Qwte Gemeenteraad Voorschoten UITTOCHT VRIJDAG 24 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In de vergadering van de gemeen teraad van Voorschoten waren afwe zig de heren C. v. d. Werf en Jac. Nell. Van diverse ingezetenen van Voorschoten was een adres binnen gekomen. gedateerd 30 April, dat mededeling deed van schade, welke loslopende koeien hadden veroor zaakt, terwijl werd verzocht de ver ordening inzake het laten loslopen van honden in haar geheel te her zien en wel in dier voege, dat de be palingen ook zullen gelden voor koeien; voor beide diersoorten zou dan de eis tot het dragen van een herkenningsteken moeten worden ge steld. Zij verzochten voorts een ..koeienbelasting" in te voeren. Na dat B. en W. hierover hun standpunt hadden uiteengezet gaven zij de Raad in overweging het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Verschillende raadsleden gaven hierop hun reactie. De heer Limburg verwees dit adres naar de bittertafel. De heer van der Hulst ging er breed voeriger op in en stelde naar aanlei ding van dit adres nogmaals de wen selijkheid van de hondenpenning aan de orde in tegenstelling tot de mening van B. en W. De voorgestelde koeien- belasting verwees ook de heer van der Hulst in scherpe bewoordingen naar de bittertafel. De heer Viveen stelde voor een „intellectuelenpen- MR. VAN KLEFFENS OVER DE OVEREENKOMST TE BATAVIA. Op een persconferentie te Washing ton zeide mr. van Kleffens gisteren, dat de vooruitzichten voor een blij vende bij legging van het geschil in Indonesië nog nooit zo goed zijn ge weest als thans. Hij gaf een uiteen zetting van de strekking der overeen komst en zeide voorts o a: „Wij wa ren in December j.L gedwongen tot wat men kan noemen een chirurgisch ingrijpen, teneinde de democratische toekomst van Indonesië veilig te stel len tegen de aanslagen van gewapen de benden en communisten en dit in grijpen heeft een kankergezwel weg genomen, dat de levenssappen weg zoog uit een ordelijke en stabiele re gering in Indonesië." De „Times" van heden schrijft, dat het zorgvuldige en geduldige werk van de UNCI, gesteund door een on bekrompen houding van de Neder landse regering, veel van het be staande wantrouwen ten aanzien van het geschil in Indonesië heeft wegge nomen. Het blad geeft een kort over zicht van de inhoud der overeen komst en zegt ten slotte: In dit alles weerspiegelt zich een nieuw en meer hoopgevend begrip en dit is het re sultaat van het werk van redelijke mensen aan beide zijden. TREINBRAND IN ENGELAND. Vorige nacht is brand uitgebroken in de sneltrein EdinburgLonden, nabij Beswick, op de grens van Schot land en Engeland. Twee wagons zijn door de vlammen vernield en de rei zigers konden enkel door de vensters ontkomen. Drie reizigers, naar men meent Amerikaanse toeristen, zijn gewond en moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Een dertigtal post zakken is vernield. De oorzaak van de brand is niet bekend. BEVESTIGING VAN TAN MALAKA'S DOOD. Een officiële republikeinse woord voerder te Batavia heeft hedenmor gen tegenover Aneta de dood van Tan Malaka bevestigd, over wiens executie de laatste tijd reeds ver spreide, doch nimmer bevestigde be richten de ronde deden. Volgens de ze woordvoerder kan worden ver wacht, dat binnenkort van officiële republikeinse zijde details over de dood van Tan Malaka zullen kunnen worden gegeven. KOSTBARE VONDST IN EEN SCHELP Een 13-jarig meisje uit Schiedam was enkele dagen geleden op het strand van Hoek van Holland schel pen aan het zoeken. Zij vond ook een gesloten schelp, maakte die open en vond een wit-gouden ringetje, 18 karaats, met brilliant. Het meisje is er mee naar huis gegaan, heeft het papa getoond en toen deze zich bij c-en deskundige overtuigd had van de waarde van het kleinood, heeft hij de politie te Hoek van Holland ver wittigd. Deze is nu bereid inlichtin gen te verschaffen aan degene, die nieent eigenaar of eigenares van de ring te zijn. ning" in te voeren met vermelding van de genoten opleiding. Deze spre ker vond de datum 30 April slecht gekozen. 1 April zou beter zijn ge weest. De brief, waarin de beplanting van de Rijndijk door de Rijkswaterstaat wordt afgewezen, had niet de sympa thie van de heren van der Hulst en Griffioen. De VEBO, vereniging ter bevordering van de Agrarische Be langen in de Rijnstreek, die op 14 September een tentoonstelling te Leiden organiseert, ontvangt 50. subsidie uit de gemeentekas. Het subsidie van bijz. kleuter scholen. B. en W. deelden mee, dat zij in de volgende vergadering zullen komen met een voorstel, de subsidie van 8.voor de bijzondere kleuterscho len te verhogen tot ƒ25.per leer ling. Mevrouw Romijn-Oostveen kon de samenstellers van dit voorstel een woord van hulde niet onthouden. De heer Fortanier sprak namens de K.V.P.-fractie zijn tevredenheid over het voorstel uit. De hondenpenning komt. B. en W. hadden rapport uitge bracht inzake de hondenpenning. In dit rapport zagen B. en W. van in voering van de penning af. De heer van der Hulst betreurt dit ten zeer ste. In een lang betoog bespreekt hij wat er van de regeling is terecht ge komen, argumenteert verder, dat in voering van de penning een betere oplossing zou geven. De heer Dode- weerd zegt, dat ook het verkeer veel last van loslopende honden onder vindt. De heer Fortanier wijst op de schade aangebracht aan park en plantsoenen. Ook de heer Sirks valt de drie bovengenoemde heren bij. Wethouder van Vliet zet nogmaals het standpunt van B. en W. uiteen. Tenslotte wordt een motie voorge steld door de heer van der Hulst, die met 6 stemmen voor en 5 tegen wordt aangenomen, zodat wel tot in voering van de hondenpenning zal worden overgegaan. De Raad keurde de voorgestelde subsidieering van kinderuitzending naar herstellingsoorden goed. Voor de gemeente betekent dit, dat zij /0.40 per verpleegdag in de kosten zal bijdragen per kind gerekend. De maximum-subsidie zal voor 1949 mo gen bedragen 200. De geldlening ad 200 000.voor dekking van de stichtingskosten van de 44 middenstandswoningen werd met 10 stemmen tegen 1 aangenomen. De heer van der Hulst kan zich met de rentebepalingen aan deze lening verbonden niet verenigen. Bij besluit van Gedeputeerde Staten is vastge steld de lijst van gemeenten, waarop art. 29 van de Drankwet van toepas sing is. D.w.z. dat in gemeenten, waar de bebouwde kom meer dan 5000 in woners telt, de vergunningen, die na 1 Mei 1904 zijn verleend moeteri wor den gesplitst in een tap- en sliitver- gunning. Thans komt Voorschoten ook op die lijst voor. Hoewel door B. en W. nog pogingen in het werk zijn gesteld om deze beslissing ongedaan te maken, zien ze thans geen argu menten meer om bij de Kroon in be roep te gaan. De Raad verklaarde zich hiermede accoord. De vuilverbranding. De vuilverbrandingsoven toont te kenen van verval en de onlangs plaats gevonden explosies scheppen een onhoudbare toestand. De repara tiekosten zijn besomd op ruim 1900.zodat een crediet van 2000 beschikbaar moest worden gesteld. De heer Fortanier maakte de op merking of een openbare inschrij ving niet juister was geweest. Dit zou volgens de voorz. teveel tijd in beslag nemen en de reparatie was dringend. Hierna werd het voorstel aangenomen. Het voorstel inzake legesverorde ning werd behoudens enkele opmer kingen aangenomen. Het komt hier op neer, dat een enkelvoudig pas poort bij eerste aanvraag 13.gaat kosten en een collectief paspoort 25.Hierin zijn begrepen voor het eerste geval 10.rijksleges en voor het tweede geval 20.rijksleges. De resterende legesgelden komen ten goede van de gemeente. Verlenging van een enkelvoudig paspoort kost thans 2.en van een collectief pas poort ƒ3.—. Bewijzen van Nederlan derschap, dienende als reispapier worden verhoogd van 2 50 tot 4. een bewijs van Nederlanderschap wordt vastgesteld op 1. Reizende schoolkinderen. Punt 20 van de agende: Initiatief voorstel van de heer C. Fortanier in zake wijziging van de regeling tot het verlenen van tegemoetkomingen ex art, 13 der L.O.-wet 1920 en het daarop betrekking hebbende voorstel van B. en W. De bespreking van dit voorstel nam geruimen tijd in beslag. Genoemd artikel handelt over een eventuele vergoeding van reiskosten voor het bezoeken van inrichtingen van B.L.O. en M.U.L.O. Volgens de heer Fortanier was de bestaande re geling en berekening nadelig voor het grote gezin. Deze verhouding achtte hij niet juist en derhalve stel de hij een radicale wijziging voor. Inzake deze regeling kwam ook de meerderheid van het College van B. en W met een voorstel, dat minder radicaal is en bedoeld is als de gulden middenweg. Derhalve stelde de meer derheid van B. en W. voor het voor stel van B. en W. te aanvaarden en het voorstel van de heer Fortanier te verwerpen. De heer Fortanier merkte hierbij op, dat hij het betreurde, dat zijn voorstel niet in zijn geheel was over genomen. Het tegenvoorstel had zijn sympathie niet. De grote gezinnen verkeren toch al in een moeilijke si tuatie en hij verzoekt derhalve zijn voorstel ernstig tè bezien. De heer Dodeweerd zegt, dat wij reëel moeten blijven en een gezonde basis moeten houden. Het voorstel- Fortanier brengt onvoorziene conse quenties mee. De heer Viveen merkt op, dat het voorstel-Fortanier hem wel sympathiek is. maar hij maakt bezwaar in deze vorm- hij wil af wachten wat erbij de regeringsinstan ties uit de bus komt. Hij acht het be ter dit te laten rusten. Wethouder Schrama vreest, dat de rijksregeling nog We] eens lang op zich kon laten wachten, Inderdaad zal het voorste] van de heer Forta nier een offer van de gemeente vra gen, maar hij acht het billijk, dat de gemeenschap deze kosten draagt. Te vens verwacht hij. dat de aanvragen ten hoogste met 50 procent zullen stijgen. Diverse raadsleden gaven daarna nog hu^» meningen ten beste. 7,o vroeg de heer Viveen nog of Ge- Schrama zeide hierop, dat dit 'n goed zouden keuren. Tevens was het hem bekend, dat de regering hard aan een nieuwe regeling werkte. De heer Schrama zede hierop, dat dit een goed motief was om het voorstel door te laten gaan. Dit kan dan voor hogere instanties slechts een stimulans ziin! Het voorstel-Fortanier kwam hier na in stemming Het vier stemmen (de K.V.P.-fractie) voor tegen zeven stemmen w.erd het voorstel verwor- oen. Het voorste' van de meerder heid van B. en W werd daarna met 10 tegen 1 stem aangenomen De heer Fortanier stemde tegen. Gekomen tot de rondvraag opende de heer van der Hulst de rij van sprekers en uit een klacht over het stemlokaal aan de Haagse Schouw Voor zieken en ouden van dagen is het bestiigen van een trap aldaar bezwaarlijk. Me vrouw Romijn maakt een bemerking over de toestand, zoals deze zich voordoet od de tekenschool. De heer Sirks stelt het verplaatsen van de overgang even voorbij de R.K. kerk aan de orde. Hij acht deze overgang levensgevaarlijk. Ook deze situatie zal nader worden bekeken De heer van Dodeweerd merkt op, dat het badhuis V/2 dag word* gebruikt en V/2 dag niet Vraagt of er niet een mogelijkheid bestaat om „schoolba- den" voor de kinderen in te voeren. Voorz. antwoordt, dat indertijd som mige schoolbesturen hier bezwaar te gen hadden gemaakt, maar hij wilde het nog wel eens vragen. De heer Mooy begeeft zich on het terrein van de woningnood. 2/5 van de aanvragen betreffen aanvragen van mensen van een andere gemeen te. In verband biermede stelde hij voor aan B en W om t.z.t., met een voorstel te komen, dat een aanvul ling geeft op de bestaande verorde- DE H.V.K. BIJ DE TROEPEN De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink bracht een bezoek aan de in, Bantam gele gerde troepen van de 1ste Infante rie Brigade Groep van de C-divisie „7 December" In Maroenggoenoeng zijn de loerah's uit de omgeving bij eengekomen om de nieuwe H.V.K. te begroeten. ningen. Aan de heer Griffioen moest de voorz. antwoorden, dat hij voor zandverstuivingen, die zich in de ge meente voordoen, ook geen oplossing wist. De heer Fortanier zou een paar zwanen in de vijver van het park een versiering voor het park vinden en vroeg of deze beesten niet opnieuw konden worden aangeschaft. „Vrienden van Egmond" A.s. Zondag wordt bij het verlaten van de St. Laurentiuskerk een folder aangeboden onder het motto, „De gene die hier binnengaat, als „Vriend van Egmond" de kerk verlaat". De opbrengst hiervan komt ten goede aan de herbouw van de Abdij van Egmond. De monniken van de St. Adelbertus priorij vragen voor dit bescheiden noodplan ieders belang stelling. HILLEGOM De gaskraan en brand. Een be woner van de Leidsestraat, S., ver gat de gaskraan af te sluiten, terwijl op het gasstel dat brandde een pan met eten stond. Toen het gas stel door de verbrande tafel in de keuken op de grond was gevallen en de buren dit hoorden, gingen zij naar buiten en zagen dichte rookwolken. Daar zowel de bovenbewoners als die van beneden afwezig waren, hebben ,de buren een raam van de keuken stukgeslagen en hun tuinslag op de .waterleiding aangesloten om. te blussen. De materiële schade is aan zienlijk. Door het optreden der buren is een groot onheil voorkomen Personalia. Van de opleidings klasse der St. Joseph-jongensschool aan de Brouwerlaan, slaagden voor het toelatingsexamen Triniteits-Ly- ceum te Haarlem T. Beuk en J. Janssen; voor 't St. Bonifacius Missiehuis H. Janssen. Verkoping. Een woonhuis Sta tionsweg 29 te Hillegom met bloem- bollenschuur, warenhuis, garage etc. alsmede daarachter gelegen bloem' bollengrond, te zamen groot 1 H.A., 73 A. 65 c.A., is verkocht voor f 54000 door Gebrs. Topper. KATWIJK AAN DEN RIJN J De nieuwe klok Gisteravond te 7 uur is de nieuwe klok in de toren bij de Ned. Herv. kerk in gebruik gesteld (De toren is 'het eigendom van de burgerlijke gemeente). Voor deze plechtigheid waren aanwezig burgemeester Woldringh van der Hoop en diens echtgenote, ds Goverts de heren kerkvoogden, de wethou ders Bloot en v. Leeuwen, en de gemeente-secretaris, en notabelen. De burgemeester vond het een vreug devolle taak de klok, die weer over vrij Nederland en Katwijk ma; klinken in beweging te stellen .Ds Goverts dankte voor de sympathie van de burgerlijke gemeente. Dan werd de klok in beweging gebracht, waarna aan het gezelschap de koffie werd geoffreerd. RIJDT NIET MET EEN ELLEBOOG BUITEN HET RAAM De K.N.A.C. wijst op de verkeerde gewoonte met een elleboog buiten het raam te rijden. Het rijden met de armen binnen de portierramen kan een verbrijzelde arm besparen. NOORD WIJK Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert Maandag 27 Juni a.s. te 8 uur. Agenda o.m.: benoeming van een technisch directeur van de be drijven voor electriciteit, gas en wa ter. Personalia Geslaagd voor het examen onderwijzeres bij de Chr. Kweekschool te Leiden mej. E. C. G. Andreas. Voor het te Amsterdam gehou den examen voor de afd. Banket en Broodbakkersbedrijf slaagde onze plaatsgenoot D. Kaptein. Hoofdagent-rechercheur C. Leeflang is geslaagd voor het exa men diploma candidaat-inspecteur van politie van de Alg. Ned. Politie bond. Sportfeesten. Onder auspiciën van de Oranjevereniging te Noord- wijk-Binnen zullen op Woensdag 29 Juni 's avonds te 7 uur op het Sport park aan de Schiestraat sportfeesten worden gehouden in hardlopen jon gens en meisjes 1416 jaar, 1618 80 M., 1820 jaar 100 M. Heren-se nioren 1500 M. Tevens school-estafet- te en senioren-estafette. Schietvereniging De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: N. A. Meiland 98 p. Ie prijs, G. Steenvoorden 96 u. 2e pr; mevr. Lüschen 96 p. 3e pr. Hedenavond heeft de laatste schietavond plaats in dit seizoen. „Steeds Sneller" (Noordwijk) „Steeds Sneller" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Doordan af stand 447 km In concours waren 103 duiven die om 6.15 uur werden gelost, de eerste duif werd gecon stateerd te 14.36 uur en bereikte een snelheid van 891.20 m per min. De uitslag is als volgt; 1 A. Cramer 2. A. Hazenoot, 3 J. v. d. Niet Wzn, 4 L. Hoek, 5 C. v. d. Berg, 6 Gebr. Passchier, 7 Hoek de Vries, 8 en 9 W. Hazenoot, 10 A.Deyselbloem, 11 L. Glasbergen, 12 A. v. Duin. Uit slag junioren was: 1. Tom Verweij, 2 A. Vink, 3 P. J. Warmerdam NOORD WIJKERHOUT GEMEENTERAAD. De muziektent op het Julianaplein gaat weg. Onder de ingekomen stukken was een voor-ontwerp van een nieuwe centrale riolering in het dorp en Zilk. De voorz. zeide, dat B. en W ge schrokken zijn van de zeer hoge kos ten. B. en W. zullen het plan bekijken en t.z.t. in de raad brengen. Voorts was nog ingekomen een ver zoek om verhoogde subsidie voor de bewaarscholen. Naar B- en W. om praeadvies. Op voorstel van B. en W. worden de onlangs door de gemeente gekochte woningen in de Zeestraat van het z.g, „glazen paleis" verhuurd aan de huidige huurders, tegen dezelfde prijs als ze voorheen betaalden, Hierna be sluit de raad aan het gemeenteperso- neel overeenkomstig de rijksregeling een vacantietoelage te geven. Aan C. v. d. Togt en Vink respectie velijk te Noordwijkerhout en Noord- wijk wordt voor 1949 het visrecht ver pacht in de Schippersvaart en de Maandagse Watering tegen een pacht som van f 10,per jaar. Hierna ko men in behandeling de reclames te gen het vergunningsrecht 19401950. De voorz. zegt dat de caféhouders weer eenzelfde request hebben inge diend tegen hun aanslag als het vo rig jaar. B. en W- stellen voor het zelfde raadsbesluit te nemen als vorig jaar. Hiertoe wordt besloten. Zij krij gen dus weer nul op request. Bij punt 7 wordt de verplaatsing van de muziektent welke thans op het Julianaplein staat besproken. De voorz. zegt dat B. en W. van plan zijn de tent achter de Herv. School te zet ten. De tongen komen nu los. Uitein- 1 delijk wordt besloten de tent op te ruimen, een losse vlonder te maken, en deze vlonder voor elk concert op te zetten. De gemeentewerklieden zullen dat doen. Aan L. A. v. d. Burg, alhier wordt een premie toegekend voor de split sing van zijn woning 's-Gravendam- seweg 10 in twee volwaardige wonin gen. Nieuwe salarisregelingen wor den hierna voor werklieden en amb tenaren vastgesteld. SASSENHEIM DE ORANJEFEESTEN. De eerste dag stond in het teken der kinderen. Begonnen werd met een aubade gevolgd door een op tocht der schoolkinderen door de ge meente. Daarna volgde een voorstel ling in de grote loods der N.V. Wes- seling aan de Oosthaven. Ook ver schillende spelen werden gedaan. Op de 2e dag vonden o.a. tonknup- pelen, tobbetje steken en touwtrek- WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND DROOG WEER Droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en voornamelijk in het Zuiden en midden van het land perioden van zonneschijn. Zwakke tot ma tige wind tussen Noordoost en Noordwest. Op de meeste plaat sen iets minder koude nacht, overigens weinig verandering van temperatuur. ken plaats voor welke spelen wel de grootste belangstelling was. Grote hilariteit verwekt de komst van een 4-tal dames bij het touw trekken, die tezamen ongeveer 750 pond wogen en natuurlijk door de tengere tegenstandsters niet over de lijn getrokken konden worden. Zij verkregen dan ook de eerste prijs. Bij de heren was de spanning, vooral aan het einde zeer groot. Ver schillende matches eindigden onbe slist, en werden, na de nodige rust. herhaald. De uitslag van alle spelen luidt al volgt: Ruiter te paard, jongens 1618 jaar: 1. L. van der Hulst, 2. C. Warmer dam, 3. J. Kühn, 4. Nico van Nobelen. Stoelendans 14—16 jaar: 1. Ina Waar denburg, Trees van Stein, 3. Mien v. d. Meer, 4. Imi Potman, 5. Leni van den Berg, 6. Truus Schoo. Hardlopen met hindernissen, jongens 18 jaar en ouder: 1. C. Geerling, 2. J. v. Nieuw koop. 3. J. de Vries. .Ringsteken op fietsen, meisjes: 1. Jeanne van Goe- vorden, 2. Tien Bergman, 3. Trees van Stein. Extraprijs voor versierde fiets: Coby Barnhoorn. Naar de trein, jon gens: 1. J. van Goevorden, 2. Jan Haverkort, 3. Rob. Molenaar, 4. Jan Zandvliet. Was-ophangen voor meis jes: 1. Ali Berbee, 2. Maartje Uitho ven, 3. Corri van der Plas, 4. Jo Le pelaar, 5. Riet Wolfers, 6. Joopje Buijs. Touwtrekken voor jongens: 1. L. van der Hulst, 2. N. van Nobelen, 3. G. Verschoor. Stoelendans voor meisjes van 1620 jaar; 1. Corry v. Zeil. 2. W. van der Voort, 3. T. Fran ken, 4. Corry Hoogervorst. Tobbeste ken voor heren: 1. J. van Nieuwkoop, 2. L. van der Lans, 3. J. de Vries, 4. C. van Goevorden. Stoelendans voor dames: 1. Jo van der Voort, 2. Jo v. Vliet, 3. mevr. KühnKattenberg, 4. M. van der Hoorn. Dames hardlopen met hindernissen van 18 jaar en ouder: 1. G. van Dam, 2. Anni Zee straten, 3. Riet Zeestraten, 4. Willy Van der Voort. Ruiter te paard voor heren: 1. D. de Jong, 2. Leo van der Lans, 3. S. Zeestraten, 4e K. van der Hoorn. Tobbesteken voor dames. 1. G. Tuk ker, 2. Rie van Vliet, 3. T. Beijk, 4. G. Kühn, 5. R. Langelaan. Tonknuppelen voor heren: 1, Th van der Hulst, 2. P van der Zwet 3 C- van der Voet, Touwtrekken dames: 1. groep Uit hoven, 2. groep Verbeek, 3. groep D.O.S., 4. groep Vis,_5. groep van Goe- verden. Touwtrekken voor ploegen van 4 mannen: 1. Baartman en Koning Koning (wisselbeker). 2. Wesseling 3. „Crescendo", 4. Brandweer. Troost prijs: Zonneveld en Philippo- Op het feestterrein waren diverse vermakkelij kheden opgesteld, waar van vooral door de jeugd gebruik werd gemaakt. Een schitterend vuurwerk beslool als gewoonlijk, dit welgeslaagde feest VOORHOUT Toeslag zware arbeid. Met in gang van de 9e periode zullen de toe- slagkaarten voor zware arbeid ZA t.m. ZE 909 in gebruik worden geno men. De desbetreffende naamlijst ol aanvraag voor de 9e periode t.m. de le periode 1950 moet uiterlijk 9 Juli a.s. bij de distributiedienst worden ingediend. WASSENAAR Kwestie van rechtsherstel. Ten aanzien van een adres van J. P. H. Bergman te Wassenaar, houdende verzoek te willen bevorderen, dat hem, een tegemoetkoming wordt ver leend in verband met 't hem z.i. on rechtmatig verleende ontslag uit de politiedienst, heeft een desbetreffen de commissie uit de Tweede Kamer gerapporteerd, dat naar haar mening het verleende ontslag een volkomen correcte toepassing is van het eerste lid van artikel 7 der wet rechtsher stel overheidspersoneel 1946. Naar haar mening ontbreekt elke grond slag tot het verlenen van een tege moetkoming. De Kamer heeft zich verenigd met de conclusie der com missie DE DOOR ETHEL SMITH DORR AN CE „Dat moet er een zijn, dat hij. °p de stoomboot heeft opgeraap', zei ze „Ik verlies mijn zakdoekjes toen zo dikwijls." „Natuurlijk, natuurlijk. Het is lijn en mooi, net als jij." Hij stak het weer in zijn zak. „En nu moet »k er zo gauw mogelijk achter zien ie Ko men, of je me, om in het taalgebruik langs de Yukon te blijven, of je van plan bent, me een wettelijke „claun' op jezelf te geven, kleineEl Do rado dat je bent?" Hu behoefde nu niet te vragen of ze hem wilde aanzien. Ze keek hem aan met de ietwat verwijtende, ver drietige ogen, waarmee ze hem reeds ^erder had aangezien. „Begrijp ik het goed," vroeg ze met strakke lippen, „dat dit een liefdesverklaring van je is?" „Het is schande, dat je er nog naar gissen moet!" riep hij uit, haai' handen beetgrijpend. „Ik heb er wel niet veel slag van, dat weet ik, maar door veel oefening zal het wel beter gaan, dat verzeker ik je. Als je er ook maar- enig idee van krijgt, hoeveel ik van je Hij hield op, toen ze haar handen uit de zijne terugtrok. „De dienst heeft je, zoals je zegt, door je te bevorderen, de vrijheid er toe gegeven." Ze sprak met een waardigheid, die hij nog nooit in haar ontmoet had. „Maar hoe sta je tegenover mevrouw Farrar? Ze schijnt jou bijzonder toegenegen en jjj haar." ..Grace? Of die me vrijgelaten heeft? Hoe zou ze dat kunnen?" „Niet kunnen? Dan moet je me niet kwalijk nemen, dat ik weiger nog langer te luisteren naar je.... je...." „Stt! Louise!" zei hij dringend. „Ik geloof nu, dat ik er eerder met je over had moeten spreken, maar ik had niet gedacht, dat de praatjes in het kamp zo gauw tot je door gedrongen zouden zijn, of dat je ze geloven zou." „Ik heb aan geen praatjes ge loofd; ik wéét het. Ik kan toch niet helpen, dat ik gezien heb, hoe Grace Farrar met heel haar hart van je houdt?" „Juist; ze houdt van me en dat zal ze, hoop ik altijd blijven doen, zoveel als een jongere zuster maar van een broer kan houden." „Jongere... zuster?" Die gestamelde woorden, de vreug de, die zich openbaarde in haar stem deden Rawson beseffen, hoe stunte lig, hoe onbedachtzaam hij zich te genover dit intuitieve meisje gedra gen had. Ze had reeds begrepen, dat er tussen hem en Grace een onver breekbare band bestond, als had ze die ook verkeerd beoordeeld. Het spijt me, liefste, dat ik zo dom en onhandig ben geweest," zei hij. „Kom mee, het is veel te koud om hier zo lang te blijven staan. Loop met me mee, zoals je zo dapper ge daan hebt op de weg van Back of Beyond naar hier. Ik zal proberen je .duidelijk te maken, waarom Grace en ik onze bloedverwantschap zo ge heim gehouden hebben." Gewillig liep ze naast hem verder met een verhoogde blos door het snelle kloppen van haar hart en haar lippen mompelden zoiets van dat ze graag de reden ervan wilde weten. „Uniformen met gekroonde buffels beveiligen hun dragers nog niet te gen verkeerde beoordeling door het publiek, Louise Veeleer schijnen ze beschouwd te worden als het doel wit voor allerlei beschuldigingen; en een der afschuwelijkste aantijgin gen is wel die van partijdigheid." Hij verhaalde haar een der vele gevallen, die hem daarvan overtuigd hadden. De eerste inspecteur, onder wie hij in Dawson gediend had een beambte zo nauw van geweten, als men zelden vindt had een aan trekkelijk nichtje. Toen ze met haar vader naar Klondyke kwam, was hij blij haar te ontmoeten, bracht haar overal in de beste kring, en deed zijn uiterste best om de ruwheden van het nieuwe leven voor hen beiden zo dragelijk mogelijk te maken, zonder ook slechts de geringste guns ten te vragen. Toen ontstond er een wedloop naar Hunter Kreek, waar goud zou gevonden zijn. Velen kwa men er te laat; doch niet de ver wanten van de inspecteur, ze wis ten twee claims te bemachtigen. On middellijk werd door de uitgestote nen het gerucht verspreid, dat dit aan familiebegunstiging te wijten was De zaak kwam in Ottawa voor. En daar werd de inspecteur door poli tieke invloeden en getuigenverkla ringen waar tegen geen bewijzen waren aan te voeren, van zijn ambt ontheven. Grace nu was na de dood van haar man naar de Yukon getrokken, ver getelheid zoekend in hard werken en goudzoeken. Natuurlijk wilde ze graag in de nabijheid van haar broer zijn en, niet beseffend in welke moei lijkheden ze hem brengen kon, had ze zich binnen zijn district gevestigd. Hij maakte zich bezorgd over haar roekeloosheid en zij wilde zijn kans op promotie 'niet in gevaar brengen. Zo waren ze tot hun afspraak geko men om hun verwantschap stil te houden. „En al is het laat, Louise, je bent toch de eerste, aan wie ik het ver teld heb", eindigde hij, naar haar toebuigend om haar in de ogen te zien. „Grace zou het toch zo heerlijk vinden, alsIk geef je de verze kering, dat ze de beste en liefste schoonzuster voor je zijn zal, die je slechts kunt verlangen." „Ik wil je graag op je woord gelo ven," zei het meisje met nadruk, „want het is de laatste moeilijkheid uit het verleden, waaruit je me moest redden." Ze was onweerstaanbaar in haar eenvoud. Zonder zich te storen aan hun omgeving, hield Rawson haar staande en legde haar armen om zijn hals heen. Haar handen klemden zich heel natuurlijk ineen, zoals ze al eens eerder op een andere weg ge daan hadden. „We behoeven geen van beiden meer naar dat verleden terug, Loui se," zei hij zachtjes. „We gaan voor waarts. .samen voorwaarts. altijd. Is het zo niet, liefste?" EINDE

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2