Qtate Hoe in een Parijse voorstad communisten bekeerd werden Er zijn ook andere Anti-Rev. DE UITTOCHT iminwaiiimiri Het 7de en 8ste leerjaar BE LEIDSE COURANT .✓ËEDE BLAD PAGINA 3 Voor de poorten van Parijs is een kleine gemeente van 9000 zielen: La Haye-les-Roses De Rozenhaag, welke haar naam ontleent aan de gewoonte van de arbeiders-gezinnen daar ter plaatse zich bezig te houden met het kweken van rozen, als met een tweede vak-beoefening. De ze wijk, gelegen tussen de ar beiders voorsteden van Parijs, dicht bij de Porte d'Orléans, was een paar jaar terug geheel com munistisch. Nu schijnt het wel een model-gemeente van de eerste Christenen! Aan wie de verdienste van dit on gelofelijk werk? vraagt het pau selijk dagblad de „Osservatore Ro mano", waarna het overneemt, wat het Amerikaanse tijdschrift ..The Sign'' er over schrijft. Wij volgen hier dus de her-vértaling uit de „Osservatore". Dit resultaat is te danken aan pa ter Jean, een nederige monnik met een bleek en vermagerd gezicht, die zó te voorschijn lijkt te zijn geko men uit een schilderij van El Greco, en een groep Benedictijner monni ken. Zij zijn de typische vertegen woordigers van de moderne Franse zielzorgers, die, in hun verlangen Frankrijk opnieuw te kerstenen, be zield zijn met de geestdriftige ijver van de eerste Christenen. Bovendien hebben zij zich er in bekwaamd eerst aan zichzelf te stellen en ant woord te geven op al die vragen, die gedaan kunnen worden uit de, allerminst eenvoudige, geestesge steldheid van de ir/oderne heiden. Maar zonder direct het communis me aan te vallen, ontwapenen zij het stukje bij beetje. Toen p. Jean als pastoor gezon den werd naar La Haye-les-Roses, namen aan de Zondagsmis gemid deld een veertigtal gelovigen deel, en de priesters werden „kraaien" genoemd, met een oneerbiedige zin speling op de kleur van hun kleed. De wijk was een karakteristiek communistisch centrum, vol vergif en haat. De gemeenteraad was 100 procent rood. Maar dat waren geen hinderpalen die pater Jean konden stuiten, niet nieuw als hij stond tegenover con tact met de communisten. Zijn aan voelen van de vreugde en de ver heffing van de menselijke persoon lijkheid had reeds een bemoedigend succes gehad bij zeer vele van zijn tegenstanders, en nieuwe wonderen zouden door hem verricht worden te La-Haye-les-Roses. In 1946 vroeg pater Jean, nauwe lijks hersteld van een langdurige ziekte, opnieuw, naar de „front linie" te worden gezonden en, sa men met een kleine groep Benedic tijner monniken, vorm'de hij een nieuw type monniken in zijn ordes regel: „de Benedictijnen van de pa rochies". De twee persoonlijkheden, die het meest op de voorgrond traden in de nieuwe beweging zijn pater Jean en zijn naaste medewerker, p. Edmond Bsrnadet. Deze twee priesters zijn twee totaal verschillende karakters, maar het een schijnt de aanvulling te zijn van het andere. Tegenover de magerte en bleekheid van pater Jean staat de athletische figuur van p. Edmond. Deze laatste, voorheen professor en schrijver, staat zeer goed bekend in het politieke en li teraire Franse leven. Pater Jean heeft hem de „minister van buiten landse zaken" van de parochie ge doopt. Deze houdt zich bezig met de jeugd en met de culturele aan gelegenheden, behalve dat hij tot taak heeft de voor het leven der gemeente noodzakelijke fondsen bij een te brengen. Kort nadat zij bezit genomen had den van de parochie van La Haye- les-Roses, begonnen de Benedictij nen met hun offensief. Na een eer ste contact met de parochianen, werd de actie voortgezet op het to neel. In de kerk, voor deze gelegen heid veranderd in een theater, wer den voorstellingen uit het EVangelie opgevoerd. Iedereen werd uitgeno digd erbij tegenwoordig te zijn. Wat het allermeeste indruk op de bevolking maakte was het feit, dat de auto met de luid spreker-installatie, tot dan toe alleen maar gebruikt door de communisten, voor deze gelegen heid door de monniken was ge huurd. Geprikkeld door de nieuwigheid en door de publici teit kwam een grote menigte de voorstelling bijwonen, bijna al len communist en zeer velen dapper met de hoed op 't hoofd en een sigaret tussen de lippen. Aan het slot echter bleken de hoeden afgezet te zijn en waren de sigaretten gedoofd. Commu nisten en niet-communisten wa ren vereend in een gemeen schappelijk gebed. Dat was het eerste succes. Op die wijze bleef het toneel het invloedrijkste middel bij dit aposto- laats-werk. Allerlei voorbeelden van huichelarij en farizeïsme werden op de planken vertoond voor de toe schouwers, van wie velen tot hun grote verbazing tot de ontdekking kwamen, dat vele dingen, die zij af keurden op godsdienstig terrein, door Christus zelf veroordeeld wa ren. Na deze voorstellingen kwamen velen de monniken opzoeken, velen werden gedoopt en velen verzoen den zich met de Kerk. Van toen af, geleidelijk, met geduld en enthou siasme, werd de droom van de arm'e Benedictijnen verwezenlijkt: in de parochie een model-Christengemeen schap te vormen. Aan de parochianen werd uitge legd de betekenis van de H. Mis en de deelname aan de liturgie. Het hoogaltaar werd midden in de kerk geplaatst, om alle gelovigen in de gelegenheid te stellen van nabij het H. Offer bij te wonen. Gedurende Ter Aar, 20 Juni 1949. Hooggeachte heren, Gaarne zou ik voor onderstaand schrijven een plaatsje afgestaan zien in uw dagblad, opdat men kennis kan nemen van het feit, dat er ook andere A.-R.-mensen zijn dan de door u gesignaleerde correspondent van de Nieuwe Leidse te Ter Aar. Het bericht over de gehouden ge meenteraadsverkiezingen te Ter Aar, weergegeven door de Nieuwe Leidse Courant, is niet geheel in overeen stemming met de waarheid en het verloop der gebeurtenissen. Volgens de correspondent zou de A.R. zich voor een keuze hebben zien staan tussen het afstaan- van een zetel aan de K.V.P. of de V.V.D. Hier begint het spel der onwaar heid al reeds. Want er bestond geen keuze, deze werd door de handelin gen der A.R. Kiesvereniging gescha pen. Wat is het geval in onze ge meente? De V.V.D. is, wanneer zij met een eigen lijst aan de verkiezin gen deelneemt, onder normale om standigheden, niet in staat om voor een zetel in de Raad in aanmerking te komen. Alleen door middel van samenwerking met een andere partij kan zij door het verzamelen van voorkeurstemmen een kans hebben om een vertegenwoordiger in de Raad te brengen. Wanneer dus de AR. niet bereid waren geweest tot samenwerking met de V.V.D. had deze geen kans gekregen. Maar er gebeurde meer. In de gele deren der A.R. was enige deining over de tweede plaats op de candida- tenlijst. Dit veroorzaakte nogal enige opschudding, waarbij waarschijnlijk het toch al bijna niet toereikende aantal stemmen voor de A.R. nog wat verminderen kon, zodat de kans op toewijzing van een restzetel kleiner werd. Dit gevaar ziende besloot het bestuur der A.R. Kiesvereniging een voorstel te doen tot samenwerking met de V.V.D. aan haar leden, die het op enkelen na, allen zo slikten, zonder na te denken, dat men daar door de V.V.D. de enige kans gaf om nog eens in de raad terug te keren. Men hoopte echter innerlijk er zeer sterk op, dat het aantal stemmen der V.V.D'ers niet toereikend zou zijn voor een eigen zetel, zodat deze stemmen de tweede candidaat der A. R.-lijst ten goede zouden komen. De stemming, die altijd verrassin gen in zich bergt, bracht echter aan het licht, dat de V.V.D.. hoewel zij minder stemmen had dan bij een vo rige verkiezing, toch in staat was haar man, door middel van de prin cipiële A.R.-partij, in de Raad te brengen. Dat was een geweldige tegenval ler. En om nu toch maar hiervan niets te laten blijken, heeft de Ter Aarse correspondent de Nieuwe Leidse, die tevens secretaris is der A.R. Kiesver eniging is een zodanig bericht de we reld ingezonden, als door u werd ge signaleerd. DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 48) XXX Samen voorwaarts! De uitwendige tekenen van opge wondenheid verminderen, doch dc spanning steeg. Velen hoopten, dat de hoge politiebeambte hen een nog sterker verzekering wilde geven van de truggave van de claims. Grace Farrar koesterde echter een minder zelfzuchtige hoop, voortgekomen uit naar levendige belangstelling voor de man van de dag. Die weerspie gelde zich op haar gelaat, toen ze haar schitterende glimlach op Raw- son richtte. De superintendant nam het woord „In de jaren, dat ik de uniform der Bereden Politie gedragen heb, heb ik nimmer geluisterd naar een meer volledige uiteenrafeling van een in gewikkelde misdaad, dan heden. Ser geant Rawson verdient onze geluk wensen, zowel daarvoor, als voor het geweldige werk dat hij u allen door storm en noodweer zonder verlies van één enkel mensenleven uit Old Gold hierheen teruggebracht heeft. En naar mijn mening behoort deze jonge beambte onmiddellijk uit de rang van ondergeschikt ambtenaar te worden ontheven. Ik stel hem hierbij aan als dienstdoend inspecteur van politie en kan aan u, zijn vrienden, de verzekering geven, dat zijn vaste aanstelling zal worden aangevraagd, zodra het me mogelijk is mij in ver binding met de regering te stellen". Als één man rees de menigte over eind en juichte de leider toe die hen in veiligheid had gebracht, toen ze op het toppunt hunner dwaasheid stonden. Er volgde een algemeen gejammer op de mededeling van Wheeler, dat die promotie Rawson natuurlijk uit het detachement zou verwijderen, omdat hij nu aan het hoofdbureau van Dawson verbonden werd. Hij zou sergeant Martin Murray, die de Mis bad een andere priester ge beden in het Frans voor en de volksverzameling antwoordde. De godsdienst werd niet voorgesteld als een gewoonte of een formaliteit, maar als een kant van het dagelijks leven. Dat is het beginsel, dat men, te beginnen bij de kinderen, de zie len tracht in te prenten. Geen enkele voorrang wordt toe gelaten. De rijke en de arme be talen hetzelfde kleine bedrag voor een huwelijkssluiting, voor een be grafenis en voor-welke andere plech tigheid en aan allen wordt dezelfde ceremoniële uitvoering gegeven. En bovenal: er wordt geen enkele plechtigheid voltrokken, tenzij te voren de deelnemenden bewijzen de betekenis er van te begrijpen. La Haye-les-Roses is, ten gevolge van twee jaren intense arbeid van p. Jean en zijn genoten, thans een geheel ander oord geworden. De be volking werkt met meer vreugde en beklaagt zich niet meer. Haar ver bittering is verdwenen. De kerk is 's Zondags altijd vol, in het bijzon der jongens en meisjes. Het is aan deze nieuwe Franse generatie, dat de monniken hun grootste kracht en toewijding besteden om hen op te voeden tot de christelijke liefde in God. Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken Dit bericht berust echter niet op de gronden der waarheid. Men wil hier werkelijke bedoelingen verbergen. Dat is onwaarachtigheid, die zonde voor God is en zeker niet past in het raam der principiële politiek die de A.R. wil voeren. Van een internationaal wegzakken van Rome naar Moskou is mij, die ook A.R. van richting ben, niets be kend. Wel is mij bekend uit de fei ten, dat waar het Moskovische Com munisme haar scepter gaat zwaaien, het voor de R.K. Kerk en haar gees telijke leiders een even grote marte- laarsweg wordt als voor de z.g. Pro testanten. Dat wijst in een heel an dere weg dan van een bepaalde af zakking. Zulke opmerkingen zijn grote dwaasheden en kunnen noch dc waarheid, noch de goede verstand houding ten goede komen. Het wordt dan tijd. dgt alle Christenen, waartoe evengoed de R.K. als de Geref. of Hervormden behoren, elkaar gaan zoeken om samen een bolwerk te vor men tegen de aanstormende macht van ongeloof, revolutie en Godver- loochening. Wat zal er ook in ons eigen dierbaar vaderland van terecht komen als de trawanten van Stalin het voor het zeggen krijgen? Ik ver wacht dat Pater de Greeve het niet al te lang voor zal lopen. En dat zou nu juist een man zijn die mede af zakt naar Moskou? Zulke dwaashe den wil men de mensen toch niet doen geloven. Achter de berichtgeving in de Nieuwe Leidse staat zeker niet de ge hele A.-R. groep van Ter Aar, hoewel men al spoedig een spook ziet in de R.K. meerderheid in de gemeente raad. Wanneer echter een dagblad prijs stelt op een goede naam in haar ver schijningsrayon. moeten er niet te veel correspondenten aan meewer ken van het gehalte van die in Ter Aar. Ik kan me in het geheel niet plaat sen achter dit bericht, evenmin als achter de verkiezingscampagne der A.R. in onze gemeente. De Kerk leert mij dat ik de naaste moet liefhebben als mijzelf, dat ik niemand mag haten, noch iemands goede bedoelingen mag diskwalifi ceren, maar eens ieders goed gerucht en goede naam, naar mijn vermogen, moet voorstaan en bevorderen. U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, MART. HEIJNS. Met voldoening zal kennis worden genomen van dit ingezonden stuk. In ons artikel van Zaterdag jl. heb ben wij met opzet vermeden te spre ken van „dé Anti-Rev. in Ter Aar", doch van „Anti-Rev. in Ter Aar", we tend, dat de gesignaleerd^ opmerkin gen in de N. L. Crt. geenszins door alle Anti-Rev. in Ter Aar en daar buiten worden onderschreven. Red. L. Crt. Hoe gaat die zwarte vlek weer weg? Wanneer u loopt en rijdt met overleg! hem vergezelde tot plaatselijke com mandant benoemen, Murray 'n zwa re degelijke kerel, stond op, maakte een buiging en ging weer zo gauw mogelijk zitten in zichtbare verle genheid. De superintendant deelde vervol gens mede, dat de post in Stampede versterkt zou worden met twee con- stabels, die eveneens waren meege komen. Ze zouden reeds in het be gin van de winter op hun post zijn geweest, als het verzoek om verster kingen van Rawson niet te laat was gekomen door de onbetrouwbaar heid van Tagisch Jerry, zijn Indiaan se boodschapper. Die kerel scheen te zijn omgekocht, vermoedelijk door Briscoe, om eerst een particuliere boodschap naar White Horse te bren gen, en was slechts enkele dagen ge leden aangekomen. De zaak was teen reeds in onderzoek, doch de gouddel vers zouden zich er niet langer over behoeven te beklagen, dat de post in Stampede niet voldoende bezet was. In de nu volgende algemene druk te en opwinding werd, mevrouw Far rar nu door deze, dan door gene ba rer kennissen aangeklampt. Louise Kirkland bleef echter niet aan haar Naar aanleiding van het ingezon den stuk in uw blad van 16 Juni zou ik graag enkele opmerkingen maken. Ik zou willen beginnen met er m'n verwondering over uit te spre ken dat de redactie bij dit ingezon den stuk geen enkele kanttekening plaatste want ik kan mij moeilijk in denken dat u met de strekking vol ledig accoord gaat. 1) Mogelijk is dat u na datgene wat vorig jaar over deze materie is ge schreven er niets voor voelt om weer opnieuw te beginnen. Maar als we in de aanvang van het ingezonde stuk lezen van verontwaardiging en walging, dan vraag ik mij af, of dit misschien de pennevrucht is van 'n verbitterd mens, en is zo iemand in staat om onbevooroordeeld de din gen te zien. Wij lezen verder van dwang en dictatuur. Het zou ook kunnen zijn dat de verantwoorde lijke instantie in dit geval het departement van onderwijs ons volk tegen zichzelf moet beschermen Onze kinderen zijn heus nog wel van ons en zijn geen staatseigen dom, maar als wij onze plicht ver zuimen dan moesten wij eigenlijk dankbaar zijn dat de staat zich over die kinderen ontfermt. Het zijn natuurlijk weer de grote gezinnen die door deze „ramp" ge troffen worden schrijft N. Maar daar kunnen wij tegenover stellen dat het V.G.L.O. juist voor de grote gezin nen 'n zegen kan zijn. Het is immers voor het grote gezin alleen bij uit zondering mogelijk om de kinderen hogere studie's te geven, en daarom kan het VGLO mits goed gegeven maar daarover straks 'n groot voordeel betekenen, 'n Groot gezin schrijft N. verder krijgt geen hulp in de huishouding en daarom zijn de moeders van grote gezinnen blij als zij 'n meisje van 1314 jaar heb ben om te helpen in het gezin. Ac coord maar wil inzender even be denken dat dit 'n sociale mistoestand is die wij zeker niet moeten oplos sen met onze meisjes van 13 en 14 jaar. Mogelijk blijft mijn inziens dat de meisjes op die leeftijd enige dagen Maandag en Vrijdag thuis blij ven om datgene wat ze de overige dagen leren thuis in praktijk te bren gen. De stelling dat jongens van 13 en 14 al nuttig werk kunnen doen in de agrarische bedrijven en bij per soneelsgebrek is ook erg zwak. Het is toch niet de bedoeling dat wij de klok terug gaan zetten? Er is heus lang genoeg gevochten tegen kin derarbeid. N. schrijft dat kinderen die niet kunnen leren toch die lange jaren op school moeten blijven, maar het V.G.L.O. moet zo zijn dat ook han denarbeid beoefend wordt en daar kan ieder mens zijn voordeel van hebben op later leeftijd. N. heeft 'n groot gezin 10 kin deren en spreekt uit eigen erva ring, schrijver dezes heeft er 7 en mag misschien ook wel van enige ervaring spreken; maar tevens de vraag stellen of het verantwoord zou zijn om onze jeugd van 11 en 12 jaar los te laten op het bedrijfsleven van onze tijd. Laten wij toch niet zoveel onderscheid maken voor het platte land nu grote bedrijven en fabrieken zich gaan vestigen op het platteland en daar de gehele jeugd toch niet in de agrarische bedrijven arbeid kan vinden. Een groot gedeelte van onze jeugd vloeit af naar de fabriek en werkplaats en daarom is het VGLO een voorbereidingstijd die zo ze goed wordt uitgebuit de jeugd voor grote gevaren behoed. Daarvoor is het nodig dat het VGLO wordt uitgebreid met handenarbeid, ex cursies, eigen tuin enz. De jeugd moet worden voorbereid op de toe komstige taak, de jeugd moet de kans hebben de moeilijke jaren uit te kuren in 'n omgeving die deze moeilijkheden begrijpt en. dat is zeker niet de fabriek of werkplaats om uit te groeien tot volwassen heid De "onderwijzer in het VGLO, en dit speciaal voor de jongens, moet niet „de meester", zijn, maar de ver- trouwdt kameraad, die zo nodig zijn arm zal slaan o meen hoofd dat een zaam is; hij moet jeugdleider zijn, niet opgedrongen, maar door de jeugd zelf aanvaard. Onze jeugd heeft nog idealen en zij niet moeten niet afgestompd worden in fabriek of werkplaats of door vermoeiende ar beid op het land. Voor de meisjes zal het VGLO een goede huishoudelijke scholing moeten opleveren en 'n karakter volle vrouwelijke opvoeding. Het meisje is de toekomstige moeder van ons volk, en zo zij de passende op voeding middels het VGLO ontvangt zal dit beslissend zijn om twee vra gen die eveneens weer beslissend zijn voor de toekomst van volk en spe zij, want ze voelde zich niet gestemd om telkens weer voorgesteld te wor den aan vreemden Ze verlangde naar de eenzaamheid en sloop, zodra ze gelegenheid had, het gebouw uit en wandelde op haar eentje naar de po litiepost terug. Nu ze alleen was, voelde ze zich toch ook niet behagelijk. Ze was blij er blij over de gelukkige afloop voor de man aan wie zij en haar vader zo veel te danken hadden. Ze was er ook blij om, dat Grase Farrar zo ver heugd scheen te zijn. Maar toch hoe ze ook haar best deed edelmoedig te denken, ze voelde zich neerslachtig. Op het horen van het knerpen van sneeuw onder haastig haar achterop komende voetstappen, begon ze wat langzamer te lopen; doch het vol gend ogenblik versnelden ze haar schreden opnieuw. Haar gelaat, dat zoeven nog bleek en verdrietig on der haar kostbare pelsmuts uit kwam begon feller te blozen dan aan haar harde lopen kon worden geweten. „Wel dat is gelukkig voorbij!" riep een jubelende stem vlak achter haar. Het volgende ogenblik hield inspec teur Rawson zijn langen passen wat ciaal van ons katholiek volksdeel: 1. Voor het toekomstig gezin, 2 voor de huidige nood aan huispersoneel. In het VGLO voor meisjes is het probleem heel eenvoudig. Het meisje krijgt huishoudonderwijs en les in Kinderverzorging en dit zal uitein- dlijk werkelijke hulp zijn voor de moeder van het grote gezin. Aan het slot van het ingezonden stuk vraagt de heer N. medewerking van KVP ón LTB om te dóen wat in hun vermogen is om de ramp van het VGLO te voorkomen. Waarom vraagt de inzender ook nog niet de hulp van de KAB? Of vreest inzender misschien dat van die zijde geen hulp te verwachten is. Ik wil hem wel uit de droom helpen en mededelen dat het onderwijsrap- port wat het Verbondsbestuur van de KAB begin 1948 voorlegde 'n plei dooi inhield om de leerplichtwet tot 16 jaar te verhogen. Voor dit ideaal zie ik op dit ogenblik nog geen prac- tische mogelijkheid maar de toe komst met nog verder doorgevoerde industrialisatie van ons land zal de noodzakelijkheid aantonen van 'n goed gegeven VGLO. Mijnheer de redacteur, het is wel wat lang geworden maar ik hoop dat u de belangrijkheid van deze mate rie inziende dit stuk onverkort wil plaatsen omdat er eindelijk een einde komt aan het dwaze idee dat VGLO voor onze gezinnen en onze kinderen een ramp betekent. Ik breng gaarne hulde aan de minister van onderwijs die de moed heeft gehad om tegen alle betweters in het VGLO weer verplichtend te stellen, om daardoor steun te geven aan het moeilijke werk van de opvoeding. J. H. v. d. P I o eg, Zoeterwoude. 1) Wij hebben voorlopig het woord willen laten aan onze lezers. Onze mening hebben we trouwens reeds vroeger gezegd. Red. KUIKENS KOESTEREN ZICH IN INFRARODE STRALEN. Het Rijksinstituut voor Pluimvee teelt te Beekbergen heeft met goed resultaat op uitgebreide schaal proeven genomen met verwarming van kuikenhokken door infrarode lampen. Deze lampen hebben, blijkens een rapport van het instituut, gunstige invloeden op de groei van kuikens. De diertjes komen sneller in de ve ren, krijgen geen beenzwakte en gedijen beter, dan bij de tot dusver gebruikte verwarmingsmethoden. Een voordeel is ook, dat de lam pen boven de kuikens worden ge hangen, zodat de diertjes niet meer rondom de( warmtebron behoeven te dringen, 'waardoor vechtpartijen worden voorkomen. De lampen heb ben voldoende spreiding voor een vierkante meter, zodat de kuikens meer uitloop hebben dan in broed machines. DOODSLAG OP EEN ENGELS SCHIP. Een twist tussen twee negers, op varenden van het in de Tweede Ka- tendrechtsehaven te Rotterdam lig gende Engelse s.s. „Alkol", dat gis teren uit Hamburg te Rotterdam met kolen was aangekomen, heeft bloe dige gevolgen gehad en aan een hun ner het leven gekost. De beide kleurlingen, de 44-jarige fireman George Lamina uit Liver pool, die het slachtoffer werd, en de 32-jarige fireman M. A. hadden ruzie gekregen, vermoedelijk om een vrouw. Ze stapten aan wal om het uit te vechten. Beiden trokken een mes en brachten elkaar verscheidene steken toe. Gewond gingen ze terug aan boord, waarna de eerste zich naar het toilet begaf. A., die veel gro ter was dan de andere, zocht hem opnieuw op, gewapend met een vijl, en diende zijn collega nog enkele slagen toe. Beiden moesten naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. Lamina bleek echter reeds overle den te zijn. A. is gearresteerd en heeft zijn daad bekend. VRIJSPRAAK SCHREIEDER BEVESTIGD. Dc Bijz. Raad van Cassatie heeft vanmorgen het beroep van de procu reur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden tegen de sententie van dat Hof. waarbij Schreieder werd vrijgesproken, resp. ontslagen van rechtsvervolging, verworpen. De procureur-fiscaal had Schreie der ten daste gelegd, dat hij opdracht gegeven had tot repressaillemoorden te Dronrijp op 12 April 1945 en de functie van Kriminaldirektor bij de S.D. had bekleed. Door deze uit spraak heeft de Bijzondere Raad van Cassatie de vrijspraak en het ontslag van rechtsvervolging van het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwarden be vestigd. in om gelijke tred met haar te hou den. .Ben jc dan dankbaarder, omdat alles voorbij is, dan voor je promotie en al de oprechte wensen van je goede vriend?" vroeg zij. „Als jij nu van me wegloopt?" Hij lachte van louter vreugde omdat hij haar nog ingehaald had. „Nee. ik ben dankbaarder voor die promotic. dan ooit een sergeant is geweest.' Louise wilde de ogen niet opslaan ze keek nog strakker voor .zich en zei „Alle moeilijkheden zijn wel won derlijk goed uit de weg geruimd, niet? Je hebt op alle punten gewon nen en ook ik wil je graag er mee gelukwensen, mijnheer de inspec teur." „Maar is dat wel zo?" vroeg hij. ..Of wat zo is?" „Dat ik op alle punten gewonnen heb?" Hij greep haar arm en hield haar op het pad staande, zo dat ze hem aan moest kijken. „Er is nog een groot raadsel, dat niet is opgelost, maar ik hoop, dat het hier en op dit ogenblik zal worden opgehelderd. Dc reden waarom ik zo blij met mijn promotie ben is.nu ja 'n sergeant is ook maar een sergeant. Volgens „WEDDEN, EXCELLENTIE? Naar aanleiding van de woorden van minister van Maarseveen bij zijn vertrek uit Nederland: „Het zou niet "goed kunnen samen gaan, confereren terwijl het schieten voortduurt" en soortgelijke bij zijn aankomst te Batavia, schrijft „De Vrije Pers" te Surabaya in een hoofd artikel onder de titel „Wedden, Ex cellentie?" o.m.: „En toch. Excellentie, als men een Ronde Tafel-conferentie wil hebben, dan zal men het schieten op de koop toe moeten nemen. Want: Hatta is naar Kotaradja gegaan en ontmoette daar Sjafruddin niet. Hij sprak met afgevaardigden van de noodre- gering. Via deze is aan Hatta vol gens onze informaties het volgende medegedeeld: „Ik, Sjafruc/din, ben er voor het vuren te staken. Ik ben bereid de overeenkomst van 7 Mei na te komen. Ik wil naar Djokja, als de republikeinse regering daar hersteld is en ik zal mijn mandaat ter be schikking stellen. Maar bedenk goed, ik ben van de noodregering de enige, die dit wil. De rest van het noodka- binet voelt er niets voor en de repu blikeinse militairen ook niet. Reken dus alleen op mij en niet op de rest van republikeins Sumatra." Het blad besluit: „Wij kunnen nu eenmaal moeilijk de minister een weddenschap voor stellen, maar als het zou kunnen, zouden wij zeggen: Wedden, Excel lentie, dat er geen Ronde Tafel-con ferentie komt, als u vasthoud aan het standpunt: schieten en confere ren tegelijkertijd is onmogelijk? En andets gesteld: wedden. Excellentie, dal wij een Ronde Tafelconferentie krijgen, terwijl in Indonesië vrolijk wordt geschoten?" NAWEEëN VAN DE MELK- DISTRIBUTIE. Het gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde het beroep van W. der. H., eertijds directeur ener melkfabriek te Leiden, tegen een vonnis van de Haagse rechtbank, die hem veroor deelde tot 20.000 gulden boete subs. 6 maanden hechtenis en vier maan den voorwaardelijk. Onder verant woordelijkheid van de heer den H. waren bij dit bedrijf, dat 16 tot 17 millioen liter per jaar verwerkt, te korten ontstaan van 20.000 liter kar nemelk. 5000 liter melk bij een filiaal en 10.000 liter melk onder diverse slijters. Aanvankelijk werd gemeend, dat op grote schaal zwart gehandeld was, weshalve men de directeur 28 dagen in voorarrest hield. Later bleek, dat van zwarthandel geen sprake was. Dït kwam een getuige onder ede be- bestigen. Door het bedrijf is nimmer boven de vastgestelde prijzen ver kocht. Het inter-kerkelijk bureau heeft tijdens de oorlog wel tiendui zenden liters melk zonder bon voor normale prijzen gekregen. In de hongerwinter werd een groot over- sohot melk, dat door de Duitsers werd opgevorderd, onder de bevol king „weggewerkt". De karnemelk, die men in de bon nenadministratie tekort kwam f 1947) was inderdaad zonder boa verkocht. Men hield tegen het einde der week vaak hoeveelheden over. waarvoor geen afzet bij varkenshouders be stond. Deze karnemelk werd op vee bonnen afgeboekt, doch zonder bon voor menselijke consumptie ver kocht. Het tekort van ol.m. 5000 liter bij een filiaal te Noordwijk vond zijn oorzaak in concurrentie. Te Noord- wijk werd zonder bon verkocht (o.m. aan badgasten) door slijters, die melk bij de boeren kochten om deze con currentie het hoofd te bieden besloot de directeur eveneens zonder bon te leveren, teneinde de omzet te hand haven. Het laatste tekort van 10.000 liter betrof leveranties aan slijters tegen toewijzingen, die nog geldig moesten worden. Tijdens het onderzoek in deze kwestie door de C.C.D. trachtte een boekhouder de tekorten te verbloe men door verkeerde opgaven, die achter aan het licht kwamen. Het bovenstaand relaas bleek uit verklaringen van de directeur, getui gen en verdediger. Deze laatste mr. D. J. I. van den Oever bepleitte op grond hirevan vermindering van straf. De procureur-generaal eiste 15.000 gulden boete subsidiair vijf maanden gevangenisstraf en vier maanden voorwaardelijk. Uitspraak op 6 Juli. Weggebruikers, 300 kinderen elk jaar weer, Vallen ten offer aan het Verkeer! Die zwarte vlek moet weg! mijn mening is het voor een onder geschikt beambte niet passend, een jong meisje door een lange verloving waarvan het einde niet te voorzien is, aan zich te binden. Nu ik echter hoofdambtenaar ben geworden, heb ik automatisch de vrijheid gekregen mijn hart onder de hoede te stellen, an wie ik wil. Ik wil zo graag pro beren, je te vertellen, hoeveel ik van je houd. Toen je indertijd de loop plank van de Getaway afkwam, nam je regelrecht in mijn gevoelens een plaats in, die nog geen andere vrouw ooit ingenomen heeft. Kijk eens, Louise! Uit een binnenzak haalde hij het zorgvuldig bewaarde zakdoekje te voorschijn. „Ik heb dit dag en nacht bij me gedragen sedert het ogenblik dat ik uit Stampede vertrok om je op te zoeken," zei hij. Ze bekeek het verbaasd. „Maar waa.hoe ben je. „Ik kreeg het om de brief, mij door de zwerver gebracht, heengewikkeld. Vertel me eens, heb je er ooit soms eer. als aandenken aan Briscoe gege ven?" (Slot volgt)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7