S)e ftzid^Soma/rtt Katholieke en Protestante arbeiders trekken één lijn Belgische katholieken bijna in de meerderheid Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 28 JUNI 1949 40ste JAARGANG No. 11730 Hoe de Belgen stemden Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Het optreden van de N.V.V.-man in Genève gelaakt |"Ve Kath. Arbeiders Bew. en het Chr. Nat. Vakverbond delen het vol- gende mede: Het optreden van de heer A. Vermeulen van het N.V.V. op 24 Juni ter Internationale Arbeidsconferentie te Genève is voor de K.A.B. en het C/Sï.V. aanleiding geweest telegrafisch aan de Nederland se regering mede te delen, dat de heer Vermeulen van heden af niet meer beschouwd kan worden als de vertegenwoordiger van de Neder landse arbeiders. ^De beide besturen tekenen hierbij aan dat, zoals bekend, de arbeidsgedelegeerde voor de Internationale Arbeidsconferenties be noemd wordt door de regering op voordracht van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., welke op deze voordracht bij toerbeurt een vertegen woordiger van een der drie vakcentralen plaatsen. Dit jaar was een man van het N.V.V. aan de beurt. Deze gedelegeerde vertegenwoordigd dus niet alleen zijn eigen vakcentrale doch alle georganiseerde arbeiders. Iemand, die van deze positie gebruik maakt, zo voegen de besturen er aan toe, om een aanval te doen op bepaalde groepen arbeiders, die hij me de vertegenwoordigt, geeft niet alleen blijk van weinig goede smaak, en gering organisatiorisch besef, doch kan bovendien niet langer beschouwd worden als Nederlands arbeidersgedelegeerde. Bij de K.A.B. en het C.N.V. is, zoals bekend, de meerderheid van de georganiseerde Neder landse arbeiders aangesloten. Een afwachtende houding van I K.A.B. en C.N.V. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. en het C.N.V. hebben heden onafhan kelijk van elkaar het N.V.V. zonder opgave van reden doen weten, dat zij niet zullen deelnemen aan de be sprekingen die Maandagmiddag op uitnodiging van het N.V.V. zouden beginnen over het uitgebrachte rap port inzake het „verplichte lidmaat schap" der vakverenigingen. Oor spronkelijk zouden deze" besprekin gen binnen het kader van de samen werking tussen de drie vakcentrales worden gehouden. Op het bericht van de beide andere partners in de raad van vakcentrales heeft het N.V.Vi de vergadering uitgesteld. Toelichting van de K.A.B. De leiding van de K.A.B. die in haar vergadering van heden onder meer aandacht schonk aan de rede van de heer Vermeulen, secretaris van het N.V.V., op Vrijdag j.l. te Ge nève gehouden, bericht hierover het volgende: De heer Vermeulen richtte in zijn rede een aanval tegen het episcopaat van Nederland, op grond van het reeds meer dan dertig jaar bestaande bisschoppelijk verbod voor de Katho lieken om toe te treden tot het N.V.V. op straffe van weigering van H. Sa cramenten. Hij achtte dit een ondragelijke in menging van het grondbeginsel van vrijheid van vakbeweging, die door de Nederlandse Grondwet gewaar borgd wordt. De leiding van de K.A.B. wenst hierover met nadruk te verklaren, dat het vaststellen van een dergelijke sanctie op gedragingen van Katho lieken een daad is van pastorele ziel zorg en derhalve uitsluitend behoort tot de competentie van de kerkelijke overheid. Zij is van oordeel, dat de secretaris van het N.V.V. door zijn protest tegen een daad van pastorele zielzorg zich op ontoelaatbare wijze heeft ingelaten met een zuiver ker kelijke aangelegenheid. Voorts stelt de leiding van de K.A. B. uitdrukkelijk vast, dat een kerke- HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS TE SANTPOORT BESTAAT 100 JAAR Ter gelegenheid van{ het eeuwfeest van het ProvinciaalZie kenhuis te Santpoort is Maandag morgen onder zeer grote belang stelling op het voorplein van het ziekenhuis een gedenkteken, aange boden door personeel, beambten en gepensionneerden, onthuld. Dit ge denkteken, dat de krankzinnigen verpleging symbolisch uitbeeldt werd vervaardigd door de beeldhouwer H. Rigters. Het ogenblik, waarop het monument door een der verpleegden onthuld, wordt. lijke verbodsbepaling geenszins een inbreuk inhoudt op het beginsel van vrijheid van vakvereniging welke de Grondwet waarborgt. Ieder mens in Nederland is volko men vrij toe te treden tot de vak vereniging welke hij verkiest, maar deze vrijheid sluit niet uit, dat de kerkelijke overheid het onvervreemd baar recht bezit om aan diegenen over wie zij de zielzorg heeft, het toe treden tot verenigingen te verbieden, welke naar haar oordeel een gevaar kunnen zijn voor geloof en zeden. Of het hier omschreven geval aan wezig is valt buiten de beoordeling van de K.A.B. Deze meent dan ook met het vorenstaande te moeten vol staan, Dat de heer Vermeulen, spreken de namens het N.V.V., deze aange legenheid voor het forum van de wereld in de conferentie van het Internationale Arbeidsbureau meende te moeten brengen, heeft het Verbondsbestuur diep gegriefd, De heer Vermeulen vertoeft daar immers als regeringsafgevaardigde van Nederland voor de arbeiders groep en is als zodanig mede voor gedragen door de K.A.B.. Het Ver bondsbestuur acht bovendien, naar het verklaarde, het optreden van de heer Vermeulen onbehoorlijk. Indien het N.V.V. de aangeval len bisschoppelijke bepaling zo hoog zit, is dit direct na de bevrijding toch geen beletsel geweest voor een slechts moeizaam startend N.V.V. om met de K.A.B. en het C.N.V. zowel in de Stichting van de Arbeid als in de Raad van Vakventralen en de bedrïjfsunies een geregle menteerde samenwerking aan te gaan. Dit gebeurd zijnde zal het Ver bondsbestuur ernstig moeten overwe gen of het in den vervolge nog wel medewerking zal kunnen verlenen tot het voordragen van N.V.V.-afge- vaardigden. Aan de vrijwillige sa menwerking tussen de drie vakcen tralen is hiermede zeker geen dienst bewezen. .iZoals het doorluchtig episcopaat zich gedurende de bezetting onvoor waardelijk achter de K.A.B. plaatste toen Woudenberg en zijn medewer kers hun schennende handen ernaar uitstrekten, zo plaatst de K.A.B. zich thans onvoorwaardelijk achter het doorluchte episcopaat". Voorts werd besloten deze aangele genheid schriftelijk in de Raad van Vakcentrales aan de orde te stellen. Serrarens vanavond voor de radio. Op verzoek van de K.R.O. heeft de heer P. J. S. Serrarens, technisch adviseur van de Nederlandse delega tie ter Internationale Arbeidsconfe rentie te Genève, toegezegd heden avond om 8.05 uur voor de radio een verklaring af te leggen over de kwes- tie-Vermeulen. Prins Bernhard viert morgen zijn 38ste verjaardag. Een foto van de Prins in de uniform van admiraal der Kon. Nederlandse Marine. Weer Vierrpogendheden-overleg te Berlijn NIEUW ORGAAN IN VOORBEREIDING Vandaag zullen voor het eerst sinds vele maanden hoge vertegenwoordi gers van de vier bezettingsmachten in Duitsland met elkaar onderhande len over Duitse aangelegenheden. De plaatsvervangende militaire gouver neurs komen in Berlijn bijeen om voorbereidende besprekingen te ope nen over de vorming van een or gaan, waarin de vier bezettingsmo- gendheden vertegenwoordigd zullen zijn, en waarin alle Duitse kwesties, die van gemeenschappelijk belang zijn, zullen worden behandeld. De vier ministers van buitenland se zaken waren in Parijs overeenge komen, dat een dergelijk orgaan zou worden gevormd De Russen aan vaardden het Engelse aanbod om de voorbereidende besprekingen te be ginnen binnen 24 uur nadat duidelijk geworden dat de staking van de spoorwegarbeiders Dinsdag zou eindi gen. SPOORWEGVERKEER TE BERLIJN HERVAT. Hedenmorgen te acht uur is de Berlijnse spoorwegstaking, die 39 da gen heeft geduurd, zonder verdere incidenten geëindigd. Klokslag acht uur werd de stroom ingeschakeld en de electrische klok ken op de stations begonnen weer te lopen. Enkele minuten later begon de eerste proefrit over de reeds da nig geroeste en door gras overwoe kerde sporen. De Duitse politie van de Westelijke sectoren begon de sta tionsgebouwen te orttruimen en de terugkerende spoormannen, gewapend In de Kamer scheelt het slechts 2 zetels JL.JET BELGISCHE ministerie van binnenlandse zaken heeeft in een communiqué de uitslagen van de verkiezingen voor Kamer en Senaat bekend gemaakt. Voor de Kamer is de zetelverdeling als volgt: Socialis ten 66 (69), Communisten 12 (23), Christelijke Volkspartij 105 (92). Li beralen 29 (17). Voor de Senaat: Socialisten 33 (34), Communisten 5 (12), Christelijke Volkspartij 54 (51),Liberalen 14 (4). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de zetelverdeling aan volgens de verkiezingen van 1946. Uit deze uitslagen blijkt, dat de Katholieken wel behoorlijke winst hebben gemaakt, maar er niet in geslaagd zijn in de Kamer een ab solute meerderheid te behalen. De absolute meerderheid zou met slechts twee zetels meer behaald zijn. De nederlaag der communisten is verplet- Grote wapenvondsten in Italië De laatste anderhalf jaar zijn in Italië zoveel wapens en munitie ge vonden, dat er een machtig leger mee uitgerust zou kunnen worden, aldus heeft minister Scelba in de Senaat medegedeeld. Veel van de wapens en munitie is aangetroffen in com munistische schuilplaatsen. De minis ter waarschuwde, dat zich in Italië nog steeds illegale wapens bevinden. Scelba zei, dat de nieuwe wet op de openbare veiligheid, die verstrek kende maatregelen tot handhaving van de orde bevat, spoedig aan het narlement voorgelegd zou worden. Bijzonderheden van de nieuwe wet zijn nog niet openbaar gemaakt. Vele der in beslag genomen wa pens waren kort geleden ingevet en zorgvuldig in huizen, fabrieken en grotten verborgen. Het grootste deel der wapens was afkomstig uit de oorlogstijd en van Duitse of geallieer de makelij. Volgens het persbureau ANSA zijn sinds 1946 de volgende hoeveelheden in beslag genomen: 78 kanonnen, 371 mortieren en 'granaat werpers, 1.689 zware en 2.456 lichte machinegeweren, 6.849 automatische pistolen. 46.318 geweren en handgra naten, .260 ton explosieven, 123 radio zenders en 10.278.130 patronen. met sbhrapijzers en bezers. begonnen de perrons van het mos te zuiveren. Vele mannen werden door hun vrou wen vergezegd. Een dier vrouwen zeide tegen de Reuter-verslaggever: „Mijn man wilde eigenlijk nog niet aan het werk gaan: hij is nog steeds bang voor represaillemaatregelen". TASS IS ONAANTASTBAAR. Het Londense Hof van Beroep heeft in verband met een aanklacht tegen het officiële Sowjet-Russische nieuwsbureau Tass de uitspraak ge daan, dat het nieuwsbureau de immu niteit geniet van een departement van de Sowjet-Unie. De rechter kwam tot deze uitspraak op grond van een certificaat, dat door de Sowjet-ambassadeur te Londen werd verstrekt. Tass kon niet door een Brits hof vervolgd worden. De aanklager in dit geval was Vla dimir Krajina, die zich benadeeld achtte door een artikel onder de kop: ..Verraadde Britse troepen aan de Gestapo". Krajina is een uitgeweken Praagse professor. De aanklager ver kreeg het recht zich tot het Hoger huis te wenden. De toestand in Djokja Maandagochtend kwam het laatste K.L.M.-vliegtuig uit Djokja op het vliegveld Maguwo aan en steeg en kele uren later op voor de vlucht naar Semarang. Het vervoerde o.m. de uitrusting van het K.L.M.-gebouw op Maguwo. Dit is nog niet de laatste luchtverbinding, aangezien nog mi litaire vliegtuigen verwacht worden. Djokja is in afwachting van -de over dracht een opvallen stille stad. Het normale stadsverkeer is gering, doch druk rijdende militaire auto's zijn bezig met verhuizingen. Verscheide ne gebouwen zijn reeds verlaten of worden ontruimd. In de Kepatihan heerst drukte. Ministers komen en gaan en de sultan van Djokja is voortdurend in bespreking aangaande de bijzonderheden van de overdracht en de instelling van de verscheidene departementen in Djokja. De sultan deelde aan Aneta mede, dat de over dracht tot dusverre rustig1 is verlo pen. Slechts één incident heeft zich voorgedaan, toen een mijn ontplofte, waardoor twee personen gedood wer den. Betreffende de berichten, als zou enige tijd na de overdracht mogelijk onrust optreden, verklaarde de sultan pertinent geen onrust te verwachten. terend. Opvallend is ook de vooruitgang der liberalen, die hun aantal zetels in de Kamer zagen oplopen van 17 tot 29 en hiermede vrijwel op het zelfde niveau staan als in 1939 toen zij 31 zetels hadden. Het liberaal succes wordt voorna melijk toegeschreven aan de onte vredenheid ,die in België bestaat met betrekking-tot de hoge belastin gen. Sommige politieke waarnemers zijn bovendien van oordeel, dat een grqot aantal Belgen, die na de oor log op de communisten gestemd had den uit ontevredenheid, thans hun stem aan de liberalen hebben geschon ken op grond van dezelfde overwe ging. De kleine onafhankelijke lijsten hebben vrijwel geen succes gehad. Slechts de „Vlaamse Concqptratie" zal een zetel krijgen in de nieuwe Kamer. Gebleken is dat de Belgi sche kiezer trouw blijft aan de tradi tionele partijen en zijn stem niet gaarne verloren ziet gaan door te stemmen op scheurlijsten. Verwacht wordt dat de prins-re gent een lid van de Christelijke Volkspartij zal belasten met het sa menstellen van een nieuwe rege ring. Zijn taak zal niet gemakkelijk zijn daar er tussen Katholieken en Socialisten grote tweespalt heerst over de koningskwestie ,het onder wijsvraagstuk en de economische politiek. Of de nieuwe regering twee ledig of drieledig zal worden is op het ogenblik nog niet te voorspellen, doch men meent wellicht dat de li beralen na deze grote overwinning niet langer in de oppositie willen blijven en deel willen uitmaken van het nieuwe kabinet. Een lid van het secretariaat in Zwitserland van koning Leopold ver klaarde gisteravond tegenover Reu ter: „Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat de koning een verklaring om trent het resultaat der Belgisehe ver kiezingen zal afleggen. Zijne Majes teit is thans niet Voornemens uit Zwitserland te vertrekken." „ABSOLUTE DROOGTE" IN ENGELAND. Van Engelse ministeriële zijde is medegedeeld, dat practisch geheel Engeland, Oost-Schotland en Wales, na vijftien dagen zonderregen, thans in een staat van „absolute droogte" verkeren. De afgelopen nacht was de warmste van dit jaar, de dag van gisteren de warmste sedert Juli 1948. GROENTE WEER OVER DE DUITSE GRENS. Met ingang van morgen zal de groente weer op de veilingen kunnen komen voor uitvoer naar Duitsland. Van Donderdagmorgen af zullen de wawgons tegen betaling van 250.000 dollar per week over de grens kun nen gaan. Ook al ondergaan de besprekingen over het nieuwe handelsverdrag met West-Duitsland, dat men met 1 Aug. in werking had willen laten treden, enige vertraging, vooral vanwege het probleem vap het internationale be talingsverkeer, de uitvoer van groen ten zal hiervan geen moeilijkheid on dervinden. Mgr. Grösz weigert IN HET VOETSPOOR VAN KARD. MINDSZENTY. A.P. meldt uit Vaticaanstad, dat mgr Josef Grösz, aartsbisschop van Kalocsa in Hongarijë, heeft-geweigerd in te gaan op een uitnodiging van de Hongaarse regering om de volksrepu bliek officieel te erkennen, „omdat een dergelijke stap beschouwd zou kunnen worden als goedkeuring van een politiek regime, dat de R.K. Kerk veroordeelt en openlijk bestrijdt". In plaats daarvan heeft de aarts bisschop er op aangedrongen, dat de regering voor de Kerk alle burgerlij ke rechten, die de staat onlangs inge trokken heeft, herstelt. Mgr. Grösz heeft de leiding van de kerkelijke aangelegenheden in Hon garije op zich genomen, sinds kardi naal Mindszenty gearresteerd en tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld is. HOE LANGER HOE FRAAIER! De Tsjecho-Slowaakse minister van onderwijs, Zdenek Nejedly, heeft ver ordend, dat bisschoppen, die „kerke lijke straffen van politiek karakter" opleggen aan geestelijken, wegens „wetsovertreding" gestraft kunnen worden. ZUIVERING IN KROATIë. Volgens Anton Biber, lid van het Kroatische politieke bureau zijn sinds November bijna 600 leden uit de Kroatische communistische partij gestoten, wegens „Kominform-acti- viteit". Dit zijn de eerste cijfers, wel ke naar aanleiding van de bovenge noemde zuivering bekend zijn ge maakt. Deze zuivering onder de Joe- go-Slavische communisten is sinds Juli van het vorig jaar gaande. Het totale aantal leden der Kroatische partij is 84.000. Meer dan duizend leden werden om andere redenen uit gesloten. Biber zeide, dat de helft der uitgestotenen intellectuelen. 33 procent arbeiders en twaalf procent uit boeren bestond. VAL VAN KOETIEN GEMELD. Het communistische nieuwsagent schap „Nieuw China" meld-t, dat de communisten Koetien. 72 K.M. ten Noord-Westen van Foetsjou, de hoofdstad van de provincie Foekien, veroverd hebben. De verovering van deze stad zal de communistische troepen in staat stellen woor een of fensief gebruik te maken van twee "moderne wegen en hun een spring plank verschaffen voor een invasie van Formosa. Gemeld wordt, dat de nationalisti sche troepen Vrijdag j.l. begonnen zijn met de ontruiming van Foetsjau, de grote, tegenover het Noordelijkste gedeelte van het eiland Formosa ge leden Chinese havenstad. Goedkoop fruit op de markt Geen vernietiging van overproductie Het -belooft een goed fruitjaar te worden. Was de gemiddelde op brengst tussen de jaren-1935 on 1942 200 millioen kilo per jaar dit seizoen hoopt men bijna dezelfde hoeveel heid hard fruit binnen te halen als in het overvloedige jaar 1947, name lijk meer dan 400 millioen kilo. Wat de consument vooral zal inte resseren is, dat' deze zomer en win ter uitsluitend goede kwaliteiten op de markt gebracht zullen worden en dat nog wel zo verwacht men in vakkringen tegen lagere prijzen dan in de voorgaande jaren. De telers- en handelsorganisaties zijn er zich wel van bewust, dat de vraag naar fruit in ons land aanzien lijk gedaald is. Het huishoudelijk budget vertoont op het ogenblik al een veel groter aantal artikelen dan bijvoorbeeld twee jaar geleden. Van het „doordraaien" van fruit, dat op de veiling overtollig blijkt, zal dit jaar gelukkig niets komen. Het centraal bureau voor de tuin bouwveilingen en de fruittelers heb ben de handen ineengeslagen om dit euvel te voorkomen. Zij hebben speciaal het oog op de appels van goede kwaliteit. Indien deze appels op de veiling onver kocht blijven, zullen de organisaties dit product overnemen en voor eigen rekening tot appelsap laten verwerken. De Nederlander stelde zich tot nu toe met 0.4 liter van dit kostelijke vocht tevreden, doch men hoopt dit verbruik in cje toekomst tot twee li ter per hoofd per jaar op te voe ren, hetgeen een verbruik van 20 millioen kijo appelen boven de hui dige consumptie zou betekenen. Het gebruik van vruchtensap wordt in de medische wereld toege juicht. Men acht dit van groot be lang voor de volksgezondheid. Niet slechts bij sportbeoefening, ook In het dagelijksleven hebben vruchten sappen en in het bijzonder appelsap gunstige resultaten op het algemeen welzijn. Of appelsap inderdaad een „volks- artikel" zal worden, hangt natuurlijk in hoge mate van de prijs af. Export Tot dusver rekent men dit jaar op een export van 10.000 ton appelen en 15.000 ton peren naar Engeland Tsjechoslowakije zal 12.000 ton appe len afnemen, terwijl er verder 2500 ton hard fruit aan de Britse troe pen in Duitsland geleverd zal wor den. Aan Duitsland zelf hoopt men deze winter 10.000 ton hard fruit te verkopen, maar deze transactie is nog afhankelijk van het handelsver keer met de Westelijke zones. Berekend wordt, dat de verwer kende industrie dit seizoen belang rijk beneden de afname van 1947 31.500 ton apelen en 2000 ton peren zal blijven, omdat de vraag naar pulp en appel- en perenstroop is af genomen. Hoe het ook zij, er is op gerekend, dat iedere Nederlander van 1949 op 1950 ongeveer 30 kilo hard fruit zal kunnen verorberen, hetzij in vaste hetzij in vloeibare vorm. £en De beste soort van moed is de moed om te doen wat goed en recht vaardig is. M. van Java.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1