D.O.S.R. ondergaat SCHIJNWERPER Qwte OP DE VOETBAL eindelijk een verjongingskuur UITTOCHT ZATERDAG 18 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 DE HEER K. H. BöCKER, Voorzitter van „D. O. S. R." EENS WAS D.O.S.R. een roemruchte vereniging. Opgericht in 1927 ging het snel opwaarts. Na 9 jaar werd de 2e klas I.V.C.B. be reikt; drie jaar later zelfs de eerste klas. Dat was in 1939, het glorie jaar van deze Veense club. Alhoewel zij in de eerste klas op de onder ste plaats eindigde, moest de kampioen „Spartaan" uit Rotterdam toch maar een 51 nederlaag in Roelof arendsveen slikken! Ondanks de de gradatie naar de 2e klas, bleef de roem' toch voortleven en bij de fusie werd D.O.S.R. in de 3e klas K.N.V.B. ingedeeld. Toen zakte het wat af. Een jaar later volgde degradatie naar de 4e klas en daaroverheen kwam de ellende, die de oorlogsjaren meebrachten. Enige weken ge leden zorgden de na-weeën hiervan voor een nieuwe degradatie, thans naar de le klas L.V.B. Dit is in korte trekken de geschie denis van D.O.S.R. zoals de voorzit ter, de heer K. H. Boeker, ons die vertelde. „Wij waren de pioniers in de Veenstreek," vertelde hij trots. Vele vooroordelen tegen de voetbal hebben we moeten overwinnen. Maar toen dat eenmaal gelukt was, kregen we de wind in de zeilen. Heel Roelofarendsveen ging mee leven; op alle mogelijke wijzen wer den we gesteund en snel ging het berg opwaarts. Maar het kan helaas niet altijd vóór de wind gaan!" Tegenwind. „D.O.S.R. kreeg dus tegenwind?" vroegen we. „Ja," was het ant woord. „Tijdens de oorlog, reeds in 1943, werd ons veld onder water ge zet. Een ander veld konden we niet vinden en daardoor werd er bijna niet meer gevoetbald. Toen we dan na de bevrijding weer begonnen, hadden we dus geen jonge krachten, die opgeleid waren voor het eerste elftal. De ouderen kwamen nog met de herinnering aan de glorie jaren weer terug en zo startten we met een vrij oud elftal. Dit is zo doorgegaan tot en met de laatste competitie. Overduidelijk bleek toen dat de spelers te oud werden; er zaten er nog 7 in uit het kam pioenselftal van 1939! Het zijn beste spelers, steunpilaren voor de ver eniging. waar menige jongere een voorbeeld aan kan nemen, maar zij missen de snelheid en de jeugdige geestdrift om met de onverzettelijke wil een wedstrijd te winnen, het veld op te gaan. Vooral de voor hoede was slecht." „Maar toen jullie onderaan de competitie-ladder eindigden, moest het toch duidelijk zijn dat er ver jonging moest komen," merkten we op. „Dat hadden we ook inder daad moeten doen, maar dit is na kaarten. Aanvankelijk dachten we het wel te halen met de degradatie wedstrijden, maar reeds de eerste keer werd thuis van Meerburg ver loren en toen was de moed er voor goed uit." Het resultaat is bekend. Te laat heeft D.O.S.R, ingezien dat er ver- i andering moest komen. Maar toen er niets meer te verliezen viel voor beide partijen, kreeg Meerburg eni ge weken geleden op eigen terrein met 82 klop van een vernieuwd elftal, waarin nog slechts twee oudere spelers waren opgesteld. Dit heeft D.O.S.R. gerustgesteld; het materiaal is er! De moed niet verloren. Overigens heeft de rest van de vereniging niet geleden onder de degradatie van het eerste elftal. Het tweede werd kampioen van de 1ste klas D van de L.V.B., maar mag niet promoveren. Het derde werd kampioen van de 2e klas en komt dus in de le klas terecht. We krij gen nu met de a.s. competitie de eigenaardige figuur dat de drie eer ste elftallen van D.O.S.R. in de le klas L.V.B. gaan spelen. „Als we daar geen goed en jong elftal uit kunnen halen, dan weet ik het niet meer," meende de voorzitter. „Te gen Meerburg hebben we gezien dat het mogelijk is en ik ben er van overtuigd dat het zal gaan. Ik wil niet zeggen wat we de eerste keer beslist al kampioen worden, maar dat we een hartig woordje mee zullen spreken, is wel zeker!" „Wat acht U nodig om. D.O.S.R. weer omhoog te krijgen?" „Op de eerste plaats moet de clubgeest die door al die nederlagen een beetje stroever geworden was weer op het oude peil teruggebracht worden. En dan moet er getraind worden. Over de opkomst hebben we trouwens niet te klagen; vooral de laatste tijd niet, nu de jongeren allemaal een kans willen hebben om in het eerste te komen. Mate riaal hebben we ruim voldoende. Er zijn verschillende jongens met veel aanleg en de Veenders hebben een prima uithoudingsvermogen. Ze zijn taai, want een tuinder worstelt da gelijks met de grond, om er het meest mogelijke uit te halen. We hebben dus slechts nodig een prima clubgeest en een goede training." Ook van de junioren kon de heer Boeker vertellen dat zij het goed doen. D.O.S.R. beschikt over 6 senio ren-, 3 junioren- en 2 aspiranten- elftallèn en het aantal leden be draagt 150. Dat zou nog veel groter kunnen zijn, als de toeloop niet af geremd moest worden, wegens moeilijkheden met het terrein. Maar voor dit onderwerp beginnen we een nieuw hoofdstuk „Geef ons een overpad" Na de oorlog kocht D.O.S.R. een terrein en liet er een prachtige ste nen kleedtent op bouwen. Het on gelukkige toeval wil echter dat het veld aan de Provinciale weg lig gend alleen te bereiken is over het land van een boer, wat vele moeilijkheden meebrengt. „We heb ben daarom, vertelde onze gastheer, aan de Provincie verzocht over de sloot een overpad of een brug te mogen maken, maar -het werd niet toegestaan." „Is daar nu heus niets aan te doen?" „Wij kunnen niets doen," klonk het een beetje moedeloos. Maar we zouden zo graag willen dat de gemeente eens stappen on dernam voor ons. Tenslotte betalen we ieder jaar 400 gulden aan ver makelijkheidsbelasting, waarvoor de gprrteente niets hoeft terug te doen. Dan mogen we toch wel verwachten dat zij in Den Haag, waar de ge meente natuurlijk meer in de melk te brokkelen heeft dan wij, eens een goed woordje voor D.O.S.R. wilde spreken. Het komt mij voor dat er dan wel een oplossing gevonden wordt, al was het maar voor een losse brug." Er zijn meer moeilijkheden. Bijna heel Roelof arendsveen is tuin; er zijn weinig boerderijen, zodat het moeilijk is om een tweede veld te vinden. Er bestaat alleen mogelijk heid tot het kopen van een tweede veld, maar daar valt thans niet aan te denken. „In zoveel gemeenten, verklaarde de voorzitter, zijn er ge meentelijke sportvelden, e.d., maar bij ons niets van dit alles. Toch is er een enorm groot belang mee ge moeid, want de voetbal is 's Zon dags bij ons de enige ontspanning en nven moet toch inzien hoeveel goeds daarvan uitgaat voor de jeugd. Er zou bij ons best animo zijn voor een athletiek-vereniging, maar ook dit is onmogelijk, wegens gebrek aan terrein. We spelen nu met elf elftallen, eigenlijk zelfs met twaalf, maar we kunnen er onmogelijk meer hebben, hoewel de aanloop groot is.'" Over die aanloop gesproken, hoor den we hoe in heel Roelofarends- veen en ver buiten het dorp! -r- iedereen met de voetbal meeleeft. Het aantal van ruim 490 donateurs zegt al voldoende, terwijl ook het gemiddelde aantal bezoekers van 800 tot 1000 per wedstrijd er dui delijk op wijst hoe populair D.O.S.R. in de Veen is. „En ons publiek is soortief," besloot de heer Boeker. „We hebben geen moeilijkheden daarmee en hopen slechts dat de be langstelling ook voor onze komende L.V.B.-wedstrijden even groot zal zijn." Ziedaar D.O.S.R.! Een club, die een grootse historie achter zich beeft en over materiaal en moge lijkheden beschikt om in de toe komst weer een grote rol in de voetbalwereld te gaan spelen. Maar daar is veler medewerking voor no dig. T.z.t. hopen we daar eens op terug te komen en nemen thans af scheid van deze populate Veense club. die het ongetwijfeld in de L.V.B. weer goed zal doen en naar wier resultaten zeer veel voetbal liefhebbers belangstellend zullen uitzien. VOETBAL NEDERLANDS ELFTAL UIT FINLAND TERUG. Met de „Kuikka (Woestijnvogel) van de Finnish Airlines Aero kwam gistermiddag om precies 3 uur het Nederlands elftal uit Helsinki op Schiphol terug. Ter begroeting was aanwezig de heer H. Herberts voorzitter der keu zecommissie. Als eerste stapte uit het toestel Faas Wilkes, die zoals hij vertelde zijn laatste wedstrijd als amateur had gespeeld. „Of Lenstra mee naar Italië gaat is mij niet be kend. Er wordt zoveel geraat." Jan van Roessel, de debutant, die zoals bekend een zeer goede wed strijd als midvoor heeft gespeeld, ver telde opgetogen, dat hij hoopte meer in het Nederlands elftalverband te kunnen spelen. Rinus Terlouw, onze stoere spil, had een prima reis ge had en gaf de voorkeur aan het rei zen per Convair. Al met al waren de elf spelers van ons nationale team unaniem tevreden over de wedstrijd en enthousiast over de ontvangst in Finland en over zijn prettige bevol- king. Missie-tentoonstelling A.M.A. Ten bate van de Missie zullen er door de welwillende melde werking van de R.K. voetbalverenigingen in verschillende plaatsen van het rayon Missiewedstrijden plaats hebben en wel Op Zondag 26 Juni a.s. Noordwij k SJC—Weteringse Boys Langeraar: AltiorLisse. Roelof arendsveen: DOSRWLV Leiderdorp: MeerburgAlphense Boys. Warmond: WarmundaWSB. Op Zondag 3 Juli a.s. Sassenheim: TeylingenDOSR. Voorschoten VVLVMeerburg. Alphen a. d. Rijn. Alphense Boys SJC. Voorhout ForeholteWarmunda Rijpwetering RijpweteringWete ringse Boys. Nadere mededelingen betreffende deze wedstrijden volgen de komen de week. Wij rekenen op een grote belangstelling van alle katholieken uit de betreffende plaatsen. Het Hoofd-comité S.J.Z. Morgen zullen 2 vetera- I nenelftallen elkaar bekampen, aan vang 7.45 uur. Deze veteranen-wed strijd zal het zeer zeker niet aan be langstelling ontbreken. A.V.V. R.KA.V.V. speelt Zater dagavond 7 uur een wedstrijd tegen DSO te Zoetermeer op het terrein DSO. Tijdeps het Paastournooi won DSO met 3-0. Het zal dus een felle strijd worden. Ook AVV 2 gaat naar Zoetermeer Op 23 Juni a.s. gaat AVV I naar Voorburg voor een ne derlaag wedstrijd tegen „Voorburg". Aanvang 7 uur. LAWNTENNIS Op de voorlaatste dag van de na tionale tenniskampioenschappen voor studenten te Noordwijk is men lot de finales genaderd. De wedstrijdlei ding heeft niet te klagen gehad over het v/eer, want de dreigende regen bleef alle vier dagen uit De spe'erj en speelsters, hadden wel enige last van de koude maar de umpires wel het meest. Gehuld in dikke jassen en liefst met handschoenen aan za ten ze te scoren en als 'n party eens wat erg lang tuurde- was het zeker gen pretje om in de scheidsrechters- zete. te zitten! Fr zijn gisteren dus weer verschil lende beslissingen gevallen omtrent de vraag, wie in de fhiii'.e* der ver schillende spelen zullan uitkomen. In het herenenkespel plaatsen zich ter slotte W. Akkersdijk en J. P. A. Li nek door overwinning m resp. op W. Keuls en J. A. Karamoy. Ook in het herendubbel bereikte Linck met Meyer de finale, waarbij KaramoyBonte de andere partij vormen, terwijl bij ook in Gemengd Dubbel met mej. v. d. Walle de eind strijd bereikte. Heren-enkelspel, 3e ronde: P. P. van HeeswijkA. Djelantik 60 63. Kwart-finale: J. P. A. Linck P. P. van Heeswijk 61 61, J. A. KaramoyH. Lim 119 63, W. KeulsJ. Koers 61 60. Halve finale: W. AkkersdijkW. Keuls 6—3 64, J. P. A. Linck—J. A. Karamoy 64 62. Heren-dubbelspel, 3e ronde: A. DjelantikW. Gerungan slaan J. Vo gelenzangMeilink 61 61, W. KeulsM. Lubbers slaan P. Fetter J. W. Falkenburg 60 62. Kwart-finale: W. Akkersdijkvan Cwaay slaan DjelantikGerungan 62 60. S. P. KeyserH. J. Keyser slaan W. KeulsM. Lubbers 62 62; J. A. KaramoyF. R. Bonte •daan B. Lim en P. van Heeswijk 46 7—5 6—4. Halve finale: J. P. A. Linck-Meijer slaan W. Akkersdijkvan Swaay 26 75 64; J. A. KaramoyF. R. Bonte slaan S. P. KeyserH. J. Keyser 63 75. Dames-dubbelspel, halve finale: J. SaarbergE. Wynne slaan L. C. Cle- tonW. M. Theyse 62 62: M. SchraagenW. van Geldorp slaan M. C. HueseY. Haymakers 810, 7—5 6—4. Gemengd Dubbelspel, 3e ronde: C. H. SchipperP. Fetter slaan C. A. A. Bramlage-J. A. Karamop 64 36 7—5. Kwart-finale: J. W. v. d. Walle J. P. A. Linck slaan M. HueseF. Dijkstra 60 75: M. A. M. Lampe— F. R. Bonte slaan E. CosterH. Stru- we 63 62; I. EggersmanO. A. Schilp slaan M. Sollewijn Gelrike— J. W. Falkenburg 62 63: F. M. SchraagenW. Akkersdijk slaan C. H. SchipperP. Fetter 64 61. Halve finale: J. W. v. d. Walle J. P. A. Linck slaan M. A. M Lamne —F. R. Bonte 64 6—3. L Eggers manO. A. Schilp slaan F. M Schraagen—W. Akkersdijk 61, 7—5. ZEILEN KAAGWEEK 1949 Verschenen is het vraagprogram ma voor de Kaagweek 1949 van 15— 19 Juli voor nagenoeg weer alle be staande wedstrijdklassen. Op de eerste dag zullen wederom de onderlinge zeil- en motorboot- wedstrijden worden gehouden en daarnaast: een afstands wedstrijd voor Wherry's, iets nieuws voor de Kaag", indien er belangstelling voor bestaat. Van de zeilwedstrijden op de eerste dag noemen we naast de gebruikelijke eenmanswedstrijd voor Regenbogen ook een dames-wedstrijd in de Regenboogklasse. Verder is ook een afstands wedstrijd voor toer- jachten geprojecteerd, waarvoor de inschrijving open staat voor alle soorten zeiljachten. Gelijk de laatste jaren gebruikelijk zullen op de eerste Kaagdag ook de nationale teamwedstrijden worden gehouden. Nachtwedstrijd Het bestuur van „De Kaag" heeft een tweede nacht- weCistrfjd op de Kagerplassen uitge schreven, welke wordt gehouden van 25 op 26 Juni. ZWEMMEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE HAARLEM. In het kader van de Haarlemse sportweek zijn gisteravond in het Stoop's bad te Haarlem nationale zwemwedstrijden gehouden, waar van de voornaamste uitslagen lui den: 100 meter borstcrawl heren: 1. Bollen (ZIAN, Den Haag) 1.3.2; 2. Hersing (DJK) 1.3.9; 3. Van de Berg (H.Z. en P.C.). 200 meter schoolslag dames: 1. M. Laven (Robben) 3.4.5: 2. Nel Gar- ritsen (RDZ) 3.7.3; 3. Janny de Groot (ADZ) 3.7.8. 100 meter rugslag heren: 1. Kievit (Aegir) 1.12.7; 2. Hoekstra (HVGB) 1.16.4; 3. Arons (Robben) 1.16.6. 200 meter schoolslag heren: 1. Kelder (Robben) 2.48.7; 2. Bonte (Z.A.R.) 2.51.0; 3. van Rooy, Aegir, 3.6.0. 100 meter borstcrawl dames: 1. M. Marsman (HVGB) 1.11.8; 2. Han- ny Termeulen (HDZ) 1.12.6; 3. W. Langerveld (HDZ) 1.13.9. 100 meter rugslag dames: 1. Geer tje Wielema (Robben) 1.16.4; 2. D. V. Ekris (Robben) 1.19.1; 3. Greetje Gaillard (ADZ) 1.19.3. x 50 meter wisselslag estafette heren: 1. Haarlem 2.26.8; 2. HVGB 2.32.6; 3. DHR 2.36.3. 3 x 50 meter wisselslag estafette dames: 1. DWR 1.55.5; 2. DWT 1.58. 7; 3. VZV 1.59.9. Waterpolo: HaarlemNed. Jeugd zevental 84 (ruststand 32). MOTORSPORT TT-RACES OP MAN. Harold Daniell (GB) won de TT- race bij de seniores op Norton. Hij reeds- de 7 ronden van 37% mijl in 3 uur 2 min. 18.4 sec. met een snel heid van 86.928 mijl per uur. Tweede werd Lockette (GB) eveneens op Norton in 3.03 52.4, gem. sn. 86.19 mijl per uur en derde Lyons (GB) op Velocette in 3.05. 22, gem. sn. 85.496 mijl. Van de start tot het einde werd in een furieus tempo gereden en tal van renners moesten opgeven, doordat zij in de vele bochten van het circuit slipten of hun motoren beschadig den. De grootste pech had Graham, die van het begin af aan doorgaans aan de kop reed, maar op enkele mijlen van de finish zijn A.J.S. te gen een heuvel op moest duwen, wat hem de zege kostte. Aan deze race namen 58 renners deel. De winnaar Daniell had vroeger al twee maal gezegevierd. Hij reed geruime tijd in de 4e of de 5e positie en ging naar voren toen zijn concurrenten met pech te kampen kregen. In de lichte klasse werd Barring ton (GB) winnaar op Guzzi, met een gem. sn. van 77.985 mijl per uur. Wood (GB) op Guzzi werd tweede en Pyke (GB) op Rudge derde. WIELRENNEN BARTALI TOCH IN RONDE VAN FRANKRIJK? Alhoewel Bartali de Italiaanse Wieier Bond er officieel van verwit tigd had, dat hij niet in de Ronde van Frankrijk zou uitkomen, heeft hij zich later toch weer in bespre kingen begeven over zijn eventuele deelneming. Thans worden de vol gende Italiaanse ploegen bekend gemaakt: Ploeg A: Fausto Coppi met als se condant Pasquini, Ricci, de Santi, Pozzi, Milano, Bartali met als se condant Corrieri, Leoni, Biagioni, Brignole en Peverelli of Vincenzo Rossello. Ploeg B: Magni, Martini, Corami, Pedrini, Ausenda en Lambertini. Men wil dus blijkbaar de tegenstel ling Coppi, Bartali ondervangen door aan ieder een speciale „helper" toe te voegen. De samenstelling van de ploegen moet echter nog door de Italiaanse Wielerbond worden goed gekeurd. Swift Combinatie. Morgen zul len de A klassers een 60 K.M. trai- ningsrit rijden. Voor de B en C klas is de afstand 45 K.M. Vertrek 9 uur. PAARDENSPORT RACES TE ASCOT. Op de laatste dag van de races te Ascot behaalde Frankrijk zijn enige zege toen „Alindrake" de langste vlakke ren in Engeland, de Queen Alexandra Stakes (2% myl) won met 2 lengten voorsprong op „Vulgan". de winnaar van verleden jaar. Het Franse paard „Trois Moulins" werd derde. Voorts won „The Cobbler", gere den door Gordon Richards, de Wak- ingham Stakes (6/8 mijl) voor „Irish Dance". Even tevoren had Gordon Richards zijn 100e zege van het sei zoen behaald door het „Tabriz" van ie Aga Khan de Windsor Castle Stakes (5/8 mijl) te winnen voor „Monarchia". Gordon Richards behaalde zijn der de overwinning van de dag met de favoriet „Abernant" in de Kings Stand Stakes (5/8 mijl) met 4 lengten voorsprong op de outsider „Cul de Sac". Verder won de 100/8 outsider „Sil ver Gatt" de Rous Memorial Stakes (1 mijl) en de 20/1 outsider „Helios cope" de Hardwicke Stakes (1H mijl). BOMBAY DOET RENNEN IN DE BAN De regering van Bombay gaf he den het besluit te kennen om paar denrennen in de gehele provincie te verbieden, zulks met ingang van April 1953. Binnenkort zal de regering dc pu blicatie van. en het venten met, al le soorten bladen, die op paarden rennen betrekking hebben, reeds verbieden, behalve op de renbanen. ATHLETIEK „De Bataven". De athleten, die morgen aan de wedstrijden van de Haagse Athletiekkring deelnemen, moeten morgenochtend te 11.45 op het station aanwezig zijn. POSTDUIVEN. „De Vriendschap" (Leidschendam). De vereniging „De Vriendschap" heeft een wedvlucht voor postduiven gehouden vanuit Orleans afstand on geveer 500 k.m. De uitslag was C. Da vids 1, 2, 4, 10; J. Nieuwenbroek 3, 16; J. van Geijlswijk 5, 9 12; Linnartz 6, 14; J. Verhagen 7, 21; Scheffers 8, 17, 18, 20; v. d. Veen 11. 13; L. Mooy- man 15, 23; A. Deegenaars 19; G. van Heiningen 22. Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM II - 415 M. 8.00 Nieuws; 9.00 Nieuws; 9.55 In leiding Hoogmis, 10.00 Hoogmis; 11.30 Slavische mars; 11.40 Concert door het Omroep Kamerokest; 12.15 Apo logie; 12.40 K.R.O. Amusementsorkest met Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13-20 Vervolg Lunch concert; 13.45 Uit het boek der boe ken; 14.00 Residentie Orkest; 14.30 Bekwame zakenlieden en geschoolde organisatie, H J. M. Geyer; 14.40 Am sterdamse Politiekapel; 15.40 Kroniek Beeldende Kunsten; 15.50 Palestrina Cyclus; 16.10 Reportage Ned. Wieler kampioenschappen op de weg; 16.25 Vespers; 19-30 Nieuws; 19.50 In het boeckhuijs; 20.05 De gewone man; 20.12 Uit en thuis met Melodieën van de week, HILVERSUM I - 301 M. 8.00 Nieuws; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Barcarole; 9.15 Men vraagt... wij draaien; 12.00 Aan boord van s.s. Bo- naventura; 12.30 De Zondagclub; 12.40 Snelvlucht op het klavier; 13.00 Nieuw; 13.15 Med. gram-; 13.20 Ro mancers; 13.50 Even afrekenen; 14.00 Waalse dans; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Concert met toelichting; 16.00 Fil'mpraatje; 16.15 Skymasters; 16.40 Sportrevue; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Prog. Ned. Strijdkrachten; 19.30 Paul Goodwin en orkest; 20.00 Nieuws; 20-05 Reportagedicnst; 20.15 Wiener Geschichten; 20.55 De laatste dagen van Pompei; 22.15 Radio raadt maar raak; 23.00 Nieuws; 23.15 Melo dieus avondconcert. MAANDAG. HILVERSUM - 415 M. 7.00 Nieuws; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Muziek bij het werk; 9.15 Ochtend bezoek bij jonge zieken; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 12.10 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole orkest; 13-00 Nieuws; 13.45 De Raaff Schutte; 14.00 School radio. 14.35 NCRV koor; 15.30 Piano recital door J. Otten; 17 15 School- zangwedstrijd; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Met band en plaat voor U pa raat; 19.00 Nieuws; 19.15 Leeslamp; 20.00 Nieuws; 20.05 Progr. proloog; 20.15 Promenade Orkest; 21-00 Rond om onze volksgezondheid; 21.50 Po pulaire orgelbespeling; 22.15 Swee- linck kwartet; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Operette selecties. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymn.; 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtend varia; 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9.30 Een dansliedje deint; 10-15 Arbeidsvitaminen; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Orgelconcert; 12.30 Med. voor landbouw; 12.33 In het spionnetje; 12.38 Les gars de Paris; 13.00 Nieuws; 14.00 Wat gaat er om in de wereld; 15.00 Bonbonière; 16.00 Solistenconcert, 17.45 Rijk overzee- 18.00 Nieuws, 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten; 19.00 Radio Filmkrant; 19.30 Inleiding tot muziekbegrip; 19.45 Regeringsuitz.; 20.00 Nieuws; DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 44) En dat was dan ook precies datge ne wat de meeste kampbewoners de den, toen hij bij de brand aankwam. Hij zag met een enkele blik, dat er zo goed als niets van de voorraad uit het pakhuis gered was. Tuxedo Briscoe, een der eersten, die hij ontmoette, nam terstond de gelegenheid waar, die Rawsons late komst hem bood. „Aardig op tijd voor de enige poli tieman veertig mijl in de omtrek om eens naar de verwoestiing van het kamp hier te komen kijken!" riep hij uit. „Je kon zeker bij dat aardige meisje niet wegkomen, hè?" „Wat zou ik eraan hebben kun nen doen?" vroeg Rawson. „Dat pak huis was toch al verloren, nog voor dat wij bericht van de brand kon den krijgen." „Je had misschien nog wat etens waren kunnen redden; ik heb er tenminste nóg een blik beschuiten uit weten te redden, voordat de hit te te erg werd" vervolgde Briscoe. „Het zal hier wel hongersnood wor den, dat staat wel vast. Niemand had hier enige voorraad van betekenis.'' Rawson liet zijn blikken over de door de vlammen verlichte gezichten der omstanders gaan. Plotseling keer de hij zich weer om naar de man, zo algemeen als zijn mededinger be schouwd, met zulk een vriendelijk heid dat deze zelf er verbaasd over stond. „Zeg Tux begraaf de strijdbijl nu maar, wil je. Er is toch geen enkele reden, waarom we altijd moeten kib belen. Ik heb je in deze toestand no dig. Kom mee en help me zoeken naar Toby Osborne." Een van die altijd aanwezige kwa jongens, die men zelfs in de meest afgelegen nederzettingen aantreft, stond vlak bij en hoorde hem dit zeg gen. Hij gaf terstond inlichtingen uit zichzelf. „Ze hebben oude Toby al gevon den, meneer. Hij zal wel op z'n kop krijgen." „Waar hebben ze hem heenge bracht?" Rawson vroeg dit terstond uit be zorgdheid. Hij wist immers reeds in hoe slecht blaadje de'handelaar stond en besefte, dat de verdenking tegen Toby zou toenemen en tot meer ge welddadigheid aanleiding zou geven. „Hij is daarin de hut van Bill Moody." zei de iongen. „Ze zullen hem wel dwingeh, te bekennen, dat hijzelf de boel in brand, gestoken heeft en dan „Zijn eigen pakhuis in brand ge stoken?" riep Briscoe uit, de zaak van handelsoogpunt bekijkend. „Dat is immers belachelijk. Hij heeft zijn boeltje niet eens verzekerd kunnen krijgen." De kwajongen lachte, als wist hij er wel meer van af. „Toby heeft het uit nijdigheid ge daan; zo denken we er allemaal over" verklaarde hij zich door de aandacht der twee vreemden boven de ande ren verheven voelend. „Hij kreeg er lucht van, dat ze het pakhuis wilden plunderen, omdat hij de prijzen zo verschrikkelijk opgedreven had, en hij wilde liever, dat we van honger zouden doodgaan, dan dat hij goed koop moest leveren. En nu zal hij z'n streken wel thuis krijgen!" XXVIII Een gevaarlijke tocht Rawson had in vroeger jaren in 't kamp van Old Gold dienst gedaan dus wist hij de hut van' Moody ie lig gen in een afgelegen ravijntje, doch niet ver verwijderd van de plek, waar ze op dat ogenblik stonden. „Kom mee, Briscoe." drong hij aan „We hebben waarschijnlijk weinig tijd te verliezen." Om hen recht te doen wedervaren moet erkend worden, dat Briscoe er zichtbaar mee in zijn schik was. tot handhaving van recht en orde te worden opgeroepen. Hij stapte met de langere politieman mee. Ze traden de openstaande deur door de hut in waar ze een angstig verschrikte handelaar tegen de ach termuur vonden staan tegenover een dozijn opgewonden, nijdige gouddel vers, die hem met hun vragen las tig vielen hem uitscholden en be dreigden. Het kostte Rawson slechts een ogenblik om de algemene strek king der vragen te begrijpen. De jongen had de waarheid gesproken. Osborne werd beschuldigd van zelf brand te hebben gesticht en verde digde zich tegen de aanklacht met alle kracht, beangst voor de gevol gen van een rechtspraak, waarbij korte metten zouden worden ge maakt. De gouddelvers waren reeds begonnen over de meest passende straf te redeneren. Met zijn schouders baande Raw son zich een weg door de mannen heen, die hem vrijwel allen kenden. Die hem niet kenden hoorden gauw genoeg wie hij was. Hij ging vlak voer de handelaar slaan. „Mannen jullie bent nu ver genoeg gegaan' verklaarde hij, hen beurtelings uit dagend aanziende. „Ik zal Osborne nu wel voor mijn rekening nemen en doe dat met volle verantwoordelijk heid. Als jullie een aanklacht tegen hem hebt kunnen jullie die schrif telijk indiend, voordat ik uit Old Gold vertrekt, of anders op de po litiepost in Stampede." Slechts een ogenblik vervulden ze het vertrek met hun protesten; toen begon de ontastbare macht der be reden politie haar kalmerende in vloed op de verhitte gemoederen te doen gelden. Bill Moody, de eigenaar der hut, werd vooruitgeschoven om namens de anderen het woord te doen. „Je komt erg onverwachts, ser geant, maar bij nader inzien vinden we toch ook, dat het gelukkig is, dat je hier bent gekomen. We raakten een beetje al te veel op stang. Niet, dat we er geen reden genoeg voor hebben ik erken dan ook niet, dat we ons in enig opzicht vergrepen hebben aan de wet, maar het had er van kunnen komen. Zul je die oude schurk in hechtenis nemen? We zul len genoeg beschuldigingen tegen hem inbrengen.... bedriegelijk ver oorzaken van een uittocht, afpersing brandstichting, alles, wat je maar wilt. „We willen er allemaal een eed op doen," verklaarde een ander. Rawson moest om hun onstuimig heid glimlachen. Hfj wendde zich tot de handelaar. „Je bent mijn arrestant Osborne!" zei hij stroef. „Daar ben ik verdraaid blij om", fluisterde de oude handelaar, die al le persoonlijke vijandigheid tegen over de politie plotseling in zijn angst opzij gezet scheen te hebben. Rawson stelde hem verschillende nadrukkelijke vragen; hoeveel voed sel er uit de brand gered was; hoe veel levensmiddelen er vermoedelijk in de hutten te vinden zouden zijn. Alle antwoorden waren teleurstel lend. Moody legde er ten slotte nog een schepje op, door te wijzen op de dreigende weersomstandigheden: Rawson wendde zich weer in het algemeen tot de omstanders. „Het ziet er naar uit, dat jullie voor vrij wanhopige toestanden zult komen te staan mannen. Uit alle rap porten blijkt, dat het goudzoekon in de kleibanken niets oplevert. Het weer, zoals Moody terecht opmerkt, is méér dan dreigend. Levensmidde len zijn alleen nog in Stampede te krijgen en het ziet er dus naar ui', dat jullie daarheen terug zult moeten trekken. Hoe denken jullie daar over?" (wordt rvolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7