Se £ekW (Sou/tont K.L.M. vliegtuig met 33 inzittenden bij Bari in zee gestort Niemand kon worden gered Belgische staatsscholen vormen „goede heidenen'' Mgr. Beran's arrestatie elk ogenblik verwacht VRIJDAG 24 JUNI 1949 40ste JAARGANG No. 11727 Zal mgr. Beran worden Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" gearresteerd Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Teleioontjes 11.5 yOOR DE TWEEDE MAAL binnen een jaar is gisteren Nederlands na tionale instelling, de K. L. M., getroffen door een ernstige vliegramp, die 33 slachtoffers heeft geëist, elf le den der bemanning en 22 passagiers. Nabij Bari stortte de „Roermond", een Lockheed Constellation, die op 21 Juni uit Batavia vertrok door een oorzaak, die men nog niet heeft kun nen ophelderen, op korte afstand van de kust in zee. Het toestel verliet om 6 uur 8 Nederlandse tijd Cairo, waar het bij hen die reeds van Batavia af de reis meemaakten, nog enkele pas sagiers opnam. Na half elf werd niets meer van het toestel vernomen en naarmate toen de uren van de dag verstreken groeide de onzekerheid op de Nederlandse luchthaven na enkele wisselende berichten tot hoop, die echter in de middag wreed de bodem werd ingeslagen. Men moest hen, die vol vreugde op de thuiskomst van bloedverwanten en vrienden wachtten, mededelen, dat er geen hoop meer bestond, dat de inzittenden van de „Roermond", die juist de hon derdste K.L.M.-vlucht via Mauritius maakte,, in veiligheid zouden zijn. Uit de berichten, die van dat mo ment af uit Bari in Nederland kwa men binnendruppelen, bleek, dat men daar ijlings alles in het werk stelde om de stoffelijke resten der inzitten den te bergen. Overlevenden dat had men helaas aldra moéten vaststel len waren er niet. Men had het toestel als een glinsterende vogel over zien komen, het vervolgens na een explosie in tweeën zien breken en omlaag zie nstorten. De starrt raak te allereerst het water, daarna het voorste gedeelte. Nog even kwam een deel van het toestel boven water, toen zonk het in dertig meter diep water. UIT DE KOERS GERAAKT ZOCHT „ROERMOND" NAAR LANDINGSPLEK? K.L.M.-officials te Rome hebben er op gezinspeeld, dat de „Roermond" misschien uit de koers is geraakt en mogelijkerwijze trachtte op het nabij Bari gelegen vliegveld 'een noodlan ding te maken. Op de Indië-route via Mauritius doen de machines op thuisreis Cairo aan, waarna zij het nonstoptraject naar Nederland als re gel afleggen over Oost-Griekenland, Zuid-Slavië en Duitsland. Dat de „Roermond" zijn weg nam over Zuid- Italië wijst er op, dat de machine uit de koers is geraakt. De „Roermond" die onlangs een gezelschap Amerikaanse journalisten naar Indonesië bracht, is een Lock heed-Constellation van de tweede se rie Connies, die de K.L.M. in gebruik nam. Deze toestellen hebben een zwaarder uitvoering dan die van de eerste serie De secretaris-generaal van de K.L. M., Kooreman, heeft heden aan een correspondent van Reuter verklaard, dat de suggestie van een woordvoer der van de Lockheed-fabrieken, dat er zich ontplofbare stoffen aan boord van de verongelukte „Roermond" be vonden zouden hebben, „fantastisch" was. In de late middag vertrok van Sch-phol een extra-K.L.M.-vliegtuig, de „Edam" met deskundigen naar Bari. Gezagvoerder is de instructeur Sluyter. Als K.L.M.-deskundigen naar mee Van Balkom, general operations manager. Koreman, algemeen secre taris, operations, Malouin, Ameri kaan. algemeen chef vliegdienst, dr. Slotboom, hoofd van de medische dienst en Edward, van flight-opera tions. Bovendien zal een aantal des kundigen van de Rijksluchtvaart dienst de vlucht meemaken. De ma chine zou in de loop van de avond te Bari arriveren, waar dan onmiddel lijk een begin zou worden gemaakt met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. BEWONDERING. VOOR DE VLIEGKUNST VAN DE PILOOT. Vol bewondering zijn de bewoners van Bari voor de piloot, die hoewel zijn moeilijkheden hem aanvankelijk recht boven de dicht bevolkte haven wijk van de stad brachten, toch nog zo gemanoeuvreerd heeft, dat zijn toestel niet de huizen raakte, maar over deze huizen heen zijn vliegtuig naar open zee stuurde. Hoewel het vliegtuig reeds in brand stond en de vleugel in de lucht afbraken, wist hij toch nog voor Bari een catastro phe te vermijden. Zwijgend en met tranen in de ogen keken de bewoners van het Zuid-Ita liaanse kuststadje toe, hoe een voor een de stoffelijke overschotten der slachtoffers op brancards aan wal werden gebracht. De verongelukte passagiers De namen van de passagiers zijn: De heer M. S. Broos, een employé van de B.P.M., het echtgenote en kind, de heer W. van Hasselt met echtgenote en kind, de heer W. J. v. Dordt met echtgenote en kind. dr. ir. A. G. A. Idenburg, van de afdeling personeelszaken van de K.L.M., me vrouw van Esser met twee kinderen, (een jongen en een meisje), mevr J. C. C. Meelhuyzen en de heer S. C. van 't Hof van de Handelsvereniging Amsterdam en echtgenote. Deze pas sagiers waren allen in Batavia inge stapt. In Cairo waren nog aan boord van de „Roermond" gegaan de heer F. G. Dikkers, honorair Brits consul in In donesië en de Egyptenaren Moham med Mustafa-Ahmed, Mahmut Ibra- him-Albaki. Taha Ameth-Eltauchi, Mohammed-Gnasi en Mohammed Abdellatich-Mohassan Bey. De verongelukte bemanning De gezagvoerder: Johan Cornelis Plesman is geboren te Zeist in 1918. Hij behaalde diploma HBS-B en kwam in 1936 bij de rijksopleiding voor verkeersvliegers. Op 1 Novem- De heer Plesman was gehuwd, had twee zoons en woonde in Den Haag. De vlieger 2e kl. Jacobus Tuyt is geboren in 1915 te Rotterdam. Hij doorliep de HBS en werkte daarna enige tijd te Batavia. Hij trad op 1 Augustus 1947 in dienst van de K. L. M. als vlieger. Hij was gehuwd, had een dochter en woonde in Den Haag. De vlieger 3e kl. Jan van Kuyk werd in 1918 te Rotterdam geboren. Hij doorliep het Nederlands lucht vaart instituut te Utrecht en is enige tijd gestationneerd geweest op het vliegveld Soesterberg. Op 1 Maart 1946 trad hij bij de K.L.M. in dienst als vlieger. Hij was gehuwd, had drie kinde ren en woonde in Haarlem. De vlieger 3e kl. Albert George Modard (Engelsman) is geboren in Glossop (Eng.) in 1917. Hij volgde de Highschool. Na de oorlog trad hij in dienst van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena en daar na bij de maatschappij Air Transport in Brussel. Op 15 November 1948 trad hij in dienst van de K.L.M. als vlieger. Hij was ongehuwd. De radiotelegrafist Leendert Post werd geboren in 1921 te Delft. Hij doorliep de Mulo en kwam daarna bij de P.T.T. Op 1 September 1945 kwam hij bij de K.L.M. als telegra fist. Hfj was gehuwd en had geen kin deren en woonde te Rotterdam. De radiotelegrafist Jacques Mari- nus Willem Hout werd geboren in 1920 te Nijmegen. Hij doorliep de HBS en werkte enige tijd bij de P.T.T. Hij kwam op 1 Februari 1946 bü de K.L.M. Hij was ongehuwd en woonde te Haarlem. De boordwerktuigkundige Dirk Martinus Grandia werd geboren in 1910 te Schoten. Hij doorliep de am bachtsschool en werkte als monteur in verschillende garages. Hij kwam De omgekomen bemanning; bovenste rij van links naar rechts; J. Corn. Plesman, gezagvoerder, J. Tuyt le piloot, J. van Kuyk, 2e piloot, Alb. G. Modard, 3e piloot, L. Post en J. M. W. van Hout, radio-telegrafisten Onderste rij; van links naar rechts; D. M. Grandia en J. A. v. d. Meer boordwerktuigkundigen, mej. C. Timmerman, stewardes, Ross steward-kok en P. J. Overbeek, steward. op 15 Maart 1937 bij de K.L.M. als werktuigkundige. Hij was gehuwd, had twee kinde ren en woonde in Badhoevedorp. De boordwerktuigkundige Johan Albert van der Meer werd geboren in 1926 in Enschede. Hij doorliep Mu lo-B en M.T.S. en kwam op 17 Octo ber 1946 in dienst van de K.L.M. Hij was ongehpwd en woonde te Amsterdam. De steward Pieter Jelles Overbeek werd in 1917 in Amsterdam geboren. Hij werkte in verschillende restau rants en kwam in 1946 in dienst van de K.L.M. als steward. Hij was gehuwd, had een kind en woonde in Amsterdam. De stewardess Cornelia Antoinette Timmermans is geboren in 1921 te Heerlen. Zij volgde de H.B.S. en de school voor beeldende kunsten en was enige tijd telegrafiste bij de Marva. Op 1 November 1946 trad zij in dienst van de K.L.M. als ste wardess. Zij woonde in Nijmegen. De boordkok Jan Hendrik Ross is geboren in Hengelo in 1927. Hij volg de de Ulo en op 1 October 1947 kwam hij bij de K.L.M. als kok in de grond- pantry op Schiphol. Hij was ongehuwd en woonde te Amsterdam. Verkiezingen in België op 26 Juni de belangrijkste, die het land ooit heeft gekend De Christelijke Sociale Partij in België de voornaamste partij in het tegenwoordige Belgische Kabinet heeft het schoolvraagstuk op de voor grond geplaatst van de verkiezingen, die op 26 Juni a.s. worden gehouden. Tezelfdertijd staat ook de vorming van het coalitie-kabinet, dat zo ken schetsend is geweest in de laatste 30 jaren van de Belgische politieke ge schiedenis, op het spel. Het huidige kabinet bestaat uit 8 leden van de Christelijke Sociale Partij (Katholiek), uit 7 Socialisten en uit 2 niet-partij leden. Zowel de Christelijke als de Sociale Partij hebben genoeg van deze coalitie. Het schoolprobleem markeert de scheidingslijn tussen de Christelijke Sociale Partij en de Socialistische Partij, met zijn bondgenoten de Com munisten en de Liberale Partij. En het kan zijn, dat het schoolprobleem in de komende verkiezingen de factor zal zijn, die beslist of de Chi'istelijke Sociale Partij ofwel de linkse partijen de regering zullen overnemen. Dit verklaart, waarom Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Meche- len, tijdens een destijds gehouden congres te Brussel van Katholieke onderwijzers een beroep op alle Ka tholieken deed, om zich aaneen te sluiten. Zich bewust van de wedloop tussen de linkse partijen, die altijd het Ministerie van Onderwijs hebben bezet, merkte Kardinaal van Roey enige tijd geleden droogweg op, dat de staatsscholen met hun één uur godsdienstonderricht per week goede heidenen afleveren. De Katholieken hebben in iedere stad en in ieder be hoorlijk dorp vrije colleges en middel bare scholen opgericht. Maar na de tweede wereldoorlog heeft het linkse ministerie van Onderwijs in ieder groot centrum vier tot vijf middel bare scholen opgericht, niet omdat zij nodig waren, maar om de vrije Katholieke instellingen te dwarsbo men. Het doel van de Christelijke Socia le Partij is thans regeringssubsidies te verkrijgen voor ieder vrij onderwijs, ook voor de Katholieke scholen. In dien de linkse partijen de verkiezin gen winnen, dan is het zeker, dat het anti-clericalisme veld zal winnen en dat de Katholieke onderwijzers en professoren langzamerhand zullen worden verwijderd Zelfs nu is het voor de afgestudeerden van de uni versiteit van Leuven moeilijk om een positie te vinden op de staatsscholen. Auguste de Schrijver, voorzitter van de Christelijke Sociale Partij, is vol goede moed en verklaart: „Wij zijn vol vertrouwen, dat het land ons verkiest". Frans van Cauwelaert, spreker van het Belgische parlement, zegt: „Deze verkiezingen zijn de be langrijkste, die ons land ooit heeft ge kend. Het recht van de ouders om de school te kiezen, die zij wensen, is vastgelegd in de plechtige verkla- geloven in de Katholieke Kerk en willen, dat onze kinderen een onder wijs volgen, dat volledig geïnspireerd wordt door dat geloof. Wij willen, dat de staat onze scholen subsidie ver leent en wij zijn niet bang voor de staatsinspectie, die een subsidie nu eenmaal met zich medebrengt". DE WERKLOOSHEID IN BELGIë. Uit de statistiek van het Belgische werklozenfonds blijkt, dat er tijdens de week van 12 tot 18 Juni gemid deld per dag 157.530 volledig werklo zen en 56.509 gedeeltelijk of toeval lig werklozen arbeiders met beperkte prestatie (arbeiders wier werkloos heid aan overmacht is te wijten en werkloze havenarbeiders) zijn gecon troleerd. Met betrekking tot de vorige week noteert men een stijging van 322 vol ledig werklozen en 3475 gedeeltelijk en toevallige werklozen. De verergering van de gedeeltelijke en toevallige werkloosheid is voorna melijk te wijten aan de schorsing van de arbeid in de diamantnijverheid tij dens deze week. De ontmanteling der Duitse fabrieken De raad van beheer van de „Stahl- werke Heinrich" te Hattingen heeft medegedeeld, dat hij geen gevolg kan geven aan het bevel van het Brits militair bestuur tot ontmanteling. De raad zegt, dat tegen de ontman telingsmaatregelen gedemonstreerd zal worden, en betreurt, dat ingevol ge de ontmanteling 1.260 arbeiders werkloos zullen worden. Het Britse militaire bestuur had zijn oorspronkelijk besluit, waarbij de ontmanteling van twee gebouwen van de Krupp-fabriek te Essen voor de vervaardiging van gietstaal werd opgeschort, ingetrokken. Er is thans opdracht gegeven, dat onmiddellijk met de ontmanteling een aanvang moet worden gemaakt. De onder Sowjet-Russische contro le staande directie der Berlijnse spoorwegen heeft gisteravond het voornemen van de stakende West- Berlijnse spoorwegarbeiders om, met ingang van vandaag een „nood dienst" in te stellen, waarbij de sta kers zich bereid verklaren naar de Westelijke zones van Duitsland rijden de goederen- en militaire treinen te bedienen als „volkomen overbodig" beschreven. Het (niet-communistische) onaf hankelijke vakverband der West-Ber- lijnse spoorwegarbeiders, waarvan het initiatief tot de staking is uitge- ga.n, trof gisteren voorbereidingen om STAKING VAN ITALIAANSE LANDARBEIDERS GEëINDIGD. De staking der Italiaanse landar beiders, die vijf weken heeft geduurd, is gisteravond geëindigd. Vertegenwoordigers van regering, werkgevers en werknemers werden het eens over de volgende punten: 1. De regering zal een wetsontwerp in het parlement indienen, op grond waarvan het huidge arbeidscontract in de landbouw met één jaar wordt verlengd en alle toekomstige arbeids contracten een duur van twee jaar krijgen. 2. De landeigenaren dienen de twee jaar geleden toegezegde duurtetoe- slag uit te keren. 3. Ontslagen van landarbeiders moeten voor een rechtbank kunnen worden gerechtvaardigd. AARDSCHOKKEN IN ENGELAND. Twee aardschokken zijn in de afge lopen 24 uur in Engeland waargeno men. De eerste, die 5 seconden duur de, Donderdag te 7 uur G.M.T. in de streek van Dudley de tweede Don derdag te 21.14 uur G.M.T. eveneens te Dudley en in het district Wolver harnpton. De laatste schok was hevi ger dan de eerste. De K.L.M. Constellation „Roermond". Inzet de gezagvoerder van het toestel Hans Plesman, zoon van de president-directeur der K.L.M. dr A. Plesman. Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" doet de wijze, waarop thans van communisti sche zijde in Tsjecho-Slowakije tegen mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, wordt opgetreden, veronder- I stellen, dat de publieke opinie voor- bereid wordt op berichten over de 7 arrestatie of „ziekte van de aarts-1 bisschop in de nabije toekomst. £e.n kcPiAe£t<j,e... Geheel de edele menselijke activi teit moet „sacramenteel worden", d. w.z. bovennatuurlijke vruchten af werpen. De Coninck.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1