<U Gemeenteraad Oegstgeest JivUe Qeef\ DONDERDAG 7 JULI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 it een iv-aAm fvaAt Nieuwe gedichten van Jacques Benoit Er zijn twee belangrijke dingen die onmiddellijk in het oog sprin gen na lezing van de gedichtenbun del „Ex Corde", welke Jacques Be noit bij de Uitgeversmij. A. W. Sijt- hoff te Leiden deed verschijnen. Het eerste punt van belang is dat de dichter door de officiële critiek, naar mij voorkomt, sterk is onder schat. Het tweede is dat hij af en toe te hoog mikt, dat de dichter zichzelf in zijn werk soms over schat: in die zin dat zijn vers nu soms pretenties heeft die het, wil het zo goed blijven als het nu is, niet bereiken kan. Vast staat dan allereerst, dat deze bundel geschreven is door een dich ter, wiens naam ten onrechte te wei nig bekendheid geniet. De gerijpte, zuivere toon van een sterk beschou wend dichterschap valt in sommige verzen van deze bundel temeer op, omdat hij beter is dan die in naar vorm en inhoud gelijk geconcipieerde gedichten van meer erkende auteurs. Toch is het vormvermogen van Jacques Benoit veelal conservatief te noemen. Ook zijn beelden zijn vaak „gewoon", hoewel, gelukkig, nimmer afgesleten. Maar des te verrassender springen dan onverwacht beelden naar voren als in" het gedicht „Da- miaan": „Ukelele van Gods Liefde", of: Violette orchidee Ontbloeid op de vaalt van mensenwee Doorgeurt gij het dal van de dood." Naast deze ven-assing doet de be lijdenis van een groot geloof en een groot vertrouwen in de zin en de goedheid van het leven en in de be tekenis en de goedheid van God, waarachtig mooi en herhaaldelijk uit gezegd, ons verheugd zijn over deze publicatie. Deze belijdenis logen straft eindelijk weer eens de mening der momenteel officiële critiek, dat alleen producten die zich bewegen in het randgebied van uiterste wanhoop en verworpenheid schoon en van gro te waarde kunnen zijn. Het is vandaag aan de dag zeer ongewoon om een gedicht te lezen „Op Jezus' verlaten heid", of een gedicht waarin een mens zegt: „Eens raak ik vlot, Èn zal een avond goud en blauw, In hoge rust Gods haven binnenlopen." Wij hebben deze poëzie te lang ge mist, een poëzie van vertrouwen om nu niet oprecht verheugd te zijn, de aandacht te kunnen vragen voor de stem van Jacques Benoit, juist om dat het defaitisme in onze literatuur momenteel zozeer en vogue is. Deze poëzie is niet groots, zij is waarde vol. Zij is namelijk goed en overtui gend Zij is geschreven in een fijne bezieling. Het meest troffen mij de verzen „Aan den minnaar van Am brosia", „Ter deure van sijn lief ken", „Inkeer" en „Ik was met u". En mocht het bovenstaande niet over tuigen, dan zouden Benoit's verta lingen de twijfel logenstraffen. Voor al zijn vertalingen van Rilke zijn knap en getuigen van een directe in spiratie; ik noem nog in het bijzonder „Herfstdag", dat ik vaak vertaald zag, maar nimmer zo beheerst en zuiver naar de intentie. Toch is er een bezwaar tegen de poëzie van Jacques Benoit aan te voeren. Ik kondigde het hierboven al aan: het is verscheidene malen dui delijk dat de didchter de toon niet haalt die hij blijkens zijn inzet be oogde. Misschien ware een betere en nog strengere selectie op zijn plaats geweest. Nu hinderen deze onvol tooide goede inzetten, door het feit dat zij inzetten blijven. Het meest valt dit op in een tweetal sonnetten. Na twee goede kwatrijnen van het sonnet „Aan Job gelijk", volgen de grammaticaal onjuiste regels: „Slechts als Gij spreekt en zij het in verwijten Om ongeloof, dat uw eigen Zoon moest kwijten. Kan haar genezen van dit slopend leed." Het onderwerp van „kan haar ge nezen" is volkomen onduidelijk. Evenzo in het sonnet „Nostalgie" ontspoort, het vers in de terzinen. Re gels als deze duiden op een onvolko- ,men beheersing van de inspiratie en op een onvoldoende verwerking van de idee. Het gedicht „Kerstmis 1944" is daarom ook mislukt, De dichter greep hier te hoog; zijn vermogen stond ten achter bij de vormgeving. Toch zijn deze gevallen uitzonde ringen. Wanneer Jacques Benoit zijn vers even beheerst blijft schrijven als hij in „Ex Corde" over het algemeen deed, kan men verwachten dat de gedichten uit het warme, vertrouwen de hart even goed of schoner nog zul len blijven verrassen. In elk geval zijn zij een grote aan dacht overwaard. DE AANKOMST VAN KONINGIN EN PRINS IN DEN HAAG Koningin Juliana en Prins Bern- hard, zullen morgen per auto uit Soestdijk komende, tussen 14.00 uur en 14.15 uur te Den Haag kunnen worden verwacht. Vanaf het viaduct te Voorburg zal, langs de Laan van Nieuw Oosteinde en het Bezuiden- hout, naar het ingangshek van het Huis ten Bosch, tegenover de Haag se IJsclub, worden gereden. Na aan bieding, die omstreeks half vier be ëindigd zal zijn, zal de terugtocht langs dezelfde route worden aan vaard. DE FILM „HET IJZEREN GORDIJN" Protest van de ver. Nederland USSR bij de burgemeester van Amsterdam „Dezer dagen had het 'bestuur van het gewest Amsterdam" aldus deelt dit communistisch bestuur me de „een onderhoud met de burge meester van de hoofdstad ten einde •te bereiken, dat hij de vertoning van de film „De Zaak Gouzenko" (Het IJzeren Gordijn) zou verbieden op grond van het feit, dat deze de Sow- jet Unie in een vals licht plaats en daarmee afbreuk doet aan de betrek kingen tussen het Nederlandse volk en dat van de USSR. Ofschoon de burgemeester toegaf, dat die film een duidelijke anti- USSR tendens heeft, zag hij daarin geen reden hem te verbieden. Wie de film niet zien wil blijve weg, aldus de mening van de burgemeester. Het bestuur protesteerde tegen de ze opvatting, welke in feite neer komt op het geven van volmacht aan diegenen, die, over geld en invloed beschikkende, aldus andere bevol kingsgroepen en bevriende mogend heden wensen te kwetsen en te bele digen. Ook Nederland heeft grote ver plichtingen jegens de USSR, die een zo grote bijdrage leverde tot de over winning en tot onze vrijheid; het toelaten van een dergelijke film wa re een daad van grote ondankbaar heid. j Tenslotte wees het bestuur no^ op het belang van Amsterdam in het bijzonder bij goede betrekkingen met de USSR". SOCIAAL FONDS IN GEVAAR. Belastingschuld van 1 ys millioen. In de mijnstreek is heel wat op schudding ontstaan over het feit, dat de fiscus het Fonds voor Sociale In stellingen heeft aangeslagen voor een achterstallige belastingschuld van circa anderhalf millioen gulden. Dit fonds exploiteert verschillende winkels als slagerijen etc. een klei- atelier te Brummen en een aantal werkplaatsen, waar invalide mijn werkers schoenen, regenkleding, be tonblokken en andere artikelen ver vaardigen. De leiding van het fonds is steeds van de gedachte uitgegaan, dat men vrijgesteld was van ondernemings- en vennootschapsbelasting, doch acn- teraf is gebleken, dat dit niet juist is. Het plan is op bezoek te gaan bij de minister van Financiën. Alleen minister Lieftinck is immers in staat het verlossende woord te spreken. Een streep door deze oude schuld zal het fonds als voorheen in staat stol len zijn sociale en culturele taak te blijven vervullen DE K. A. B. EN HET HEILIG JAAR. De Centrale Reiskas, de organisa tie van de K. A. B. welke o.a. de zo juist beëindigde bedevaart naar Lourdes organiseerde, werkt plannen uit om in 1950 ter gelegenheid van het Heilig Jaar een bedevaart naar Rome te houden. Het ligt in de be doeling deze bedevaart na een lan gere tijd van voorbereiding, hetgeen voor de deelnemers een langere ge legenheid tot sparen betekent, in 1951 in massaal verband te herhalen. Ter gelegenheid van het Heilig Jaar wordt door de afdeling „Vor ming'' der K. A. B. in het vormings programma voor 1950 opgenomen de uitwerking van de vredesgedachte, zoals dit onderwerp is uiteengezet in de betreffende brief van Z. H. de Paus. DE VEEHANDEL EN DE VLEES - DISTRIBUTIE. In een gisteren te Goes gehouden vergadering van de Ned. Bond van Veehandelaren, zeide de bondsvoor zitter, de heer J. P. van der Stoel, optimistisch te zijn ten aanzien van opheffing van de vleesdistributie binnen een jaar. Hij meende, dat de vleesdistributie zichzelf heeft over leefd. Ook wat betreft de export van gebruiksvee zag hij goede vooruit zichten. Spr. wekte de georganiseer de veehandel op, steun te verlenen aan de gezondmaking van het vee. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat in 1948 ca. 19500 dieren werden uit gevoerd, ter waarde van bijna 17\A millioen gulden. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering sprak dr. J. Buter, secr. van de onderbedrijfsgroep groothandel voedselvoorziening en aanverwante gebieden, over „de nieuwe bedrijfsorganisatie en de vee handel". De veehandel zal voor de vraag komen te staan, aldus1 spr., of men zelfstandig zal kunnen werken of via een bedrijfschap. De staatsse cretaris van Economische Zaken had in een gesprek met dr. Buter opge merkt, dat hij geloofde, dat de vrije organisaties weinig te betekenen zul len krijgen, wat betekent, dat ze een soort kiescollege worden. Spr. was van mening, dat verschillende bon den en takken van veehandel samen moet blijven werken. Hij deed de suggestie een bedrijfsschap te maken, dat als het ware een schaduworgani- sétie wordt van de vrije organisaties. OOK OORLOGSVRIJWILLIGERS IN DE NATIONALE RESERVE Opnieuw is enige verruiming ge geven aan de mogelijkheid tot toe treding bij de Nationale Reserve. Er wordt geen uitzondering meer gemaakt voor gewezen oorlogsvrij willigers. Allen, die behoren tot de lichtingen 1941 t/m 1943 en dus thans niet dienstplichtig zijn, als- mede zij, die behoren tot de lichting 1944 en dus thans buitengewoon dienstplichtig zijn, kunnen een vrij willige verbintenis sluiten bij de Nationale Reserve. OVER EMIGREREN NAAR FRANKRIJK Enkele honderden boeren uit alle delen van hët land kwamen gister avond te 's-Hertogenbosch bijeen om te luisteren naar de uiteenzetting van de heer C. van Meel, de Neder landse landibouwattaché in Frank rijk. De heer Van Meel schetste uitvoe rig de ontwikkeling van landbouw, veeteelt in Frankrijk. In het Noord- Westelijk gedeelte is geen stukje cultuurgrond meer onbebouwd. Men beschikt er over de modernste mid delen en de gewassen zijn er prima. Anders is het in de streek LothGa ronne, de Zuid-Westhoek. Daar is de landbouw sterk achteruitgegaan se dert het midden van de vorige eeuw Toch is de grond er vruchtbaar en er zijn daar vele mogelijkheden voor a.s. emigranten. Men kan er op twee manieren heengaan. Allereerst om er een zelfstandig bedrijf te stichten Maar daar heeft men kapitaal voor nodig. Per ha ongeveer f 400. De an dere mogelijkheid is er heen te emi greren als métayer". Het voordeel hiervan is, dat men het bedrijf met een kan leren kennen. Want zoals zich denken laat worden daarginds aan de landbouwer andere eisen gesteld dan in ons land. De heer Van Meel beschreef ver volgens het agrarisch vierjarenplan, dat door een staatscommissie is op gesteld en dat opgezet is om de ach terstand op agrarisch gebied van uit gestrekte gebieden in te halen. DE DOORDRAAIENDE GROENTEN Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Borst in verband met de export van groenten naar West- Duitsland, heft de minister van land bouw o.a. het volgende geantwoord. De minister stelt ernstige po gingen in het werk om de export te bevorderen. Zolang de fondsen, waarover de tuinders beschikken, toereikend zijn om voor de doorgedraaide groenten een redelijke vergoeding uit te be ra- Jen, ziet de minister geen gronden speciale maatregelen te treffen. Hij neemt aan, dat ceze fondsen nog toe reikend zijn aangezien hem van de zijde van de georganiseerde ~ir'n- bouw geen berichten omtrent het te gendeel hebben bereikt. Ingeval züiks onverhoopt te zij ner tijd het geval mocht zijn zal hij aan de hand van de omstandigheden zoals die zich alsdan zullen voordoen overwegen of en zo ja, welke maat regelen geboden zullen zijn. DE GRUYTER KRIJGT DE DOODSTRAF Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam veroordeelde de Amsterdam mer H. E. de Gruyter tot de dood straf. Op verschillende plaatsen in ons land was De Gruyter gedurende de bezetting werkzaam bij de Duitse inlichtingendienst en arresteerde talrijke goede vaderlanders. .De Pro cureur-Fiscaal bij de Bijz. Raad vn Cassatie concludeerde tot verwer ping van beroep. De Raad sloot zich bij deze conclusie aan. LEVENSLANG VOOR TWEE LEDEN VAN DE COLONNE IIENNEISCKE. De raad van cassatie veroordeelde de Amsterdammers E. M. E. en G. H. M. tot levenslange gevangenisstraf Het bijzondere gerechthof te Amster dam had beiden tot de doodstraf ver oordeeld. Als leden van de beruchte colonnes Heinneicke waren zij de Duitsers behulpzaam geweest bij het opsparen en arresteren van talrijke Joden. BINNENLAND. De K. N. A. C. heeft de Ned. Spoorwegen verzocht de levensge vaarlijke overweg te Mijdrecht in de provinviale weg UithoornMij drecht spoedig te doen voorzien van een automatische flikkerlicht-instal latie. Drie loodsen aan de Weesper- zijde te Amsterdam, waarin een fa briekje was gevestigd voor betonnen platen, zijn gisteravond uitgebrand. Oorzaak: kwajongens, die met vuur speelden. Het Wit-Gele-Kruis in Brabant waarbij 200.0000 gezinnen zijn aan gesloten, zal als provinciaal bureau krijgen het ouderlijk huis van Mgr. Mutsaerts te Tilburg. De herontdekker van Rem- brandts „Barmhartige Samaritaan", blijkt te zijn de heer Zeehandelaar uit de Piet Heinstraat te Den Haag. Hij had het paneeltje gekocht voor 30.30 op een veiling. De Overijsselse Commissaris dei- Koningin heeft, in een speciaal daar toe belegde bijeenkomst, wrevel en teleurstelling uitgesproken over de achterstelling in Rijkssubsidie van het Twents Philharmonisch orkest. Een brasem van ruim 10 pond is in de Maas bij Blerick gevangen door de heer J. Coenen, die vorig jaar een karper ving van bijna 40 pond. Deze heer is voorzitter van de Tegelse vereniging „De Snoekbaars". Tot hoogleraar in het Engels aan de R.K. Universiteit te Nijme gen is benoemd dr. F. Th. Visser, thans leraar in de Engelse Taal en Letterkunde aan het gemeentelijke gymnasium te Nijmegen. De beste krachten naar de Ambachtsschool Bij de opening van een nieu we ambachtsschool te Appinge- dam wees ir. Hofstede, inspec teur-generaal van het nijver heidsonderwijs op het volgende: Op 1 Januari 1948 telden de U.L.O.-scholen 60.000 leerlingen en de ambachtsscholen 20.000. Het rendement van de U.L. O.-scholen blijkt slechts be trekkelijk klein; 25 pet. der leer lingen haalt een einddiploma. Ten gevolge van deze tendens neemt reeds nu de werkloosheid toe voor de kleine administra tieve betrekkingen. Ir. Hofstede laakte de neiging van het Neder landse volk om een kantoorbaan te verkiezen boven een betrek king, waarin men een overall moet dragen. Als er slechts iets van waar is, dat alleen industria lisatie ons land op een behoor lijk levenspeil kan houden, dan duiden deze cijfers toch een ver keerde toestand aan, aldus ir. Hofstede, die vervolgens een warm pleidooi hield om de beste krachten naar de ambachts school te sturen. DE GESLOTEN JENEVERFABRIEK. Begin Juni maakte de directie van de Amsterdamse Distillateurs en Likeurstokers J. H. Rector en Co. be kend, dat zij zich genoodzaakt zag het bedrijf te sluiten. Een van de oorzaken hiervan was, dat het be drijf slechts 1 procent van wat het bij zijn tegenwoordige capaciteit kan produceren en afleveren mocht af zetten. De aflevering van gedistil leerde dranken is nl gebaseerd op die van 1939 en in dat jaar was de firma Rector en Co de "kinderschoe nen nog niet ontwassen. In verband met deze sluiting heeft thans de heer Hoogland, landbouwdeskundige en lid der Tweede Kamer, aan de de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schriftelijk gevraagd, of hij het niet gewenst acht, „dat thans ten spoedigste het verdeelsysteem zodanig wordt gewij zigd, dat de huidige productie- en afzetmogelijkheden der diverse fa brikanten van gedistilleerd in acht worden genomen". Trage darmverking is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning HET AUTO-ONGELUK BIJ HEEZE. Betreffende het auto-ongeluk op de weg van Geldrop naar Heeze deelde men mede, dat de toestand van het enige oveiievende slachtoffer L. J. Penders, vooruitgaande is. De twee Amsterdammers waren in deze streek geen onbekenden. Gezien de feiten dat de auto onder valse naam te Eindhoven was gehuurd, voorts in de auto nog lege zakken werden aan getroffen en bovendien de inzitten den dver veel contanten beschikten is het wel zeker, aldus de rijkspoli tie te Heeze, dat de auto voor een smokkelaffaire was gehuurd. De heer Penders heeft echter nog geen positieve verklaring in deze richting afgelegd POSTBESTELLING NA 30 JAAR. Een dezer dagen werd een brie venbus aan het hulppostkantoor van I-Iouthem (L.) afgebroken. Men vond in een hoek van de bus vastgekneld enkele briefkaarten, welke dertig jaar geleden gepost zijn. De posterijen zullen trachten als nog deze postbestelling uit te voe ren. Behalve naaldhout valt ook an der inlands hout, met uitzondering van wilgen-, populieren-, iepen- en essenhout niet meer onder de distri butie-bepalingen. Voor het vellen blijft een kap-vergunning vereist. De Nederlandse verfindustrie, met 300 vei-f-bereidende firma's, heeft in het afgelopen jaar voor 120 millioen omgezet, waarvan 20 mil lioen voor de export. De Delftse baanwachter van de Ned. Spoorwegen K., die op 6 April j.l. wegens onachtzaamheid de spoor wegovergang in de Schoolstraat niet had gesloten, toen een sneltrein uit Rotterdam in aantocht was, is con- form de eis veroordeeld tot een geld boete van 100.of 20 dagen hech tenis. Een slaapwandelend 11-jarig dochtertje van een groehtenhande- laar te Nijverdal kwam uit haar bed, dat in een op de eerste verdieping gelegen slaapkamer stond. Het kind stapte door het raam in een bloem bak en sprong toen naar beneden. Het kwam daarbij gelukkig op de voeten terecht en werd wonderlijk genoeg zelfs van deze sprong niet wakker. Ruim 2 millioen bracht het Ne- derlandse volk bijeen voor het „Ko ningin Wilhelminafonds" ter bestrij ding van kanker. Daarbij komt ruim 7 ton uit Indonesië. De ruïne van het kasteel te Deurne het kasteel werd tijdens de oorlog zwaar beschadigd is door de gemeente Deurne aangekocht voor 63.000. Het omringende land goed wordt wandelpark. In de ruïne komt een theehuis. De Missionarissen van het H. Hart (M.S.C.) aan de Velperweg te Arnhem vieren 10 Juli op plechtige wijze het 50-jarig bestaan van het missiehuis. Bijna 500 priesters wer den daar voor het apostolaat ge vormd. Gisteravond kwam de Raad bijeen. Afwezig: mevr. Kramers en de he ren De Gruyter en Van Mameren. 'Het nieuwbenoemde raadslid, de heer A. Kooloos, legde de door de wet vereiste eden af. Voorstel B. en W. tot vaststelling van de vergoeding voor de vakonder wijzers voor lichamelijke opvoeding over 1947. Voor bijz. school Morsch 648,18, Herv. school f 675, Montes- soschool f 375. R.K. jongens- en meisjesschool 1583.42, goedgekeurd. Voorstel tot vaststelling van het gemeentelijk be zoldigingsbesluit en van de kinder bij slag ver ordening. De heer Blomsma wees er op, dat een toegekende verhoging door Ged. Staten is te niet gedaan. Weth. Dijs selbloem antwoordde, dat deze per soon te hoog was gesalarieei'd voor zijn functie. De heer Cimon Thomas meent te lezen uit de stukken, dat bij de technische dienst een nieuwe rang in het leven is_ geroepen. De heer Blansjaar bepleit het instellen van een zesde loongroep. De heer "Vallentgoed verheugt het, dat het de bedoeling van dit ontwerp is, dat ONPLEZIERIGE VANGSTEN IN EEN HAVEN. De baggermolen, die de binnen- hoogovenhaven te IJmuiden op diep te houdt, heeft onlangs een aantal mijnen omhoog gebracht. De laatste vangst bestond thans uit elf tank mijnen tegelijk. Zij zijn onmiddellijk door de hulpverleningsdienst onscha delijk gemaakt. DEVALUATIE-STEMMING. Wederom was de Amsterdamse ef fectenbeurs in een devaluatiestem ming, waarbij de koersfluctuaties, die Dinsdag al aanzienlijk waren, nog grotere proporties aannamen. Vooral bij opening werden grote win sten gemaakt door de internationale fondsen, waarbij Kon. Olies met tien punten verschil aan de kop gingen. In het verdere verloop bleek de be langstelling wat af te zakken en traden kleine reacties op, doch te gen het slot kwamen er weer aan kooporders los, zodat voor de meeste soorten op het hoogste punt van de dag gesloten wei'd. Olies bereikten een hoogste koers van 321, hetgeen ruim 11 punten hoger is dan Dins dag en noteerden tegen het slot 3201 Bij de industriëlen boekten Philips en Unielever 4 tot 5 punten voorde lig verschil en de overige courante en minder courante soorten een winst van 1 tot 2 punten. Aandelen Unilever echter werden tegen slot aangebeden, waardoor de koers van 281 terugkwam op 276, hetgeen slechts een winst van 2 punten bete kent. Aandelen Van Berkel, die Dins dag met 128.000 gulden op een na de grootste omzet behaalden, werden volkomen genegeerd. Ook op de Scheepvaartmarkt bleek de stemming zeer vast te zijn. De Indische markt werd verwaarloosd. Opmerkelijk was de vaste stemming op de beleggings- markt, waar met uitzondering van de investeringscertificaten, die wat lui waren, de voornaamste soorten goed gedisponeerd bleken te zijn. men opklimt van laag tot hoog, door ijver en bekwaamheid. Spreker is huiverig voor de uitbreiding van de c.ienst van Gemeentewerken. Met belangstelling heeft spreker de ad viezen van de organisaties gelezen. Weth. Dijsselbloem zegt, dat de or ganisaties niet alléén de belangen der gemeenteambtenaren voorstaan, doch ook die van de gemeente. Bij het instellen van een 6de loongroep moet men overwegen of er plaats is voor personen die daai-in behoren. Spr. ontkent dit. Ook zou e.a. de goedkeui'ing van Ged. Staten niet verkrijgen. Breedvoerig behandelde weth. Dijs selbloem het ontstaan der verorde ning. Bij de technische dienst is een nieuwe rang geïntroduceerd, alsook bij de administratieve dienst. De be doeling is een promotie-gelegenheid te scheppen voor hem die door zijn kwaliteit en bekwaamheid, daarvoor in aanmerking komt. Geen automati sche promotie dus. Het ligt niet in de bedoeling voor de nieuwe rang di rect een functionaris te benoemen. De heer Blansjaar meent, dat ook de lagei'e rangen moeten kunnen op klimmen. Weth. Dijsselbloem ant woordt, dat dit ook mogelijk is. Het nieuwe bezoldigingsbesluit is een herwaardering van functies. De ver ordening wordt daarna met alg.st. aangenomen. Besloten wordt voorts nog aan het gemeentepersoneel een gratificatie te geven volgens de Riiksi-egeling tot een maximum van f 50. Krachtens de Boswet wordt aan de gemeente vanaf 1948 voor de tiid van 5 jaren een bedrag van 1200 per jaar toegekend. Voor de prijs van 50 cent kocht de Raad een stukje grond aan de Ge versstraat van mej. C. Nijssen. De huisvesting van de Rijks politie. Voorstel tot vei'bouw van een ge deelte perc. Geversstraat 5 tot poli tiebureau voor 1000. De voorz. deelt mede, dat door de vei'bouwnig van het gemeentehuis de politie, thans nog rijkspolitie, ergens anders moet worden gehuisvest. Destijds heeft bij motie de Raad de wens te kennen ge geven, dat men gemeente-politie prefereert. Spr. heeft zich daaraan vastgeklampt. De volledige kosten worden thans door het Rijk gedragen. Het is de bedoeling in de naaste toe komst dit gebouw geheel voor poli- tie-bureau te bestemmen. Spr. heeft goede hoop, dat de gemeente-politie weer terugkeert. Het voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer Kerckhof nogmaals de aandacht op de gevaarlijke S-bocht einde Rijn- zichtweg. De heer Van Oosterom vroeg naar 2e ingang Bosch van Wijkerslooth. De heer Vallentgoed wees op de ge vaarlijke Hoge Morschweg. Hierna comité-generaal. NOORDWITK Personalia. Voor het staats-exa- men muziek l.o. (solo-zang) slaagde mej. N. Poortier. Concert. Hedenavond te 8 uur zal het Fanfarekorps „Excelsior" een ccncei"t geven op-het Linr'eplein. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS HOGERE TEMPERATUREN. Nu en dan overdrijvende wol kenvelden en overwegend droog weer. In het Noorden van hec land matige wind uit Nooi-de- lijke richtingen. Elders meest zwakke wind. Overdag iets ho gere temperaturen. J KATWIJK GEMEENTERAAD. Gisterenmiddag kwam de raad van Katwijk in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de heren W. van der Bent, A. Wassenaar, J. van Rijn, B. Vooys, W. Hueting en G. A. Ouwerling. Ift de commissie tot wering van schoolverzuim -te Katwijk a. d. Rijn werd benoemd de heer M'. M. Vöge. Aangegaan werden twee geldlenin gen, resp. groot 300.000 en 160.000 met het bankierskantoor Staal Co. te 's Gravenhage en de Gemeente- Spaarbank. De lening is nodig o.m. voor afschrijving op de rijwielstalling aan de Zuid-Boulevard, voor de nood-ambachtsschool, voor gronden voor de berghaven en gronden Grond bedrijf, Voor de bemiddeling is aan genoemd kantoor 1/8 pet. provisie verschuldigd. Dan kwam aan de orde het voorstel tot wijziging der Verordening tot re geling van de lonen der werklieden in dienst van de gemeente Katwijk. Nu in deze gemeente voor de werkliedenlonen de Rijksregeling is gevolgd, zal ook de technische her ziening zonder enig bezwaar kunnen worden doorgevoerd. Dit zal een ver hoging betekenen van 1 tot 4 pet. per uur, een verhoging, zo zeggen B. en W., die zeker belangrijk mag worden genoemd. Indien de gemeentebestu ren de door de Minister in zijn richt lijnen aangegeven loonnqrmen over nemen, achten de divei'se organisa ties, samengevat in de unië van over heidspersoneel, overleg over deze aangelegenheid niet noodzakelijk. B. en W. stellen voor aanpassing aan de van rijkswege voorgeschreven loon- normen zoals tot heden gebruikelijk was. De herziening kan ingaan met terugwerkende kracht vanaf 1 Ja nuari 1948. De heer C. v. d. Bent merkt op, dat de straatvegers b.v. maar 1 ct. per uur verhoging krijgen, terwijl vaklieden 4 ct. ontvangen. Spr. vraagt of daar nog iets aan te doen is. De voorzitter merkt op, dat de Rijks regeling -gevolgd wordt bovendien is deze regeling een prikkeling voor de arbeiders tot meerdere ontwikkeling. De heer Scheerens zegt het in deze met de voorz, volkomen eens te zijn. Het voorstel wordt dan z. h. st. aan genomen. Na enkele hamerpunten het voor stel tot het onder het beheer van het Grondbedrijf brengen van de aan gekochte strook grond van A. A. Vooys, Commandeurslaan 34, groot 167 M2, welke grond geruild is met grond van E. A. v. Leeuwen te Was senaar voorts 5360 M2 van A. Ver- loon en cons., gelegen ten Zuiden van het Zeehospitium. Ook hiertoe wordt besloten. Op zijn vraag" van de heer C. v. d. Bent, of het juist is, dat kinderen van het strand werden vei-jaagd, ant woordt de vooi'z., dat zulks is voor gekomen bij een afrit in de Zuid waar een massa kinderen de toegang langs de afrit naar het strand ver hinderde. Belanghebbenden, tenten houders, enz. ondervonden hiervan veel last. De heer v. Beelen had enige dagen geleden gevraagd of de toren der Ned. Herv. kerk te Katwijk a. d. Rijn voorzien is van een deugdelij ke bliksemafleider. De voorz. merkt op, dat de heer v. Beelen een voor uitziende blik heeft gehad, want gis terenmorgen is de toren door de blik sem getroffen. In een en ander zal spoedig worden vóórzien. De heer mr. v. d. Plas doet enkele vragen naar aanleiding van de extra-toewij zing der 61 woningen. De voorz. kan hieromtrent nog geen verdere mede delingen doen, want het was een te lefonisch bericht. De schriftelijke me dedeling woi'dt spoedig verwacht. Verdere mededelingen zijn nog niet voor openbaarheid geschikt De heer C. van Beelen vi-aagt maatregelen te gen het rijden met traillei's op de Kerklaan te Katwijk a. d Rijn. De weg wordt vernield. De vooi'z. zegt bepaalde maatregelen toe. Hierna sluiting. Geboren: Lydia, d. van A. R. v. d. Jagt en L. Korpelshoek; Pietje, d. van W. B. Vooys en A. Etar; Huiber- tje, d. van W. v. Duyn en H. Blok; Johanna, d. van D. v. d. Bent en C. T. J. Slats; Huig, z. van J. van Duyn en H. van Beelen; Dirk, z. van W. Kuyt en L. Durieux; Cornelis, z. van C. Harteveld en A. Ouwersloot, Ondex-trouwd: P. J. Verhoog en M. Vlasman; J. v. d. Burg en J. Paap; P. Korpershoek en C. Guyt; J. v. d. Does en C. M. v. d Plas; P. J. Slinger- tand en J. H. Elfrink; G. v. Hanswijk en G. Guyt; J. van Delft en G. van Iterson. Getrouwd: E. A. T. de Beef en J. G. v. Rijn; T. v. d. Plas en I. Vooys; Z. Ouwehand en M. Stijger; S. Visser en L. T. Burgerhout. Overleden: C. Korpelshoek 71 j.; E. Schaap 68 j.; H. van Duyvenbode 70 j. HILLEGOM Zwijntjesjagers Een herenrij wiel, dat gistermiddag naast de win kel van Bata was neergezet, was bij het buitenkomen van de eigenaar verdwenen. DE ZILK Volksfeesten Deze zullen hier gehouden worden op 30 en 31 Augus tus. Kleedlokaal voetbal De R.K. Sportver heeft dringend behoefte aan een kleedlokaal. De voetballers zul len het zelf bouwen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2