NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Gemeenteraad van Ter Aar Hoe een poppenkast voor grote mensen ontstond ZATERDAG 25 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Begin van brand in „De Leerhoeve" - Vrijdagavond omstreeks 8.15 uur sagen voorbijgangers rook opstijgen uit het dak aan de Rhenanialaanzijde ✓an het gebouw der graanmaalderij, veekoekenfabr. en kunstmesthandel N.V. „De Leerhoeve", aan de Hoofd straat. De in allerijl gewaarschuwde de machinist van de Leerhoeve, de heer A. Krotje, verschafte zich toe gang tot de fabrieksruimte en met de passerende agent van politie v. d. Kruk en de heer H. Haak zette men met spoed het eigen brandblusappa- raat in werking De vlammen hadden zich inmiddels een weg door het dak naar buiten gebaand. Toen de wel dra gearriveerde brandweer de slan gen had uitgezet met enkele stralen water gaf. was het ergste gevaar ge keerd. De brand bleek te zijn ont staan in of in de nabijheid van de transportschroef, welke even onder het dak was nprrr- en tevoren de hele dag nog gebruikt was voor het verwerken van lijnzaad. Naar de oorzaak ervan wordt nog een onder zoek ingesteld Kortsluiting acht men niet uitgesloten. Het was n.l. door meerderen, die aan het eerste blus- singswerk deelnamen opgevallen, dat diverse installaties onder stroom stonden. Het warm lopen van lagers e.d., alsmede broei van een deel van de kostbare en grote opslag althans in zo ernstige mate, dat hierdoor de brand zou kunnen zijn ontstaan, acht te men bij het eerste onderzoek vrij wel uitgesloten Toonkamer water- en lichtbedrij- ven. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt de toonkamer van de Water- en Lichtbedrijven. in het perceel Pieter Doelmanstraat 7, op Vrijdag 1 Juli a.s. des namiddags 4 uur in gebruik genomen. De directie spreekt de hoop uit, dat het publiek een ruim gebruik van deze dienst tot voorlichting zal maken. Op werkda gen geopend van 16 tot 18 uur. Brandweergarage. Aan de Ha venstraat zal van gemeenteweg wor den gebouw^ een brandweergarage, zodat de dienst van de brandweer eerlang onder eigen dak zal komen. EEN B.L.O.-SCHOOL HERDENKT 35-JARIG BESTAAN. Onder grote belangstelling en in tegenwoordigheid van de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de rijksinspecteur van het B-L.O., de heer H. Broere. de gemeentelijk in specteur voor het L.O., de heer H. A. Vriend, de doktoren C. R. Zijerveld en J. Bazuin, resp. directeur en schoolarts van de G.G. en G.D. en de heer J. Voorbach van de Dienst' van Gemeentewerken, is gisteravond in de Burchtzaal het 35-jarig bestaan van de B.L.O.-school te dezer stede herdacht. Deze avond is aan deze school de naam van Dr. A. van Voort- huysenschool gegeven. De heer M. G. H. den Haan, het hoofd der school, heette alle autori teiten hartelijk welkom, in het bij zonder ook de beide dochters van dr. Van Voorthuysen, die wegens hoge leeftijd niet aanwezig kon zijn. Hierna werd allereerst door een vijftigtal leerlingen, die de verster king van enkele leerkrachten hadden ontvangen, een B.L.O.-revue opge voerd, welke een alleraardigst beeld gaf van het leven in de school en een krachtige propaganda voor dit onder wijs inhield. Na de pauze werd hèt woord ge voerd door de burgemeester, die de loftrompet stak over deze prachtige vorm van onderwijs, waardoor kin deren, die wat moeilijk kunnen me- dekomen. gereed worden gemaakt voor de taak, welke hen in de maat schappij wacht. Bijzondere waarde ring had spreker vooral voor de grote toewijding en liefde der leerkrachten. Nadat spr. gewezen had op de ontwik keling van het B.L.O. in ons land en op de moderne toepassing, welke daaraan thans wordt gegeven, welke innerde hij aan het baanbrekende werk van dr. A. van Voorthuysen, oud-inspecteur van het B.L.O., wo nende te Utrecht, t.o.v. dit onderwijs. Dat zijn naam thans aan deze school wordt gegeven achtte spreker een ge lukkige gedachte. Tenslotte wees spreker er nog op, dat Leiden voor dr. Van Voorthuysen geen onbeken de stad is; in 1899 is hij er afgestu deerd. Mej, R. L. van Voorthuysen, direc trice van het Ziekenhuis aan de Zuid- wal te Den Haag, dankte in enkele sympathieke woorden namens haar vader voor de grote eer, welke hem door deze naamgeving wordt aange daan. Vervolgens voerde nog het woord de rijksinspecteur, de heer H. Broe- ren, de heer H. Wagemans, voorzit ter van de Oudercommissie, die na mens de ouders, die met grote dank voor dit onderwijs vervuld zijn, een poppenkast aanbood en mej. Schilt- huis, die namens de Leidse Nazorg- vereniging een „baal" wol overhan digde. Het schoolhoofd, de heer Den Haan, sprak nog een hartelijk dank woord, waarin hij o.a. herinnerde aan de spontane ahrmonie, welke er tus sen leerkrachten, ouders en leerlin gen al sinds jaren bestaat. Retraite St. Monica De dames, die a.s. Dinsdag 28 Juni in Noord- wijkerhout op retraite gaan, worden om 5 uur verwacht aan de Dekena le kerk (Herensingel) Denkt u aan de bonnen voor vlees en kaas. Te vens een stukje zeep mede nemen, Zondagsdienst doktoren. De Zondagsdienst der huisartsen wordt tot Maandagmorgen 8 uur waarge nomen door de doktoren v. Alphen, de Jager, Jasperse en Stoffers. Dienst der apotheken. De avond nacht en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 25 Juni 13 uur tot Zaterdag 2 Juli uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18, tele foon 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter apotheek Wilhelminapark 8, lefoon 26274. LEIMUIDEN Invalide te water. Gisteravond reed mevr. de wed. Kroon uit Ter Aar in een invalidewagen huiswaarts. Bij de afrit van de Vriezebrug kwam zij in de sloot langs de Vriezeweg te recht. Haar dochter begaf zich te water, en bracht haar met behulp van voorbijgangers op het droge. Mevr. Kroon had enige verwondigen opge lopen. Ouden van Dagen. Deze week maakte enkele dames een rondgang door het dorp met toegangsbewijzen voor de voetbalwedstrijd ten bate van de reis voor Ouden van Dagen. Verschillende zijn van mening dat deze wedstrijd a.s. Woensdag ge speeld zal worden. Dit is echter niet juict. De ontmoeting tussen ODI en Maarse Kroon is hedenavond 7 uur op het terrein aan de Ringvaart na bij de heer P. Enthoven. NIEUWE-WETERING Uitgaansdag ouden van dagen Dit jaar voor 't eerst zijn ook onze ouden van dagen een dagje uitge weest, in combinatie met de ouden van dagen van Oude Wetering. In Bunnink voorbij Utrecht werd halt gehouden voor het eten van kersen in de boomgaard. Vervolgens werd de reis voortgezet naar Rhenen en het Dierenpark. Hieruit vertrokken wij weder om naar Amersfoort, waar in restaurant: „De Stichtse Heuvel, de warme maaltijd al reeds op hen stond te wachten. Om 7 uur werd wederom gestart met het doel Soest Soestdijk en verschillende andere mooie 'gedeelten de thuisreis te aan vaarden. De laatste verrassing was wel, dat aan de Ringvaart te Oude Wetering de muziekvereniging hun stond op te wachten, die de ouden van dagen van beide plaatsen met muziek thuis bracht. De burgemees ter en echtgenoot maakte de tocht mee. Van wethouder van Vliet was be richt ontvangen, dat hij wegens ziekte deze vergadering niet kon bij wonen. e expediteur J. H. v. d. Ster heeft een brief aan de raad gericht, waarin wordt gecritiserd, dat een expediteur buitep de gemeente puin voor straataanleg had aangevoerd. Volgens hem moest een ingezetene hiervoor in aanmerking komen. Ook B. en W. zijn van eenzelfde gevoe len. Op redelijke voorwaarden dient een gemeentenaar voor te gaan; hier is echter een bijzondere reden om dat de verkoper van dit puin het met eigen auto op de bestemde plaats heeft afgeleverd. In de commissie tot wering van schoolverzuim vaca- ture-J. M. v. Vliet wordt benoemd de heer C. van Vliet. Door de overeenkomst met Rijn land betreffende de grote brug was wijziging der begroting nodig, welke Ged. St. reeds hebben goed gekeurd. De maximum snelheid op de brug is voor voertuigen vastge steld op 15 km. Namens de commissie van onder zoek rapporteert de heer Versluis, dat alles in orde was bevonden bij het onderzoek der gem. rekening '47. De heer Sassen, lid dezer comm., zou op enkele posten de aandacht willen vestigen, omdat deze naar hem voor kwam nogal hoog waren. Het betrof de brug over de Hoekse Aar. Spr. vroeg, of voor de werkzaamhe den ook inschrijving plaats vond. De voorz. zeide, dat het hier uitslui tend onderhoudskosten betreft. He laas is de brug duur in het onder houd, maar zolang de plannen van de Provincie nog niet zijn uitge- oerd, kunnen we aan de reparatie niet ontkomen. Deze werkzaamhe den worden onderhands gegund. De heer Sassen vroeg voorts of de oude begraafplaats nog lang moet blijven bestaan. Wegverbreding is hier wel nodig. De voorz. antwoordde, dat het gem. bestuur het standpunt in neemt, dat deze begraafplaats nog onaangeroerd moet blijven. Dit punt acht hij niet urgent. De rekening geeft de volgende cijfers aan. Ge wone dienst f 237203,38 aan ont vangsten en 211524,31 aan uitga ven. Saldo 25679.07. Kapitaaldienst ink. 274264,30, uitgaven 267674.82. Saldo 6589.48 Bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. Over de bouw van een ambtswo ning voor de burgemeester geeft de voorz. een zeer uitgebreide toelich ting. Er is contact opgenomen met Ged. St. Gebouwd zal mogen wor den een woning met een inhoud van 600 m3. De architect Landman heeft nu een schets ingediend, die de goedkeuring heeft van B. en W. en ook van Ged. St. Na aanvaarding van dit plan kan de officiële aan vrage worden ingediend. Het bou wen zal geschieden met financie ringsregeling. De burgemeester zal 12 pet der jaarwedde opbrengen. Nu groeperen de raadsleden zich rond om de tekening en men toont veel belangstelling voor het plan. De bij zonderheden over inrichting en af meting worden nauwgezet ter ken nis der Vroede Vaderen gebracht. Veel wordt er dan nog gesproken over onderhandse dan wel publieke aanbesteding. Beide hebben als alle zaken voor- en nadelen." De heer Uijttewaal toont zich voorstander van onderhandse aanbesteding, uit gaande van de veronderstelling dat het aan een inwoner van de gemeen te zal worden opgedragen. De he ren Bogert en Heijns daarentegen staan publieke aanbesteding voor. Vrees voor onvoldoende concurren tie bij onderhandse aanbesteding zou schade voor de gemeente kunnen zijn. Men komt tot het besluit dat B. en W. op de uitvoering nog te rugkomen en de Raad betreffende de aanbesteding nog nader zal wor den geraadpleegd. Een crediet wordt tevens goedgekeurd gelijk aan 3 y, maal de woningwet-bedragen. De wijziging van de bezoldigings regeling voor het gemeentepersoneel wordt goedgekeurd. B. en W. willen voor de gem. ar chitect C. Lok een overgangsbepa ling in de salarisregeling opnemen. Deze ambtenaar zal met 1 Jan. 1950 de dienst met pensioen verlaten. Door de opgetreden stagnatie in de woningbouw is het echter nodig, dat de raad een voorziening treft in de salarisregeling voor deze ambte naar. Mocht in de loop van het jaar nog verandering komen in de wo ningbouw dan zal het voor de meente weinig financiële gevolgen met zich brengen, blijft de toestand echter zo als nu, dan mag hij toch hiervan niet de dupe worden. Zon der stemming wordt ook dit voorstel van B. en W. aangenomen. In ditzelfde kader Wensen B. W. de gepensionneerde gemeente werkman een toeslag te geven op zijn pensioen. B. en W. achten het niet verantwoord als deze door een voor deze tijd te laag pensioen in zorgelijke omstandigheden zou ko men te verkeren. Een en ander na tuurlijk behoudens goedkeuring van Ged. St. De heer Uijttewaal zegt, dat de raad op de vorige voorstellen niet heeft afgedongen en dat ook hier niet wil doen. Aldus besloten. Een volle rondvraag. Een zeer drukke rondvraag volgde x nog. De heer Uyttewaal vroeg verbetering, nu met de straataanleg bij de nieuwbouw met de Prov.weg een zeer ongelukkige toestand is ont staan. Verder informeert hij hoe het wel staat met de vuilnis-ophaaldienst, en klaagt erover, dat op het Kerk- pad naast de sluis vaak op een vrachtauto wordl geladen Hierdoor is menigmaal de weg geheel ver sperd. Spr. vraagt hiertegen maatre gelen te nemen. Ook de heer Heijns besprak deze aangelegenheid en zou een mogelijkheid wensen, dat er zo danige verbetering komt, dat deze bezwaren uit de weg worden geruimd. Spr. was van mening, dat de aldaar gevestigde industrie geholpen dient te worden. De voorz. zeide. dat de verbetering bij de straataanleg af hankelijk is van de Provincie. De vuilnisophaaldienst zal vanzelf, nu 'n 't klein begonnen is, uit moe ten groeien. Wat de kwestie van los sen en laden op het kerkpad betreft, dit is verboden. Ook de provincie gaat zich hiermede bemoeien. Ver betering is misschien in het uitbrei dingsplan ter plaatse te vinden. De heer Heijns besprak verder nog het zwemmen in het Aarkanaal. Ook de heer Egberts behandelde dit punt en wil het zwemmen in het openbaar te gen gaan. Spr. vraagt streng politie toezicht. De voorz. zegt, dat het ver boden is in het openbaar te zwem men. De Dolrtieverordening wil hij gehandhaafd zien Spr. vroeg of de Raad er voor gevoelt een gedeelte van het Aarkanaal buiten de bebouw de kom vrij te geven Dit is echter :n zeer moeilijk punt. De heer L. Hoogervors-t vroeg voor een volgende verkiezing het aantal stembureaux te brengen op vier. Voorts verzoekt hij nu het Kerkpad eigendom is van de gemeente, voor de winter te zorgen voor enige ver betering Vooral het gedeelte vanaf de West Kanaalweg. Eenzelfde ver zoek deden ook de heren Egberts en Sassen De voorz, zeide, dat deskun digen deze zaak reeds hebben be keken. De verbeteringen moeten zo danig zijn, dat zij in het te ontwer- oen reconstructie-plan ook voordeel blijft bieden. Wat een 4e stembureau betreft, dit zal de aandacht van B. en W. hebben. De heer Bogert wil de vuilnisop haaldienst uitbreiden De voorz. ge loofde op de goede weg te zijn voor een afdoende oplossing. De heer Versluis wees nog eens op i hoog noodzakelijke verbetering aan de sloot in het begin van Lan- geraar, waar de gehele berm door de jeugd is vernield. De heer Sassen vestigt de aandacht op de onhoudbare toestand voor de bewoners van de Oostkanaalweg vanaf Aardam tot de galgmachine. Er is daar geen mogelijkheid meer dat boeren en tuinders hun produc ten af kunnen leveren. Vervolgens vraagt spr. spoedige herziening van de vermakelijkheidsbelasting. Zeer speciaal in het belang van de cultu rele verenigingen. En ten slotte: hoe staat het met de brandspuit, deze is nog steeds niet gearriveerd. De voorz. antwoordde deze laatste spreker en zeide dat de gemeente in contact staat met de Provincie om verbetering te krijgen in de onhoudbare toestand aan het bedoelde deel van de Oostkanaalweg. Wat de vermakelijkheidsbelasting betreft, deze behoeft hier en daar wijziging. Wat de brandspuit betreft deze zal binnenkort arriveren. En reeds nu wilde de Burgevader de Raadsleden inviteren om de nieuwe spuit op plechtige wijze in te halen en met de oude door de gemeente te trekken. Belangstellend informeerde sommige leden of deze raad die plechtigheid nog zal beleven, voorz. stelde hen gerust, deze fuif zullen meemaken, en misschien wordt hij wel gevierd met.... spuit water. KATWIJK AAN DEN RIJN K.R.V. Wat het sen. elftal be treft, het gaat er nu zelfs naar uit zien. dat er een 2e sen. elftal „op de been" komt. Dat is wel tegen de verwachting in, want zelfs een le elftal was 2 weken terug nog niet zeker. Donderdag a.s. om 9 a algemene ledenvergadering voor alle leden (en toekomstige) leden van K.R.V. De jun. a gaan morgen, naar War mond, om daar een nederlaagwed strijd te spelen. Vertrek 11 uur per fiets vanaf het parochiehuis. Aan vang 12 uur. Liefhebberij werd een beroep Een mens komt soms raar terecht in deze wereld. Opgeleid voor een of ander beroep, waar jarenlang studie voor nodig is, wordt zijn oog getrof fen door een gebeurtenis waarbij plotseling blijkt, dat er diep in zijn wezen een hartstocht aanwezig is voor een bepaalde liefhebberij, waar bij de werkzaamheden voor dat be roep in het niet verzinken. Met alle energie werpt hij zich er op, wijdt er alle uren aan en bouwt de hobby uit tot een nieuwe dagtaak, waaraan hart en ziel worden verpand. Het begon als spel. Zo is het de heer Kesler vergaan, die met zijn vrouw in Amsterdam een poppenkast voor „grote mensen" exploiteert en daarmee thans al vier jaren successen oogst. Het begon op een bevrijdingsfeest. Overal werd wat gedaan en overal was het vrijwel hetzelfde: cabaret, muziek, dansen. We doen het eens anders, dacht de heer Kesler en rommelde op zolder. Daar stond nog een kinder-poppen- kastje uit de jeugd van zijn vrouw, waarvoor ze zelf destijds de poppen ontworpen had. Die poppen kan je beter maken, besliste de echtgenoot en taxeerde daarmee het talent van zijn gade, die al eens had geschil derd, kunstgeschiedenis had gestu deerd en nog enkele liefhebberijen had nagestreefd, op juiste waarde. Er kwamen nieuwe poppen, de heer Kesler schree.f zelf een dia loog en in de Achterhoek werd de eerste voorstelling met succes ge geven. De voorstellingen van „De Lachen de Spinnekop" vielen zelfs zozeer in goede aarde, dat weldra de Rotter damse Volksuniversiteit vroeg dertig avonden te vullen met voorstellin gen. Daarna volgden nog vele kunst kringen, volksuniversiteiten, nuts- avonden, terwijl ook een zomer te Loosdrecht en een seizoen in Amster dam werd opgetreden. Het spel de liefhebberij was een or roep geworden. Er kwamen nieuwe poppen, spre kende conterfeitsels van alle Euro pese staatslieden Spaak, De Gaul le, Churchill, Zeven, van Neder landse bewindvoerders Beel, Lief- tinck natuurlijk, burgemeester d'Ailly en vele anderen. Deze traden op in politiek-satyrrieke blijspelletjes waarbij het publiek zich kan verma ken om de politieke grappen en grol len, die de heer Kesler in zijn tekst .opzoutte en uitspon". Schroom. Natuurlijk begon hij met schroom. Hij was de exploitant van een geheel nieuwe wereld geworden, de wergld van het onmogelijke en het onge rijmde. Hij kon een Truman met Sta lin laten bekvechten en een Beel een liedje laten zingen, een Lieftinck op de markt doen wedstrijd-standwer- ken en een Indonesische kwestie pa- rabelliseren in een geschiedenis van apen met „een man van links en een man van rechts". Maar het succes bekroonde de moed en de originaliteit. Want originali teit verzachtte de introductie. De heer Kesler had in België en Frank rijk zijn licht opgestoken bij „colle ga's van het poppenspel" en gezien, dat deze nog altijd „ldassieke", soms wel 150 jaar oude stukken speelden, die wel traditioneel waren maar het element van geestelijke armoede in zich droegen. Hij meende dat de pu blieke antipathie voor poppen alleen kon overwonnen worden als er iets nieuws kwam, iets dat met de actua liteit te maken had en iets dat het eigen stempel droeg van de politie ke „Jan Klaassen", waar geen en kele cabarettier zich aan kon wagen, althans niet zonder afkeuring te oogsten. De persiflage moest de vlag zijn de lading van de verpolitiekte pop pen zou dekken. Dan alleen zou het publiek er rustig bij gaan zitten en lachen, zelfs al golden de hatelijkhe den zijn eigen fractie-leiders der po litieke partijen. Zo zette zich de heer Kesler tot schrijven en hij oogstte succes, ter wijl het publiek in aanraking kwam met de nieuwe mogelijkheden van het leuke spel, dat nieuwe dimensies schiep door de zotte verwikkelingen. Zelfs de slachtoffers, die kwamen kij ken om hun eigen caricatuur ge speeld te zien, vonden er genoegen in en zowaar bedelde een fractieleider van een politieke partij er om, ook eens op deze manier „toegetakeld" te worden, om wat meer bekendheid te krijgen. De waarde. De waarde van het ondernemen is nog niet gelegen in het kunstzinnige. De poppen zijn men bekijke de af beeldingen maar bijzonder goed en spreken voor zich, ook de décors in het poppentheater zijn goed en kunstzinnig. Slechts de tekst, het moeilijkste van het hele spel, mist nog de routine van de woordcaricatu- rist. De heer Kesler staat nog aan het begin het hoopvolle begin van een nieuwe weg, waarbij hij al ge slaagd is een oeroude kunst, die men terugvindt in wajang, poesjenellen en marionet tot nieuw en ongetwijfeld origineel leven te brengen. Nog te zeer draagt zijn optreden het stem pel van een experiment. We zagen bijvoorbeeld een voortreffelijk stuk je over „standwerkende politici" (Helfrich, Lieftinck, Schermerhorr. Beel), gevolgd door een alleraardig ste parabel over de Indonesische kwestie, maar ook een satyre op Hamlet met De Gaulle als Hamlet en Napoleon als de geest van zijn ver moorde vader, waarin de tekst nog te wensen overliet. Maar oefening zal de meester kwe ken, te meer waar zovele zijden van het experiment al goed zijn begre pen en tot uiting gebracht. De heer en mevrouw Kesler verdienen dan ook zeker, dat men hun werk gade slaat. Wie bijvoorbeeld deze zomer in hotel Hamdorf in Laren komt en toevallig de Donderdagavond daar uitrust kan om half tien, half twaalf en half één ('s nachts) ongetwijfeld genieten van de politieke „Spinne kop", die heus niet de enige lachende blijft. GOUDEN MONSTRANS VOOR HEILIGDOM VAN O.L. VROUW VAN FATIMA. Geschenk van lerlands katholieken. Meer dan 10.000 bijdragen, waar onder kostbare edelstenen, gouden sieraden en erfstukken, zijn geofferd voor de zilvereen, met goud bedekte monstrans, die de katholieken van Ierland in October van dit jaar zul len schenken aan het heiligdom van O.L. Vrouw van Fatima in Portugal. De giften kwamen niet alleen uit Ierland zelf, maar ook uit Engeland, Amerika, Zuid-Afrika, Birma en China. De monstrans wordt vervaardigd door edelsmeden te Dublin en zal in Augustus te Dublin worden tentoon gesteld, voordat een groep pelgrims onder leiding van Ierse Paters Domi nicanen hem naar Fatima zal bren gen. Geheime distilleerderij te Voorhout ontdekt Ambtenaren van de Accijnzen, in samenwerking met de Rijkspolitie, zijn er Donderdagmiddag in ge slaagd de hand te leggen op een in Voorhout bestaande distilleerderij, in een afgelegen perceel aan de Heeren- weg van de heer P. Th. M. Bij deze inval werd een complete installatie ontdekt, welke in beslag werd geno men, terwijl de hoofddader P. H. uit Noordwijkerhout onmiddelijk werd gearresteerd, 's Nachts werden de geldschieters V. uit Noordwijk en S. ui-! Hillegom, van hun bed gelicht. 150 L. genever stond voor verzen ding gereed. De ketel van de instal latie had een inhoud van 140 L. en de koelbak-installatie 1300 L. a verhoor zijn de gearresteerde vrij gelaten. De Voorhoutse politie had al lang enige vermoedens, zodat H. en zijn naaste medewerkers ter dege in de gaten werden gehouden De drank werd in café's te Rotterdam verkocht. Personalia. H. Zwetsloot eind examen 5-j. H.B.S.; C. Stoop, eind examen Mulo B.; P. v. d. Klugt, eindexamen B. KON.-FEEST-BURGERVEEN. De Oranje.-Ver. „Juliana" te Bur gerveen heeft haar programma weer klaar voor de a.s. Oranjefeesten, ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, welke ge houden worden op Vrijdag 1 Juli en Zaterdag 2 Juli. Vrijdag begint de dag met kinderspelen, waarna tacta- tie voor de kinderen en optreden van de bekende jeugd-goochelaar Willy Alberto uit Leiden, terwijl 's avonds de Ronde van Burgerveen zal worden verreden op tourfietsen om prijzen van 75. ƒ50. 25, 10. 5, plus premies Deelnemers voor deze ronde kunnen zich opgeven tot en met 28 Juni bij G. J. v. Leeuwen. Leimuiderdijk 275. Burgerveen, tel. 25 Leimuiden; inleggeld 2.50. Zater dag 2 Juli zijn er volksspelen, waar bij ook is opgenomen een wedstrijd in hardroeien. Het geheel zal door mu ziek en talrijke vermakelijkheden worden opgeluisterd en worden be sloten met een groot schitterend vuurwerk. HILLEGOM Kerke veiling. De bloembollen- veiling ten bate der Martinuskerk armen en zieken alhier heeft opge bracht f 6234, een schitterend bedrag LISSE Gemeenteraad. De raad verga dert op Donderdagavond te 7.30 uur. Aanbesteding. De aanbesteding voor de bouw van een winkel en bovenwoning van de heer J. Rhijns- burger, „de Spar" aan de Kanaal straat hoek Gladiolenstraat, heeft als resultaat opgeleverd: Hoogste in schrijver ƒ33.900.—, laagste C. J. Jansen, Hillegom ƒ26.137. Ongeval. De heer Pennings uit Noordwijkerhout, werkzaam bij de N.V. Wernink's Betonmaatschappij, die alhier een werk in uitvoering heeft, kreeg een betonnen balk te gen zijn linkerbeen aan. waardoor dit been gebroken werd. Hij werd ver voerd naar een ziekenhuis te Leiden. SASSENHEIM Personalia. Geslaagd voor on derwijzeres de dames C. v. d. Meij en J. Noordermeer. Beiden zijn aan gesteld te Voorhout. Geslaagd voor Mulo-diploma B: H. Geerts, Sassenheim; C. Stoop en J v. d. Klugt uit Voorhout; J. v. d. Horst uit Warmond. VOORSCHOTEN Afsluiting wegen voor verkeer. Van politiezijde wordt ons medege deeld, dat in verband met de aan komst van Bob en het openluchtspel, dat vertoond zal worden op de Kon. Julianalaan, de volgende wegen voor alle verkeer zullen zijn afgesloten op Zaterdagamiddag (uitgezonderd voor voetgangers): Kon. Julianalaan, Pr. Beatrixlaan, Kon. Wilhelminalaan, Oranjeplein, Pr. Bernhardstraat. De afsluiting zal duren van 1.30 uur tot ongeveer 5 uur. Er mogen ook geen rijwielen aan de hand worden mee gevoerd. Wagen zonder stuurman. Door het afbreken van een koppeling, raakte op de Haagweg een aanhang wagen van zijn tractor af en reed ongeveer 85 meter alleen over straat, schoot toen uit naar links, de rijweg over en kwam bij het fietspad in do berm terecht. De bestuurder bemerkte niets en reed door. Hij werd door een verkeerspolitie-groep. die bij de Haagse Schouw aanwezig was, achterna gereden en gewaar schuwd. Noch persoonlijke, noch ma teriele ongelukken kwamen voor. Ontvoering van Bob. Voor de ingang van het gemeentehuis ston den twee bussen, met bij elke bus een kartonnen afbeelding van Bob, de in middels populair geworden jeugdtrai ner van Veilig Verkeer. Nu hebben Veilig Verkeer en alcohol het nooit samen kunnen vinden en zo is het te verklaren, dat een viertal studen ten, gezeten in een z.g. „aapje", die onder de invloed van alcohol waren, ae poppen van Bob als hun vijanden beschouwden, met gevolg dat men de beide poppen in de koets ging laden en er mee van door ging. Het pu bliek echter waarschuwde de politie, waarop twee agenten de koets ach terop gingen. Bij de Hofweg werd de koets ingehaald en gelast de poppen terug te brengen. Dit werd gewei gerd. Uit de koets kwamen toen nog allerlei minder mooie woorden en tenslotte werd zelfs een dreigende houding aangenomen, waardoor één der agenten zich genoodzaakt zag van zijn gummiknuppel gebruik te ma ken. De rumoerige herne werden ten slotte gedwongen naar het politie bureau te gaan, waar zij na het op maken van proces-verbaal enkele uren later werden vrijgelaten. De beide poppen kwamen beschadigd uit de strijd. De ene was geheel vernield, terwijl de andere licht beschadigd was Personalia. Voor het Mulo-diplo- ma B slaagde te"s-Gravenhage J. S. Zwetsloot. Prins Bernhard zal op 14 Juli te Sliedrecht hoge militaire onder scheidingen uitreiken aan een 60-tal verzetsstrijders. De Min. van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft op het kasteel Oud-Wassenaar de deel nemers aan het vijfde internationale graslandcongres, dat dezer dagen te Noordwijk wordt gehouden, ont vangen. Met het m.s. „Willem Ruys", dat 28 Juni van Rotterdam naar In donesië vertrekt, kan zeepost wor den verzonden, mits deze uiterlijk 25 Juni is gepost. Bij de in het Bevelandse dorpje Waarde gehouden verkiezing voor de gemeenteraad is een vertegen woordiger van de vrijgezellenlijst in de raad gekozen. Het was de heer A. A. Schrier, een jongeman van 30 jaar, die met 61 stemmen zich een zetel in de dorpsraad verwierf. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 24 Juni Bloemenveiling. Alstrumeria 29— 46, Campanula 821, Colvillie 831, Duizendschonen 612, Esther Read 1130, Violieren 1031, Anjers 4 25, Liatris 6070. Ixia 8—12, Scabio- sa 622, Lelies 271.40, Leeuwen bekken 1921, Margrieten 720, Gladiolen 7080, Eremurus 1422 ct. per tak. Groentenveiling. Aardbeien 1731, id. framboos 2342 per y pnd. Andijvie 1112.Rabarber 9 11.Bospeen 612.Aardappe len 811.Bloemkool 615. Boskroten 25.per 100. Peulen I 4.908.50, id .II 2.703.80. Doperw ten 44.40, Capucijners 4.204.60, Tuinbonen 1.501.70, Kassnijbonen 10.50—12.50, id. stek 7—9.—, Prin sebonen 19.5021.per 10 kg., Augurken grof 813.per 25 kg. TER AAR, 24 Juni. Groente. Kassnijbonen 1.051.30, stek 0.801, Stamprinsessen 1.801.90, Stamsnij- bonen 0.901.alles per kg. Peu len 2.408.50. Doppers 3.604.70, Kasdoppers 4.204.70. Witte capu cijners 6.20, Tuinbonen 1.50—1.75, alles per 10 kg. Bloemkool I 1016 ct., II 79 ct., stek 36 ct. per stuk. Bospeen 1115 ct., afwijkend 07 ct. per bos. Sla 1.502.60 per 100 stuks. Spitskool 7 ct. per kg. Boskro ten 27 ct., Selderie 15 ct., Bos uien 7 ct„ alles epr bos. Kroten 13 ct„ Waspeen 1319 ct., afwijkend 4 9 ct., Andijvie 514 ct., Postelein 50 ct.. Rabarber 311 ct., Aardap pelen 1012 ct., Kriel 7 ct. Prei 45 ct., alles per kg. Tomaten 3242 ct., Kriel 821 ct. per pond. Komkom mers 1214 ct., Stek 38 ct. per stuk. Bonenkruid 30 ct. per 100 bos. Spinazie 3060 ct. per kist. Aard beien 3143 ct., klein 1328 ct. per doosje. Aardbeien 1.201.60 per slof. Bloemen 59 ct. per bos. VEILING „VEUR". 24 Juni. Tomaten 3035 ct., komkommers I 7—10, id. II 6 -8, III 6, Bloemkool I A 9—12. I 8—10, II 6—7, III 6. Sla 23.40, Spinazie 1724, Andijvie 1825, Peen 1820, Postelein 712. KATWIJK a. d. RIJN, 24 Juni. Groentenveiling. Aardappelen bonken 9.6010.40, idem groten 9.60 1.220, id. Drielingen 7.809.80 id. Kriel 5—7, Bloemkool I 1014, id. II 6—3, Bospeen 10—17, Sla 1.50— 6.30, Rabarber 89.60 Tuinbonen 19 25. Aardbeien 7090, Boskroten 3.305.60, Waspeen 2125, Radijs 4.305.80, Princ.bonen 1.751.85, Postelein 1415. Doppers 3363. Weggebruikers. VA Houdt u aan de regels voor 't verkeer Dan gebeuren er geen ongelukken mei- Die zwarte vlek moet weg!

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3