brown en de Amerikaan Co- chell. In twee enkelspelen en twee dubbels zal men met het hun sterke, snelle, aanvallende spel kennis kOn- nen maken, zowel tegen elkaar als met en tegen Van Swol en Rinkel. Het programma is: Zaterdag 2 uur Brown tegen Cochell, gevolgd door Van Swol en Cochell tegen Brown en Rinkel. Zondag 2 uur: Van Swol tegen Cochell, gevolgd door Van Swol en Rinkel tegen Brown en Co chell. Alle wedstrijden om drie ge wonnen sets. ZEILEN. A. TH. VAN DER SLOT, 's-Gravendamseweg 63, Noordwijkerhout. sergeant, viert op 8 Juli zijn 2e Ind. verjaardag te Bandoeng. ANTOON OLIEHOEK, Raaphorstlaan 20, Wassenaar, viert op 8 Juli zijn 2e Ind. verjaar dag te Semarang. De aankondiging in ons nummer van gisteren over dc nationale zeil wedstrijden van de Braassemermeer op morgen en Zondag is door het plaatsen van een foutieve regel on duidelijk geworden. Wij schi'even, dat de Drakenklasse het bestuur ze ker niet teleurstelt voor wat de in schrijving in de A-afdeling betreft, aangezien hier elf zeilers van naam de strijd met elkaar zullen aanbin den, doch in de B-afdeling zijn slechts twee deelnemers ingeschre ven. WATERPOLO. LZCHVGB. Ondanks het feit dat HHGB met vijf spelers ver scheen, liet LZC dc zesde man on gebruikt achter, schoot van Weeren na een LZC-meerdei'heid steeds hoog over en namen de gasten de leiding 01. Spoedig maakte Stomps op- zwemmend gelijk (11) en nog voor rust wist van Weeren LZC de lei ding te geven (21). De tweede helft begon met een verkeerd uitplaatsen van de LZC-keeper en even vlug was de stand 22. De thuisclub zag het gevaar in en met zes tegen vijf had van Weeren geen moeite LZC de leiding te hergeven (32), Met vijf tegen vijf werd het door Ver berg 42, strafte HVGB een fout van LZC voldoende af 43 en kon ook Overdevest opzwemmend nog 53 scoren Het einde, toen nog enkele spelers in 't water lagen, maakte L. Z.C. 3. L.Z.C. 2Brandenburg 2 56. Ook hier verschenen de gasten met zes man en waar L.Z.C. liet uitval len, werd deze wedstrijd verloren. Vrij spoedig na het begin werd het door goede doelpunten van Brak 20 en juist als L.Z.C. het te lauw opneemt, wordt het met een ver en houdbaar schot 2—1. Wel maakt Brak nog voor rust 3—1, maar uit een directe vrije worp weet Bran denburg de achterstand te verklei nen 32. In de tweede helft een fout bij L.Z.C. en de stand is 33. Brak schiet hard tegen de bovenlat en als Brandenburg vrij komt weten zij de leiding te nemen (34). Door dom spel van LZC, zelfs met zeven tegen zes, geeft de LZC-keeper twee doel punten cadeau (3—6), en spelen de gasten een gewonnen wedstrijd. Met de moed der wanhoop maakt Stomps nog 46 en 56, maar de tijd ont breekt om LZC een overwinning te doen behalen. LZC III won met 6—3 van HVGB III. BILJARTEN. Nederlaagtournooi van T. O. G. De volgende wedstrijden werden gespeeld: le klas TOG 1—Excelsior I Lisse 664635 car; Excelsior verliest met 29 car.; 2e klas TOG II—VIOS II Sassenheim 418479 car.: VIOS II wint met 61 car.; 3e klas TOG 3— Spoortje I Leiden 355—353 car.: Spoortje I verliest met 2 car.; 4e klas TOG 4VUS I Den Haag 312— 309 car.: VUS I verliest met 3 car. Leidse B. B.Tilburgse B. B. In de datums, waarop deze wedstrij den zouden worden gespeeld, is voor wat die in Leiden betreft, een kleine wijziging aangebracht. Op Zondag 17 Juli gaat een gezelschap met 40 personen naar Tilburg) om de titels van de kampioenen te verdedigen, terwijl de wedstrijden, die oorspron kelijk in Leiden was vastgesteld op Zondag 31 Juli, nu op Zondag 24 Juli zal worden gespeeld. Deze kampioens wedstrijden vinden plaats in het clublokaal van „De Morschpoort" en vangen te 11 uur, 's morgens aan. Voor dit sportevenement bestaat onder de leden van de L. B. B. steeds een zeer grote belangstelling.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5