S)e£cidóeSou^cmt RISICO'S NEMEN De terugtocht uit Djokja De Kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije Ned. verliezen in Indonesië Geen nooddienst voor Berlijnse spoorwegen ZATERDAG 25 JUNI 1949 40ste JAARGANG No. 11728 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w„ 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 OVEREENSTEMMING is deze week bereikt, zowel te Parijs tussen de Grcte Vier, als te Batavia tussen Ne derland en ae Republiek. Na alle be richten omtrent onenigheid en strijd inderdaad goed nieuws. Toch is het geluid van du gcede nieuws vrijwel verloren gegaan in het rumoer rond de Gemeenteraadsverkiezingen. We willen daarmee niet beweren, dat de jongste raadsverkiezingen zo'n ge weldige deining hebben veroorzaakt, want als het heugelijk nieuws van de overeenstemming werkelijk zó heugelijk was. zou het de belangstel ling voor df verkiezingen gemakke lijk hebben kunnen overvleugelen. Maar het is een feit. dat het nuchter denkend publiek in Nederland niet zo enthousiast is over oe resultaten, noch van Parijs noch .én Batavia. Op zichzelf genomen is ieder inter nationaal succes meegenc men, voor al in een tijd als deze; ti aar te Pa rijs is dat succes zó nu ger geweest dat men onwillekeurig heeft moeten denken aan de bekende grote berg. die het kleine muisje baarde. En wat de overeenkomst van Batavia be treft daar hebben wij zoveel conces sies moeten doen in ruil voor zulke onzekere voordelen in een verre toe komst, dat wij ons hart vasthouden De enige moed gevende overwe ging is, dat men wel eens gedwongen is om grote risico's te nemen en dat het nemen van grote risico's behalve fatale gevolgen ook wel eens fantas tisch goede gevolgen kan hebben. De bereikte overeenstemming be treft, zoals men weet, de terugkeer van de republikeinse autoriteiten naar Djokja, het staken van de geurilla' en de Rnde Tafelconferen tie. Wat het eerste punt betreft: gis teren is reeds een begin gemaakt met de ontruiming door de Nederlandse troepen van de residentie Djokja en als richtdatum voor de terugkeer van Sukarno en de zijnen wordt 1 Juli aangehouden.. Daarna zal de republikeinse rege ring het stopzetten van de schieterij bevelen. Dit is het precaire punt bij de onderhandelingen geweest. De Ne derlandse delegatie wilde waarbor gen hebben dat zulk een bevel inder daad gegeven zou worden en ook zou worden nagekomen. Maar Sukarno en Hatta wilden niet verder gaan, dan een persoonlijke belofte, dat zij het bevel zouden geven, nadat zij in hun functies waren hersteld. Of de guerillastrijders het dan ook zullen opvolgen is het grote risico, dat thans genomen is. Met het aanvaar den van deze eis der republikeinen heeft Nederland een daad van zeer groot vertrouwen gesteld, niet alleen in de goede wil van de republikein se autoriteiten maar ook in hun macht over eigen volgelingen. Gaat alles goed, dan zal er naar gestreefd worden om op 1 Augustus de Ronde Tafelconferentie te doen beginnen. Laten wij er het beste van hopen. Wij zijn nu eenmaal zover, dat wij het in Indië niet alleen meer voor 't zeggen hebben. Het Indonesische probleem is zoals het in diploma tie taal luidt op „internationaal vlak'' gekomen en er zit niets anders op, dan de werkelijkheid onder het oog te zien. IN VIETNAM, waar de Fransen voor een soortgelijk probleem staan als wij in Indonesië, heeft men een expe riment uitgehaald, voor welks afloop wij uiteraard belangstelling hebben. Daar heeft men de onttroonde keizer van Annam op de troon van Viet nam gezet en Vietnam opgenomen als onafhankelijke staat in de Franse Unie. Formeel is de zaak daar dus ge zond, zou men zeggen. Maar de be volking van Vietnam denkt daar an ders over. De nieuwe keizer, Bao Dai, heeft Dinsdag zijn intocht in Saigon ge houden. Erg glorieus was die intocht niet. De bevolking had het nl. niet nodig gevonden om te vlaggen en dat de Fransen hem een aantal pant serwagens als escorte hadden meege geven, was dan ook niet alleen voor de statie gedaan. Veilig en wel gearriveerd op het stadhuis heef t Bao Dai vanaf het balcon een oproep gericht tot de be volking van Vietnam, waarin hij verklaarde, dat hij slechts voorlopig de titel van keizer had aangenomen en dat de bevolking te zijnertijd in volledige vrijheid zou mogen besis- sen omtrent de toekomstige status v. het land. Aangezien echter de om standigheden thans niet gunstig wa ren voor het houden van algemene verkiezingen, had de voorlopige kei zer zich bereid verklaard de leiding van de staatszaken op zich te nemen. Alles is dus slechts „voorlopig", wat voor de bewoners van Vietnam blijkbaar aanleiding is om „voorlo pig" niet mee te werken. Heel sterk lijkt ons dit experiment niet. Evenals in Indonesië is ook in Vietnam het communisme de grote tegenspeler. Ook daar heeft het zich gehuld in het gewaad van het natio nalisme, zodat de bevolking, ofschoon in 't geheel niet communistisch ge zind, toch alle heil van de commu nisten verwacht. De strijd van de Fransen loopt dus parallel met de onze. Vandaar de belangstelling voor dit experiment, al prikkelt het niet tot navolging. Stemming der Ned. troepen gedeprimeerd IJET Nederlandse leger heeft, zoals begin gemaakt met het terugtrek jakarta, de republikeinse hoofdstad, chute-eenheden werd veroverd. In e tier van het leger wordt gezegd, dat binnen zes dagen uit Djokja verdwe de Woensdag via de UNCI gemaakte 4500 man sterke bezetting zal op 2 Ju middag de residentie verlaten. De ontruiming be gint met het te rugtrekken der Nederlandse solda ten uit de buitenwijken. Kolonel Van Langen, vergezeld van militaire waarnemers der UNCI, was al in de vroege morgen te Wonosari om het Zuid-Oostelijk dee- der residentie over te dragen aan Sultan Hameng- ku Buwono, de republikeinse mili taire gouverneur van Djokja, die na het vertrek der Nederlanders aan sprakelijk zal zijn voor de veiligheid. De republikeinse troepen, die Wonn- sarie binnentrokken, stonden onder bevel van luitenant-kolonel Sukarto. Twee waarnemers der V>.en:gde Na ties zijn te Wonosari achtergebleven. Gevraagd naar de stemnvng onder de Nederlandse militairen, die Wono sari verlaten hadden, zei kolonel Van Langen, dat zij gedeprimeerd waren. Een deel van het m -teriaal en en kele manschappen behben Djokja al eerder veriater. tijdens de zes weker., die verstreken zijn sinds de voorlo pige UNO-overeenkomst var. 7 Mei orn de republikeinse leider:; hun hoofdstad terug tp geven, in ruil voor hun bevel aan de gueril' a-strijders om het vechten te staken. De stoffe lijke resten van de 78 soldaten en 10 politie-agenten, die sneuvelden bij de gevechten in de stad zijn reeds naar het kerkhof in Semarang overge bracht. Het Nederlandse leger zal zijn terugtocht voltrekken met vlieg tuigen en via de enige open weg naar Magelang, 45 kilometer ten Noorden van Djokja Deze weg is ook ge bruikt door de naar schatting 40.000 Chinezen en Indonesiërs, die de stad wilden verlaten voor de Neder- 1 anders vertrokken. Het belangrijke- vliegveld Magu- wo, waar de Nederlandse troepen in December landden om Djokja te ne men, zal 28 Juni worden overgedra gen. De ontruiming van het vlieg veld Gading, bij Wonosarie zal waar schijnlijk worden uitgesteld omdat er nog een Nederlands vliegtuig met motorpech staat. Botsing. Twee Indonesiërs werden gister morgen in het centrum van Djokja gedood bij een gewapende botsing tussen een Nederlandse patrouille en een gewapende groep. gemeld,, gistermorgen officieel een ken der bezettingstroepen uit Djok- die zes maanden geleden met para- en verklaring van het hoofdkwar- het gehele Nederlandse garnizoen nen zal zijn, in overeenstemming met afspraken. De laatste man van de li tussen vier en vijf uur in de na- Griekse premier overleden Themistokles Sophoulis, de Griek se minister-president, is gisteren, op 88-jarige leeftijd, overleden De pre mier, die in November, kort na de ministercrisis, het vormen van het kabinet weer op zich had genomen, overleed zeer plotseling, zittend aan zijn bureau. Ondanks zijn vergevor derde leeftijd bracht Sophoulis her haaldelijk bezoeken aan het froni., waar het Griekse leger zich tegen de partisanen verzet. Onder zijn bewind deden zich vele politieke stormen voor, waar hij echter steeds met gro te staatsmanschap het hoofd aan wist te bieden. Sophoulis werd in 1861 te Vathy, de hoofdstad van Samos, ge boren. Hij begon zijn politieke loop baan als revolutionnair. Aan de vooravond van de Balkan-oorlog leidde hij de opstand op Samos te gen het Ottomaanse rijk. Toen de Turken hun troepen terugtrokken, riep hij de vereniging van Samos met Griekenland uit. In 1925 werd hij voor het eerst premier. Na de oor log is hij viermaal minister-president geweest. Tsaldaris kabinetsformateur De voormalige Griekse premier, Constantin Tsaldaris, die onder So phoulis minister van buitenlandse zaken was is door koning Paul ver zocht een nieuwe regering te vormen Hij begon onmiddellijk met be sprekingen met de dissident-liberale leider Sophocles Venizelos over de vorming van een coalitie-regering. AARDBEVING GEREGISTREERD TE BATAVIA Hedenochtend werd te 7.40 uur te Batavia een geweldige aardschok waargenomen, die 5 minuten aan hield. Het epicentrum van de aard beving bevindt zich ongeveer 200 km en Noordoosten van Batavia, in de Javazee. De schok was zo gewel dig, dat de seismograaf er door de fect is geworden. SLACHTOFFER VAN DE TROMBOLI. Signor Ludovici Huratore, assistent regisseur van de film, die Ingrid Bergman en de Italiaanse producer Rossellini op de Stromboli maken, overleed dezer dagen ten gevolge van een te grote inspanning en het inademen van lavadampen. - Muratore beklom de vulcaan om naar de lava te kijken, die bij een dezer dagen voorgekomen eruptie naar buiten was gekomen. Kort daar op overleed hij. L - -SINGEN TUSSEN BLANKEN EN NEGERS IN DE V. S. De gemeentelijke zweminrichtingen te St. Louis, in de Amerikaanse staat Missouri, zijn Dinsdag j.l. zowel -voor negers als voor blanken opengesteld. Dit gaf nog dezelfde dag aanleiding tot wanordelijkheden, welke gister avond wederom zijn opgelaaid. In verschillende gedeelten van St. Louis vonden gevechten tussen blan ken en negers plaats. Een zestienja rige blanke jongen kreeg een schedel fractuur, terwijl een negerjongen vermoedelijk inwendige verwondin gen opliep; beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Verscheidene andere personen werden licht ge wond. Door het hoofd van politie van St. Louis werd bekend gemaakt, dat de politie, in verband met de gespan nen toestand, zal worden versterkt, terwijl overvalwagens door de stad zullen patrouilleren. OPRUIMINGSWERK IN DE RIJN BIJ DUISBURG Duisburg, een van de belangrijke doelen in Duits land voor de gellieerde luchtmacht tijdens de tweede wereldoorlog, heeft heel wat zware aanvallen te verdu ren gehad, waardoor talloze schepen in de Rijn zijn gezonken. Nog steeds is men dagelijks in de weer met het bergen van de wrakstukken. Een overzicht van de Rijn bij Duisburg. Een enorme drijvende bok (op de voorgrond) bezig met het ruimings- werk. Daarachter liggen talrijke Ne derlandse en Belgische Rijnschepen op lading te wachten. Kanselarij van mgr. Matocha bezet DADIO VATICANA verneemt uit P raag, dat de communistische politie de aartsbisschoppelijke kanselarij van mgr J. Matocha, aartsbisschop van Olmiitz, heeft bezet. Twee secretarissen van de aartsbisschop zijn gevangen genomen. Ook mgr Matocha zou gevangen zijn genomen. De wachtposten rondom het paleis van mrg. Beran, aartsbisschop van Praag, zijn uitgebreid. Alle contact met de aartsbisschop, ook van de hogere geestelijkheid van Tsjecho-Slowakije, is onmogelijk. De regering is er in geslaagd een muur van stilte om de aartsbisschop heen te bouwen. De pseudo-Katholieke Actie heeft in het Noorden van Tsjecho-Slowa kije vlugschrifen huis aan huis be zorgd, waarin zij beschudigingen richt aan het adres van mgr Beran. De bevolking wordt verzocht om de adhesie-betuigingen, die bij deze vlugschrifen zijn ingesloten, gete kend aan het adres van de z.g. K.A. op te zenden. De regering heeft een lijst gepublicerd van 1500 priesters ■die hun bijval zouden hebben be tuigd met de Katholieke Actie van de Tsjecho-Slowaakse regering. Een van de namen betrof de prior van het Carmelietenklooster te Praag. Het blijkt echter, dat de paters Carme- lieten sinds hun klooster in Praag door koning Peter II werd opgehe ven, geen klooster in Tsjecho-Slowa kije meer bezitten. Ook uit andere feiten blijkt het bedrog, dat de re gering met deze lijst heeft gepleegd. Talrijke namen zijn verzonnen of zijn van priesters, die reeds lang zijn overleden. Ook heeft de regering, om de lijst zo groot mogelijk te krij gen, haar toevlucht genomen tot de namen van niet-Katholieken. MAATREGELEN OOK IN SLOWAKIJE In kerkelijke en diplomatieke krin gen hadden al enige tijd geruchten de ronde gedaan, dat de communis tische autoriteiten in het overwegend katholieke Slowakije bezig waren de kloosters te sluiten en geestelijken te arresteren. De Slowaakse autori teiten hebben verklaard, dat zij han delen op bevel van de centrale rege ring te Praag, die Dinsdag bevel had gegeven maatregelen te nemen tegen de ordeverstoorders". In de verklaring wordt verder ge sproken van een bijeenkomst van de raad van Slowaakse gouverneurs van de provincies, waarin de commissa ris van binnenlandse zaken verslag zou hebben uitgebracht over de po gingen van bisschoppen en van en kele reactionaire priesters om op be paalde plaatsen onrust te zaaien. „Na de zaak besproken te hebben besloot de raad om in overeenstem ming met de regeringsverklaring van 21 Juni maatregelen uit te vaardigen die moeten dienen om het de Slo waakse bevolking, welke verknocht is aan de republiek, mogelijk te ma ken, haar arbeid zonder stoornis te verichten." MEVR. SPOOR IN NEDERLAND TERUGGEKEERD. Gistermiddag arriveerde op Schip hol uit Batavia mevr. Spoor, die op de luchthaven verwelkomd werd door le luitenant-adjudant J. P. van den Bent, namens de minister van Oorlog, dr. L. J. M. Beel en enkele familieleden. KERSENCAMPAGNE IN VOLLE GANG De kersencampagne in de Betuwe is in volle gang. Er wordt op beide Tielse veilingen thans gezamenlijk 140 ton kersen per dag aangevoerd. Hiervan koopt de industrie circa 50 pet. De prijs van goede Meiker sen draait op het ogenblik rond de 60 cent per kg. Volgende week be looft de aanvoer nog belangrijk toe te nemen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen volgende ver liezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 12 Mei: Sold S. Elzinga, afkomstig uit gemeente Smallingerland. Gesneuveld 15 Mei: Sold. H. Tag, afkomstig uit 's-Gravendeel. Gesneuveld 18 Mei: Sold, le kl. M. Teunissen van Manen, afkomstig uit Heteren. Gesneuveld 19 Mei: Sold. H. Verstegen, afkomstig uit Heesch. Gesneuveld 22 Mei: Sold. W. Huisman, afkomstig uit Oldemarkt. Serg. F. A. S. Timmerman, af komstig uit Borne. Gesneuveld 24 Mei: Serg. M. van Boven, afkomstig uit Oldebroek. Gesneuveld 22 Mei: Korp. D. J. Aalderink, afkom stig uit Laren. Gesneuveld 2 Juni: Kapt. A. van El, afkomstig uit Haarlem. Sold, le kl. H. H. Kijlstrg, af komstig uit Drachten. Gesneuveld 5 Juni: Opperwachtmeester A. J. van Noort, afkomstig uit Rijswijk. Gesneuveld 6 Juni: Korp. J. Niemeiijer, afkomstig uit Nijmegen. Gesneuveld 8 Juni: Sold. C. P. J. Hooyen afkom stig uit Tilburg. Gesneuveld 10 Juni: Wachtmeester C. de Bruin, af komstig uit Nieuwerbrug a. d. Rijn (Gem. Bodegraven). Gesneuveld 12 Juni: Sold. J. Hilverda, afkomstig uit Arum (gem. Wonseradeel). Marechaussee 2e kl. P. G. C. van Rijn, afkomstig uit Delft. Sold. D. van Schenkof, afkom stig uit Renkum. Gesneuveld 13 Juni: Sold. II. Geurtsen, afkomstig uit Lunteren. Huzaar P. A. G. van der Lin den, afkomstig uit Veldhoven, (N.-Br.). Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 30 Mei: Mal. sold. 2e kl. inf. Asmat, af komstig uit Indonesië, Gesneuveld 1 Juni: Jav. sold. 2e kl. Soeprapadmo, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl- inf. Soetrisno, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 2 Juni: Men. sold. 2e kl. inf. J. Saisab, afk. uit Indonesië. Men sold. 2e kl. inf. Ph. Ta- waang, af. uit Indonesië. Drs. Th. ZWARTKRUIS pr. GEEFT CONFERENTIES IN WESTMINSTER CATHEDRAL. Naar het K.N.P. verneemt zullen de bekende conferenties in de Kathe draal van Westminster op de vier Zondagen van Augustus van dit jaar gegeven worden door de Nederlan der, Drs. Th. Zwartkruis pr-, leraar aan het seminarie Hageveld te Heem stede. De onderwerpen voor deze confe rentie zijn: „Mary, full of grace", Mother of Sorrows „Mary, Queen of Heaven", „Mary, Mother of Divine Grace" (Maria, vol van genade; Ma ria, Moeder van Smarten; Maria, Ko ningin des Hemels; Maria, Moeder der Goddelijke Genade). De conferenties, die om 7 uur des avonds worden gehouden, worden be gonnen met het zingen der Completen en besloten met de zegening met het Allerheiligste. Terugkomende militairen Met het s.s. Kota Inten", dat op 15 Juni uit Tandjong Priok is vertrok ken en 13 Juli a.s. in Rotterdam wordt verwacht, komen de navolgen de militairen uit Leiden en omgeving naar huis: W. H. Acksen, Wassenaar; C. van Assem, Voorschoten; I. N. Baalber- gen, Noordwijk aan Zee; M. W. Ben-j schop, Boskoop; A. Blijleven, Bos-| koop; M. Boelee, Leiden; H- F. de- Boer, Hazerswoude. J. van Denzen, j Noordwijkerhout; W. C. Duivenvoor- i den. Noordwijkerhout; W. Elderbroek, Hillegom; S. G. van Haestrecht. Roe-| lofarendsveen; A. Heemskerk, Rijns-1 burg; M. Hoppers, Leiden; C. J. Kle-' ver, Koudekerk a. d. Rijn, H, van Klompenburg, Alphen a. d. Rijn; P. Kroone, Bodegraven; F. H. Kuiven- hoven, Leiden; D. W. Lammers, Hil legom; P. Schagen, Katwijk aan Zee; Pauw, Leiden; M. H. M. Steeg, Hille gom. A. J. Stroombergen, Hillegom; A. Tegelaar, Leiden; M. N, van der Veer, Roelofsarendsveen; L. S. Ver woerd, Leiden; K- Vis, Lisse; J. de Vries. Hillegom; C. Weeda, Leiden; S. van Weeren, Leiden. A. van der Zwan, Leiderdorp; H. J. Vink, Rijns burg; L. A. Yska, Waddinxveen; G. Verkerk, Alphen aan den Rijn; J. Slegtenhorst, Leiden; C. Snijer, Kat wijk aan Zee; H. Boot, Leiden. H. de Gier, Voorschoten; C. de Gier, Voor schoten; P. de Lange, Alphen aan den Rijn; L. P. J. Lint, Boskoop; G- F. Scheffer, Leiden; A. van Weeren, Lei den. B. van Apeldoorn, Wassenaar; J. Verduyn, Bodegraven; A. J. van Haassteren, Leiden; J. Kok, Leider dorp; Th. Valk, Ter Aar; L. Brugman, Leiderdorp; C. Duivenvoorden, N.- wijkerhout; H. T. van Maurik, Lei derdorp. M. van der Zwan, Noord- wijk aan Zee; M. Krauss, Voorscho ten. Burgers: Mej. K. Kuster, Leiden; W. H van Hage, Lisse. De volledige passagierslijst ligt voor belangstellenden ter inzage aan onze Bureaux. Missie tentoonstelling A.M.A. Algemene Missie-actie Leiden 1949 Wordt de Missie-tentoonstelling tm Leiden gehouden van 8 tot 16 Octo ber a.s., de actie ter bereiking van het doel wordt nu reeds ingezet, en, wie wij ook vroegen, zij wilden allen gaarne medewerken om het succes straks te verzekeren. Ook de sport laat zich niet onbe tuigd. Alle voetbal-verenigingen, welke werden aangezocht om wed strijden te spelen ten bate van de missie, gaven per kerende post het antwoord: graag. En waar er maar een R.K. Harmo nie of Fanfare is, daar hebben ook de spelende en blazende leden be loofd, de wedstrijden met muziek op te luisteren. Wanneer ge dus hoort, dat er een wedstrijd is ten bate van de missie, toont dan uw belangstelling. En, als ge donateur van sport- of muziek vereniging zijt en ge hebt daardoor vrije toegang, koopt dan tóch een kaartje. De K.N.V.B. gaf verlof tot het spe len van de wedstrijden ten bate van de Missie. Op Zondag 26 Juni te 2.30 uur zul len wedstrijden plaats hebben te: Noordwijk: S. J. C.Weteringse Boys. Langcraar: AltiorLisse. Roelofarendsveen: D. O. S. R.V. V. L. V. Leiderdorp: MeerburgAlphense Boys. Warmond: WarmundaV.V.S.B. De wedstrijden welke op Zondag 3 Juli worden gespeeld, vertellen wij de volgende week. Katholieken! Toont uw liefde voor de sport en uw liefde voor de Missie. Nieuw Feuilleton I Wij maken vandaag een aanvang met een nieuw feuilleton, een span nende roman MAN OVERBOORD, VERDRONKEN Gisteravond is een lid van de be manning van het Nederlandse mo torschip „Orelli", liggend in de Coen- haven le Amsterdam van boord ge slagen en verdronken. Het is de 21- jarige M. S. Beekman uit Goutum (Fr.) Zijn stoffelijk overschot is ondanks urenlang dreggen nog niet gevonden. HANDGRANAAT IN GARAGE GEGOOID. In de afgelopen nacht is door een ruit van een garage in het Walcher- se dorp Nieuw- en St. Joostland een handgranaat geworpen, die echter niet tot ontploffing kwam. Onmiddel lijk stelde de rijkspolitie een onder zoek in. De hulpverleningsdienst bracht de granaat op een weiland tot ontploffing. Een politiehond, die men aan de granaat had laten ruiken had onmid dellijk enige eigendommen van ze kere H. weggehaald. De man werd voor nader onder zoek aangehouden, doch heeft tot nu toe geen bekentenis afgelegd. ^^NGEVEER 3000 van de 5000 sta kende West-Berlijnse spoormannen stonden gistermorgen gereed vo or het behandelen van binnenkomen de goederentreinen. Tijdens de nacht waren alle voorbereidingen genomen voor het instellen van een nooddien st, teneinde de voorziening van West Berlijn niet ingevaar te doen komen. De anti-communistische stakers be sloten het interzonale verkeer naar de stad weer te laten lopen, maar de staking van de Berlijnse luchtspoor baan wilden zij voortzetten. Ook generaal Petrof van de Rus sische transportdienst heeft gezegd, dat het beginnen van een nooddienst een zeer ernstige situatie zou schep pen. De Russen zouden dit beschou wen als een inbreuk op him rech ten op het controleren van het spoorwegverkeer. Alle partijen waren er tegen De locomotieven stonden gisteren onder stoom. Zij wachten echter te vergeefs. „Wanneer de spoorwegdi recties geen treinen aan de zonegrens wil overgeven", aldus een vertegen woordiger van de stakers, „bewijst dit, dat de Russen de blokkade wil len doen voortduren". De spoorweg directie had namelijk verklaard, dat de stakers zich moesten melden bij de Rechsbahn .wanneer zij aan het werk wilden, maar niet moesten trachten een nooddienst in te stellen. <£m koAAeUjz... „Het is Farizeïsme het Heilig Hart van Jezus te vereren en kwaad te spreken van of onenigheid te zaaien onder zijn medemensen." C. in „De Linie".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1