Teleurstellende voorlichting over de Katholieke Kerk 'llvtjaaxt in Indonesië "~1 nesfë I ZATERDAG 18 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 1JET IS ONZE ERVAIRING in de omgang opgedaan, dat zeer vele andersdenkenden in de ruimste zin van het woord óók heden ten dage van huis-uit een zo verwrongen beeld van de Katholieke Kerk wordt mee gegeven, dat het veel gelijkt op de sprookjes van de Boze Fee en van Blauwbaard. Dergelijke kinderver haaltjes worden pas grappig, zodra men er niet meer aan gelooft Beden kelijker wordt het, als iemand op volwassen leeftijd nog steeds door de schim van de Boze Fee wordt achtervolgd. Op een verjaarpartij in een gezelschap, dat de kerken van onverschillig welke richting alleen van de buitenkant kent de vrij zinnigen onder de Vrijzinnigen dus kwam een dame naast ons zitten, met blijkbaar geen ander doel dan openbaar en luide op te biechten: „Ik ben bang van jullie!" Dat jullie sloeg niet op de lichamelijke, maar op de geestelijke familie waartoe behoren. In een andere kennissen-kring ditmaal variërend van Ned. Her vormd tot Christel. Gereformeerd, dus van gewoon tot „zwaar" Protes tant verklaarde men openhartig, nadat we een paar gezellige debat avonden in huiselijke omgeving had den gehouden, dat men nooit had kunnen begrijipen, hoe een verstandig mens Rooms kon zijn, en dat het ge sprek veel misvattingen had wegge- DEZE UITLATINGEN, die met vele andere uit onze kennissen-„prac- tijk" konden worden aangevuld, heb ben betrekking op meer-ontwikkelde kringen. Men behoeft zich niet af te vragen, welke inzichten vele minder- ontv/ikkelden in Katholieke aange legenheden hebben. Zulke anders-denkenden, zowel Protestanten als niet-Christenen, zijn in hun waan-ideeën omtrent de Ka tholieke Kerk volkomen te goeder trouw. Zij weten niet beter, en me nen, dat de Kerk inderdaad zo is, als 'hun is bijgebracht. Al verkondi gen zij ook nog zulke enormiteiten wij zijn altijd eerder geneigd in de lach te schieten, dan het hun kwa lijk te nemen. Maar weerzin komt in ons op, wanneer andersdenkende in stanties, die in hün kring tot* voor lichting zijn geroepen, niet alleen geen poging doen de misverstanden over de Katholieke Kerk uit de weg te ruimen, maar er zelfs nieuw voed sel aan geven. Aan' hen kan de eis worden gesteld, dat zij op de hoogte zijn van de leer en gebruiken der Katholieken, die 1/3 van de bevol king van ons vaderland uitmaken. HET IS VOOR ONS een teleur stelling te moeten constateren, dat de Nieuwe Leidsehe (Nieuwe Haagse) Courant óf aan die eis niet voldoet óf tegen beter weten in aan het zaaien van misverstand plaats biedt. Reeds meermalen is ons op gevallen, dat de Nieuwe Leidsehe Courant hoewel de officiële lei ding van het blad zich steeds in on berispelijke termen uitdrukt al lerhande verslagen en mededelingen opneemt met sterk anti-papistische inslag. Zij neemt dergelijke mede delingen op zonder er aanmerkingen of kanttekeningen bij te maken, zo dat zij deze mededelingen blijkbaar voor haar rekening neemt. Een prin- cipiëel blad als de Protestant-Chris telijke „Nieuwe Leidsehe Courant heeft tot eerste taak verkeerde gods dienstige uitingen van de lezerskring recht te zetten, of, zo zij daar ten opzichte van de Katholieke Kerk geen lust toe gevoelt, althans zulke uitingen niet op te nemen. Wanneer zij haar correspondent in Ter Aar bij de uitslag der gemeenteraadsverkie zing (10 Juni) iaat berichten: De A. R-. die voor de keus stond haar overschot op de eer ste zetel aan de K. V. P. of aan de V. V. D. te geven, koos de V. V. D. „in verband met het in ternationaal wegzakken van Ro me naar Moskou". De A. R. be haalde één zetel enz. kan men in het onzekere zijn of de Ter Aarse correspondent, door haar tussen aanhalingstekens te plaat sen. de mening van Ter Aarse Anü- Rev. deelde, zeker is het, dat de ..Nieuwe Leidsehe Courant" de geroe pene was, om een dergelijke houding in haar eigen kring .door weg schrappen dood te zwijgen of de zin snede van een kalmerende kantte kening te voorzien. Het. zou interessant zijn de opmer kingen te horen, die katholieke le zers maken, welke deze zinsnede voor het eerst lezen (zij werd ons var. verschillende kanten toegezon den). Zij zullen hun ogen niet gelo ven! Voor het anti-papisme want dit is nu echt verblind anti-papisme Holste nog welkom. Aan dit wanbegrip over de Katholieke Kerk had de ..Nieuwe Leidsehe (Nieuwe Haagse) Courant" twee da gen voordien reeds plaatsruimte ge boden door een verslag op te nemen van een Prot. ..Bijbeldag" te Ant werpen. I-Iet was van ..één onzer verslagge vers" en bevatte de volgende mede deling: Deze dag, die anders op 1 Mei wordt gehouden (1 Mei was dit jaar op Zondag) is na de oorlog een jaarlijkse traditie geworden en bedoelt te zijn een gemeen schappelijk getuigenis van het geloof in Jezus Christus als Za ligmaker der wereld in het R.K. België. Evenals vorige jaren werd dan ook nu weer 's avonds een grote evangelisatie-samenkomst belegd in het Rubens-paleis, waar honderden luisterden naar de toespraken over ..Radicale ge nezing". Dat de Christenen in Vlaanderen deze ontmoeting van elkaa--. welke wordt georgani seerd door de Vereniging voor Evangelisatie Actie, op prijs stel len. bleek ook nu weer uit de grote belangstelling. Uit tal van plaatsen, waar kleine groepen Christenen als 't ware een oase vormen, was men naar Antwer pen gekomen. (Sommige zinsneden door ons vet gedrukt. Red. L. Courant). Toen wij dit verslag aan een ern stig Hervormd man lieten lezen, gaf hij. het terug met het zeer juiste commentaar: „Misselijk!". Wij loven, in ieder geval hopen het. dat vele Protestanten deze kwalificatie zullen onderschrijven. Aan rond uit gesproken anti-papisme als sommi ge Ter Aarse Anti-Rev. te berde brachten, hoe onbegrijpelijk en be lachelijk het voor ons ook is geven wij toch de voorkeur boven dit slui pend proza, waarin te verstaan wordt gegeven, dat de Katholieken niet in Christus zouden geloven als Zalig maker der wereld en dat Katholie ken géén Christenen zijn. Een der gelijk verslag nu. nam de „Nieuwe Leid'sche Courant" met grote op maak en zonder enige kant-tekening op. In de ziekenzaal van het militair hospitaal onderhield de vorstin zich met de patiënten. anti-paapse uitlatingen aan de kaak te stellen. We trekken er onze schouders voor op. Maar het begon ons met de „Nieuwe Leidsehe Cou rant", die bovendien in allerlei open bare gelegenheden in stad en omge ving te lezen is, lichtelijk te vervelen. Men moet niet vriendelijk zijn op het vóórblad en vijandig op het bin- nen-blad. In de menselijke samenle ving niet ook niet in de journalis tieke. Openhartige onverdraagzaam heid is ons liever dan verdraagzaam heid aan de oppervlakte. Wij hebben jarenlang naast 'n Staatkundig Gere formeerd, kerkelijk Christelijk Ge reformeerd gezin gewoond. Het is nog steeds ketek en ei! We hebben veie Protestantse vrienden en ken nissen in alle tinten van licht tot zwaar. We gaan samen om in weder zijdse principiële onverdraagzaam heid, welke de enig eerlijke bodem is voor een oprechte en hartelijke verdraagzaamheid van mens tot mens. We 9treven wederkerig mis verstanden uit de weg te ruimen. Maar er bestaat veel meer en ern stiger misverstand aan de zijde der andersdenkenden, dan aan die van de Katholieken. Over de barste aantijgingen tegen de Kerk: van welke zijde die ook komen, of men Haar nu hellend naar het Kapitalisme of wegzakkend naar het Communisme noemt, of men Haar beschuldigt van starre vast- huodendheid of van heidense aanpas sing en Christus-verzaking, daarover verontrusten haar getrouwen zich niet. Aan Christus zelf werd ten las te gelegd, dat Hij „een duivel in" had en een „God-lasteraar" was. De dienaar is niet beter dan de Heer. De Kerk weet zich veilig in hechte vereniging met haar Heiland, en, besmaad en verguisd, verheugt Zij zich, zoals de apostelen zich verheug den: „dat ze waardig waren bevon den, versmading te lijden voor de Naam. En ze hielden niet op iedere dag opnieuw in de tempel en in hui zen te leren, en de blijde boodschap te preken, dat Jezus de Christus is" (Hand. 5. 41—42). v. P. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTERS VAN ENIGE GEMEENTEN. Bij K.B. is aan jhr. J. P. W. van Doorn op zijn'verzoek eervol ontslag verle.end als burgemeester der ge meente Heemstede, is aan R. van Luttervelt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Lochem, is aan F. W van Driel, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Nieuw-Hel- voet. Allen werden ontslagen met dank betuiging voor de langdurige dien sten door hen als zodanig bewezen. Twee moties verworpen. Een groot deel van de zitting van de Rotterdamse Gemeenteraad van gisteren ging heen aan een interpel latie van de C. P. N. over het verwij deren van een aantal schilderijen van Kees van Dongen uit het museum Boymans- Alleen de K.V.P., A.R. en C.H. namen een principieel stand punt in en keurden de genomen maatregelen goed. De V. V. D. had slechts formele be zwaren tegen een motie van de C. P. N„ om de schilderijen weer te doen terugbrengen. P. v. d. A. wilde deze motie niet steunen doch kwam met een eigen voorstel, om de zaak nog eens te bezien en „voorzover nodig rekening te houden met de belangen van de jeugd". De motie van de C. P. N. werd met 3110 stemmen 8 van C- P. N. en 2 van V. V. D.) verworpen, terwijl de motie van de P. v. d. A. met 26—15 stemmen de zelfde weg opging Voor stemden 14 leden van de P. v. d. A. en 1 V. V. DW.-er. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied yan on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrij v.d. Drift Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst l.E.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig In tegenwoordigheid van het col lege van burgemeester en wethou ders en van vele anderen is te Pijn- acker de Schimmelpennick van der Oye weg in gebruik genomen. De weg is ongeveer zeventienhon derd meter lang en wordt van be lang geacht voor de uitbreiding van het tuinbouw areaal in Pijnacker. In de boerderij, bewoond door de heer Salm, kwam het gezelschap sa men, nadat het over de nieuwe weg was gegaan. Burgemeester Van den Helm hield een toespraak, waarin hij o.a. de gang van zaken bij het tot standkomen van het Zuidpolderpian besprak. Hij dankte voorts vele van de drie en twintig instanties, waar mede men te maken heeft gehad. Verscheidene sprekers voerden nog het woord. Ir Riemens roemde in het plan de compensatiemogelijkheid, waardoor de van hun bedrijven ver dreven tuinders cultuurgrond van hogere waarde ontvingen. MR. CALS VOORZITTER MIJNINDUSTRIERAAD. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Juli a s. benoemd tot voorzitter van de Mijnindustrieraad, mr. J. Cals, advocaat en procureur te Nijmegen en lid van de Tweede Kamer. Mr. Cals is o.m. hoofdkwartier com missaris van de Katholieke Jeugdbe weging, voor zitter van de Katholie ke Jeugdraad voor Nederland. Naar wij vernemen heeft het be stuur van de Landbouwvakgroep in haar vergadering van 14 Juni be sloten haar werkzaamheden met in gang van 1 Juli volledig stil te leg gen. Het in dienst zijnde personeel is tegen die datum ontslag aange zegd. De strekking van dit besluit is, dat de vrije organisaties op het ter rein der landbouwambachten voort aan uitsluitend met de behartiging der bedrijfsbelangen belast zullen zijn. DIRECTEUR VAN GEMEENTE WERKEN VINDT EIGEN BOUWSYSTEEM UIT. De heer Henssen, directeur van ge meentewerken te Schaesberg, heeft octrooi aangevraagd voor een eigen bouwsysteem, waarvan het voor naamste kenmerk is de bouw met eenheiselementen voor muren en vloeren. De stichting Ratiobouw heeft een voorlopig gunstig oordeel uitge sproken over dit systeem. Het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft op grond hiervan de heer Henssen vergunning ver leend tot het maken van twee proef- woningen. OP SINT GREGORIUSDAG 2500 KERKZANGERS BIJEEN. Op Zondag 26 Juni zullen in Haar lem 2500 kerkzangers uit alle delen van het bisdom deelnemen aan de St. Gregoriusdag. Deze massale opkomst heeft extra maatregelen noodzakelijk gemaakt. Daar de concertzaal allen niet kan bevatten, zal de middagbijeenkomst in de kathedrale basiliek van Sint Bavo worden gehouden. Mgr. J. P. Huibers zal het woord richten tot de zangers en de door allen gezongen Vespers leiden. MAXIMUMPRIJZEN VOOR COCOSNOTEN. UTRECHT ONTVANGT KONINKLIJK PAAR Tegen 10 uur gistermorgen wer den de hoge gasten begroet bij de grens der gemeente door de burge meester, jhr. mr. C. J. A. de jRanitz en de hoofdcommissaris van politie, de heer R. W. van Eyk, waarna ter stond naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin, Paus huize, gereden werd, om daarmede ook het officieel bezoek aan dit ge west te onderstrepen. Op weg naar het stadhuis daarna legde de Koningin een krans aan de voet van het Utrechtse vrijheidsmo nument op het Domplein. De vorstin was gekleed in licht blauw complet met witte voorjaars motieven, waarover zij een lichtgrij ze mantel droeg en een kleine toque van witte veren. Prins Bernhard droeg een wandelcostuum. In de raadzaal, die met rozen was omzoomd, wachtten naast de leden van de raad vele vertegenwooidigers van de burgerij. In hun midden be groette jhr. De Ranitz de Koningin en de Prins. „Met uitbundige verheuging", zo zeide de burgemeester, „verwelkomt u de stad, ondanks het feit, dat uit bundigheid zeker niet in de eerste plaats haar karakter bepaalt. Eer der vertoont het wezen der Utrech ters een zekere stijfheid en plecht statigheid, doch onder haar deftige kleding koestert zij hartelijke onge dwongen gevoelens". Vervolgens zijn de autoriteiten aan het koninklijx paar voorgesteld waarna het naar het naar het centraal militair hospi taal vertrok. Onderweg werd op het plein voor de Jacobikerk door het St. Franciscus Vokstonee1 een frag ment uit de „Getemde Feeks' van Shakespeare opgevoerd. In het hospi taal bezochten de Koningin er de Prins enige zalen. In de namiddag was er voor het stadhuis een demonstratie van trouw en aanhankelijkheid van de Utrecht se burgerij. DE „WATERMAN" WORDT ZONDAG A.S. TE ROTTERDAM VERWACHT. Het troepentransportschip „Water man" wordt Zondag 19 Juni a.s. in d( morgenuren in de haven van Rotter dam verwacht. Aan boord bevinden zich 210 R.I., de 3e Genie-Veldcom- pagnie en een aantal militairen, dat om persoonlijke redenen wordt gere patrieerd, behorende tot het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Land macht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal de ontscheping be ginnen te 9.00 uur. Familieleden of vrienden kunnen niet worden toegelaten tot het de- barkatie-terrein en kunnen evenmin in de gelegenheid worden gesteld de repatriërenden met eigen vervoer middelen af te halen. SCHIPBREUKELINGEN MOESTEN DRIE KW ARTIE ZWEMMEN. Gistermiddag omstreeks 16.00 uur strandde in het z.g.n. Krabbegat bij de vuurtoren te Haamstede een zeil jacht, bemand met twee personen, dat kort daarop zonk. Dit jacht was afkomstig uit Bergen op Zoom ging buitenom naar Brouwershaven. De lichtwater op de vuurtoren zag het ongeluk gebeuren en waarschuw de onmiddellijk de reddingboot „Blankenheim", die in Veere is ge- stationneerd. Ook de motorvlet van de heer van der Est te Burgsluis voer uit, om te trachten de drenkelingen te redden, hetgeen geen resultaat had. Later bleek, dat de beide personen na drie kwartier gezommen te hebben het strand hadden bereikt waar zij door de heer M. W. Landegent wer den aangetroffen, die ze mee naar huis nam en van droge kleding voor zag. Een der beide schipbreukelingen was er nog al slecht aan toe doordat hij veel water had binnengekregen doch knapte later weer op. ADRIAAN VAN ZWIETEN, Langeraar, viert op 20 Juni zijn le Indonesische rjaardag te Baureno (Java). TH. P. A. VAN VELZEN, Noordeinde 52, Roelofarendsveen, herdenkt op 20 Juni voor de 3e maal in Indonesië, zijn verjaardag te Pa- lembang. Sproeten? SPRUTOL C. L. BLOM,, Schenkelweg 28, Zoeterwoude, viert op 20 Juni zijn 21e verjaardag te Batavia. GERRIT BON. Lisse, viert op 20 Juni zijn 2e Ind. verjaar dag te Medan. Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft voor cocosnoten maxi mumverkoopprijzen vastgesteld, die gebaseerd zijn op de aankoopprijs van de legaal uit Suriname geïmpor teerde en nog te importeren noten Aan de consument mag ten hoogste 8 cent per 100 gram worden bere kend. Onder goedkeuring van de overheid hoopt het bedrijfschap, door deze import en deze prijsvaststelling de handel in gesmokkelde cocosnoten, welke tegen uitermate „zwarte" prij zen worden verkocht, te beteugelen. De aankoopprijs voor grossiers be draagt ten hoogste f 57.11 per 100 kg. netto, die voor de verwerkende in dustrie en winkeliers ten hóógste f 63.02 per 100 kg netto. Bovenge noemde prijzen werden afgekondigd in het voedselvoorzieningsblad van vandaag In de draad- vorm en strekinrich ting van de heer Boonstra te Gouda, welke in een boerderij met rieten dak was gevestigd, is gistermiddag brand uitgebroken. Men had voor het kille weer de kachel aangemaakt. Waar schijnlijk doordat de schoorsteen niet deugde, heeft het dak vlam gevat. Het gehele gebouw is afgebrand. Daardoor is het gezin van een tuin der, dat tien personen telt en in het voorste gedeelte van de boerderij woonde, dakloos geworden. De ma chines van het draadbedrijf zijn ver loren gegaan. De schade schat men op 20.000 gulden. GOUDSE BIOSCOPEN ZEGGEN HET NIET TE KUNNEN BOLWERKEN. Het hoofdbestuur van de Neder landse BioscoojLband heeft burge meester en wethouders van Gouda ver/ocht de belastingen op de bio scoopvoorstellingen van 35 procent op twintig procent te brengen en wel voor 1 Juli. Als de Goudse gemeen teraad dit verzoek niet inwilligt, zul len de drie Goudse bioscopen op 1 Juli worden gesloten. 10.000 kisten groenten draaiden door. Aan de „Maasbode" wordt uit Ven- lo bericht: In de Venlose veilinghalllen heers te gisteren een opmerkelijke stilte, na de trieste bedrijvigheid van Woensdag, toen lange colonne's groentenwagens hun beurt afwacht ten om, bij gebrek aan kopers, door gedraaid en naar de mestvaalt te worden gereden. Méér dan 10.000 kis ten sla, spinazie en spitskool hadden Woensdag n.l. de minimumprijzen van 2 cent per krop sla, 6 cent per kilo spinazie en 7 cent per kilo spits kool niet kunnen haden. Zelfs de bloemkool I, die Dinsdag- nog 15 tot 22 per kist had opge bracht, had het Woensdag niet ver der weten te brengen dan 6 tot 7 gulden (d.i. ongeveer een kwartje per stuk). Alleen voor de Veinige as perges bleven dank zij de animo van de conservenfabrieken de ho ge prijzen gehandhaafd. Met deze fij ne groente, waarvan wij zo weinig op tafel hebben gehad, zal 't spoedig geheel afgelopen zijn. Na de droeve ervaringen van Woens dag was er Donderdag aanmerkelijk minder aanvoer, maar dat nam toch niet weg, dat er nog te veel op de veiling kwam en enkele duizenden kisten groenten naar de mestvaalt werden verwezen De asperge-prijzen stegen gisteren met ongeveer 30 cent per kilo en brachten voor de klassen I tot IV 1.— tot 1.80 op. De aanvoer van bospenen is thans nog van weinig betekenis, maar zal binnenkort aanmerkelijk toenemen. Nu het Duitse deviezenpotje is uit geput en de exportbedrijven slechts door de betrekkelijk kleine transpor ten voor het Engelse bezettingsleger van werkloosheid gevrijwaard zijn, blijkt, dat vooral de telers van kas- groenten en asperges hebben gepro fiteerd van het helaas zo vroeg afge lopen contract. De telers van de kou de grond, waaronder veel kleinere tuinders, die eerst nu aan bod ko men, zijn daardoor vooral de dupe van het wegvallen van de traditio nele Duitse afnemers, waarop de Ne derlandse tiuinderij steeds was afge stemd. Zij moeten thans veelal zelfs voor goede producten genoegen ne men met de kleine vergoeding uit het productenfonds voor doorgedraai de groenten. De met zorg gekweekte producten, die, keurig verpakt, zich ophopen om te worden vernietigd, worden ofwel als groen bemesting gebruikt, of vin den, in het gunstigste geval, in be-| trekkelijk kleine hoeveelheden een! rendabeler bestemming, doordat men ze gratis afstaat aan ziekenhuizen of sociale instellingen. Zo werden Dinsdag, toen ongeveer 1200 kisten sla doordraaiden, bijna 600 kisten (14.400 krop) op een vrachtwagen geladen en naar de Ven lose speeltuin „Ons Buiten" gebracht, waar deze groenten, wordt gebruikt voor de uitgebreide pluimveestapel, de apen en beverratten van het dierenpark. JAN VAN MEURS, Rietveld G 4, Hazerswoude, wachtmeester, viert op 20 Juni zijn le Ind. verjaardag te Tjikaramas 'Midden-Java). HENRY WITTEMAN Kastanjelaan 11, Sassenheim, viert 21 Juni zijn 2e Ind. verjaardag te Makassar. Van Amerikanse zijde is gisteren te kennen gegeven, dat er pogingen gedaan zullen worden om de uitvoer van Nederlandse groenten naar West Duitsland te hervatten. Naar aanleiding van klachten in de Nederlandse pers, dat het handha ven van de dollar-clausule voor de Duitse handel de schuld is van de ALBERT SCHAAFSTRA, Verleng le Nassaustraat 2, Leiden, viert 21 Juni zijn derde veriaardag in Indonesië, in Midden-Java. huidige moeilijkheden, zei een Ame rikanse woordvoerder: Wij sloten namens de Duitsers een handelsverdrag om zoveel groenten te kopen. Wij zijn onze overeenkomst nagekomen. Het lijkt me, dat de ver plichtingen, welke wij hadden, daar ophielden Het is echter normaal, dat wanneer een handelsovereenkomst op het punt staat af te lopen maatre gelen genomen worden om het te verlengen. Ik betwijfel niet, dat de zelfde gang van zaken in dit geval gevolgd zal worden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5