Wimp NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Gemeenteraad van Koudekerk Wat lezers schrijven UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS DINSDAG 28 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN RIJNLANDSE PROCESSIE NAAR DEN BRIEL De gezangen bij de reliek-processie Evenals andere jaren zal ook dit jaar en wel op Donderdag 30 Juni, de processie uit de Rijnstreek naar Brielle vertrekken om de voorbede van de Gorcumse martelaren in te roepen. Dit jaar wordt als bijzonde re intentie aangegeven: dat alle ver volgden Gods bijzondere sterkte mo gen ontvangen. Deze keer zal voor het eerst de processie met de relieken op bijzondere wijze worden gehou den Over het algemeen is het gebrui kelijk, dat tijdens de processie de Litanie van Allerheiligen in het La tijn wordt gezongen. Ofschoon nie mand de grote waarde van dit oer oude smeekgebed der H. Kerk zal willen onderschatten, brengt de La tijnse taal toch ook anderzijds het bezwaar mede, dat de gelovigen de teksten moeilijk kunnen volgen. Daarom zal dit jaar voor het eerst de Litanie in het Nederlands worden gezongen en wel op de volgende wij ze: Tijdens het eerste gedeelte van de processie met de relieken zullen er z.g. „Laudes" gezongen worden. Dit zijn Lofgezangen, genomen uit de li turgie en de psalmen ter verering van God en zijn heiligen. De centrale gedachte hiervan is: „Looft de Heer in Zijn Heiligen". Op de verzen, die door een koor worden gezongen her haalt het volk steeds „Alleluia" en „Christus Vincit" Na de predicatie op het martelveld trekt de processie naar de kerk tij dens welke gang de „smeekbeden' worden gezongen. Deze smeekbeden omvatten gebeden voor de Kerk, de Paus, de Bisschoppen, Priesters, ge zinnen, stervenden, overledenen enz. kortom voor alle noden der H. Kerk. Deze vorm van gebed komt in de Romeinse Liturgie nog voor in de ochtendplechtigheden van Goede Vrijdag, alsmede ook ten dele in de aanroepingen in de Litanie van-Al lerheiligen. In de Griekse Liturgie komen ze nu nog dagelijks voor op verschillende plaatsen. Vanaf de eerste eeuw wan het Christendom was deze vorm van ge bed zeer populair. De oudste vorm van dit gebed vinden wij reeds bij Paus Clemens van Rome (90100 jr na Christus) In zijn eerste brief bidt hij reeds voor het heil van hen die vervolgd worden.' Verder voor de kinderen, voor de zondaars, voor de genen die in zorgen zijn, voor de ar men, voor de gevangenen, voor de* zieken en voor de overheid. Bij St. Polycarpus vinden wij als verdere intenties aangegeven: „voor de gelo vigen, voor de vijanden en allen die ons haten en verder in zijn „acten" voor de gehele wereld en voor de ge hele Kerk. Van die tijd af worden deze gebeden door verschillende kerkelijke schrijvers genoemd, zoals St. Justinus, St. Philippus, van He- raclea, de martelaar St. Paulus, Ter- tulianus, St. Cyprianus en vele an deren. Natuurlijk zijn de gebeden, die nu in Brielle gebruikt worden, aange past aan de tegenwoordige noden der H. Kerk, zodat het werkelijk een ag lesomvattend gebed is, wat op voor spraak van de martelaren tot God gericht wordt. Voor deze eerste gelegenheid is de speciale toestemming van Z.H.E. de Bisschop van Haarlem verkregen. Laten we hopen dat deze vorm van de relieken-processie ertoe mag bijdragen, de verering tot onze va derlandse heiligen te bevorderen. De Rijnlandse processie, die zich telkenjare in toenemende belang stelling verheugt, zal ook dit jaar per autobus naar het bedevaartsoord vertrekken. De bussen vertrekken vanaf de kerken. Er wordt de aandacht op gevestigd dat nog enkele kaarten beschikbaar zijn voor deelname aan deze proces sie Aanvlragen dienen evenwel tele fonisch te worden gericht aan R.K. pastorie, Alphen aan den Rijn, te lefoon nr 410. Afscheid chef Alpheuse Brug Na een ruim 37-jarige diensttijd nam de heer A. Froolijk hedenavond of ficieel afscheid als chef-brugwachter van de Alphense brug. Te zijnen hui ze werd hij, in tegenwoordigheid van zijn huisgenoten, personeel en van de heren Van Maurik en Serdijn, technische ambtenaren van de Prov. Waterstaat toegesproken door de heer H. A. Kramer, bouwkundige van P.W. in Zuid-Holland. Deze bood als aandenken namens het kantoorper soneel de heer Froolijk een ets aan, voorstellende de Alphense brug Bij afwezigheid van zijn opvolger, de heer J. A. Dekker, sprak de heer A. van Wijk mede namens zijn collega's de scheidende chef toe en bood hem een vulpenhouder aan, terwijl aan mevr. Froolijk een bloemstuk werd geoffreerd. Prijswinnaars Niwin viswedstrijd 1. L. Vonk, Woubrugge; 2. Chr Schou ten, Leiden; 3. D. Groenendijk, Al phen, 4. M. de Lange, Zwammerdam, 5. H. Neber, 6 W. Vermeer, 7. P. Ver kaden, allen uit Alphen; 8. J. Keizer, Leilden 9. D. Boon, Leiden, 10 A. Houtman, 11. W. Lenting, 12 B. Bre mer allen Alphen en 13 J. G. Evert, Leiden. Oorzaak Brand Leerhoeve is komen vast te staan, dat de brand -van Vrijdagavond jl. is veroorzaak^ door het warm lopen van een trans portband in een transportkoker. BOSKOOP DE MELKHANDEL GESANEERD. Tot nu toe geschiedde het uitventen van melk zodanig, dat het vaak voor kwam, dat 8 melkslijters in één straat kwamen en dat vele inwoners pas 's middags hun „verse" melk thuis bezorgd kregen. Thans is in onder ling overleg Boskoop in wijken ver deeld en heeft iedere slijter zijn eigen wijk. Wanneer men onderstaande cij fers bekijkt, dan springt duidelijk in 't oog, dat de nieuwe regeling grote besparing op materiaal, tijd en daar door onkosten zal geven. Vroeger kwam in 7 straten 1 slijter, 9 straten 2, 7 straten 3, 7 straten 4, en 8 stra ten meer dan 4. Thans komen in 32 straten 1 slijter, in 2 straten 2 slijters, in 4 straten 3 slijters. Gisteren was de eerste dag van de ze nieuwe regeling en voor zo ver dit thans kan worden beoordeeld, is het resultaat zeer bevredigend. HAZERSWOUDE (Dorp) Terwijl hij op een paard zat. Maandagmorgen ging de veehouder J. van V. alhier met twee paarden het land in om te hooien. Op een der paarden was hij gezeten. Het andere paard, dat geleend was van een buur man, begon „netelig" te worden en te slaan. Het gevolg was dat de boer een trap tegen het scheenbeen kreeg, dat gebroken werd. Van V. is naar een ziekenhuis te Leiden gebracht, waar het been is gezet. NIEUWKOOP Gemeenteraad. De raad verga dert op Donderdag 30 Juni v.m. 9.30 uur. Behandeld zullen worden voor stellen inzake aanbouw gemeente huis, de technische dienst, het ver nieuwen van de landhoofden met brug in de gemeentevaart en tot de legatie bevoegdheid tot verhuren van de nieuwe gebouwde gemeentewonin gen. Op de avond van de eer6te zo merse Junidag schaarde Koudekerks Raad zich rond de tafel ter bespre king van de belangen der gemeente. Als eerste punt werd het ophalen van huisvuil e.a. gegund aan A. van Harskamp tegen een vergoeding van 940,per jaar. De heer van Veg- ten vroeg of er wel voldoende ken nis is gegeven van de regeling van de ophaaldienst. De voorzitter ant woordde bevestigend en merkt op, dat verscheidenen reeds ontheffing hebben gevraagd van de verplich ting en voegde er aan toe dat een dergelijke aanvraag nog kan wor den ingediend, hoewel spoed is ge boden. Om geen precedenten te scheppen werd besloten aan het verzoek van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam om een subsidie niet te voldoen. Waar zulks nodig zal wel morele steun worden ge boden. Wel werd het verzoek van het Oranje Comité ingewilligd, het welk 195toegewezen kreeg voor de tractatie der schoolkinderen ter gelegenheid van de Oranjefeesten op 12 en 13 Juli a.s. Vervolgens werd de verordening op de heffing van een straatbelasting, welke 31 Dec. afloopt, tegen hetzelfde percentage als het afgelopen jaar aangenomen. Ingekomen was een verzoek van de heer A. van Egmond om eervol ontslag als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand, wegens voortduren de ziekte. Besloten werd dit ontslag op de meest eervolle wijze té ver lenen. Op de volgende Raadsverga dering zal, ter voorziening ,in deze vacature, een voordracht aan de Raad worden aangeboden. Bij de nieuwe gas- en stroomleve- ringsovereenkomst met de Stede lijke fabrieken van gas en electrici- teit te Leiden betalen de ingezete nen dezer gemeente evenveel als de inwoners van Leiden. Wat de over eenkomst betreffende de straatver lichting aangaat, de oude loopt tot 31 Dec. 1959. terwijl de nieuwe aan gegaan zal worden tot 1974. Voor lopig hebben we dus nog de tijd. Tengevolge van de vernieuwing van de brug over de Lagewaardse Wetering moet ook de brug bij de h eer C. van der Bijl daarmee in overeenstemming worden gebracht. Uit de tekening welke ter tafel blijkt dat de huidige brug, welke nu een breedte heeft van 5.25 M.. verbreed zal worden tot 9.50 M. Het bedrag der kosten werd niet noemd. Ook de slechte toestand van de bestrating der Lagewaard kwam nog ter sprake. De voorzitter deelt mee, dat dit een z.g. B-weg is. doch dat Ged. Staten toestemming tot be rijding hebben verleend. Bij de rondvraag vroeg de heer Vegten naar de sluiting van d( brug op bepaalde uren vdn de Zon dag en in verband hiermee dat het personeel gedurende het gesloten zijn van de brug toch in functie moet blijven. Enige tijd wordt hier over gesproken en uit deze bespre king bleek, dat van Ged. Staten over de afsluiting nog geen officiële toestemming is verleend. Wat het in fimctieblijven van het personeel aangaat moet men aldus wethou der Molema blijven ijveren voor algehele brugsluiting op Zondag, hoewel de veiligheid, bewaking, brandmelding enz. het wenselijk maakt dat de ..centrale post" nabij de brug is bezet. Zodoende zal de dienst der brugwachters op Zondag geen normale zijn, doch meer alge meen. een nuttig gebruik van een misver stand in de DES-achterhoede en schiet in het lege doel (30). Nu be seffen de gasten, dat zij beter moe ten aanpakken, om 'n groter deblacle te voorkomen en zij nemen het of- VOETBAL R.K. Voetbalvereniging „Docos". Junioren. In de week van 1520 Aug. kunnen 2 jun.-elftallen deel nemen aan het kamp te Vught, ge- j organiseerd door de Ned. Kath. fensief over. Uit een goede voorzet Sportbond. Inlichtingen en aanmei- j van haar rechtervleugel weet haar ding (liefst vandaag nog of mor- middenvoor prachtig te scoren (31). gen) bij de heer J. v. d. Steen, Le- |j}e tweede helft komen de gasten er niet meer aan te pas. Het vlugge tem po konden zij nauwelijks volgen en de boys weten nog zesmaal te doel punten en de gasten maar tweemaal, zodat het einde kwam met een voor DES wel gevoelige 93 nederlaag. vendaal 139. Seriewedstrijden L.D.W.S. L.D. W.S. organiseert op haar terrein Se- riewedstrijden. Het programma voor de le ronde luidt: Zaterdag 2 Juli: Roodenburg—D. H.C. (Delft); Dinsdag 5 Juli: Rijnsb. Boys—LDWS; Zaterdag 9 Juli: U.V.S. D.W.S. (Amsterdam); Maandag 11 Juli: L.F.C.- -Lugdunum. Politievoetbal. Hedenavond wordt om zeven uur op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de politie-ploegen van Wassenaar en Hilversum, welke wedstrijd de finale is om de beker van District West, van de Ned. Politie Sportbond. Nic. Boys—DES 93. Dat de groenzwarten mei een korfbaluitslag zouden winnen, was in het eerste kwartier der wedstrijd nog niet te overzien en de 31 voorsprong bij de rust gaf hiervoor ook nog geen definitief bewijs. De boys waren technisch echter beter en de half- linie ondersteunde de voorhoede voortdurend in het offensief. Na tien minuten lost Th. Wijfje een pracht schot, juist tegen de onderkant van de deklat, waarna de bal weer het veld kwam en door de DES-ver- dediging werd weggewerkt. Kort daarop kwamen de boys weer in de gevaarlijke zóne en met een goede schuiver tegen de binnenkant van de paal weet Cor de Groot de DES-kee- per voor de eerste maal te passeren (10). Even later is het weer Cor de Groot, die de bal van Ko van Vliet krijgt toegespeeld. De twee toestor mende backs vallen over elkaar en zodoende krijgt hij een vrije schiet kans, welke hij goed benut (20). Tien minuten later maakt Th. Wijfje Njord toch naar Zweden MAAR DE DUITSERS KOMEN NIET Naar bekend had het bestuur van de Nederlandse Roeibond een start verbod opgelegd aan Njord, aange zien de organisatoren van de inter nationale roeiwedstrijden, welke op 2 en 3 Juli te Simlaangen bij Halm stad worden gehouden, ook Duitse ploegen hadden geïnviteerd. Ook de Denen en de Noren hadden een startverbod gekregen. Toen de Zweden dit vernamen, hebben zij medegedeeld, dat de Duit sers bij deze wedstrijden slechts een demonstratie zouden geven en dus niet aan de races zouden deelnemen. Het bestuur van de Nederlandse roeibond was van mening, dat dit geen verschil uitmaakte, dat men zich had te houden aan de bepalin gen van de Fisa en dat zolang Duits land niet is aangesloten bij de Fisa geen contact met Duitsland mogelijk behoorde te zijn. De opperwachtmeester Bakker uit Oude-Wetering is door het Bijzonder Gerechtshof te Rotterdam veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor-arrest. DE BEHOUDEN „JUFFERTJES". Tot mijn grote schrik las ik in uw blad van 23 Juni jl., dat de Juffer tjeswetering niet gedempt zal wor den en er geen weg zal worden aan- Beseffen de natuurliefhebbers wel wat dit voor de boeren aan de Juf fertjeswetering betekent? Deze zitten van alles verstoken, de boerderijen zijn alleen langs een smal hobbelig pad langs 'k water te bereiken per fiets of te voet; verder is er alleen de roeiboot. Al wat de bedrijven nodig hebben en wat zij afleveren moet per boot vervoerd worden en dan in Hoogma- de overgeladen worden. De bewoners zitten eenzaam en Na telegrafisch contact te hebben wandeiaar komt er zelden, gehad, heeft het secretariaat van de An m Nederlandse Roeibond thans bericht Zweden gehad, dat de Duitse ploegen noch zullen starten, noch een demonstratie zullen geven. In dit verband bestaat er geen enkele reden meer om een startverbod aan Njord op te leggen, zodat de Leidse roeivereniging op 2 en 3 Juli aan de wedstrijden te Simlaangen kan deel nemen. HILLEGOM P.T.T. „St. Petrus" jubileert. Gisteren werd het 30-jarig bestaan der afd. Hillegom en Omstreken van de R.K. Bond „St Petrus" herdacht. Bij deze feestviering waren ten nauw ste betrokken de heren J. Heemskerk en P. C. van Lierop Jzn., die vanaf de oprichting, dus ook 30 jaar. resp. voorz. en secr. der afdeling zijn ge weest. Zij werden gehuldigd door de heer C. Brouwer en door de g. a kap. Van Paaschen. Aan de heer Heems kerk werd als blijvend souvenir een rookstoel, aan de heer Van Lierop een polshorloge aangeboden, aan de resp. echtgenoten bloemstukken. Aan de heer Staffleu werden eveneens bloemen aangeboden. Zwemclub. De Kath. Jeugdraad heeft 'n Kath. zwemclub opgericht. De leden der Kath. Jeugdverenigin gen kunnen zich verstaan met hun bestuur of met de Groepsleiders. Op Woensdag 6 Juli heeft voor de man- ,»1„1A nelijke jeugd de eerste oefenavond "w f (Alphen a. d. Run) plaats v0 d vrouwciijke Woensdag Wedvlucht met oude duiven vanafJuIi Ze worden gehouden in d| j Hillegomse zweminrichting. KATWIJK AAN ZEE Kleuterschool in gebruik genomen. Gisterenmorgen had de officiële opening van de Kleuterschool aan de Voorstraat plaats, waarbij o.m. aan wezig waren enkele autoriteiten bij het onderwijs, burg. en weth., de deze bouw niet doorgaat is deze her ziening van het uitbreidingsplan we derom te niet gedaan. Er was een voorstel betreffende „Grondtoewijziging bomschade van percelen aan de Schoolstraat, Toe komststraat en Julianastraat." De voorlopige crediet-overeenkomsten inzake de herbouw van de verwoeste panden zijn door 7 personen getekend, die binnenkort ook juridisch in hun eigendom zullen worden hersteld. Uit de bijgevoegde staat bleek, dat een nieuwe verkaveling tot stand is geko men, die in verschillende gevallen tot gev.olg heeft, dat de onteigenings vergoeding door, de toewijzingsprijs niet ten volle wordt gedekt. Dit voordelig verschil kan de eigenaar aanwenden ter financiering van de herbouw. Tevens bleek, dat de prijs per m2 bedraagt f 5 voor een hoek- perceel en f 4.50 voor een aange bouwd perceel. Zonder h.s. werd dit voorstel aangenomen. Als laatste punt stond op de agen da benoeming van een technisch di recteur van de bedrijven voor elcctri- citeit gas- en water. De voordracht was: 1. Jos. Melse, bedrijfschef van de bedrijven te Middelburg, 2. J. A. Smith, hoofdinspecteur bij het ener giebedrijf der gemeente Amsterdam. Deze voordracht had niet de instem ming van het gehele collge van B. en W., de minderheid in het college had geen bezwaren gehad wanneer als no. 2 was gesteld de heer H. C. L. v. d. Tol uit Losser. Bij stemming verkreeg de heer Melse 8, de heer v. d. Tol 6 en de heer Smith geen stemmen, ter wijl één der leden blanco stemde, zo dat de heer J. A. Melse werd be noemd. Na een langgerekte rondvraag werd deze bijeenkomst té 10 uur ge sloten. Gunning. B. en W. hebben het aanleggen van aarden banen, riole ringen, ophogen van terreinen en bij behorende werkzaamheden op ter reinen nabij de Boerenburgerweg en Egmonderstraat gegund aan de Fa. G. Hulsebosch te Bloemen daal voor f 19.625. VOORSCHOTEN Schuit in brand. Hedenmorgen, omstreeks vijf uur, voer de tuinder M. met zijn motorschuit op de Oude Rijn, toen plotseling de motor afsloeg en een grote steekvlam de schuit in brand zette. De heer M. werd aan beide armen en in het zicht gewond. De schuit, die van binnen uitbrandde, werd door toe snellende omstanders geblust. Nadat de E.B.H.O. eerste hulp had verleend, werd de heer M. in het Acad. Zie kenhuis te Leiden verbonden en kon daarna weer huiswaarts keren. POSTDUIVEN Chateauroux, afstand 529 km. In cours 91 duiven, gelost 6 uur, N.-O. wind. Eerste 4.46.29 uur, snelheid 970 meter per min., laatste 5.49.32. J Uitslag P. G. Borgers 1, 2, 7, 10, 15; C. v. Of wegen 3, 4; H. Mariens 5, 6, 23; H. v. Vegten 9; H. Bauer 9. Nationale vlucht vanaf St. Vin- I cent, 1044,8 km. Gelost Vrijdag om 1 uur. Van de 9 duiven waren er Za terdag 3 thuis n.l. P. G. Borgers om 3.5 uur. Deze duif leverde de schit terende prestatie om zich als eerste boven de rivieren te plaatsen en waarschijnlijk in de eerste tien natio nale winnaars. De tweede was van B. C. Rombouts om 6 uur thuis, wel ke in een nationale vlucht reeds 3 maal 'n goede kopprijs wist te ver overen. De 3e arriveerde om 6.30 uur en wel van M. D Groeneveld, welke duif het er voor de tweede maal schitterend afbracht. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Chateauroux. Af stand 621,20 km. In concours 94 vo gels. Gelost om 6 uur met N.N.W. wind. Eerste prijswinnende duif 942,48 m. per min. laatste 722,52 m. per minuut. De prijzen werden als volgt be haald: J. Caspers 1, 9, 26; H, Schoo 2, 6. 19; Th. van Geylswijk 3, 8, 15; C. ïwaan 4, 18, 24; J. P. v. d. As sem 5, 11. 14; Fr. Hendriks 7, 13, 17, 25, 29; K. I. Waasdorp 10, 12, 21 en 31. gemeentesecretaris, de directeur van Gemeentewerken, de heer de Reus, de directeur van de bedrijven, de heer Blom, enkele raadsleden. LISSE Sociale Zaken. Mevr. M. A. Pe reboom-Veldhuij zen van Zanten heeft ontslag gevraagd als lid van het be stuur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. In haar plaats wordt aanbevolen mevr. A. Dronkers- Wessels. NOORD WIJK GEMEENTERAAD. Maandagavond kwam de voltallige raad bijeen. Bij de ingekomen stuk ken was een goedkeuring van het ge wijzigde uitbreidingsplan, waarover de heer Jongelie inlichtingen ver zocht. De voorz deelde mede, dat des tijds op verzoek van de N.Z.H.V.-Mjj een terrein was aangewezen voor het bouwen van een garage-complex aan de Schiestraat, waarvoor het uitbrei dingsplan is gewijzigd. Nu de N.Z.H. plotseling van plan is veranderd en dan de winters. De moeders zitten voortdurend in angst als hun kinderen naar school moeten, en over het glibberige pad met veel hekken, waar zij achterom over planken bo ven het water moeten passeren, die dikwijls glad zijn. Verschillende per sonen zijn er langs dit pad al te wa ter geraakt. Als er ijs in de vaart ligt zijn de boerderijen van alles verstoken. Be grijpt men wel wat dat zeggen wil? Nu hebben de natuurliefhebbers de demping tegengehouden en dat om wat inlandse orchideën en het han- dekenskruid, waar nooit een kip naar komt kijken, omdat 't pad langs de Wetering niet begaanbaar is. Juist de aanleg van een weg had het prachtige polderlandschap voor de liefhebbers ontsloten, terwijl te vens de belangen van de bewoners gediend zouden zijn. Beseffen de heren van „Oud Lei den" en van de Ned. Natuur Histo rische vereniging wel wat ze gedaan hebben en dat, als er een mens zou verdrinken, zij daarvoor verant woordelijkheid dragen? Wat weten zij verder nog van ka den, die doorwateren en t' land ach ter de kaden onvruchtbaar maken? Wat zouden deze heren anders pra ten als zij eens een strenge winter op zo'n eenzame boerderij zouden zit ten zonder vervoermiddelen en als zij dan eens ziek zouden worden en dan per slede (per roeiboot gaat dat dan ook niet) vervoerd zouden moe ten worden. Een bewoner in de omgeving van de Juffertjeswetering. (Ter aanvulling: de genoemde verenigingen hadden wel het voor nemen te ageren. De actie bleek ech ter overbodig, omdat de Prov. Water staat reeds een besluit haa genomen, het bedoelde fietspad niet aan te leg gen. Red.). ERNST EN VROLIJKHEID VOOR EN DOOR DE FRANCISCAANSE FAMILIE. Wij kunnen ons best begrijpen, dat alle Tertiarissen genoten hebben ook van de niet-kerkelijke samenkomst in de Aula van de R.K. H.B.S. die tot in de hoeken was bezet. De heer Evert Castelein had de regeling van dit ge deelte van de dag en beter orga nisator kan men zich niet denken. Hij opende met dankwoorden aan Pater Commissaris voor zijn persoonlijke inspectie, aan Pastoor van der Schoot, aan Pater Booms, aan Kapelaan Koe nekoop voor de leiding van het kerk koor, aan Pater de Goede voor zijn gastvrijheid, aan de bloemisten voor de mooie bloemversiering, aan Broe der-Koster en Broeder van der Klauw, aan de H.B.S.-staf, aan nog heel velen en last not least aan de Leidse Courant. Gezamenlijk werd het „Franciscus, vader Armen" ge zongen. Dan opendo Joop Koevoets het pro gramma met het Zonn^ed van Sint Frans in de bewerking van de de Vlaamse dichter Wies Moens. In dit verheven verrukte lied brengt dc beminnelijke Heilige lof aan God voor al het geschapene. Met goed be grip, duidelijk, beschaafd, de stem vakkundig gebruikt en zonder over bodige terzijdes heeft Koevoets ge- excelleerd in taalmuziek, in geest en sfeer. Nog een ander staal van zijn voordrachtskunst heeft hij gegeven, n.l. „De Pastoor van Keutelaar", naar de Franse dichter Alphonse Daudet. dit laatste komisch geschreven werkje heeft hij plastisch personen situaties geschilderd. Dankbaar applaus voor hem, Mejuffrouw van der Starre trad op met een klein gemengd koor van de jeugd D.O. in den Haag. Wij moeten zeggen: er is keurig gemusiceerd door dit kleine ensemble., dat een mooie geacheveer de toon produceert. De leidster weet zingen is, geeft voortreffelijk aan, houdt de toon op peil. 't Pro gramma is eenvoudig, maar met char me voert zij de nummers uit. Uit de .Liederenbundel" werd uitgevoerd:. Die Winter is verganghen", dan „Een nieuw lied van een meisje en een schipper" van den Hartog. Na de pauze „de Jodelaar" van Austin en ..Woudgedachte" van Abt, met een sopraan-soliste, in 't bezit van een aantrekkelijke stem en voordracht. Dan nog Wiegenlied van Brahms en het Brautlied uit Lohengrin. Als koor muziek prefereren wij 't eerste deel van 't programma, maar kunnen toch niet anders dan waarderend over de gehele uitvoering spreken. Evert Castelein voerde een tien of twaalf dames-leerlingen ten tonele om een reeks mooie en opgewekte Engelse volksdansen uit te voeren. Een ensem ble door allen werd gemaakt in „Christ church-bells" 8 traden er op in „Rufty-tufty" een groep van zes meisjes maakte „Old mole", even als „Black nay" door zes werd ge danst. „Dresseet ship" was voor allen en acht danseressen besloten met „New-Castle". Er moet terdege ge studeerd zijn om zó zeker, zp enthou siast en met zulk een ongekunstelde opgewektheid de diverse figuren uit te voeren. Bravo voor deze jonge dames en voor hun leraar Evert Cas telein, die hun al dat moois heeft in gestudeerd. Bij de vele Tertiarissen heerste een ware feeststemming en de ovaties wilden niet eindigen. Ten slotte werd door allen „Mijn vader een edelman" gezongen. Mejuf frouw van der Starre kreeg een mooie tuil anjelieren, en werd opnieuw toe gejuicht. J. Kortmann. 13 NIEUWE KRAAMVERZORGSTERS. Bij het R.K. Kraamcentrum te Leiden, slaagden de volgende dames voor het diploma Kraamverzorgster: M. Groenendijk, Leiden; A. M. S. de Goede, Leiden; M. Th. v. d. Hoorn, Roelofarendsveen; H. W. v. d. Laan, Woubrugge; S. A. Straver, Oud Ade; H. Pouw, Hoogmade; M. V. d. Krocht, Leiden: M. Kraan, Ter Aar; C. Ver- wey, Bodegraven; Joh. Mulder, Lei den; A. Redel, Leiden; J. Laman, Leiden; C. Groenendijk, Meye Zeg veld. Ver. van Leraren Lich .Opv. Te dezer stede werd opgericht de afde ling Leiden van de Nederlandse Ver eniging van Leraren en Onderwij zers in de Lichamelijke Opvoeding. Het bestuur is als volgt samenge steld: voorzitter. W. P. Leenen; se cretaresse: mej. G. Ort, Marislaan 9; penningmeester: H. Kuhler. verteld door HUIBERT VET. te OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! bereikt, waarop de uil nog zat, hield deze hem een ogenblik tegen. „Luis ter eerns. jonge vriend", zei de uil „je hebt daar een zeer interessant on derwerp aangeroerd. Ik bedoel dat van die misda diger. die eh hem. eh Kid. zoals hij zich. meen ik. noemt. Ik zal hem op mijn studie-programma plaatsen. Over drie weken kun je het antwoord af komen halen" „Welk antwoord?" vroeg Wimpie. De uil schraapte nadenkend zijn keel, en antwoordde toen: „Als ik nu het antwoord al wist, zou ik het niet op mijn programma behoeven te plaatsen. Gebruik je verstand, jon gen! Tot over drie weken dus". Hoewel Wimpie niet geloofde dat de redenering van de uil in alle op zichten klopte, vond hij het verstan diger het daar maar bij te laten, om dat er tegen geleerden toch niet te praten valt. Hij beloofde düs, dat hij over drie weken nog even langs zou komen om het antwoord te halen. Daarop sloot de uil tevreden zijn ogen om een slaapje te doen. Kobus van Galen had ongeduldig op Wimpie gewacht en deed hem nu enkele sprongen voor van de ene naar de andere boom; een afstand van misschien wel toen meter. Met een hart vol angst en onzekerheid sloeg Wimpie de soepele bewegingen van zijn leermeester gade. hij betwijfelde sterk, of hij dit ooit zou kunnen. „Eh Berichten reeds geplaatst in een onze vorige oplage). HET RONKT WEER IN DE LUCHT. De vliegtuigen, die deelnemen aan de Britse luchtmanoeuvres en die Za terdagavond zo veel Nederlanders de schrik om het lijf joegen, komen te rug. De vluchten boven ons land, die worden gehouden in drie fasen, waar van de eerste nu achter de rug is, gaan door tot Zondagavond. Tot die dag kan men de vliegtuigen dus 's avonds verwachten. Het is echter niet gezegd dat ze iedere avond zul len komen. Er wordt met maximaal honderd vliegtuigen boven ons land gevlogen. ik geiooi, dat in mijn geval lo pen tóch vlugger gaat" begon hij voorzichtig, om Kobus niet te kwet sen." Ik heb mijn hele leven al ge lopen, zie je en ik ben bang, dat ik nu. al te oud ben om nog van de ene boom naar de andere te springen. Je moet bedenken dat..." Kobus fronste zijn wenkbrauwen, maar toen klaarde zijn gezicht weer op. ..Ach wat", lachte hij. „Ik begrijp het best. Je bent nu nog een beetje onwennig in de bomen, maar het went zóen toen deed hij Wim pie nogmaals voor. hoe de sprong gemaakt moest worden; Wimpie durfde niet meer te wei geren. Hij greep met beide handen een taaie tak vast en begon heen en weer te schommelen; steeds sneller en sneller, totdat opeens^Kobus het bevel gaf: „Los!" en toen voelde hij hoe hij met grote snelheid door de lucht zweefde Wimpie kneep zijn ogen dicht van angst, het leek wel of des boom aan de overzijde stne- kum steeds verder weg schoot MARKTBERICHTEN TER AAR, 27 Juni, Groenten Kas- snijbonen 75—1.05, stek 55—70, Stam- prinsen-bonen 1.25—1.45, Stam snij bonen 70—75 per kg, Peulen 2.50 7.30, Doppers 3.804.40, Kap.-dop- pers 4,10—4.60, Witte Cap. 5.80, Blauwschokkers 6.606.80, Tuinbo nen 1.201.70 alles per 10 Kg Bos- peen 1116, afwijkend 7 per bos, Waspeen 913, afkijkend 68, An dijvie 511 p. kg.. Sla 1.20—4.80 p. 100 st., Tomaten 3043, kriel 11—23 p. pond. Boskroten 48, afwijkend 13 per bos, Bloemkool I 1219, idem II 611, idem stek 15 p. st. Aardappelen 910, kriel 6 per kg, Komkommers 919, stek 78 p. st. rabarber 410, Postelein 1012, Spitskool 7, Prei 57 p. kg Bosuien 4—5, Selderie 2 p. bos, Bonenkruid 50, Peterselie 30 p. 100 bos, Aard beien 3641, klein 2227, Framboos aardbeien 40 p. doosje, aardbeien I.601.95 p. slof, druiven 1.50 p. kg Perziken 49 p. doosje. R'VEEN 27 Juni Bloemen Cam panula 614 ct, Colvillie 719 ct, Anjers 213 ct. Duizendschonen 3 8 ct, Scabiosa 520 ct, -eAlstrumeria 1241 ct, Liatris '4046 ct, Margrie ten 611 ct, Esther Read 419 ct, Ixia 59 ct. Gladiolen 60b'9 ct, Le lies 1830 ct, Anglaid 2029 ct. Irissen 511 ct, Eremurus 311 ct per tak. Groenten Aardbeien 1829 ct, Framboos-aardbeien 3144 ct p. Y, pnd, Kropsla 1.50^—2.80, Boskroten 2.005.00, Bospeen 6.0012.00, Aard appelen 8.0010.00, Bloemkool 6.00 15.00 per 100,Kassnijbonen 9.00 II.00, stek 5.00—6.50, Peulen I 4.20— 7.80, idem II 2.903.70, Doperwten 3.804.30, Capucijners 3.904.40, Tuinbonen 1.501.60 per 10 kg, Augurken grof 10.40, idem bom 7.10, idem stek 2.30 per 25 kg. BODEGRAVEN, 28 Juni. Kaas. Aanvoer 193 partijen, le soort 1,69- 1,72, 2e soort 1,63—1,68. zware 1.95. Handel matig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3