Oude Boerhaave-kliniek vraagt weer belangstelling Uit het leven TYPEN STENO Jimmy- uextiefid ZATERDAG 25 )UNI 1949 DE LEIU5E GOURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 Leids Kunstcentrum opent eerste tentoonstelling Zo zullen we dan van 25 Juni tot 10 Juli vOor het eerst het gezamen lijk exposeren van leden van het Leids Kunstcentrum beleven. In to taal zijn er 60 leden, waarvan 19 werkende schilders op de tentoon stelling vertegenwoordigd zijn, 4 ce- ramische kunstenaars: Brouwers aardewerk, Gerrit den Blanken, Pot- terie Zaalberg en Potterie Ravelli; 3 beeldhouwers: prof. Wenckebach, Al- bert Termote en N. G. Verstoep. Er is weefwerk van mevr. Van Oerle; er is kunstsmeedwerk van mevr. Grefe- Walck, mej. J. F. Dunné en mej. He- leyie Kalis, er zijn geestige poppen van Cia van Boort; er is ten slotte een gebrandschilderd glas van de Firma Dullaard naar een ontwerp van D. van Leeuwen. Er val*t dus. heel veel te zien, te waarderen en zelfs onverdeeld te prijzen. Een waarborg daarvoor is ook, dat een jury, bestaande uit Ed dy Samson, W. Wagemans en Roe land Koning vooraf een strenge selec tie heeft toegepast en alles, wat naar hun inzicht niet aan technische of artistieke eisen voldeed, heeft uitge sloten. Deze selectie toont, dat men van deze tentoonstelling tot elke prijs iets goeds heeft willen maken. Om het publiek wat aan te moedi gen. wil men de catalogi van een volgnummer voorzien en telkens, na dat een zeker aantal verkocht is het aantal staat nog niet vast de volgende koper een ets van Han Wegtz, een litho van Lode Sengers of een andere prent cadeau doen. En nu heb ik de deelnemne schil ders nog niet genoemd. Het zijn: Alex MR. REGOUT TERUGGEKEERD VAN FILM-EXPEDITIE NAAR DE GOUDKUST. Dezer dagen keerde mr. Th. Re- gout in Den Haag terug van een auto tocht naar de Goudkust, waar hij, te zamen met zijn echtgenote, in op dracht van de Sociëteit voor Afri kaanse Missiën (Cadier en Keer) een film-expeditie ondernam. De reis door de Sahara is op het ogenblik eenzamer dan ooit, omdat de toch reeds zeldzame reizigers steeds meer gebruik maken van het snelle en comfortabele vliegtuig. Zonder ook slechts één auto te zijn tegengekomen, bereikte men begin December 1948 de overkant van de woestijn en trok men verder naar het Zuiden, naar de wijde bocht van Guinee, welke na een reis van 8000 km. werd bereikt. Het is nog altijd een wonderlijk avontuur, de uitgestrekte gebieden van de Goudkust, de Ivoorkust en Dahomey door te trekken en het bonte soms mysteideuze leven van de zwarte bevolking vast te leggen op kleurenfilm en geluidsband, ten einde op deze wijze nog iets te be waren van dit aloude werelddeel, dat juist in onze tijd in een zo snelle evolutie van aspect verandert. Mr. Regout vertelde diep getrof fen. te zijn door de heroische wijze, waarop de missionarissen van Cadier en Keer hun zware en moeilijke taak verrichten, waarbij echter hun werk waarlijk zichtbaar gezegend wordt. De offers, welke Katholiek Neder land voor deze Missie brengt zijn niet tevereeefs. ZWARE BRAND IN DE BETUWE. Gisteravond is brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer D .v. Mourik in de Achterstraat te Deil (Geld.). Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond de boer derij in lichter laaie. Even later vat te de schuur en de hooiberg vlam. Toen de dorpsbrandspuit ver- scneen. waren de vlammen inmiddls overgeslagen naar het woonhuis van de heer G. van Schaik. Uit dit pand was de inboedel grotendeels gered. De panden zijn geheel verwoest. Verzekering dekt gedeeltelijn, schade. BANKWERKER VERDRONKEN IN WATERPUT. Gistermiddag is op de mijn Oran- j.e-Nassau 1 te Heerlen de 26-jarige hulpbank werker C. J. Frusch uit Voerendaal in een waterput bij het Ketelhuis gevallen en verdronken. Rosemeier, Hans Vermolen, Han Wertz, F. de Nocker, Wijnand Ge- raerds, J. van der Post, Wil Twee- huysen, H. van der Vet, W. J. Pas man, Lode Sengers, J. Akkermans, Suze Cretier-Ladan, Pieter Geraerds, L van Gisteren, C. van der Kaay, J. van der Berg, J. C. Roelandse, M. Schreuder en Walter Bosch. Ik heb ze opgenoemd in de volg orde, waarin u hun werk kunt be schouwen als u de zaal binnenkomt en dan bij de eerste smalle wand be ginnend, de rechterwand volgt en zo vervolgens in het rond wandelt. In het midden van de zaal staan in de lengte-as die tafels en vitrines, die de werken van ceramiek, kunst sieraden en kleinplastiek bevatten. Deze eenvoudige opsomming van zakelijke mededelingen zegt u reeds, dat het geheel zeer smaakvol is in gericht. Nu eerst een enkel woord over de tentoonstellingsruimte zelf, zoals u weet in het oude St. Caeciliaklooster. De nonnetjes uit de Middeleeuwen met hun sober,ingetogen leven heb- bezwaarlijk kunnen vermoeden, dat hun klooster nog eens de, plaats zou worden, waar voor het merendeel jonge kunstenaars nog eens de vruch ten van hun arbeid zouden tentoon stellen. Evenmin hadden dit kunnen den ken de curatoren der Leidse Univer siteit, die hier in 1636 het eerste aca demisch ziekenhuis vestigden, het z.g. collegium-medico-practicum. En wat zou de grote Boerhaave wel denken, wanneer het hem gegeven was te zien, hoe uit dit gebouw het kli nisch onderricht, zoals het vooral door hem was verfijnd, naar zijn luisterrijk voorbeeld, zijn vlucht over de gehele wereld had genomen Want in dit gebouw stond de wieg der mo derne geneeskundige wetenschan En van hier uit werd dat onderricht in de door Boerhaave geschaoen vorm over de gehele wereld verbreid. En uit dat oogpunt, zouden wij mo gen zeggen: Ontbindt uw schoen riem en ontbloot uw hoofd, want de plek, waarop gij staat, is heilige grond." Het is een geluk, dat de Gemeente zich het lot van de Boerhaave-zalen heeft aangetrokken en tot een voor lopige restauratie is overgegaan. En nu lenen de Boerhaave-zalen zich uitstekend voor tentoonstellingsruim te. Het licht valt mooi van boven. Als we een kleine opmerking zouden mo gen maken, dan is het deze, dat de kleur der muren beneden de ven sters als achtergrond voor de schilde rijen niet geheel voldoet. We zouden als achtergrond een meer neutrale, grijze kleur wensen. Men raadplege hierover de schilders. Voor 't overige hebben we er een voortreffelijke tentoonstellingszaal bij gekregen En nu iets over deze eerste ten toonstelling in de Boerhaave-zalen. Dit eerste begin is goed' Wanneer men de zaal betreedt, krijgt men bij de eerste oogopslag een indruk van frisheid en fleurigheid, van jonge kracht en werkwil. Het zou mij veel te ver voeren, als ik alle werken, die hier hangen en alles, wat op tafels en in vitrines is Afrika, waarbij vooral de Missiege- geëxposeerd, ook maar summier wil-1 bieden hun deel opvragen. de bespreken. En evenmin mag ik enkele groe pen, enkele personen als u wilt, er uit lichten, om de niet-genoemden niet een gevoel van teleurstelling te bezorgen. Natuurlijk is er voor mijn gevoel mooier en minder mooi, technisch knapper en minder knap werk. Maar wat doen persoon lijke gevoelens eigenlijk ter zake, wanneer men bij allen het ernstige streven ziet, het beste te geven van wat zij te gever hebben? Waarom zouden wij critiek geven, waar ons toch de ruimte ontbreekt deze gede tailleerd te funderen? Bovendien: men moet altijd de waardering voor opstellen, wanneer de kunstenaar ernstig zijn best heeft gedaan En deze waardering kunnen wij hier uit volle overtuiging geven aan het geheel. Daarom hopen we van harte, dat dit eerste optreden van het Leids Kunst centrum door onze stadgenoten met grote belangstelling zal worden be groet. Dat is de beste voorwaarde voor verder gaan, voor meer en nog beter voor de dag komen. N. J. H. S. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden ▼oor Gehoorteaankondigingen GOUDEN BESTAANSFEEST KAARSENFABRIEK A. J. PADBERG De kaarsenindustrie in Leiden is een uniek bedrijf, dat nu sedert vijf tig jaar in handen is van de fa. A. J. Padberg. De in 1942 overleden oprichter, de heer A. J. Padberg was, zoals oude ren zich nog wel zullen herinneren koster in de vroegere St. Petruskerk en op aandringen van pastoor Ver- nieuwe begon de heer Padberg met de fabricage van waskaarsen. Van een andere fabriek hier te lande kwam iemand de heer Padberg het bedrijf leren en spoedig draaide hij zelf de eerste kaarsen. Dit geschied de in een pand in de Kolfmakers- steeg. Het bedrijf groeide langzaam uit en de behoefte aan uitbreiding deed zich spoedig gevoelen. De heer Padberg, die in 1898 koster werd der St. Petruskerk legde dit ambt in 1922 neer, waarna hij zich ten volle aan de kaarsenfabricage kon geven. In 1925 vond een grote uitbreiding der fabriek plaats, zodat er meer personeel aan het werk kon gaan, hetgeen bij de steeds grotere vraag naar offerkaarsen zeer nodig was. In 1942 overleed de heer A. J. Padberg, waarna het bedrijf over genomen en voortgezet werd door zijn zoon, de heer J. Padberg. Intussen is het bedrijf uitgegroeid tot een klein-industrie. Nog steeds worden hier kaarsen vervaardigd volgens eeuwenoude werkwijze, maar ook de meer moderne methode vindt toepassing. De afzet werd steeds groter en de Padberg-kaarsen branden nu niet alleen door geheel het land, maar ook in Indonesië en In de oorlog maakte de kaarsen fabriek een moeilijke tijd door welke industrie trouwens niet? maar de heer Padberg zag toch kans in de benarde winter van '45 de St. Petruskerk en de kerk in Oegst- geest voor het Kerstfeest van kaars verlichting te voorzien, hoewel zulks uitdrukkelijk verboden was. Het halve eeuwfeest is gisteren dankbaar herdacht. Des morgens werd in de St. Petruskerk een plech tige H. Mis van dankbaarheid opge dragen tot intentie van de overleden oprichter. Des middags werd in restaurant „De Doelen'' aan het Rapenburg een druk bezochte receptie gehou den, waar talrijk velen uit het hele land van hun belangstelling deden blijken. Tal van zakenrelaties, col lega's, vrienden en bekenden uit alle oorden van het land kwamen de ju bilerende firma complimenteren. Een schat van bloemen en tal van schrif telijke en telegrafische gelukwensen getuigden mede van de grote belang stelling bij dit jubileum. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederland-Indisch recht de heer H. F. Thomas uit Leiden; voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid: de heren N. van Egmond te Rijnsburg en L. P. W. Groenveld te Zevenhui zen; voor het doctoraal examen Ge neeskunde: mej. P. Mas Bakgl te Leiden en de heren Th. A. Cost Bud- de te Oegstgeest; G. B. Kletter te Leiden, J. Meijers te Schiedam 'en A. Wink te Rotterdam; voor het arts examen le gedeelte: de heren P. De nijs te Leiden; P. P. Halberstadt te Scheveningen; J. Nauta te Rotterdam J. A. Roosdorp te Katwijk aan den Rijn en P. P. J. Vanderbeke te Lei den; voor het artsexamen 2e gedeelte mej. H. C. van Eijsbergen te Leiden en de heer M. P. van Ardenne te Breda. EINDEXAMEN GYMNASIUM Van de eerste groep afdeling A van de eindexamen-candidaten van het stedelijk Gymnasium slaagden de dames J. A. Jansen en M. J. Kloeke en de heren P. de Buck, P. de Clercq W. W. A. van Heel en W. D. C. ter Haar, allen te Leiden. Met twee can- didaten van deze groep wordt het examen voortgezet. TOELATINGSEXAMEN R.K. MEISJES H.B.S. Geëxamineerd 38, afgewezen 4, herexamen 5. Geslaagd: Leny Colla, Polly Dul- laart, Tini Fles, Mia Hagemeijer, Het ty v. Heel, Rini Hoeks, Maclé Mo- nod de Froideville, Yvonne Monod de Froideville, Maria O verdijk, Henny Rijnardus, Jeannette Smit, Pauline Stapels, Anke Topper, A v. d. Vaart, Mineke Veijgen, Gerry Werter, Tini v. Zanten, A. Zwetsloot, allen Lei den. Therèse Alkemade, Noordwijk, Tineke Pijnacker, Noordwijkerhout, Maria ten Have, Elisabeth Schlat- mann, Oegstgeest; Mia Hendriks, Ria Lausberg, Tine/ke Walhain, Wasse naar; Julika Beer, Rijswijk; Henny Hooymans, Greetje Rolfes Voorburg Mary Kieft, Sassenheim, loscopen Lido. Deze week draait hier de amusante film „De villa onzer dro men", waarin de geschiedenis ver haald wordt van de familie Blan- dings, vader, moeder en twee doch ters, die in 'n grote stad wonen op een flat, waar het hun helemaal niet bevalt Zo wordt besloten op het land te gaan wonen in een eigen villa. Wat ze echter kopen is afbraak en een nieuw huis moet worden gebouwd, hetgeen geschiedt. Maar, de zorgen voor de eigen villa zijn talrijk en groot en als het eenmaal zover is, dat de bewoning kan worden betrokken, is Blandings zijn baantje kwijt, wijl hij niet voldaan heeft aan de opdracht van zijn baas een geschikte slagzin te vinden voor de ham, die zij produce ren. En als hij eenmaal zijn baantje kwijt is, gooit de neger-dienstbode er ineens 'n pracht slagzin uit.Eigen lijk 'n niet veel zeggende film, maar hier en daar gekruid met tal van grappige voorvallen. Trianon laat ons deze week „Sen saties van 1948" zien. Deze sensaties bestaan uit enige nieuwe stunts op het gebied van show, cabaret, varié té en circus en wel in Amerika, waar het langzamerhand uiterst moeilijk wordt om iets bedenken, dat nog sen satie geeft. Om die Amerikaanse stunts van 1948 in één film onder te brengen, heeft men een verhaaltje bedacht van een revue-artiste met aanleg voor reclame, die de leiding van een publiciteitsbureau op neemt om te laten zien, dat zij ook wel wat kan. Het esultaat van haar werk zaamheid Is dan de reeks „Sensaties van 1948." Voor wie niet bang is voor negers, die Jazz-imuziek presteren en „jitterbuggen", een voor wie houdt van circus-sensaties in de fantastische montage, zoals de Amerikanen dat gewend zijn, biedt deze film stof ge noeg om z'n ogen uit te kijken. De fil™ is toelaatbaar voor 18-jarigen. Luxor. „Ridders van het zwaard" is een mooie kleurenfilm, die ons te rugvoert naar het romantische Schot land van de 18e eeuw. Daar bestaat al meer dan 100 jaar een bloedige vete tussen de families MacArden en Glowan met haar wederzijdse aan hang en geen gelegenheid wordt on benut gelaten, om er eens flink met het zwaard op los te timmeren. Als de jongste MacArden echter van een Londense reis huiswaarts keert, komt hij toevallig in een rijtuig, waarin zich ook een jongedame van het ge slacht Glowan bevindt en niemand zal het onbegrijpelijk vinden, dat hij, de bestaande vete ten spijt, verliefd op haar word. Daarmede is de zaak nog lang niet in kannen en kruiken, want de families opperen talloze be zwaren. Voor bruid en bruidegom naar de kerk rijden, zijn er heel wat avonturen te beleven, meestal met een muzikale omlijsting van klette rende degens, maar uiteindelijk wordt de vrede tussen de twee families toch getekend. De liefhebbers van een werkelijk spannende avonturenfilm zullen hier hun hart ophalen. Voor 14 jaar en ouder. Casino heeft een reprise van bekende kleurenfilm „Sinbad the Sailor" op z'n programma. De naam Sinbad alleen reeds geeft u visioenen van Oosterse romantiek en de namen van de hoofdrolvertolkers, Douglas Fairbanks jr., Maureen O'Hara en Walter Slezak. geven u de verzeke- ri g, dat u zich niet vergist hebt. Het is inderaad een avontuurlijke geschie denis van een als zeeman vermomde prins, of als prins vermomde zee man die zijn leven waagt, voor een beeldschoon meiske. dat hij volgt over landen en zeeën En dat alles in de sfeer en de kleurenpracht van het Oosten, met name van het geheim zinnige Arabië. Voor 14 jaar. Rex geeft ons weer eens de roman tiek van het Wilde Westen in de film „El Paso Kid", ofwel de „Man van Texas" volgens het bekende schema, dat voor velen grote aantrekkelijk heid bezit- Omwille van de film in het voorprogramma „Lief maar las- ti~" is het gehele programma toe laatbaar voor personen boven de 18 jaar. WAPENSCHOUW DER DERDE ORDE VAN ST FRANCISCUS Morgen Zondag 9.304.30 uur in de aula van de R.K.H.B.S. in de Ma- rienpoelstraat 4. Alle tertiarissen uit Voorhout, Noordwijk, de Zilk, Aar- landerveen, Zoeterwoude, Stomp- wijk, Katwijk, Oegstgeest, Hoogma- de en de Leidse afdelingen Haagweg, Hartebrug en J.D.O. worden ver wacht. De inspectie zal geschieden door de zeereerw pater Gandoffus Bertels O.F.M., commissaris der Der de orde in Nederland. VACANTIEVREUGD VOOR DE JEUGD Leiders en Leidster, a.s. Maandag is er voor allen om 8 uur cursus in de Urselasteeg. Hebt u nog kennissen die zich als leider of leidster willen opgeven, we kunnen nog enkele men sen als leiders(sters) gebruiken. A. Neuwahl-Sanders secr. DIPLOMA-UITREIKING VAN MATHESIS". Er komt ook een dagcursus. Bij de jaarlijkse uitreiking van eind-diploma's van de Nijverheids avondschool van het Kon. Gen. „Ma thesis Scientiarum Genitrix", heeft de voorzitter van het bestuur, ir. M. C. de Jong, gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal, z'n gebrui kelijke jaarrede gehouden en daarin medegedeeld, dat men na een diep gaand onderzoek, betreffende de tech nische opleiding in Leiden, tot de slotsom gekomen is ,dat aan „Ma thesis' 'ook een dagschool dient te worden verbonden. De inspectie van het Nijverheidsonderwijs heeft in eerste instantie reeds medewerking toegezegd. Het ligt in de bedoeling dat een dag-UNLO-cursus wordt ge sticht, welke bij een bepaalde voor opleiding gelegenheid geeft zich overdag te bekwamen op technisch gebied, zowel theoretisch als prac- tisch. Deze cursus kan dus gezien worden als vooropleiding voor hen, die zich willen bekwamen voor toe zichthoudende functies in het be drijf, constructeurs en leiders van kleine bedrijven. De avond-cursus van M. S. G. zal hierop aansluiten. Ir. de Jong memoreerde hoe het afgelopen cursusjaar zich geken merkt heeft door een bijzonder regel matige gang. Opmerkelijk was de stabilisatie van het lerarencorps. De bezetting van de klassen in de ver volgcursus werd gedrukt door de mi litaire dienst. De cursus eindigde met 145 leerlingen L.N.O. en 251 leer lingen U.N.L.O. Spr. bracht dank aan de leraren voor hun toewijding en wenste de geslaagden -geluk met het behalen van hun diploma. Vóór deze jaarrede had de secre taris mr. Ph. de Ruyter de Wildt, het jaarverslag gelezen en bracht de ccntrole-commissie verslag uit. Aan de penningmeester werd décharge verleend. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heren J. J. C. v. Hoek J. J. Schreuders ,ir. M. C. de Jojig en ir. Y. Ykema. De twee laa«stèn w erden herkozen. Voor de beide an deren, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld .werdén gekozen de heer B. Buurman en prof. dr. C. J. Gojter. De directeur der school, de heer A. v d Hoogt, sprak de geslaagden toe, w enste hen geluk en wees er op, dat zij nog niet het summum van tech- rLcne wetenschap bereikt hebben en derhalve moeten blijven studeren Voor hen, die de 5e klasse verlaten belerrent dit de vervolgcursus cn voor hen, die de vervolgcursus be ëindigd hebben, is er oox. nog zeer veel te studeren. Evenals de voorzit ter, sprak ook de directeur een pro pagandistisch woordje voor de school vereniging V.V.M., die het laatste jaar niet veel belangstelling genoot. Een der bestuursleden, de heer C. J. Bik, onderstreepte dit bij de rond vraag nog eens. Namens de cursus E. 3 sprak de heer J. H. Pijnenburg hartelijke dankwoorden tot het bestuur, de di recteur en de leraren, voor hun vele goede zorgen aan de leerlingen be steed. Drie leraren werden met geschenk jes verrast. In dezelfde geest sprak de heer J. van Vliet, namens de B. 2 cursus. Met een toepasselijk woord reik te ir. de Jong tenslotte de diploma's uit aan de geslaagden, waarvan er 37 tot de afdeling Werktuigbouw kunde, 7 tot de afd. Bouwkunde, 9 tot de afd. Electrotechniek en 9 tot de Vervolgcursus afd. Bouwkunde behoorden. Helaas kon M.S.G. ons heden de namen van deze geslaag den nog niet verstrekken, zodat wij deze pas over enkele dagen kunnen publiceren. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagsavond. Opgemaakt te 10 uur). MORGEN BREKENDE BEWOLKING. Vanavond en vannacht meest zwaar bewolkt met op enkele plaatsen enige motregen .Zwak ke tot matige wind tussen West en Noord. Voornamelijk in het Zuiden van het land minder koud. Morgen overdag: bi'eken- de bewolking met hier en daar perioden van zonneschijn. Zwak ke tot matige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. van de Vrouw Na de zo mooie inleiding van onze eigen rubriek door Pater dr. Cala- sanctius wil ik ook mijn vreugde uitspreken over het heugelijke feit, dat wij over ons eigen hoekje in de „Leidse Cóurant" kunnen beschik ken. Ik wens deze rubriek veel succes toe en hoop en vertrouw dat alle le den van ons „Gilde" er veel belang stelling voor zullen tonen. Dat deze( belangstelling zich ech ter niet beperke tot het lezen van deze rubriek, maar dat zij daadwer kelijk moge medewerken om de Gil- degroep tot grote bloei te brengen Dit kan wanneer alle leden trouw de bijeenkomsten bezoeken en me deleven met al wat onze Gildegroep biedt. Ik dank hierbij de redactie van de L. C. voor de bereidwilligheid, waar op zij aan ons verzoek heeft voldaan om ons weer een eigen hoekje te geven. Wij zullen er een dankbaar en bescheiden gebruik van maken Met voldoening zien wij terug op de mooie geanimeerde bijeenkomst van Maandag j.L, waarbij dr. Niemer ons op zo interessante en treffende wijze gesproken heeft over zijn le ven op Flores. Voor het plan, om gezamenlijk per tourinogcar naar de Betuwe te gaan en daar kersen te eten, was zeer veel animo. Wij stellen ons voor deze tocht te maken Dinsdag 5 Juli. Dames, die zich nog voor deze tocht willen opgeven, kunnen zich liefst vóór Woensdag 27 Juni melden hij de volgende adressen: Doezastraat 23, Jan van Houtkade 39, Plantsoen 63. Vertrek 9 uur Stadhuisplein. Ieder zorge voor eigen lunch. De kosten zijn p. p. 5.Aankomst in Leiden pl.m. 5 uur. J. Bergers—van Bruggen, pres. Opl. voor erk. diploma's in 23 maanden KON. ERK. PITHIANSCHDOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Maandagmiddag om half vier zal in de garage van de Gemeentelijke Reinigingsdienst aan de Noorder straat, een huldiging plaats hebben van twee leden van het personeel, die een jubileum herdenken. Het zijn de heer J. van Heusden, dieper, die 40 jaar in dienst der gemeente is, de heer D. C. v. d. Blij, admini stratief ambtenaar, die vijf en twin tig dienstjaren achter de rug heeft. ons blad van Dinsdag komen wij hier nader op terug. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth Maria d. van M. I. de Groot en I. A. Sonders; An- tonius Clemens Maria z. van A. J. ae Vrind en M- A. Fasel; Margare- tha Patricia d. van J- H. Juffermans en H. E. Eichhorn; Gerardus Johan nes z. van A. G- j. Lagas en J. M. Vincourt; Rosalina d. van A. van Er- kel en A. C. Gressie; Josephus Lu- dovicus z. van J. L. Zwanenberg en J. Lens; Beatrix d. van J. Ooster- mann en A. van Harten; Bastiaan Huibertus z. van J. Struik en P. Bokhorst; Roeloffina d. van J. Ver meer en H. Westmaas. 'Overleden: A. F. L. Verheijden m. 41 j.; M. van Ackeren huisvr. van J. T. G. Klaverwijden, 77 j.; A. C. van de Loo d. 28 j.; J. C. Patmos wednr. 93 jaar. EEN VROLIJKE ROMAN! DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaaid door Jean II. P. Jacobs D EERSTE HOOFDSTUK Het huis van meneer Peter Pe't, de welbekende financier aan de Ri verside Drive in New-York, is een van de grootste kwellingen voor het oog op heel die winderige en kost baar uitgedoste boulevard. Als men er in zijn limousine voorbij komt, of voor een dubbeltje verse lucht hapt boven op een van die groene omni bussen, die daar langs rijden dan springt dat huis als het ware naar voren en men schrik*. Architecten, die men er plotseling voorzette, wankelden en strekten hun handen afwerend voor zich uit, maar ook de gewone leek kan het huis niet aankijken zonder een gevoel van weerzin. Het gebouw lijkt voor een even groot deel op een kathe draal, een buitenhuis of een hotel, als op een Chinese pagode. Vele ra- "iTiCn er van zijn van beschilderd glas en vlak boven de hoofddeur staan twee stenen leeuwen. Het is een huis waar men beslist naar kijken moet, en het is heeh waarschijnlijk cm die reden, dat mevrouw Pett er bij haar man op aandrong, het te ko pen, want zij was een vrouw, die wenste op te vallen. De bezitter van dit bouwwerk dwaalde door het kostbaar uitgedos te interieur, als een geest, die de weg kwijt is. Het was zowat tien uur, op een heerlijke Zondagmorgen, maar de rust van de Sabbath, die over het huis hing, deelde zich niet mee aan mijnheer Pett. Er lag een trek van ergenis over zijn anders zo geduldig gelaat en een uitdrukking die hij ongetwijfeld op dc beurs had opgevangen, ontsnapte hem. Het overdrevene van zijn omge ving was hem een kwelling, want hij stelde geen hoge eisen aan het le ven. Op dit bepaalde ogenblik was alles wat hij wenste, een rustig plekje, waar hij in eenzaamheid en vrede zijn Zondagochtendblad zou kunnen lezen. Maar hij vond zijn plaatsje nergens. Achter iedere deur lagen indringers op de loer. Dat was hoe langer hoe erger ge worden sinds hij twee jaren tevoren getrouwd was. En het was allemaal de schuld van mevrouw Pett. van wie een litteraire koorts scheen uit te gaan, die iedereen aantastte. Ze schreef niet alleen zelf hele dikke boeken de naam Nesta Fprd Pett zal iedere liefhebber van sensatie romans wel bekend zijn maar zij 'wenste er ook een „salon" op na te houden. Begonnen met één exem plaar haar neef, Willy Partridge, die bezig was met de uitvinding van een nieuwe springstof, die een gehe le ommmekeer in de wijze van oor logvoeren zou brengen had zij er in de loop van de tijd nog verschei dene in haar collectie verzameld, totdat er thans niet minder dan zes jonge en miskende genieën bescher ming vonden onder haar dak. Zes juwelen van jongelui, meest schrij vers die nog niet van wal waren ge stoken en dichters, die op het punt stonden te beginnen .stoorde de rust van meneer Petts kamers op die mooie Juni-morgen, terwijl hijzelf, de krant boos tussen zijn vingers ge klemd, rondliep en, evenals de duif uit Genisis, geen rust vond. Op zul ke ogenblikken benijdde hij wel eens de eerste man van zijn vrouw een zakenvriend: Elmer Ford, die plotse ling aan een beroerte gestorven was, en het medelijden, dat Pett met de overledene had bracht hem vanzelf op andere gedachten. Het huwelijk had het leven voor meneer Pett ongetwijfeld meer inge wikkeld gemaakt dan vroeger; wat trouwens de meeste wel zullen on dervinden, die tot 50 wachten, al vorens het te proberen. Behalve haar genieën had mevrouw Pett ook nog haar enig zoontje medegebracht in haar nieuwe huis. Die knaap heet te Ogden, was veertien jaar oud en met de beste wil van de wereld kon niemand hem een erg sympathieke jongen vinden. Een jarenlang ver blijf temidden van uitsluitend „gro te mensen" en de afwezigheid van alles, wat het begrip tucht ook maar benadert, hadden hem een vroegrijp heid verschaft, waarop de meest ernstige pogingen van een reeks huis-onderwijzers waren gestuit. Vol optimisme en zelfvertrouwen vat ten zij steeds hun taak aan, maar het duurde dan niet lang, of zij vertrok ken weer, als verslagen door de on overkoombare weerstand van de jongen tegen opvoeding in welke vorm ook. Voor meneer Pett, die toch al niet op zijn gemak was, als er jongens in de buurt waren, was Og den Ford een bron van voortdurende ergenis. Meneer Pett mocht de jon gen niet en hij verdacht hem er meer dan eens van, dat hij sigaretten kaapte. Dat bracht weer nieuwe er gernis want Pett was er zich ten slotte van bewust, dat het hem toch nooit lukken zou, de jongen op he terdaad te betrappen. Meneer Pett hervatte zijn tocht door het huis. Hij was even blijven luisteren aan de deur van de huis kamer, maar toen hij daar een hoge stem hoorde, die het over de voor naamste christelijke eigenschappen van de dichter Shelley had, liep hij verder. Stilte achter een andere deur, iets verder de gang op, moedigde hem aan om de hand op de kruk van de deur te leggen, maar het daverend ge luid van een piano, dat juist op dit ogenblik achter die deur losbarstte, deed hem zich vlug uit de voeten maken. Hij zocht verder en een paar minuten later was hij terecht geko men in een vertrek, dat eigenlijk z'n bibliotheek was, een grote, rustige kamer vol oude boeken, die zijn va der verzameld had. Pett stond buiten de deur en luis terde scherp. Hij hoorde niets. Hij ging naar binnen en onderging voor een ogenblik dat heerlijke gevoel, al leen gekend door oude heren, die aan de drukte van een huis vol jon gelui hebben weten te ontkomen. Maar toen klonk er plotseling een stem, die meteen zijn droom van een zaamheid verbrijzelde: „Hallo, Paps!" Ogden Ford lag nonchalant in een diepe stoel, die in de schaduw stond „Kom er maar in, paps. Er is hier nog een boel plaats." Meneer Pett stond in de opening van de deur en keek zijn stiefzoon met sombere blik aan. Hij kon die vaderlijke toon van de knaap niet uitstaan en dat viel hem nu nog moeilijker, wijl de onverlaat in zijn gemakkelijkste stoel zat. Zelfs ge zien vanuit een aesthetisch oogpunt, was die dikke jongen .zoals hij daar zat, een belediging voor het oog. Ogden was rond en massaal en scheen voortdurend een slachtoffer van overvoeding te zijn. Hij had het overzadigd voorkomen van iemand, wie iedere ontspanning vreemd is, en een gezicht van een aan toffees en andere snoeperij verslaafde. Zelfs nu. nauwelijks een half uur na het ont bijt, bewogen zich zijn kaken in een rhythmische kauwbeweging. „Wat eet je daar, jongen?" vroeg meneer Pe'tt, wiens teleurstelling in geprikkeldheid overging. „Toffees". „Ik wou dat je niet de gehele dag toffees zat te snoepen." „Moeder gaf ze me," zei Odgen eenvoudig. En zoals hij wel verwacht had was het vuur van de tegenstan der door dit schot tot zwijgen ge bracht. Ogden vierde die overwin ning met opnieuw een toffie in zijn mond te steken.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2