Mater Amabilis-school NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Stadsnieuws Advertentiën BON VULPENKLINIEK VRIJDAG 24 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Zij geeft levensvorming aan het arbeidende meisje (Van onze bijzondere medewerker). Maastricht en Breda, twee be langrijke steden in het zuiden, zijn vrijwel het eerst begonnen met de oprichting van de Mater Amabilis- scholen. Kort geleden kon de eerste driejarige cursus worden afgesloten. Dat feit gaf ons aanleiding, eens aan de bron van dit n.ieuwe vormings instituut na te gaan, hoe de stand van zaken elders in ons land is. Op het ogenblik zijn tussen der tig en veertig Mater Amabilis-scho- len op gang gebracht. Men kent ze in alle sterk-bevolkte gewesten in Nijmegen en Arnhem, in Leiden en Hilversum. Leiden bezit naast de Katholieke Mater Amabilis-school een soortgelijke inter-confessionele school, die men „Sleutelbloem" heeft genoemd. Straks zal een dergelijke afdeling in Arnhem gaan werken. Vooral in het afgelopen half jaar is dit mooie werk gaan groeien. Aanvullende opvoeding buiten schoolverband. De katholieke actie van de v welijke jeugd in Nederland heeft zich het werk van de Mater Ama- bilis-scholen bijzonder aangetrok ken. In het nationale hoofdbureau aan de Nieuwe Gracht te Utrecht vestigde men een centraal instituut, waar directeur G. A. H. Groothuis en mej. M. H. C. Vendrik de leiding hebben. Men heeft mej. Mia de Poorter bereid gevonden als natio naal leidster van de scholen meer rechtstreeks oo te treden. Nadat het Hoogwaardig Episcopaat zelf de op richting van dit centraal instituut heeft aanbevolen, hoopt men, dat dit nieuwe vrouwelijk jeugdwerk in alle bisdomm'en zal rijpen. Dat is niet te verwonderen, wijl na de oorlog de betekenis van de vrije jeugdvorming sterk is toege nomen; zó sterk, dat de overheid is gaan subsidiëren, en verschillende instanties meer dan gewone belang stelling aan de dag leggen. Dit alles heeft de leiding moed gegeven, aan de Minister van Onderwijs steun en bescherming te vragen. De Mater Amabilis-school, eigen lijk ontstaan uit exDerimenten van de paedagoge mej. Schouwenaars in Maastricht, bedoelt in hoofdzaak te zijn een instituut voor de ontwik keling van de vrouwelijke jeugd boven 17 jaar. Het werk is vooral van opvoedkundige aard "en boven dien bedoeld als voorlichting bij het kennis nemen van de levens-proble men. In de lessen zelf zal het meis je de oplossing vinden van vragen in verband met haar toekomst. Natuurlijk ontbreken de practi- sche lessen niet; het leerprogramma vermeldt: gezondheidsleer, woning inrichting, smaakontwikkeling, li chamelijke oefening en muziek. En de zo noodzakelijke ontsoanning, mits geleid, geschiedt in vrije clubs. Men kweekt belangstelling. Reeds bij het begin was in het Zuiden gebleken, dat m'en niet aan stonds vat heeft op een grote groep van niet-geïnteresseerde meisjes. Toen kwam men op de gedachte, aan die meisies vorming te geven op fabriek, kantoor of werkplaats. Daarbij ondervond men de mede werking van bedrijfsdirecties, die voor het goede doel vrij gaven met behoud van loon en die zelfs tege moet kwamen bij de betaling van schoolgeld. Men heeft daarmee een goede greep gedaan, want op het ogenblik loopt het storm van aan- vraagsters, die de zogenaamde fa brieksscholen willen bezoeken. En met de gewone Mater Amabilis- school, zowel voor middag- als voor avondcursus, is het- al niet anders. Dat is natuurlijk verblijdend; het vervult de leiding nochtans met grote zorg. Want de vraag dringt zich op: vervaagt door die overrom pelende belangstelling niet het ka rakter van de school? De Mater Amabilis-school heeft namelijk haar eigen sfeer en klimaat. Zij is de tussenvorm van school en jeugd beweging; en haar leerkrachten zijn op die vorm geïnstrueerd, dank zij het vormingscentrum, dat zij tevo ren moesten doorlopen. Die grote zorg sti'ekt zich ook uit tot het pro- bleem; waar de leerkrachten van daan te halen? Niet eenieder is na melijk geschikt; zo'n leerkracht mag bijvoorbeeld niet redeneren: ik geef aan die school mijn opgedragen 'es, en dan ik maar weer weg. Neen, de lerares moet zich onderdeel voelen van een team, dat leiding geeft aan de meisjes op school. De ideale vorm van onderwijs is, dat slechts kook- en naailessen wor den gegeven op school, in dit geval de Huishoudschool, maar dat de ove rige vorming volledig in huiselijke sfeer geschiedt. De Mater Amabilis- school zou zelfs mislukken, als ze slechts school was, zonder meer. Na tuurlijk is de hele vorming confes sioneel zoals de inrichting van' ons onderwijs confessioneel is. Iets an ders is natuurlijk, dat in streken met een gemengde bevolking parallel plannen worden uitgevoerd. Tenslotte: deze nieuwe methode van vorming van het katholieke ar beidende meisje zou niet volkomen zijn, indien de leiding geen rekening hield met zekere voorzorg, omdat ook reeds meisjes van 14 tot 17 jaar in de bedrijven werkzaam zijn. Ver der is men gericht op nazorg, die dan evenzeer het jeugd-accent zal hebben. OEGSTGEEST Boerenleenbank. De rente voor 1949 werd als volgt vastgesteld: Spaargelden: Vrii leden 2.25 pet., vrij niet leden 2.16 r>ct., beide tot een maximum van f 3.500.Spaargelden boven ƒ3500.1 pet.; Deposito's met 1 jaar opzegging 25 net.; Voorschot ten: hypothecaire dekking 3.5 pet.; andere dekking 2-75 pet.; Lopende re keningen: Debet 4 pet.; Crediet vrije gelden leden VA pet.: idem, niet le ien VA pet.; Verenigingen 1 pet.; Ge blokkeerde gelden 1 pet.; Optie reke ningen 1 Dct.; Beleggingsrekeningen l%pct.; Provisie lopende rekeninen }A pet. over de hoogste zijde met een minimum van f 2.50. Enkele cijfers over 1948 en per 31 December 1948. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn over of per 31 December 1947. Aantallen 98 (94), Dagboekposten 4100 (3039), Geblok keerde gelden ƒ69.553 93 033.799.13), Kas ontvangsten f 1.378.561.09 Kas uiteaven ƒ1.348.711 64. Aantal spaar boekjes 679 f657). Toevertrouwde SDaargelden ƒ399 234.18 (393.375.01). Rente vergoed aan spaarders 6 817.87. Aantal lopende rekeningen 65 (58). Totaal verleende credieten in looende rekening ƒ126.950. (45.680) waarvan opgenomen ƒ85.062.50 (37 079.11). Op lopende re kening zonder crediet f 72.677 86 (87.352.72). Ontvangsten op looende rekening ƒ1.191.662.55 (499.332.47). Uitgaven op looende rekening 1 256.293.22 (536.920.36) Omzet oo lopende rekening 2.447.955.77 (1.036 252.83). Aan renten werd op lopende rekening ontvangen ƒ3.449.29 en uitgegeven ƒ889.13. Uit staande voorschotten 9.738.03 (7.201.72) Bij de Centrale Bank werd gestort 1.566.209.91 en opgenomen 1.657 387.42. Het tegoed bij de Cen trale bedroeg 336.391.83 (404.569 35) Aan rente werd door de Centrale Bank vergoed f7.644.53 (9.174. Saldo postchèaue en girodienst f2.801.46 (3.737.20). De omzet bij deze instelling was 140.586.62. Saldo andere banken ƒ569.51 (833 40). Om zet andere banken ƒ76.967 63. Reke ning, balans en verlies en winst re kening werden goedgekeurd. Enkele wijzigingen van het Huishoudelijk re glement werden goedgekeurd. De heer L. Th. Menken en C. M. den '-'ollander werden herkozen als lid an de Raad van Toezicht. ALPHEN AAN DEN RIJN Anjerdagcollecte. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt de jaarlijkse Anjerdagcollecte in deze gemeente gehouden op Woensdag 29 Juni. De doelstelling van het Anjer fonds, dat een onderdeel is van het Prins Bernhardfonds, is, mede door publicaties in dit blad, genoegzaam bekend. Schuur verbrand Gisteravond brak brand uit in de schuur van de heer J. de Jong aan de Heerenweg, waarin juist enkele', dagen te voren een wagen hooi gelost was. De brandweer was spoedig onder lei ding van de dir. de heer Snijders aanwezig en kon daardoor verhinde ren dat de aangrenzende huizen ge vaar liepen. De schuur en de voor raad hooi branden totaal uit. Over de oorzaak tast mén in het duister, daar hooibroei om deze tijd niet mogelijk is. De eigenaar is niet verzekerd en lag reeds te bed bij het uitbreken van de brand. Onder leiding van de heer Groothuijse wordt een onder zoek ingesteld. Verkeersexamens Gisteren en vandaag (Donderdag en Vrijdag) za gen wij door de straten steeds op be- uaalde afstanden schoolkinderen per rijwiel of als voetganger met een cijfer op de borst zich door het ver keer bewegen. Op tal van hoeken van straten bevonden zich politie agenten, die controleerden. Om de situatie's wat moeilijker te maken waren plotseling verschillende stra ten verboden voor alle verkeer of alleen voor wielrijders, kortom er waren situatie's geschapen «lie de leerlingen nog nimmer te voren in onze gemeente gezien zullen hebben. Over het algemeen was de heer Groothuijse tevreden en hij hoop* slecchts dat het geleerde ook steeds in de praktijk zal worden gebracht. Voetbal Daar de KNVB aan het organiserend comité geen toestem ming heeft verleend, om tijdens de Laura-week een voetbalwedstrijd te doen spelen tussen twee combinaties van verschillende verenigingen, zul len naar alle waarschijnlijkheid de elftallen van Alphen en Alphia, zo mogeijk versterkt met een drietal spelers, elkander ontmoeten. BODEGRAVEN Reis ouden van dagen. Vrij gun stig waren de weersomstandigheden, toen de ouden van dagen hun jaar lijkse reis aanvingen. Een file van 86 auto's vertrok om 12 uur uit Bode graven in \de richting Leiden. Het doel van de tocht was Wassenaar. De Wegenwacht in de persoon van een inspecteur sloot de stoet. De eerst halte was het Wassenaarse strand waar een consumptie werd gebruikt en van de zee genoten. In het Patronaatsgebouw van Wasse naar was alles in gereedheid ge bracht voor de koffietafel. De 350 be jaarden lieten het zich goed smaken. Door de binnenwegen werd de thuis reis aanvaard, waar men tegen 9 uur arrriveerde. De vlaggen wapperden. De muziek deed zich horen en daar gleed de eerste wagen voor het Beursgebouw om zijn vrachtje te lo zen. Het uitstappen duurde welhaast een uur, voordat allen in het gebouw aan de koffie zaten. Neen, dit zal een volgende keer toch anders moeten. De heer Kaarssen, vice-voorzitter van het comité, sprak dan een slot woord. waarin hij allen en alles be dankte, die aan het welslagen van deze dag hadden medegewerkt. Hij memoreerde ook het feit dat de bur gemeester, mr. Croles, in Wassenaar zijn „onderdanen" was komen opzoe ken en hen daar reeds had toege sproken. De boerenlekendichter P. Rooseboom zei, traditie-getrouw, nog een toepasselijk gedicht op. Na een laatst hoera werden de verwende ouden van dagen naar hun haardste den teruggebracht en zochten ook de vele belangstellende kijkers hun wo ningen weer op. BOSKOOP Geboren: Geertruida Adriana, d. van J. H. van Heiningen en A. van Tol; Joanna Jacoba Maria, d. van J. Compeer en M. C. T. Vermeulen; Johannes Franciscus, z. van C. J. van der Wal en J. C. Leijs. HAZERSWOUDE (Dorp) Soldaten-huldiging. Woensdag avond vergaderde het bestuur van het Huldigings-comité voor gedemo biliseerde militairen uit Indonesië. Besproken werd om de uit Indonesië terug gekomen militairen in het laatst van September, wanneer het grootste aantal teruggekeerd is, te huldigen, gelijk met degenen, die al teruggekeerd zijn. ROELOFARENDSVEEN Zwemvereniging opgericht. In de Pancratiuszaal waren Donderdag avond naar schatting ruim 150 zwem- liefhebbers en hebsters bijeen geko men, om te trachten tot oprichting van een zwemvereniging te komen. Reeds lange tijd heeft zich in onze gemeente, met het zovele gunstig hiervoor gelegen water, het gemis van een goed georganiseerde zwem vereniging doen gevoelen. Er moesten vele conventies over wonnen worden. Het gemeentelijk zwembad heeft echter veel tot het zwemmen bijgedragen, alhoewel dit ook zeer zeker tevens de noodzaak van een zwemvereniging op Kath. grondslag heeft gedemonstreerd. Ge lukkig daarom dat de initiatiefne mers gevonden zijn, om een vereni ging, met als doel een gezonde zwem- sportbeoefening, op te richten. Naast de vele jeugdige zwemsporters kon pastoor Ligthart ook een woord van welkom richten aan meer bezadigde sportsmen, en in 't bijzonder dr. A. v. d. Bijl, het bestuur v. d. R.K. Zwemver. „Swift" uit 's-Gravenhage en het badpersoneel van het zwem bad, onder welks deskundige leiding de op te richten zwemvereniging zal worden getraind. Er zijn hier in Roelofarendsveen vele goede zwem mers en zwemsters, aldus de pas toor, maar de sport zelf wordt in een te klein verband beoefend. Spr. meent, dat het goed zal zijn een ver eniging voor dames en een voor he ren op te richten, dus beide geschei den, maar onder een centraal be stuur. Hierna was het woord aan de heer J. v. Liempt van de zwemver. „Swift". Deze besprak de noodzaak van een kath. zwemvereniging, waar van er thans reeds twintig bij K.N.Z.B. zijn aangesloten. Alhoewel wij nog niet nationaal of internatio naal uitkomen, zal dit toch zeer bin nenkort in ons bereik liggen, en dit zal dan tevens een propaganda naar buiten moeten zijn. Waar het op het ogenblik om gaat is dat wij er zijn. Ook hier zijn alle noodzakelijke fac toren voor een zwemvereniging aan wezig. Ook de voorz. van „Swift" en tevens bestuurslid van de K.N.Z. de heer P. v. d. Brink richtte een kort woord tot de aanwezigen, daar in meer de nadruk leggend op het organisatorisch verband. Spr. is ver heugd dat de R.K. zwemsport gaat meespreken en zeer goed staat aan geschreven, waardoor zij haar be stuursleden in de K.N.Z.B. heeft ver kregen. Daarom ook Roelofarends veen hierbij aangesloten, om te trach ten gezamenlijk propagandist te zijn voor de R.K. zwemsport. Met jeugdig enthousiasme werd dit kernachtig woord beantwoord, doordat velen zich spontaan als lid in lieten schrij ven. Uit deze leden werd een voor lopig bestuur gevormd. Voor de he ren: W. J. Reijnders, P. H. Verdel en R. Broesterhuizen. Voor de da mes: mevr. ElstgeestVesseur, mej. Co Kraan en mej. Tini Stockmann. Pastoor Ligthart deed mededeling dat deze zwemvereniging allen, woon achtig in Alkemade, die lid wensen te worden, zal aannemen, en ook. dat niet-katholieken als lid zullen prijs op stellen. Voorts installeerde worden aangenomen, indien zy daar spr. het voorlopig bestuur met de wens, dat de op de volgende „con stitutionele" vergadering de grond slag zal leggen tot vervolmaking de zer vereniging, en er zich intussen nog velen als lid bij dit bestuur zul len aanmelden. Met een kort dank woord werd deze oprichtings-bijeen- zwemvereniging een lange en mooie komst besloten. Wij hopen dat deze toekomst tegemoet zal gaan. LEIDSE UNIVERSITEIT. Caslaagd voor het candidaatsexa- m.n Nederlands recht: de dames C J. L. v. d. Berg te Amsterdam en B. W. Craanen te Den Haag en de he ren C. P. A. de Marees van Swinde- ren te Bilthoven; J. A. M. van Nis pen tot Sevenaar te Den Haag; H- Th. M. Meeusen te Rotterdam; J. J. v. d. Vijver te Rotterdam; L. C. Cam- bon te Den Haag en J. W. S. Pabon te Den Haag; voor het doctoraal exa men Nederlands-Indisch recht: mej. J. Spier te Voorschoten en de heren N. C. Beudeker te Leiden; D- Jonge- jan te Boskoop; P. J. A. Korver te Den Haag; o. P. Snoep te Den Haag en H. Drop te Den Haag. EINDEXAMENS R.K. HOGERE BURGERSCHOOL. Geslaagd voor eindexamen Afde ling A: G. Alders, J. Bentvelzen, den Hoorn; J. Blonk, Leidschendam; F. Castelein. M. Castenmiller, Katwijk; H. Faassen, Rijswijk; J. Geerlings, B. Hendriks, F. Hosman, T. Kallenberg, K. Lafleur, Rijswijk; A. van der Ma de; Jos. van der Meer, Roelofarends veen; F. Meiman, J. Meijer, Jacq. Sommeling, T. van der Voort, K. Vreeburg, Lisse; N. van 'der Zalm, Noordwyk; H. Zwetsloot. Voorhout. Afgewezen 4 candidaten. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Leiden. Uitslaande brand bij de fa. Kat Kantoorruimten uitgebrand Gistermiddag, om even over een uur, is brand ontstaan in het kan toor van de kunstvuurwerkfabriek van de fa. Kat, aan de Haarlemmer weg, vermoedelijk door zelfontbran ding van een kist met windlucifers die zich in het kantoor bevond. De 56- jarige arbeider A. H. uit Oegstgeest werd door een steekvlam in het ge zicht en aan de handen verwond. Na verbonden te zijn in het Acad. Zie kenhuis kon hij huiswaarts keren. Spoedig was de brandweer, onder leiding van de ondercommandant, de heer W. A. Kosten, aanwezig, om het vuur met drie stralen te bestrijden. In korte tijd was men de brand meester, hoewel niet voorkomen kon worden, dat het uit drie vertrekken bestaande gebouwje geheel uit brandde. Reeds was het gevaar geweken en beperkte de brandweer zich tot het nablussen, door het schoonmaken van de zolder, toen plotseling, om even over twee uur, zich een hevige ont ploffing voordeed, die tot ver in de omgeving hoorbaar was. Een mand fles met spirituslak, die zich op de zolder bevond, was omgevallen, waardoor de uiterst brandbare in houd over de zoldering liep en.door de brandgaten naar beneden stroom de, om terecht te komen op de be gane grond, waar de vuurhaard nog nasmeulde. Vier personen werden door deze ontploffing gewond. Zij werden onmiddellijk naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Hedenmor gen is een van hen, de 25-jarige vuur-1 werken A. Meerbeek uit Leiden, aan de bekomen verwondingen overleden. De andere drie slachtoffers, de 40- jarige vuurwerker A. W. P.. brand weerman L. G. en brandweerman J. H., alle uit Leiden, hebben ernstige brandwonden opgelopen. De 22-jari- ge vuurwerker L. P. M. uit Leiden kreeg lichte verwondingen aan z'n handen, maar kon na verbonden te zijn het Acad. Ziekenhuis weer ver laten. De brandweer bluste het vuur met twéé stralen. In een deel van onze editie van gis teren berichtten wij reeds het ont staan van deze brand, onder toevoe ging dat naar ons van de zijde van de fa. Kat werd medegedeeld er zich geen explosieve stoffen in het kantoor bevonden. De oorzaak was toen echter nog niet bekend. Van de kantoor-inventaris en administratie ve bescheiden kon niet veel gered worden. De brandkast bleef behou den. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. 3e Voordrachtsavond door gevorderden. Grote belangstelling was er voor deze avond, waarop de gevorderde leerlingen ten beste gaven, wat zij met hun leraar hadden voorbereid. De hoofdleerkrachten en leerkrach ten waren ruimschoots vertegenwoor digd op 't programma zo ook de leer lingen. Veel en mooie muziek kreeg men te horen. De schaduwzijde even wel was: te veel en te lang. Dit pro gramma had twee avonden kunnen vullen. Twee delen van Mozart's Con cert a gr. t. vormden het gelukkig begin. De heer Franco Mendes bege leidde zijn élève aan de twede vleu gel. Het ingelaste brokje Handel werd door de vrolist kranig gespeeld. Me juffrouw Korswagen kwam met twee leerlingen voor déclamatie uit. een mooie sonore mannenstem, een sub tiele jonge vrouwenstem. Beider voordracht was bijzonder beschaafd van dictie, Van Eeden's gedicht, ter plaatse, te lang. Dat succes geïncas seerd kan worden met een kort en krachtige voordracht heeft de ver tolkster v. d. „Danse rituelle de feu" mogen ondervinden. De fluitist, die van Debussy „Syrnx" had gekozen heeft wel wat hoog gegrepen. Twee zangeressen lieten zich horen. Zij ma ken goede studie bij mevr. Ludolph, en zongen naast enkele soli ook twee mooie duetten. Eveneens werd en- semblespel beoefend. „Concert voor 2 piano's in c gr. t." van J S. Bach. De heer Franco Mendes is een groot bewonderaar van Bach's mu ziek. Geen wonder, dat hij zijn beide leerlingen trainde de gecompliceer de polyphonie zo klaar en duidelijk mogelijk te verklanken. Namen noemden wij niet maar willen toch een uitzondering maken door de heer de Nic een pluim op de hoed te steken voor de prijzenswaardige wedergave van Voormolen's „Suite de clavecin pour piano". Na de pauze wachtte de toehoorder de „sympho nic Bes gr. t." van J. Chr. Bach; het orkest onder leiding van Henk Geir- ftaert. Onlangs hoorden wij dit werk door hem in de Hooglandse Kerk maken en hebben wij met waarde ring hierover gesproken. Het pro gramma vermeldde nog heel veel; wat de verwachting hoog gespannen hield, maar dat wij niet meer ge hoord hebben. Bravo voor de diverse discipelen voor wat zij deden. Bra vo voor de leraren, die hun paeda- gogische gaven ten dienste stelden aan de ontwikkeling van het talent van hun leerling. Bravo voor de heer Franco Mendes, de directeur en de ziel van de muziekschool. Gaarne memoreren wij, dat mejuffrouw van Rossum ook ditmaal uitmuntend ver schillende begeleidingen verzorgde. J. Kortmann. LAATSTE BERICHTEN DE RAMP VAN DE „ROERMOND Nader vernemen wij, dat de zo noodlottig geëindigde vlucht van de PH-T-er niet de 100e vlucht op de route naar Indonesië via Mauritius was. Het was de 57e retourvlucht dus de 114e vlucht op dit trajecct. Berichten reeds geplaatst in een onze vorige oplage). SLACHTOFFERS KANAALBOOT RAMP NOG NIET GEVONDEN. In strijd met het gisteren gemelde wordt te Oostende verklaard, dat de duikers er tot nog toe niet in ge slaagd zijn de lijken te vinden van de vijf leden der bemanning van de „Prinses Astrid", die in de machine kamer vertoefden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Juni. Vee. Aanvoer: 7 fokstieren, 10 slachtdieren, 97 kall en melkkoeien, 66 varekoeien e. a.; 150 vette koeien, 10 pinken, 2 vette kalveren, 184 nuchtere kalveren, 20 vette schapen, 154 weideschapen, 748 lammeren, 25 zeugen, 320 mest- varkens 551 biggen, 3 paarden, 4 veulens, 26 bokken en geiten. Pry- zen: kalf- en melkkoeien 450825, varekoeien e a350—575; weide- schapen 6080, mestvarkens 50 70, biggen 3550. Handel matig. Kaas. Aanvoer 34 partijen Goudse kaas en 8 partijen Leidse kaas Totaal 92 partijen. Prijzen: Goudse: zware 1.80, le soort 1.68 —1.73, 2e soort 1,65—1.67 en 1ste soort Leidse kaas 1.621.63 per kg. Handel goed. WOERDEN 22 Juni. Kaas. Aan gevoerd 234 partijen. Prijzen le soort 1.68—1.73, 2e soort 1.63—1.67, zware 1.77, extra zware 1.85. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN, 23 Juli. Groente. Aardbeien 1730 cent, Fram boosaardbeicn 2344 cent per half pond; kropsla 1.502.20, aardappe len 89, boskroten 35, bloem kool 611, bospeen 6—12 per 100; peulen I 5.108.20, peulen II 2.903.80, doperwten 4.104.60, capucijners 4.905.40, tuinbonen 1.902.30. kassnijbonen 11.50 13.50, idem stek 7.509.50 per 10 kg., augurken grof 12.25 per 25 kg. TER AAR, 23 Juni. Groente. Kas snijbonen 1.051.35, idem stek 70 85 cent per kg., peulen 2.70 7.90, doppers 4.304.90, capdoppers 4.905.60, tuinbonen 1.802.20 per 10 kg., bospeen 916 cent per bos. sla 1.502.20 per 100 stuks, waseen 1216 cent per kg., bloem kool 136 cent uer stuk. aardbeien 35 cent, idem klein 916 cent per doosje, aardbeien 1.45 per slof. t Voorzien van de H.H Sacramenten dei- Stervenden, overleed geheel overgegeven aan Gods H. Wil, geheel onverwachts, onze in nig geliefde Echtgenote Moeder. Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder MARIA VAN ACKEREN Echtgenote van JOHANNES THEODORUS GERARDUS KLA VERWIJDEN in de ouderdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam, J. Th. G. Klaverwijden en Familie. Leiden. 23 Juni 1949. Mirakelsteeg 14. 3323 De gezongen H. Mis van Requiem, als uit vaartdienst, zal gehou den worden in de Pa rochiekerk van O. L. Vrouw Onbevl. Ontvan gen (Hartebrug op Maandag 27 Juni te 8.20 uur, waarna de be grafenis vanuit de kerk te 10 uur op de R. K. Begraafplaats „Zijl poort." Rozenkransgebed: Zon dagavond te 6.30 uur in de Kerk. t Heden overleed, ge heel onverwachts, onze lieve Opoe MARIA KLAVERWIJDEN geb. VAN ACKEREN in de ouderdom van 77 jaar. Marie, Flip, Jan en Nel. Lies. Mientje. Pieter, Hendrik en Theo Jansen. Leiden. 23 Juni 1949. Waardgracht 22. 3322 tTot onze diepe droef heid, overleed he den, geheel onverwachts onze lieve Opoe MARIA KLAVERWIJDEN geb. VAN ACKEREN in de ouderdom van 77 jaar. Corry, Marie, Jantje, Cobie, Theo en EUy Klaverwijden Leiden. 23 Juni 1949. Vredenhof 2. 3322 t Voorzien van de Ge nademiddelen der H. Kerk. overleed onze lieve Opoe MARIA KLAVERWIJDEN geb. VAN ACKEREN in de ouderdom van 77 jaar. Bart. Cor en Jan Velthuizen. Leiden, 23 Juni 1949. Geerengracht 10. 3322 t Voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden overleed in het Academisch Zie kenhuis. tot onze grote droefheid door een noodlottig ongeval, on ze innig geliefde dier bare Zoon, Broer. Be- hu wdbroer. Oom en Neef ALBERTUS THEODORUS JOHANNES MEERBEEK in de leeftijd van 25 j. Leiden: J. Meerbeek Th. MeerbeekKriek Willemstad Ourapao: J. G. van Leeuwen. L. van Leeuwen Heemskerk Zoetermeer: H. J. van Haastert H. M. A. v. Haastert- van Leeuwen Leiden: Wim. Thea. Jan. Leiden, 24 Juni 1949. Pasteurstraat 50a. De gezongen Requiem zal gehouden worden a.s. Dinsdag 28 Juni in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Onbe- Viekt Ontvangenis (Har tebrug) te 9.30 uur, waarna de begrafenis vanuit de kerk te 11 uur op de R. K. Be graafplaats aan de Zijl poort. 3343 Rozenkransgebed Vrij dag-. Zaterdag- en Zon dagavond te 8 uur Pas teurstraat 50a. Maan dagavond na het Lof in de kerk. TTot mijn overgrote droefheid, overleed na een noodlottig pn- geval. mijn innig gelief de. onvergetelijke ver loofde ALBERT MEERBEEK in de leeftijd van 25 j. Githa Zomer Vogelenzang, 24-6-'49. Vogelenzangseweg 338. Door een tragisch on geval overleed mijn trouwe medewerker A. TH. MEERBEEK A. J. Kat. Dir. Kon. Ned. Kunst vuurwerkfabriek te 3342 Leiden. Hiermede vervullen wij de droeve plicht U kennis te geven van het overlijden, ten ge volge van een droevig ongeval, van onze ge achte collega BERTUS MEERBEEK. Voor de vele blijken van belangstelling, die wij mochten ondervinden bij onze 25-jarige Echtvereni ging betuigen wij onze algemene en oprechte dank. C. P. Tetteroo E. TetterooStraver en kinderen. Mgr. Broerestraat 15. Voorhout. Juni 1949. Nivea Klitwortelolie 65 ct. Nivea Brillantine 90 ct. 1 f Schuifspeldjes p. krt. 9 ct. 10 Krulspelden 49 ct. Zakkam m. leder étui 47 c. i Grote Haarkam 49 ct. Mum tegen transpiratie 1.50 Odorex98 ct. 100 HAGELWITTE ENVELOPPEN 1.—. BREESTRAAT 145. Nette werkster gevr. voor Woensdag en Zater dag van 912.30 uur. Aan melden na 7 uur. Kamer- lingh Onneslaan 20. 4248 Abonneert U op het Parochieblad f tfwilum GaWaj per Jaar. f4.50 per kwartaal fl.20 per maand f0.4o Bureau: Papengracht 32, Leiden Telefoon 20935

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3