WJutvpie ONZE WEEK- P Weense geest ondanks ellende ongebroken RECHTZAKEN UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG IS JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 VERLANGEN NAAR EEN MONARCHIE? door MR. DR. L. DE GOU. QFSCHOON ER THANS nog geen politieke betekenis aan te hechten is, ^is het toch interessant te weten, dat men by vele jongeren in Oosten rijk vooral bij studenten een stijgende belangstelling voor het monarchistisch staatsbestel ziet. Ge heel onbegrijpelijk is dit verschijnsel niet, indien men bedenkt, dat de jon geren van nu van de eerste Republiek Oostenrijk (19181938) niets anders dan tweedracht en burgeroorlog ge kend hebben, de droom van het Gross deutsche Reich een bittere ontgooche ling voor hen geworden is en ze de tweede Republiek Oostenrijk slechts zien als een speelbal in de handen van de Grote Mogendheden. Daartegenover staat, dat zij van de oudste generaties niets anders horen dan de romantiek en de welvaart onder keizer Frans Joseph, wiens sarcophaag in de z.g. Kapuziner Gruft de grafkelder van de Habs- burgers in Wenen door het volk nog dagelijks voorzien wordt van verse bloemen. In dit licht bezien :s het dan ook te begrijpen, dat ver halen over het leven aan het hof van de Habsburgers o.a. het oprakelen van de Mayerling-affaire in velerlei dag- en weekbladen tot de steeds weer terugkerende lectuur gerekend kunnen worden. DURE BEZETTING. De financiële toestand is aanmer kelijk verbeterd sedert de „Wah- rungsreform" waardoor de bankbii- jettenomloop van 6.2 milliard Schil ling teruggebracht kon worden tot 2.8 milliard Schilling. Evenals in Duitsland is ook hier door deze maat regel een betere verhouding ont staan tussen geld en goederen. Een zware last voor de schatkist blijven echter nog steeds de bezettingskos- ten die een tijdlang zelfs meer be droegen dan het totaal van alle ove rige staatsuitgaven! De algemene economische toestand is langzamerhand aanmerkelijk ver beterd. De productie is in sommige- takken van industrie en mijnbouw zelf? reeds boven het vooroorlogse peil gestegen. Een voor Oostenrijk belangrijk vraagpunt bij de productie vormt het olieveld in Zisterdorf. Dit belangrij ke olieveld Oostenrijk staat van de Euroese producenten na Rus land en Roemenië op de derde plaats is door de Russen tot „Deutsches Eigentum" verklaard. Aangezien de ze productie ongeveer driemaal de binnenlarrische behoeften dekt is het begrijpelijk, dat Oostenrijk alles op alles zet om zelf wederom dit olie veld te mogen exploiteren. In tegenstelling tot de industrie is de landbouwproductie nog lang niet op het vooroorlogse neil terug gekomen. Gebrek aan landbouwwerk tuigen, meststoffen en arbeidskrach ten zijn oorzaak, dat het nog vele jaren zal duren eer de landbouw zijn oude productenniveau weer bereikt zal hebben. WEDEROPBOUW. De levensmiddelenvoorziening is hoewel nog niet zoals bij ons niet ongunstig vergeleken bij de vooraf gegane jaren. Werden in het voor jaar 1946 nog slechts 950 caloriën oer hoofd van de bevolking officieel toebedeeld, thans is dit cijfer reeds opgevoerd tot 2100 caloriën per hootd per dag Bovendien kan men tegen vrij matige prijzen alles wat men zich aan levensmiddelen wenst ook buiten de bon kopen. Textiel en schoenen zijn geheel vrij, doch duur der dsn in Nederland. Het ligt voor de band, dat ook Oostenrijk de wederopbouw grote zorgen baart, indien men bedenkt, dat na de bevrijding 360.000 huizen in dit land onbewoonbaar waren door de ooriogshandeüngen. De eerste ja ren na de oorlog moest de huiseige naar uk eigen nikVelen zijn ver nielde panden herstellen. Sedert Augustus 1948 echtei is ook hier een wederopbcuwwet veaschenen ter fi nanciering van de wederopbouw. Bij werd geschat, dat de wederopbouw van de toen nog niet herstelde pan den rond 7 miilird Schilling zou bedragen en dat deze wederopbouw bij de bestaande capaciteit der bouw ondernemers met in totaal 140.000 bouwvakarbeiders nog 10 jaar zou duren. ALS DE MOF Over het algemej.j maakt de we deropbouw behoorlyke vorderingen behalve echter in uo Russische zóne, alwaar de wederopl ouw opzettelijk vertraagd wordt ton gunste van de evetigw zones, nadar gebleken was. dat de Russen vrijwel ieder her bouwd groot pand onmiddellijk voor zich vorderden. Niet alleen de we deropbouw van won ngen ,doch ook die van kerken zjais de St. Ste- phansdom en van gebouwen voor culturele doeleind ■•n zoals de Staats- opera te Wenen vordert gestaag. Niettegenstaande alle ellende, wel ke dit volk sedert de eerste wereld oorlog heeft moeten doormaken, is de Weense geest onveranderd geble ven. Het theater- en muziekleven staan op hetzelfde hoge peil als voor heen. Ook de Weense humor heeft zich gehandhaafd. Zelfs kan men in de vele cabarets die deze stad telt, de nodige kwinkslagen in bedekte ter men over de bezetters te horen krij gen. Tenslotte kan men, evenals vroe ger, zijn zorgen voor een korte tijd in Grinzing vergeten, zij het dan ook dat dit tijdverdrijf heel wat meer geld kost dan vroeger; Hoezeer het Oostenrijkse volk overigens buiten de werkelijkheid leeft moge mede blijken uit het feit, dat men in de westelijke zónes veelvuldig muur-opschriften ziet met een inhoud als deze: „Met Garry Da- vis naar de wereldvrede". Terwijl „wereldburger nr. 1" hierin toch min of meer als schertsfiguur wordt be schouwd. HAAGS GERECHTSHOF. Geslagen, maar: door wie? Tot een week gevangenisstraf was H. v. d. T. te Bodegraven door de Politie rechter veroordeeld, omdat hij nabij het station mishandeling had ge pleegd jegens een militair, thans po litieman in dezelfde gemeente. Er kwam echter in hoger beroep niet voldoende vast te staan, dat deze verdachte de mishandeling had ge pleegd, omdat het slachtoffer niet wist, wie hem geslagen had. De proc. generaal eiste daarom vernie tiging van het vonnis en vrijspraak. Het Hof heeft verdachte vrijgespro ken. Het is nu beter met de boter ge steld. De grossier C. C. K. had te Zwammerdam margarine-coupures gekocht, hetgeen op zichzelf al straf baar is, doch die bovendien vals bleken te zijn. Maar dat laatste wist verdachte niet. Tot vier maanden gevangenisstraf was verdachte ver oordeeld door de Politierechter, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam bi) het Haagse Gerechtshof. Daar wilde de proc. generaal er re kening mee houden, dat het feit weer een poosje is geleden en het de inwerkingtreding van deze wet met de boter nu wat beter is gesteld verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! zodat nu 1500 boete of 2 maanden hechtenis en 4 maanden gevangenis straf voorwaardelijk werd geëist. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte veroordeeld tot 750, boete of 1 maand hechtenis en voor waardelijk twee maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. Gevolgen bij een ruzie. P. A. van B. te Alphen aan den Rijn had tijdens een twist zijn schoonmoeder mishandeld, die minder vleiende woorden over van B. had gezegd. De klappen waren nogal aangekomen, want de bejaarde vrouw is gedeel telijk doof gebleven. De Politierech ter had verdachte veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en in hoger beroep vorderde de proc. ge neraal bij het Haagse Hof de beves tiging van dit vonnis. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte ver oordeeld tot zes weken gevangenis straf. HAAGSE BUZ. GERECHTSHOF. Bij de vijand gediend. De boek houder A. J. V. te Leiden heeft zich voor het B.G. te verantwoorden ge had wegens het dienst nemen bij het Vrijw. Legioen Nederland, waar voor 8 jaar gevangenisstraf met af trek preventief tegen hem werd ge- eist. Het Hof heeft verdachte ver oordeeld tot 5 jaar met aftrek pre ventief. Een nader onderzoek gelast. De hondenfokker B. J. K. te Leid- schendam zou in de bezettingstijd als verrader zijn opgetreden jegens enkele personen, die in genoemde gemeente waren ondergedoken. Dit werd echter door verdachte ont kend. De proc. fiscaal vond echter voldoende bewijs en eiste tegen ver dachte 6 jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft thans in deze zaak een nader onderzoek bevolen en deze daartoe verwezen naar de rechter commissaris. Spion voor de Duitsers. De 60- jarige chauffeur E. H. F. Passier, alias Buskens, alias Zwaan uit Lei den, werd wegens het werken voor de Duitse spionnage veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. P., die voor het Haags Bijzonder Gerechtshof terecht heeft gestaan, heeft zich onder meer in een illegale organisatie te Delft gedrongen, waardoor verscheidene illegale wer kers om het leven kwamen. Een der arrestanten werd door de Duitsers onthoofd. Ook heeft P. als Abwehr- agent in Friesland veel slachtoffers gemaakt. Tegen hem was veertien dagen geleden 15 jaar geëist. Aan P. zijn de beide kiesrechten voor het leven ontnomen. HAAGSE POLITIERECHTER. Op het verkeerde pad. De offi cier constateerde, dat mej. J. H. van B. uit Leiden, lelijk op het slechte pad was, gezien het strafregister en de omstandigheid, dat ze nu weer wegens diefstal terecht stond. Ze had een tasje weggenomen, dat in een winkel op de trap lag. „Ik had geld nodig", luidde haar verklaring, welke echter niet afdoende was en de Off. niet kon weerhouden zes we ken gevangenisstraf te vragen. De rechter legde een maand gevangenis straf op. Het paard dat wel kon, maar niet wilde. Volgens de veehouder C. W. de J. uit Leidschendam kon het paard best het vrachtje trekken dat op de wagen geladen was, maar het paard wilde niet. En ja, toen had de veehouder er de lat op gelegd, het geen dierenmisharideling werd. Want het was er volgens getuigen nogal raak naar toegegaan, hetgeen de ver dachte ontkende. Hij had het paard wel een paar tikken gegeven, doch zo erg waren die niet aan gekomen. De Haagste Politierechter vond, dat verdachte het wel een beetje an ders had kunnen doen, maar ver dachte zei, dat er helemaal geen bult of zoiets te ontdekken viel op het paardenlijf. De rechter was van oordeel, dat verdachte er te hard van langs had gegeven, en hij veroordeelde daar om tot ƒ75 boete of 25 dagen hech tenis. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Magdalena Maria Johan na, dr. van J. G. S. Bahlmann en M. P. Kogt; Marijke, d. van C, Domburg en G. A. Trubendorffer; Arie Hen drik, zn. van H. A. Groeneveld en A. van de Meent. Ondertrouwd: Arie van der Panne, 28 j. en Kate Marta Anna Liese Ker- ber, 25 j. Getrouwd: Pieter van Roon en Me- ria Cornelia Versteeg; Hendrikus van der Sluis en Willemijntje Vermulm; Cornelis J. Schuurman en Cornelia Biesheuvel; Willem J. de Ridder en Johanna Bek; Wilhelmus P. Pont en Jannetje M. den Blanken. Overleden: Pieter Dissel 79 j. HAZERSWOUDE (H. R.) Demobilisatie. Van het Kath. Thuisfront-comité ontvingen wij be richt, dat met het troepentransport- schip „Waterman", dat vermoedelijk a.s. Zondag in Rotterdam zal aanko men, terugkeert de soldaat P. Meyer, Zonneveldstr. 12 en van de Konink lijke marine C. Lie verse, Hooge- waard 161. NIEUWE BOEKEN 36. de De ontsteltenis giraffe was bijna niet te beschrijven- Ze moest verscheidene malen slik ken om een brok uit haar keel te krijgen. Twee hete tranen welden uit haar fluwelen ogen. „Verschrikkelijkhijg de ze, „wat een monster! Hoe heb ik ooit zo dom kunnen zijn, aan deze man geloof te schenken? Mis schien komt het doordat ik niet gewend ben met mensen te spre ken die mijn fijne ziel begrijpen Hoe had ik kunnen weten, dat deze man comedie speelde?" „Onder anderen door naar mij te luisteren!" zei Wimpie boos. ,U had mij een heleboel last kunnen bespa ren als U niet zo- eigenwijs geweest was. Wat moet ik nu beginnen? Was het nog niet genoeg, dat ik al een hele nacht bezig ben de Kid op te sporen? Moest ik hem nu door uw domheid laten ontsappen? Waar kan de Kid van het dak afklimmen?" De giraffe boog beschaamd het hoofd. ,.Ik weet het nietbeken de ze. „Ik ben alleen maar op de hoogte van zilveromspoelde horizon ten en gouden spinsels en hunkeren de harten. Van daken en zo weet ik niets af." „Misschien langs de regenpijp," be peinsde Wimpie, „Heeft dit gebouw een regenpijp?" De giraffe slikte zenuwachtig. „Ik ehik weet het nietmaar misschien kan ik U nog van dienst zijn. Als ik mijn hoofd uit het dak raam steek zou ik waarschijnlijk de UIT DE OMGEVING Ver. „de Hyacinth" viUGnvfciing k,.....eu z.en. a.s nij over de dauwdoordropen dreven de lok kende vrijheid met ijle voeten.... ehik bedoel, als hij wegloopt." Inderdaad was dat een idee. Wim pie gaf genadig toestemming en wachtte op het verslag van de gi raffe, die een nu nog vreemder aan blik bood dan gewoonlijk. Het is al een raar gezicht een dier te zien met een hals die wel honderd maal te lang is, maar als dat dier nu ook nog het hoofd mist doordat het uit een dakraam in het donker steekt, dan is de aanblik wel zéér ongewoon. Wimpie's humeur kwam daardoor weer helemaal terug. Na een poosje, toen de giraffe vergeefs alle kanten opgetuurd had, klopte hij tegen haar rechtervoorpoot en riep: „Ik zal hem zelf wel zoeken! Goeden avond!" Met hernieuwde moed stapte hij de maanverlichte die-gaarde weer in en inspecteerde de buitenkant van de giraffenstal. Vanaf het dak leidde een dunne regenpijp naar beneden. Onderaan vond Wimpie een paar draadjes uit het pak van de direc teur Dr. R. van Luttervelt, Schoonheid aan de Vecht. Geïll. met fig. en 16 blz. reprod. en 1 uitsl. krt A'dam, Aller de Lange, (Heemschutserie dl 40). V. Korte beschrijvingen van de kastelen, buitens, parken, inrijhekken etc., van het gelukkig nog zo rustige recreatie-oord de Vechtstreek. Een goede gids. J. R. W. Sinninghe, Over Volks kunst, Ambachtskunst en Huisvlijt Geïll. met fig. en 16 blz. reprod. A'dam, Allert de Lange, Heemschut serie dl 22), V. Alleraardigst en zeer kundig boekje over dit te veel ver waarloosde volksbezit. Het kan bij dragen tot een revival. E. Voorhoeve-Van Oordt, De boog iu de wolken Den Haag, J. N. Voorhoeve. V. Edel bedoelde christe lijke poëzie, voor een ieder verstaan baar. maar als poëzie een mislukking. Jaap van Ginneken, Toekomstmu ziek. Gedachten over de vernieuwing der muziek. Geïll. met fig. R'dam, W. L. J. Brusse. IVV. Deze radio musicus geeft hier zijn beschouwin gen en toekomstverwachtingen (voor al dans-, radio én filmmuziek). Intel ligent en gedurfd. Res.-Maj. K. de Graaf. Fictie en werkelijkheid. Carnaval der despera do's en zijn achtergronden A'dam, De Bezige Bij. IV. De auteur van Car naval der desperado's richt zich n.a.v. het beruchte England-spiel in een fel requisitoir tegen de „verraders" en tegen bepaalde persuittingen. Herman Heijermans, Keur uit de beste vertellingen van Samuel Falk land. Samengezocht door Henri Dek king en Frans Mijnssen. Geïll. met portret A'dam, Em. Querido, (De Reuzensalamander). TV. Een 50-tal met zorg gekozen „Flaklandjes" die de veelzijdigheid van Heijermans' ta lent ten volle doen uitkomen. De voorz. van de ver. „De Hya cinth", de heer W. Driehuizen wierp een terugblik op het afgelopen sei zoen, waarbij hij memoreerde dat het gewas van de hyacinthen goed was te noemen. Er was zelfs nog een overschot, daar voor een bedrag van 351.600 door het Surplusfonds is uit gekeerd. Spr. vermoedde, dat het as pect van de handel voor dit seizoen wel anders zal zijn dan in de afgelo pen jaren, daar de hyacinthen teelt vrij is gegeven; de surpluskorting be droeg 15 pet. Besloten werd om, even verleden jaar, 2 mand van de 100 R.R. hyacinthen krasbodems in te leveren, deze moeten boven 10 ctm. zijn. Uit het jaarverslag van de secreta ris H. J. Voors ontlenen we o.a. het volgende: De beplante oppervlakte 1947/48 was 345 H.A. plus 16.7 H.A. gehold en gesneden. Het teeltrecht over dat plantjaar 382.06 H.A. Er was dus 23 H.A. ongebruikt teeltrecht. Uit de zojuist gehouden meting van de te veld staande hyacinthen heeft uitgewezen, dat er 398 H.A te veld stond, waaronder 20 H.A. gehold en gesneden, dus 37 H.A. meer, het geen een uitplant zou zijn van 10 pet. Daar het teeltrecht inclusief het ongebruikte 382 H.A. was, blijkt daaruit, dat het „keurslijf" der sa nering" is verbroken met 16 H.A. méér. In het jaar 1934, dus 15 jaar geleden, werd dit costuum aangetrok ken met 544 H.A. Volgens de gegevens, van het Bedrijfsschap leverden deze 544 H.A. hyacinthen in het eerste jaar van de sanering, 1934 aan leverbare bollen 90 millioen stuks, met een minimum prijswaarde van 2.8 mil lioen gulden. Het laatste jaar van de sanering van de hyacinthen brachten de 382 H.A. 54 millioen bollen in exportmaat op, met een waarde van 5.1 millioen gulden; per bol gemiddeld in 1934 3.1 cent, in 1948 9.4 cent! Het niet verkochte deel van het surplus was in 1948 aanzienlijk, bijna 10 pet., een heel verschil bij 1946 en 1947. 1948 was voor de hyacinthenkwe' ker wel een gunstig jaar, maar toch was het een teleurstelling, dat voor een aanzienlijk deel van hetgeen leverbaar méér geraapt werd dan aanvankelijk werd verwacht, geen kopers waren te vinden. Een zeker surplus acht men in het algemeen geen bezwaar, maar als er van het getal leverbaar 10 pet. onverkocht blijft, is er toch een aanwijzing, dat het begrip „normaal surplus" gren zen heeft. De 22Yz pet. meer aan geholden en gesnedenen, die dit jaar werd geme ten en van betekenis is voor de toe komst, verbergt ongetwijfeld ook een „normaal surplus" in zich. Wan neer dit aanbod zal komen, zal men er rekening mec}e moeten houden, dat er vermoedelijk geen prijsgarantie meer bestaat en dus geen fonds om al te grote schokken op te vangen. Het toekomstige surplus zal men dus in een geheel ander licht moeten zien. Hierna bracht de heer F. Limburg, directeur van de Keuringsdienst, het keuringsverslag uit over 1948, waar uit werd medegedeeld, dat de bestrij ding van het grijs gestadig voort gaat. De groene partijen, aanvanke lijk klein, maar gedurig gespaard en voortgekweekt, gaan een steeds gro tere oppervlakte beslaan en komen bij tal van kwekers voor. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend B. J. C. v. d. Nat en N. Roozen Jac.zn. in welke vacatures R. C. Segers en J. H. Veldhuyzen van Zanten gekozen werden. Bij de rondvraag werden nog enige vragen gesteld betreffende het huid- ziek in de hyacinthen. Geadviseerd werd om partijen, waarin dit voor- komtj direct na het rooien een are- tan-behandeling te geven; by een la tere behandeling, kort voor de ver zending zal dit kunnen schaden, daar de bollen geheel droog moeten zijn als ze geëxporteerd worden. Tenslotte deelde de voorzitter me de, dat aan prof. van Slogteren bloe men zullen worden gezonden. Spr. hoopte, dat hij spoedig hersteld zal zijn. LISSE Geboren: Lubbert, z. van J. Eisenga en J. K. de Vries; Elaine, d. van C. C. Boogerd en J. E. van der Linden; Maria Apollonia, d. van W. L. Buts en A. E. van Dijk. Gehuwd: C. van der Voort en W. M. van der Lans; H. de Kooker en L Faas. KRUIS WOORD-PUZZLE. Horizontaal: 1. kledingstuk voor heren, 8. gem. in N. Holland met bloemkwekerijen, 13. lengtemaat, 14. aanleiding, 15. voornaamwoord, 16. putemmertje, 18. dorp in Limb, bij Wittem, 20. eenmaal, 22. honigbij, 24. meisjesnaam, 26. eerste mens, 27. hemellichaam, 30. karakter, 32. voorzetsel, 33. levenslucht, 35. grut ten, 37. muzieknoot, 38. hemel lichaam, 40. dag der week, 41. plaats, plek, 43. heeft een schip, 45. gem. in N. Holl. bij Volendam, 47. ver dikking der opperhuid, 49. sociaal democraat (afk.), 50. voorlichting, 52. foltering, 55. schop, 57. komt van de kip, 58. smekend woord, 59. drie- tenige struis. 60. pers. voornaam woord, 62. juffrouw, 64. stok, 66. biersoort. 68. denkbeeld. 70. meisjes naam, 72. kleine druif zonder pit (meerv.), 75. gindse, 77. zuster, 78. muzieknoot, 79 ik (Lat.), 80. Dei gratia (afk.), 82. achting, 83. geraas v. d. donder, 84. bezinksel. Verticaal: 1. geestelijke, 2. ontken ning, 3- afkorting voor thallium, 4. rivier in Nederland, 5. maatstaf, 6. telwoord, 7. afkorting v. e. radio- omroep-vereniging, 8. stad in Duits land, 9. water in Z. Holl., 10. met Gelukwens (afk.), 11. zwemvogel, 12. loden of ijzeren gewicht in het kozijn van een schuifraam, 17. slot, 19. tweetal, 21 vlek, spat, 23. moe der, 25. gebak uit amandelen, noten en gebrande suiker, 26. bloedhuis, 28. als 30 hor., 29. het wandelen, 31. koraaleiland, 34. meisjesnaam, 36. orgaan van het gezicht (meerv.), 39. dorp in Zeeland bij Aardenburg, 42. jongensnaam, 44. zangwijs, 46. water in N. Brab., 48. insectenetend zoogdier, 49. houten of metalen wig, 51. broeder van Kaïn, 53. stuur van en schip, 54. als 68 hor., 56. 57. lusthof, 61. maal, 63. korf, .65. zonden. verfstof, 67. einde, 69. gekneed meel 71. boom, 73. telwoord, 74. houten vat, 76. als 66 hor., 78. als 78 hor., 81. gram (afk.). Oplossingen worden op ons bu- bureau verwacht tot en met Woens dag 22 Juni a.s. Op de enveloppe vermelden „Puzzle". Onder de goe de inzenders zullen worden verloot: een stel zilveren manchetknopen, een verzilverde kandelaar en een portemonnaie. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. stal, 3. manen, 6. smal, 9 egel, 11. repel, 13. aard, 14. negen, 15. reeks, 17. neger, 19. Peter 22. peer, 23. nemen, 24. raam, 25. eten, 27. meter, 29. rede, 30. nagel, 31. laken, 33. lenen, 35. Lente, 38. baar, 39. loven, 40. eelt, 41. rank, 42. sterk, 43. ader. Verticaal: 1. stel, 2. amen, 4. alen, 5. ever, 7. Maas, 8. lade, 10. leger, 11. reden, 12. leven, 13. akker, 16. anpel, 17. neven, 18. regel, 19. pekel, 20. ramen, 21. immer, 26. nader, 27. merel, 28. raken, 29. rente, 32. ober, 33. laan, 34. noot, 35. leer, 36. eend, 37. ster. Het aantal inzendingen was deze week weer zeer groot en aangezien de opgave niet moeilijk was, hebben we weinig foutieve oplossingen ont dekt Onder de goede oplossers werden de prijzen als volgt verloot: le prijs, een sigarettenkoker: P. J. Slobbe, le Poellaan 2, Lisse. 2e prijs, een verzilverde asbak: C. J. M. v. d. Linden, Breestraat 30, Leiden. 3e prijs, een vulpotlood: C. Th. Holstein, M. Trompstraat 18, Al phen aan den Rijn. De prijzen zullen worden toege- De éne KVP-zetel in Katwijks raad IS EEN VERGISSING Eerst thans is aan het licht geko men, dat in 1946 in Katwijk een fout is gemaakt bij de berekening van de samenstelling van de gemeenteraad. Ten gevolge van zeer bijzondere om standigheden had naar het schijnt aan de Chris. Hist. Unie in Katwijk aan Zee een extra zetel moeten worden toegekend, krachtens een wetsartikel, dat sleijhts uiterst zelden van toepas sing is. Dit artikel lOOd van de Kies wet zegt, dat aan een partij, die de volstrekte meerderheid van de uitge brachte stemmen heeft gekregen, bij de zetelverdeling een zetel extra toe gekend moet worden, wanneer vol gens de normale berekening deze lijst niet een absolute zetelmeerderheid verkregen heeft. Dit nu is het geval geweest in Kat wijk, tengevolge waarvan gedurende de afgelopen drie jaar ten onrechte een lid van de K.V.P. zitting heeft ge had, terwijl de C.H.U. met een zetel minder dan waarop zij recht had, ge noegen heeft genomen. De K.V.P. be zat in de gemeenteraad van Katwijk 1 zetel. Bijzondere juridische consequenties schijnt deze uitzonderlijke vergissing niet te hebben, aangezien indertijd niet is geprotesteerd tegen de offi ciële uitslag binnen de daarvoor wettelijk vastgestelde termijn. Voor zover bekend is dit het enige geval, dat zich op dit gebied tot nu toe in Nederland heeft voorgedaan. KATWIJK AAN DEN RIJN De Raadsverkiezing. Het bestuur van de K.V.P. wenst de aandacht van enige jongedames te vestigen op de dringende noodzakelijkheid om het bestuur behulpzaam te zijn bij de kiezerscontrole op de verkiezinsdag 22 Juni. Men kan zich hiervoor op geven bij de heer H- J. Grimbergen of bij J. Schrama jr. K. R. V. Halve finale LVB-beker. Inderdaad speelden de KRV-jun. tegen een sterker tegenstander Woensdagavond. Het was wel een wat al te „koude douche" toen ze zich met een 71 nederlaag tevreden moesten stellen tegen Roodenburg a. Maar het was weer een goede oefen wedstrijd ook voor de keeper! En En het is pas de 3e nederlaag van de jun. in dit seizoen. Zondag gaan de onderl. wedstrij den tussen senioren en junioren niet door in verband met de Eucharisti sche dag. Nieuwe leden zoals adsp., jun. en senioren geven zich schriftelijk op (met opgave van geb.datum) bij de secr. M. Oudshoorn. LEIDSCHENDAM Wat fabriceert Leidschendam. Deze vraag zal zich zelf beantwoor den op de tentoonstelling, welke hier gehouden zal worden op 12, 13 en 14 Juli a.s. tijdens de Wilhelmina- feesten. Dan zullen alle fabrikanten htm afgewerkt product aan het pu bliek tonen in de raadzaal. De ten toonstelling wordt op touw gezet door de heren T. E. M. Mudde, di recteur van gemeentewerken, J. A. H. van Delft en Dick de Groot. VOORHOUT DE UITSLAG DER GEMEENTERAADSVERKIEZING Door het hoofdstembureau is de volgorde der nieuw gekozen raads leden als volgt vastgesteld: K. V. P.: 1. P. v. d. Nouland; 2. C. L. M. Prins; 3. J. L. Nijssen; 4. A. W. Deutekom; 5. H. L. Lindeboom; 6. W. v. d. Ploeg. Reserve: P. v. d. Geer; A. A. M. v. Emmerik; S. P. Heemskerk; Andr. de Groot. C. H. en A. R.: 1. G. K. Spieren burg (C.H.); 2. Adr. Jansze (A.R.). Reserve: A. Eigenbrood; Jac. Colijn; Jac. v. d. Blom; W. W. Los; E. F. Knoppert E.Fzn.; P. van Nieuwkoop; D. Bol. Kath. Arb.: 1. A. v. d. Lans; 2. A. Th. M. Beelen; 3. J. C. v. d. Poll. Reserve: Jac. Kortekaas; C. P. v. d. Berg; G. M. van Bemmelen. VOORSCHOTEN Actie Rimboekisten. Ook Voor schoten kan niet achterblijven! Daar om wordt ook bij ons de Rimboekis- ten-actie ingezet en wel door het plaatselijk Niwin-Comité, de Band Nederland-Indonesië, het Katholiek Thuisfront, en het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. Hier is dus reeds de goede samenwerking ver kregen. Nu wordt met grote span ning uitgezien naar de medewerking van alle dorpsgenoten. De melkhandelaren, die uiteraard vrijwel huis aan huis komen, volgen ook in onze gemeente het goede voor beeld van hun collega's in Amster dam en Rotterdam en zullen zich mitsdien in het begin van de volgen de week niet alleen voor de verkoop van melk, boter en kaas tot u wen den, doch tevens een beroep op u doen voor deze actie. Veilig Verkeer. De actie van Vei lig Verkeer in onze gemeente verloopt naar wens- Alleen het aantal deelne mers voor de examens bleef tot he den benéden de verwachtingen. Daarom was het voor het Comité ex tra verheugend anderzijds weer een aanmoediging voor de examens te ontvangen van de N.V. I.K.I., welke een extra vacantiedag uitlooft voor het lid van het personeel, dat het bes te examen maakt. Voor het examen op a.s. Maandagavond kan men zich bij de startplaats achter de Herv. Kerk nog opgeven. Ook de N.V. Zil- verfabriek verraste het comité door een 6-delige cassette beschikbaar te stellen als gezinsprijs. Deze prijs zal worden toegekend aan het gezin, dat de beste prestaties in de verschillen de acties heeft geleverd. Dus een aansporing om de speurtocht, examen, fotowedstrijd, enz. flink mee te doen. Een roeiboot ging vliegen. De commandant van de Marine Lucht vaartdienst van het vliegveld Valken burg waarschuwde de politie te Voor schoten, dat uit één van de vliegtui gen een roeiboot naar beneden was gekomen, die waarschijnlijk in Voor schoten op de grond zou zijn geko men. De politie toog op onderzoek uit. Men belandde naar verstrekte gegevens in de buurt van de „Knip". Met medewerking van de politiepost te Stompwijk vond men de verdwe nen boot tenslotte in 'n boerenschuur aldaar.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6