SKI IE U 1187 Leidse schoolkinderen doen verkeers-examen ZATERDAG 18 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 a m Daar gaat er weer een. Vanaf de Garenmarkt, door de Korte Raamsteeg, in de richting van de Korevaerstraat, Alle lagere scholen doen mee „Volgende nummer", riep hoofd agent P. Brohm van de Leidse Ver keerspolitie, tot een groep school meisjes van de H. Hartschool in de Lusthofstraat, die onder leiding van zuster Francisco op de Garenmarkt stond opgesteld, om het verkeersexa- men af te leggen. En daar ging de volgende. Op de borst een groot nummer, keurig links en rechts kijkend, overstekend als een volmaakte wandélaarster, recht se bochten klein, linkse bochten groot, rustig wachtend op voorbijsnellen de auto's. We hebben er één gevolgd. Korte Raamsteeg, Korevaerstraa-t, Leven daal, Kraaierstraat, Hoogewoerd, Gangeetje, Botermarkt, Korenburg- steeg. Breestraat, Ketelboetersteeg, Langebrug, Steenschuur, Garen markt. Dit was het parcours, dat de deelnemers(sters) aan het verkeers- examen moesten afleggen. Op alle punten stonden verkeersagenten of leerlingen van de Kweekschool op gesteld, om fouten te registreren op lange lijsten. Het is niet de eerste keer, dat in Leiden verkeersexamens worden af genomen; r-eeds eerder vermeldden wij dit en wezen daarbij op het grote belang hiervan. Want hoeveel stede lingen zullen er nog zijn, die met de beste wil van de wereld heus niet weten hoe een wandelaar moet lo pen? Hoeveel steken de straat schuin over? En hoeveel nemen de linkse bocht zo klein mogelijk, in plaats van groot? Het onderwijs op de scholen in verkeersregels is thans verplicht en het Leidse Gemeentebestuur stelde voor de gemeente-scholen ook het examen verplicht. Maar bijna ook al le andere scholen doen hier vrijwillig aan mee, omdat de leerkrachten heel goed begrijpen hoe belangrijk het is. Twee jaar geleden waren er ruim 700 kinderen; het vorig jaar ruim 1000 en dit jaar zelfs 1187, die zich voor het examen hebben opgegeven, af komstig van 36 lagere en één U.L.O.- school. f Aan dit examen ging een schrifte lijk examen vooraf en als dit gecor rigeerd zal zijn, wordt, mede aan de hand van de fouten-lijsten van het practische examen, beslist of het di ploma voor veilig verkeer al of niet zal worden uitgereikt. Dat hiermee niet al te lichtvaardig wordt omge sprongen, bewijst wel het feit, dat er het vorig jaar ruim 80 candidaten werden afgewezen. Ook bestaat de mogelijkheid dat de leerlingen al len uit de 6e klasse het practische examen per fiets afleggen. Donderdagmorgen begon hoofd agent Brohm met de eerste candida ten en eerst Dinsdag 28 Juni zullen allen een beurt gehad hebben. Dan Leiden weer een groot aantal jeugdige wandelaars rijker zijn, die weten hoe zij op straat moeten lopen, Als zij handelen naar de regels die geleerd hebben, zal het Veilig Verkeer in onze drukke stad met nauwe straten er wel bij varen KON. ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT. VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN! Assurantiekantoor SLEGTENHORST MELWE RIJN 46, LEIDEN, TEL. 23001 NIEUWE CURSUS MIDDENSTAND EXAMEN 1950 Door uitsluitend bovoegdo krachten Aanvang 1 Juli a.s. Spreekuren 5-9 n.m. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Een zaak, die niette verdedigen is •spijt ons voor de heren het te moeten zeggen is een beroep, dat ons nooit heeft bekoord, vermoede lijk omdat we er geen aanleg voor hebben. Daarom heeft het ons be vreemd van zekere zijde onder de arm te zijn genomen, om als pleiter op te treden in een zaak, die we met de beste wil niet verdedigen kunnen, omdat er niets te verdedigen valt. Er heeft immers nog nooit iemand kwaad vertelt van het Wit-Gele Kruis (daar is hij weer met zijn Wit- Gele Kruis). Het is pas-geboren en zo onschuldig als een baby in de kraamverzorging. Maar het spartelt vól levenslust en huilt leeg van hon ger. Wat moeten we nu, in zwarte toga naast het rose en witte nestje staande, bepleiten? Zo iets in de trant van: edelachtbare dames en heren, burgers en burgeressen van de goede stad Leiden, beziet dit gal mend wicht. Het is niemands kind, want het is ons aller kind. Neemt het aan als uw eigen kind en ge zult er veel pleizier en veel voldoening van beleven. Het is geboren om allen wel te doen en velen onzer in benauwde en hulp-vragende omstandigheden uit de nood te helpen. Met de jaren stijgt in ieder mensenleven de last van lege en loze daden, die, fel-be- geerd, achteraf pas bleken leeg en loos te zijn, Wees verzekerd, dat ge uzelf altijd dankbaar zult zijn, lid te zijn geworden van 't Wit-Gele Kruis, dat ook op zich met enig recht de eretitels van Moeder Mari3 kan toe passen een „heil de zieken" en een „troosteres der bedrukten" te zijn. Het is een echt moederlijke vereni ging, van moederlijke zorg en van moederzorg. Hedenmorgen is aan de heer Ph. Hooven, sedert 53 jaar in betrek king bij de N.V. Leidse Textielfabrie ken Gebrs. v. Wijk hier ter stede, thans meesterknecht op de wolspin nerij en aan mej. A. M. Zwaan ge dut ende 54 jaar handmachinebrrister bij deze firma, uitgereikt de ere-ma- daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, resp. in zilver en in brons wegens hun langdurige werk zaamheid. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die na een inleidend woord van de heer J. G. J. Verhey van Wijk, het woora ver kreeg, wees er op, dat genoemde personen meer dan 50 jaar waren verbonden aan deze bekende faoriek. Spr. zeide, dat wij ons het luven in de Sleutelstad niet kunnen inden ken zonder deze industrie, waarvan de fabriek van v. Wijk een der grote drie is. De directie zou het evenwel niet zover hebben kunnen brengen, indien zij niet de medewerking had gehad van personeel, dat trouw en accuraat de belangen der fabriek diende. Dat is het geval met deze twee mensen, die in en kort na de oorlog hun gouden jubileum moch ten herdenken Mej. Zwaar, heeft zich daarbij altijd onderscheiden door haar nauwgezette plichtsbetrachting, terwijl de heer v. Hooven als mees terknecht een voorbeeld voor a'.ien was en uitblonk door zijn nobei ka rakter. Het was spr. dan ook een grot t ge noegen te kurmen mededelen, dac het H.M. de Koningin behaagd heeft mej. Zwaan toe te kennen de ere-medaille van de Oranje Nassau-orde in brons en san de heer Zwaan in zilver. De burgemeester spelde vervolgens de welverdiende onderscheidingen op de borst. De heer Verhey van Wijk dankte de burgemeester voor de wijze, wsarop hij deze onderscheidingen heeft willen uitreiken en voor de hartelijke woorden aan de Leilse in dustrie gewjd, waarmede hy op nieuw newees haar een warm har» toe te diagen. Spr. leliciteerde voorts de jubila rissen inet de koninklijke onder scheiding hetgeen deze dag voor hen tot een zeer bijzondere maakt Nadat de oorzitter van de fa- briekscommissie, de heer P. Philip- po, nog een woord van gelukwens had gesproken en zich daarbij in 't bijzonder gericht had tot de heer v. Hooven, die hij als een vader in het bedrijf schetste, bracht de heer v. Hooven in welgekozen woorden dank aan H.M. de Koningin en aan bur gemeester v. Kinschot. Hierna bleef men nog enige tijd onder het genot van een kopje koffie bijeen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marianne Petra d. v. A. P. v. d. Boogaart en A. K. Buys; Jo hanna Petronella d. v. P. v. d- Klugt en J. P. Hendriks, Desiré Gijsbertus z. v. T. v. Wetten en H. R. Verstrae- ten, Nicolaas Adrianus z. v. M. P. v. Es en J. M. Oudshoorn, Son ja Chris tina Felicita d. v. J. F. Beekman en N. Trpin, Jacoba d. v. L. Barnhoorn en N. v. Velzen, Catharina d. v. L. Barnhoorn en N. v. Velzen, Wilhel- rnina Petronella Maria d. v. W. G. A. v. d Kooij en J. C. v. Benten, Hermina Roeioffina d. v. J. Olden- kamp en H. Boerdam, Hendrik z. v. H. Roest en J. E. H. Staffeleu Teun- tje d. v. J. Immerzeel en P. W. Se- pers, Anneke Pauline d. V. R. v. Stra ten en J. C. v. Hooidonk. Overleden: J. Tegelaar vr 63 jr; J. Varkevisser man 39 jr. B. Roeleveld zn 1 jr, E. Verwoerd wed. van P. Oostveen 71 jr. P. C. N. Berkhout huisvr van G. Lantrok 33 jr. R.K. VER. VAN HANDELS REIZIGERS Gisteren hield „St. Ohristoffel" haar maandelijkse ledenvergadering in „De Harmonie". Klokslag 8 uur opende voorzitter Conijn de verga dering en deelde mee, dat er een proef genomen wordt, om het beruch te Leidse kwartiertje af te schaffen. Hij spoorde alle leden aan, om hier aan mede te werken. Na voorlezing en vaststellen der notulen, gaf de voorzitter het woord aan de heer H. Post, secretaris van de Vakgroep Consumptie. Deze be gon met er op te wijzen, dat hij po pelde om zijn onderwerp „Hoe staat de winkelier tegenover de verkoop van Merkartikelen" te behandelen, omdat het onderwerp zo urgent is. Spreker wilde de volgende stelling opzetten en deze zo krachtig moge lijk bewijzen. „Wil de winkelier zijn economische functie behouden en naar behoren vervullen, dan is hij verplicht zich op de verkoop van het goede en goedkope merkartikel toe te leggen". Hoofdvoorwaarde is, dat de georganiseerde handel mede- zeggingsohap krijgt, wat prijsvast stelling en reclame betreft Volgens statistieken was het aantal kleinbe drijven in de levensmiddelensector 40000 stuks. Door de scherpe selectie in de oorlogsjaren was dit aantal ge daald tot 27000 stuks. Hiervan zijn er ruim 12000 geor ganiseerd in 7 commerciële groepen, welke op basis van vrijwilligheid een deel van hun zelfstandigheid hebben prijsgegven, om daardoor de concurrentie van het grootwinkelbe drijf het hoofd te bieden. Ruim 10000 bedrijven behoren tot de zogenaam de eenmanszaakjes, welke hoege naamd geen invloed uitoefenen. Voor de oorlog gingen ruim 15 van alle zaken failliet door hun gro- voorraad incourante artikelen Wil de winkelier da strijd volhou den, dan moet hij zijn voorraad zo klein mogelijk houden en deze zo vlug mogelijk omzetten. Hij zal dan ook de moed moeten opbrengen, om uit de goede merkartikelen een keu ze te maken, om met het kleinst mo gelijke kapitaal een zo gunstig mo gelijk winstcijfer te maken. Alleen op deze wijze is het mogelijk de consument zo goedkoop mogelijk te bedienen en daardoor zijn functie te rechtvaardigen. In verband hiermede besprak hij de totaal veranderde positie van de vertegenwoordiger, die zich moet op werken tot raadgever en mede-in koper van de winkelier. Spreker eindigde zijn betoog met enkele staaltjes van de macht, welke de verenigde handel heeft bij de ver enigd© industrie. Een diepgaande ge- dachtenwisseling ontspon zich naar aanleiding van het gesprokene. Na dat de voorzitter de spreker hartelijk had bedankt voor zijn interessante en leerzame causerie, waarbij hij hem de verzekering gaf, dat hij an dere afdelingen zou animeren, hem als spreker uit te nodigen werd deze goed bezochte vergadering omstreeks half elf gesloten. Tijdens de vergadering werd be sloten, om op de a.s. zomervergade ring van de K.A.B. candidaat te stel len voor het dagelijks bestuur heer Verplancken „'NABLOEIEND REIDEN" De débat-avonden-serie werd gis teren afgesloten. De heren Kort- mann en Menken waren de inleiders. Er was een levendige gedachten- wisseling. ZONDAG 19 Juni morgen dus aan de kerken collecte voor het Verkie zingsfonds. Ook dat is nodig. Nie mand vergete dit! MAANDAG bijeenkomst in de Graanbeurszaal van „de Burcht". Spreker: Prof. mr. C. P. M. Romme. Onderwerp: ,,'n Bloeiend Leiden" eist een sterke K.V.P.-fractie! Medewerking verleenen: „Het Sleutelkoor" onder leiding van de heer Rijnbeek, en een Strijk-ensem- ble van de K.A.B.-Symphonie, onder directie van de heer Gordijn. Zij die bij de vervulling van hun stemplicht hulp behoeven in wel ke vorm ook kunnen zich wenden tot het Secretariaat van „Dr. Schaep- man". Witte Singel 85. Tel. 22851. Bestuur „Dr. Schaepman" Bij K.B. is aan mr. A. van de Sande Bakhuyzen met herziening van het aan hem tijdens de bezet ting verleende ontslag, gerekend met ingang van 1 Januari 1946, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Leiden. LEIDSE SMALFILM LIGA. De Leidse Smalfilm Liga had gis teren buitengewoon veel succes met de Haagse Amateur Filmclub, welke zij had uitgenodigd om enige van hun beste films aan de Leidse ama teurs te laten zien. De Hagenaars hebben inderdaad iets om te laten zien, want in de laatste Nationale Finn wedstrijd behaalden zij in de categorie „Speelfilm" niet minder dan alle prijzen. De prijswinnaars, de heren W. A. Goosen, P. de Groot en E. Brumsteede vertoonden gister avond hun bekroonde producten in de bovenzaal van de „Vergulde Turk" en van de zijde der Leidse film enthousiasten bestond zo'n grote be langstelling, dat het moeilijk was alien een plaatsje te geven. De belangstelling bleek niet mis plaatst, want de Hagenaars hebben er slag van. De kleurenfilm „Fuif" bijv. van de heer de Groot ondeu gende en grappige tekening van een late fuif met een kater toe en de geestige geschiedenis „Gashicht" van de heer Goosen, waren kostelijk ge slaagd. Niet alleen waren de opna men keurig verzorgd en was het ver haal voorzover men in de Fuif- film tenminste van een „verhaal" mag spreken met de nodige hu mor behandeld, maar er was ook veel begrip voor de speciale mogelijkhe den van de film. Ook de andere filmpjes, twee over „Een sigaret" en één over het thema „Ook een illusie doet leven," waren een nadere be- schóuwing zeer wel waard. De „Si garet" van de heer Goosen beviel ons het best, om haar evenwichtige compositie en duidelijke constructie. Deze aangename avond zal onge twijfeld de animo van de Leidse smal filmers danig hebben gestimuleerd en de resultaten zuilen wellicht blij ken op de wedstrijd, welke begin volgend jaar door de Leidse Liga zal worden gehouden. AVONDMUZIEK. HOOGLANDSE KERK. Programma van Maandag 20 Juni, half negen. Organist: Piet Uiterlin- den. 1. Christe Lux es et dies (Avondzang) Georg Böhm, 2. Sonate III d moll, J.S. Bach, 3. Wachet auf, J. S. Bach, 4. Fantasia en fuga g moll, J. S. Bach, 5. O Mensch, be- wein ,dein Süne gross, J. S. Bach. 6. Prélude, fugue et variation, César Franck. Toegang vrij geen programma verkoop. Het verdient aanbeveling dit programma uit te knippen en me de te nemen. Volgende avondmuziek 4 Jyli. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de dames D. S. van Heukelom te Amsterdam en J. Hoogenboom te Rotterdam en de he ren H. A. Drielsma te Heemstede; H. A. L. Bonants te Tilburg en H. J. van Asbeck te Leiden; voor het doc toraal examen Geneeskunde: mej. J. B. Krijgsman te Bloemendaal en de heren G. J. Lammers te Den Haag en J. W. de Lind van Wijngaarden te Scheveningen; voor het artsexa men le gedeelte: de heren J. W. J. van Doorn te Voorburg; J. M. Mees te Leiden; L. M. van Putten te Lei den; P. C. Visser te Voorburg; W. H. Weijne te Den Haag en W. C. A. J. d. Wilde te Den Haag; voor het artsexamen 2e gedeelte, de heren G. Hagen te 's-Hertogenbosch en R. C. Kruijt te Leiden. Ter gelegenheid van de 60e ver jaardag van de Leidse kunstschilder J. C. Roelandse, hadden enkele De- wonderaars van zijn werken, net initiatief genomen om in „De La kenhal" een expositie in te richten van het oeuvre van deze schilder. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die deze tentoonstelling opende, wees op de veelzijdige ob jecten, welke de heer Roelandse in de loop der jaren tot onderwerp heeft gekozen. Reeds op jeugdige leeftijd voelde de heer Roelandse, die tot de leerlingen van een Van der Nat en Verster kan worden ge rekend, zich tot de schilderkunst .aangetrokken. Overziet spreker thans de portretstudies, stillevens en landschappen, dan is hij van oor deel, dat de heer Roelandse zich heeft ontwikkeld tot een rasechte schilder, die een waardige represen tant der „latere en thans nog leven de Leidse school" is. Vooral de prachtige kleurencombinaties, heb ben spreker' steeds sterk getroffen. Na dit kort inleidend woord, ver spreidden de aanwezigen zich over de tentoonstelling en namen met bijzondere belangstelling van de ge- exposeerde werken kennis. Deze ex positie blijft tot 10 Juli geopend. IT HET LEVEN van de Vrouw Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden ▼oor Gehoorteaankondigingen De Latijnse School" te Leiden aan het Gerecht, hoek Schoolsteeg, in haar uiterlijke gedaante dagtekenend uit het jaar 1599, zal worden geres taureerd. In later jaren werd zij be stemd tot huisvesting van de Gem. H.B.S. en weer later opgenomen in de schoolruimte van „Mathesis". Een opschrift boven de prachtige, met gegroefde pilasters omlijste deur vermeldt de doelstelling: „PIETATI LINGUIS ET ARTIB LIBERAL'S". Aan de vroomheid, de talen en de vrije kunsten", met de medede ling, dat de „Senaat en het Volk van Leiden" haar in 1599 hebben her steld. De trapgevel is versierd met maskers; drie versteende deurklop pers (leeuwenkoppen met ringen) twee saters, waarvan de een grijnst en de ander zijn tong uit steekt. Wat leraren en leerlingen van de voormalige Latijnse School daarbij gedacht hebben? K.L.-DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek-Leiden", Jan Lievens- straat 2, Leiden, tel. 22761. Maandag 20 Juni 20 uur „De Burcht" (Graanbeurszaal) Prof. Mr. C. P. M. Romme spreekt over: „Een bloeiend Leiden eist een sterke KVP-fractie". Toegang vrij. 20 uur „de Doelen"' Gildegroep Ned. Kath. Vrouwenbeweging afd. Leiden Dr. H. Niemer spreekt over zijn ervaringen als arts op het eiland Flores. 20.30 uur Rectoraat Hooigracht 29 maandelijkse bijeenkomst Kath, Jeugdraad. Zondag 26 Juni 9.3016.30 uur RKHBS (Mariënpoelstraat) Wa penschouw 1949 Franciscaanse Der de Orde federatie Leiden 9.30 Plechtige Hoogmis, waarna geza menlijke maaltijd 12.30 uur Pater Commissaris spreekt over: „Het grote ideaal" 14.15 uur Ernst en Vrolijkheid m.m.v. Haags gemengd JDO-koor (zang), JDO-Leiden (Eng. volksdansen) en Joop Koevoets (de clamatie) 16 uur Plechtig Lof met sluitingswoord van Kap. Koe nekoop. Zondagsdienst huisartsen. A.s. Zon dag zal de dienst worden waargeno men door de doktoren Hartman, Si- monis en Stoffers. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 18 Juni 12 uur tot Zaterdag 25 Juni 8 uur waargenomen door: de Apo theek Kok, Rapenburg 9. tel, 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- te>- Apotheek, Wilhelminapark no. 8. teL 26274. Bioscopen Lido. Het zou overdreven zijn te zeggen, dat „De fluwelen hand schoen" een „ontroerende" film is ge worden. Daarvoor is zij te robuust van constructie. Het was ook zeker niet de opzet van de makers, het sen timent de eerste plaats te geven in dit dramatische verhaal van een ac trice. Valerie, die zich van haar re gisseur wil losmaken. Wanneer hij, om persoonlijke redenen haar wil dwingen bij hem te blijven, komt het tot een worsteling, waarbij zij hem doodt. De verdenking valt onmiddel lijk op haar concurrente, die bij het lijk wordt aangetroffen. De actrice Valerie (Rosalind Russel) wordt ach tervolgd door wroeging. Tijdens de première van een toneelstuk nodigt zij de politie-inspecteur uit, achter de coulissen te komen, waar zij zich aan geeft als de moordenares. In deze knap-gemaakte film zijn het vooral de karakters en het spel, waarop de effecten gebaseerd zijn. Rosalind Russel doet zich kennen als een buitengewoon goed actrice, die soms. maar dan met een persoonlijk accent, herinnert aan die andere gro te filmspeelsters, Bette Davis. Haar spel geeft méér dan ontroering. Zij demonstreert de angst en beklemming van haar privé-leven, als deze door vreten tot in haar toneelrollen. Zij speelt de onschuldige tot de wroe^ ging te zwaar wordt en zij zichzelf aangeeft. Dit gebeurt op het ogen blik, dat de zaak door de politie ge sloten is en er dus geen verdenking meer tegen haar bestaat. Een kundig geschreven verhaal, waarin ook de overige rollen uitstekend gespeeld zijn. Voor 18 jaar en ouder. Niemand minder dan Onze H. Va der Paus Pius XII heeft in een toe spraak tot de internationale Unie der Katholieke Vrouwen zijn volle goedkeuring gehecht aan een meer daadwerkelijk deelnemen van de vrouw aan de oplossing van de enor me problemen en de afschuwelijke impasse, waarin de wereld van van daag is geraakt. Duidelijk heeft de Paus goedgekeurd en aangemoedigd, dat de vrouw van tijd tot tijd haar huisgezin, waar haar eigenlijke taak ligt, zal verlaten en „naar buiten treedt en afdaalt in het strijdperk om deel te nemen aan de worste ling". Onder zulk een zegen gaan we een veilige weg. Leiden iheeft thans weer haar groeiende en van nieuw leven tintelende Vrouwenbeweging in de verschillende standen en (God zij dank) de jonge krachten ontbreken daarin niet. De beide besturen, zo wel van het Vrouwengilde als van de K.A.V. zijn bezield met het ide aal alles te doen, om de katholieke vrouwen van Leiden zich bewust te maken van haar taak en bij te dra gen tot een algemene ontwikkeling op een breed terrein. De maandelijkse vergaderingen zijn daartoe het aangewezen opera tie-terrein. Ik veronderstel, dat alle leden zullen begrijpen, dat het trouw bezoeken van deze bijeenkomsten zonder meer een vanzelfsprekend iets moet zijn. Daarnaast is echter de onderlinge geest en verstandhou ding van het allergrootste belang. Het behoeft geen betoog, dat dit op de eerste plaats moet zijn een geest van echte christelijke hoogachting voor eikaars talenten, belangen en idealen, in één woord voor eikaars persoonlijkheid. Indien onze organi satie immers wil bijdragen tot de oplossing van de geweldige proble men van deze tijd, dan zal zij zelf eerst inwendig kerngezond moeten wezen. Als dat persoonlijke offers vraagt, dan brengen we die in het belang van het geheel. Dit korte woord moge dienen tot opening van onze eigen rubriek „Uit het leven van de Vrouw". Wij herstellen hiermede een oude tradi tie. In deze rubriek vindt u voortaan onze mededelingen, zowel van het Gilde als van de K.A.V. Al hebt u het nog zo druk, vergeet toch niet om even de krant in te neuzen on der onze eigen rubriek en zodoende op de hoogte te blijven van wat er in d<j beweging gaande is. Het eer ste bericht voor het Vrouwengilde: Maandagavond a.s. om 8 uur spreekt dr. H. Niemer over zijn ervaringen op' Flores. P. Dr. Calasanctius, Geestelijk Adviseur. „Die zwarte vlek moet weg!" HOE BESCHERMT MEN ELKAAR EN HET VERKEER? Raadgevingen voor' alle wegge bruikers Houdt U altijd stipt aan de ver keersregels! Weest beleefd en hulpvaardig! Behandelt een ander op dezelfde wijze als waarop U behandeld wilt worden! SNEL VERKEER EN LANGZAAM VERKEER, WEEST BELEEFD, OVER EN WEER! „Gezag zonder genaden", die zich af speelt in Texas aan het einde van de vorige eeuw, toen veel mensen daar een bestaan trachtten te vinden in de landbouw. Gefortuneerde veehouders hebben het op deze gang van zaken niet begrepen en proberen op de meest wrede wijze de kolonisten te verdrijven. Het heeft er de schijn van, dat zij in hun opzet zullen slagen, aangezien de sheriff zich meer ge roepen voelt om de sterksten te steu nen dan om het recht te handhaven. De komst van een nieuwe politie-be- ambte brengt echter de gebruikelij ke ommekeer. Maar natuurlijk niet zonder slag of stoot. Voor het zover is worden er heel wat revolvers leeg geschoten en café-inventarissen in puin geslagen. We behoeven hier niet verder over uit te weiden, want het recept waarbij ook de liefdeshisto rie niet is vergeten is overbekend. Voor liefhebbers van dit genre, mits boven 18 jaar. Trianon. De film „Are de Tri- omphe". welke hier deze week wordt vertoond, is vervaardigd naar de ge lijknamige roman van Remarque een boek, dat men beter ongelezen kan laten. De film is toelaatbaar verklaard voor „geestelijk volwasse nen", d.w.z. voor degenen, die over een rijpe levens-ervaring, gepaard aan een grondige christelijke ont wikkeling beschikken. Zij zullen dit goed-gespeelde, maar wrange ver haal over een der uitgerafelde zelf kanten der Parijse samenscholing met gemengde gevoelens zien; neer slachtig, om de hopeloze tragedie van dit losgeslagen „geval", dank baar, om de vastheid, die zij in het christelijk geloofsbezit onverdiend ten geschenke kregen. Ingrid Berg man en Charles Boyer spelen de hoofdrollen twee namen, die een juiste weergave waarborgen van de zware psychische conflicten, waar uit deze film is opgebouwd. SCHEEPSBERICHTEN ARENDSKERK, pass. 17 Juni Gi- braltar; ANTONIA, werd 15 Juni van Poro te Pladjoe verwacht; BANTAM, 18 Juni van Karachi te Bombay; LIMBURG 15 Juni van Tanga te Ro- sario; NEDERLAND, 15 Juni van Colombo naar Bahrein; SARAGAN, 15 Juni van San Francisco te Van couver; WATERMAN, pass. 17 Juni Rex draait weer eens een film, 23 uur Ouessant.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2