S)e CddóeSou/ïcwit Wit-Gele Kruis Communisten van 71 op 38 zetels 40 Jaar geleden vloog het eerste vliegtuig boven Nederland K.A.B. telt thans 290.000 leden Heden slotaccoord te Parijs? DONDERDAG 16 JUNI 1949 40ste JAARGANG No. 11720 Directeur: C. M- VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMEB, KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN »DE BURCHT" Hat lidmaatschap van hfc{ bant vela zorgen uit uw huls Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De gemeenteraadsverkiezingen van gisteren Woensdag is de grote verkiezings-"oor de grote steden, Amsterdam, den dag voor de gemeenteraden. Gisteren Haag, Rotterdam ook voor Leiden. er echter ook al in vele gemeen ten gestemd. De totaal indruk is: de communis ten zijn aan de verliezende kant; zij hebben een ernstige nederlaag gele den! Er is gestemd in 23 gemeenten met meer dan 20,000 inwoners (de grote stedefi moeten nog komen) en in die 23 gemeenten daalde het percentage der kiezers, dat communistisch stem de, van 14.09 in 1946 op 8,40, een da ling met ruim 5]/2 percent. In plaats van ongeveer 67.000 stemmen kre gen de communisten nu in deze ge meenten slechts ongeveer 42.000 stemmen. Het aantal communistische zetels daalde van 71 op 38, volgens een berekening van de „Volkskrant". Woensdag is de verkiezingsdag Twee partijen precies gelijk Bij de gemeenteraadsverkiezin gen te Venhuizen (N.-H.) werden op de Prot Christelijke lijst in totaal 871 geldige stemmen uit gebracht en op de lijst van de KVP eveneens 871. Beide par tijen kregen vijf zetels in de raad toegewezen, doch de raad telt elf zetels en aangezien geen andere partij voor een zetel in aanmer king komt, zal om de elfde zetel tussen de KVP en de Prot. Chr. groep geloot snoeten worden. In 1946 werden in totaal 1689 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 824 op de KVP" en 865 op een gemengd gecomineerde lijst. De KVP kreeg'toen vijf ze tels en de andere lijst zes. Het eigenaardige is dat het ver lies van de Communisten over 't al gemeen niet ten goede is gekomen aan de P. v. d. A., die vrijwel op eenzelfde niveau is gebleven. De K.V.P. behaalde een grotere vooruitgang dan de P. v. d. A. Zij kan tevreden zijn met haar redelijke winst. De Prot. Chr. Partijen en de V.V.D hebben meer winst behaald; ook de kleinere partijen, de z.g. snipperpar- tijen. In verscheidene gemeenten heb ben de z.g. snipperpartijen echter niets anders bereikt, dan afbreuk ge daan aan de partij, waarvan ze zijn afgescheiden zoals in Oegstgeest, waar de K.V.P. een zet^l heeft ver loren. 1949 183 173 1946 180 172 71 Kath. Volks Partij P. v. d. A. Communisten Protestantse partijen V.V.D. 50 3! Overige partijen 16 I Na deze uitslag van de gisteren ge houden verkiezingen zien wij met goede moed de dag van a.s. Woensdag tegemoet. De K.V.P. heeft gisteren toch zeker bewezen, dat zij staat onder het Ned. volk in een ongebroken kracht. Dit op de eerste plaats. En op de tweede plaats is gisteren zonneklaar gedetnonstreerd, dat het Ned volk niet is gediend van de z.g. „volksdemocratie" van het commu nisme. Beide feiten moeten ons verheugen en bemoedigen. EEN HALVE EEUW KINDERBE SCHERMING In tegenwoordig heid van H.M. Koningin Juliana werd gistermiddag in het Indisch Instituut te Amsterdam de oprich ting van de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming op 19 Juni 1899 feestelijk herdacht. Veel is er in de afgelopen 50 jaar verbeterd aan de opvoeding van de jeugd, waartoe on getwijfeld de verbetering van de so ciale verhoedingen en de sociale hy giene in niet geringe mate hebben bijgedragen. Dat de kinderbescher ming hoe langer hoe meer in de be langstelling komt van het grote pu bliek blijkt o.m. uit de opbrengst van de laatste kinderpostzegelactie, welke belangrijk hoger was dan de vorige maal. Tijdens de herdenkingsrede van de minister van Justitie mr Th. R. J. Wijers. V.l.n.r. H.M. de Koningin, mr J. Onderwater (voorz.) mr H. de Bie, mr A. O. H. Tellegen, mej dr S. Huy- nen, D. Q. R. Mulock Houwer, mej. mr H. C. Sneller en mr J. Coninck Liefsting. Een luchtdoop van 3V2 minuut Het ledental vau de Katholieke Arbeiders Beweging kan op het ogen blik op 290.000 worden gesteld, al dus deelde de voorzitter van de K. A. B. mee in de verbondsvergade ring te Utrecht. En er is nog een voortdurende groei. In het afgelopen jaar hadden alle vakbonden samen een winst van ruim 16.000 leden. In het eerste kwartaal van dit jaar boekten 13 van de aangesloten vak bonden alweer ruim 4400 nieuwe leden. De verbondsraad verenigde zich in principe met de conclusie van het rapport dat was uitgebracht door een commissie ingesteld door de raad van vakcentrales, waarin het vraag stuk van het verplichte lidmaatschap van de vakbeweging werd behan deld. Het rapport zegt, dat er een mogelijkheid geschapen moet wor den om de niet georganiseerden te doen bijdragen in de kosten welke de bonafide vakbeweging zich ge troost ten behoeve van de gehele Ne-, derlandse arbeidersbevolking. De verbondsvergadering aanvaard de verder het eenstemmige oordeel van de commissie, die een rapport had uitgebracht over de Katholieke Ziekenfondsen die deel uitmaken van de K.A.B. Deze ziekenfondsen zullen volledig moeten worden er kend, en zich in alle plaatsen zon der belemmering kunnen ontplooien De vergadering besloot er met klem op aan te dringen, dat de com- missie-Cruijt, welke de indeling der gemeenteklassen bestudeert, thans Dp korte termijn met zijn rapport klaar zal komen. Het toonverschil tussen de hoogste en de laagste gemeenteklasse is niet verkleind en de spanning en ont stemming nemen in het bijzonder op het platteland toe. Rakettenschieibaan in Australië In Australië wordt de laatste hand ge legd aan de schietbaan voor raketten te Woomera, waar over enige weken de eerste raketten zullen worden af geschoten. Aan deze schietbaan voor het Britse rijk is twee jaar gewerkt. Er is gemeld, dat er reeds sommige wapens op de baan zijn beproefd. Woomera ligt aan de rand van het eenzaamste gebied van Australië en twee jaar geleden was het op geen en kele kaart te vinden. Heden telt het reeds tweeduizend inwoners. De schietrichting loopt van Woo mera naar het Westen over de vlakte van Nullarbor naar een punt aan de kust bij Broome, een afstand van 1200 mijl. Daar vandaan loopt zij over het Christmas-Island ten Zuiden van Java. De afstand van Woomera naar Christmas-Eiland is 2500 mijl. Aange nomen wordt, dat de Australische re gering er een waarnemingsstation zal inrichten. De te Woomera afgeschoten raket ten zouden tussen Australië en Cey lon in zee vallen. DE NOORSE KROONPRINSELIJ KE FAMILIE Kroonprins Olav v. Noorwegen bewoont met zijn vrouw, prinses Martha, en de kinderen het buiten Skaugum, dat ongeveer 15 km van Oslo ligt. Mede door de schitterende omgeving- lijk het land goed meer dan welk paleis ook, een sprookje. De kroonprinselijke familie in de serre van Skaugum. V.l.n.r. kroon prins Olav, prins Hatald, kroonprin ses Martha, die de brache dragt, wel ke zij bij de tewaterlating van de Oslofjord te Amsterdam ten geschen ke heeft gekregen, en prinses Astrid. De andere dochter, prinses Ragnhild studeerf in Zwitserland. De stakingskoorts Italië De Vier weer in geheime zitting pvE VIER: MINISTERS hebben hun geheime beraadslagingen opnieuw op verzoek van Wisjsinski uitgesteld. Volgens mededeling van de zij de der Franse delegatie heeft de Sowjet-Russische minister dit verzoek om uitstel gemotiveerd met de mededeling, dat hij nog bericht van zijn re gering wachtte inzake kwesties, die thans bij de raad in studie zijn Het is nog onzeker, of de minister hun besprekingen vandaag kunnen beëindi gen teneinde Bevin en Schuman de gelegenheid te geven, Vrijdag aan wezig te zijn te Luxemburg voor de bijeenkomst van de Westelijke Unie. Beide ministers hebben het plan Vrijdagochtend te vertrekken, doch heb ben voordien hier nog veel te doen. De vier ministers hebben gisteren opnieuw voor verrassingen gezorgd door plotseling wijzigingen in hun dagprogramma. De voor gisterenmid dag vastgestelde besloten zitting werd eerst voor een half uur uitgesteld, na dien werd zij geheel afgezegd, doch niettemin, kwamen de ministers des avonds nog officieus bijeen, niet in het „Rose Paleis" doch aan Quay d'Orsay. Er zou een nieuw compromis-voor stel zijn, dat door de Westelijke mi nisters zou zijn uitgewerkt.in een bij eenkomst voor lunchtijd. Dit compro mis-voorstel was het resultaat van de mogelijkheden die de Westelijke mi nisters zagen na discussie van Dins dag over het Sowjet-Russische plan. Het werd tijdig aan Wisjinki over handigd, die zich opnieuw met Mos kou wilde verstaan- Insiders achten het moeilijk in te zien hoe de confe rentie beëindigd kan worden op een zodanig tijdstip dat geen uitsel van Luxemburg nodig zal zijn. Ingewijde kringen nemen aan. dat de minsters inzake het lang omstre den Oostenrijkse verdrag bezig zijn zich te verenigen op een zeer alge mene basis, die enerzijds de Russen enigszins tegemoet komt in hun eisen inzake Duitse bezittingen in de olie industrie en de Donauscheepvaart en anderzijds de Sowjet-Russische on dersteuning van aanspraken van Bel grado op Zuid-Karinthie zou doen vervallen. Indien zulk een modus in derdaad gevonden kan worden, zul len de details, naar hier wordt aange nomen, moeten worden uitgewerkt door de plaatsvervangers. Kalme stakingsdag te Parijs De Parijzenaars moesten het gis teren doen zonder postbestellingen, zonder radio-uitzendingen, behalve de nieuwsberichten en zonder lucht- keer op het vliegveld Orly, daar de ambtenaren in het gehele land voor 24 uur in staking waren gegaan. De vakverbonden wilden met deze staking kracht bijzetten aan hun eis tot volledige herziening v^n de sala rissen van de ambtenaren voor het einde van het jaar. Telefoon en telegraafverbindingen werkten alleen voor de allernood zakelijkste gevallen, maar het auto matische telefoonnet van Parijs werk te normaal. Ook de bus en de onder grondse functionneerden gewoon, evenals de gas- electriciteit- en wa tervoorziening. Er verschenen echter geen ge meentereinigers en vuilnisophalers op straat, behalve voor het voeren van levendige besprekingen onder elkaar doorspekt met vele krachtige uitdrukkingen, de Franse arbeiders eigen. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Posters voor een minis terie werden zonder protest verwij derd. De patiënten in de ziekenhuizen werden gewoon behandeld, daar de artsen niet in staking waren gegaan. De douanebeambten aan de grens posten reageerden op de stakings- oproep door de reglementen met hun gebruikelijke letterlijke nauwkeurig heid na te komen. in De spanning in Italië is toegeno- en doordat 2 millioen arbeiders 24 uur in staking zijn gegaan en de on der communistische leiding staande algemene arbeidersbond, die 6 mil lioen leden heet te tellen, met een algemene staking heeft gedreigd. Op verschillende plaatsen kwamen arbeiders in landelijke districten, die met hun dagstaking de vier weken geleden begonnen staking der 1 y2 millioen landarbeiders steunden, met niet stakers in botsing. Over het gehele land-zijn extra po litieposten uitgezet. In vele steden zijn openbare bijeenkomsten verbo den en in het belangrijke communis tische centrum Bologna hebben alle openbare gelegenheden, waaronder bioscopen en schouwburgen bevel gekregen om 9 uur 's avonds te slui ten Volgens berichten begint in Mid- den-Italië de stakingsactie te ver slappen. Om Rome heen zijn óog- sters weer aan het werk gegaan. Fan- fani, de minister van arbeid, is een nieuwe actie begonnen om de sta king der landarbeiders te doen ein digen. De spoorwegstaking te Berlijn STAKERS STELLEN INTERZONALE TREINDIENST VOOR. De onafhankelijke vakvereniging U.G.O. (niet door communisten be heerst), heeft besloten het West-Ber- lijnse 'bestuur te verzoeken een nood dienst in West-Berlijn in te stellen voor het verder helpen van de inter zonale treinen. Zij waren bereid voor de interzo nale voorzieningstreinen te werken, indien zulks door de Westelijke auto riteiten geautoriseerd werd. Sinds de arbeiders, die in dienst staan van de Sowjet—Aussische spoorwegen, in staking gingen heb ben geen treinen uit de Westelijke zónes naar Berlijn gelopen. Tengevolge van de staking staan 30 treinen in de Sowjet-zóne die voor Berlijn waren bestemd. We schrijven het jaar 1909, Juni. Nederland heeft zo juist een roes van vreugde beleefd, toen een lang ge koesterde wens. de geboorte van een Oranjetelg, nog even vóór het aan breken van de Meimaand in vervul ling ging. De publieke belangstelling is nog steeds in de ban van dit ge beuren als in de pers de eerste aan kondigingen verschijnen van iets, dat straks eveneens de aandacht van ons gehele volk zal trekken Er zal in Nederland gevlogen worden. Ongelooflijk bericht. Zeker, het is al weer zes jaar gele den, dat diezelfde kranten met het ongelooflijke bericht kwamen, dat twee broers, ergens in het Land der Onbegrensde Mogelijkheden, zich met een toestel zwaarder dan lucht en voorzien van een motor boven de aarde hadd verheven. Een bericht, dat later mee* juistheid bleek te be vatten dan men enige warhoofdige enthousiasten van de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart uitge zonderd eerst had willen aanne men. Die nieuwe vinding was slechts uiterst langzaam naar de conserva tieve Oude Wereld doorgesijpeld. Ja ren later pas hadden die broers hun naam was Wright zich r Europa begeven om daar hun patent te verkopen; de meeste landen landen zagen er niet viel in. Alleen in Frank rijk liep men warm en het duurde niet lang, of, kort na 1906. werden daar de eerste vliegtuigen vervaar digd en de eerste aviateurs gevormd. Namen als Voisin. Farman, Blériot, kregen wereldfaam. Frankrijk werd de bakermat der Europese aviatiek. Eerst Delagrange, toen De Lambert. En nu. weer drie jaar later, zal dan toch ook Nederland met het vlieg tuig kennis maken. De heer S. C. J. Heerma van Voss Sr., directeur ener suikerfabriek te Etten-Leur nabij Breda, heeft het plan opgevat om ter gelegenheid van de viering van zijn jubileum een vliegdemonstratie te doen houden. Hij heeft de Franse vlieger Delagrange uitgenodigd, op 13 Juni met zijn Wright aeroplaan te Leur te komer vliegen, waarna deze aviateur ook in Den Haag demonstra- H. Vader spreekt tot kankerspecialisten te Rome Z.H. de Paus sprak tijdens Zijn toespraak tot de kankerspecialisten, die onder auspiciën van de Pause lijke Academie van Wetenschappen te Rome voor een studie-week bij eenkwamen, Zijn scherpe afkeuring uit over onvoorzichtige aankondigin gen van „sensationele ontdekkin gen" en „radicale overwinningen" in de strijd tegen de kanker. „Wanneer zo nu en dan", aldus de H. Vader, „op onvoorzichtige wijze het nieuws wordt gebracht van een of artdere sensationele ontdekking, die de kanker zou kunnen genezen, dan volgt daaruit helaas alleen maar, dat zij, die bedrogen worden, een nog grotere, nog diepere teleur stelling moeten doormaken." De H. Vader prees de methode van rustig en geduldig onderzoek als bescheidener en verhevener. En zich rechtstreeks richtend tot de ge leerden zeide de H. Vader: „Vele jaren zijt gij thans reeds bezig met een gewetensvolle bestu dering van de kanker, van zijn symptomen, zijn wezen, zijn oor zaken en zijn ontwikkeling, ieder op zijn eigen gebied, doch in voortdu rend contact met elkaar. Stap voor stap gaat gij vooruit om allereerst een geneesm'iddel te vinden, dat voorkomt of verlicht, in de hoop mede te werken aan de volledige overwinning, de totale genezing." BURGEMEESTER VAN BUSSUM BENOEMD. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Juli benoemd tot burgemeester van Bussum de heer J. C. Haspels, die sedert 1 November 1935 burge meester is van Enkhuizen. De heer Haspels, die tot de anti revolutionaire parij behoort, is 1 Octo ber 1910 geboren. Voor zijn burge meesterschap bekleedde hij de func tie van secretaris der gemeente Enk huizen. WERKCOMMISSIE VOOR ATOOM ENERGIE STAAKT WERKZAAM HEDEN. De werkcommissie voor de atoom energie, voortgekomen uit de com missie voor de atoomenergie der V.N., heeft met 8 stemmen voor 2 tegen Sowjet-Unie en Oekraine) en 1 ont houding Egypte) verklaard, dat zij niet in staat is om tot een overeen stemming te komen. De werkcommis sie is van oordeel, dat het houden van verdere bijeenkomsten nutteloos is, totdat de grote mogendheden tot enige overeenstemming zijn gekomen over de controle der atoomenergie. Dit besluit bezegelt practisch de reeds twee jaar heersende impasse in de besprekingen over de atoom energie tussen de Sowjet-Unie en het Westen. ties zal geven op een terrein aan de Laan van Meerdervoort achter Ha- nenburg. Er rijzen echter moeilijk heden en Delagrange komt niet. Vast besloten om zijn plan door te zetten, knoopt de heer Heerma van Voss thans onderhandelingen aan met an dere vliegers en tenslotte vindt hij de Graaf De Lambert bereid, op 27 Juni met zijn Ariël-Wright naar Brabant te komen. De Lambert was in Euro- vpa de eerste leerling van Wright ge weest en had op zijn beurt Delagran ge opgeleid. De Ned. Vereniging voor Luchtvaart present. Onder de zeer vele belangstellen den, welke op die gedenkwaardige 27ste Juni op de tot vliegterrein ge promoveerde Leurse Hei samenstro men bevinden zich uiteraard enige bestuursleden van de twee jaar tevo ren opgerichte Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart: Jhr. Ram, eer ste secretaris, W. N. Bakker, tweede secretaris en redacteur van het ver enigingsorgaan en Albert Kapteijh, voorzitter der Vakafdeling voor Aviatiek. De Vereniging, die tot dus ver de luchtvaart slechts met ballons in de practijk heeft gebracht, gaat kennis maken met het toestel, dat la ter haar voornaamste object zal wor den Het heeft niet veel gescheeld, of de delegatie zou niet verder dan Breda gekomen zijn. De stoomtram is tot de veewagens toe volgeladen en weken tevoren was er in Breda reeds geen rijtuig meer voor de grote dag ver krijgbaar, ja, pelfs wordt daarvoor op de dag der opstijging 50 gulden gevraagd! Gelukkig stelt het Bredase NVVL-lid André Meeuwesen zijn auto ter beschil king en zo tijgt men ge- vierenlijk naar het feestterrein. Ge lukkig maar, want de gegevens voor deze regelen danken wij aan de aan tekeningen. die de heer Bakker maakte. Geduld, schone zaak. Men heeft die middag veel geduld moeten hebben. Eerst tegen zeven uur ''s avonds gaat de wind wat lig gen en dan, op het critieke moment, draait hij. Daar de Wright machine van een rail moet starten, die uiter aard in de richting, waarvan de wind komt, is uitgelegd, kan er nu niet di rect opgestegen worden. De wind was eerst Zuid en nu komt hij uit het Noorden; tegelijkertijd waait het weer harder ook. „Impossible" zeggen de vliegers en tot overmaat van ramp begint het bovendien te regenen. De toeschouwers vluchten eerst in de hangar en daarna gaat een gedeelte van hen naar huis. Om 7.45 uur komt er een bericht dat de wind wederom gedraaid is en kalmer begint te wor den. De tijd dringt; het is al acht uur en spoedig zal het donker zijn. De Lambert besluit het te wagen. Hij neemt plaats in de rechter stuurstoel, helpers hou den de vleugels horizontaal, het valgewicht suist omlaag en knet terend trekt het 25-paards mo tortje het labiele geval de lucht in. Geen vlieger, die dat nu nog zou durven! Onder gejuich zwenkt de vogel van latten, lin nen en pianodraad om het ter rein heen, steeds hoger, tot op 15 a 20 meter toe. Nog een rondje en dan stopt de motor .en pla neert De Lambert naar de grond. De magneetontsteking is door de regen onbetrouwbaar geworden en de demonstratie is na 3J4 mi nuut tot een vroegtijdig einde gekomen. Ook Nederland gaat vliegen! Maar... er is gevlogen. Het eer ste schaap is over de spreekwoorde lijke dam en reeds een maand later vliegt De Lambert's metgezel en hel per Lefebvre te 's-Gravenhage, waar ook Prins Hendrik van zijn belang stelling blijkt geeft. Meerdere demon straties de meeste onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart volgen; de vliegerij wekt grenzeloos enthousiasme en krijgt ook hier beoefenaars; in 1910 behaalt Jhr. van Riemscfijk als eer ste Nederlander In Frankrijk bij Hen ri Farman's vliegschool te Etampes zijn F.A.I.-brevet. Heerma van Voss, De Lambert en Lefebvre zijn reeds lang overleden; Lefebvre verongelukte zelfs nog in 1909 in zijr vliegtuig. Maar hun na men leven voort als die van pioniers der Nederlandse luchtvaart en op 25 Juni a.s. zullen opnieuw met ere ge noemd worden in een herdenking te Breda an Kon. Ver. voor Luchtvaart, voor de wijze waarop zij door doyale Sen koMeitje... De invloed van de omgeving is op ieder mens zeer groot. Daarom is de sfeer van het gezinsleven van het allergrootste belang.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1