Kardinaal Von Preysing spoort de gelovigen aan om Katholieke pers te steunen „Wij staan bij onze militairen in de schuld" ^Vs&tjaait In Indonesië WOENSDAG 22 JUNI 1949 DE LEIOSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Bedekte, doch systematische vervolging in Oost-Duitsland „De geest van de anti-christ trekt voorwaarts en het godsdienstige le ven wordt op vele wijzen bedreigd", aldus schrijft Kardinaal von Prey sing, bisschop van Berlijn, in een boodschap aan zijn gelovigen. Het diocesane „S-t. Petrusblatt" publiceer de deze boodschap op de frontpagina van zijn Pinkster-editie. „Maar", zo gaat de Kardinaal ver der, „ofschoon donkere wolken bij- eenpakken over ons land en over de toekomst van onze Kerk, behoeven wij niet bevreesd te zijn, zolang de H. Geest in ons leeft". In zijn boodschap doet de Kardi naal een dringend beroep op zijn ge lovigen om de Katholieke pers te steunen. Hij wijst erop, dat de gods dienstige lectuur thans bijna zonder enige beperking kan' worden gedrukt en verspreid en dat het „geschreven woord" van even groot en vitaal be lang is als het brood. De Kardinaal was zeer verheugd, dat vele Katho lieken hun diocesane blad gezamen lijk lezen of er een extra kopen voor iemand, die zonder moet doen. „Dit apostolaat van het gedrukte woord moet volgens de Kardinaal krach-tig bevorderd worden". Het ,.St. Petrusblatt" is de enige Katholieke courant, die in de Sovjet- zóne van Duitsland werd uitgegeven en in het vijfde jaar van haar be staan een oplage had van 50.000 exemplaren. De omvang werd on langs uitgebreid tot 12 pagina's. Thans is het ,.St. Petrusblatt|' in de Sovjet-zóne verboden. De Kerk in de Oostelijke zóne van Duitsland. In de Russische zóne wordt de godsdienst op bedekte doch systema tische wijze belemmerd. Pastoors worden bespionneerd. Bouwmateria len voor allernoodzakelijkste herstel lingen aan de kerken worden niet beschikbaar gesteld. Godsdienstige jeugdgroeperingen blijven verboden, doch de communistische jeugdorga nisaties houden bij voorkeur 's Zon dags onder de plechtigheden parades voor de kerkgebouwen. Jonge man nen, die voor priester willen stude ren, worden alle mogelijke belemme ringen in de weg gelegd. Giften uit het buitenland aan de bevolking in de Sovjet-zóne worden niet direct aan de geadresseerde afgeleverd, doch bij de communistische „liefdadig heidsinstellingen". Godsdienstonder richt op de openbare scholen mag pas drie uur na het laatste lesuur worden gegeven, zodat de leerlingen twee uur na de gewone schooltijd naar huis kunnen gaan. Niettemin wordt het godsdienstonderwijs buitengewoon goed bezocht. De pastoors hebben de grootste moeite om de nodige miswijn te kun nen krijgen, evenals altaarlinnen, glas voor de ramen van de kerk en an dere benodigdheden. Indien zij deze artikelen proberen te kopen op de vrije, of de zogenaamde „zwarte marlet", dan is de communistische pers er direct bij om hen voor alles en nog wat uit te maken. Communis tische agenten beluisteren zorgvul dig hun preken en rapportreen alles, wat naar hun mening de critiek van de communistische machthebbers niet kan doorstaan. Mensen, van wie be kend is, dat zij trouw zijn aan de Kerk, moeten van alle kanten tegen werking en ongemakken ondervin den, doch zij, die bereid zijn om af stand te doen van de Kerk, worden met edelmoedige tegemoetkoming overladen. Ongelukkigerwijze zijn de socialis ten het volkomen eens met de com munistische onderwijs- en godsdienst- politiek, alhoewel zij op andere poli tieke terreinen eikaars tegenstanders zijn. Van de 27 wethouders van West- Berlijn zijn er 21 socialist. Egypte en het H. Jaar BIJZONDERE TEGEMOETKOMIN GEN VAN EGYPTISCHE REGERING Een zegsman van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aan de Pauselijke Internuntia- tuur te Cairo medegedeeld, dat de Egyptische regering van plan is om gedurende het H. Jaar bijzondere faciliteiten te verlenen aan de pel grims, die Rome bezoeken en die hun reis willen uitbreiden tot Egypte. „Het H. Jaar biedt ons een enige gelegenheid", aldus Hassan Maher, een functionnaris op het ministerie, ,.om aan de pelgrims naar Rome te laten zien, welk een belangrijke, geestelijke en historische rol Egynte in de Bijbel heeft vervuld. Het ligt daarom in de bedoeling van de Egyp tische regering om actief deel te ne men aan de viering van het H. Jaar door aan de pelgrims, die Egypte wensen te bezoeken, alle mogelijke faciliteiten te verlenen. De regering wil op deze wijze de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Islam en de H. Stoel onderstrepen en haar waardering tonen voor de bijdrage der Christenen tot de Egyptische be schaving". In Egypte bevinden zich verschil lende plaatsen, die door de Bijbel grote bekendheid hebben verwor ven, zoals de berg Sinaï, waar Mo- zes de Tien Geboden ontving; Ma- xaryeh, waar de H. Familie na de vlucht naar Egypte onderdak heeft gevonden; Alexandrië, de bisschops zetel van de H. Marcus, het centrum van de christelijke leer in de eerste eeuwen en het toneel van bloedige vervolgingen onder Decius en Vaie- rianus; Thebaid, waar de Joden tij dens hun Egyptische ballingschap de tempels van de Pharao's hielpen bouwen en waar later heilige mon niken en kluizenaars in de woestijn kloosters en kerken stichtten. Bij deze bijzondere tegemoetko mingen van de Egyptische regering zijn o.a. inbegrepen reducties op de spoorwegtarieven en de toegangs prijzen tot de musea en de instelling van een speciaal regeringsbureau voor hulp aan de bedevaartgangers. PARLEMENTAIRE ONSCHEND BAARHEID VAN THOREZ NIET OPGEHEVEN. Bij de Franse wetgevende vergade ring was een motie ingediend, waar in werd voorgesteld de parlementaire onschendbaarheid van de leider der Franse communistische partij, Mau rice Thorez, op te heffen op grond van een tegen hem ingebrachte be schuldiging wegens gewelddadig op treden (Thorez werd ervan beschul digd de door de socialistische partij voor de in October 1947 te Parijs ge houden gemeenteraadsverkiezingen candidaat gestelde socialist Cachan te hebben geslagen). Nadat de motie in stemming was gebracht, bleek dat voorr en tegen stemmers elkander in evenwicht hiel den de uitslag was 190190). In een dergelijk geval wordt door het regle ment van orde van de wetgevende vergadering bepaald, dat de ingedien de motie als verworpen dient te wor den beschouwd. NIEUW BESTUUR UNIE KATHOLIEKE STUDENTEN IN IN NEDERLAND. Gisteren is in het sociëteitsgebouw van de Katholieke Studentenvereni ging „Sanctus Franciscus Xaverius" te Wageningen door de aftredende praeses der Unie van Katholieke Stu denten in Nederland, de heer C. F. J. Lampe, het nieuwe dagelijkse bestuur der Unie geïnstalleerd. Het dagelijks bestuur is, voor de tijd van Juli 1949 tot October 1950, als volgt samengesteld: N. G, de Vries (Tilburg), praeses; C. B. M. de Jong (Tilburg), ab-actis; P. A. J. M. Steenkamp (Tilburg), quaestor; mej. A. M. Janssens (Nijmegen), prae ses K.S.M.I. De voornaamste taak van het nieu we dagelijkse bestuur zal zijn: het organiseren van het wereldcongres der Pax Romana, de internationale beweging van Katholieke studenten, dat in samenwerking met het Thijm- genootschap, de vereniging van Ka tholieke Academici in Nederland, in Augustus 1950 in Amsterdam gehou den zal worden. Tussen 1 Juli a.s. en 1 September 1950 moet twee-derde van het aantal gedemobiliseerden, dat wil zeggen: 30 tot 35 duizend militairen in het zadel worden geholpen. Rond 20.000 van hen zullen bestemd zijn voor handenarbeid; maar zij bezitten geen noemenswaardige vakkennis. Van de overige 15.000 zal een deel bestemd zijn voor administratief werk, doch dit heeft evenmin vakopleiding ge noten. Deze cijfers geven een goed beeld van de omvang van het vraagstuk ónd de terugkeer van onze jongens in Indonesië. Honderden werkelijk geïnteresseerde autoriteiten onder wie dr. L. Beel en werkers uit het maatschappelijk leven, hebben zich in dit vraagstuk verdiept tijdens de nationale Demobilisatiedag. Prins Bernhard, die zelf voor zitter van de Nat. Demobilisatie- raad is, heeft de aanwezigen aan stonds de bedoeling geschetst in enkele zinnen: zij, die terugke ren, mogen verwachten, dat wij ons tot het uiterste inspannen, om de belangen van de terugge keerde militairen te behartigen. Ieder van ons heeft hier een taak te vervullen, of initiatieven te ne men om aldus mee te werken aan herplaatsing van de gedemobiliseer den. Ook de minister-president, dr. W. Drees, heeft enkele aansporingen ge richt, en gewezen op taak en plicht voor land en volk. Dikwijls heeft men gevraagd: hadden onze offers in Indonesië wel zin; en men wees op dieptreurige botsingen, die zijn voorgekomen. Maar de minister moest er toch op wijzen, dat ginds contacten zijn gelegd, die zullen lei den tot begrip en tot opleving. Nu komen onze militairen teruig en zij hebben gehoord, dat de kansen hier ongunstig zijn. Maar er is geen reden tot pessimisme, want nog steeds bestaat hier gebrek aan man nen, die weten aan te pakken. De overheid mag niet rusten heeft minister Drees gezegd, en bij hem sloot zich aan de minister van Oor log en Marine, mr. W. F. Schokking. Zijne Excellentie liet verschillende categoriën in de zaal opstaan, om te kunnen waarnemen, hoe menigvul dig de belangen wel zijn tussen de jongens in Indonesië en het thuis front. i Het resultaat was wel overtuigend. Verder somde de minister enkele van de vele demoblisatie-voorwaar- den, op en verbond daaraan "de con clusie, dat aller medewerking nodig is. Behartigenswaardig ook was het verzoek collecten voor militaire slachtoffers niet te laten houden door de militairen zelf, maar door burgers. Er kwam verder een oud-minister aan het woord, mr. J. Meynen, thans een bekende figuur in het bedrijfs leven. Met genoegen hoorde men uit zijn mond, dat van de Nederlandse werk gevers alle medewerking is te ver wachten; want gebleken is, dat ge- demobiliseerden uitblinken door plichtsbetrachting, werklust en acti viteit. Het bedrijfsleven kan de gerepa- triëerden best gebruiken, zei mr. Meynen, omdat er behoefte bestaat aan mensen, die willen werken, aan mensen met karakter-eigenschappen. Ook was hij er van overtuigd, dat veel oud-militairen in de emigratie zullen kunnen delen. Met applaus heeft men de sugges tie van mr. Meynen gesteund, dat werkloosheid kan worden tegenge houden, wanneer van de 135.000 vrouwen in de bedrijven er enkele tienduizenden worden vervangen door mannelijke werkkrachten, hier dus door repatrianten. Margarine en boter, vet en spijsolie vrij De minister van Landbouw. Visse rij en Voedselvoorziening heeft beslo ten met ingang van 23 Juni 194P, de rantsoenering van voedingsvetten volledig op te heffen, zodat zowel het publiek als de verwerkende indus trie, waaronder o.m. te rekenen bak kers, banketbakkers, boekrabrieken restaurants, enz., voortaan margari ne, spijsvetten en spijsolie zonder bon of toewijzingen kunnen betrek ken. Alleen voor technische doeleinden (zeepindustrie, verf fabrieken, enz.) blijft het toewijzingssysteem van kracht. Weliswaar lag het aanvankelijk in het voornemen in de loop van 't na jaar de rantsoenering te beëindigen, maar enerzijds is reeds thans een ze kere verzadiging merkbaar in de consumptie, terwijl anderzijds de bo- terproductie ruim is en de grondstof- fenpositie van de ander spijtvetten gunstig. De aanvoer van traan en de te verwachten grote koolzaadoogst zijn mede factoren, die de vetpositie in gunstige zin beinvloeden. Op grond van de eerste overweging wordt een grote toename van het verbruik van voedingsvetten na de opheffing van de distributie niet verwacht. De bestaande prijsregelingen blij ven gehandhaafd. Spijsolie zal men niet direct overal bij de winkelier kunnen betrekken, aangezien de be voorrading van de detaillist enige tijd vraagt. De rantsoenering van voedingsvet ten, die thans beëindigd ïs, heeft bij na negen jaar geduurd, want de dis tributie op bon werd ingesteld met ingang van 29 Juli 1940. Z.K.H. PRINS BERNHARD VER JAART OP 29 JUNI. Op 29 Juni zal Z.K.H. Prins Bernhard der Ne derlanden zijn 38ste verjaardag vie ren. Een foto van Prins Bernhard, gemaakt in zijn werkkamer. De koningin en de prins zijn voornem'ens op 25 en 26 Augustus a.s. een officieel bezoek te brengen aan de provincie Noord-Brabant. LU VA VERLOTING 1949. 3 Hoofdprijzen elk ter waarde van 10.000,—. Ten bate van de vakafdeling Mo delvliegtuig-sport van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, ten bate van de Motor Luchtvaart van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart en ten bate van de Stichting Nationaal Luchtvaart- fonds, heeft de Minister van Justitie de goedkeuring gehecht aan het houden van de jaarlijkse (ditmaal de 15e) Luva (Luchtvaart) ver loting. Voor elk dezer verlotingen A. B. en C. is als hoofdprijs uitgeloofd een prijs ter waarde van 10.000, Naar keuze 10.000,op de aan koop van een huis overal in Neder land, 10.000,op de aankoop van een auto (prijs-klasse 6500,met gratis benzine, olie, banden, verze kering, belasting en dergelijke; vee stapel, stamboekvee. n.l. 4 paarden ter waarde van 5000,- en 4 koeien ter waarde van f 5000, Evenals vorige verlotingen ge schiedt de trekking te 's-Graven- hage ten overstaan van het Notaris kantoor Waldorp. De datum is vast gesteld op 29 Juli. Advertenties in dit blad vermelden nadere bijzon derheden ten aanzien van de ver dere prijzen, enz. BERGRUIMTE BIJ ETAGEBOUW. Teneinde de op het Rijk drukkende financiële lasten niet hoger te ma ken dan strikt nodig is, zal in den vervolge bij étagebouw de rijksbij drage in de exploitatie slechts be- aekiang hebben op de woning zelve en op een bergplaats van ten hoogste 7 pet. van de inhoud van de woning. Dit betekent, dat bij de bepaling der bouwkosten de basis voor de vaststelling der rijksbijdrage niet met een volledige onderbouw reke ning zal worden gehouden, doch slechts met een bergruimte van ten hoogste 7 pet. van de classificatie- inhoud van de woning. Hierbij wordt vanwege het ministerie van weder opbouw en volkshuisvesting opge merkt, dat in vele gevallen met een aanmerkelijk kleinere bergplaats dan 7 pet. van de classificatie-inhoud vol staan kan worden. Het genoemde maximum percentage laat bijv., in dien de woning 250 m3 groot is, een bergplaats toe van 1.80 m. breed en 3.60 m. lang, binnenwerks gemeten. Ook bij de huurvaststelling zal worden uitgegaan van de op deze wij ze berekende bouwkosten. DIT JAAR NOG 30 PCT. HUUR VERHOGING? „De regering wil nog dit jaar een huurverhoging doorvoeren van 30 pet., die ten dele ten goede kopit aan de huiseigenaren; de rest wordt geheven als huurbelasting", aldus de minister van Wederopbouw, mr. J. in 't Veld op een congres van bouw vakarbeiders te Arnhem. VERKEERSWEG IN WORDING. Met man en macht wordt gearbeid aan het grondwerk van de Rijksweg (Amsterdam) BurgerveenRijswijk (Rotterdam), weg nr. 4a, ook wel de weg beoosten Leiden genaamd. Deze weg zal dienen ter vervanging van weg nr. 4 door Wassenaar en Den Haag, waardoor de verkeers weg AmsterdamRotterdam belang rijk zal worden bekort en verbeterd. Het voor dit omvangrijke werk be nodigde zand wordt met treintjes van de zandwinning bij Nootdorp naar Leidschendam vervoerd waar het gestort wordt en als ondergrond zal dienen voor de nieuwe weg. WmmSl 'i&SËÈimi* STADSNIEUWS EINDEXAMEN H.B.S. Aan de gemeentelijke H. B. S. met 5-j. c. te Leiden zijn van eindexamen afd. B. 4e groep geslaagd: W. N. van der Nat, Leiden, J. Schalks, Leiden, P. Selier, Leiden. R. Slikkeveer, Sas- senheim, A. Steensma, Warmond, W. van Tui'enhout, Voorschoten, C. van de Wal 'Leiden. Afgewezen 4. LEIDE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen Ne derlands recht: de heren A. M. W. Resius te Terwolde; V. Paets te Den Haag en M. Fruitema te Aerdenhout; doctoraal examen Zuid-Afrikaans recht: de heer D. G. John te Leiden; candidaatsexamen Geneeskunde: de dames C. G. Berkelbach v. d. Spren kel te Haarlem; W. Mom te Den Haag; E. J. Overgaauw te Den Haag; C. J. Snijders te Utrecht; A. A. Vis te Den Haag en de heren L. van Beu gen te Den Haag; B. J. de Heer te Rotterdam; J. W. van der Heijdt te Vooburg; J. B. Hugenholtz te Oegst- geest; S. v. d. Kwast te Den Haag; Lim Bok Seng te Leiden; Lim Wie Hong te Leiden; J. Oort te Den Haag; K J. U. Tuinstra te Hillegersberg en R. G. J. Willighagen te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte (cum laude), op proefschrift getiteld: „Gloria, Ci- ceros' waardering van de roem en haar achtergrond in de Hellenisti sche Wijsbegeerte en de Romeinse samenleving", de heer A. D. Leeman, geboren te Rotterdam en wonende te Leiden. GOUDEN DOCTORATEN. Maandag 27 Juni a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan deze uni versiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap de heer mr. P. F. IC. Faber, oud-lid van het Hoog Ge rechtshof te Batavia, wonende te Biiihoven. Zondag 3 Juli a.s. zal he tvijftig jaar geleden zijn dat aan deze uni versiteit promoveerde tot doctor ie de Plant- en Dierkunde de heer dr. H. D. Ijeenk Willink, oud-directeur Midd. Kol. Landbouwschool, wonen de te Bilthoven. BRANDWEERWED STRIJDEN TE KATWIJK AAN ZEE. Op Zaterdag a.s. De jaarlijkse brandweerwedstrij den in de provincie Zuid-Holland, voor zover betreft de afdelingswed strijden in klasse B, zullen op 25 Juni a.s. te Katwijk aan Zee worden gehouden. De aanvang der wedstrijden is ge steld op 14.00 uur. Zij zullen worden gehouden op de Zuid-Boulevard. Te lefonische verbinding is mogelijk over K 1718 no. 2694 of 2064. De brandweren uit de volgende gemeenten nemen deel aan deze wed strijden: 1. Alphen aan den Rijn; 2. Schiedam II; 3. Gouda; 4. Hillegom; 5. Voorburg; 6. Monster; 7. Brielle; 8. Alblasseraam; 9. Schiedam I; 10. 's Gravenzande; 11. Staatsdrukkerij 's Gravenhage; 12. Gorinchem; 13. Groot-Ammers; 14. Katwijk; 15. Rójswijk en l'ö. Leerdam. BOND VAN LICHAMELIJK GEBREKKIGEN „ST. LIDUINA" Een uitstapje De leden van .,St. Liduina" behoor den zeker tot de eerste „klanten van de stembureaux, want na het vervullen van hun stemplicht werden ze reeds om half 10 gehaald om een dagje uit te gaan, als één familie te zamen te genieten van Gods vrije natuur! Om 10 uur stond een stoet van 3 prachtige glanzende auto's, gevuld met stralende mensen, voor de St. Petrus-kerk, gereed voor de start. Het eerste doel was Schiphol. Van de directie der K.L.M. hadden we permissie gekregen om met de wa gens het terrein op te rijden, ten einde de vliegtuigen van nabij te bekijken. Van de explicatie hebben slechts de „bewoners" van 2 autos kunnen genieten. De andere wagens moesten het zelf maar uitkienen of BEURS: NIET ONVRIENDELIJK GESTEMD. De effectenbeurs was ook gisteren weer niet onvriendelijk gestemd. Er blijkt enige grond in de markt te zitten en al blijven de omzetten nog beperkt, er valt iets meer op timisme te bespeuren. Men hoopt nu op enige stabiliteit in de politieke situatie in Indonesië, waarbij de beurs niet anders dan gebaat kan zijn. Kon. Olie slaagde er in de brug van 300 over te trekken. Ge opend op 299Yx, werd een stuk ge daan tegen 300. waarna onder in vloed van ruilorders 300 W werd ge haald. Wellicht dat de binnenkort beschikbaar komende middelen na de dividendbetaling van de Kon. Olie de markt ietwat zal stimuleren. Naar wij vernemen, zal de volgende maand waarschijnlijk successievelijk een begin worden gemaakt met de betaling van de dividenden over 1948 der Amerikaanse shares, die al hier bij de diverse administratie kantoren in beheer zijn. Men raamt het totale hiermede gemoeide be drag globaal op circa 35 millioen gulden. Ook zou reeds de betaling tegemoet gezien kunnen worden van de dividenden over de eerste helft van 1949. Philips heeft een onver anderd dividend van 9 voorge steld. Het was volgens de verwach tingen en op de koers had het wei nig of geen uitwerking. Met uitzondering van Kon. Olie, waarin het nu en dan bepaald le vendig toeging, waren de internatio nale fondsen echter zeer kalm ge stemd. Nederlandse Staatsfondsen waren merendeels een fractie lager maar hadden een ongewoon stille markt. In vele tapes kwam in het geheel geen notering tot stand. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER BEWOLKING. Overwegend droog weer met minder bewolking dan vandaag en bijna overal perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige Wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Tamelijk koel weer voor de tijd van het jaar. JOOP A. LEK, Leimuiden, viert op 24 Juni zijn 3e Ind. verjaar dag te Dramaga (Buitenzorg). de toestellen Dakota's of Constella tions waren! Na de koffie op het terras gingen we over Aalsmeer en langs Loos- drechtse plassen naar Hilversum. Verrasing en vreugde was op aller gezicht te zien toen we bij het kloos ter „De Monnikenberg" waren ge arriveerd. Het diner werd door de hele familie in het tuinhuis midden in het bos gebruikt. Er werd door de geestelijke adviseur, kapelaan Tho mas danig gefilmd. Wanneer straks de films vertoond worden, genieten we weer van deze dag! Na enige korte ritjes door het bos, werd door kapelaan Thomas een kort Lof gecelebreerd, tot grote vreugde van vele leden, die in geen jaren meer in een kerk waren geweest. Na de thee, en natuurlijk filmen, vertrokken we weer uit dit heerlijke oord. Langs het prachtige paleis Soestdijk reden we naar Utrecht. Hier was voor de heren chauffeurs een hele toer om in de stoet te blij ven. In de „Hommel" werd voor de laatste keer uitgestapt en de inwen dige mens \veer eens versterkt. Hier dankte ook de geestelijke adviseur de eigenaars van de wagens en allen die hadden meegewerkt om deze dag zo schitterend te doen slagen. Uit naam van alle leden dankte de heer Montanus spontaan voor de buiten gewone fijne dag die zij hadden ge had. Deze dank brengt het bestuur van St. Liduina gaarne over aan de milde gevers van luxe broodjes, broodbelegging, boter, koek, ver snaperingen, sigaren en sigaretten en aan de eigenaars en bestuurders van de auto's. Zij allen mogen de voldoe ning hebben, dat zij hebben meege werkt om aan mensen, die zich he lemaal niet of slechts moeilijk kun nen verplaatsen, een dag te hebben bezorgd, waar zij nog lang met ple zier aan kunnen denken. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN VERGADERDE. Terwijl velen hun burgerplicht bij de stembus vervulden en zeer velen in spannende afwachting waren om trent de uitslag, kwamen de leden van de Alg. Ned. Bond van Gepen- sionneerden, afd. Leiden en Om streken, rustig, alsof er niets aan de hand was, bijeen in de grote zaal van „Den Burcht", voor een leden vergadering, waarvoor slechts een kleine agenda was vastgesteld. De voorzitter, de heer W'. van der Laan, herdacht in zijn openings woord de heer A. L. Boot, die enige tijd geleden is overleden en vanaf de oprichting secretaris van de Leid- se afdeling was. Spr. wees op de grote werkkracht van de overledene die in alle eenvoud practisch altijd bezig was voor de Bond en een groot aandeel heeft in de stijging van het ledental, dat thans ryim 1200 bedraagt. „Zijn naam, besloot de heer v. d. Laan, zal bij ons in dankbare herinnering blijven voort leven." Behalve de gewone 'huishoudelijke punten, bevatte de agenda een toe spraak van de bondssecretaris, de heer J. Leonard. Deze memoreerde dat het ledental met sprongen om hoog is gegaan en thans ruim 42.000 bedraagt, verdeeld over 80 afdelin gen. Spr gaf vervolgens enkele cij fers, waaruit de grote activiteit van de bond bleek en behandelde ten slotte het wetsontwerp no 1071, in houdend de verbetering van het pen sioen, voor personen, die vóór 1920 gepensionneerd werden. De heer Leonard noemde de voordelen op van dit wetsontwerp, dat spoedig in de Tweede Kamer zal komen, en vond het slechts jammer dat het op zo'n kleine groep betrekking heeft, n.l. bijna allemaal negentig jarigen en nog ouderen. Tenslotte werden de voorstellen voor de a.s. Bondsraadvergadering, op 28 Juli a.s. te Utrecht, behandeld. De heren v. d. Laan en Leonard ga ven desgevraagd enige toelichtingen, waarna deze goed bezochte verga dering werd gesloten. Personalia. Gisteren meldden wij det voor het diploma dameskappen, onderwijskunde en paedagogie, ge daan voor de Stichting Kappers Vak examen te Amsterdam, geslaagd wa ren de heren H. A. G. van Bellen. Oegstgeest cn J. H. W. Thoolen te Leiden. Dit moet zijn: voor het diplo ma leraar-dameskappen enz.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2