Gemeenteraad Alphen aan den Rijn Gemeenteraad v an Zoeterwoude DINSDAG 21 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 SPORT ZWEMMEN RDZ VERBETERT HAAR EIGEN WERELDRECORD Op gisteravond in het Oostelijk zwembad te Rotterdam gehouden on derlinge wedstrijden van de R.D.Z. heeft de estafetteploeg van deze Rotterdamse club het wereldrecord driemaal 100 meter wisselslag, dat op haar naam stond met 3 min, 46.7 sec, met 1.1 sec verbeterd en ge bracht op 3 min. 45.6 sec. De tijd van Ria v. d. Horst was 1 min 10 sec., die van Nel Garritsen I min. 23 sec. en die van Irma Schuhmacher 1 min. 6.6 sec. Maandagavond vergaderde de voltallige raad. De heer Kroon (C.- H.) constateert op grond van het rapport van de schoolartsendienst, dat de gezondheistoestand van de kinderen te Alphen aan den Rijn ongunstig afsteekt bij die van de kin deren in het district. Spr. staafde zijn mening met aanhaling van een aantal vergelijkende cijfers en vroeg naar de oorzaak hiervan. - De voorz. zal deze vraag aan de schoolarts voorleggen. De heer Roogaar (P. v. d. A.) acht het aantal van positieve reacties op t.b.c. van kinderen van veehouders onrustbarend, hoog. De heer Ruijssenaars (K.V.P.) ver zoekt met aandrang de wensen van de districts-schoolarts zo snel en stipt mogelijk te verwezenlijken. De heer Dekker (A.R.) bracht warme hulde voor het initiatief en de ijver, waarmede dr. Jongebreur zijn taak vervult. De heer Brokaar (C.H.) in formeert waarom de woningen in het complex „Nabij", rechts van de Van Boetselaerstraat zo laat zijn op geleverd, ten terwijl er zo grote wo ningnood is. Spreker zag zulks in de toekomst gaarne voorkomen. De voorzitter antwoordt, dat enkele moeilijkheden waren gerezen die overwonnen moesten worden. B. en W. menen echter, dat dit een kwestie is tussen de directie en aannemer. De heer Roogaar (P. v. d. A.) zegt. dat de lekke kelders (klaarblijkelijk de moeilijkheid waarop de burge meester doelde) hoofdzakelijk zijn toe te schrijven aan het gebruik van minderwaardige z.g. Belgische ste nen, in het bestek voorgeschreven. Spr. acht het van groot belang in de toekomst voor te schrijven, dat zul ke stenen niet meer voor een derge lijk doel worden gebruikt. De voorzitter zegt toe, dit onder de aandacht van de directeur van ge- mentewerken te zullen brengen. Gronden in erfpacht. De heer Ruijssenaars raadt het ge meentebestuur bij behandeling van het voorstel tot verkoop en uitgifte van erfpacht van bouwgrond aan de Holl. Mij. van Landbouw, aan zo min mogelijk gronden in erfpacht uit te geven. Zelfs een acte kan t.z.t. de noodzakelijkheid van marchanderen niet wegnemen, indien het ge meentebestuur zelf de beschikking over de grond zou willen hebben. En dan is er altijd één partij die teleur gesteld moet worden. De heer Ho- nout (K.V.P.) vult dit bezwaar aan met een practisch voorbeeld, waarop de voorzitter antwoordt, dat op het bedoelde stuk grond niet gebouwd zal worden, maar dit uitsluitend zal moeten dienen voor de aanleg van tuin voor de chr. nijverheidsschool. Spr. was van mening,dat erfpacht in dit geval geen moeilijkheden zal opeleveren, hetgeen door wethou der van der Berg nog even nader wordt toegelicht, met betrekking tot het „waarom niet". De heer- Roogaar had gehoopt, dat het terrein naast de Kon. Emma- school in de Jongkindt Coninckstraat wel zou worden bestemd voor de chr. nijverheidsschool, waarop wethou der Brouwer mededeelde, dat bedoeld terrein gedeeltelijk is verkocht aan het bestuur van eerstgenoemde school en anderdeels aan particulieren. De plaats van de technische school. Ter voorkoming van misverstand leest de voorz. vervolgens een schfij- ven voor van de voormalige direc teur van gemeentewerken, ir. J. D. J. Waardenburg, waarop deze B. en W. erop wijst, dat hij destijds niet was geraadpleegd omtrent de wijziging van de plaats, waar de technische school te Alphen aan den Rijn zou kunnen worden gebouwd. De heer Waardenburg was tot het laatste toe van mening, dat die school kwam in plan West, ter hoogte ongeveer van de nieuwe ontworpen Rijnovergang. Alzo kon hij. als ontwerper van het uitbreidingsplan nooit op een eer der ingenomen standpunt terugko men, in tegenstelling met de mede deling van B en W. aan de raad de zer dagen gedaan. De voorz. comple teerde deze verklaring door erop fe wijzen, dat het college met de „ont werpers'' had bedoeld ir. Gouwetor c.s. Deze zijn later op het eerst inge nomen standpunt teruggekomen, het geen B. en W. minder aangenaam hebben gevonden. De heer v. d. Akker maakte be zwaar tegen de bouw van de tech nische school aan de dr. Lovinklaan en vindt de plaats aan de Javastraat voor de te bouwen openbare school evenmin geschikt. Spr. vraagt deze laatste te bouwen aan de dr. Lovink laan, volgens het oorspronkelijke plan en de technische school onder te brengen in plan West, waar in de toekomst het fabriekscentrum der ge meente wordt gevestigd. De heer v. d. Meent betreurt, dat er op dit punt geen eenstemmigheid heerst tussen het college van B. en W. en de ontwerpers van het uitbrei dingsplan. Ook spr. is van mening, dat de technische sschool, die toch een werkplaatsachtig karakter heeft, niet past in het meest representatie ve deel der. gemeente. De heer Ruijssenaars drong aan op spoed met de bouw van de openbare school. Mocht de plaatselijke dienst van gemeentewerken overbelast zijn, zo adviseerde spr. B. en W. de teke ning desnoods door derde te laten ontwerpen De voorz. beantwoordde spr. met erop te wifëen, dat er reeds opdracht is gegeven tot vervaardigen van een ontwerp aan de gemeente lijke dienst van openbare werken, die spr. hiertoe volkomen competent acht. Het zit echter niet vast op de tekening, maar veeleer op de onmacht van de inspectie om tot bouwen over te gaan. Volgens de gegevens kan van bouwen zeker voor 1950 niets komen en zolang zal de school in "de Schoolstraat het wel moeten doen. De nieuwe school zal een lage moe ten zijn en als zodanig past ze niet in de nabijheid van het hoge raadhuis. Dit was de reden waarom de ontwer pers van hun oorspronkelijk plan wa ren teruggekomen. Na nog enig heen en weer praten, waarbij zo langzamerhand de meer derheid van de raad zich over het vóór en tegen had kunnen uitspre ken, diende de heer v. d, Akker (P. v. d. A.) een voorstel in, om de tech nische school te doen bouwen in het plan West, ter hoogte van de nieuwe Rijnovergang. Dit voorstel werd ver worpen met 16 tegen 3 stemmen, waarmede tevens het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Op een desbetreffende vraag van de heer Hcnout deelde de voorz. mee, dat aan d Ziendeweg, ter hoogte van de in de kromming staande wo ning, een ruwweg komt. zodat geen slipgevaar de weggebruikers bedoel de woning zal binnenloodsen. De heer Roogaar vraagt B. en W. te trachten van de extra beschikbare 825 woning-contingenten voor Zuid- Holland. ook een „druppeltje" binnen te halen. Dc voorz. zegt al reeds een „druppeltje" ontvangen te hebben. Ondanks dat ia spr. van gevoelen, dat er nog »vat zal komen voor dit jaar. De drommen van woningzoekenden zijn voor het college even vele aan sporingen om steeds diligent ten deze te blijven. Op een desbetreffende vraag van de heer Kroft antwoord de wethou der Deerenberg dat de heer F. A. Donkerbroek, de pachter van de boerderij Goudse Rijpad nr. 1. voor wat de weg betreft slechts recht heeft op het grasgewas. Het laten grazen van het vee op de grasstroken langs die weg is nu niet meer toegestaan. Naaimachines. De heer v. d. Meent (V.V.D.) stel de voor om inplaats van een hand naaimachine, aan de R.K. school toe te staan de aanschaffing van een naaimachine met electrische aan drijving. Spr. acht het belangrijk, dat die kinderen leren werken met die machines, die binnen niet al te lange tijd de toekomst zullen ver overen. De heer Ruijssenaars stelde de vraag of dan hiermede niet de rede lijke eisen worden overschreden, waarop de voorz. met hen? instem de en zich verklaarde tegen wijzi ging van het voorstel van B. en W. Hierna werd het voorstel van B. en W., dat een gedeeltelijke afwijzing van het gevraagde inhield (hierover schreven wij Maandagavond uitvoe rig) z.h.st. aangenomen. - De heer Rogaar kan zich verenigen met het voorstel van B en W tot ver hoging (van f 1.95 op f 4) van de be zoldiging van de ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het vol trekken van huwelijken, mits B en W hem de toezegging willen doen. dat het salaris var) de brandweerlie den eveneens voor verbetering in aanmerking zal komen, daar ook zij een dienstbetoon leveren voor de ge meenschap. Nadat de voorzitter hem ten deze had gerustgesteld, merkte de heer Dekker, die onlangs tot de fuctie van ambtenaar van de bur gerlijke stand was geroepen, dat er toch wel enig principieel verschil was tussen brandweerlieden en de functionaris van de burgerlijke stand De eerste groep n.l. pleegt de brand te blussen, terwijl de laatste aan de brand van de liefde juist de vrije teugel tracht te geven Nadat nog een aantal voorstellen z.h.st. waren aangenomen, sloot de voorz. de vergadering. Districtsschoolartsendienst in 1948. De Schoolartsendienst in het dis trict Alphen aan den Rijn, omvat tende de gemeenten Alkemade, Al phen aan den Rijn, Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp en W'oubrug- ge, met een totaal aantal inwoners van 37.704 personen, en een totaal aantal aangesloten scholen \>an 49 met 7070 leerlingen, is' thans geheel en al ingeburgerd. De oudex-s vin den het „vanzelfsprekend" dat hun kind op de school, hetzij de kleuter- hetzij de lagere of U.L.O.-school, wordt onderzocht. Hoewel er, vol gens het rapport van deze dienst over 1948 men uiterst tevreden kan zijn over de medewerking van de schoolhoofden en het onderwijzend personeel, die allen het nut en de wenselijkheid van deze dienst ten volle blijken te begrijpen en te waarderen, valt helaas te melden, dat de Chr. school voor b.l.o., de Koningin Emmaschool te Alphen aan den Rijn en de chr. lagere land bouwschool en de landbouw-huis- houdschool noo s^efls niet zijn aan gesloten bij de schoolartsendienst. In 1948 moesten op advies van de artsen van het Consultatiebureau voor T.B.C.-bestrijding te Leiden 4 kinderen, waarbij een actief proces gevonden was, bedrust houden, 9 kinderen moesten na 1 of 2 maan den nogmaals doorgelicht worden. In 1948 was het percentage posi tieve reacties onder de kinderen van veehouders belangrijk hoger (24.02) dan dat ondgr de kinderen die niet tot deze bevolkingsgroep behoren (10.38). Ook het percentage positieve reacties onder de kinderen van arbeiders in het veebedrijf werkzaam is. evenals in 1947, veel lager dan onder die der eerstge noemde groep. Evenals in 1947 was er onder de 4 gevallen van 1948 waarbij één actief proces gevonden werd, ook weer een kind van een veehouder. Volgens verklaring van de veearts waren dan in de betref- fendeft bedrijven ook zeer hoog per centages positieve reacties bij het vee geconstateerd. Ernstig wordt ge waarschuwd tegen spelen van kin deren in stallen, die niet T.B.C.-vrij zijn. Helaas konden slechts enkele leerlingen uit Leiderdorp geplaatst worden op de Koningin Emmaschool te Alphen aan den Rijn voor b.l.o. Zowel de R.K. b.l.oschool voor jongens als die voor /neisjes te Lei den konden geen Iferlingen opne men. Daar de kans voor plaatsing op deze beide scholen voorlopig niet bestaat, wordt overwegen, aldus dr. Jongebreur in zijn rapport, de stich ting van een R.K. B.L.O.-school in de Noord-Oosthoek van Zuid-Hol land, zulks in samenwerking en in overleg met diens collega in het district BodegravenWoerden. De mogelijkheid bestaat, dat er in 1949 in Leiden een Chr. B.L.O.- school wordt geopend, hetgeen waarschijnlijk het open komen van enige plaatsen op de Kon. Emma school te Alphen aan den Rijn ten gevolge zal hebben, aldus besluit dr. Jongebreur zijn uitgebreid en leerzaam overzicht van zijn school artsendienst over 1948. Verkeers-examen. Het prakti sche deel van het verkeersexamen zal Donderdag en Vrijdag worden af genomen van 225 leerlingen van de Chr. Oranjeschool, (Zaalbergstraat), van de R.K. Meisjes- en Jongens school (Paradijslaan) en van de ge meentelijke Nijverheidsschool (Hooft- stragt). Het ligt in de bedoeling het behalalde diploma a.s. Zaterdagmid dag op enigszins officiële wijze in het raadhuis te doen uitreiken, waarbij de burgemeester tegenwoordig zal zijn. LANGERAAR Loenermark (Gld.) de gast van Altior. Nadat Altior vorig jaar een trip maakte naar Loenermark en daar een vriendschappelijke wedstrijd speelde, was nu de beurt aan Loenermark om 'n tegenbezoek aan Altior te brengen. En zo stond Altior voor de zware taak het op te nemen tegen deze sterke 4e klas- ser K.N.V.B. Vanzelfsprekend bond Altior deze strijd aan met een bang hart, immers in 1948 werd verloren m'et 63. Maar Altior was bezield met de vaste wil deze nederlaag uit te wissen, en zo kregen we een zeer aantrekkelijke wedstrijd te zien waarin van vurig en goed spel te genieten viel. Loenermark wint de toss en wenst met de wind mee te spelen. Direct golft het spel snel op en neer. Na ruim twintig minuten spelen véroorzaakt een Altior-speler juist even buiten het strafschopge bied een vrije schop. Niet snel ge noeg vormt Altior het bekende muurtje en onhoudbaar ligt de bal achter de keeper (01). Uit een mooie aanval weet Altior de gelijk maker te scoren. Verder gaat het spel, en weer ontkomt het doel der j gasten aan doorboring als een zeker j schijnend doelpunt net over de lat gekopt wordt. Met 1—1 stand breekt de rust aan. Na de thee blijkt Altior goede zin te^ hebben en enkele malen word de Loenermark-keeper geducht aan de tand gevoeld en de gasten ontkomen aan grote gevaren. Maar dan krijgt Altior een corner te nemen en de gevolgen hiervan zijn zodanig, dat de Altiór linksbinnen onverwacht de bal juist in de hoek jaagt 2-1 Loener mark onderneemt ook snelle aan vallen en als de Altior doelman is uitgelopen is het de linksback die de bal tweema'al rustig uit het verlaten doel kopt, de laatste maal liggend op de grond, een staaltje waarvoor hij een applaus van het publiek krijgt. Dit geeft de Altior-mannen nog meer moed en achter vandaan wordt een aanval opgelet en met succes, de stand is 3-1. Loenermark zet alles op alles, maar het geluk is aan Altiors zijde. We zien nog een prachtige sa fe van de Altior keeper en vijf mi nuten voor het einde treft Altior nog eenmaal de roos en 'het is 4-1. Met deze stand breekt het einde aan van deze mooie sprotief gespeelde wed strijd, waaraan beide partijen met ge noegen zullen terugdenken. TER AAR Geboren: Geertruida H., d. van J. D. Costeris en G. Kroon; Wilhel- mina M. M., d. van J. L. v. d. Pijl en W. v. Tol; Alida H., d. van C. Boer en J. J. W. Voordouw. Ondertrouwd: B. C. v. Velzen, 26 j. en C. A. Valentijn, 27 jaar. Getrouwd: J. v. Vliet, 26 j. en A. v. Eijk, 34 j.; P. v. Leeuwen, 63 j. en H. Verploegh, 67 jaar. ROELOFARENDSVEEN Middenstand. Gezien de hogere prijzen der in te kopen materialen en voorraden, waarbij komt hogere lo nen der werknemers en hogere be- drijfsonkosten, is het voor vele mid- denstandsbedrijven steeds moeilij ker geworden haar zaak op de oude wijze voort te zetten. Een vlottere betaling, ook in het belang van de koper, werd ncodzakelijk geacht. Be sloten werd daarom door de Kath. Middenstandsver. „St, Maarten" om per ciculaire bekend te maken, dat de middenstanders vaklieden voor taan maandelijks na aflevering een kwitantie met 14 dagen zicht zullen aanbieden, daarbij er op vertrou wend dat vlotter betaling zal volgen. De middenstands-winkeliers zullen per circuliare wijzen op de noodzaak van wekelijkse en desnoods contante betaling, opdat met concurrerende prijzen men het hoofd kan bieden aan de z.g. grootbedrijven. De heer Borste, bondspropagandist gaf op de vergadering nog enkele toelichting. De bespreking beêvaart naar Heilo op Woensdag 6 Juli a.s. gaf tot resul taat dat besloten werd, gezamelijk I met Rijpwetering per autobus ter beêvaart te gaan; men kan zich nog opgeven bij het bestuur. In de rondvraag werden nog vele problemen en klachten naar voren gebracht o.a. het voeren van meer ge- zamelijke reclame, en nog eens terug te komen op het reeds eerder tot de gemeenteraad gerichte verzoek, om te bewerkstelligen een spoediger be slissing inzake een politieverordening, welke meer beschermende bevoegd heden geeft ten behoeve van de Mid denstand. Tot nog toe heeft men hier op nog geen antwoord ontvangen, maar algemeen achtte men een der gelijke verordering urgent. De< g. a. kap. A. J. Hartog sprak over de gees telijke belangen van de middenstan ders. u De voorz.: ook niet voor kleine auto's, b.v. een bodewagen, die de weg geheel afsluit. De heer Kraan wil luxe auto's, die b.v. suikerwaren bezorgen, wel lalen rijden. De heer Van der Ploeg: het is nu een onbegaanbaar pad. De heer G. van Leeuwen kan zich niet vereni gen met alle vrachtautoverkeer te weren. Zakenlieden en boeren zou den te erg gedupeerd worden. Er wordt gesproken over bepalingen van maximum gewicht. De voorz. stelt voor in afwachting van de grote uitvoering die nu in deze begroting niet mogelijk is, het gevaarlijke van de halve straat te voorkomen door gehele bestrating vanaf de Schoutenbrug tot Van dei- Hoeven en de ontheffingen zeer spaarzaam te verlenen. Aangenomen. De Raad gaat nu in geheime zit ting tot bespreking van ontheffing van het bepaalde omtrent de leef tijdsgrens voor benoeming van weg werkers. Deze geheime zitting duur de veel langer als voor dit simpel ge val nodig was; er zal wel meer be sproken zijn! Bij heropening wordt de ontheffing verleend. De begroting voor het waterlei dingbedrijf wordt met 1000 ver hoogd voor herstel van vele lekkages. Voor de verbetering van de Wei- poortse weg wordt goedkeuring ver leend tot het dempen van de sloot voor G. W. v. d. Poel met leggen van rioleringen, waarvoor 1600 gevo teerd wordt. De rondvraag leverde niets op, waarna de sluitng van deze raadsvergadering, die ongekend breedsprakig was. UIT DE OMGEVING HET OPBREKEN VAN DE TRAM RAILS IN DE BOLLENSTREEK. Dezer dagen heeft de bespreking plaats gehad tussen de directie van de N. Z. H. V. M., de burgemeesters van Oegstgeest en Sassenheim, de wethouders J. W. Lefeber uit Lisse en W. F. van Dam uit Hillegom en de wathouders van Heemstede, Haarlem en Bennebroek. over het opbreken van de tram-rails. Bij deze besprekin gen waren ook tegenwoordig de di recteuren van openbare werken uit al die gemeenten en vertegenwoor digers van de Waterstaat. Een werkplan werd opgemaakt, zodat de gemeenten tegelijkertijd, dat de tramrails worden opgebroken, de nodige verbeteringen kunnen aan brengen en de kosten gezamenlijk zullen worden gedragen. Naar aller waarschijnlijkheid be gint het opbreken van de rails op drie plaatsen, n.l. van Haarlem in de richting Heemstede, van Lisse uit in de richting Heemstede en in de richting Oegstgeest. De aanbesteding van het opbreken zal volgende maand plaats hebben. HILLEGOM Waterpolo. De H.Z.V. speelde gisteren haar eerste wedstrijd in de zomercompetitie der kring Haarlem. Zij verloor met 05; ruststand 02 (dames). De heren speelden tegen een zeven tal der zelfde vereniging. De eind stand was 32 voor H.Z.V. DE ZILK Aanrijding. De heer O., die per invalidenwagentje naar de kerk reed, werd bij café Klinkenberg aan gereden door 'n vrachtauto. Het voer tuig werd ernstig beschadigd, doch de bejaarde O. bleef ongedeerd. LEIDSCHENDAM Het ging- niet door! Gedurende de afgelopen week heeft de politie op alle scholen les gegeven om het vei lig verkeer te bevorderen. Aan 38 meisjes en jongens was een prijs toe gekend voor de beste antwoorden, welke zij na het proefwerk hadden gegeven. Gistermiddag waren alle kinderen voor het raadhuis verzameld om nu ook aanschouwelijk onderwijs te ont vangen. Lang liet de voorstelling op zich wachten en het was voor de on derwijzers niet gemakkelijk om de ruim 1000 kinderen in bedwang te houden De politie wer,d ook al on geduldig te meer omdat onder de jon gens hier en daar een vechtpartijtje ontstond. De vertoning kon echter niet beginnen omdat de voor deze gelegenheid gehuurde microfoon we gens een defect geen dienst kon doen. Toen probeerde de politie door mid del van een scheepsroeper toch nog tot een resultaat te komen, maar te vergeefs. De ongeduldige kinderen waren niet tot bedaren te brengen, zodat het geluid uit de scheepsroeper niet te verstaan was. Er zat niet an ders op dan de kinderen maar weer te laten afmarcheren. Voor de poli tie was dit een grote teleurstelling, want met volle ijver had zij zich voor „veilig verkeer" beschikbaar gesteld. Of de verkeersdemonstratie later ge houden zal worden staat nog te be zien. Geboren: Johannes Wilhelmus Ma ria z. van W. J. van Baren en H. M. van Oosten; Johanna Elisabeth Ma ria, d. van E. Lassche en W. C. van Niel; Cornelia Jacoba Maria d. van Chr. Bolleboom en C. M. Zoetendaal; Petronella Jacoba Maria d. van A. M. de Konink en D. Smits. Overleden: Christiaan Cornelis de Koning 70 j., echtgenoot van Johan na v. d. Berg; Wouter Johan Marie Nieuwland 42 j. echtgenoot van Jo hanna Bergman. Ondertrouwd: Simon Hörters en Cathariha Cramer; Petrus Leonardus Bernardus v. d. Zijde en Geertruida Clara Barendse. Getrouwd: Gerardus Martinus van der Meule en Maria Theodora Meeu- wisse. Gemeenteraad.De raad is weer ter vergadering bijeen geroepen tegen Donderdag 30 Juni a.s. NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert 23 Juni nam. 8 u. Agenda o.m.: Verplaatsen van de mu ziektent, thans staande op het Julia- naplein. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal Donderdag 23 Juni v.m. 11 uur in openbare vergadering bij eenkomen. WEDSTRIJDEN „DE GOLF BREKERS". Zoals reeds eerder is aangekon digd zullen de Verenigde Leidse Golfbrekers, de Leidse R.K. Zwem vereniging voor dames en heren Donderdagavond in de Leidse Over dekte starten met de eerste geza menlijke wedstrijden, waarbij als tegenpartij fungeren zal de R.K. Delftse Zwemvereniging „Raket". We zijn er van overtuigd, dat de ze eerste „gang" op het „waterige" pad voor de Leidse zwemsters en zwemmers niet gemakkelijk zal zijn maar we weten van de andere kant ook. dat men zich toch zoveel mo gelijk zal inspannen om te trachten te bereiken wat te bereiken valt. De inzet van dez^ wedstrijden is de Evert Castelein-wissqlbeker. De wedstrijden vangen om half 8 aan en het pro«r-mma zal bestaan uit de nummers 25. 50 en 100 meter schoolslag. 25 en 50 M. borstcrawl en rugslag en estafette op de 50 M. Een komisch nummer zal voor de nodige afwisseling zorgen, terwijl bovendien voor niet-ingeschreven leden onderlinge wedstrijden op de 25 en 50 M. zullen worden gehou den. We hopen van harte, dat velen dit eerste optreden van de Golf brekers zullen bijwonen. Een kleine aanmoediging voor de Leidenaars zal wel nodig zijn. ANDREA KEKESSY UIT HONGARIJE GEVLUCHT. Andrea Kekessy, die dit jaar te Parijs met Ede Kiraly het wereld- kamni^'%*,c"hap kunstrijden voor pa ren won is uit Hongarije gevlucht en te Wenen aangekomen. De kunst rijdster heeft in het afgelopen sei zoen met haar partner op de Hoky te Den Haag m'et demonstraties gro te successen geoogst. HET NIEUWE RECORD VAN CHARITc. Bij de naweging is gebleken, dat Bram Charite Zondag te Haarlem niet 132kg maar 133 kg heeft ge drukt. Het nationale record voor tweehandig cfrukken in de zwaarge wichtklasse staat dus nu op 135 kg. „De Blauwband" (Alphen aan den Rijn). Wedvlucht met 83 oude duiven vanaf Dourdan, afstand 422 Km., gelost 6.15 uur, heldere lucht, N.-wind. Aankomst le duif 2.27.42 uur, snelheid 858,11 M. per minuut, laatste duif 3.36.34 uur, snelheid 752,81 m. p. minuut. Uitslag: C. v. Of wegen 1, 2; D. v. d. Ham 3; H. Bauer 4; P. G. Bor- gers 5, 6, 9; H. Hoogeveen 7; H. v. Vegten 8; G. v. d. Ham 10. MARKTBERICHTEN TER AAR, 20 Juni. Veiling. Kas- snijbonen f 1.001.25, idem stek 70— 90 cent, stambonen 1.651.90, stam- snijbonen 8095 cent per kg.; peulen 2.70—7.80, doppers 4.20—5.30, kasdoppers 4.005.50, tuinbonen 2.30—3.20 per 10 kg. bloemkool I 1725 cent, idem II 1016 cent, id. IH 79 cent, stek 16 cent per stuk, aardappelen 1113 cent en kriel 67 cent per kg.; bonenkruid 1 cent per bos, andijvie 613 cent. prei 6 cent per kg.; sla I 5.307.60, idem 11 1.504.80 per 100; postelein 5 12 cent per kg., bospeen 1827 cent. stek 15 cent per bos, waspeen 1323 cent, stek 13 bent per kg., tomaten 3052 cent, idem I 926 cent, ra barber 410 .cent, wittekool 7—3 ct. per kg., komkommers 1517 cent, idem stek 6 cent,per stuk; boskroten 79 cent, winterpeen 12 cent, bos uien 2 cent per bos; Aardbeien 3650 cent, idem klein 1726 cent per doos aardbeien 1.90—2.25 per slof. ROELOFARENDSVEEN. 20 Juni. Groente. Aardbeien 1730 cent per half pond, kropsla 1.503.60, bloem kool 618, bospeen 611 per 100; kassnijbonen 11.5013.00; idem stek 7.50—8.50, peulen I 5.20—8.30. id. II 2.703.80, doperwten 4.60 5.30, capucijners 4.805.50, tuin bonen 2.803.30 per 10 kg. Bloemen. Violieren 930 cent, Lelies 1020 cent, Esther Read 12 26 cent. Duizendschonen 5—9 cent, Campanula 619 cent, Dahlia 2021 cent, Scabiosa 3—17 cent, Spitfire 9 26, Irissen 719 cent. Afwezig met kennisgeving de heer Van Vliet. Onder de ingekomen stuk ken is een beslissing van Binnenland se Zaken, dat een bedrag van f 7353 van de rijksbijdrage terugbetaald moet worden^ omdat de rekening van 1945 met een ljatig saldo sloot. Dit zal een terugslag op de volgen de begrotingen hebben. Van het Prijzenbureau voor onroe rende goederen te Leiden is goedkeu ring ontvangen op de huurovereen komst van 750.per jaar voor het parochiehuis Schenkehveg, te ge bruiken als gym-zaal. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. een parkeersverbod langer dan een kwartier «hebben gelegd op de Dorpstraat vanaf Broxterman tot v. d. Kolk en de halte autobus hebben verplaatst vanaf Leiden bij van Wil- sum en vanaf Stomp wij voor van Teylingen. De heer Kraan vraagt, of de carosseriefabriekDeckers en Zn. daardoor niet te zeer gedupeerd wordt. De voorz. antwoordt, dat ver keer en veiligheid noodzaken tot de ze maatregelen. De heer Kraan re pliceert en meent, dat de enige in dustriële onderneming gehinderd wordt. De voorz. zegt hierop, dat B. en W., die voor de veiligheid van het verkeer moeten zorgen, toch niet kunnen toe staan dat de Dorpstraat bij de ge vaarlijke bocht vol gezet wordt met autobussen. Hier gaat het algemeen voor het particulier belang. De heer de Graaf wijst op de mo gelijkheid tot plaatsing van auto's op het terrein van de fa. Janson. Het hei-stel van de wegen. B. en W. worden gemachtigd tot onderhandse aanbesteding van wer ken in hoofdzaak schilderwerken van gebouwen en herstel van de ter tiaire wegen. De laagste inschrijver van het weg-herstel was de N.V. Koud Asphalt voor f 46.485.—, een bedrag dat aanmerkelijk boven de begroting is. De brandweer geblust. B. en W. stellen voor nu de ge meenschappelijke regeling inzake brandbestrijding met Leiden tot stand gekomen is, de plaatselijke brand weer op te heffen en aan de direc teur, de heer P. C. Paardekooper, per 1 Juli eervol ontslag te verlenen. Het overige personeel is reeds eervol ont slag verleend. Het ligt echter in de bedoeling de bestaande brandspuiten voorlopig ter plaatse waar zij zich nu bevipden ge stationeerd te laten onder controle van de Leidse brandweer en hooi- en schoorsteenkeuringen in den vervol ge niet meer te laten houden. De eigen brandweer houdt een spuit of vier. Over het laten staan zoals door de burgemeester om bijzondere reden wordt voorgeschreven ontstaat een zeer interespnte bespreking, waaraan vrijwel alle raadsleden deel nemen. De heer Schinkel maakt bezwaar tegen het onderhoud vari de spuithui- zen, spuiten en vooral van slangen, die, stilliggend, verteren. De heer van der Ploeg: laten we toch de oude rommel opruimen. De heer Kraan wijst op het ontbreken van personeel als er een bijzonder geval is om de spuit te bedienen, waarop de voorzitter zegt in zo'n ge val te kunnen gelasten tot pompen. De heer van der Ploeg vreest ten slotte, dat voor bijzondere omstandig heden een aanschaffing van spuiten gelast kan worden gehoord de overwegingen en zo berust de Raad in het aanhouden van de brandspui ten. Omtrent de hooikeuring zegt de voorz., dat de gemeente hierbij geen belang meer heeft. Dit is nu een be lang voor Leiden, dat de branden voortkomende uit hooibroei moet blussen. Hetzelfde geldt voor dc schoors teen schouw. Van G. J. A. Gasthof f, wonende Jan Vrooliikstraat te Amsterdam, is een verzoek ingekomen om uitbetaling van een gedeelte van de jaarwedde als waarnemend burgemeester van 1 tot 7 Mei 1945. B. en W. stellen voor dit bedrag van 51.38 uit te betalen. Er wordt geen woord gesproken en zo valt de hamerslag over dit be sluit. Het verzoek van de St. Bernardus- school om aanschaffing van boekjes voor een nieuwe rekenmethode was, volgens de heer Schikel, die een na dere informatie ingewonnen had, zeer onduidelijk gesteld en zó werd het voorstel van B. en W. om 75 pet. der kosten te geven aangenomen. Het Watertje. In een zeer uitgebreid praeadvies stellen B. en W. voor, althans dit jaar nog niet over te gaan tot ver nieuwing van het Watertje en de ver betering te beperken tot gewoon on derhoud. De begroting van f 11.600 is onvoldoende; er zal ƒ20.000 gevo teerd moeten worden. De voorz. zegt, dat B. en W. om trent het Watertje in een impasse verkeren met de vraag: als tot de verbetering- wordt overgegaan, moet het Watertje dan voor alle motor- verkeer volledig worden afgesloten. De nu gegeven ontheffingen leiden tot telkens verder gaand zwaar ver keer als behoefte voor aanvoer van materialen, veevoeder en melk tot groot gevaar van de panden en de weg. De begrotingspositie is al danig in het gedrang door de overschrij ding van het onderhoud tertiaire we gen. Als ook de walbeschoeiing ver nieuwd moet worden, wordt het be drage zeker ƒ20.000. De heer Kraan wil dan alvast maar het gedeelte van Schoutenbrug tot van der Hoeven met oude stenen vol- straten. De heer van dér Ploeg wil niet langer knoeien op het Watertje en de gestapelde keien aan de wal, die tel kens opgevist moeten worden als er iets gedaan wordt door een goede schoeiing vervangen. De voorz. zegt: het Watertje dem pen zal Rijnland niet toestaan en het dorpsschoon zal te zeer geschaad worden. B. en W. willen omtrent de verkeerskwestie de Raad horen. De heer Kraan: het Watertje deugt niet voor zwaar verkeer. BODEGRAVEN. 21 Juni. Kaas. Aanvoer: 134 partijen. Prijzen: le soort 1.691 74, 2e soort 1.64 1.68 per kg. Handel matig. SCHAATSENRIJDEN VOETBAL ZILVEREN BAL-TOURNOOI Aan het tournooi om de Zilveren Bal, dat op het terrein van Sparta te Rotterdam zal worden gehouden op 21 en 28 Augustus en 4 Septem ber, zullen de volgende vereni gingen deelnemen: Eindhoven, Em ma, Enschede, Fijenoord, 't Gooi, He racles, HW, RCH, Sparta, Storm vogels, SVV, VVV, Wageningen en Willem II. Wet. Boys. Zondag speelde Wet B#oys II een goede wedstrijd tegen een Warmunda Combinatie, welke met 32 in het voordeel van de Boys eindigde. Wet Boys A ech ter verloor met 31 van Lisser Boys A. GEWICHTHEFFEN POSTDlftVEif

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3