J De „Raad van Europa "kan slechts gedijen op Christelijke bodem De Kroon op fotowerk "ofoT- ciné Wat de Duitsers inhielden Drie doden bij auto-ongeluk j JCaite Qa(f\ imtnif uevCiefd WOENSDAG 6 JULI 1949 OE LEIDSE COURANT VAGINA 2 Tweede Kamer In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer is op verzoek van de voorsteller de stem ming over de motie-Droesen (K.V.P.) betreffende verhoging van de inle- veringsprijs van boter aangehouden in verband met nadere besprekingen van de Minister van Landbouw met de vaste commissie voor landbouw- aangelegenheden. De begroting van het Landbouw- egalisatiefonds 1949 werd z.h.s. goed gekeurd. Daarna zijn de algemene beschou wingen gehouden over het wetsont werp tot goedkeuring van het statuut van de Raad van Europa, onderte kend te Londen op 5 Mei 1949. Mej. Klompe (K.V.P.) vond het wel wat bezwaarlijk, dat de Kamer dit statuut heeft goed te keuren zon der invloed op de samenstelling te hebben kunnen uitoefenen. Ten aan zien van eventuele toetreding var Spanje meende spr.. dat men niet te veel van eigen gezichtspunt uit moet redeneren. Door Griekenland in de samenwerking op te nemen zou men het land een morele ruggesteun in zijn strijd kunnen geven. Het funda ment van het samengaan in de raad van Europa nagaande zeide zij, dat een der eerste beweegredenen is de nuchtere overweging, dat men niet zonder elkaar kan. Als uitgangspun ten noemde spr. tenslotte de volgen de: steeds moet de vraag worden overwogen wat Gods plan is met de schepping. Tweede punt is de sociale rechtvaardigheid: boven recht moét liefde gesteld worden. Tenslotte moet men bereid ziin offers te brengen. De heer Schmal (C.H.) betoogde, dat men in Europa heeft ingezien, dat het gaat om: pompen of verdrinken. Ten aanzien van de beginselen, die aan het statuut ten grondslag moe ten liggen zeide hij, dat dit planten zijn, die slechts blijvend zullen kun nen gedijen in een Christelijke bo dem. De heer Bruins Slot (A.R.) ziet de kern van het statuut als een belang wekkende historische speculatie: er wordt een parlement geschapen, op dat een staat eruit voortkome. De heer Oud (V.V.D.) verklaarde, dat zijn fractie gaarne voor het ont- Averp zal stemmen. Z.i. is de beteke- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gr.pl.; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Oude en nieuwe songs; 9.35 Och- tendconc.; 1C.00 Duo in Bes voor viool en altviool; 10.15 Morgendienst ds. W. F. ten Rouwelaar te Ede; 10.45 Koraal no. 2 in b César Franck; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Benia- mino Gigli zingt; 12.03 De Zeven klapper; 12.30 Land- en tuinbouw - nieuws; 12.33 Septet Johnny Om- bach; 13.00 Nieuws; 13.20 Pianoduo; 13.45 Roeromme; 14.00 Flitsen van de Herdenkingsdankdienst: 15.00 Kamerorkest (16.0024.00 Nationaal Progr.); 16.00 Koperfanfare; 16.02 Gelukwens namens de Omroep; 16.06 Zangklasse der vereniging Zanglust; 16.30 Promenade Orkest; 17.00 „Jul lie...", hoorspel; 17.34 Gramofoon- muziek; 17.40 Feest in Hollands huis; 18.00 Nieuws; 18.15 Fanfare; 18.15 Oranjeliederen; 18.30 Tour de Fran ce; 18.40 Marsmuziek; 18.50 Wat ge beurde er vandaag rond Soestdijk? 1901 Toespraak door prof. mr. R. Kranenburg; 19.10 Promenade Or kest; 19.30 Het klaverblad van vier; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd pro gramma; 21.00 't Huys int Bosch; 21.30 Omroeporkest; 22.15 Album 1937; 23.00 Nieuws; 23.15 Koninklij ke Militaire Kapel; 23.45 Kooropna men van Nederlandse liederen. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.muziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtendvaria; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Symphonie; 9.35 Gr.pl.; 10.00 Morgenwijding, ds. A. L. Broer te Hilversum; 10.15 Arbeidsvitami nen; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Ochtendconcert; 11.45 „De nieuwe leerling*'; 12.00 „The Skymasters"; 12.30 Land- en tuinbouwnieuws; 12.38 Trio Jan Hofmeester; 13.00 Nieuws; 13.20 Gr.pl.; 13.50 Gene Autry, zang; 14.00 Van de hak op de tak; 14.15 Solistenprogramma; 15.00 Klimop; (16.0024.00 Nationaal Pro gramma. Zie Hilversum I). nis van de raadgevende vergadering, dat men er zich vertrouwd kan ma ken met de gedachte aan een Euro pees parlement. Naar zijn mening moeten de leden worden aangewezen door de Staten-Generaal. Onder „het gemeenschappelijk erfdeel van Euro pa" moet naar zijn oordeel verstaan worden de Christelijke beschaving, welke het karakter der Europese be schaving is. Dit is iets anders dan de Christelijke godsdienst. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) gaf te kennen, dat het voor zijn partij een roeping is er mede voor te zorgen, dat de Raad van Europa veel wordt. Het gaat er niet om te komen tot internationale sa menwerking, maar tot supra-natio- nale samenwerking. Hij vroeg of het de bedoeling van mej. Klompé is een totalitair land als Spanje toe te la ten tot de raad. Door dit pikzwarte schaap binnen te laten zou met z.i. de zaak infecteren. De heer Welter (N.K.P.) zeide de stichting van de Raad van Europa te zien als een symptoom van het ont wakend zelfbewustzijn van West- Europa, dat er genoeg.van heeft in de Verenigde Naties en de Veilig heidsraad te worden overstemd en overschreeuwd door jonge staten, die alle kenmerken van de jeugd verto nen. Een der eerste werkzaamheden van de raad moet z.i. zijn het weg nemen van de belemmeringen in de vorm van deviezenrestricties, die een hinderpaal vormen op de weg naar de eenheid van Europa. De heer Wagenaar (C.P.N.) zeide weinig te hebben bemerkt van de be hoefte aan de Verenigde Staten van Europa. Z.i. is de bedoeling van de Raad van Europa geen andere dan het instandhouden van de bestaande maatschappij vorm. De vergadering is daarop verdaagd tot hedenmiddag een uur. Dan komt de Minister van Buitenlandse Zaken aan het woord. De reismogelijkheden naar het bui tenland voor Nederlandse toeristen hebben wederom een uitbreiding on dergaan, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Met ingang van heden kun nen thans n.l. ook toeristen deviezen voor reizen naar Denemarken wor den aangevraagd en wel zonder lo ting. De eerste toewijzing zal op 11 Juli kunnen geschieden. De toewijzing bedraagt voor per sonen van 14 jaar en ouder ten hoog ste 500 Deense kronen en voor kin deren beneden 14 jaar 250 kronen. Per dag mag slechts maximaal over 50, respectievelijk 25 kronen worden beschikt. De aanvragen kunnen ge daan worden voor reizen aanvangen de in de lopende of de eerstvolgende maand. Zij, die reeds in 1949 een deviezen- toewijzing voor toerisme voor enig land hebben verkregen, komen niet meer voor Deense deviezen in aan merking. Indien de reis per auto of per motor wordt gemaakt, kan men tevens doorreis-deviezen verkrijgen voor Duitsland, te weten de tegen waarde van ƒ50. TOERISTISCHE DEVIEZEN VOOR GROOT BRITTANIë EN FRANKRIJK Naar de A.N.W.B. mededeelt is het deviezen bedrag, dat voor toeristi sche reizen naar Groot Brittanië en Ierland kan worden toegewezen, verhoogd van 30 pdst tot 35 pdst ter wijl het maximum dag verbruik per persoon gesteld is op 3.10, pdst. Ook voor kinderen beneden 14 jaar kun nen thans deviezen worden aange vraagd. Zij ontvangen maximum 17.10.pdst met een maximum dag- verbruik van 1.15.pdst. Voor toeristische reizen naar Frankrijk zullen voortaan voor kin deren eveneens reisdeviezen kunnen worden aangevraagd. Het maximum bedraagt hier de tegenwaarde van maximaal f 150.per persoon, met een toegestaan dagverbruik van ten hoogste f 15. Dit merk an Wolfslag ^eylenLeel^ I BREESTRRRT 79 LEI DE n-TEL 21851 Krijgen kloosterlingen voor de helft uitbetaald Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Aan de me morie van toelichting hierop ontle nen wij het volgende. De minister vraagt gelden aan voor een tegemoetkoming in de door in communauteit levende leerkrach ten geleden schade tengevolge van de destijds door de bezettende macht gelaste korting van 40 procent op de salarissen. Als gevolg van de vanwege het episcopaat op 26 Januari 1941 in de R.K. Kerken van de kansel voorge lezen herderlijke brief van 13 Jan. d.a.v. heeft de bezettende macht in gaande Maar1 1941 een korting van 40 procent gelast op de salarissen van de in communauteit levende leerkrachten bij het onderwijs. De op grond daarvan getroffen re geling heeft gegolden tot en met 15 September 1944. De regering acht het billijk belang hebbenden in de door hen geleden schade tegemoet te komen tot een bedrag van de helft van het netto bedrag, dat zij, ware deze maatregel niet tot stand gekomen, meer zouden hebben ontvangen. Hiermede is voor het lager onder wijs, het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en het nijver heidsonderwijs in totaal een bedrag van f 6.700.000 gemoeid. OPNIEUW RUMOER BIJ VER TONING „TH IRON CURTAIN". Ongeveei tien personen moesten1 gisteravond uit de zaal verwijderd worden gedurende de vertoning in het Asta-theater van de film „Het geval Gouzenko" (The Iron Cur tain). Gedurende de eerste avond voor stelling werd c(l direct bij de aan vang van de film „Goebbels propa ganda geroepen. Onmiddellijk stond een aantal rechercheurs op en ver wijderde de verstoorder van de openbare orde. Zowel mannen als vrouwen hebben de film driemaal doen onderbreken door geroep als „Fascisten propaganda" en „Leve de Sovjet Unie". In enkele gevallen moesten de rechercheurs van hun gummi-knuppel gebruik maken. Sedert de première Vrijdag jl. heeft een aantal rechercheurs van de Haagse politie iedere voorstelling bijgewoond na de incidenten in As- ta en Metropole op de openings avond. Dit was echter de eerste maal sinds Vrijdag dat zich inciden ten voordeden. N.V V. EN K.A.B. MENING VAN DE ANDERE KATH. ORGANISATIES. Het Kath. Bureau voor Maatschap pelijk en Cultureel overleg waarin landelijk samenwerken de Kath. Actie en de Kath, Sociale Organisa ties, heeft verklaard dat het, kennis genomen hebbende van de houding van het N.V.V. naar aanleiding van een uitlating door de arbeidersgede legeerde tijdens de arbeidsconferen- tie le Genève, inzake een door het Nederlandse Episcopaat uitgevaar digd voorschrift, in verscheidene op zichten het beleid van de arbeiders gedelegeerde en van -het N.V.V. af keurt, en zich achter het door de Kath Aroeidersbeweging ingenomen standpunt stelt. Gistermorgen is op de verkeers weg tus-en Heeze en Geldrop een personen uto geslipt en in volle vaart op een uit de tegenovergestel de richting komende autobus van de Nederlandscht Spoorwegen gebotst. Drie inzittenden, de heer P. K„ een wasverzender uit Amsterdam, mevr. A. M.-K.. eveneens uit Amsterdam en de bestuurder J. O. uit Eindho ven werden vrijwel op slag gedood. De vierde inzittende, de 29-jarige A. P. uit Eindhoven, werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Gel drop overgebracht. P., die een zware hersenschudding en een schedelbasisfractuur heeft, kon zich de naam van de bestuurder van de wagen, die niet in het bezit bleek van een rijbewijs, niet meer herinneren. Hij lijdt aan geheugen stoornis. De autobus vloog na de botsing te gen een boom., Zij kanteelde echter niet en de chauffeur en alle dertig passagiers kwamen met de schrik vrij. De oorzaak van het ongeluk moet geweten worden aan de gladde en smalle weg. Waarschijnlijk is de chauffeur van de personenauto voor een fietser naar links uitgeweken. Door deze plotselinge manoeuvre is de wagen op de natgeregende weg, die glad van de olie was, geslipt en gegrepen door de autobus, die juist in volle vaart passeerde. De perso nenauto werd volkomen in elkaar gedrukt. TWEE SCHEPEN VERMIST Hedennacht om half twee werd te Enkhuizen bericht ontvangen uit Schokkerhaven (Noordoostpolder), dat een sleepboot, daartoe genood zaakt door de storm, haar sleep van twee vaartuigen had losgegooid na de vrouwen en kinderen van boord te hebben genomen. Nadat deze vrou wen en kinderen in Schokkerhaven aan wal waren gebracht is de sleep boot weer uitgevaren, doch zij is er nog niet in geslaagd de beide vaar tuigen terug te vinden. De Enkhui- zer politie te water is eveneens uit gevaren doch heeft tot nu toe even min resultaat mogen boeken. IN VRACHTAUTO VERDRONKEN. Toen de 26-jarige boekhouder J. Spierings uit Vught in een der gara ges van de Handelskade j te Den Bosch een vrachtwagen wilde star ten, op grond van klachten over de ze wagen door een der chauffeurs, reed de wagen plots achteruit. In zijn vaart vernielde de wagen de ga ragedeur en reed de kade af. De boekhouder die nog trachtte af te remmen kwam echter met de vracht auto zo ongelukkig in het water te recht, dat hij is verdronken. S. was pas een week gehuwd. OLIE IN DRENTE. In de omgeving van Stieltjeskanaal zijn door de N.A.M, twee nieuwe putten geboord. Eén put hiervan toont aan, dat de productieve laag van het Schoonebeker veld zich in Westelijke richting voortzet. Binnen kort zal met een derde proefboring een begin worden gemaakt. ZWEMVERBOD IN HEEMSKERK AAN ZEE. Bij verordening van B. en W. van Heemskerk is het voortaan verboden zich aan het strand te Heemskerk- aan-Zee in badpak op te houden. Aan personen van 14 jaar en ouder is het tevens verboden zich in zee te begeven. O R G A N O O S S MELK ZONDER BON VERKOCHT. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde hedenmorgen W. den H. directeur van een Leidse melkfa briek tot een geldboete van 5000, subs. 1 maand gevangenisstraf. On der verantwoordelijkheid van deze requirant waren bij de melkfabriek tekorten ontstaan van 20.000 liter karnemelk en 15.000 liter melk, die zonder bon maar ook zonder prijs verhoging in de tijd van de melkdis- tributie waren verkocht. De Haagse rechtbank had den H. destijds ver oordeeld tot 20.000 boete subs. 6 maanden gevangenisstraf en 4 mnd. voorwaardelijk. EEN REMBRANDT HERONTDEKT? De kunsthandelaar Beck in de Witte de Withstraat te 's-Gravenha1- ge kreeg dezer dagen in zijn zaak een cliënt, die een klein oud schil derstuk, voorstellende de Barmhar tige Samaritaan, bij zich had en hem verzocht dit schilderstuk voor hem schoon te maken en te restaureren. Het was een schilderij op eiken pa neel van ongeveer 24 bij 32 cm, dat er zeer oud uitzag. Toen de heer Beek bezig was met het schoonma ken van het stuk, ontdekte hij eens klaps de handtekening van Rem brandt met er achter de veelbete kende van fecit, het waarmerk, dat het stuk inderdaad door Rembrandt geschilderd zou zijn. Toen de cliënt later in de zaak te rugkwam om zijn schilderij te halen, zeide de heer Beek hem, dat het stuk zeer waarschijnlijk een kostbaar werk was van Rembrandt. De onbe kende cliënt kon zijn oren nauwe lijks geloven en verdween met het schilderij onde^ zijn arm uit de zaak. De heer Beek werd in zijn vermoe den met een echte Rembrandt te doen te hebben gehad versterkt door hetgeen hij las in de feestbundel ter ere van de. zestigste verjaardag van dr. Abraham Bredius, waarin o.a. dr. C. Hofstede de Groot schrijft: ,.Er bestaat nog meer werk van leerlingen waaraan Rembrandt een verbeterende hand heeft gelegd. Af gezien van een zestal stillevens, een Barmhartige Samaritaan en een landschapje bij maanlicht, die in de inventaris van zijn desolate boedel voorkomen, nog heden ten dage zoek geraakt zijn." „Toen ik bezig was met het schoon maken van het paneel en plotseling designatuur van Rembrandt tevoor schijn zag komen, wist ik waarlijk niet wat ik zag," zo zeide de heer Beek ons. „Ik kan het natuurlijk niet met zekerheid zeggen, doch het schilderij is zo mooi van compositie, dat ik er nauwelijks aan twijfel dat het een stuk van Rembrandt is. Als dat het geval is, is het schilderij dat mijn cliënt misschien voor f 25 of f 30 op een Haagse veiling heeft ge kocht, zeker f 25.000 waard. Het merkwaardigste van alles is echter, dat ik de naam en het adres van de man niet weet. Maar hij beloofde mij er een foto van te zullen laten maken, die ik als aandenken zou krijgen. En daar wacht ik nu maar op." ,Alg. Dgbl.". PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND In de Prov. Staten van Zuid-Hol land is gesproken over de restaura tie van verschillende monumenten en over de verbinding met Goeree- Overflakkee. Een motie-Van Praag, waarin de Prov. Staten worden uit genodigd er bij de Ged. St. op aan te dringen met het Rijk besprekin gen te voeren om zo spoedig moge lijk een oeververbinding voor Goe- ree-Overflakkee tot stand te bren gen, werd met 603 stemmen aan genomen. Gezaagd naaldhout is weer vrij verkrijgbaar. Voor enkele harde houtsoorten blijft de toewijzingen regeling van kracht De bliksem is geslagen in een boerderij te Grathem (L.). 3 paarden werden gedood. 40 voer stro ging verloren. Bij het rangeren is op het em placement Amersfoort een electr. trein-stel ontspoord. Geen persoon lijke ongelukken. In een spoed-eisende vergade ring heeft de gemeenteraad van Wa- geningen de rustend arts T. Nie- meyer, die volgende maand 90 jaar wordt, tot ere burger benoemd. Een slagers-oorlog is gaande te Amersfoort, waarbij ongeveer zestig slagers zijn betrokken. In verband met de te verwachten afschaffing van de vleesdistributie, is een scher pe concurrentiestrijd ontbrand; door lagere prijzen trachten zij hun aan tal klanten op te voeren. De Nederl. Fordautomobielfa briek te Amsterdam gaat zich uit breiden. De benodigde middelen werden gevonden door verkoop van het fabrieksgebouw te Rotterdam. De winst der N.V. over 1948 bedroeg f 3.821.038 (f 4.151.658). Uit te keren dividend 8 pet. (onveranderd). De stichting „Het Vierde Prin senkind" ivacantie-uitzending van kinderen, waar vader in de oorlog is omgekomen, heeft in 't vorig jaar 3804 kinderen uitgezonden. Het ba tig saldo is: f 22.189.31. De K.V.P. houdt op 22, 23 en 24 Juli a.s. Kaderdagen te Rolduc. Het Kader weekend is gewijd aan de WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur. AANHOUDEND KOEL WEER. Voor de Noordelijke provin cies: Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enkele, lichte buitjes. Matige tot krach tige wind tussen Noordwest en Noord. Weinig verandering van temperatuur. Voor het overige deel van het land: Wisselende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig veran dering van temperatuur. Moderne voddenraper van Parijs EEN PROCES, WAARAAN PARIJS KAN SMULLEN. De Parij zenaars hebben weer een proces, waarvan zij kunnen smullen, zoais in dertijd van het proces-Krav- chenko. Dinsdagmiddag is nl. het proces geopend tegen de Bessara- biër Joseph Joanovici, een man, die vóór de oorlog als voddenraper naar Parijs kwam en zich daarna als han delaar in oude metalen wist op te werken tot millionair. Hij wordt be schuldigd van economische collabo ratie met de Duitsers en men ver wacht, dat het proces een paar maan den zal duren. Toen de Duitsers Frankrijk bezet ten, werd Joanovici, ondanks zijn Joodse afkomst, de voornaamste le verancier van het Duitse Inzame- hngscommando en hij verdiende er schatten mee. Maar aan de andere kam stuwde hij ook het Franse on dergrondse verzet en dat leverde hem 2elfs een goed getuigschrift op van de tegenwoordige min ster van justitie, Leeourt, die indertijd chef van een verzetsgroep was Na de oorlog is Joanovic natuur lijk verscheidene malen gearresteerd, maar telkens wist hij weer los te ko men. Het eigenaardige van het geval is, dat Joanovici zich in 1947 zelf heeft aangemeld bij de Franse auto riteiten in de Franse bezettingszone van Duitsland. De vraag is nu, wat er tijdens dit proces te voorschijn zal komen en de belangstelling van de Parijzenaars is voornamelijk toe te schrijven aan de verwachting, dat er onthullingen zullen worden gedaan, waardoor hooggeplaatste autoriteiten zullen worden gecompromitteerd. bespreking van de verschillende as pecten van het eigendomsrecht. De quarantaine in het marine opleidingskamp Hilversum is van daag opgeheven. Het is tot één ge val van nekkramp beperkt gebleven. De zieke wordt verpleegd in Het mi litair hospitaal te Utrecht. Het koninklijk gezin heeft van de inwoners van 's-Graveland en Ankeveen een fauteuil waarin de wapens der beide gemeenten zijn ge graveerd, ten geschenke gekregen. Dit, omdat de verloving van het prinselijk paar vanuit „Sperwers- hof" te 's-Graveland destijds werd bekend gemaakt! HAZERSWOUDE (H. R.) Kraaien als Kuiken-moeders Boeren en kraaien liggen ge durig met elkander overhoop. De redenen hiervoor: de kraaien hebben het heel dikwijls begre pen op de kuikens die rond scharrelen op de boerenerven. Op het erf van boer Kerk vliet aan de Rijndijk hadden enkele kraaien in de boomtop pen hun nesten gebouwd. Kin deren van de boer klommen naar boven, wierpen de gelegde eieren naar beneden en legden er krieleieren voor in de plaats. Na een drietal weken werd weer de tocht naar boven on dernomen en groot was de vreug de der knapen toen zij de nesten bevolkt vonden met een tiental krielkuikens! Om deze dieren van een wisse dood te redden, werden ze ge- evacueerd, aan de stiefmoeder ontnomen en aan de echte moe der ter verdere verzorging toe vertrouwd. EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 9) En Smithers zal hem bij zich houden, totdat Ogden een ander mens ge worden is. Vindt u het geen prach tig idee?" Meneer Pett verbleekte. De vrese lijke werkelijkheid had al zijn ver wachtingen overtroffen. „Maar Annie.'" De woorden ontsnapten hein en ze klonken niet natuurlijk. Hij was als het ware verlamd door een gewel dige schrik. Dat was ergei*, dan hij gevreesd had. En wat zijn ontstelte nis nog groter maakte, was de we tenschap, dat hij zou toegeven, ook al zou hij in de beginne tegen dit uitzinnig voornemen sputteren. En iet ergste was wel, dat hij diep in zich zelf de zekerheid had, dat hij iet plannetje uitstekend vond. Jerry wou het natuurlijk ook niet doen," zei Annie, „maar ik heb hem beloofd, dat u hem iets voor de moeite zou geven. Dat kunt u later natuurlijk beter zelf regelen." „Maar Annie! Annie toch! Stel je eens voor, dat je tante er achter komt, wie het deed?" „Ja, dat zal natuurlijk herrie ge ven," zei Annie rustig, „en u zult zich natuurlijk hebben te handhaven Nou, om de waarheid te zeggen, dat kan wel eens goed voor u zijn. U bent natuurlijk veel te zachtzinnig met iedereen, oom Peter. Ik geloof dat geen mens zich zou laten welge vallen, wat u zich allemaal laat aan doen. Vader heeft me eens in een van zijn brieven verteld, dat hij u vroeger gewoonlijk geduldige Piet noemde." Meneer Pett schrok. Al in lange tijd was de bijnaam, die hij het meest verafschuwde, niet meer uit het graf verrezen. „Geduldige Piet." Hij had gedacht, dat die weerzin wekkende titel voorgoed begraven zou zijn, evenals zijn jeugd. Gedul dige Piet. Het eerste glimpje van een opstandig vuur begon in zijn hart te schijnen. „Geduldige Piet!" „Geduldige Piet!" zei Annie on verbiddelijk. „Maar Annie" zijn stem klonk gevoelig „ik houd zo van een vreedzaam leven.' „En dat zult u nooit hebben, als u zich niet laat gelden. U weet zelf ook heel goed, dat vader gelijk heeft. U laat zich door iedereen als vloer mat gebruiken. Zoudt u denken, dat vader zich zou laten treiteren door Ogden en zijn huis zo door ge affecteerde namaakgenieën zou laten volstoppen, dat hij niet eens meer een kamer zou kunnen vinden, om er prettig alleen te zitten met een krant?" „Ja maar, Annie je vader is heel anders. Hij houdt van herrie. Ik heb hem uit pure overmoed iemapd zien tegenspreken die twee honderd pond woog. En jij hebt veel van je vader, Annje. Dat heb ik al vaak ge noeg gemerkt." „Dat is waar. En daarom wil ik ook hebben, dat u vaster op uw be nen gaat staan. U moet beginnen met al die leeglopers het huis uit te ja gen. Maar daarvoor nog moet u ons helpen, Ogden naar meneer Smithers te laten brengen." Er viel een lange stilte. „Het zijn je rode haren!" riep me neer Pett tenslotte uit, als iemand die een hele tijd naar de oplossing van een raadsel heeft gezocht. „Het zijn je rode haren, die je zo gemaakt hebben, Annie, je vader, heeft die ook." Annie lachte. „Ik kan het toch niet helpen, dat ik rood haar heb, oom Peter. Het is mijn ongeluk." Meneer Pet schudde het hoofd. „En ook van anderen!" zei hij. TWEEDE HOOFDSTUK Londen lag rustig onder een grijze lucht, 's Nachts was er regen geval len en de bomen dropen nog. Er verscheen evenwel plotseling een waterblauwe-plek temidden van die loodkleurige oppervlakte, en in die nis verscheen de zon eerst heel be deesd, maar al heel gauw stralender en feller. Lahgzaam schoven haar stralen over het Grosvenorplein, tot dat zij Drexale House bereikten waar, tot voor korte tijd, de graaf met diezelfde naam gewoond had, wanneer hij in Londen was dron gen toen door het venster van de huiskamer en bereikten eindelijk het gedeeltelijk kale hopfd van meneer Bingley Crocker, eertijds woonach tig in New York en die juist op dit ogenblik bezig was de krant te le zen Mevrouw Bingley Crocker die aan de tafel haar post zat door te le zen werd door de zonnestralen niet belicht Wanneer de stralen dat ge daan zouden hebben, dan had me- vx-ouw Crocker ongetwijfeld om Bay= liss de buttler gebeld om het zonne scherm neer te laten, want zij kon weinig velen, noch van haar man, noch van de natuur. Meneer Crocker was zowat vijf'ig jaar oud, glad geschoren en gezellig dik. Hij fronste het voorhootd ter wijl hij las. Lyn vriendelijk zacht moedig gezicht vertoonde nu trek ken van weerzin en ontsteltenis of een mengsel van beiden. Zijn vrouw echter zag er neel gelukkig uit. Zij wist met haar scherpe blik direct het voornaamste uit haar corresponden tie te sorteren. Zij was een vrouw die, evenals haar zuster Nesta, steeds meer bereikt had door een simpele blik dan waartoe andere vrouwen met verwijten of bedreigingen in staat zijn. In de vriendenkring van haar eer ste echtgenoot, de welbekende mil lionair, G. G. van Brunt, had altijd het praatje de ronde gedaan, dat hij altijd als vanzelf begon te praten en verteld hoe laat hij was thuis ge komen uit de club, of andere derge lijke geheimen, wanneer hij voor zijn bureau zat en alleen maar zijn oog liet vallen op het portret van zijn vrouw. Mevrouw Crocker keek op van de stapel geopende enveloppen een glimlach om haar lippen. „Hier is een kaart van mevrouw Corstorphine, Bingley voor haar jour op de negen en twintigste." „Een van de zeldzaamste gast vrouwen in heel Engeland. Zij heeft invloed in de beste kringen. Haar broer, de Hertog van Devizes, is de beste vriend van de eerste minister" „He?" „Bingley luister je niet. Wat ben je daar aan het lezen?" Meneer Crocker keek, zij het on gaarne. van de krant op. „Dit? O, ik las het verslag van die cricket-wedstrijd, waar ik gis teren naar ben wezen kijken, zoals je me had aanbevolen." „Zo, het doet me plezier, dat je belang begint te stellen in cricket. Het is hier in Engeland gewoon weg een maatscnappelijke noodzake lijkheid. Ik begrijp niet, waarom je er altijd zo tegen op gezien hebt. Je hield toch zoveel van honkbal; welnu ciicket is precies hetzelfde." Eer, opmerkzaam toeschouwer zou gezien hebben, dal meneer Croc ker's blik veranderde. Hij scheen ge kwetst. Vrouwen kunnen zulke lingen altijd met het grootste gemaK van de wereld zeggen, zonder onaan genaam te willen zijn; maar dat maakt het niet minder onprettig he' te moeten horen. Van buiten uit de hall, drong zwakjes het geluid van de telefoo.i door, toen hoorde men de zachtt stem van Bayliss antwoorden. (wordt vervolg'1

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2