Ontrtiming van Djokja geschiedde ordelijk De Tsjechische luchtmacht in liquidatie Ex-N.S.B.-er heeft eer en naam te verliezen goede Directeur: C. M. VAN EVMERSVKLD. Hoofdredacteur: TH. VPLMEE. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" VRIJDAG 1 JULI 1949 40ste JAARGANG No. 11733 Gottwald houdt geen vliegers meer over Bur. Papengracht 2, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 De sutan was danig opgelucht DE TERUGTOfHT van de Nederlandse troepen uit Djokja en de be zetting door le republikeinen is, zo meldt Associated Press, het enige persbuxeai dat is toegestaan een verslaggever naar de republi keinse hoofdstaf te zenden, ordelijk en rustig verlopen. Precies op het vastgestelde ogdblik trokken de republikeinse troepen de stad van het Zuiden en het Noordoosten binnen. Zij hadden opdracht minstens 250 m afstand te bewren tussen hen en de terugtrekkende Nederlandse troe pen. De twee roepenafdelingen konden elkaar zien, maar het contact werd onderhollen door militaire waarnemers der Verenigde Naties, die in wit-geschilörde jeeps met blauwe vlaggen tussen haar heen en weer reden. Stafofficiere van de Nederlandse troepen hebbn aan de waarnemers der Verenigd- Naties gemeld, dat op één punt eeheden van de T.N.I. slechts een estand van negen meter bewaarden ret de Nederlandse ach terhoede. Ovrigens is volgens mili taire waarnfifers de overdracht pre cies volgenshet plan verlopen. Toen de verslagever van Associated Press met e sultan een tocht door de stad makte, trokken de republi keinse tropen nog steeds de stad binnen. Demeesten hunner droegen geen unifrmen en schoenen, maar zij waren ;oed bewapend met aller lei soorter geweren. De sultan toon de zich ogelucht, aldus de verslag gever, dal de evacuatie zo goed ver lopen wa- In verbad met het verbod tot toe lating va Nederlandse journalisten te Djokj. heeft de Verenigde Dag bladpers. omvattend de Indonesi sche, Ch'iese en Europese pers, aan de sulta van Djokja een telegram gezand® waarin verzocht wordt om oniiddellijke intrekking van het verod. „Het verbod brengt een juiste jeuwsvoorziening in gevaar; de jouaalisten aanvaarden even tueel H risico", zo wordt gezegd. De Nieuwsgier" schrijft in dit verbad: „Een slecht begin". Het blad loemt twee bezwaren: „Een nieuwUidperk wordt ingeluid met uitgebroken discriminatie tegen de Nedejanders, ook al wordt deze uit- geoeqid voor hun bestwil, en voorti het algemeen en principieel bezwnr tegen elke belemmering van rijheid van informatie van de pers,:olang zich daartegen niet zeer belar rijke landsbelangen verzet- ten."Het blad hoopt, dat de sultan alsno zijn beslissing herziet, mede ter /ille van het republikeinse preitje. In ;en radiorede heeft de sultan gistem een beroep gedaan op het Indorsische volk om zijn strijd voor de vrijheid in samenwerking m'et e vorige delen van Indonesië voortte zetten. Deze samenwerking moet worden gezocht met de Indo nesië; op Java, Oost-ïndonesië, op Borm en Sumatra. Hij drong aan op giter eenheid dan te voren. De- genei die wanordelijkheden zouden plege bedreigde hij met strenge straffn. De sultan legde er de na druk >p, dat uitsluitend het natio nale ïger wapens mag bezitten. RDIOREDE SULTAN VAN DJOGJA. In en radiorede voor radio-Djog- ja he t de sultan van Djogja ver klaart dat van 30 Juni af de ge hele ïsidentie Djogjakarta terug is in haüen van de republikeinse re gering „De:erugkeer van de republikei nen inDjogja is een phase in de gi gantism strijd van het gehele In- donesirhe volk, zeide hij. De repu bliek, ie thans slechts een deel van haar gbied terugwon, zal de strijd voortwten, zij aan zij met de volken van P;undan, Oost-Indonesië, Bor neo, Sinatra en de andere deelgebie den, zdat onze gemeenschappelijke doelsteingen kunnen worden gerea- liseerd.Wij dienen de eenheid on der on te bevorderen en te hand haven. In het verleden was onze strijd Ar deel d en verzwakt doordat somman van ons de essentiële be langen an de staat vergaten te stel len bom de bijzondere belangen van ee groep of partij. Daarom dient toe republikeinse regering verandel te worden. Bovendien zul len ter\lle van de staatsveiligheid alle gewoende eenheden onder com mando in de T.N.I. geplaatst wor den. Iardoor voorkomen wij krachtsvispilling en verkleinen wij de mogelkheid tot provocaties, wel ke ons Vjrtdurend bedreigt." De sulta, die de rede aanving met de aanhe „wapenbroeders", eindig de met ,Zet de strijd voort. Eens vrij altijwrij". Grotnten-uitvoer sopgezet De uitv^r van groenten naar Duitsland i gisteren door het be drijfschap v»r groenten en fruit tot nader ordei stopgezet. Zoals men weet was d uitvoer Woensdag her vat voor ee hoeveelheid ter waar de van 250ilo dollar per week. Dit contingent "as echter Sn één dag uitgeput. De regelih zoals die nu is biedt dus geen vmrborg voor een goed verloop varij.e uitvoer van onze tmnboüwprodcten naar Duitsland. Er worden n pogingen gedaan om een gunstigerpegeling te krijgen. REPUBLIKEINS GEZAG OVER DJOKJAKARTA Trein rijdt weer in Berlijn Na een onderbreking van 41 da gen tengevolge van de spoorwegsta king in West-Berlijn is Vrijdagmor gen vroeg de volledige dienst op de Berlijnse bovengrondse spoorweg hervat. In de afgelopen periode reed de S-baan slechts in een klein gedéel- te van de Sowjet-sector. ZIJ VLOGEN UIT DE RODE KOOI EEN aantal cadetten van de academie voor de Tsjechische Lucht macht in Hradec Krlove, zijn uit Tsjecho-slowakije gevlucht. Zij zijn gisteren in Wenen aangekomen. De cadetten vertelden, dat velen van hun kameraden, die er niet in slaagden te ontsnappen, hun sterke anti communistische gevoelens delen. Slechts dertig van de tachtig leerlin gen, die in 1947 op de luohtvaartacademie kwamen, zijn geslaagd. De meesten zakten voor hun examen omdat zij „politiek onbetrouwbaar" waren, ondanks het feit dat tijdens de opleiding grote zorg is besteed aan hun politieke scholing. Lessen over het Marxisme namen evenveel tijd in beslag als de studie van navigatie en andere technische vakken. Alle studenten, die in Wenen zijn vertrouwde piloten, krijgen slechts - voor een kwartier benzine. Deze aangekomen, hebben gevraagd opgenomen te worden in de R.A.F. Velen van hen zijn tot nu toe in Tsjechoslowakije gebleven omdat zij wilden wachten tot zij voldoende ervaren zouden zijn om voor opne ming in de Britse luchtmacht in aanmerking te komen. Hun vlucht betekent een ernstig verlies voor de Tsjechische strijd krachten. omdat de piloten die zijn achtergebleven, meestal te oud zijn voor actieve dienst. Nog slechts 50 van de 400 piloten, die tijdens de staatsgreep van Februari 1948 in dienst waren, verblijven nog in Tsjechoslowakije. e Tsjechische regering heeft strenge maatregelen getroffen on? de uittocht over de grenzen te voor komen. De gehele grensbewaking is gereorganiseerd; alle officieren en onderofficieren, die verdacht wer den van hulp aan vluchtelingen, zijn vervangen. Vluchten per vliegtuig is vrijwel onmogelijk gemaakt. Ver schillende eskaders zijn overge bracht naar Slowakije, van waaruit de Tsjechische jagers geen vliegveld in vrij Europa kunnen bereiken. De hangars en de vliegvelden worden streng bewaakt en de grenzen wor den gecontroleerd met vliegtuigen. Vlieetuigen. die voor oefenvluchten opstijgen krijgen slechts benzine voor tien minuten. Zelfs de vliegtui gen, die patrouilleren boven de grenzen en die bemand zijn met DE FRIESE KANAALWERKEN Er zit de laatste tijd behoorlijk schot in de Friese kanaalwerken (het grootscheepswater Groningen IJselmeer met een aftakking naar Harlingen). Vooral de bouw van de grote bruggen over de kanalen schiet flink op. Een overzicht van de werk zaamheden bij de aanleg der kade muren en van de brug te Franeker. MINISTER STIKKER IN PARIJS Dé minister van buitenlandse za ken, mr D. U. Stikker, heeft heden middag te Parijr besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers der Marshall landen over de moeilijkhe den met het betalingsverkeer met Engeland Sir E. Hall Patch, Brits adviseur (1); minister D. U. Stikker, Sir Stafford Cripps en de vertegen woordiger der Ver. Staten Averell Harriman, na de conferentie. Boete geëist wegens belediging maatregelen hebben tot gevolg ge had, dat in de afgelopen weken geen Tsjechische -vluchtelingen het Wes ten per vliegtuig hebben bereikt. DE ONTMANTELING DER STAAL FABRIEKEN IN HET RUHR- GEBIED. Een voorstel om de staalfabrieken in het Ruhrgebied voor ontmante ling te sparen door de eigendom in handen der geallieerden te leggen, is reeds twee maal door de Britse regering verworpen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen verklaard. Hij leverde commentaar op berichten uit Dusseldorf, dat een groep industriëlen uit het Ruhrge bied voorgesteld heeft, acht grote staalfabrieken en 214 kleinere be drijven, die alle op het ontmante lingsprogram staan, onder controle van de geallieerden te plaatsen. Amerika en Frankrijk hebben reeds een later plan, dat steun vond bi.i verschillende leden van de com- missie-Humprey, om de Thyssen- fabrieken te Hamborn in werking te houden, waarbij de eigendom in ge allieerde handen over zou gaan, verworpen en men acht het te Lon den zeker, dat. Engeland zulks ins gelijks zal doen. Lord Henderson zal naar men verwacht spoedig een verklaring hieromtrent in het Brit se Hogerhuis afleggen. FRANSE PARACHUTISTEN IN ENGELAND OMGEKOMEN. Vijf Franse parachutisten zijn om het leven gekomen bij een ontplof fing, welke zich Donderdag voor deed op het oefenterrein van een vlootluchtmacht-basis in Engeland. A.F.P, meldt, dat nog zes andere Franse parachutisten ernstig gewond werden. VLIEGTUIGBOTSING BOVEN DE ARDENNEN. Twee Spitfires van de Belgische basis te Florennes (Aarlen) zijn gisteren boven de Ardennen in de nabijheid van Grune (Nassogne) in de mist met elkaar in botsing ge komen en neergestort. De beide pi loten werden op slag gedood. DE DROOGTE IN DE VERENIGDE STATEN. Door landbouwautoriteiten van de Amerikaanse staat Massachusetts is verklaard, dat de schade, welke na een maand van droogte aan de te velde staande gewassen en aan de fruitteelt in de Zuidelijke staten van Nieuw-Engeland is toegebracht, thans een „catastrophaal" stadium heeft bereikt. In dit gebied is 20 van de hooioogst door het aanhou dende droge weer verloren gegaan. De grootste schade is aan weilanden aangericht. In vele plaatsen moet het vee op stal blijven staan, daar het niet in de weiden kan worden gezonden. Er bestaat nog geen onmiddellijk vooruitzicht op regenval in de door de droogte geteisterde gebieden. New York City heeft thans 35 achtereenvolgende dagen zonder re genval gehad, hetgeen bijna een record is. In de staat New Jersey heeft het gedurende 39 dagen niet noemenswaard geregend. Verzet in Katholiek Slowakije POLITIEMACHT IN BRATISLAWA VERSTERKT De maatregelen van de commu nistische regering te Praag tegen de Katholieke bisschoppen en geeste lijken hebben tot verzet geleid, spe ciaal in het overwegend Katholieke Slowakije. Zoals reeds gisteren ge meld hebben in verscheidene plaat sen de Katholieke bewoners gewa pende patrouilles gevormd om hun geestelijken te beschermen en de pastorieën te bewaken. In de Slo waakse hoofdstad Bratislawa is het rustig, maar de politiemacht is ver sterkt. Naar verluidt zou aan elke Sloj waakse politieman een Tsjechisch politiebeambte zijn toegevoegd, vastberaden houding van 3.000 ge lovigen, die 19 Juni aan de bedevaart naar Marianka (welke in Mei w verboden) hebben deelgenomen en die dag een optocht hebben gehou den in de straten van de hoofdstad zou diepe indruk hebben gemaakt. Verder wordt verklaard dat de elementen, die tot de pseudo-„Ka- tholieke Actie" zijn toegetreden een onbetekenende minderheid vormen en dat de gehele Katholieke bevol king, vooral in de dorpen, bereid is haar priesters te verdedigen. Twaalfhonderd mensen wachtten Zaterdag in een kerk, dicht bij Praag op mgr Beran, die daar de priester wijding zou toedienen aan enige stu denten van het groot-seminarie. Een uur te laat arriveerde de wagen van de' aartsbisschop, doch deze bracht niet mgr Beran. doch de wijbisschop van Praag, mgr. A. Eltschkner. die in zijn plaats de priesterwijding ver richtte. Wordt een ex-N.S.B.-er in zijn eer en goede naam aangetast, als men hem op die wijze aanspreekt en hem in het bijzijn van anderen dus aan zijn verleden herinnert? Deze vraag had de Haarlemse politierechter, mr. Peeters, te beantwoorden, toen een vroegere illegale werker terechtstond wegens belediging. Een ex-N.S.B.-er had hem aangeklaagd en bovendien nog een eis tot schadevergoeding in gediend. De politierechter achtte de belediging bewezen en legde verdach te een boete op van f25 of vijftién dagen hechtenis. Schadevergoeding werd alleen toegestaan voor het aan tasten van de eer en goede naam van de voormalige politieke delinquent, tot een bedrag van 10. De vroegere illegale werker ont moette de ex-NSB-er in een garage te Haarlem, waar deze zaken wilde doen Hij begroette hem met de woor den: „Zo ex-NSB-er. nou sta je niet meer in uniform met een geweer in de hand op het Museumplein om auto's te vorderen!" Het was een flinke woordenwisseling geworden, waarvan ook een parketwachter ge tuige was, die proces-verbaal had op gemaakt. Bovendien had 'de beledig de een eis tot schadevergoeding laten indienen, omdat hij daardoor geen zaken met de garagehouder meer kon doen. Uit het verhoor bleek, dat de ex- NSB-er zestien maanden straf had ondergaan, een flinke boefe had be taald en bovendien goederen was kwijtgeraakt. De officier van Justitie, mr. v d. Valk Bouman, achtte de be lediging bewezen, hoewel hij het een verheugend verschijnsel vond. dat de aanklager de kwalificatie ex-NSB-er als een belediging voelt. In dat op zicht vond de officier van Justie, dat wij er wel op vooruit zijn ge gaan Hij achtte echter geen aanleiding RUEVI HONDERD GETUIGEN IN ZAAK-LAGES Op Dinsdag 5 Juli a.s. zal het Am sterdams Bijz. Gerechtshof, een be gin maken met de zaak tegen de be ruchte chef van de Sicherheitsdienst te Amsterdam, de 48-jarige Duitser Willy Lages. Er zijn 102 getuigen op geroepen. De dagvaarding heeft een lengte van ca 1.25 meter. De bussen in de Bollenstreek Voor Haarlemmers wordt de stad te druk Het bussenprobleem is nog niet uit de doeken gedaan en in Haarlem heeft thans een kwestie de aandacht van het gemeentebestuur, waarbij ook de Bollenstreek ten zeerste is be trokken. Vooraanstaande Haarlemmers, uit verschillende kringen, hebben de ge meenteraadsleden een uitvoerig rap port gezonden over het verkeer in de binnenstad. Bij het verdwijnen van de tram en de komst van de autobussen is het verkeer in Haarlem veel drukker ge worden en is het aantal ongelukken belangrijk gestegen. De oorzaak zit niet in de bus-chauffeurs, want de meesten zijn prima berekend voor hun taak. De rapporteurs vragen zich af: zijn de straten te smal, is het ver keer te druk of.is het verkeer soms nodeloos te druk? Smalle stra ten verbreden vraagt een werk van tientallen jaren. Er moet dus een op lossing gevonden worden om het no deloos verkeer uit de stad te we ren. De rapporteurs menen een op lossing gevonden te hebben in bet verplaatsen van de eindhaltes der buitenlijnbussen. De lijnen, die ver binding hebben met plaatsen ten Zuiden van de stad moeten ook hun standplaats ten Zuiden van de stad hebben. Daaronder vallen de buslij nen Hoofddorp, Aalsmeer. Schiphol, Hillegom en Leiden. Met stelt voor die bussen te parkeren op de Herten kamplaan. Wanneer daar de tramrails verwijderd wordt, komt er een ter rein vrij van 80 bij 65 meter. Dat is op de plaats, waar vroeger de Leidse tram stopte. Het gaat hier voor liefst niet min der dan 322 bussen, die zich door de stad wringen. Vroeger had de stoomtram Haarlem Leiden haar standplaats in Den Hout. De passagiers stapten over de electrische voor de stad De bedoeling is dus tenslotte, dat de bussen uit Leiden tot in de Haar lemmerhout rijden en dat de passa giers dan op een stadsbus overstap pen. De vraag is nu alleen maar. of de woners van de bollenstreek dit plan zullen toejuichen! BOOBYTRAP VERNIELDE POSTZAK De ontploffing op het perron in Amersfoort, waardoor enige tijd ge leden een postzak verbrandde is door dr. Froentjes in samenwerking met de Amsterdamse recherche, tot klaarheid gebracht. Een Amster damse firma zou, in strijd met de voorschriften, zg. boobytraps per post naar Groningen hebben verzonden. Doordat de postzak bij het vervoer van het eerste naar het tweede per ron te Amersfoort van de lorrie viel, ontstond ten gevolge van de schck zelfontbranding. In het postkantoor in Hilversum schijnt zich eenzelfde ontploffing te hebben voorgedaan, waarbij vele ruiten werden vernield voor het toewijzen der civiele vorde ring. Mr. Kalbfleisch had die vorde ring toegelicht, omdat zijn cliënt voor de eerste anderhalf jaar een schade van 150 zou hebben geleden, omdat hij met de garagehouder geen zaken had kunnen doen. Voorts vorderde hij een vergoeding van 50 voor het voeren van dit proces. De verdediger van verdachte, mr. Glastra, zeide, dat de garagehouder, die geen concurrent is van de aankla ger, het de verdachte kwalijk zou hebben genomen, indien deze hem niet had gezegd, dat hij met een ex- NSB-er te doen had. Voorts vroeg de verdediger zich af, of iemand, die zich als politiek delinquent misdragen heeft, een goede naam verspeelt, als dit feit geconstateerd wordt. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subsi diair een geringe straf en afwijzing der civiele vordering. Na in de raadkamer te zijn geweest, deed mr. Peeters zijn uitspraak. „Vrije Volk", Auto botste en vloog in brand EEN DODE, 5 GEWONDEN Op de weg van Bergen op Zoom naar Antwerpen is even over de Ne derlandse grens in de nacht van Woensdag op Donderdag een ernstig ongeluk gebeurd. Een Nederlandse reder, de heer A. Bolhuizen uit Ant werpen, was de grenspost te Putte gepasseerd en op weg naar huis. Hij liet vijf Deense meisjes en jongens in de wagen meerijden. Even voor bij Putte sprong er een band, waar door de heer Bolhuizen de macht over zijn stuur verloor. De wagen reed tegen een boom, waarna tegen een gevel van een huis en kantelde om. De auto vloog in brand; met veel moeite konden de meisjes en de jon gens uit de wagen worden getrok- ken.Zij waren echter ernstig gewond en werden naar een Belgisch zieken huis gebracht. De heer Bolhuizen kon niet meer worden bevrijd. Zijn lijk kon pas worden geborgen nadat - de wagen was uitgebrand. De heer Bolhuizen was 44 jaar oud. In verband met de viering van het koperen huwelijksfeest van de Ko ningin en de Prins zal op Zaterdag 9 Juli voor het paleis Soestdijk een défilé voor het koninklijk paar wor den gehouden, waaraan door depu taties uit alle delen der bevolking zal worden deelgenomen. Dit défilé zal gedeeltelijk 's morgens en ge deeltelijk in de middaguren plaats hebben. Het défilé, dat des morgens te 10.30 uur begint, zal worden ge opend door detachementen van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Luchtstrijdkrachten, voorafge- door de Marinierskapel. De Mari nierskapel zal zich na voor de Ko ningin en de Prins gedefileerd te hebben tegenover het paleis opstel len en marsmuziek ten gehore bren gen. Halverwege het défilé, dat ander half uur zal duren, zal de Kon. Mil. Kapel meemarcheren, die na gede fileerd te hebben de taak van de Ma rinierskapel zal overnemen. Het ochtend-défilé zal worden be sloten met een vaandelgroet en met het ten gehore brengen van het volkslied PROF. POSTHUMA ZWIJGT LIEVER. In verband met monetaire moeilijkheden. Prof. S. Posthuma, een der di recteuren van de Nederlandse Bt.nk, gevraagd naar de reden waarom hij er van heeft afgezien op de jaarver gadering van Nederlandse Maat schappij 'oor Nijverheid en Handel te Middelburg zijn aangekond-gde rede over .De monetaire aspecten van de Benelux" uit te spreken, gr.f aan liet A.N.P. hiervoor de vol gende ïi ct.'vering: „De hiidige internationale sit u- tie koine mij voor van dien aard te zijn, dat ik het niet opj ortuun acht op dit mement in het cpenbaa: ie spreken ever de Penciux en de daarmee samenhangende vraagstuk ken". £en (coM&ttjt... OP DE ZOMER. 't Juicht alles in 't bestaan, en heeft den plicht Van vroolijk-zijn nog nooit zoo blij betracht.... En 't ontevreden stadskind droomt van glorie? (Jacques Perk).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1