STADSNIEUWS De toestand in Indonesië Bebouwing van bloembollen- gronden RECHTZAKEN DONDERDAG 7 JULI 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Voorstellen aan de Leidse Raad Aan de agenda voor de Raadsver gadering, welke Maandagmiddag a.s. te 2 uur wordt geopend en des avonds te 8 uur zal worden voortgezet, zijn nog 4 punten toegevoegd, terwijl punt 18, voorzieningen voor de inrichting van een dokterswoning op „Rhyn- geest" van de agenda is afgevoerd. Uitbreiding van „Mathesis" voorbereid. Het bestuur van „Mathesis" ver zocht te willen verklaren, dat op richting en instandhouding nodig is van een tweejarige dag-ulo-cursus aan zijn nijverheidsschool. Door op richting van deze cursus zal een op leiding worden verkregen, welke het midden houdt tussen Ambachtsschool en Middelbare technische school. Deze opleiding is bestemd voor de zo genaamde derde groep (de toekomsti ge opzichters en chefs in kleine be drijven), waarvoor de middelbare technische school-opleiding niet wordt vereist, doch die meer nodig heeft dan de Ambachtsschool kan ge ven. Het uitgebreid lager nijverheids onderwijs (U.L.N.O.) is in het nij verheidsonderwijs wat het U.L.O. is in het lager onderwijs. Naar gevoe len van B. en W. zal door de oprich ting van deze cursus in een reeds enige tijd gevoelde behoefte worden voorzien. De tramrails bij de Utrechtse brug. B. en W. stellen voorts de Raad voor een nieuwe erfpacht-overeen komst aan te gaan met de N.Z.H.V.M. betreffende rails aan de Hoge Rijn dijk en het Utrechtse Jaagpad, tegen de bestaande jaarlijkse canon van 600.—. In de nieuwe overeenkomst is o.m. de bepaling opgenomen, dat de Maatschappij de verplichting op zich neemt om de thans ter plaatse in de openbare straat aanwezige rails, lo pende naar de voormalige remise voorzover mogelijk, ter beoordeling van B. en W., vóór 1 October e.k., op te ruimen aangezien deze rails geen dienst meer doen en hinderlijk zijn voor het verkeer aldaar, in het bijzonder voor het rijwielverkeer. Nieuwe gasleiding naar Sassenheim. De gemeente Sassenheim is bereid een gasleverings-overeenkoms*t aan te gaan voor de tijd van 25 jaren. De gemeente Sassenheim was in Januari 1948 met de gasvoorziening zodanig in moeilijkheden geraakt, dat met de gaslevering vanuit Leiden, op dringend verzoek van de gemeente Sassenheim, met spoed is begonnen, zodat de gemeente Sassenheim reeds van 15 Januari 1948 af het gas van Leiden betrekt. De aashouder te Sassenheim vol doet niet meer aan de eisen. Echter zou nieuwbouw te hoge kosten op Sassenheims distributiebedrijf leggen. In afwijking van het bepaalde in deze ontwerp-overeenkomst kan de bouw van een nieuwe gashouder door en voor rekening van de gemeente Sassenheim worden uitgesteld, tot dat de hoogste gasaflevering in Sas senheim het lH-voudige van de te genwoordige afgifte zal hebben be reikt. Een bvirag van f 86.000.is no dig, ten behoeve van het vernieu wen van de gasaanvoerleiding naar Sassenheim welk bedrag in 25 jaren ten laste van de exploitatierekening van de gasfabrieken kan worden af geschreven. Nieuwe commissies van bijstand. Ten slotte bevat de aanvullings agenda de wijziging van verordenin gen op de Gem. Volkscredietbank, van de werkkring en samenstelling der vaste Raads-commissies en be treffende de Dienst van Sociale Za ken. Het voorstel beoogt alle Raads commissies' te doen bestaan uit 4 le den en een voorzitter uit het college van B en W. Bovendien gevoelen B. en W. be hoefte aan een advies-commissie voor Sociale Zaken, als commissie van bij stand. Bovendien gevoelen B. en W. de behoefte met een commissie-uit de Raad samen te kunnen werken, wel ke commissie hen over de zaken, die het sociale beleid in zijn algemeen heid raken, van advies zou kunnen dienen. Het komt B. en W. voor, dat een dergelijke commissie als een commissie van bijstand door de Raad zou kunnen worden ingesteld, terwijl zij tevens in haar geheel, zoals ook de Commissie voor de Personeelza- ken deel uitmaakt van het Georgani seerd Overleg, deel zou kunnen uit maken van de bestaande adviescom missie voor de Dienst voor Sociale Zaken. Ook vragen B. en W. zich af, of het niet wenselijk moet worden geacht, dat het beheer van de Gemeentelijke Volkscredietbank rechtstreeks aan B. en W. zou worden opgedragen. De taak, welke, de gemeentelijke over heid ten aanzien van het volkscre- dietwezen tot de hare moet rekenen, is zo belangrijk, dat, naar hun me ning, de rechtsvorm van het over de bank te voeren beheer daarbij dienst •te worden aangepast door, evenals voor de overige bedrijven is geschied, het beheer over de bank aan B. en W. op te dragen. Daarom achten B. en W. ook de aanstelling van een commissie van bijstand uit de Raad voor de Volkscredietbank gewenst. Voor het examen van instruc teur voor de lichamelijke oefening bu politie en brandweer van het Cen traal Instituut voor opleiding van sportleiders slaagde de heer Chr. Rameau, alhier. Voor het eindexamen aan de M. T. S. te Den Haag slaagde de heer P. J. Boogaarts, alhier. R.K. BOND VAN SIGAREN WINKELIERS. De R.K. Bond van Sigarenwinke liers „St. Antonius van Padua" hield een algemene ledenvergadering. Om pl.m. 8 uur opende de voorz., de heer Th. de Groot, de vergadering met de chr. groet en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de inleider van deze avond, de heer F. C. de Hosson, voorzitter der afd. Leiden van de N.R.K.M. Het verheug de spreker deze inleider in zijn kwa liteit als bestuurder der N.R.K.M. op deze vergadering te zien. omdat dit een verschijnsel is van elkaar beter te begrijpen en te waarderen. Hij hoopte,dat dit in de toekomst steeds beter moge worden. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Van de binnengekomen stukken werden de voornaamste voor gelezen en van commentaar voorzien. Uitgebracht werd het verslag van het j.l. gehouden congres van de Bond. Veel was hier niet meer over te vertellen, gezien de leden reeds hadden kennis genomen via het mooie en zeer uitgebreide verslag hierover in de Leidse Courant. Vervolgens was het punt slapende vergunningen aan bod. Hierover kwamen de tongen nogal los. Gezien de officiële publicaties en richtlijnen, gegeven door het Dept. v. Ecor Za ken, blijkt, dat gezien de reeds bin nengekomen klachten er hier en daar niet de hand aan wordt gehouden. Besloten werd om van deze klachten kennis te geven aan het hoofdbestuur en tevens de leverancier van deze slapende vergunningen, hetzij gros sier of fabrikant, schriftelijk op zijn laakbare handeling te wijzen. Mocht dit geen resultaat hebben, dan zal tot strenge maatregelen worden overge gaan. Deze gaan zo ver, dat zelfs boy cot niet is uitgesloten. Hierna ver kreeg de inleider, de heer F. C. de Hosson, het woord. Het verheugde spreker, dat het contact en de ver standhouding tussen vak- en stands organisatie door dit initiatief van een jonge vereniging met een zeer actief bestuur andere vakverenigingen ten voorbeeld kon worden gesteld. Na deze causerie vond een geani meerde discussie over dit onderwerp plaats, waarna de rondvraag. Na dank aan de inleider voor zijn prach tig betoog, sloot de voorz de verga dering. ZILVEREN JUBILEUM R.K. SCHOLEN HERENSINGEL. Begin September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de R.K. Meisjes school en de R.K. Jongensschool aan de Herensingel werden ingezegend en in gebruik genomen. Tot hoofd van de R.K. Meisjes school werd toen benoemd de Eerw. Zuster Francisco, en tot hoofd der R.K. Jongensschool de heer 'G. J. v. d. Ploeg. Beiden zijn nog steeds als zodanig werkzaam en vieren dus met hun school hun zilveren, jubileum. Ook mej. M. G. Lub, onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool, is 25 jaar aan die school verbonden. De herdenking van bovengenoemde jubilea zal, in verband met de zo- mervacantie, plaats vinden de 12de Juli a.s. Op die dag zal er in de Dekenale kerk te kwart over acht een gezon gen H. Mis van dankbaarheid wor den opgedragen, terwijl 's middags voor de leerlingen der beide scholen feestvoorstellingen zullen worden gegeven. Voor de meisjes in het An- tonius-clubhuis aan de Mare; voor de jongens in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg. Voor belangstellenden is gelegen heid tot feliciteren in de meisjes school,ingang Lusthoflaan; in de Jongensschool, ingang Os- en Paar- denlaan, van half twaalf tot half een. BUITENLANDSE STUDENTEN NAAR NEDERLAND In 1948 reisden door middel van het Ned. Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen 1300 Neder landse studenten naar het buitenland 75 hiervan zijn 2 maanden of langer in de Verenigde Staten geweest. De uit Canada leeg terugvarende emi grantenschepen, „Tabinta" en .Ko to Inten", ons hiertoe door de Rege ring beschikbaar gesteld, braenten 1500 Amerikaanse studenten naar Ne derland. In September keerden zij met de Volendam weer naar huis te rug. Door de medewerking van het departement van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen kon op beide tochten een uitgebreid orientatie- (lezingen, films, etc.) en recreatie programma aan deze studenten ge boden worden. Studenten uit heel Europa verbleven met deze Ameri kanen in Nederlandse werkkampen en vacantie kampen. Bovendien ver toefden 300 Amerikaanse economi sche studenten 4 dagen in Nederland als onderdeel van een studiereis over de werking van het Marshall-plan. Wat betreft de werkzaamheden van het Bureau in 1949 kunnen wij mededelen, dat: a. Met medewerking van het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en het Directo raat-Generaal van de Scheepvaart al gedurende de zomer 1949 het s.s. Amerikaanse en Canadese studenten ten tussen Amerika en Nederland varen. Op deze wijze worden 1500 Amerikaanse en Sanadese studenten naar Nederland vervoerd. Tevens worden aan boord van dit schip een aantal Oriëntatie- en recreatiepro gramma's gegeven om de studenten voor te bereiden op hetgeen zij in Europa zullen zien. b. Voor ruim 500 Amerikaanse studenten worden door het NBBS in samenwerking met de zuster organi saties tours door geheel Europa ge organiseerd. Hun verblijf in Neder land zal bestaan uit een week zeilen in Friesland en een week in Am sterdam, Delft, Arnhem, Vogelen zang of Leiden. Ongeveer 200 Euro pese studenten zullen een soort 2- weeks verblijf in Nederland heb ben. c. Evenals het vorig jaar wordt gedurende de periode van 8 tot 19 Augustus een groep studenten van de Universiteit van Vermont, onder leiding staande van een aantal Ame rikaanse professoren, in Leiden ont vangen ter bestudering van de wer king van het Marshall Plan in Ne derland. d. Het Bureau ontvangt ongeveer 350 Europese, Amerikaanse en Cana dese studenten, die in studentenwerk kampen met medewerking van het dewerking van 't Bureau Oogstvoor- de herstelwerkzaamheden op Wal cheren zullen deelnemen, en met me dewerking van het Bureau Oógsvoor- ziening hulp zullen verlenen bij het binnenhalen van de fruitoogst op Zuid Beveland. e. Voor vele Nederlandse studen ten is de mogelijkheid geopend aan studenten werkkampen, vacantie- kampen en studietours deel te ne men zowel in Europa als, zij het op kleinere schaal in Amerika. f. Tenslotte verleent het NBBS bemiddeling bij het verkrijgen van studiebeurzen in Amerika en stelt ve len in staat, dankzij goedkope over tochtsmogelijkheden, kortere of lan gere cursussen aldaar te volgen. De Volendam wordt volgens voor lopig schema in de vroege ochtend- n van Maandag de 11e Juli in Rot terdam aan de kade van de Holland Amerika Lijn verwacht met 1500 Amerikaanse studenten. De ontsche ping, waarbij de Amerikaanse Am bassadeur, dr Baruch, de Canadese ambassadeur mr Dupuy en anderen aanwezig zullen zijn, zal tegen 9 uur beginnen. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde: mej. M. C. v. d. Plank te Middelburg en de heren P. R. Bakker te Den Haag; G. Boersma te Assen; C. C. v. d. Heuvel te Ooltgensplaat; F. I. Holland te Vriezeveen E. L. Humme te Gen nep; H. J. Kalkman te Den Haag K. Mechelse te Haarlem en J. Versteeg te Den Haag: candidaatsexamen psychologie: de heren M. E. de Jonge te Scheveningen (cum laude) en J. A. Stalpers te Eindhoven; candidaats examen geschiedenis de heer A. E. Boerstra te Den Haag; propaedcu- tisch examen Godgeleerdheid: de heer H. J. Mulder te Leiden, docto raal examen NederlandsIndisch recht: mej. R. C. Sont te Amsterdam en de heren W. A. Viëtor te Heem steden en A. L. A. van Unen te Lel den. doctoraal examen Nederlands recht: mej. P. S. Hepkema te Leeu warden en de heer R. A. Mörzer Bruijns te Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proef schrift getiteld „Wrijvingsverschijn selen van gassen bij lage druk", de heer W. P. J. Lignae geboren te 's-Gravenhage en wonende te 's-Gra- venhage; Tot doctor in de Letteren en Wijs begeerte, op proefschrift getiteld „De immigratie van Indonesiërs in Suriname", de heer J. Ismael, gebo ren te Pekalongan (Indonesië) cn wonende te Leiden. OVERGANGSEXAMENS CHR. H.B.S Bevorderd tot de tweede kiasse: G. S. Anker, E. E. Bach Kolling, D. Boersema. H. Brouwer. M. J. v. Bre da, P. D. C. Broks, J. Bruinsma, J. Dirkse, J. H. v. Dijk, C. Favier, W. Flinterman, J .P. de Groot, J. ten Have, H .F. Heuseveldt, A. Holle beek, J. Hoogstraten, H. G. v. Kam pen, W .Buurman, M. Bax J. M. Koo reman, D. v .d .Kwaak, C. Lamain, J. Landaal, N. Landaal, M. v. Leeuwen, J. Lodder, P. J. Luyendijk, J. H. v. d. Luyt, F. A. v. Mamreen. B. C. Bek king. W. v .d. Meulen, N. G. Min- naard, D. Noest, L. Parlevliet, A. W. C. Buis, K. M. de Groot, W. F. Hajer, P. v. d. Kwaak, J. v. d. Land, W. v. Leeuwen, J. M. Pet, W. v. d. Plas, G. M. M. Segaar. L. J. Snijders, L. v. d. Sijs, A. W. G. Terpstra, J. H. de Vos, E. v. Weelden, F .E. Wieringa, H. N. Wolleswinkel, C. J. Houtman. Afgewezen 18. Bevorderd tot de derde klasse: C. Barnhoorn, B. Batelaan, D. Binne- kamp, A. S. de Bode, P. M. Boekling, G. A. de Bruyne, A. J. v. Damme, G. Groeneveld, E. A. Gijsman, G. de Jong, H. J. v. Klaveren, J. de Klerk Wolters, L. Kluyver, H. J. Kouwen- hoven, G. Kuipers, W. Kukler, A. Lie- vense, D. M. Passchier, P. A. Piers, Chr. Wijling, A. Keus, J. A. Mulder, C. J. Buurman, H.' v. Herun, C. Hor- tensius, B. J. Huurman, C. M. Lage- maat, J. J. v. Leeuwen, H. Linden- burg, A. T. Makaliwy, J. de Mey, H. J. Nagtegaal, C. Piers, S. Rensink, J. L. Schummelkétel, B. Smit, W. H. J. Hieleman, W. F. H. Timan, J. C. Ver loop, P. Verra, H. W. Verrips, C. J. Verver, A. Vis, F. C. v. d. Vliet, H. Voorthuis L. S. v .Wijk. Afgewe zen 14. Bevorderd tot de vierde klasse: P. Arnoldus, D. A. Bekooy, R. O. v. d. Bijl, J. Bleichrodt, H. L. Boter, A. Broekhuizen, F. W. Buurman, L. Dekker, A. J. v. Dijk, F. v. Egmond, J. M. Feringa, H. de Graaff, P. C. Heemskerk, P. B. v. d. Horst, H. Meyer, E. W. Parlevliet, A. J. Var- kevisser, J. D. Voorkamp, J. A. Dregmans, C. D. Hajer, W. de Bruy ne, Ch. de Groot, J. I. Goudsmit, F. J. Hajer, A .M. Moolenaar, W. W. Mulder, C. Parlevliet, P. Passchier, L. v .d. Plas, A .Ravenstein, J. B. Reyneveld, G. v. Rijn, J. J. v. Sant brink, H. C. Sepers, J. Steenwinkel, A. J. Wevers. H. J. Wolvekamp, M. Pamoentjak, H. Koster. Afgewezen 12 Bevorderd tot de vijfde klasse A (Lot. Econ. afd.).,N. Bakker, J. H. Broere, E. Chaudron, M. J. Gou- driaan, A. C. de Graaf, J. Hage- meyer, C. Jansen. L. Karens. M. H. C. Meyering, J. Roos, B. W. Rotteveel, M. O. de Ruyter de Wildt, A. v. d. Schee ,G .Schouten, W. A. v .d. Tang, .W P. de Vries. Afgewezen 4. Bevorderd tot de vijfde klasse B: (math. phys. afd.). G. A. Brandt. P. J. Bruné. J. G. v. Dorp, T. B. v. Ham- me, J A. Harloff, C. v. Klaveren, J. J. de Kort, H. Meertens, M. de Mey, D. P. den Os, D. v. d. Plas, C. Ravesteyn, H. W. Rensink, J. v. d. Schier, H. W. Tieleman, J. Timmers ,A. A. Wehr- mann. Afgewezen 13. KORTSTONDIGE STAKING. Dinsdagmiddag zijn omstreeks 125 sigarenmakers van de Edelachtbaar Sigarenfabrieken hier ter stede in staking gegaan, zonder dat de orga nisaties hiervoor goedkeuring had den verleend. Hedenmiddag hebben de stakers besloten wederom op de oude voet aan het werk te gaan. MULO-EXAMEN LEIDEN Geslaagd voor diploma A: J. Oppelaar, Lisse; C. J. Fruinsma G. de Mey Alphen, N. W. Philippo, A. G. Ciggaar, Sassenheim, T. P. Stikvoort, J. M. Teunissen, B. E. Veerman, M. J. de Bruyn, Leiden, A. v. d. Tang, Noordwijkerhout, J. v. d. Welle Warmond, G. Klungel, J. Hogendijk, Voorschoten; G. Knibbe Abbenes M. Ebbing, C. Colijn, P. N. Veldhuyzen v. Zanten Hillegom, J. d. Staay, Haarlemmermeer. Afge wezen 9 cand. Diploma B: H. D. Teske, O. B. Le- get, M. F. Weenink, J. W. Neyen- huys, A. v. d. Wijngaard Leiden. Af gewezen 7 cand. WATERPOLO. De ZijlZwip (Damesj 41. Met zes tegen zes heeft de Zijl door meerdere schotvaardigheid deze wed strijd verdiend gewonnen. Voor rust wisten T. Sjardin en J. Crama de stand op 20 te brengen. Ook in de tweede helft waren onze stadgeno ten iets sterker. T. Sjardin miste aanvankelijk een gemakkelijke kans, waarna twee dames wegens weg zwemmen het water moesten verla ten. Toch werd de stand vlug 30 en als de Zijl-keepster een fout maakt, doelpunt Zwip 31. Direct na het uitzwemmen een fel aanval lende thuisclub en weer is het door J. Crama 41, waarmede tevens het einde komt. De Zijl 3 won met 120 van van LZC 4. De Zijl adsp. verloren niet 32 van de HZ en PC-adspi- ranten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Acirioan z. van G. Riet kerk en J. Kopptschaar. Johannes z. van J. Kershof en M. Flanderijn. Jo hannes z. van J Verhoef en C. C. Kreffer. Folkart z. van J. L. PhiJip- pu en E .Meyers. Dirk z. va a G. Tuk ker en E. Treur. Antje d. van H. C. Broekhof er. E. Koper Overleden: ?.I. J. de Mooij 8 mnd. Geboren: Johannes Cornelis Hu- bertus, z. van C. L. van Schooten en M. A. Zonneveld; Hendrika Cornelia Maria, d van A. J. J. Driessen en H. de Heiden; Wilhelmus Hendrikus. z. van W. H. Wouters en C. G. Varke- visser; Johannes Leendert, z. van J. L. Lekx en C. G. van Houten; Ca- tharina Maria Petronella, d. van J. P. Krol en G. H. M. Klein; Eieonora Marina Hendrika, d. van L. H. Piek en M. P. van cier Velden; Maria Jo- LAATSTE BERICHTEN Officieel Weekoverzicht De toestand op Java is in de afge lopen week niet noemenswaard ver anderd, aldus wordt van officiële zij de gemeid in het wekelijkse algeme ne overzicht van de toestand. Een der moeilijkste gebieden blijft de re sidentie, Malang, waar beschietingen aanslagen op spoorwegen en de wa terleiding van de stad Malang, sys tematische vernieling van telefoon- en telegraafkabels, brandstichtingen en geweldplegingen tegen personen, meest ambtenaren, die ondanks groot persoonlijk risico hun werk blijven doen, is bewonderenswaardig, aldus het overzicht, dat verder meldt, dat bij het optreden tegen benden in dit gedeelte van Oost-Java een groot aantal terroristen onschadelijk is ge maakt. De zorgwekkende toestand in de residentie Malang belet niet, dat in dit gebied wederom twee suiker fabrieken de campagne zijn begon nen. Enige honderden hectaren sui kerriet werden intussen door brand stichting vernietigd. Tussen1 Surabaja en Madium en in Zuid-Sumatra werden spoorwegen heropend. In Sumatra veranderde de toestand evenmin; in de meeste ge bieden blijft daar de tendens van consoliratie en langzame verbetering de boventoon voeren. Over Midden-Java zegt het over zicht, dat in het gebied van Solo de toestand onbevredigend blijft. In de stad vinden 's nachts voortdurend schietpartijen plaats. TWEE LICHAMEN UIT WRAK VAN „ROERMOND" GEHAALD. Duikers hebben vandaag nog twee lichamen uit het wrak van de KLM- Constellation „Roermond" gehaald. Naar men gelooft is een hiervan dat van de gezagvoerder, de heer Hans Plesman. Tot dusver zijn 25 van de 33 slachtoffers geborgen. hanna, d. van J. Feller en W. M. Ro zier. Gehuwd: L. M. de Bruin jm. en A. P. M. Reijngoudt jd.; H. Jonker i jm en J. M. Kamping gesch.; H. Ver. j kerk jm en A. Pels jd.; J. van der Reijden jm. A. H. Heetveld jd; G. Polane jm. en E. Pret gesch.; W. Plasmeijer jm en A. Schalks jd.; G. Kuiters jm en F. Verbeek jd. j Overleden: C. M. van Lieshout huisvr. van H. J. Devilee 36 jaar. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Gisteravond heeft de raad dezer 1 gemeente onder voorzitterschap van j de loco-burgemeester mr. A. J. M. van Moorsel in anderhalf uur tijd een agenda afgewerkt, die een 26- tal punten bevatte. De voorz. deelde mede, dat evenals het vorig jaar aan het gemeentepersoneel wederom een vacantietoeslag van 2 pet. van het jaarsalaris zal worden toege kend. Nadat de heren v. d. Vis (VVD) en van Gunsteren (Prot, Chr.) en kele opmerkingen hadden gemaakt werd besloten het bedrag der ge meentegelden, dat is verzekerd te gen frauderisico te verhogen van f 50.000.— tot f 100.000.—. Tegen de subsidie van de Floralia- vereniging had de Raad geen bezwa ren; evenmin tegen de subsidie aan de Koningin Wilhelminavereniging. Wel oefende bij dit laatste punt de heer Duyvestijn critiek uit op een wijze waarop op 30 April de kinder feesten zijn georganiseerd. Een deel van de kinderen heeft de geboden voorstellingen n.l. niet of slechts ge deeltelijk kunnen volgen omdat daarvoor naar het oordeel van spr. niet de juiste plaats was gekozen. Uitvoerig werd gesproken over het adres, dat de afdeling Wassenaar van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur aan de Raad heeft gericht. (Men zie hiervoor ons blad van Dins dagavond). De heer Boemder infor meerde of er in Wassenaar ook bo- demkartering is verricht, opdat men kan bepalen waar eventueel nog cultuurgrond in de gemeente aan wezig is. Spr. merkte op, dat bollen- grond schaars is en dat de bollen- kwekerij een nationale cultuur is, waarop men zuinig moet zijn. Spr. vond het verkeerd, dat de gronden tussen de Haven en de Zijlwatering niet bestemd worden voor de bouw van arbeiderswoningen. Men kan toch niet blijven voortgaan de men sen weg te bergen in de buurt van de Hoge Klei en later misschien zelfs aan de Katwijkscheweg. De verbin dingen met dat gedeelte van het dorp zyn slecht en bovendien wor den de verschilende bevolkingsgroe pen van Wassenaar onnodig van el kaar gescheiden. Spr. voelde meer voor bebouwing langs de Zijlwate ring. De heer v. d. Poel (Prot. Chr.) sprak over de mensen, die door het aankopen van de cultuurgrond wor den gedupeerd. B. en W. zeggen, dat het hoofdzakelijk kleine bedrijven betreffen, die ioch geen inkomen op leveren voor een gezin. Maar ook het wegvallen van een gedeelte van het gezinsinkomen kan deze gezin nen duperen Verder vroeg spr. wat er gaat gebéuren met die gronden, die voorlopig niet voor bebouwing in aanmerking komen. De heer v. d. Berg zeide het te blijven betreuren, dat door de aan koop of onteigening van de gronden een aantal bloembollenbedrijven zullen moeten verdwijnen. Het be treft hier een 10-tal bedrijven die een geheel of een gedeeltelijk be staan opleveren. Spr. vroeg of het mogelijk zal zijn tenminste de gron den ten Zuidoosten van de Oostdor- perweg te sparen. In dit verband merkte spr. op, dat het wellicht niet zolang meer zal duren dat de be voegdheid om grond aan de tuin bouw te onttrekken ten behoeve van uitbreiding aa.; de gemeente zal ont nomen worden. Spr. pleitte er voor toch zoveel mogelijk rekening te houden met de suggesties, die in het adres van de bollenkwekers worden Wethouder v. d. Voort wees er bij de beantwoording van de sprekers °P. dat in deze kwestie reeds een principiële beslissing gevallen is toen de Raad destijds de partiële herziening van het uitbreidingsplan behandelde. Spr. zeide, dat op ad vies van de Rijksconsulent een drie tal bollenbedrijven buiten de ont eigening zal worden gehouden, al thans de eerste 10 jaren. Twee daar- van liggen ten Noordwesten van de Oostdorperweg; een dat van de heer Knijnenburg ten Zuid-Oos ten van die weg. Spr. zeide het te betreuren, dat de gronden, die het eerst voor woning bouw in aanmerking komen goede cultuurgronden zyn. Maar de belan gen van een harmonische ontwikke ling van de uitbreiding van Wasse naar wegen zeer zeker op tegen de belangen van de tuinbouw. Met de betrokken eigenaren is gedeeltelijk reeds overeenstemming bereikt over de prijs van de grond. Op één uit zondering na wordt het bestaan van de betrokkenen door deze aan koop niet in gevaar gebracht. In dit ene geval zullen B. en W. trachten een zo gunstig mogelijke oplossing voor de betrokkene te bereiken. De bodemcartering zal onder de loupe genomen worden. De heer C. E. v. d. Berg kreeg de positieve medede ling, dat het door hem bedoelde be drijf van de heer Knijnenbrug in de naaste toekomst niet zal worden be trokken in de uitbreidingsplannen. Het treffen van voorzieningen aan het badhuis werd na opmerkingen van de heren v. d. Vis (VVD) en C. Kool (P.v.d.A.) over de grote drukte op de Zaterdagen zonder stemming aanvaard. De toestemming tot het in richten van een bad- en zwemgele- genheid aan het Wassenaarse Slag werd verleend, nadat de heer Boen der deze gelegenheid had benut om zijn afkeuring uit te spreken over de van kracht zijnde verbodsbepa lingen aan het strand. Het Raadhuis in het middelpunt. Dc aankoop van de terreinen rond het Raadhuis werd met enthousias me toegejuicht door de heer C. v. d. GRENADIERS EN JAGERS DEFILEERDEN OP SOESTDIJK. In zomertenue, met opgrolde mou wen, voorafgegaan door de drum band van de Koninklijke Militaire Kapel, trok een bataljon grenadiers van het le infanterie-depot, een com pagnie grenadiers en een compagnie jagers van het le territoriale batal jon vanochtend precies half elf het hek binnen van het paleis Soestdijk. Op dat tijdstip waren H.M. de Ko ningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de vier prinsesjes op het bordes ver schenen. De Konnigin, gekleed in een blauwe zomerjapon. met daarover een grijze zomermantel en een witte hoed, de Prins in het gala-generaals uniform der grenadiers en de Prin sesjes, ditmaal alle vier verschillend gekleed Het was niet ter gelegenheid van de koperen bruiloft, dat grenadiers en jagers voor het Koninklijk Gezin de fileerden. Het 120-jarig bestaan van de garderegimenten grenadiers en ja gers valt echter op deze dag en het défilé vormde de enige officiële ge beurtenis op deze 7e Juli. Zoals be kend hebben H.M. de Koningin en Z.K.H, Prins Bernhard uitdrukke lijk de wens uitgesproken deze dag in huiselijke kring te vieren. Prinses Wilhelmina arriveert hedenmiddag op het paleis Soestdijk, prinses Arm gard bevindt zich hier reeds enige dagen en verder komen er vanavond goede vrienden, doch het feest van vandaag op Soestdijk draagt geen enkel officieel karakter. Doch de grenadiers en jagers maak ten een uitzondering op deze dag. Vóór het défilé inspecteerden Ko ningin en Prins het garderegiment „Prinses Irene", dat voor het paleis stond opgesteld. De kleine prinses Marijke danste mee op het „Turf in je ransel" waar mee de drumband het défilé inzette. Prinses Beatrix nam de kleine Ma rijke van tijd tot tijd op de arm en trachtte haar uit te leggen, wat al deze honderden voorbijtrekkende mi litairen nu wel op het paleis kwamen doen. Een half uur duurde het de- filé. Daarna dankten Koningin en Prins de commandanten en trok men zich terug in het paleis. Nog even kwamen zij naar buiten, toen de ge nodigden in de paleistuin en de hon derden daarbuiten een gejuich aan hieven. Toen trok men zich definitief te rug om deze dag te vieren naar eigen wens in eigen huis. BIOSCOPEN De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Trianon: „De zaak Paradine", 18 jaar. Rex: „Gezworen vijanden", 14 aar. Casino: „Warschau Concerto", 14 aar. Lido: „Berlin Express", 18 jaar Luxor: „Melodie der bergen", 14 jaar. HAAGSE POLITIERECHTER. Een lelijke dreiging! Dat is voor de sloper W de R. te Katwijk aan Zee een lelijke dreiging; drie maanden gevangenisstraf krijgt hij zo meteen al, wanneer hij doorgaat met plegen van smaad. Het geval waarvoor hij nu terecht stond, had in Katwijk nogal wat weining veroorzaakt. De sloper lag in conflict met een boekhouder van de dienst voor We deropbouw. Over dit conflict vertel de verdachte aan de rechter het vóór maar ook het naspel, want hij kon digde aan door te zullen gaan met het vertellen van beledigende din gen over de boekhouder, zolang hij niet in het bezit is gesteld ener vor dering van f 3800. Volgens verdachte was het met de incasso van zijn twee eerste vorde ringen ook niet erg vlot gegaan, en de wethouder van financiën te Kat wijk was er zelf aan te pas gekomen om de uitbetaling te bewerkstelli gen. Een vordering over steen-leve ringen had men in een prullemand ter gemeente-secretarie aangetrof fen, waar de betrokken boekhouder thans werkzaam is. Wat er dan ook allemaal aan mo ge mankeren, de Officier was van mening dat verdachte niet de weg van smaad op moet, en vorderde daarom f 50 boete of 30 dagen hech tenis, doch voorwaardelijk boven dien een maand gevangenisstraf. „Ik vraag de rechtbank om een rechercheur alles eens te laten on derzoeken", stelde verdachte voor, doch de rechter zei dat hij daarvoor bij de burgemeester van Katwijk moet zijn. Conform de eis werd f 50 boete opgelegd, doch de dreiging bij her haling van het feit werd door de rechter vergroot, hij gaf drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. MARKTBERICHTEN GOUDA, 7 Juli. Kaas. Aanvoer: 279 partijen. Prijzen: le soort 1.69 1.73, 2e soort 1,631.68, extra 1.741.84, extra zwaar tot 1.96 per kg. Handel matig. Poel. Hij sprak de hoop uit, dat B. en W. er naar zouden streven meer dan tot nu toe het Raadhuis te ma ken tot een middelpunt van het Was senaarse leven op nationale feestda gen bijvoorbeeld. De heer v. Bem- melen (KVP) informeerde of er al plannen zijn gemaakt voor de ver fraaiing van deze omgeving. De voorzitter antwoordde, dat de suggestie van de heer v. d. Poel na der zal worden overwogen. Spr. deelde mede, dat de aanvankelijk voorgenomen bebouwing van de i.g. siertuin bij het Raadhuis niet door zal gaan. Wat de plannen betreft. B. en W. zullen aan dit punt de no dige aandacht «chenkcn.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3