Wimp. Evert Castelein-Wisselbeker ging naar Delft Verrassingen bleven uit £2nze Samrubriek tie VRIJDAG 34 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „Golfbrekers" vochten in spannende tweekamp WOOR HET EERST, sedert de oprichting, zijn de dames en heren van de R.K. Zwemvereniging „De Leidse Golfbrekers" tezamen opge trokken, om hun naam hoog te houden in een tweekamp, waarbij de dames en heren van „Raket uit Delft als tegenpartij fungeerden. En het moei direct gezegd worden, dat de Leidenaars hun naam inderdaad hoog hebben gehouden, ook al gingen de Delftenaren strijken met de „Evert Castelein-Wisselbeker", die boven deze ontmoeting was gesteld. Het gaat immers niet op de eerste plaats om de overwinning, maar om een prettig, sportief en enerverend gevecht. Dedeelnemers en vele toeschouwers zul len moeten toegeven, dat dit gisteravond in „De Overdekte" het geval was. Leidse dames waren sterker Waarom dan redenen te zoeken, die oorzaak waren, dat de wisselbeker niet in Leiden bleef? Men zou inder daad kunnen zeggen dat, wanneer het alleen tussen dames gegaan was, de Golfbrekers zeker gewonnen zou den hebben. De Leidse heren zwom men voor het eerst in een dergelijke wedstrijd en moesten veelal in hun Deltfse tegenstanders de meerdere erkennen. Men zou dan ook kunnen zeggen dat, wanneer slechts de eerst- gepiaatsten zouden meetellen bij de puntenwaardering, de Delftenaren waarschijnlijk geen beker meegekre gen zouden hebben. Van elke serie werden echter de twee eersten aan gerekend. Maar dit alles is niet no dig; De Leidenaars hebben verloren met evenveel ere, als zij met plezier gezwommen hebben Overigens was het verschil in de eindstand niet zo groot. „Raket" ver wierf 1803,2 punten en de Golfbre kers 1925,6, zodat de Delftenaren met 122,4 punten gewonnen hebben. Bijzonder grote prestaties werden niet geleverd, maar in het verband van deze jonge vereniging en de aard van de wedstrijden gezien, mag toch de tijd van 21,1 sec. op de 25 meter schoolslag dames, genoteerd voor A. v. d. Klugt (Golfbrekers), zeer goed genoemd worden. Bijzondere presta ties van de Delftenaren vonden we de tijden 16,3 voor 25 meter borst- crawl dames, 15,5 voor dito heren, 39,0 voor 50 meter rugslag heren, 1.30,0 voor 100 meter schoolslag he ren, en 38,4 voor 50 meter borstcrawl dames. De stemming bij deze tweekamp was prima en de spanning zo nu en dan zeer groot. We denken slechts aan de 100 meter schoolslag dames, op welk nummer de Leidse dames voor sterk doorgaan. Doch reeds bij het eerste keerpunt had Delft de lei ding, al deed Corry, van Gastel nog zo haar best, langzaam werd de af stand groter en bedroeg tenslotte bij na 10 meter. Zeer spannend waren voorts de estafettenummers; de 3 x 25 meter schoolslag heren werd door door de Leidenaars slechts met 0,7 sec. verlóren, nadat de derde Golfbre ker een grote achterstand bijna ge heel had ingelopen. Tijdens de pauze werden de aan wezigen verrast met een demonstra tie schoonspringen door mej. Betty van Gastel, terwijl de 7-jarige Marcel Bonnet een klaterende ovatie kreeg, voor twee dappere duiken vanaf de hoge springplank. Na afloop van de wedstrijden, wel ke werden ingeleid met een wel komstwoord van de heer J. Koele- wijn, voorzitter van de „Golfbrekers", reikte de heer Evert Castelein per soonlijk de wisselbeker uit aan de captain van de Delftse ploeg, de heer Th. Romeyn, daarbij de hoop uitspre kend, dat de Delftenaren deze beker het volgend jaar niet cadeau zouden krijgen! De heer Romeyn dankte voor de prettige en sportieve strijd en hoopte, dat de Golfbrekers het vol gend jaar de beker in Delft kwamen terughalen. De leiding van de tweekamp be rustte bij de heer N. Moonen, die zon der grote haperingen de nummers vrij vlot achter elkaar liet passeren, mede dank zij de accuratesse van de heer P. Lut, die het secretariaat waarnam. De uitslagen. 50 meter schoolslag dames: Hanny v. d. Stok (L.) 47,0, Greetje Zandvliet (L.) 47,9. 50 meter schoolslag heren: F. v. Rossum (D.) 41,4, H. Kamps (D.) 44,4. 25 meter borstcrawl dames: B. v. Leeuwen (D.) 16,3, L. Schilperoord (D.) 18,4. 25 meter borstcrawl heren: J. v. d. Stap (D.) 15,5, T. van Schaik (L.) 16,0. 50 meter rugslag dames: P. de Vroege (D.) 44,7, B. Paddenburg (L.) 47,5. 50 meter rugslag heren: F. v. Ros sum (D.) 39,0, B. Perquin (D.) 42.6. 100 meter schoolslag dames: J. Jan maat (D.) 1.34,9, C. v. Gastel (L.) 1.44.8. 100 meter schoolslag heren: Th. Ro meyn (D.) 1.30,0, R. Rippe (L.) 1.38.0. 50 meter borstcrawl dames: J. Breedveld (D.) 38,4, A. Kleys (D.) 43,4. 50 meter borstcrawl heren, C. Bu- zing (D.) 37,2, T. Kemperman (L.) 38,7. 25 meter schoolslag dames: A. v. d. Klugt (L.) 21,1, C. Schoon (L.) 21,6. j not out bleven. 25 meter schoolslag heren: C. Baars (L.) 20,7, J. v. d. Stap (D.) 21,3. 25 meter rugslag dames: B. v. Leeuwen (D.) 20,0, B. Paddenburg (L.) 21,5. 3 x 50 meter schoolslag dames, Ra ket 2.24,5, Golfbr. 2.25,4. 3 x 50 meter schoolslag est. heren: Raket 2.12,2, Golfbr. 2.16,2. 3 x 25 meter schoolslag est. dames: Golfbr. 1.8,0, Raket 1.9,0. 3 x 25 meier schoolslag est. heren: Golfbr. 1.6,3, Raket 1.7,0. 3 x 50 meter wisselslag est. dames: Golfbr. 2.28,0, Raket 2.0,0 gediskw. 3 x 50 meter wisselslag heren: Ra ket 1.59,4, Golfbr. 2.10.1. 3 x 25 meter wisselslag dames: Ra ket 1.1,6, Golfbr. 1.6,0. 3 x 25 meter wisselslag heren: Ra ket 0,57,8, Golfbr. 1.10,4. CRICKET NED. CRICKET BONDS-ELFTAL— YORKSHIRE GENTLEMEN De Yorkshire Gentlemen hebben in het tweedaagse crickettournooi tegen het Nederlands bondselftal op het Rood en Wit-terrein te Haarlem gewonnen met 2 runs en nog 6 wic kets in handen. De Engelsen, die Woensdag een score hadden bereikt van 119 voor 5, zetten gisteren hun innings voort en brachten het tot 186, waartegen het NCB-elftal 164 runs had gesteld. De Engelsen ston den nu voor de zware taak om in twee uur en twintig minuten, 194 runs te scoren om de match te win nen. Zij slaagden daarin volkomen, want na twee uur hadden zij 195 runs gescoord voor het verlies van 4 wickets, waarbij, Terry met een prachtige 65 en Cumming met 50 De Wimbledonkampioenschappen H WAS WARM op Wimbledon en een record aantal toeschouwers drong ronil de speelvelden, waarbij de belangrijkste ontmoetingen op deze vierde dag de parijen van de derde ronde in het herenenkelspel waren. In de strijd om.de laatste 16 was ook van Swol betrokken en na een uitstekende partij tegen de Chileen Balbiers slaagde hij er in de achtete eindstrijd te bereiken. Van Swol versloeg Balbiers Het was een merkwaardige partij tennis, die beide spelers lieten zien. Op sommige ogenblikken werden de meest eenvoudige ballen gemist en daar tussen door kon men genieten, zowel van de zijde van Van Swol als van de nummer één van Chili van voortreffelijke staaltjes tennistech niek en -tactiek. Van Swol was in de eerste set zeer vast. Zuiver waren zijn returns en het behoefde geen verwondering te wekken, dat hij de eerste set vrij gemakkelijk won, (63). In de twee set verloor van Swol zijn servicegame, nadat de Chi leen met 1-0 de leiding had genomen In eeta oogwenk stond het toen 61 Balbiers. In de derde set werd fel gestreden en na 55 wist onze landgenoot de elfde en ook de twaalf de game te winnen, met een prach tige stopvolley tot slot. In de laatste set beging de Chileen steeds meer fouten. Het kwam voor, dat Balbiers na een ace met de vol gende bal double fault maakte. Hij kreeg verscheidene kansen om te smashen, maar Van Swol lobde uit stekend en zo gebeurde het dat Bal biers tenslotte enkele goede scorings kansen miste, waarbij zelfs een smash in het net belandde. Bij de stand 3-2 voor Van Swol nam onze land genoot in de zesde game de leiding. Hij won deze, maar Van Swol maak te de soheidsrecher duidelijk dat de bal, waarmede hij gescoord had, uit was geweest. Een sportieve geste welke zeer gewaardeerd werd. Het werd nu in plaas van 4-3, deuce en Balbiers won de game, 3-3. Nu zagen wij weer een Van Swol op zijn best. Met harde keurig geplaatste drives bracht hij de Chileen in het nauw en ook zijn vollies waren voor een groot deel onhoudbaar. Nadat Bal biers twee matchpoints had over leefd wist Van Swol tenslotte de set met 64 en zodoende de match te winnen. Nel Hermsen was de beste speel ster van de partij tussen de combi naties HermsenBrennan en mevr. Seghers en mevr Boutin de Franse speelsters. Onze landgenote wist het HET CIRCUIT VAN ZANDVOORT Noordzee Aangezien Zondag a.s. voor de auto- mobiel- en motorraces der K.N.M.V. en K.N.A.C. te Zandvoort zeer grote belangstelling wordt verwacht, zulks mede met het oog op het feit, dat voor die dag het Zondagsrijverbod niet geldt, heeft de politie te Zand voort uitgebreide maatregelen geno men om een vlotte afwerking van het verkeer te verkrijgen. Ofschoon de wedstrijden te 12 uur beginnen, wordt er rekening rnede gehouden, dat de grote stroom reeds vroeg in de ochtend naar Zandvoort zal ko men. Door middel van wegwijzers wordt de bezoekers aangegeven langs welke wegen zij het gemakkelijkst het circuit kunnen bereiken. In verband met de training zal het circuit ook Zaterdag de gehele dag zijn gesloten. De motorrijders trai nen 18 uur, terwijl de sportwagenbe stuurders oefenen op Zaterdagmorgen van 9 tot 12 uur en Zaterdagavond van 18 tot 19 uur. Voor toeschouwers blijft het uit de aard der zaak moge lijk deze training bij te wonen. voordeel van haar snelle service en gespreid volleren voortreffelijk uit te buiten, maar in de tweede set kwam ook haar Ierse partner beter op dreef en het was deze speelster, die toen de meeste punten voor de Nederlands-Ierse combinatie scoorde. Alle acht geplaatste spelers be reikten op de vierde dag de laatste 16 in het heren enkelspel. Verrasisn- gen vielen er dus niet te noteren, al hadden de titelhouder Falkenburg en de zesde geplaatste speler Drobny vijf sets nodig om het zo ver te bren gen. Falkenburg sloeg Asboth, die het vorige jaar de halve eindstrijd bereikte met 64, 75, 26, 0—6, 64. Uit deze cijfers blijkt wel heel duidelijk hoeveel moeite de Ameri kaan met zijn Hongaarse tegenstan der heeft gelhad, want Falkenburg won 21 en Asboth25 games. As both kreeg een daverende ovatie, toen hij het veld verliet. Nadat het two sets all stond vlogen plotseling duizenden toeschouwers naar court numero een. waar de match werd gespeeld. Wat eigenlijk de doorslag heeft gegeven ten gunste van de Amerikaan? De machtige service van Falkenburg en de krachtige smashes van de titelhouder, zou men kunnen zeggen. Want hiermede verzamelde hij meer punten dan de Hongaar, die zijn drives overigens prachtig onder controle had en met scherpe passings de Amerikaan vele malen tot wan hoop bracht. Als een bewijs, hpe fel de strijd werd gevoerd, moge het feit dienen, dat in de eerste set in acht games deuce werd bereikt^ As both leidde, nadat hij.de eerste twee sets na scherpe strijd had verloren, in de derde met 42, waarop Fal kenburg de set liet lopen. Hetzelfde gebeurde in de vierde, waarbij het kennelijk de bedoeling van de Ame rikaan was om zich te sparen voor de beslissende vijfde set. Asboth won de eerste game op zijn service, over, 31, 42, 53 en daarna was maar Falkenburg nam de leiding het afgelopen. De partij had twee uur geduurd. Het gevecht tussen Drobny en Patty duurde nog een kwartier lan ger. Patty, de reuzendoder van vo rige kampioenschappen, begon op nonchalante wijze, maar in de twee de en derde set kwam de Ameri kaan er steeds beter in en wist tal rijke malen de Tsjech met prachtige drives te passeren. In de vierde set trok Drobny van leer, 60. En ieder een verwachtte een fel omstreden vijfde en beslissende set. Doch zover liet Drobny het niet komen. En zo revancheerde de Tsjech zich, want in 1947 had Patty hem in vijf sets in de kwart eindstrijden geslagen. VOETBAL G.D.S. Het tweede elftal speelt in de serie wedstrijden van Nieu- werkerk a.s. Zondag tegen Zwervers 3. Aanvang 12 uur. Vertrek per rij wiel 10.30 uur vanaf de Ham. Tevens speelt a.s. Zondag een GDS-combina- tie tegen Hazerswoude I te Hazers- woude. Aanvang 2 uur, Leider: Q. Houdijk. De afdeling Gymnastiek geeft Zaterdagavond half acht een open luchtdemonstratie op het voetbalter rein. Voorafgegaan door de tamboers en hoornblazers van de Zeeverken ners uit Leiden wordt te kwart voor zeven afgemarcheerd van het school plein. WIELRENNEN PRONK GEWOND De Nederlander Jan Pronk, die Zaterdagavond a.s. in internationale stayers wedstrijden op de Oerlikon- baan te Zurich zou uitkomen, zal verstek moeten laten gaan. Hij heeft onlangs te Keulen een zware val gemaakt en daarbij een pols gebro ken. Jubileumboek „Njord" 1874-1949 Door mr. A. J. Landaal. Uitg. H. E. Stenfert Kroese's Uitg. Mij. De nakomelingen van het huidige geslacht „Njord" mogen de tegen woordige Zwanenridders en hun ge schiedschrijver mr. A. J. Landaal on getwijfeld wel zeer dankbaar zijn. Immers, mr. Landaal en het huidige bestuur van de roemruchte studen tenroeivereniging „Njord" hebben niet alleen veel bijgedragen om het jaar 1949 tot een der beste Njord jaren te maken, zij hebben ook ge zorgd, dat hetgeen in de afgelopen 75 jaar tot geschiedenis voor Njord is geworden ,werd vastgelegd in een gedenkboek, dat niet alleen om de fijn typografische uitvoering door H. E. Stenfert Kroese's Uitgevers Mij., maar in 't bijzonder om de waarde- vollle inhoud het bezit tot een genot maakt. Het is eigenijk onbegrijpelijk, dat de geschiedenis van een zo bekende vereniging van Leidse studenten, die driekwarteeuw lang in binnen- en buitenland successen behaalde, met eerder in boekvorm werd vastge legd. (Het gedenkschriftje van 25 jaar geleden kan moeilijk een ge denkboek worden genoemd). Wellicht nog te juister tijd is de uitgave van dit prachtige gedenkboek tot stand gekomen, omdat het nog vele, zeer vele belevenissen vertelt van oud-roeiers, die zelf de gege vens hiervoor hebben neergeschre ven. „Oud-Njord" zal zich verlustigen in de schatten van historische gege vens, die dit jubileumboek bevat, de huidige en toekomstige roeiers zul len en kracht uit putten om de tradi tie en de oude roem van Njord voort te zetten Mr. Landaal heet nu in korte tijd twee jubileumboeken het licht doen zien, dat van „Pro aPtria" en nu van „Njord". Hij heeft het gedaan op voortreffelijke wijze door alle we tenswaardigs vast te legen in een boekwerk, dat meer dan 250 pagina's telt en dat daarvan zijn we over tuigd door ieder, die het in handen krijgt, van begin tot einde zal wor den gelezen. MOTORSPORT SPAANS MONTESA-TEAM NAAR ASSEN Bij de organisatie van de T.T.-ra- ces te Assen is de officiële inschrij ving binnen gekomen van een Spaans Monesa-team, dat met de bekende Llobet en Leopolda Mila in de 125 cc een aanval zal doen op de Italia nen en de Nederlandse Eysink- equipe. Dit laatste is intussen reeds versterkt met de Wit uit Zenderen, terwijl oude Ovenhuis uit Alber- gen met DKW heeft ingeschreven. Voorts is de inschrijving binnenge komen van de kampioen van Spanje Juan de Ortueta, die ook in 1948 tot de deelnemers aan de races op het bekende circuit van Drenthe heeft behoord. Ortueta zal op 9 Juli uit komen op een 350 Velocette en een 500 cc Norton. Zijn landgenoot Juan Kutz Martinez is een nieuweling in het Asser T.T.-kamp en zal starten op een 500 cc Guzzi. Het officiële Guzzi-team is echter nog niet be kend, evenmin als dat van de Gilera. Wel zal de bekende Nello Pagani, die in de 125 cc „kanspaard" wordt ge acht, starten in de 500 cc klasse met een vier-cylinder Gilera, waardoor de concurrentie in deze klasse on getwijfeld zal toenemen. Uit Denemarken zijn inschrijvin gen binnen gekomen van Jensen op een 350 cc Velocette en van Soren- sen op een 350 cc Norton. Beiden zijn in Assen reeds eerder aan de start verschenen. Australië zal vertegen woordigd worden door Pherson. Er zijn nog niet veel Nederlandse inschrijvingen ontvangen maar de KNMV heeft alle rijders, die in het bezit zijn van een internationaal startbewijs anderen mogen niet starten aangeschreven en binnen kort zullen dus ook wel onze Neder landse kopstukken hun namen op de deelnemerslijsten plaatsen Reeds staan genoteerd Jac Schot op een 500 cc Norton, Holsteenge op een 125 cc Eysink en Van Rijssel op een 125 cc Sparta. De Nederlandse Spoorwegen heb ben besloten op de dag der races de ochtendtrein te versterken en ook te doen stoppen in Hooghalen, zodat het inleggen van een extra trein over bodig is geworden. Eveneens zal te Hooghalen een reportagepost voor de radio-uitzending worden geves tigd, waardoor de luisteraars niet alleen van De Haar maar ook van Hooghalen indrukken zullen krij gen. De circuit-omroep zal ook nu worden verzorgd door Philips. POSTDUIVEN Leidse concourscommissie. Wed vlucht met oude duiven vanaf Dour- dan, afstand 440 km. Aantal vogels 295, gelost te 6.15 met wind uit Noordelijke richtingen. Ie duif te 14.25.27; laatste 16.28.10. De uitslag was: J. Degen 1; H. Moenen 2, 4, 11, 28; P. van Griensveen 3; R. Pet 5, 12, 52; J. van Alphen 6, 7; F. Mie- remet 8; J van Seggelen 9; J. van Dort 10, 34, 40, 61. „HET OOSTEN" Ned. Bond v. Zaterdagvliegers Op Zaterdag 18 Juli hield boven genoemde vereniging een wedvlucht met oude duiven vanaf Creil pl.m. 353 km. De duiven werden gelost om uur met N.W. wind. De eerste duif werd geconstateerd om 3.46.6 uur, de laatste prijswinnende duif om 4.54.20 uur. De uitslag was als volgt: 1. W. Burgy, 2, 5, 8, 10, 23, 26, 31 J. Boekkooi, 3. D. Zuidam, 4, 18 A. v. Gennip, 6, 7, 11. 27 H. E. Chrisiaan- se, 9. W. Alting, 12, 16, 30 A. Rooda, 13, 15, 29 J. Schipper, 14. B. Singe- ling, 17, 24, 32 J- P. Groenendijk, 19. Tj. de Wit, 20, 28 P. Groenendijk, 21. J. Faas, 22. J. L. de Weerd, 25. F. Breedijk. WATERPOLO MaasDe Zijl 35. Was het elk jaar, dat de Zijl zijn eerste wedstrij den verloor, dit jaar gaat het veel beter en werd zelfs uit van Maas gewonnen. Voor rust een fel aanval lend Maas, maar, als deze aanvallen zijn afgeslagen, weet Roman fraai door te breken en de Zijl de leiding te geven (01). Onze stadgenoten behouden hierna het beste van het spel en met een ver schot van Prevo wordt de stand spoedig 02, terwijl opzwemend door dezelfde speler de stand tot 03 wordt verhoogd. Maas geeft zich niet gewonnen en nog voor rust is het door de links- en midvoor 23. In de tweede helft blijft Koos Pre vo danig op schot en met twee goede doelpunten komt de overwinning voor de Zijl in 't zicht. Stug verdedi gend geeft Maas slechts vlak voor het einde nog een derde doelpunt (35). L.Z.C. 3Haarlem 3 0—5. Een aardige wedstrijd met veel zwem men, goede doelpunten van Haarlem enslecht schieten door de L.Z.C.- ers, waardoor enkele verdiende te- genpunten om hals werden gebracht. Bij rust was de stand reeds 02, terwijl in de weede helft Haarlem nog drie doelpunten wist te maken, alzo een eindstand van 05. ZEILEN WEDSTRIJDEN „BRAASSEMERMEER" De zeilvereniging „Braassemer- meer" houdt haar nationale wed strijden op Zaterdag 9 en Zondag 10 Juli, aanvang resp. 3.30 en 10 uur. Op Zaterdag 2 Juli sluit de inschrij ving in de diverse klassen en de strijd tussen Draken, Regenbogen, Valken- en Vrijheidsj achten, Olym- piajollen, Sharpies, Pampus- en 16 m2 Eenheids jachten en de 12 Voets- jollen kan weer beginnen. Alle correspondentie betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw-Vennep. Onze Problemisten-wedstrijd. Thans kunnen wij een begin maken met het publiceren, van vraagstuk ken, welke waren ingezonden voor de probleem-wedstrijd. De ingezon den vraagstukken waren grotendeels van geen bijzonder gehalte, vooral, en dit was ook wel het zwaartepunt voor de problemisten, bepalen de punten voor originaliteit de slot- stand. Hier zijn dan ook maar enkelen, die zich hiervoor verdienstelijk heb ben gemaakt. Ook hebben wij ver schillende vraagstukken af moeten keuren wegens bijoplossingen, ver wisselbaarheid der zetten, figuran ten en on-economische slag verlen ging en andere constructie-fouten. Ook waren er nog vraagstukken (buiten weten van de inzender!!), die reeds elders waren gepubliceerd, hoe wel wij van plagiaat niet direct mogen spreken. Thans doen wij een beroep op alle oplossers voor het opsporen van bij-oplossingen of andere fouten welke wij gaarne binnen 14 dagen na plaatsing tegemoet zien. Zijn er bin nen deze vastgestelde tijd geen op merkingen binnengekomen, dan be houdt elk probleem zijn toegewezen aantal punten. Vervolgens is ook nog een woord van dank op zijn plaats aan de heer G. Zonneveld uit Hille- gom, die als mede-jurylid voor deze wedstrijd zijn belangstelling getoond heeft. Ook vragen wij de belangstel ling van alle lezers voor de proble men, waardoor de inzenders van de ze wedstrijd hun werk beloond zien. En nu gaan wij dan tot het publiceren van de eerste vraagstukken, welke voor een bekroning in aanmerking komen. Probleem no. 66. Auteur: P. v. d. Kwartel, Leiden. Ingezonden onder motto: Wit-Zwart I Dit probleem behaalde de le prijs met 27 punten. H SS 3 88 m -I «s 'v "M. 5 ÉH 1§g' 88 9 fM Hf §n m 88 HH fHI m fê Zwart: 5, 9, 10, 14, 18, 22, 23, 28 en 36. Wit: 19, 24. 25, 27, 37, 39, 41 en 47. Aanvangstand echter niet mooi, doch afwikkeling zeer fraai en slot- stand origineel. Dat is het enigste vraagstuk, dat een nieuw motief ver werkt heeft. Probleem no. 67. Auteur: J. A. J. Wortman, Hazers woude. Ingezonden onder motto: „De Landman" no. V Dit probleem be haalde met 25 punten de 2e prijs. Zwart: 8, 11, 17, 19/21, 23, 26, 27, 30 en 35. Wit: 28, 48 3, 36, 39, 40, 43/45, Aanvangstand heel mooi en afwik keling zeer verdienstelijk, doch eind stand brengt niets nieuws. Als de slotstand verdienstelijker geweest was, had dit vraagstuk ongetwijfeld de le prijs verworven. Voor beiden geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen en opmerkingen zien wij binnen 14 dagen gaarne te gemoet. Afgekeurde Problemen. De volgende vraagstukken hebben wij moeten afkeuren wegens de aan wezige bij-oplossingen en andere constructiefouten o.a.: Motto: 00 IV wegens bij-oplossing. Motto: Zwart-Wit II, reeds elders gepubliceerd. Motto: Zwart-Wit IV, eindstand re mise. Motto: Wit-Zwart IV, wegens po sitionele winstgang. Motto: De Landman I, II, III, we gens bij-oplossingen. Overige vraagstukken komen wel voor publicatie in aanmerking, doch behaalden zulk een gering aantal punten wegens verwisselbaarheid der zetten en andere on-economische slag verlengingen, dat zij voor een bekro ning niet in aanmerking konden ko men. Oplossingen pr. nos. 5964. No. 59: Wit 37—31, 48—43, 38—32, 26—21, 42—38, 44—39, 40x49, 35x44, 43—38, 44—40, 50x8, 31x13 gew. No. 60: Wit 19—14, 39—33, 40—34, 35x13 gew. No. 63: Wit 50—40, 21—27, 43—39, 44—40, 42—38, 48x28. No. 64: Wit 35—30, 37—31, 42—37, 22x11, 17x19, 25x5 gew. Goede oplossingen ontvangen van A. C. v. Vliet, Vinkeveen; A. H. Turk, Noord wijk. Correspondentie. A. C. v. V. te V. Wat betreft pr. no. 59, zal ik u schrijven. verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! 40. De jakhals merkte Wim- pie's twijfel op. Hij ging verder zonder zich in het minst gegriefd te voe len: „Ik ben maar een ge wone jonge, weet je. Ik ken dat misschien niet al lemaal zo mooi zegge as jullie, maar daarom heb ik toch wel es gelijk, al zeg ik het zelf." Ondanks Wimpie's twij fel voelde hij toch een eer lijke bewondering voor de oprechtheid van de jakhals. Hij her innerde hoe moeilijk het dikwijls was,, om twijfel van anderen te ver dragen als je dacht dat je gelijk had. „Kijk nou es," ging de jakhals ge moedelijk verder. „Neem mij nou als voorbeeld. Er gaan allerlei wilde verbalen over ons slechte karakter en zo de wereld door. Maar wie heeft dat sprookje voor het eerst verzonnen? Wij zijn helemaal niet slecht. Wél zijn we lelijk, dat geef ik toe„ maar dat kenne wij niet helpen. Alweer had de jakhals gelijk. De uil keek geamuseerd van Wimpie naar de jakhals en knikte af en toe met zijn wijze hoofd. „Maar jullie zijn toch verscheu rende dieren?" aarzelde Wimipie, en hij voegde er aan toe, „dat heb ben wij op school geleerd. U bent een carnivoor". „Daar weet ik niks van af", verklaarde de jakhals, „ver scheurende dieren zijn we allemaal. Neem de mensen nou; ze slachten koeien en kippen en paarden en dui ven in de bloei van hun jeugd. Ze snijden ze in stukken en hangen die achter glazen, zo maar in het pu bliek. En ieder loopt er langs en vindt het doodgewoon. Over het op eten wil ik nou niks zeggen, want iedereen moet leven, niet waar?" „En wij jakhalze?" stelde de jak hals zichzelf de vraag, „wat doen wij? Wij wachten rustig, totdat een paard of een kameel, of wat het dan ook is vanzelf dood gaat. Pas al sie goed dood is eten we hem op. Wij zijn tenminste zo fatsoenlij te wach ten totdat iemand van ouderdom sterft. Ik vind dat heel wat anders! En bovendien: je kunt zo'n dooie koe toch maar niet langs de weg late legge? Zo doen we met het opeten nog een goed werk ook. Vandaar dat ik mezelf altijd een ambtenaar noem van de reinigingsdienst. Wij doen nuttig werk. al zeg ik het zelt" „Maar de andere roofdieren dan?" vroeg Wimpie.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6