Prof. C. P. M. Romme sprak voor de Leidse K.V.P. Ook in de gemeenteraad komt het aan op ONZE DIEPE BEGINSELEN UITTOCHT DINSDAG 21 JUNI 1949 0E LEID SE COURANT PAGINA 1 VADER SLOOT KINDEREN OP. Deze stichtten daarna brand. Een schoenmaker in de Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam, vader van twee lastige zoons, had Zaterdag middag ten eind raad de kinderen in een berghok opgesloten in de hoop, dat zij in deze donkere ruimte wel tot inkeer zouden komen. Zelf was hij met zijn vrouw en dochtertje naar Zandvoort gegaan. Zondagmor gen schenen de jongens lang genoeg naar hun zin straf te hebben gehad. Zij wisten niet beter te doen dan brand te stichten. Gelukkig konden zij zelf door een luik ontsnappen en was de brandweer in staat met een paar emmers water het vuur te blus sen. De kinderpolitie heeft zich over de twee belhamels óntfermd. De situatie op de Ned. groentenveilingen In de afeiopen week werd alge voor de Nederlandse groentenmarkt een catastrophale prijsinzinking ge paard gaande met grote doordraai verwacht, welke verwachting ge grond was op het vrij plotseling uit vallen van de export naar Duitsland. Deze verwachtingen blijken echter niet volledig juist te zijn geweest. Wel vertoonde het prijspeil op de veilingen een aanzienlijke daling, doch grote hoeveelheden zijn niet doorgedraaid. De producten, waarvoor speciaal moeilijkheden ver wacht werden wa ren sla, bloemkool en spitskool. Van de hoeveelheden die van deze pro ducten op de veilingen in Nederland in de afgelopen week zijn aange voerd is slechts een klein percenta ge doorgedraaid, aldus wordt van bevoegde zijde vernomen. Uit de aard der zaak blijkt de si tuatie in de verschillende gebieden soms verschillend te zijn. Met name te Venlo zyn bij de verkoop van sla enige moeilijkheden ontstaan. De minimumprijs van deze sla lag in de afgelopen week op f 2, per 100 kroppen en de tuinders kregen voor de doorgedraaide sla een vergoeding van f 1.60 per 100 kroppen. Van de bloemkool draaiden op de veilingen alleen die kwaliteiten door, welke niet goed zijn, zodat over het algemeen alleen bloemkool van prima kwaliteit de consument be reikte. Dit niet geheel ongunstige verloop is voor een belangrijk gedeelte ver oorzaakt door een belangrijke ex port naar Tsjecho-Slowakije. Daar naast worden voortdurend groenten afgeleverd aan de Britse bezettings troepen in Duitsland. Deze laatste export is echter in verhouding tot de reusachtige aanvoer als regel gering. De situatie is echter wel zodanig, dat men in tuinderskringen alge meen hoopt, dat de thans lopende be sprekingen over verdere uitvoer van groenten naar Duitsland tot succes zullen leiden. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.33 Filmselecties. 8.00 Nieuws. 8.15 Or gelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Parijs conservatoriumorkest. 10.00 Moeder en kind". 10.20 Onze keu ken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws. 12.38 Piano-duo. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orfcest. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Omroep- kamerorkest. 15.00 Waar zwerven wij? 16.00 Het orkest van de week. 16.15 Voor de kleuters. 16.30 Vragen staat vrij. 16.55 Zo de ouden zongen, piepen de jongen. 17.40 Adelaide Hall zingt. 18.00 Nieuws. 18.20 Mondac- cordeon. 18.30 Strijdkr. 19.00 Espe ranto en de blinden. 19.15 Silvestri- kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.0' Verkiezingsuitslagen. 11.00 Nieuws. 11.15 Verkiezingsuitsla gen. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Te Deum Lauda- mus. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Bij onze jonge zieken. 9.35 Symphonisch morgenconcert. 11.00 Gr.pl. 11.15 Hildebrand miniaturen. 12.00 Pit de Puszta. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 Trio „Fanta sia". 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelcon cert. 14.00 Zendingsdag op ..Sand- wijek". 15.00 Franse volksliederen. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 „De vijf Zapakara's". 17.45 Nieuw Guinea. 18.00 Onze Ne derlandse koren en korpsen. 18.30 Ensemble Lachman. 19.00 Nieuws. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Ac tueel geluid. 19.45 Vacantie-voorpret. 20.00 Nieuws. 20.15 Uitklagen van de gemeenteraadsverkiezingen. DE LAATSTE TROEF VAN „DR. SCHAEPMAN ,,'n SiCaeiend £eidm" Woningbouw, grote gezinnen en privaat-eigendom op het hoofdterrein Morgen is het eindelijk zover- Dan zal de Leidse burgerij ter stembus gaan, om te beslissen wie er in de vier eerstkomende jaren de gemeente zullen besturen. Zo langzamerhand is uit de opvallend grote onver schilligheid een zekere belangstelling gegroeid; bruggen worden al sedert enkele weken ontsierd door min of meer geslaagde propaganda-affiches, iedere morgen vindt men in de brievenbus verkiezingspamfletten; overal worden meetings en vergaderingen gehouden en met spanning wachten velen thans de uitslag af. Hoe deze zal zijn is van zeer grote betekenis voor de stad en om alle katholieken daarvan te overtuigen, riep de R.K. Prop. club „Dr. Schaepman" hen gisteravond bijeen in de grote zaal van „Den Burcht", waar niemand minder dan de voorzitter der R.K. Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, uiteenzette waarom die uitslag van zo'n grote betekenis is. Hij deed dit op zijn bekende welsprekende, meeslepende en overtuigende wijze, met de routine van een begaafd rede naar, die zijn woorden, zuiver gewikt en gewogen, als een lawine over de hoofden van zijn toehoorders laat rollen, hen meesleept in zijn enthousias me en laat delen in %ijn overtuiging. Verschillende malen werd zijn rede door applaus onderbroken en geboeid heeft zijn doodstil gehoor zitten luis teren naar zijn uiteenzetting, waarom de gemeenteraadsverkiezingen zo belangrijk zijn, welke taak de raad heeft en op welke wijze de K.V.P. deze meent te moeten vervullen. schieden langs de weg van het ge moed of langs die van de geest. Iedere verkiezingsactie moet immers ge voerd worden met verstand en vurig heid. Ik zal mij in hoofdzaak tot het eerste beperken, in de hoop dat gij er op de eerste plaats iets van zult meenemen en op de tweede plaats bereid zult zijn er iets van over te dragen op vrienden en kennissen, die misschien nog mochten twyfelen over hun keuze. Want hoewel ik met de interne zaken van de Leidse gemeen tepolitiek niet op de hoogte ben, is het mij toch wel duidelijk dat het voor de K.V.P. thans gaat om de negende zetel. Het kan, dus het moet! DE MACHT VAN HET GETAL. Hef is van zo'n enorm grote bete kenis dat U goed stemt, want in de politiek speelt de macht van het ge tal een grote rol. Met de bezettings tijd in herinnering en de dreiging van nieuwe gruwelen en slavernij uit het Oosten voor ons, hebben we re den te over, om bijna lyrisch te wor den, als we over democratie spreken Maar ronduit gezegd: het is allemaai wind, als we het element van de prac- tische politiek, het getal, niet bezit ten. Onze kracht in de politiek steunt op drie pylers. Ten eerste: de kracht van onze beginselen. In dit opzicht liggen we voor op al onze tegenstan ders, omdat we weten dat onze diepe Met gaat om de negende zetel Het was een bijna volle zaal, waar in zich, behalve de bestuursleden van de K.V.P., afd. Leiden, en de RX. Raadsfractie, ook mr. E. J. M. H. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid Holland, bevond, die de voor zitter van „Dr. Schaepman", de heer C. Zandvliet verwelkomde, daarbij zijn vreugde uitsprekend over de aan wezigheid van prof. Romme, voorzit ter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., die by na reeds traditioneel de laatste grote troef van de ver- kiezings-campagne kwam uitspelen. Deze avond is bestemd, aldus prof. Romme, „om U te bezinnen op de be tekenis van de daad, die ge Woensdag gaat stellen. Deze bezinning kan ge- STEEKSPEL ONTAARDDE IN STEEKPARTIJ. Twee mdnnen, J. K. uit Groningen en J. J. uit Slochteren, kregen Zon dagnacht op de kermis te Ruischer- brug (Gr.) ruzie over de politiek. Er ontstond een vechtpartij, waarbij J. een dolk trok en K. in de hartstreek verwondde. Het slachtoffer overleed vrijwel onmiddellijk. De dader is ge arresteerd. DE OVERVAL OP HET DISTRIBUTIEKANTOOR TE OUDE-WETERING. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Rotterdam werd gistermorgen de behandeling voortgezet van de zaak tegen de vroegere opperwachtmees ter der marechaussee te Oude-Wcte- ring, H. Bekker, verdacht van mede werking aan de arrestatie van ille galen, die een roofoverval hadden gepleegd op het distributie-kantoor aldaar. Nadat als nieuwe getuigen waren gehoord het echtpaar Ver;>o- ket uit Roelof arends veen en de vvachtmeester Keiler uit Bodegraven, persisteerde de procureur fiscaal by zijn eis: 6 jaar gevangen-sstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak 27 Juni. S.D.-CHEF HAASE TER DOOD VEROORDEELD. De Groninger Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden, die gisteren haar laatste zaak afhan delde, heeft de voormalige leider van de „Auszendienststelle" Gronin gen van de Sipo en S.D., Bernhard Georg Haase, ter dood veroordeeld. De procureur-fiscaal had levenslang t Qeen ótem ga updaten Hoe noodzakelijk het is, dat er by de verkiezingen geen enkele stem verloren gaat, toonde prof. Romme duidelyk aan met de uitslag van de verkiezingen in Leeuwarden. De K.V.P. kwam slechts twee stemmen tekort om een zetel meer te behalen. Nu ging deze zetel naar de A.R., die met 4 stemmen, minder er ook naast gezeten zouden hebben! „En ik ben er zeker van", al dus prof. Romme, „dat die twee ontbrekende katholieke stem men thuisblijvers geweest zijn. Dit mag in Leiden niet voor komen; evenmin als er stemmen verloren mogen gaan door ver gissingen te maken, want ook dit laatste kan noodlottig worden. Laat daarom iedereen die nog niet volledig op de hoogte is, zich even precies inlichten hoe hij moet stemmen. Slechts één vak je rood maken. Welk vakje? Nummer 1 van lijst 3 (Wilmer). beginselen nu eenmaal de ware zijn en omdat wij de kracht hebben, die aan deze natuurlijke waarheid eigen is. Ten tweede: de helderheid van ons inzicht, om de juiste toepassing te vinden van onze diepe beginselen, in de gegeven omstandigheden van tyd en plaats. Bij sommige tegenstanders liggen we daarbij achter; bij anderen weer voor. Dat ligt aan onze geza menlijke kwaliteiten. Ten derde: de macht van het getal. In dit opzicht staan we met al onze tegenstanders gelijk; we hebben alle maal één stem en brengen die uit. Beginsel, inzicht en getal zijn dus de drie grondpeilers en in dit sta dium, vlak voor de verkiezingen, nu alle voorbereidingen achter de rug zijn. gaat het nog slechts om het ge tal. Geen stem mag verloren gaan, ook niet door fov*!ef stemmen; tot en met de laatste stem moet uitge bracht worden op nummer één van lijst drie! GROTE INVLOED VAN DE KIEZER. Spr. weidde vervolgens uit over het principieel verschil, dat bestaat tus sen de verkiezing van een gemeente raad en van een Tweede Kamer. Bij de eerste is de invloed van de kiezer veel groter, want de gemeenteraad is het hoogste besturend lichaam in de gemeente; de wethouders worden door en uit de raad gekozen. De Tweede Kamer echter bestuurt niet en heeft geen stém in de benoeming van ministers. „Daar dus de invloed van de kie zers by deze verkiezing groter is, wordt ook de verantwoordelijkheid groter. Bovendien geldt in het pu blieke leven het adagium, dat een pu bliek recht ook een publieke plicht is, m.a.w. dat men mag stemmen, be tekent dat men moet stemmen, voor al voor ons katholieken, omdat wy als dragers van zedelyke beginselen de plicht hebben de gemeente vol gens die beginselen te doen besturen. Dat wij in het gemeentebestuur on ze beginselen moeten doorvoeren, is een ware eis van en vööt de practyk. Er zijn mensen, die de raadsverkie zingen in een ander licht zien en den ken. dat beginselen alleen bij parle mentaire verkiezingen in het geding komen. Maar 16 jaar ervaring in de Amsterdamse gemeenteraad hebben mij geleerd dat men dagelijks ge confronteerd wordt met z'n beginse len. We denken slechts aan het on derwijs, waarvoor onze voorouders de pioniersstrijd gestreden hebben. Wat zij hebben verworven, moet door ons tot levende werkelijkheid wor den gemaakt. De financiële gelijk schakeling moet tot haar recht kun nen komen. In dit opzicht is de taak van de gemeenteraad zeer belang rijk. Toch ligt het onderwijs thans niet op ons hoofdterrein. We moeten onze onveranderlijke beginselen toepas sen op de steeds veranderlijke om standigheden; telkens moet het poli tiek hoofdtterrein worden verlegd. Thans ligt dit en zeker voor Lei den, de stad van Aalberse op het sociale vlak, de bevordering nl. van de organisatie van het openbare ge meenschapsleven, zodat de mens menswaardig kan leven,- volgens de eisen van zijn zedelijke natuur. Ik denk daarbij aan de zorg voor een behoorlijke huisvesting. De K. V. P. heeft in het gemeente-programma staan, dat de raad geen middel onbe proefd mag laten om de woningbouw te verbeteren en daarbij bijzondere aandacht moet schenken aan de gro te gezinnen." Uitvoerig ging prof. Romme in op de bescherming van het grote gezin, waarbij de politiek er op gericht moet zijn de gr^Je gezinnen, die er zijn en die gevormd worden, het vol gens redelijke en zedelyke normen mogelijk te maken een behoorlijk bestaan te leiden, welke in goede verhouding is met die van de kleine gezinnen. Want wanneer het gezin de cel is van onze samenleving, is het grote gezin de kostbaarste cel, omdat grote gezinnen de beste opvoedings- milieux zijn. Een tweede opmerking maakte spreker over het privaat-eigendom; de handhaving hiervan moet gezien worden als een noodzakelijke grond slag van ons economisch leven. Paus Leo XIII gaf in zijn encycliek „Re- rum Novarum" reeds richtlijnen aan, om de massa voor verpaupering te behoeden en Paus Pius XI volgde veertig jaar later met zijn encycliek „Quadragesimo Anno", om te wijzen op de noodzaak van on-proletarise- ring van de massa. Ook in de ge meente-politiek liggen zij het moeizame mogelijkheden, om dit privaat-eigendom, met name het be zit van een eigen woning, mogelijk te maken. OVERLEG MET DE ORGANISATIES. Naast de volkshuisvesting noemde prof. Romme de zorg voor die tak ken van onze economische samenle ving, welke door hun karakter nauw met de gemeente verbonden zijn, nl. de handel, het kleinbedrijf en de nijverheid, o.a. door het inschakelen van kleine aannemers bij de weder opbouw. Voor een goede uitvoering hiervan zullen de gekozen raadsleden terde ge rekening moeten houden met wat in het programma van de K.V.P. staat over het overleg met de ver schillende organisaties, zonder dat daar overigens last of ruggespraak uit voortvloeit. De raad is immers bestemd voor het algemeen belang en niet voor het groepsbelang. Daarom is het nodig dat heel de fractie over leg pleegt; niet alleen een of ander bepaald raadslid. Want de kwaliteit van de fractie hangt voor een be langrijk deel af van de daadkracht, die voortvloeit uit de helderheid van inzicht in onze beginselen. Sprekend over de dubbel-natuur van de mens, die enerzijds vrij is en anderzijds deel uitmaakt van een ge heel, wees prof. Rommer er op, dat dit ook tot uiting moet komen in het besturen van een gemeente, waar bij de zelfstandigheid van de mens zoveel mogelijk geëerbiedigd dient te worden. Dit geldt ook in groter ver band met de gemeente, die in som mige gevallen iets niet alleen aan kan en dan beter contact kan zoeken met een andere gemeente, in plaats van direct naar hogere instanties, zoals de provincie of het Rijk, te stappen. Tenslotte wilde spr. nog een op merking maken over het landsbe lang, dat met deze verkiezingen ge moeid is. Alhoewel de gemeente geen staats—organisatie is, doch een zelf standigheid, raken deze verkiezingen het landsbealng in zoverre, dat zy gezamenlijk de Communisten op nieuw een klinkende nederlaag kun nen toebrengen. Het is met de C. P. N. precies als vóór de oorlog met de N.S.B.; als binnenlands verschijnsel is zijn niet gevaarlijk. Ons volk is daar te nuchter voor, zeker wanneer de C.P.N. zo met vunzige modder blijft gooien, zoals onlangs tegen dr. Beel, die weliswaar thans een ambt loos burger is, maar toch een van on ze meest eminente figuren blijft. Maar de C. P. N. is meer. Saul de Groot heeft het onomwonden ver klaard; het is tevens de vijfde ko lonne en in dit opzicht zijn zij veel gevaarlijker dan de N.S.B. We mo gen dus geen gelegenheid verzuimen hen terug te dringen en hen de voe dingsbodem te ontnemen, door ons consequent te richten op de verwe zenlijking van de sociale rechtvaar digheid. Daarom moeten we Woensdag al lemaal onze grote verantwoordelijk heid verstaan,- daarom moet iedereen, zonder uitzondering, zijn best doen ook anderen te overtuigen. Omwille WEERSVERWACHTING (Geldig vai^ Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING Nu en dan overdrijvende wol kenvelden, maar overdag voor namelijk in het Zuidoostelijk deel van het land ook perioden van zonneschijn. Overwegend droog weer, Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Noordelijke wind. Wei nig verandering van tempera tuur. van ,.'n Bloeiend Leiden" en 's lands belang brengen wij allemaal onze stem uit op nummer één van lijst drie. God sterke en zegene u!" Een klaterend applaus volgde op deze enthousiaste rede, die vooraf gegaan was door het optreden van het bekende „Sleutelkoor", onder lei ding van de heer H. Rijnbeek. Mei de heer G. Bots aan de piano, zongen de knapen, welluidend als nachtega len, drie volksliederen en het ontroe rende Weens Lied tot besluit. De heer St. Menken, voorzitter van de K.V.P. afd. Leiden, dankte prof. Romme voor zijn boeiend be toog, dat allen nog weer eens dui delijk voor ogen gesteld heeft: negen zetels voor de K. V. P. Spr. dankte ook de vertolkers van muziek en zang. Begeleid door de K.A.B.-sympho- nie, o.l.v. Jan Gordijn, die zich ver schillende malen had laten horen, werd tot besluit het Wilhelmus ge zongen en stonden de aanwezigen om kwart voor tien een prachtige tijd' -^weer op straat. NIEUWE VLEUGEL AAN LEIDSE UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. Naar wij vernemen zal nog dit jaar een aanvang worden gemaakt met de bouw van een nieuwe vleugel bij de Leidse universiteitsbibliotheek. Dit gebouw, dat één verdieping in en twee verdiepingen boven fle grond krijgt, zal zich uitstrekken achter het tegenwoordige hoofdgebouw, en vindt aan één zijde aansluiting op de tuin van het Jean Pesijnshof aan de Kloksteeg. De bouwkosten zijn geraamd op 300.000.De uitvoe ring van deze bouw, die binnenkort zal worden aanbesteed, zal geschie den onder toezicht van de Rijksge bouwendienst. De uitbreiding werd dringend nodig, aangezien thans b.v. 50.000 boekwerken van het totaal be zit van circa anderhalf millioen we gens plaatsgebrek in het Museum voor Volkenkunde zijn opgeslagen. Geschat wordt, dat deze nieuw te bouwen vleugel slechts vijf jaar de behoefte aan bergruimte zal dekken. De universiteitsbibliotheek is in het gelukkige bezit van voldoende grond om ook daarna ruim te kunnen uit bouwen. EINDEXAMEN H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen B. van de Gem. H.B.S., Burggraven- laan 2 (eerste drie groepen): T. Brinkman, Leiden, J. Bult, Lei den, P. J. van Duin, Noordwijk aan Zee, Jopie de Graaff, Leiden, C. Ha meter, Voorschoten, D. Kanbier, Leiden, H. I. C. Jumelet, Lisse, H. Kindt, Leiden, H. Klaassen, Leiden, J. G. Kriek, Leiden, J. Kukler, Lei den, Jet van Leeuwen, Leiden, H. Th. E. Roskamp, Leiden, Tineke Scheffers, Sassenheim, W. Schotel, Leiden, G. C. Stolk, Leiden, L. Tirr/- mers, Leiden, Hanny Wassenaar, Noordwijk Binnen, J. Wondergem, Leiden, D. H. van Wijhe, Leiden, I. den Boer, Wassenaar, Ans Eichhorn Leiden, Bertie Hertz, Leiden, M. Kiel, Leiden, L. Kok, Leiden, Ineke Kriek, Leiden. Teruggetrokken 1; afgewezen 7. Vrouw vermoord te Leidschendam In een woonschuit liggende in de Vliet nabij de scheepswerf Schaken- bos te Leidschendam heeft zich Maan dagmiddag een bloedig drama afge speeld. Toen de gewaarschuwde rijkspolitie ter plaatse kwam, vond zij aan boord van de schuit het lijk van de ongeveer 64-jarige mevrouw M. badend in het bloed. Haar onge veer 10 jaar jongere echtgenoot werd aangetroffen in zodanige toe stand van overspanning, dat niet al leen verhoor niet mogelijk was, doch overbrenging naar de Hervormde Stichting „Hulp en Heil" noodzake lijk bleek. Het stoffelijk ovei'schot van de vrouw is naar Sint Antonius hove te Voorburg vervoerd. DE Qnoie DOOR ETHEL SMITH DORR AN CE 46) Ze hebben nog woord gezegd over de reden van hun komst, en die arme Carter plukt zijn snorretje nog stuk van zenuwachtigheid. Wat zouden ze komen doen denk je?" Rawson wist het niet en maakte er zich ook niet druk over. Hij verklaar de, slechts één ding nodig te hebben en dat was slaap. En Grace volgde zijn wens op en zorgde dat hij naar bed kwam. XXIX Er komt licht Rawson had bepaald, dat de ver- Sdering waarop de verschillende tchten tegen Osborne of anderen konden worden ingebracht, des mid dags om twee uur gehouden zou wor den. De zaal van het Huis der Lords was zo propvol, als ze zelfs in de flfukste dagen nog nooit was geweest ÉSj had die zaal ondanks haar weinig passende naam uitgekozen omdat net de enige plaats in heel Stampede was waar de te verwachte menigte onder gebracht kon worden Er steeg een verbaasd gemompel uit de menigte op, toen zes beambten der bereden politie binnenkwamen, terwijl ze er hoogstens 2 verwacht hadden want de beambten uit Dawson waren die morgen niet buiten de 'post geweest. De geüniformeerde delegatie begaf zich naar de twee vrouwen toe die samen op een bank aan de ene zijde van het opengelaten achter gedeelte der zaal waren gezeten. Aller ogen waren op dat paar beiden zo van ge heel verschillende schoonheid geves tigd. Grace Farrar was schitterend bevallig zelfbewust, terwijl Louise Kirkland er in haar kostbaar bont bleek en lieftallig als een bloem in de sneeuw uitzagBeiden toon den door ongeveinsde nieuwsgierig heid dat zij niet wisten wat de vreemden daar kwamen doen want deze hadden haar slechts de verzeke ring gegeven dat de aangekomen versterkingen niets kwaads voor de sergeant voorspelden. Rawson stond, misschien ietwat strammer dan gewoonlijk voor ver gaderde menigte; zijn gebruinde, energiek gezicht verried minder dan ooit, wat er in hem omging Hij open de de bijeenkomst met de superinten dant Wheeler, de commandant vdn de B-divisie aan de vergadering voor te stellen; het was een man van mid delbare leeftijd met steil achterover geborsteld haar en een zware hang snor. Rawson deelde mee, dat dank zy de tijdige aankomst van zijn super- rieur, die krachtens zijn rang rech terlijke bevoegdheid bezat, het nu een formele rechtszitting zou worden en dat alle getuigen ook hij zelf on der ede gehoord zoudqji worden. De superintendant stond op, groet te de vergadering en wenkte consta- bel Carter, die terstond uit een zij vertrekje Toby Osborne haalde. Het opstijgende afkeurende gemompeld werd terstond tot zwijgen gebracht door de verklaring van Wheeler, dat hij eventueel de zaal zou doen ont ruimen. Daarop werden de getuigen beëedigd. De vroegere bewoners van Old Gold schenen, hoewel hun woede nog lang niet gekoeld was, hun zelfbe^ heersing toch niet verloren te hebben en een zestal getuigen leverde stof voor een uitermate aannemelijke klacht tegen Osborne. Volgens hen had Toby, met het doel een overhaas te uittocht uit Stampede te bewerken Luck Jermain daarheen gezonden; zyn prijzen schandelijk verhoogd, zodra de menigte naar Old Gold ver huisd was; en ten slotte zijn eigen pakhuis in brand gestoken, toen de politie op het punt stond, de voedsel voorziening in handen te nemen. De door Toby gemompelde ontkenning van elk dezer beschuldigingen, dien den nergens anders toe, dan om de uiting van wraakzucht nog aan te wakkeren. Onder algemeen nieuwsgierig ge- schuivel trad Rawson voor het getui- genhekje en legde de eed af. De beide jonge vrouwen op de 'oanl: bogen zich belangstellend wat voor over. Tuxedo Briscoe, die er als etn kleinsteedse bankier uitzag, zette een tevreden glimlachend gezicht, onge twijfeld in het blijde vooruitzicht, dat de rol, door hem gespeeld ais ge vangenbewaarder van Osborne, hem wel een eervolle vermelding zou op leveren. „We moeten teruggaan tot de eer ste winteravond van dit jaar.begon Rawson op zijn gemak, zo luid, dat iedereen hem verstaan kon en toch op gewone spreektoon. „Toen immers is dit plan dat velen onzer zoveel el lende bezorgd heeft, opgezet. Het was die eerste nacht bitter koud en ;n de late avond kwam Luck Jer main en Edgar Hayes, meer alge meen bekend als de „Bevroren Zwer vende nederzetting hier binnen. Ze waren doodop, hadden geen cent meer en zochten een plekje, waar ze wat te eten zouden vinden. Toeval lig was de eerste man, die ze tegen kwamen, de enige, die echte, winst- belovende reden had om Stampede graag ontvolkt te zien. Het kostte hem weinig moeite hen beiden om te kopen voor zijn plan. Die aarts- samenzweerder was van mening, dat het allereerste vereiste om een u'ttocht uit Stainpde midden in de winter te doen slagen was, mij uit de weg te krijgen, want hij deed mij de eer aan van te veronderstellen, dat ik, bleef-ik op .m'n post zijn plan kon verhinderen. Te die einde werd een briefje in naam van koning Midas valselijk op gemaakt en daarin stond dat de oude man door een aanval van Indianen werd bedreigd, myn hulp dringend nodig had en hierom verzocht. Hay es begaf zich naar de Spruce Kreek, om van daaruit Stampede binnen te komen, voor het geval ik anders ach terdocht zou opvatten; Jermain bleef echter® hier en hield zich schuil in afwachting, dat het zijn tijd werd om op te treden." Alvorens verder te gaan met zijn getuigenverklaringen, keek de ser geant glimlachend naar Louise Kirk land en naar haar Slleen. „Het briefje werd keurig op de politiepost bezorgd en we sloegen er geloof aan, omdat we er niet aan dorsten twijfelen. Ik trok er op uit naar Back of Beyond en toen ik een maal veilig uit de buurt was, kwam Jermain hier in deze zaal en liet jul lie goud zien, gaf hoog op van de goudrijkdom der kleibanken in Old Gold en wist jullie over te halen tot die krankzinnige uittocht. Hoewel mijn tocht door misleiding en be drog begonnen was, haddeil mijn pogingen toch een wonderlijk resul taat, want ik mocht vier mensen uit ongelooflijke ellende en pijnen red den, misschien zelfs van de dood. Ik behoef hier verder niet te spreken over jullie aller tegenslagen en te leurstelling. „Nee zeker niet!" riep Slimme Mc Knight. „Vertel ons maar, wat vol gens de wet met Toby Osborne ge beuren zal." Van alle kanten stegen uit de zaal uitroepen van andere teleurgestel- den op met hetzelfde verzoek. Rawson vroeg met een handge baar om stilte. „Toby Osborne is voor die schan delijk misleidende tocht niet aan sprakelijk. Toen ik in het kamp te rugkwam was ik ook eerst geneigd hem de schuld te geven. Hij alleen scheen een motief te hebbenna melijk zyn winterhandel weer op peil te brengen. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2