Hebben bisschoppen minder rechten dan vakverenigingen? De Synode van Haarlem is heden gehouden MAANDAG 27 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Pater Stokman beantwoordt de N.V.V.-secretaris De afwachtende houding van het Episcopaat Op de Internationale Arbeidscon- ferentie te Genève heeft pater dr. J. G. Stokman de toespraak van de N. V.V.-secretaris Vermeulen,- waarin deze de houding van het Nederlands episcopaat aanviel, beantwoord. Met nadruk wil ik er op wijzen, al dus pater Stokman, dat de Interna tionale Arbeidsconferentie in het ge heel niet bevoegd is om de kwestie, welke de heer Vermeulen heeft ge steld, te behandelen Als de kerke lijke autoriteiten een disciplinaire maatregel tegen een of ander lid van hun' godsdienstige gemeenschap ne men (zoals bijvoorbeeld het weigeren van de heilige Sacramenten in de Katholieke Kerk) dan is dat hun zaak en voor hun eigen verantwoor delijkheid en van niemand anders. Elke tussenkomst van publieke autoriteiten, nationaal of internatio naal in deze materie zou in strijd zijn met de vrijheid van godsdienst, ge lijk de geschiedenis bewijst. Daarenboven vroeg pater Stokman aandacht voor het feit, dat de vak verenigingen zelf ook het recht heb ben disciplinaire maatregelen tegen hun leden te nemen. Deze maatrege len kunnen zelfs weigering van het lidmaatschap insluiten. Overigens zeggen ook de internationale bepalin gen, dat iemand lid van een vakver eniging kan worden: „op voorwaarde van onderwerping aan de statuten van de bedoelde organisatie". Op wel ke grond kan een arbeidersafgevaar digde in de arbeidsconferentie zich dan beklagen over disciplinaire maat regelen in een of andere organisatie, bijvoorbeeld in de Katholieke Kerk? Verder ben ik verbaasd, vervolgde Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Bioscooporgel, 7.50 dagopening 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtendvaria 8.55 Van vrouw tot vrouw, 9.00 Muziek van Mozart, 9.30 Aubade, 10.00 Mor genwijding, 10.15 Arbeidsvitaminen, 11.00 een lied gaat de wereld rond; 10.30 de wekker, 12.00 Bonheur d'amour, 12.30 Mededelingen, 12.33 Voor ans Platteland, 12.40 de Speel doos, 1.00 Nieuws, 1.15 Mededelingen 1.20 Promenade Orkest, 1.50 Gr.pl., 2.00 Met naald en schaar, 2.30 Radio matinee, 4.25 Honderd beroemde componisten, 4.40 De schoolbel, 5.00 Kinderkoor, 5.30 Tennisreportage, 5.45 Causerie, 6.00 Nieuws, 6.15 Tom Erich, piano, 6.30 Strijdkr. 7.00 Ra diostrip, 7.10 Paris vous parle; 7.15 Achter het voetlicht, 7.30 Vijf troe ven uit Amerika. 7.45 Voor de scheepvaart, 7.50 Voor de wederop bouw, 8.00 Nieuws, 8.05 In het ra dio zoeklicht, 8.15 Gram.muz., 8.30 le en 2e acte „Orfeo" 9.35 Gram.- muziek, 9.45 Buitenlands weekover zicht, 10.00 Pianoduo, 10.30 Skymas- ters, 11.00 Nieuws 11.15 BBC Sym- phonie Orkest. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Pianomuziek 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Lichtbaken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Radio Philh. Orkest, 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Ge deelten uit de opera „Norma"' van V. Bellini, 10.40 Schoolradio, 11.00 Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Het koor van de Ka thedraal te Dy on, 12.00 Angelus, 12.03 Liederen van Brahms en Du- parc, 12.30 Mededelingen ten behoe ve van land- en tuinbouw', 12.33 Or kest zonder naam, 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws, 1.20 Het orkest zonder naam, 1.40 Het omroep a capellakoor 1.55 Maastrichts strijkkwartet, 2.30 „Onder Ons", 3.00 Schoolradio, 3.50 Hilversums R.K. gemengd koor, 4.00 De zonnebloem, 4.30 Ziekenlof, 5.00 Na schooltijd, 5.15 Lang zullen ze leven, 5.45 Henk Orthmann's Rhythm Sextet, 6.30 Over het werk van de psychiater, 7.00 Nieuws 7.15 KRO amusements-orkest, 7.45 Dit is leven, 8.00 Nieuws, 8.05 De gewone man. 8.12 Radio Philh. Orkest, 9.10 School en radio, 9.25 Noemie Perugia, zang 9.50 Kamermuziekconcert in het ka der van het Holland Festival, 10.45 Avondgebed, 11.00 Nieuws, 11.15 Werken van Claudio Monteverdi. pater Stokman, dat deze kwestie wordt aangesneden door een lid van de Nederlandse arbeidersgroep, om dat hij kan weten, dat de Nederland se regering nooit de houding van 'de Nederlandse bisschoppen heeft be schouwd als in strijd met de vrij heid van vereniging, zoals deze in de Nederlandse Grondwet is vastgelegd. Het is duidelijk waarom de Neder landse regering de bisschoppen hierin nooit heeft bestreden: omdat iedere staatsburger geheel vrij is lid te wor den van de vakvereniging van zijn eigen keuze en niemand belet kan worden dit te doen. Waarom de afwerende houding. Pater Stokman merkte nog op, dat de veroordeling van de socialistische vakverenigingen door de Nederland se bisschoppen niet alleen gebaseerd is op de marxistische theorieën of ten- denzen van deze vakverenigingen, maar ook op het feit, dat gelijk de ervaring heeft geleerd vele katho lieke leden van socialistische vakver enigingen 1 in Nederland hun geloof verloren. De bedoeling van het wei geren der heilige Sacramenten aan deze mensen was niet de bevordering van katholieke vakverenigingen (zo /fis de heer Vermeulen opperde) maar 'de bescherming van de godsdienst zelf onder de leden van de Katholieke Kerk. De Nederlandse bisschoppen zijn geheel op de hoogte van de ontwik keling, welke de Nederlandse socia listische vakverenigingen hebben doorgemaakt, speciaal gedurende de oorlog. Met deze ontwikkeling reke ning houdende, hebben de Nederland se bisschoppen zich niet verzet tegen samenwerking van de katholieke- en socialistische vakverenigingen. In 1946 handhaafden zij hun weigering van de Sacramenten aan katholieke leden voorlopig in afwachting van verdere ontwikkelingen. Dit blijkt ook uit het feit, dat ten aanzien van de communistische vakverenigingen waarover de heer Vermeulen in het geheel niet heeft gesproken de Nederlandse bisschoppen hun weige ring van de heilige sacramenten on voorwaardelijk hebben gehandhaafd. Ten slotte betreurde pater Stok man de stap van de heer Vermeulen ten zeerste. Zijn rede zal de samen werking tussen katholieke en socia listische vakverenigingen kunnen be moeilijken. Evenals de heer Vermeu len zelf, was pater Stokman van me ning, dat deze samenwerking in de practijk zeer nuttig en belangrijk is voor het land en in het bijzonder voor de Nederlandse arbeiders in hun geheel. NIEUWE VAKVERENIGINGS- INTERNATIONALE. Zondag is te Genève besloten een nieuwe niet-communistische vakver- enigingsinternationale op te richten. „Alle vrije en democratische vak verenigingsorganisaties in de gehele wereld" zullen er in vertegenwoor digd zijn. Te Genève zijn 42 millioen arbei ders uit 38 landen vertegenwoor digd. De nieuwe organisatie, die bin nen zes maanden officieel zal wor den gevormd, zal een tegenwicht vor men tegen de onder communistische leiding staande wereldbond van vak verenigingen. LIEVER RAADSLID DAN LERAAR. Tot lid van de raad te Vlissingen is om. gekozen de heer drs. P. J. Theu- ne, die echter leraar in de staat huishoudkunde en de handelsweten schappen is aan het Lyceum te Oost burg. Ofschoon het naar het oordeel van enkele deskundigen dubieus is of deze twee functies niet te combi neren zijn. daar de heer Theune zijn leraarsfuncties buiten de gemeente Vlissingen uitoefent, heeft deze'be sloten ontslag te vragen als leraar aan het lyceum te Oostburg en op deze wijze de knoop door te hakken. 1/12 STEM KOSTTE EEN ZETEL. Bij de gemeenteraadsverkiezingen viel te Geleen de uitslag tussen twee lijsten zo merkwaardig, dat (bij de officieuse telling bleek dit) slechts eentwaalfde stem aan een der lijsten een zetel kosten zal. Lijst 2 had nl. bij de tweede deling voor de aanwij zing van een restzetel een gemiddel de van 380 3/4, terwijl lijst 3 een ge middelde van maar 380 2/3 stem be haalde, een verschil dus van een stem. Het gevolg was, dat lijst 2 de restzetel kreeg, en lijst 3 er buiten viel Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wonder middel. Het is alleen maar een na tuurlijk middel, samengesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen func- tionneren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone da gelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke mor gen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het li chaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens ma ken: vlot, fit, welgemoed en veer krachtig? In plaats van door te tob ben met stramheid en pijn en de lus teloosheid en humeurigheid, die daar van het gevolg zijn. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. 26 UUR IN DE KIST. Donderdagmiddag kwam het 7-ja rig pleegzoontje van de familie Hou wers op de Haart bij Aalten tegen 4 uur uit school. Het trok thuis an dere kleren aan en zeide naar het hooiland te willen gaan, waar an- deic leden van het gezin bezig wa ren met het binnenhalen van het hooi. Het kind kwam echter niet op het hooiland aan en 's avonds kwam het niet thuis. De rijkspolitie te Aalten werd in het geval gemengd en er werd ijverig gespeurd, zelfs met een politiehond uit Borculo, doch het kind bleef onvindbaar. Vrijdagavond werd het kind te ruggevonden in een kist, welke in de wagenloods achter het huis stond. Spelenderwijs was het knaapje in deze kist terecht gekomen en be klemd geraakt tussen het deksel en een zich in de kist bevindend schot. Het kwam van lieverlede zo vast te zitten, dat het niet meer kon schreeu wen. Na 26 uur werd het uit zyn be narde positie verlost. Enkele uren la ter speelde het weer. OP PLECHTIGE WIJZE is gisteren^ ochtend de diocesane synode van het bisdom Haarlem geopend. In de kathedrale basiliek te Haarlem droeg de bisschop, mgr. J. P. Huibers, een pontificale H Mis op ter ere van de H. Geest. Vele gelovigen woonden de plechtigheid, die een openbaar karak ter droeg, bij. De bisschop werd geassisteerd door mgr. Ammerlaan als presbyter-ass.s- tc en dooi mgr. H. J. v. Deursen, praeses van Warmond, en mgr. G. C. J. d. Burg, deken van Amsterdam, als troondiakens. Ceremoniarii waren de secretarissen van het bisdom H. W, Agterof en J. P. J. Solleveld. De theologanten van Warmond vervul den de overige assistenties, terwijl ook de schol? van het Groot-Semina rie de liturgische gezangen zongen. Deze pontificale plechtigheid had wel een geheel eigen sfeer. Bijzonder treffend was wel het evangelie, waar in de evangelist verhaalt, hoe Jezus zijn twaalf leerlingen bijeen riep. Zo ook het gebed van de bisschop om Gods zegen af te smeken tot het wel slagen van de werkzaamheden, en de litanie van Alle Heiligen. De gang van zaken. Vanmorgen kwamen de genodig den, in totaal 110 geestelijken uit ge heel het bisdom, van wie er vier door ziekte of anderszins bericht vap ver hindering hadden moeten zenden, om 9 uur weer in de kathedraal bijeen. Volgens voorschrift werd de synode met gesloten deuren gehouden. Zoals wij reeds eerder berichtten/ vond de laatste synode plaats in 1929. Ze wordt altijd om de tien jaar ge houden, doch tengevolge van de tijds omstandigheden kon ze in 1939 geen doorgang vinden, ofschoon toen het coHcept reeds klaar lag. Tot aan de bevrijding is dat concept blijven lig gen en de eerste tijd na 1945 was nog te onevenwichtig om goede resultaten te kunnen verwachten. Voor deze synode heeft een nieuwe commissie een ander concept samen gesteld, dat naar alle geestelijken in het bisdom verstuurd werd en waar over deze hun oordeel konden te ken-- nen geven. Onderdelen van het con cept gingen ook naar enkele leken- groepen, o.a. de onderwijzers. Het concept met de diverse commentaren werden samengevoegd tot een eind rapport, dat echter alleen «naar de 110 deelnemers werd verzonden. De ze namen dat rapport nog eens door en gaven hun eventuele bemerkingen door aan het hoofdbestuur van het bisdom. Deze nauwgezette voorbereiding ging vooraf aan de officiële plechtige zitting, die vanmorgen begon. In vol ornaat en met alle luister nam de bis schop plaats tussen zijn priesters, die hier de geestelijkheid van het bisdom in- al haar schakeringen vertegen- wöordigden. Deken J.H. Niekel uit. Rotterdam en deken W. J. Pompe uit Den Haag fungeerden als troondiakens. Promotor was de vicaris-generaal van het bisdom, mgr. N. L. A. Am merlaan. De functies van secretaris werd waargenomen door de officiaal van het bisdom, mgr. C. G. van Trigt. Judices quèrelarum en excusatio- num waren mgr. H J. van Deursen, praeses van Warmond, en kanunnik W. J. J. de Jongh, pastoor te Ouder kerk aan de Amstel. Van de andere functies noemen wij de notarius, prof. C. P. M. Holtkamp van Hageveld en de cantor, dr. A. I. M. Kat. De secre tarissen van het bisdom waren de ce remoniarii. Voordat de officiële beraadslagin gen begonnen, werden de rechters van de kerkelijke rechtbank benoemd, benevens de examinatores synodales en de parochi consultores (de raad gevende pastoors). De dag werd verder gewijd aan be sprekingen over de verschillende problemen van de zielzorg, na afloop waarvan de promotor de bisschop dank bracht voor diens leiding. De bisschop dankte daarna de deelnemers van de synode voor hun médewerking en beval zich aan in hun aller gebe den. Plechtig klonk vervolgens het Te Deum, waarna de Haarlemse sy- nodë 1949 met de bisschoppelijke ze gen gesloten wérd. Onder de genodigden waren: Buiten de genodigden, hierboven reeds in verschillende functies ge noemd, waren aanwezig het kathe draal kapittel, de ere-kanunifiken, de dekens van het bisdom, de pastoors van de stad Haarlem en de kapelaans van de kathedraal. Tevens waren af gevaardigd de volgende pastoors: C. H. van Mierlo (Heemstede), dr. J. van der Lugt (Warmenhuizen). J. G. Onel (Roelofarendsveen), W. Nolet (Amsterdam), A. Vollaers (Velsen- Noord), Th. Loomans (Den Hoorn), L. J. M. van der Hoeven O.F.M. (Woerden). J. A. Ruhe (Den Haag), Th. Boonekamp (Venhuizen), Th. M. Beukers (Leiden), A. Kramer (Mid delburg), mgr. B. van Leeuwen (Hil- legom), J. B. Schuyt (W^esp), A. Cleophas (Wateringen), J. van der Marck (Zaandam), Th. Taman (Rot terdam), K. van Veen (Den Helder), H. Theissen (Vlaardingen). M. Kam- mers (Leidschendam) en A. Busch (Wervershoof). Oversten van religieuze orden, die in de zielzorg werkzaam zijn waren tegenwoordig, als mede mgr. dr. Th. Verhoeven, mgr. J. Noordman, mgr. J. F. M. Desain, dr. J. Hentzen O.F.M., de professoren dr. N. Steur, J. van der Gaag, dr. J. Willebrands en P. C. Stammeijer uit Warmond, de rectoren J. Starrenburg en E. Stolwijk namens de directeuren van religieuze congre gates, de leraren C. P. M. Holtkamp en J. B. van der Linden van het klein-seminarie „Hageveld", de ar chivaris van het bisdom, J. J. Henne- man, en de rectoren L. Wolf uit tfoe- mendal, H. Sondaal uit Oegstgeest en L. van der Griendt uit Sassenheim. En tenslotte waren als vertegen woordigers van de katholieke actie, jeugdbeweging, sociale organisaties enz. aanwezig de rectoren J. Kraak man, H. M. van Spanje en A. J. Leen- ders (allen uit Den Haag), J. M. Groot en C. J. van der Knaap (Haar lem). A. van Houten (Rotterdam) en W. Zeilstra (Alkmaar). MGR. FILBRY BEDIEND. Zaterdagavond is, tijdens het biechthoren, de plebaan der kathe drale kerk en kapittel-proost mgr. F. B. J. M. Filbry, onwel-geworden, vermoedelijk tengevolge van een zwakte der hartspieren. Mgr. Filbry is uit voorzorg van de Laatste H. Sa cramenten voorzien. STOFFELIJKE RESTEN GEVONDEN BIJ KAMP VUGHT. Bij graafwerkzaamheden voor het aanleggen van een gasleiding is men in de omgeving van het voormalige concentratiekamp Vught gestoten op een aantal stoffelijke resten. Men heeft hier zeer waarschijnlijk te doen met slachtoffers der Duitse ter reur. De dienst identificatie <an ber ging van lijken is inmiddels ge waarschuwd. Onderzocht wordt, of nog meer overblijfselen aanwezig zijn. „Stoottroepen van de Naastenliefde" „STOOTTROEPEN VAN DE NAASTENLIEFDE" In een landelijke bijeenkomst van de „Bond zonder Naam" te den Bosch, door 4000 personen bijge woond, heeft de z.e. heer Henri de Greeve de leden van de bond uitge roepen tot „Stoottroepen van de Naastenliefde". De bedoeling is niet, dat er weer een nieuwe organisatie wordt opge richt, maar wel, dat de aanwezigen een leger zullen vormen vari enthou siaste christenen, die in hun levens wandel de naastenliefde het fun dament van het christendom zul len beleven. De derde D-dag. van de Bond zon der Naam was een groot succes. Er was groot enthousiasme onder de aanhangers v^n de bond, waarvoor de z.e. heer Henri de Greeve des morgens in de Veemarkthallen de Mis opdroeg. In de optocht, die door Den Bosch trok, waren deelnemers uit alle provincies en de fleur van Zeeuwse en Friese, van Volendamse en Brabantse klederdrachten, en de kleur van de helrode vlaggetjes, diè al die duizenden zwaaiden met de spreuk „Verbeter de wereld, begin bij jezelf" gaven aan deze stoet een feestelijke aanblik. STICHTING 500 EN 1000. De Stichting 500 en 1000, in het leven geroepen ter behartiging van de belangen der inleveraars van bankbiljetten van 500 en 1000, heeft een ledenvergadering gehou den. De voorzitter der stichting, de heer H. Fuldauer, gaf een overzicht van de stand van zaken. Het liet zich aanzien, aldus de voorzitter, dat na briefwisseling piet het ministerie van Financiën en een onderhoud met de minister van financiën de kansen voor de inleveraars niet ongunstig waren. Blijkens recente mededelingen is deze hoop echter niet verwezen lijkt en blijft het bestuur der stich ting niets anders over dan te gaan procederen. Teneinde aan de hiervoor benodigde gelden te komen, zullen de leden van de stichting thans voor de tweede maal 1 pet. van het nomi naal bedrag der ingeleverde bank biljetten, met echter een maximum bijdrage van f 100, moeten contri bueren. De heer Justur Meyer nam hierna het woord en belichtte vooral de ide ologische kant van deze kwestie. Spr. vroeg zich af of in dit geval sprake was van een rechtsstaat. Na dat besloten was een commissie van toezicht bestaande uit drie leden en drie plaatsvervangende leden te be noemen, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Hierbij kwam o.a. ook het indienen van een petitionnement ter sprake. EERSTE VLIEGTOCHT BOVEN NEDERLAND HERDACHT. In verband met het verongelukken van de „Roermond" werd soberder dan aanvankelijk de bedoeling was, Zaterdag in Ettep-Leur het feit her dacht, dat hier 40 jaar geleden het eerste vliegtuig in Nederland op steeg. Er zijn verschillende speeches gehouden en kransen gelegd, waar na demonstratievluchten volgden. GEHUWDE VROUW WORDT WELDRA HANDELSBEVOEGD. Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend tot opheffing van de handelsonbevoegdheid van de ge huwde vrouw. Aldus deelde minis ter Wijers gisteren mede in Maas tricht op de 75e jaarvergadering van de Nederlandse juristenvereniging, waarvan de minister enkele jaren ge leden zelf voorzitter was. Muis in het brood De Haarlemse reéhtbank heeft een merkwaardige zaak moeten behandelen. Een Zandvoortse bakker stond in appèl terecht, omdat de kantonrechter hem een boete van ƒ250 had opgelegd we gens het verwerken van een muis in het brood. Een bewoonster van het tentenkamp aan het strand vond bij het aansnijden van een wittebrood eerst „kren ten" en daarna een half muisje. Haar man rende naar de politie en deze maakte proces-verbaal op, z j|at dit muisje een staartje kreeJJ De officier van justitie eiste bevestiging van het vonnis en de rechtbank zal haar kijk op deze bakmuis over 14 dagen bekend maken. DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 2) „Geen al te best humeur vanmor gen, is wel, paps?" „ik wens niet zo te worden toe gesproken." „Ik had het direct door," zei de stiefzoon zelfvoldaan. „Ik weet dat altijd precies. Maar ik weet heus niet, waarom u mij nu weer daarom zoeken moet. Ik heb niets gedaan." Meneer Pett haalde wantrouwend zijn neus op. „Je hebt gerookt." „Ik?" „Je hebt sigaretten gerookt," „Nee mijnheer!" „Er liggen twee eindjes in het as bakje." „Die zijn niet van mij." „Een ervan is warm." „Het is warm vandaag." „Je hebt het daar neergelegd, toen je me {ïoorde binnenkomen." „Nee -meneer! Ik ben maar een paar minuten hier binnen geweest. Ik denk, dat een van de andere voor mij hier geweest is. Ze zitten voort durend je doodkisten-nagels te puf fen. Heus paps, daar moet je iets te gen. doen. Je moet je weten te hand haven." Een gevoel van hulpeloosheid overmeesterde meneer Pett.» Voor de duizendste keer voelde hij zich door die ijzige jongen met uitpuilende ogen van de wijs gebracht. „Op zo'n ochtend als nu, hoorde je buiten in de frisse lucht te zijn," zei hy makjes. „Best. Laten we wat gaan wande len. Als u gaat, ga ik mee." ..Ik ik heb andere dingen om handen," zei meneer Pett, terugdein zend voor het vooruitzicht. „Och, men overdrijft altijd zo ver schrikkelijk met die frisse lucht. Waar blijft het nut van een huis, als je er niet binnen blijft?" „Toen ik zo oud was als jij, zou ik op een morgen als vandaag al lang buiten zijn geweest eh met een hoepel of zoiets." „Ja, en bekijk u zelf nu eens!" „Wat bedoel je?" „Slachtoffer van het spit." „Ik ben geen slachtoffer van het spit," zei meneer Pett, die gevoelig was op dit punt. „Denkt ervan wat u wiL Maar ik weet wel...." „Dat doet er niet toq!" „Nu ik zeg alleen maar wat moe der. „Hou je mond!' Ogden zocht verder in zijp doos met toffees. „Ook wat hebben ,paps?" „Nee". „U hebt nog gelijk. Op uw leeftijd moet men voorzichtig zijn." „Wat bedoel je?" „Nou, u schiet al op hé? U bent zo jong niet meer. Maar kom toch binnen paps, als je wilt binnenkomen Het tocht zo met die deur open". Meneer Pett droop af, kokend. Hij vroeg zich af, wat een andere man, in zijn plaats, in die situatie zou heb ben gedaan. De belachelijke wissel valligheid van het menselijk karak ter maakte hem woedend. Waarom moest hij toch een heel ander man zijn in Riverside Drive, als in Pinc Street? Waarom zou hij alleen maar in staat zijn, zich te doen gelden in Pine Street tegenover volwassen mensen, en niet capabel om een knaap van veertien uit zijn gemak kelijke stoel te jagen in Riverside Drive? Het kwam hem soms voor, alsof er een wilsverlamming optrad zodra hij van zijn kantoor wejg was. Intussen moest hij nog altijd een rustig plekje zien te vinden om zijn kr*nt te lezen. Hij bleef een ogen blik in gedachten staan. Toen klaar de zijn gezicht op én begon hij trap pen te klimmen. Toen hij op de bo venste verdieping kwam, ging hij daar de gang door en klopte op de deur aan het eind daarvan. Evenals beneden, weerklonk van achter die deur gerucht, maar ditmaal scheen die meneer Pett niet te ontmoedigen Hij hoorde het geluid van een schrijfmachine en hij luisterde er even naar, welwillend en goedkeu rend. Hij hield van het geluid van een schrijfmachine. Hij voelde er zich bij thuis Dat wil zeggen: dat ge luid deed hem thuis zo aan het kan toor denken. „Ja!' riep een meisjesstem. De kamer waar meneer Pett bin nentrad was klein maar knus, en die knusheid leek op de gezellige eigen; schappen van een vertrek, dat door een heer bewoond wordt, alhoewel deze kamer het rijk van èen vrouw was. Een grote boekenkast nam bij na een halve zijde van de kamer in beslag. De muren hingen overigens vol schilderijen, met smaak gekozen en gerangschikt. Door een raam, dat achter het huis uitzicht bood, stroomde heerlijk zonlicht naar bin nen en men kon er het prettige ge luid horen van het verkeer op de boulevard. Voor de lessenaar, die recht voor het raam stond, zat het meisje, dat met de schrijfmachine bezig was geweest. Haar rood-gouden haar bewoog zachtjes in de tocht. Zij keerde zich om, toen meneer Pett binnentrad en lachte hem toe. Annie Chester, een nicht van me neer Pett zag er het best uit als zij glimlachte. Alhoewel haar haar #het meest opvallend was in haar ver schijning, was haar mond toch van zeer persoonlijke vorm. Het was een mend, die avontuurlijke mogelijkhe den deed veronderstellen. Als hij in rust was zag hij er net uit alsof er iets grappigs mee gezegd was. Als hij glimlachend stona, werd plotseling de aandacht gevestigd op een rij hagelwitte tanden; maar als de lip pen niet vaneen gingen, dan kwam er. f i 20'n geval, een kuiltje in de rechterwang. Het was een onderne mende en uitdagende mond, de mond van iemand, die met een lach iets wanhopigs onderneemt of eigenaar dige samenzweringen onderneem te gen de conventie. In de hoeken en in de vaste lijn van haar kin, lag meer dan tens een zweem var.- heerszucht uitgedrukt. Een physionomist zou uit alles te samen hebben opgemaakt, dat Annie Chester haar eigen weg verkoos te gaan, en dat zij gewoon was, dat ook te doen. „Dag oom Peter," zei ze, „wat scheelt er aan?" „Stoor ik je, Annie?" „Helemaal niet. Ik ben alleen maar een verhaal aan het overtikken voor tante Nesta. Dat had ik haar be loofd. Wil u er wat van horen?" Meneer Pett zei van niet. „Dan mist u toch heus wat," zei Annie, terwijl zij de bladzijden om keerde. „Het verhaal heeft me wer kelijk gepakt. „Bij het sterven van de nacht" heet het en het staat vol misdaden en zo. Je zou werkelijk nooit denken, dat tante Nesta zo n koortsige verbeelding heeft. Er ko men ook detectives in voor en men sen. die anderen schaken en nog een heleboel meer. Ik denk, dat het van het lezen komt, maar u komt me op het ogenblik voor, alsof u iets op het spoor bent. U ziet er erg doel bewust uit." MeneerPet's vriendelijk gezicht vertrok tot iets dat een bittere glim lach moest voorstellen. „Ik ben alleen maar op jacht naar een rustig plekje om te lezen. Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt als in dit huis hier. Van buiten gezien lijkt het groot genoeg, desnoods om een heel regiment in te bergen; maar als je binnenkomt vindt je in iedere kamer een dichter of zo'n iemand." „Nou en de bibliotheek dan? Die is toch helemaal voor jou alleen?" „Daar was die jongen Ogden."

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2