Tiende Olympische Dag slaagde uitstekend Sportieve prestaties vielen tegen Fariny Blankers Koen onderscheiden Finland bereidt zich reeds voor MAANDAG 27 JUNI 1949 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 pvE TIENDE Olympische Dag mag weer uitstekend geslaagd heten en de 50.000 toeschouwers hebben er voor gezorgd, dat het sportfestijn ook aan zijn eigenlijk doel: het inzamelen van gelden voor de uitzending van een Nederlands ploeg naar de Olympische Spelen te Helsinki, heeft beantwoord- Er was een gevarieerd programma samengesteld, elk wat wils, de weers omstandigheden lieten de deelnemers en de tienduizenden toeschou wers gelukkig niet in de steek, al had het de gehele morgen naar regen uitgezien. Koningin Juliana, prins Bernhard en de beide prinsesjes Bea trix en Irene volgden in de koninklijke loge van de aanvang af de wed strijden in de diverse takken van sport, waarbij de bijzondere verrasing kwam, dat prins Bernhard zonder dat dit van te voren was aangekon digd, aan het springconcours deelnam. De onderdelen van het program- ma werden ouder gewoonte op de minuut af uitgevoerd, maar toch was menigeen na afloop niet geheel voldaan over de organisatie en bet peil van het gebod ene. Door het te veel in elkaar lopen van de verschil lende takken van sport kon men niet vermijden, dat op sommige momen ten een rommelig effect ontstond, hetwelk nog versterkt werd door de omstandigheid, dat zich veel te veel personen op het middenterrein be vonden. De luidsprekersinstallatie van het stadion functionneerde niet altijd even goed en de diverse spre kers hadden er geenszins de slag van om het publiek op behoorlijke wijze voor te lichten. Maar indien men, ter wille van het goede doel, over deze organisa torische „vlekjes" wil heenlopen, dan nog moet men tot de conclusie ko men, dat het sportief gebodene niet bepaald meeviel. Men wil toch niet beweren, dat de wielerwedstrijden belangwekkend zijn geweest? Of spreekt het feit, dat Bernard Leene, de man van omstreeks 40, het sprint nummer won, niet boekdelen over de treurige toestand, waarin ons amateuristisch wielerleven is komen te verkeren? De klassementwedstrijd over 6 km had in het geheel niets om het lijf, een vermakelijkheids nummertje, maar sportief van geen enkele waarde. De turners hadden een waardige poging gedaan om iets nieuws te brengen, om te breken met het pro gramma der laatste jaren, waarop alleen massale uitvoeringen prijk ten. De heren verwerkten vrije oefe ningen met wederkerige ondersteu ning, waarin de moderne richting sterk tot uiting kwam. De samenstel ling van de oefening was bijzonder aardig, maar helaas liet de uitvoe ring wel wat te wensen over. Het klassikaal brugturnen van de dames van Gymver. Kralingen,, het klassi kaal rekturnen van Donar (Den Haag) voor de heren en de oefenin gen aan de springtafel van Simson Amsterdam (het succesnummer van deze vereniging) ontlokten een dank baar applaus van het publiek. De Lingiade-afdeling van hét K.N.G.V., welke deze zomer naar Stockholm gaat, voerde een hoepeloefening voor turnsters op sierlijke en gracieuze wijze uit, al ontbraken ook hier he laas de „vlekjes" niet. En een der gelijke oefening moet vlekkeloo5 worden uitgevoerd, wil men aan het vertoonde hei praedicaat „Uitste kend" verlenen. De vijf door elkaar gevlochten olympische ringen, het slotnummer, oogstte terecht een lang durig applaus. Fanny-Foukje Men had het niet van te voren aangekondigd, maar ingewijden wis ten, dat Fanny Blanker?Koen op de 100 meter tegen de Friese ster Foukje Dillema zou uitkomen, on danks het feit, dat de olympische kampioene alleen maar voor de 80 meter horden stond ingeschreven. Maar van het duel is niet 'veel te recht gekomen. Het „natuurtalent" Foukje Dillema had kort geleden een lichte dijbeenblesure opgelopen, een onwillig spiertje, dat haar zicht baar hinderde, bij het lopen. Het had zelfs weinig gescheeld of de Friezin had niet aan de start kunnen ver schijnen, maar de KNAU-officials uit het Noorden achtten het tenslotte wel verantwoord, dat zij zou lopen. Reeds dadelijk na de start (wat kwam het Friese meisje onzeker uit het startblok) lag zij op Fanny ach ter, die pijlsnel was weggeschoten. Trouwens, het is bekend, dat Foukje Dillema in stijl nog vele tekortko mingen vertoont, in het bijzonder wat de start betreft. De TC-voorzit- ter van Friesland, Feenstra, wérkt er hard aan, maar het spreekt wel vanzelf, dat men de tekortkomingen niet binnen enkele weken kan weg werken. De achterstand, die Foukje op de eerste 25 meter had, was zo aanzienlijk, dat zij toen reeds een verloren wedstrijd liep. Wel zorgde zij er voor, dat het verschil niet gro ter werd, maar Fanny Blankers Koen toonde duidelijk aan, dat zij voorlopig nog onbetwist de sterk ste is. Nyberg, de Zweed, liet verstek gaan, hij voelde zich niet fit, zodat het op de 3000 meter een gemakke lijke zege van Slijkhuis werd met de jeugdige Zeeuw Harting op de twee de plaats. De tijd van Slijkhuis was goed, zonder meer. De Kroon bleef op de 400 meter onder de 50 seconden, terwijl Gabe Scholten het nummer 200 meter hardlopen voor zijn rekening nam. Aberg, de Zweedse middenaf standsloper, legde in een perfecte stijl de 800 meter af in de tijd van 1 minuut 52.3 sec., maar Knop en Kist noteerden voor ons land een fraaie tijd, want voor beiden werd 1 minuut 54 sec. afgedrukt. Op de 80 meter horden had Fanny Blankers-Koen, die even voor dat dit nummer begon in de koningska mer van koningin Juliana de ver sierselen van de Ridderorde van Oranje Nassau had ontvangen, nadat burgemeester D'Ailly het K. B. van de onderscheiding had voorgelezen, geen concurrentie van betekenis, hetgeen de tijden cfuidelijk aantoon den. Het springconcours Aan het springconcours namen deel ruiters en paarden, die voor een eventuele training voor de olympi sche spelen in 1952 in aanmerking komen. Moeten wij uit het feit, dat prins Bernhard deelnam, conclude ren, dat ook de prins zich toelegt op verdere training voor Helsinki? Ver wondering zou dit niet behoeven te wekken, want prins Bernhard heeft de laatste tijd opmerkelijke succes sen bij springconcoursen behaald en ook op de Olympische Dag heeft de prinselijke ruiter met het paard „The Priest" een uitnemende prestatie la ten zien. Majoor van Lynden, die met „Tontation" het laatste sprong en twee deelnemers vóór zich wist zonder strafpunten, riskeerde zeer veel. De wendingen nam hij kort, de afstanden tussen de hindernissen werden in hoog tempo afgelegd en telkenmale bracht hij zi£» paard keurig over ie hindernissen heen, zelfs over de hoge muur en het wan kele hek raakte het dier met de be nen niet eens aan. Zonder fouten en in de recordtijd van 1 minuut 10 se conden behaalde majoor van Lyn den de eerste prijs. Bondselftal- Zwitsers elftal 4-0 De voetbalwedstrijd, gewoonlijk het hoofdnummer van het program ma, was ditmaal afgezakt tot een doodgewone tweede klasse wedstrijd, welke in sommige perioden het aan zien niet waard was door het al te grote overwicht van het bondselftal over een Zwitserse ploeg, blijkbaar de reserves van het officiële Zwit serse team, dat op dezelfde uren te Zürich tegen Luxemburg speelde voor het wereldkampioenschap. Het spel van de voorhoede der gasten werd veel te kort gehouden, een kolfje naar de hand van Terlouw c.s. Bovendien voerde men de com binatie zo lang door, dat men ten slotte wel in de buitenspelval moest lopen. Scheidsrechter Bronkhorst zag die offside-gevallen uitstekend, hetgeen niet bepaald naar de zin van de Zwitsers was. die luidkeels hun afkeuring hierover te kennen gaven. De Nederlandse voorhoede px-obeer- de het zeer vaak met individueel spel, het leek wel, of er alleen maar „Wilkes'sen" in het veld stonden. De een dribbelde al vervaarlijker dan de ander en het regende schoten op het doel van de Zwitser Stuber, die met katachtige spr-ongen veel redde, maar toch niet kon vex-hinderen, dat vier maal de bal in het net ver dween. De eei'ste maal ging een kop bal van Van Roessel uit een voorzet- van Clavan, in het Zwitserse doel, hetgeen gebeurde, toen de wedstrijd 18 minuten oud was. Vier minuten later zou een schot van Timmermans naast zijn gevlogen, indien niet een Zwitsers been de bal van richting had veranderd. Nu kwam het leder juist in de rechterhoek terecht en de doelverdediger lag ergens aan de linkerkant in het gras te krabbelen. Nog voor de rust, in de 38e minuut, scoorde Timmermans, dit keer met een prachtig schot van 20 meter af stand, het derde doelpunt. In de tweede helft verhoogde Schaap, met een kogel in de rechterbovenhoek de stand op 40. En daarbij bleef het. Dat deze wedstx-ijd uit representa tief oogpunt het praedicaat „onvol doende" verdient, moge ook blijken uit het feit, dat wij de laatste jaren nog nooit het publiek zo rxistig en stil zo zonder een enkele aanmoedi ging, een voetbalmatch hebben zien volgen. Men sliep er bij in, zo eenzijdig was deze vertoning, zo matig was het spelpeil! De technische resultaten De technische resultaten van de wedstrijden, gehouden in het kader van de Olympische dag, luiden: Athletiek. 400 meter hex-en: 1. de Kroon (AAC) 49.8 sec.; 2. Bakels (AAC) 3. Mahieu (Vluk en Lening) 50.5 sec. 100 meter dames: 1. Fanny Blan- kers-Koen (Sagitta) 12.0 sec.; 2. Foekje Dillema (Vitesse) 12.2 sec.; 3. Gerda v. d. Kade-Koudijs (Victoria) 12.6 sec. 10 meter hardlopen: 1. Aberg Zweden) 1.52.3; 2. Knop (DOS) 1.55.4; 3. Kist (DAC) zelfde tijd. 80 meter hordenloop dames: 1. Fanny Blankers-Koen (Sagitta) 11.6 sec. 2. Gerda v. d. Kade-Koudijs (Vic toria) 12.6 sec.; 3.. Ned Vos (PSV) 12.8 sec. 110 meter hordenloop heren: 1. van der Hoeven (Lycurgus) 15.4 sec.; 2. Zwaan (AAC) 15.7; 3. Schuiling (DOS) 16.4. 200 meter heren: 1. Scholten (AV 1923) 22.2 sec.; 2. Lammers (AV 1945) 22.3: 3. Kleyn (Vluk en Lenig) 22.6; 4. Meyer (AV 1923) 22.8. 3000 meter: 1. Slijkhuis (Tx-ekvo- gels) 8.23.2; 2. Harting (de Zeeuw wen) 8.41.6; 3. Lataster (AVON) 8.44.6. Wielrennen. Sprintwedstrijd over 550 meter: le serie: 1. Buchy (den Haag) tijd laatste 200 meter 13 2/5 sec.; 2. Faan- hof (Amsterdam); 3. Kooyman (den Haag). 2e serie: 1. Leene (den Haag), tijd laatste 200 meter 13 2/5 sec.; 2. Bon tekoe (den Haag); 3. Schotman (Am sterdam). 3e serie: 1. Geukens (Amsterdam) tijd laatste 200 M. 13 3/5 sec.; 2. Duyns (Haarlem). Finale: 1. Leene (den Haag) tijd 200 meter 13 1/5 sec.; 2. Buchly (den Haag); 3. Geukens (Amsterdam). Klassementwedstrijd over 6 kilo meter (met vier klassementen): Kunst (Amsterdam) 8 punten; 2. Geukens (Amsterdam) 7 punten Keizer (Amsterdam) 4 punten. Paardensport. De Olympische Dag werd besloten met een springconcours, waaraan Z. K H, prins Bernhard op zijn paard „The Priest" deelnam. Hij plaatste zich uit 10 deelnemers als zesde met 4 fouten in 80 seconden. De uitslag luidt: 1. maj. J. J. L. ba ron van Lijnden, op „Tentation", fout loos parcours, 70 seconden. 2. de heer D. Gelderman op „Grey Horse", fout loos parcours, 77 sec.; 3. ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck op Marquita", foutloos parcours, 83 sec.; 4. de heer P. Vos op „Countess" 4 fouten, 70 sec. UIT DE OLYMPISCHE HOEK Benoemd tot Ridder Oranje Nassau JN DE PAUZE van de voetbalwedstrijd tussen het bondselftal en een Zwitsers elftal, welke in het kader van de Olympische Dag werd ge houden, vond in de koningskamer van de eretribune een kleine plech tigheid plaats. Koningin Juliana ont-ving Fanny Blankers-Koen, de vier voudige olympische kampioene 1948, die vergezeld was van haar echtge noot Jan Blankers en de chef de mission van de olympische ploeg van Londen, de heer K. J. J. Lotsy. De koningin deelde aan onze athlete, die met haar haar prachtige athletische prestaties en haar waardige sportieve houding de naam van ons land in het buitenland, ook na de spelen van Londen, op schitterende wijze heeft hoQg gehoudeji mede, dat zij benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, een koninklijke onderschei ding welke diepe indruk maakte. FANNY WINT VAN DE TOE KOMSTIGE STER Wij zien hier beiden in de baan op de 100 meter. Fanny werd op vier meter gevolgd door Foukje. jys ENIGE, die na de voetbalwedstrijd tussen Finland en Nederland te Helsinki, een tiental dagen geleden,, niet naar Nederland is terugge keerd, was de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B. eji be stuurslid van het Nederlands Olympisch Comité, aangezien hij van de gelegenheid gebruik wilde maken een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden inzake de uitzending van een Nederlandse ploeg naar de Olympische spelen van 1952. Dat onderzoek is' zeer uitgebreid geweest. De heer Lotsy heeft gepraat met de leden van het organisatie-comité, hij is in cóntact getreden met de officials van diverse sportbonden (de heer Lotsy werd benoemd tot lid van verdienste van de Finse Turn- en Sportbond), hij heeft een bezoek gebracht aan het wereldberoemde sportcentrum te Vierumaki en tenslotte heeft hij nagegaan, welke fac toren van belang zouden kunnen zijn voor de expeditie van een Neder lands team naar Helsinki. prettige wijze zullen worden ontvan gen. Op onze vraag, wat er waar is van de geruchten als zou Finland een aanzienlijke beperking van het pro gramma willen, antwoordde de heer Lotsy, dat de organisatoren inder daad principieel op het standpunt st-an, dat het olympisch programma te uitgebreid is geworden. Men zou gaarne zien, dat in diverse takken van sport een aantal nummers ver-valt. Voor hockey bestaat verder in het ge heel geen enthousiasme, hetgeen be grijpelijk is, omdat deze tak van sport pas kort in Finland wordt beoefend, door Nederland geïntroduceerd. Er is zelfs nog niet eens een hockeybond. En het aantal landen voor het voet- baltournooi wil men beperken, het geen, volgens de heer Lotsy, wel zeer moeilijk zal gaan, omdat het een on mogelijkheid is de ingeschreven ploe gen van tevoren te selecteren, het geen bovendien in strijd is met de olympische gedachte. Maar en dat is tenslotte het belangrijkste de Finse organisatoren zullen alles uit voeren, wat het internationaal olym pisch comité en de internationale sportfederaties aan hen opdragen. Dus wil men een volledig voetbal- en hockeytournooi, dan zal Finland er voor zorgen. De beslissing over deze vraagstxikken valt op het olympisch congres, dat in 1950 te Kopenhagen wordt gehouden. Natuurlijk sprak de heer Lotsy ook over de hoge prijzen, die in Fin land voor diverse artikelen en niet in het minst voor maaltijden en con sumpties worden gevraagd. Financiële en economische deskundigen hebben evenwel verzekerd, dat de dalende tendenz in de prijzen, welke sedert kort heeft ingezet, zal voortduren en is dat het geval, dan zullen de olympische deelnemers en offi cials in Helsinki zeker niet duurder terecht zijn dan in Londen. /oor huisvesting wordt voldoende gezorgd Een redacteur van het A.N.P. heeft de heer Lotsy omtrent zijn bevindin gen enkele vragen gesteld, waarbij in de eei-ste plaats het probleem van het onderdak ter sprake kwam. In dien het aantal athleten nog groter wordt dan te Londen en, aldus de heer Lotsy, de Finse verwachtingen, als zouden in 1952 Rusland. Japan en Duitsland deelnemen, juist zullen blijken te zijn, dan mag men zeker rekenen op 8000 athleten. Voor het verblijf van dit zeer grote aantal kan men zorgen. Reeds voor 1940, toen Helsinki de Olympische spelen zou organiseren, had men aan het huis vestingsprobleem grote zorg besteed. Er is1 een olympisch verblijf, prachtig en modern ingericht, maar sportief eenvoudig en men wil dit „dorp" nog uitbreiden. Het spreekt vanzalf, dat na de olympische spelen de wonin gen van het olympisch dorp aan de bevolking zullen worden gegeven, want ook in Finland heerst woning nood. En mocht men in 1952 ruimte te kort komen, dan heeft men nog de cadettenschool, die gelegen is op een groot eiland vlak bij Helsinki, waar het evenals in het olympisch dox-p heerlijk rustig is. Voor de dames wordt ruim 10 km. buiten de stad een flatgebouw opgericht, in een schitterende omgeving. Neen, voor de sportmensen en de leiders is een ideaal onderdak verzekerd, men kan zelfs spreken van een verbeterd Ux- bridge. De Finnen schatten het aantal bui tenlandse bezoekers op 30.000. Niet veel, zal men zeggen, maar laat men niet vergeten, dat Hensinki in een uithoek van de wereld ligt, niet ge makkelijk te bereiken, zoals Londen, Parijs of Amsterdam. Het is een ty pische trek van het Finse volk, dat elke bewoner van Helsinki bereid is een kamer van zijn woning af te staan ten behoeve van de vreemdelingen. Maar het is tekehend voor de spor- tieve instelling van de bewoners van I de heer Lotsy, is natuurlijk ook van In de geschiedenis van de Neder landse sport zal deze kleine plechtig heid een bijzondere plaats innemen, aangezien het nog nimmer is voorge komen, dat een actieve sportbeoefe naar een koninklijke onderscheiding mocht ontvangen. Bij de aanvang van de tweede helft van de voetbalwedstrijd werd van deze onderscheiding melding ge maakt. Het volle olympisch stadion gaf met groot enthousiasme te ken nen, hoe het Nederlandse sportpu bliek de koninklijke decoratie van Fanny Blankers-Koen op prijs stelde. Karei Lotsy ontving mede de NOC-ereprijs Op deze tiende Olympische Dag waren wij reeds getuige geweest van ander eerbetoon. De uitreiking van de van Tuylbeker, een plechtigheid, welke sedert het vorig jaar tijdens de Olympische Dag geschiedt, duurde maar kort. Ir. A. Paulen, voorzitter van de Kon. Ned. Athletiek Unie mocht het kleinood, op het veld voor de eretribune, in ontvangst nemen, als beloning voor de fraaie prestaties, welke Fanny Blankers-Koen, Wim Slijkhuis en de drie teamgenoten van Fanny in de estafette, te Londen hadden verricht. Een onderscheiding, welke slechts zelden door het Nederlands olym pisch comité wordt toegekend, is de gouden erepenning. In de historie van het olympisch comité hadden reeds enkele vooraanstaande olympi sche officals deze erepenning ontvan- het land van Nurmi, dat men in Hel sinki niet de gewone turist verwacht, maar de sporttouristen, zij die zelf sportman of sportvrouw zijn^ geweest en het eenvoudige voor lief willen nemen. En mocht de toeloop onver wacht groter worden, dan zal men een groot tentenkamp oprichten, waarvan de bewoners op gastvrije en Nederland zendt kleinere ploeg dan naar Londen De duurte in Finland, zo vervolgde grote betekenis voor Nederland. Bo vendien is de reis naar Helsinki kost baarder dan naar Londen. Het ziet er naar uit, dat de ploeg, die Neder land naar Helsinki zal afvaardigen, in dit verband kleiner zal zijn dan die, welke naar Londen is gegaan. Want met de opbrengst van de olympische dagen alleen komen wij er niet. Moch- Weggebruikers, Steeds als u loopt en rijdt, denkt aan uw verantwoordelijk heidl Die zumrte vlek moet weg! ten er echter andere bronnen kunnen worden aangeboord, dan zal ons land wel in staat zijn om een numeriek groot team naar Finland uit te zen den. De grootste indruk, welke de heer Lotsy van zijn tiendaags verblijf heeft meegenomen, is wel het opmerkelij ke feit, dat de mannen, die de olym pische spelen zullen organiseren, niet alleen zelf sportief zijn, maar ook blijken te beschikken over grote orga nisatorische gaven, waardoor de moei lijkste problemen in gezamenlijk overleg worden opgelost. Er is veel veranderd in Finland, tenslotte zijn er twee oorlogen over het land heen gegaan. Maar twee dingen zijn op vallend: de sportieve geest, welke dit volk in alle lagen bezielt, en de on verzettelijke wil om de na-oorlogse problemen op te lossen. gen, maar een actief sportbeoefenaar stond tot nu toe niet op de erelijst. Fanny is de eex'ste, die deze eer, draagster van de erepenning, ten deel gevallen. Uit handen van prins Bernhard mocht zij de penning ont vangen. Een kleine verrassing was het voor de organisator van de Olympische Dag, de heer K. J. J. Lotsy, de initiatiefnemer van dit sportfestijn, dat onder zijn leiding nu al voor de tiende maal werd gehou den, toen prins Bernhard ook aan hem de N.O.C.-erepenning uitreik te, een besluit, dat door het bestuur was genomen en waarvan hij, die zelf bestuurslid van het college is, niets geweten heeft. Een ondernemende Rotterdammer Hij komt even van Parijs wandelen Op 9 Juli a.s. zullen te Rotter dam de Hermandad-tochten van het Feyenoordstadion uit wor den gehouden over de afstanden 15 en 30 km. De opbrengst komt aan de kankerbestrijding ten goede. De 67-jarige heer H. J. Wuys- ter uit de Erasmusstraat te Rot terdam vindt die afstanden te kort, maar toch wil hij zijn steentje voor het goede doel bij dragen. Daarom heeft hij beslo ten en 450 km. van te maken. Deze veteraan heeft nl. het voornemen de Eiffeltoren te gaan bekijken en daartoe trekt hij Zondag 3 Juli per trein naar Parijs. Heeft hij dit wereldwon der aanschouwd, dan gaat hij de Maandag daarop om zeven uur wandelen uit Pax-ijs. Dinsdag middag hoopt hij te Charleroi te ariveren en Woensdagmorgen om zeven uur start hij in de rich ting Brussel, waar hij Donder dagmiddag hoopt aa nte komen. Vrijdagmorgen vertrekt hij van daar ,maar om negen uur, anders komt hij de volgende dag te vroeg in Rotterdam om met de. anderen bij het Stadion te fi nishen. Zaterdagmiddag tussen 5 en 7 uur hoopt hij het Stadion binnen te komen, om zijn me daille in ontvangst te nemen. De heer Wuyster zal dit jaar voor de veertiende maal aan de Vierdaagse deelnemen. PRINS BERNHARD NEEMT DEEL AAN DE OLYMPISCHE DAG Wij zien hem hier op zijn paard „The Priest" tijdens de ruiterwedstrijden terwijl hij een hindernis neemt.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5