S)e Ccid6e(2oti/&Mit Vertraging, geen impasse te Batavia De Vier zijn het toch nog eens geworden Nieuwe zuivering in rode gelederen de Verkiezings propaganda MAANDAG 20 JUNI 1949 40ste JAARGANG No. 11723 Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Mgr. Beran in 't voetspoor van Kard. Mindszenty Bur. Papengracht^32j^TeUI.^20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.5 Hatta's verklaring betreurd QP de eind vorige week door Hatta en Sukarno afgelegde verklaring over een volledige impasse, waarin de besprekingen te Batavia zou den zijn geraakt, heeft de voorzitter der Nederlandse delegatie, dr. van Royen, gereageerd. „Aan de Nederlaifdse delegatie", zo zeide hij, „is de vertraging van het herstel van de Indonesische Republiek niet te wijten". Dr.van Royen zei, dat" de Nederlandse delegatie de wijze, waarop de Re publikeinse leiders zich hebben uitgedrukt, ten zeerste betreurt, omdat de onderhandelingen nog steeds wordei" gevoerd in een vriendschappelijke geest als resultaat van wederzijds begrip. Dr. van Royen ging voort: „Wij verwachten zeker, dat de partijen binnenkort tot een oplossing zullen komen. Indien deze wordt vertraagd, zal dit niet liggen aan de Nederland se delegatie. Wij betreuren dat het bezoek van dr. Hatta aan Atjeh niet heeft geleid tot deelneming van mi litaire deskundigen van de Repu bliek aan de onderhandelingen over het staken van het vuren". Dr. van Royen verklaarde gisteren te verwachten, dat de republikeinse regering tegen eind Juni naar Djok- ja zou terugkeren. Hij zeide, dat de bijzonderheden voor de evacuatie van de Nederlandse troepen uit Djokja nu werden uitgewerkt en dat deze zou aanvangen zodra deze kwestie geregeld was. Hij zeide voorts te verwachten, dat de Ronde-tafelconferentie op 1 Aug. zou aanvangen en zes tot acht weken zou duren. Overeenkomst te Batavia De republikeinse delegatie is ou der leiding van Moh. Rum -heden morgen voor een eendaags bezoek naar Bangka vertrokken, nadat ge durende het weekeinde informele besprekingen waren gehouden met de Nederlandse delegatie. Naar ver luidt, zou voor de punten, welke nog in bespreking waren, thans een in formele overeenkomst zijn bereikt. Deze punten omvatten het staken van het vuren en tijd en voorwaar den voor de Rondetafelconferentie. MINISTER VAN MAARSEVEEN OP JAVA AANGEKOMEN. Mr. J. H. van Maarseveen, de Ne derlandse minister van Overzeese Gebiedsdelen, is Maandagmorgen op het vliegveld Kemajoran geland. Het laatste traject werd de Constel lation geëscorteerd door vier jagers. In een kort vraaggesprek met de pers verklaarde de minister dat het doel zijner reis is een oriëntatie over de situatie in Indonesië, waar hij on geveer 10 dagen denkt te blijven. De minister zal waarschijnlijk geen an dere plaatsen dan Batavia bezoeken. Met betrekking tot de restauratie van het republikeinse bestuur te Djogja acht minister van Maarseveen het noodzakelijk dat, alvorens deze plaats heeft, de overeenkomst be treffende het staken van het vuren tot stand komt. Deze overeenkomst dient te zijn uitgevoerd alvorens te 's Gravenhage de Rondetafel-confe rentie aanvangt. „We kunnen niet schieten en praten tegelijkertijd", al dus de minister. OVERSTROMINGEN IN DE V.S. De Potomac-rivier in de V.S. is buiten zijn oevers getreden, als ge volg waarvan vier personen om het leven zijn gekomen, terwijl meer dan twintig anderen als vermist zijn opgegeven. Duizenden werden dak loos. De politie van de staat Virginia beschreef de situatie als „slecht". Accoord wordt vandaag uitgewerkt D iRIE UREN BERAAD van'de vier ministers na het tweedaagse reces van de conferentie te Parijs heeft Zondagavond een goed deel van de nog bestaande tegenstellingen uit de weg geruimd. In Britse en Ame rikaanse delegatiekringen werd Zondagavond na afloop der zitting te verstaan gegeven, dat het bestand in de koude oorlog in Duitsland thans in kannen en kruiken is, terwijl wat Oostenrijk betreft slechts enkele punten van technische aard een voortzetting der discussie eisen. De besprekingen zijn zover gevorderd, dat de vier plaatsvervangers der ministers zich Maandagochtend hebben kunnen zetten aan het ont werpen van het slotcommuniqué der besprekingen. De ministers zullen dit vanmiddag eerst in een nieuwe geheime zitting behandelen en daar bij trachten ook de nog resterende geschillen op te lossen. Wanneer dit gelukt en daaraan wordt thans nauwelijks meer getwijfeld dan zal Maandagnamiddag de openbare slotzitting der conferentie kunnen plaats vinden, waarin de ministers de stukken op tafel zullen leggen, die zij in de afgelopen week zo zorgvuldig hebben trachten geheim te hou den. WISJINSKI GAF ZIJN VERZET OP Eerst Zondagavond hebben woord voerders der Westelijke delegaties de Russen zwegen als sfinxen de sluiers, die over de besprekingen hebben gehangen, een stukje opge licht. Daaruit is gebleken, dat uit de stugge en taaie handel, die door de vier gedreven is met hun wedex'zijd- se wensen tot maatregelen, die tiet leven naast elkaar in twee geschei den Duitslanden meer dragelijk moe ten maken, een overeenkomst is voortgevloeid, die de zeer laag ge stelde verwachtingen overtreft. De Westelijke ministers hebben, zo werd te Parijs verklaard, geen van hun belangrijke principiële stellingen in deze behoeven prijs te geven. In het bijzonder hebben zij de voldoening gehad, dat Wisjinski zijn aanvanke lijke liardnekkige weigering tot uit drukkelijke erkenning van de rech ten van het Westen op toegang tot Berlijn heeft herzien. Deze garantie zal thans worden neergelegd in een schema, dat de wederzijdse rechten van toegang tot en doorgang door de zones stipuleert. Dit betekent, dat de Rusissohe minis ter de verzekering heeft gegeven, dat van een nieuwe blokkade van Bei-lijn geen sprake meer zal zijn. Hoewel dit laatste door het Westen niet beschouwd wordt als een Rus sische concessie, doch als een ex-ken- ning van een recht, dat niet heeft cpgehouden te bestaan. Ook al werd het een tijdlang door de Russen niet erkend, wordt de thans verkregen uitdrukkelijke garantie toch be schouwd als een aanzienlijk succes der Westelijke onderhandelaars. Inzake de handel tussen Oost- en West-Duitsland .is thans definitief besloten te streven naar een even wichtige uitwisseling van goederen tussen beide gebieden. Het zal aan de Duitsers zelf worden overgelaten daartoe plannen uit te werken. Men heeft thans ook een formule gevon den om de taaie contx-overse, die ter conferentie bestond over de aard en samenstelling der daartoe te vox-men Duitse instantie, te overwinnen. Hoe deze instantie zal worden sa mengesteld en welke bevoegdheden zij zal verkrijgen is inmiddels nog niet bekend. Beide andere overeenkomsten, waartoe de ministers voor wat Duits land betreft gekomen zijn, betreffen de voortzetting van het nu hervatte contact tussen de vier bezettende mogendheden. Hun vertegenwoordi gers zullen bij de V.N. vergadering van het najaar in New York beraad slagen over de wenselijkheid van het bijeenroepen van een nieuwe DE EVACUATIE VAN DJOKJA De evacuatie van Djokja loopt ten einde. Na e enpaar dagen inwerken vertrokken convooien van 3000 per sonen per dag uit de stad in de rich ting Semarang, waar zij in een eva- cuatiecenrum werden ondergebracht en verzorgd. In Magelang werd efren gerust en een maaltijd genuttigd zitting van de raad van ministers van buitenlandse zaken. Het opper ste oi'gaan van het geallieerde be stuur heeft daax-mee dus weer een zekere continuïteit gekregen. De sa menwerking zal voorts ook in de la gere regionen, de bezettmgsautorilei- ten in Duitsland, worden hersteld. Ook omtrent dit punt kennen wij momenteel nog geen bizonderheden, doch de ministers hebben besloten tot een voox-tdurend consult tussen do bezettingsautoriteiten met het doel wrijvingen te voorkomen, die zo gemakkelijk kunnen voortvloeien uit de toestand van de splitsing van Duitsland, waarbij de partijen zich voor het ogenblik hebben moeten neex-leggen. OOK INZAKE OOSTENRIJK Wat Oostenrijk betreft zijn de mi nisters het over de grote lijn eens geworden, doch zij hebben nog niet definitief beslist over een aantal technische bijzonderheden met be trekking tot de economische burcht, die de Sovjet-Unie in dit land wil bezet houden nadat zij haar militai re bezetting zal hebben teruggetrok ken. De laatste besprekingen zijn ken nelijk in hoofdzaak gewijd geweest aan het Oostenrijkse verdrag, waar toe de weg geopend is door de Rus sische toezegging, de Joegoslavische grenseisen niet langer te zullen on dersteunen. Ook Anna Pauker? Na de jongste zuiveringen in Hon garije en Albanië, waar de commu nisten Rajk en Xoce van het toneel verdwenen, schijnt Roemenië aan de beurt te zijn om door de bezem van Moskou geveegd te worden. De di plomatieke correspondent van de „Daly Telegaph" verneemt, dat 3 vooraanstaande Roemeense commu nisten, Ana Pauker, minister van buitenlandse zaken en Georgiescoe, minister van biixnenlandse zaken, op de zwarte lijst geplaatst zijn. Alle maatregelen, die in de laatste dagen in de kleinere landen achter het ijzeren gordijn zijn genomen te gen Tito en tegen andere nationalis tische elementen in de communisti sche gelederen, volgen opvallend snel op de Kominformvergadering, welke op 10 Juni in Breslau werd gehouden. Zonder twijfel is één van de voornaamste bedoelingen van de ze bijeenkomst geweest, eventuele na volgers van Tito angst aan te jagen. TERUG UIT INDONE- Slë Z.K.H. Prins Bernhard en zijn oudste dochter, prinses Bea trix, waren Zondagoch tend aanwezig bij de onscheping van de „Wa terman", die 1460 mili tairen, afkomstig uit al le delen van het land, uit Indonesië naar het vaderland teruggebracht Tezamen met de minis ter van Oorlog en Mari ne, mr F. W. Schokking begaven zij zich aan boord ter verwelkoming van de manschappen. Foto: De prins, de prinses en de minister van Oorlog en Marine verlaten de „Waterman" aan de Lloydkade Rotterdam. Opvallend is ook, dat de navolgers van Tito gevonden worden in de hoogste kringen van de communisti sche partijen. De executie van de Albaanse ge neraal Xoce staat in verband met de vrees van Moskou, dat ook Albanië haar zal ontvallen. Albanië is van Russisch standpunt bekeken een net van onveiligheid, ondanks het feit, dat er 3000 man van de Russische mi litaire missie gelegerd zijn. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het land zich aan de zijde van Tito zal scha- rên. Albanië is zeer belangrijk voor Rusland met het oog op de ligging aan de Middellandse Zee. Een mis lukking van de Griekse burgeroorlog heeft de belangrijkheid van Albanië nog vergroot. De Sovjets hoopten, dat de rebellen Saloniki zouden be zetten en daarmee Oost-Europa een weg naar de Middellandse Zee zou den openen. De Russische politiek zelf heeft echter aan deze illusie een einde gemaakt. Nadat de rebellenlei der Markos was vervangen door een man, die zich meer onderwierp aan de bevelen van Moskou, hebben de opstandelingen opvallend slapper ge vochten. Het aantal deserties nam toe. Toespraak van Z.H. de Paus In een radiotoespraak tot de slot zitting van het Eucharistische Con gres te Quito (Ecuador) heeft Z.H. de Paus opgeroepen tot betrachting van „een grotere mate van religieus besef in het openbare leven". Hij verzocht alle deelnemers zowel in het openbare als in het privéleven vroom te zijn en zich intens aan hun gezinnen te wijden. De sociale rechtvaardigheid, aldus Z.H., moet ook consequent worden betracht. PROCES VAN HEILIGVERKLA RING ZALIGE MARIA WILHEL- MINA EMILIE DE RODAT. Deze week heeft de H. Congrega tie voor de Riten de voorbereidende zitting gehouden voor het onderzoek van twee wonderen, voorgedragen voor het proces van de heiligverkla ring van de Zalige Maria Wilhel- mina Emilie de Rodat, stichteres van de Congregatie van dje Zusters van de H. Familie. De verschillende politieke partijen in Leiden houden propaganda verga deringen naar aanleiding van de ge meenteraadsverkiezing van a.s. Woen- VANAVOND de K.V.P. Dan spreekt prof. mr. Romme. Wij vragen aan de Katholieken van Leiden dit bewijs van belangstelling voor de politiek en voor de spreker te geven, dat zij in groten getale deze bijeenkomst bezoeken; katholieken, mannen en vrouwen, van alle leef tijd en van alle rang en stand! Andere politieke partijen hebben reeds hun propaganda-vergaderingen gehouden.* Op die der V.V.D. (Voor Vrijheid en Democratie) sprak o-m. het. Raads lid Frohwein, die bij zijn gehoor suc ces oogstte met aan de K.V.P. te ver wijten, dat deze partij zijn voorstel niet heeft gesteund om gemeentelijke gebouwen niet aan communisten ter beschikking te stellen. En dat, terwijl men van die zijde, aldus spr., onop houdelijk schreeuwt, om het commu nisme met kracht te bestrijden. Is men zo vroeg deze spr. hatelijk bij de K.V.P. misschien bang voor de communisten? Een feit is het, dat bij het jongste begrotingsdebat de heer Fhohwein in zake het verhux-en van gemeentelijke gebouwen aan de C.P.N. wat tot de competentie van het College van B. en W. behoort geen voorstel of mo tie heeft ingediend!... Hij heeft er toen alleen over gepraat! De heer van Schaik lid van het college van B. en W- heeft op een propaganda-vergadering van de P. v. d. A. het woord gevoerd en daar o.m. gesproken over de woningbouw. Hij verweet de Prot. Christ., dat zij durf den spx-eken over de „trage woning bouw" in Leiden. En hij vroeg, of men nu nog niet weet. dat „onze wethou der talloze dagen en nachten heeft gegeven om voor Leiden een ruimere toewijzing van bouwvolume te ver krijgen?" Indien van Prot. Christ, zijde zou zijn beweerd, dat de feitelijke achter stand bij de woningbouw, dat de tra ge gang is te wijten aan traagheid van de daarbij direct betrokken wet houder, dan zou dit een aantijging zijn, waartegen wij stelling zouden nemen. Maar dat is, voor zover wij weten, niet gebeurd. Geconstateerd is alléén het onweerlegbare feit, dat Leiden wat betreft de woningbouw achterstaat bij veel andere gemeen ten. Wij hadden gehoopt, dat dit feit ook door de Partij van de Arbeid zou zijn erkend met toevoeging, als men wilde, dat het zó is gelopen on danks de activiteit van wethouder Jongeleen en van de P. v. d. A.! De heer van Schaik sprak in zijn rede ook veel over de culturele ont wikkeling van het volk. Maar daar toe behoort ook, dat men het volk, als men over een allerbelangrijkste zaak als de woningbouw spreekt, de volle waarheid zegt en zijn ge hoor niet met halve waarheden naar huis stuurt; ook niet op een propa- ganda-bij eenkomst. Struisvogel-politiek in een zo ur gent belang als de woningbouw is, zoals we verleden week schreven, naar onze stellige overtuiging onder alle omstandigheden uit den boze! De Communistische Partij ver spreidt een circulaire, waarin wordt „betoogd," dat bij de gemeenteraads verkiezing van verleden Woensdag, toen de Communistische Partij 33 ze tels verloor, de aanval op het com munisme is mislukt. Wie zal dat „betoog" kunnen snap pen? Het woningvraagstuk (Gaarne geven we plaats aan on derstaand artikel van de heer Ten Broek, no. 8 op de candidatenlijst der K.V.P. voor de gemeenteraad van Leiden). De strijd voor recht en vrijheid is in ons land zeer sterk tot uiting ge komen tijdens de Duitse bezetting. Voor het behoud van de vrijheid brachten onze generatie evenals on ze voorvaderen grote offers. Die drang naar onafhankelijkheid is na de bevrijding in ons levend ge bleven en uit zich vooral wanneer men ons wil dwingen een richting te kiezen die in strijd is met ons gods dienstig, politiek of sociaal-econo misch inzicht. Wij willen vrij zijn. Vooral in onze woning, de troon van het gezin. Hoe wel het niet te vergoelijken en zeker in strijd is met het gebod van de naastenliefde, is het toch te begrijpen, dat wij allerlei uitvluchten zoeken om te voorkomen afstand te moeten doen van een gedeelte van onze wo ning, indien dit ten behoeve van een of meerdere onzer medemensen door de Overheid wordt gevor derd. Het grote woning tekort, dat in ons land, maar niet het minst in on ze gemeente, heerst, vreet als een kanker aan onze samenleving. Vele krotwoningen, dieal lang hadden moeten worden opgeruimd, zijn weer in gebruik genomen. Meerdere gezinnen zijn in een te kleine ruimte ondergebracht. Ge zinnen met tien en meer kinderen leven in twee kamers met een tota le oppervlakte van pl.m. 30 M.2, en een zolder van eenzelfde afmeting dient als gemeenschappelijke slaap plaats voor de ouders en de kinde ren. Dat zulks tot ongewenste toe standen aanleiding geeft behoeft ze ker geen betoog. In het algemeen geeft het samen wonen tot allerlei consequenties aanleiding en is het voor vele moei lijk te verdragen. Het schept niet zelden toestanden, die een aanflui ting zijn van de christelijke moraal. Voorts is er nog een groep van onze bevolking waarvan de toe komst van ons volk afhankelijk is. Het zijn de vele jonge mensen, die verlangen een gezin te stichten. Zij smeken om een woning, doch aan reeds gestichte gezinnen moet de voorkeur worden gegeven, indien zij, in verband met de groei van het ge zin, van een ruimere woning moe ten worden voorzien. Is het te verwonderen, dat in sommige gevallen de moedeloos heid zich van de jonge mensen meester maakt en zij een weg kie zen, die, in normale omstandighe den, niet door hen zou worden be wandeld? Het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting staiat voor een zware, ondankbare taak. Het is voor dit Bureau evenals voor de Commissie van Advies inzake huisvesting aangelegenheden, in verband met het nijpend woning gebrek, niet mo gelijk het iemand geheel naar de zin te maken. Toch is het toezicht van de Overheid op de verdeling van de woonruimte noodzakelijk om te voorkomen, dat a-sociale elementen uit de woningnood geldelijk voor deel zouden trekken. Daarom is het een dringende noodzaak, dat het woningvraagstuk in onze gemeente met kracht wordt ter hand genomen. Dat een groter bouwvolume van de Reering wordt afgedwongen. Dat de verdeling van dat volume over meerdere bouwondernemers gelijktijdig ge schiedt, teneinde in de kortst moge lijke tijd een groot aantal woningen gereed te doen komen. Volgens Hesseling is de woning een der gewichtigste cultuurgoede ren en zeker in onze klimaatzone noodzakelijk voor een gezond fa milieleven. Onze principiële opvat tingen over huwelijk en huisgezin en hun beteken^ voor het gods dienstig en maatschappelijk leven leggen ons niet alleen op bepaalde eisen te stellen aan de indeling van de woning en de woonwijken, maar maken de huisvesting van vitaal belang. Een der belangrijke programma punten van de Katholieke Volks partij is het oplossen van het wo ningvraagstuk. Indien u wilt medewerken dit programmapunt uit voeren, brengt dan bij de verkiezing voor de Ge- menteraad, op 22 Juni a.s. uw stem uit op No. 1 van lijst 3. P. C. A. TEN BROEK. Een thermometer Er mag bij de gemeenteraadsver kiezingen geen stem van een katho liek verloren gaan. Waarom niet? Meermalen is reeds uiteengezet, waarom ook de gemeenteraadsver kiezingen belangrijk zijn. Wij willen nog even met een en kel woord één zijde van die belang rijkheid in het licht zetten. En die éne zijde is deze: In iedere gemeente zal de beteke nis van de katholieken voor het openbare leven, d.w.z. hun quantita- tieve sterkte en de daaruit voort vloeiende consequenties, worden af gemeten naar de stemmen, die bij de verkiezing voor de gemeenteraad worden uitgebracht op de katholieke lijst en naar het aantal door hen be haalde Raadszetels. Dat wordt gedaan hetzij bewust, hetzij onbewust. OOK IN LEIDEN. En alleen reeds daarom zelfs nog afgezien van andere belangrijke en nog belangrijker motieven! zal iedere katholieke kiezer zich ver plicht gevoelen, te stemmen op de katholieke lijst, en ook, mee te wer ken aan de propaganda, opdat geen enkele katholieke stem, door onkun de of verkeerde voorlichting, verlo ren ga. Iedere katholieke kiezer in Leiden stemt op Woensdag 22 Juni op lijst 3. £m (oMeftje,,, „Laat ons vooral niet de fout, die zo herhaaldelijk in de geschiedenis began is. herhalen, n.l. te vergeten, dat veel waarachtig geloof in Chris tus ook onder theologisch onjuiste formulering verborgen kan zijn". Prof. dr. H. Kraemer.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1