LIJST 3 W,imp. De strijd Finland-Nederland Stemt DONDERDAG 16 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 pvE SPELERS van 't Nederlands elftal hebben in de loop van Woens- dag onder leiding van Van der Leek in het Olympisch Stadion ruim een uur geoefend. De bondstrainer liet dc jongens, die een zeer vlotte overtocht per vliegmachine hebben gemaakt van Kopenhagen direct naar Helsinki, verscheidene baloefeningen doen, terwijl de licha melijke training geenszins werd vergeten. van De Munck, terwijl Everse van Bun zal vervangen. De Oranjeploeg welke vanavond in het veld zal ko men, ziet er dus als volgt uit: Doel: Saris; achter: Everse en Schijvenaar; midden: van Schijndel, Terlouw en de Vroet; voor: van der Tuyn, Schaap, van Roessel, Wilkes en Clavan. De leden van de Keuze-Commis sie hebben gemeend ook Saris en Everse een kans te moeten geven, aangezien de krachten met resp. de Munck en van Bun weinig uiteen lopen. De ontmoeting zal worden geleid door de Noorse scheidsrechter Nord- boe. Nederlands elftal weer gewijzigd Dit olympisch stadion dat 60.000 toeschouwers kon bevatten, zal er hedenavond slechts 20.000 man kun nen herbergen, aangezien op het ogenblik de tribunes worden ver bouwd en zodanig vergroot, dat bij de Olympische Spelen in 1952 niet minder dan 80.000 personen de wed strijden zullen kunnen volgen. Door de verbouwing kunnen verscheidene tribunes niet worden gebruikt en dit is dan ook de reden, dat niet meer dan 20.000 toeschouwers bij Fin landNederland aanwezig zullen kunnen zijn. Het veld zelf is veel beter dan dat van Kopenhagen, en ziet er goed uit. al zit er veel onkruid tussen volgens de mening van de deskun dige, de hoofdconsul van de KNVB, de heer L. Boeljon. Het is ietwat aan de smalle kant, doch zeker niet zo smal als te Oslo, waar het veld meer op een pijpenla leek. In het Nederlands elftal zijn door de Keuze Commissie op het laatste ogenblik nieuwe wijzigingen ge bracht. De veranderingen in de voorhoede zijn bekend, de midden linie blijft hetzelfde doch in doel heeft men Saris geplaatst in plaats UVS verslaat Naestved EEN FRAAIE 6-2 ZEGE Het goed bezette U.V.S.-terrein kreeg gisteravond een zéér interes sante strijd te zien tussen U.V.S. en de Deense tweede klasseclub Naest ved Idraets Förenig, waaraan de talrijke bezoekers waarschijnlijk nog lang een goede herinnering zul len bewaren. U.V.S. speelde vooral in de eerste helft een voortreffelijke wedstrijd, waarin vaak staaltjes van kundig spel werden vertoond. De gehele Leidse voorhoede met Fasel op de rechtsbuitenplaats voor Ver hoogt was zéér actief. Vooral Sloos bracht de nodige vaart in de ploeg en uit zijn fraaie voorzetten kwa men de meeste doelpunten voor U.V.S. In de middenlinie was Kool haas weer de zwoeger, hij dook steeds op als er gevaar voor U.V.S. dreigde en was tevens een groot struikelblok voor zijn tegenstander. De Wolf in de achterhoede was min der goed op dreef, doch daar tegen over stond, dat hij de gevaarlijkste man Aage Hermansen in de Deense voorhoede tegenover zich had. De Denen maakten eveneens een goede indruk met snelle spelers, doch de voorhoede telde geen schutters. Bijzonder viel het plaatsen op, waardoor het binnentrio vaak de nodige kansen kreeg, welke echter door slecht schieten verloren gingen. Snel ging het spel op en neer en met fraaie open aanvallen was UVS in de eerste helft gevaarlijker. De eerste hoekschop voor UVS schoot de Wolf over. Uit een hoekschop op het heiligdom van Van Well kreeg T. Kantebeen de bal, plaatste naar Sloos, die hoog voorzette en met een fraaie kopbal gaf T. Kantebeen binnen 10 minuten UVS de leiding (10). Hierna volgden enkele Deense aanvallen, waartegen van Well enige keren handelend moest optreden. Na 22 minuten spelen ging Sloos er weer vandocr en uit zijn voorzet, na missen van het Leidse binnentrio, kwam de bal bij Blom, die met een schitterend schot de stand op 20 bracht. De Deense middenvoor Hartman was daarna Devilée iets te snel af, terwijl hij van Well naar zich toelokte en met een listig schot verkleinde hij de achterstand. Bij een volgende Leid se aanval kreeg Fasel een goede schietkans, maar de Wolf stond er nog beter voor, hij gaf de bal dan ook aan deze speler, schoot in, maar doelman Sörensen had de bal niet klemvast en weer was het de Wolf, die snel reageerde en nu raak schoot. Nog voor rust bracht T. Kantebeen na goed individueel spel de stand op 41, waarmede de rust inging. Na de hervatting waren de Denen sterk in het offensief en met moeite kon UVS zich staande houden. Het Leidse doel werd vaak onder vuur genomen. U.V.S. bepaalde zich tot enkele uitvallen. Toch zag het kans na 30 minuten spelen, de score te verhogen door Fasel (51). De lin kervleugel van de Denen, overigens het beste deel van de ploeg met de achterhoede, vormde steeds een groot gevaar voor de Leidse achter hoede, maar de kansen bleven on benut. Eerst 10 minuten voor het einde wist de linksbinnen Falck na fraai samenspel Van Well nogmaals te passeren, terwijl Fasel in de al lerlaatste minuut uit een goed door Sdoos genomen hoekschop, de eind stand bracht op 62. Voor de aanvang van de wed strijd boden de Deense gasten de U.V.S.-aanvoerder Sloos bloemen aan, terwijl na afloop de Deense spelers een ovatie van het publiek in ontvangst hadden te nemen voor le fraaie en fair gespeelde wed strijd. ABE LENSTRA... In verband met de berichten over Abc Lenstra en de Swift fabrieken Nijmegen deelt de heer F. H. Biessels, 'directeur van de Swift schoenenfabriek, mede, dat Lenstra voor de reclame, welke met zijn naam voor de Swift voetbalschoenen is gemaakt, geen enkele vergoeding heeft ontvangen! Militair ElftalHaagwegkwartier 14. Gisteravond werd déze wed strijd gespeeld op het Leidse Hout- terrein» Het eerste kwartier was voor de Militairen, maar daarna gaf Rietkerken goed voor en de mid voor L. Nagtegeller schiet in de uiterste hoek (01). Hierna maken de Militairen gelijk door hun mid- voor (11). Na de rust heeft Haag wegkwartier haar elftal gewijzigd en dat voldeed goed, want na 10 minuten krijgt linksbinnen v. Gej der een kans. welke hij benut 12) Als er twintig minuten gespeeld is schiet L. Nagtegeller een strafschop in (13). De militairen komen weldig opzetten, maar keeper Baart, die uitstekend zijn- doel verdedigt stompt en slaat er alles uit. Een goal van G. Nagtegeller werd gean nuleerd en vlak voor het einde maakt de linksbuiten W, Nagtegeller 41 en hiermede komt het einde van deze sportieve wedstrijd. Inwendige zuiverheid. is het behoud van l I Neem eens per an Uw gezondheid. week één of twee LAWNTENNIS DE NATIONALE STUDENTEN KAMPIOENSCHAPPEN. De organisatoren van de natio nale Studentenkampioenschappen te Noordwijk hebben het weer niet erg mee. De eerste dagen stond er een gure zeewind, die het verblijf op de •tennisbanen allerminst aangenaam deed zijn. Niettemin, het was droog en zodoende konden ondanks de kou de, hetgeen voor de umpires hele maal geen genoegen was, toch tal van partijen worden afgewerkt. In het herenenkelspel moet nog één partij uit de tweede ronde ge speeld worden, n.l. VerkerkFon tein. Overigens zijn dus reeds 15 spe lers voor de kwartfinales bekend. Het damesenkelspel en ook de dub bels schieten goed op, zoda-t alles verder op tijd zal kunnen afgewerkt worden, hetgeen voor de studenten kampioenschappen heel wat wil zeg gen. De uitslagen van de tweede dag zijn: Herenenkelspel, le ronde: H. Chris- ternD. F. Hazelhoff 15 60, J. KoersH. J. Möller 62 62, »R. VerkerkTimmerman 63 61. 2e ronde: J. P. A. LinckF. Dijkstra 60, 62, P. P. v. HeeswijkS.Or- landini 75 60, H. LimR. Blom 63 60, M. LubbersH. Struwe 63 62, J. A. KaramoyA. Etman 64 61, W. KeulsF. W. Meyer 63 64, A. LimJ. W.'Falkenburg 46 63 6-1, J. KoersVogelen zang 60 60. mr. W. v. Swaay J. v. d. Feen 6J3 60, H, Christern J. P. Fetter 5—7 6—2 6—3, W. Ak- kersdijkP. Hofland 60 6—0, O. A. SchilpT. v. Strien 62 6—4, A, Djelan-tikP. G. v. Wezen 61 62. Damesenkelspel, le ronde: E Wyn neM. de Jong 64 62, J. Saar- bergM. P. v. Soilewijn Gelseke 61 64; 2e ronde: W. GeldropM. C. Huese 75 46 62. Damesdubbelspel, 2e ronde: L. Cle- tonW. M. Theyse si. C. A. A. Bram- lageM. A. M. Lampe 6—2 64, M. C. HueseY. Raymakers sl. M. de JongT. W. Timmer 61 60. Herendubbel, le ronde: W. Akkers- dijkv. Swaay sl. H. v. OordtP. G. v. Weezei 6—1 6—1, A. A. G. O. DjelantikW. Gerungan sl. A Bud dingTh. Hetelbeek 62 61, StruweP. v. Doorn sl. A. Eetman Timmerman 62 60, J. Koers- Christern sl. MolH. J. Möller 64 62, P. FetterJ. W. Falkenburg sl. I. v. StrienR. Verkerk. 6—3, 6—3. 2e ronde: B. LimP. v. Heeswijk sl. K. JasperseJ. Wolters 61 61. Gemengd dubbelspel, le ronde: M. HuseF. Dijkstra sl. W. v. Geldrop J. W. J. v. Doorn 646 75, E. CosterH. Struwe sL M. AmentJ. Stam 6—1 6—2, M. de Jong—P, F. Geeskens sl. A. TripHazelhoff 63 26 64, F. M. SchraagenW. Ak- kersdijk sl. R. P. BijlsmaJ. A. I. v. Doorn 64 61, G. WynneA. Bud ding sl. T. TimmerR. H. Blom 63 62, M. LampeF. R. Bonte sl. M. Theyse—R. Verkerk 6—0 9—7, S. TimmermanJ. Roorda sl. E. Wynne —Th. Metelbeek 4—6 6—3 6—4. NEDERLAND EN DE INTERNATIONALE STUDENTEN- SPORT. Toen in Februari van dit jaar in het Tsjechische plaatsje Spindel- muhle de universitaire wereld win terspelen door de I.S.U. (interntiona- le studenten unie) werden georgani seerd. bleek, dat deze spelen door de Tsjechische regering als politiek pro- paganda-middel werden gebruikt. Verscheidene, landelijke studenten sportorganisaties hebben daarop be sloten niet aan de, door de I.S.U. in Augustus te Boedapest te organiseren zomerspelen deel te nemen. Zodoen de kwam men tot de oprichting van de Federation Internationale du Sport, kortweg FISU. Lid hiervan zijn: Italië, Oostenrijk, Nederland, België, Luxemburg, Monaco en Zwit serland. In een onlangs le Zurich gehouden vergadering van deze nieuwe orga nisatie, waarbij de Nederlandse stu- dentensport was vertegenwoordigd door de assessor sécundus van de al gemene senatenvergadering, de heer J. P. Naeff, werd besloten, in de week van 21 tot 28 Augustus a.s. een inter nationale universitaire sportweek te organiseren in een nog nader te kie zen plaats in Noord-Italië. Als onder delen van deze sportweek werden vastgesteld: athletiek, schermen, voet bal, basketball en, afhankelijk van de deelneming, rugby, waterpolo, lawntennis en wielrennen. Naar wij thans vernemen, ligt het in de bedoeling van de Nederland se studenten om aan dit sportfestijn deel te nemen en wel in de onderde- lenathletiek, voetbal en schermen. Op welke wijze de deelnemers zul len worden aangewezen, moet nog worden beslist. WATERPOLO A.Z.C. AZC I benutte de vrije Woensdagavond voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd tegen de sterke Leidse 2e klasser de Bijl spoedig na het begin de leiding Zijl I. Hoewel AZC door Coen v. d. nam (10), wisten de gasten toch, dank zij beter plaatsen en vrij zwemmen, bij de rust de score te brengen op 14. In de tweede helft voegden de Leidse waterpolospelers hier nog drie doelpunten aan toe, zodat het einde kwam met een 17 overwinning voor de gasten. De reserves van AZC wisten hun competitiewedstrijd, tegen de Gouwe II met 21 te winnen Van Kampen scoorde in de eerste helft (1-0), maar de bezoekers maakten nog voor het draaien gelijk. In de tweede helft wist Mooi keurig 21 te ma ken. t de slechte start van vorige week, deden de Alphense dames het nu tegen Oudewater beter. Met 21 bleven zij de baas over de bezoeksters uit Oudewater. Deze wedstrijd die precies op tijd begon was het aan zien ten zeerste waard. Dank zij eei doelpunt van mej Nel Verduijn. was de stand bij de rust 10. In de twee de helft zorgde mej. Gon v. d. Bijl voor een tweede doelpunt, waarna de dames uit Oudewater wisten te gen te scoren (21). PAARDENSPORT RACES TE ASCOT. Het paard „Avila" van de Engel se koning behaalde gisteren een zeer populaire zege in de Corona tion Stakes te Ascot, een ren voor driejarigen over 1 mijl. De toto keerde 31 uit. belangrijkste wedstrijd, ZWITSERSE SPELERS VOOR DE OLYMPISCHE DAG Voor de wedstrijd tegen de Ne derlandse bondsploeg op Zondag 26 Juni te Amsterdam heeft de techni sche commissie van de Zwitserse Voetbalbond besloten een keus te doen uit de volgende spelers, vrijwel allen jongere internationals en op komende krachten: Doel: Stuber (Lausanne) en Dou- goud (Fribourg); achter: Rey (Young Fellows), Bollinger (Young Fellows) en Engler (St. Gallen); midden: Per- roud (Etoile), Reymond (Malley) en Casali (Young Boys); voor: Schoen- mann (F.C. Bern), Huegii I en Hue- gi II (beiden F.C. Bazel), Hartmann (Fribourg), Siegethaler (Young Fel lows), Stauble (F.C. Bazel) en Riva (Mendrisio). BILJARTEN 6e klas persoonlijk kampioenschap L.B.B. Op de laatste speelavond waren er nog 4 candidaten voor de titel, die ten slotte gewonnen werd door N. v. d. Heijden. R. v. Oosten wist het ook tot 5 overwinningen te brengen, doch v. d. Heijden had een iets betere alge meen moyenne. Door de voorzitter der L.B.B. werd aan v. d. Hijden het kampioens-diplo- ma uitgereikt plus de gewonnen prij zen. Het resultaat was als volgt: gesp.pnt.alg.m.h.m.serie J. v. d. Waals 7 8 1.94 2.54 26 N. v. d. Heijden 7 10 1.99 2.90 16 7 10 1.95 2.57 11 7 8 1.75 2.14 17 7 8 1.68 1.80 14 7 6 1.85 2.81 13 7 6 1.71 2.34 14 7 0 1.72 2.35 12 AUTOMOBILISME. DE RACES TE ZANDVOORT OP 26 JUNI. Voor de gecombineerde automobiel en motorwedstrijden, die Zondag 26 Juni a.s. op het circuit van Zandvoort door de KNMV en de KNAC worden georganiseerd, blijkt grote belangstel ling te bestaan. Nadat Zaterdag jl. de aspirant deel nemers aan de sportwagenrace de eerste snelheidswedstrijd na de oor log' voor Nederlandse autosportmen zich ten overstaan van de sport- commissie der KNAC aan een proef hadden onderworpen, heeft deze een 36-tal wagens voor deelneming goed gekeurd. Dit is een boven verwach ting groot aantal, dat ongetwijfeld in staat zal zijn voor spannende races te zorgen. De wagens zijn onderverdeeld in vier klassen, nl. tot 1.1 liter, van 1.1 tot 1.5 liter, van 1.5 tot 2 liter en tenslotte boven de 2 liter. In verband met het feit, dat ook voor de motorraces de deelneming zeer groot -s, en de organiserende ver enigingen een te overladen program ma willen vermijden, zullen deze vier klassen twee aan twee tezamen worden gevoegd, zodat er twee sport wagenraces worden gehouden, echter met dien verstande, dat voor elke klasse een afzonderlijke uitslag zal worden bekend gemaakt. MOTORSPORT. DE T.T. RACES TE ASSEN. Nu de FIM heeft besloten tot het instellen van wereldkampioenschap pen voor de verschillende klassen en Assen op 9 Juli a.s. een onderdeel van de puntentelling vormt, komt spe ciaal de strijd in de 125 c.s. klasse in een voor Nederland interessant licht te staan. Het is bekend, dat Eysink in deze klasse zeer sterk is en dat Dick Renooy dus een goede gooi zal doen naar de titel. Er komt echter wellicht grote concurrentie van Ita liaanse zijde. Daar heeft men n.l. het plan om, gesterkt door de ervaringen van het vorig jaar, nu een nog stevi ger aanval te doen op de suprematie van de Nederlandse machine. Welis waar heeft men in Assen nog geen definitieve inschrijvingen ontvangen, maar de berichten uit Italië stemmen toch zeer hoopvol. T.T. RACES OP MAN. Te Douglas op het eiland Man zijn de gecombineerde 1000 cc en 350 cc races verreden waaraan geen buiten landers deelnamen. De Brit Lashmar won in de 1000 cc klasse op een „Vin cent Hard" in 1 uur 29 min. 1.8 sec. Gem. snelheid 76.30 mijl per uur- Clarke uii Manchester won in de v. Oosten W. de Bruijn G. Carton A. v. d. Sluis W. Soest W. Keijzer POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten) Wedvlucht vanaf Orleans. Afstand 503,13 km. Eerste prijswinnende duif geconstateerd om 5 uur 44 min. en 17 sec., snelheid 907,68 m per min., laatste 7.49.33, snelheid 740,88 m per min. De prijzen werden als volgt behaald: A. van Rooijen 1, 25, 33, 35; J. Caspers 2, 11, 12, 20; J. P. v. d. Assem 3, 5, 15, 16, 24, 36; A. W. Queereveld 4, 8, 27; H. Schoo 6, 13; C. Zwaan 7, 29; Th. v. Geylswijk 9; F. C. van Heusden 10. De Blauwband (Sassenheim) Noyon af. Afstand 313 km. In con cours 98 duiven. Deze werden ge lost te 10 uur 30 min. De eerste duif werd geconstateerd om 3 uur 30 min. 52 sec, snelheid 1059 meter per mi nuut, laatste punten duif 3 uur 58 min 48 sec, snelheid 960 m per min. C. B. Roodenburg 1 12 21; C. Algera 2 17, H. J. Krom 3 4, L. J. Drost 5 6 7 8 15 24, P. v. d. Burg 9 10 18 P. C. Baartman 11 16 20, C. Rotteveel 13, A. P. Eist 14, J. A. MeeuWissen 19, J. Moolenaar 22 23 H. v. Nie- kerk 25 De Reisduif (Hazerswoude) Wed vlucht met oude duiven van Noyon (Frankrijk) af Afstand 302.019 km. In concours 24 duiven, die werden los gelaten om 10 uur 30 min. De eerste duif kwam aan om 3 uur 9 min. 37 sec. De laatste prijswinnende duif om 3 uur 45 min en 3 sec. Uitslag was als volgt: le en 4e prijs P. J. Fase 2e en 3e pr. W. G. de Jongh en 5e pr. K. Starreveld. WOENSDAG 22 JUNI op (WiLMER) race voor de Royal Hunt Cup over andere klasse, juniores, op een „B.S, Rheumatische Pijnen schieten U als een mes in de leden. Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af. En tochals ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge ver baasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een al lengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die geven Uw bloedzuiverende orga nen weer het élan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om onrein heden uit het bloed, die zich nu op hopen en vastzetten, los te maken en af te voeren tot welzijn van Uw hele gesteld. Dus spoedig Kruschen nemen en regelmatig Kruschen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede gewoonte van millioe- nen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maa-r wel regelmatig! Als eten en drinken! Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. 3111 iets minder dan 1 mijl, wérd wonnen door „Sterope". Het was een krappe zege en de film moest er aan te pas komen om uit te ma ken wie het eerst door de finish was gegaan. Het paard „Impecca- gereden door Gordon Richards, in 1 uur 30 min. 21.8 sec., gem. snelheid 75 18 mijl per uur. ATHLETIEK. ZATOPEK WINT TE STOCKHOLM. De Tsjech Emil Zatopek heeft gis- werd tweede geplaatst. Verder won teravond tijdens internationale we,d „Diableretta" van de Aga Khan de Queen Mary Stakes (5/8 mijl), „Ri ding Mill" de Churchill Stakes (2 my'l), „High Beacon" de Bessbo- rough Stakes (y2 mijl) en „Star King" de Jersey Stakes. In de openingsrace kwam „Sky Larking" uit, een paard dat door prins Aly Khan was gekocht als huwelijksgeschenk voor zijn vrouw Rita Hayworth „Skylarking" werd 7e in een veld van 18 paarden. strijden de 5000 meter gewonnen in 14 min, 14.4 sec- Tweede werd de Fin Maejilae en derde de Zweed Durk- feldt. De tijd van de Tsjech is van uitstekend gehalte. Gaston Reiff heeft verleden jaar te Londen de 5000 me ter in 14 min 17 6 sec. gèwonnen, de beste olympische tijd, en Zatopek werd toen tweede in 14 min. 17.8 sec. Het wereldrecord staat sinds 1942 op naam van de Zweed Gunder Haegg met 13 min. 58 2 sec. «e OP HET SPOOR VAN ii'teld door HUIBERT VET. KID DIENAMIET! vankelijk Wimpie's be weringen te geloven, maar eindelijk k-eeg het knaap je haar toch zover, dat ze de kop omdraaide en langs haar lange hals naar be neden tuurde. „Inderdaad, er zit iemand in mijn hals „moest ze tot haar eigen verwon dering vaststellen, „vreemd dat ik daar niets van ge merkt heb. Ik zal teveel in mijn ragfijne, zilveren gedachten bekende nij aarzelend. „Ik heb een *r*<mnnnpn I beetje hoogtevrees ziet U. Ik ben al gesponnen geweest zijn, Ze keek weer peinzend naar Wim- pie. „In elk geval getuigt het van de goede smaak van deze ehhum hoe noemde U hem ook weer?" „De Kid!" hielp Wimpie. „Ahjuist... welk een naam! Prachtig vol van klank. Zo scherp, zo kort en zo alles zeggend. Ah juist. In elk geval dus getuigt het van de verfijnde smaak van deze Kid, dat hij juist mijn hals heeft uitver koren tot tijdelijke woning. Het be wijst. dat hij, evenals ik, zich gaarne veheft boven de beslommeringen van iedere dag. Hij heeft een drang in zich om ook zijn hoofd in mijn zil- verdoorsponnen, ragfijne wolken te steken. Het moet wel een zeer be schaafd mens zijn. Heb jij wel eens het verlangen gehad, in mijn hals te klimmen!" Wimpie tuurde een beetje beduusd langs het metershoge lichaamsdeel naar boven. „Ehneenogniet", tijd bang op ladders te staan en zo. Ik blijf liever op de grond." De gi raffe knikte met saamgeknepen lip pen." Zo'n vulgaire aardworm dus," zei ze bitter. „Zo'n doodgewoon schep sel met geen andere belangstelling dan het slijk onder zijn voeten. Bah! Verdwijn!" Wimpie verbleekte van schrik over deze onverwachte wending in het gesprek. „Maar de Kid haperde hij, „ik moet toch ,Ik zal Kid beschermen met iedere vezel van mijn lichaam beloofde de Giraffe en, om eventuele misverstan den te voorkomen, „met ieder drup pel bloeds van mijn ranke lijf. Met geheel mijn fijnbesnaarde geest. Met alle vier mijn flitsende hoeven!" Wimpie's ontsteltenis groeide met de seconde; de Kid grijnsde tartend en zwaaide sarrend met zijn hand Wat lezers schrijven 7de EN 8ste LEERJAAR. Een golf van verontwaardiging èn walging gaat momenteel weer door de Vaders en Moeders ten plattelan- de, nadat vorige week een bericht in de couranten verscheen, dat de ramp van 't 8ste leerjaar weer over ons dreigt te komen. Is het 7de leerjaar reeds vaak een ergernis, het 8ste is beslist een ramp. En nu gaat het niet zozeer om 't 8ste leerjaar op zich, maar om dat „verplichte". Waarom die dwang? Waarom die dictatuur? Zijn onze kinderen nog van ons? Of is het staatseigendom? En het zijn uiteraard natuurlijk weer de grote gezinnen, die het meest door deze ramp getroffen worden. Een groot gezin krijgt tegenwoordig practisch geen hulp in de huishou ding. Dat is bekend genoeg. En dan denk ik aan die ploeteren de Moeders, die blij zijn als ze een meisje van 13 of 14 jaar hebben, dat al zo veel uit de weg kan nemen, maar dan naar school moet, naar de 7de of 8ste klas, waar ze toch niets leren, zeker niet als ze zoals vaak gebeurt niet kunnen of willen leren. En wat kunnen jongens van 13-—14 en bijna 15 jaar al nuttig werk doen, speciaal in de agrarische bedrijven, bij seizoenarbeid of personeelgebrek. En als men dan bij voorkomende gelegenheden eens vraagt deze kin deren een dag thuis te houden, dan krijgt men var, het onderwijzend personeel de indruk, dat onze kinde ren niet van ons zijn, maar dat het staatseigendom is of zo iets. Ik heb zelf een gezin met 10 kin deren, ik spreek uit eigen practische ervaring Nogmaals: waarom moeten kinde ren van 13 en 14 jaar, die niet kun nen of willen leren, gedwongen wor den, dagelijks naar school te gaan, waar ze in vele gevallen niets leren. De K.V.P. maakt zoveel propagan da met haar gezinspolitiek, welnu, hier ligt een taak, die vooral het grote gezin ten goede komt. Hier ligt ook een taak speciaal wat de land- en tuinbouwbevolking betreft voor de landbouworganisa ties, zoals de L.T.B. de L.B.T.B enz., om te doen wat in hun vermogen is, dat wij gespaard mogen worden van de ellende en de ramp van het 8ste leerjaar. P. NOORD ERMEER, Leimuiden. „DOORDRAAIENDE GROENTE EN DURE PRIJZEN". Naar aanleiding van de aanval van de heer Laken in uw blad van 11 Juni '49 ben ik zo vrij voor dit onderwerp ook enige platasruimte te vragen, waarvoor bij voorbaat dank. De vrij algemene opinie over deze aangelegenheid is m.i. door persbe richten en artikelen in vak- en an dere bladen al wel zo bekend, dat ondergetekende er waarschijnlijk niet op zou behoeven in te gaan, wa re het niet dat schrijver een be schuldiging geuit had aan mijn per soon als correspondent. Schrijver doet het n.l. voorkomen alsof het voornamelijk te doen zou zijn om de categorie van groen tenhandelaren te treffen. Dat 'zou geen objectieve be richtgeving zijn. Inderdaad, en ik zou de heer L. de verzekering willen geven, dat zulks zeker niet de bedoeling was en is. En als ik mijn berichtgeving toetst aan publicaties in een prima vakblad als „De Tuinderij", welk blad ongetwijfeld de belangen van de tuinders op het oog heeft zonder die van de handelaren te schaden, dan was ik er in het tijdvak waar over de heer L. schrijft, nog niet zo erg naast. Uit het Westland b.v. lees ik dat van bloemkool van de min dere kwaliteit een flink percentage doordraaide. Dat sla B. bij uitzon dering 2 ct. opbracht met nogal door draai. Dat Spinazie afwijkend door draaide, dat Radijs 2 a 3 ct. ging met beduidende onverkochte restanten, dat afwijkende Andijvie doordraai de, dat Sjalotten vrijwel alle door draaide. dat Raapstelen niet aan de man gebracht konden worden. Uit Beverwijk een uitvoerig over zicht van gelijke strekking. Een al gemeen overzicht over de afzet dei- producten idem, idem. Dat is dus niet alleen Prei en Radijs. Het be doelde bericht had ook aangevuld kunnen worden met b.v. Sla, Rabar ber; van daar dat er stond enz. Dat het doorgedraaide nog niet de eerste kwaliteit is, is juist. Ook dat zou er nog bij moeten komen! Maar B.-kwaliteit is ook prima voedsel, dat weet een groentenhandelaar maar wét goed! Is het bovenstaande uit andere plaatsen dan ook subjectieve berichtgeving? Is het andere bladen ook te doen om „te laten zien hoe slecht die handelaren zijn?" De heer. L. zal hiertegen misschien opwerpen: maar hoe komt u er als verslaggever aan toevoegen, dat de consumenten van.de lagere prijzen in doordraaiperioden weinig bemer ken. Dan antwoordt ondergetekende, dat een verslagever mag gerekend worden te behoren tot diegenen die hun oor te luisteren leggen bij het publiek: vervolgens dat bedoelde verslaggever geen producent doch alleen consument is, geregeld de marktberichten ontvangt en de con sumptieprijs betaald. Vervolgens 'uit de Pers: De Volks krant, de N. Leidse Courant, de Tuinderij: zelfs in de Haagse Fost en Paraat heeft men artikelen over die dure groenten kunnen lezen. Dit onderwerp trekt trouwens al meer dere jaren de aandacht. Een kort ^uittreksel uit een artikel in „De Tuinderij" van Sept. '48: „Als tweede zullen we de klacht bekijken van de consu ment over te hoge groentenprij- zen. Deze klacht is gerechtvaar digd. Indien we vergelijken de veilingprijs en de consumenten prijs. dan valt ons op. dat vele producten meer dan 100 pet. In prijs stijgen door de distributie. Gedurende een bepaalde periode heb ik de prijzen op de veiling genoteerd en te zelfder tijd de prijzen in de groentenwinkels en zie hier het resultaat: dan v/orden een 'reeks van producten genoemd met veiling- en win kelprijzen welke 100 tot 200 pet. uit elkaar liggen". Zo schreef de heer Mol, voor de heer L. vermoedelijk geen onbe kende. Nu staat "er in dit artikel niet dat de handelaren afzetters zijn, wat trouwens ondergetekende ook niet beweerde. Maar er hapert hier iets, er klopt iets niet. Of het op de weg ligt van de groentehandelaren om dit op te lossen, ligt buiten mijn com petentie om dat te beoordelen. Maar wel ligt het op de weg van een ver slaggever om, als er zo'n doordraai- periode is, en het publiek vraagt hoe het toch zit met die dure groenten waarvan veel op de mesvaalt terecht komt (b.v. onlangs op één veiling dag op één veiling te Loosduinen 7500 kisten goede spinazie naar de mestvaalt), de tuinders te lage om zet maken (Katwijk b.v. in vergelij king met '48 vanaf 1 Jan. ruim f 60.000.lager, een veiling in De Streek 7 ton lager) om het publiek objectief voor te lichten. Evenzo zal het de taak van een verslagever zijn om het publiek via de berichtgeving er van in kennis te stellen, dat in een doordraai-periode de groenten- handelaren de prijzen met de nodige procenten hebben verlaagd. Hoewel de advertentierubriek daar beter voor geschikt is, houdt ondergete kende zich voor een dergelijke me dedeling aanbevolen. De verslaggever uit Katwijk a. d. Rijn. K„ 13 Juni 1949.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6