Het zilveren rector H. L. "iesterfeest van I. M. Sondaal DINSDAG 14 JUNI 1949 ÜE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Het was heden een zilve ren dag voor „duin zicht'' te oegstgeest. Rector H. L. J. M. Sondaal vierde zijn 25-jarig priesterfeest. In alle gangen stonden bloemen en bloemen, en er kwamen steeds meer bloemen bij. De kinderen van „Duinzicht" droegen zilveren strikjes op hun ..groot-tenue" en- het gehele huis van jong tot oud was in feeststemming. Ontvangst op de vooravond. De jubilerende rector was gisteren avond door de gehele communiteit plechtig ontvangen. Het ..gesticht'' stond plenair opgesteld op het plein, met als voorhoede een groep bruidjes met ruikers rode rozen. Toen de jubilaris arriveerde steeg er een gejuich op, de bouquetjes ro zen gingen omhoog en er klonk een meerstemmig welkomstlied. Vooraf gegaan door de zingende kinderschaar bruidjes en misdienaars ging de rec tor „Duinzicht" binnen, in gezelschap van zijn moeder, zijn beide broers en de andere familieleden. In de ka pel werd een plechtig lof gecelebreerd en daarna mochten de kinderen de Rector komen feliciteren. Plechtig dankoffer. De kapel van ..Duinzicht" in haar kunstzinnige reformatie, welke tot stand kwam naar idee van de jubila ris, was versierd wij kunnen niet veronderstellen naar idee vaji de jubilaris maar ongetwijfeld ge heel overeenkomstig zijn smaak; een sierlijke opklimming van rode gla diolen tegen de mat-zilveren achter grond van het muur-kleed achter het altaar. De gehele parochie" Duinzicht was aanwezig: de oude dames, de zus ters, de kinderen, de tuinlieden, de buren, toen de rector hedenmorgen het Dankoffer opdroeg. Daarbij werd hij geassisteerd door zijn broer, pa ter C. L. Sondaal S.J. als presbyter- assistens, zijn neef pastoor L. Beune xxit Bloemendaal als diaken, zijn broer, pater B. Sondaal S.J. als sub diaken. In de kapel hadden plaats geno men de moeder van de rector, 'nflevr D. Sondaalvan Wijck. mgr. Th. Bekkers uit Voorschoten, pastoor h. Roelvink uit Bleiswijk en pastoor L. Roelvink uit Moordrecht, commissa rissen en directeur van de stichting ..De Burcht", de geneesheer van het huis. dokter H. Walenkamp uit War mond en echtgenote, de heer St. Men ken uit Leiden namens de Bi^sch. Huloactie. de mère superieure van de Zusters Franciscanessen te Breda de algemeen overste van de ..Zusters van Salzkotten" uit Aerdenhout, de overste der Mariastichting te Haar lem, en vele familieleden van de rector. Een koor van Duinzicht-kinderen zong een Gregoriaanse Mis en zij de den het heel mooi. buigzaam en soe pel, -zoals het Gregoriaans het wil. De feestpreek. Na het Evangelie heeft pater B. Sondaal een px^edikatie gehóuden. Uitgaande van de tekst uit het. boek Ecclesiasticus: „Ge kunt God" de Heer nooit genoeg, nooit te vurig bemin nen. Looft en prijs Hem zoveel ge kunt, want Hij gaat alle lof te bo ven" benadrukte hij. dat de kern, het centrum van het priesterschap, Christus is. Christus is de eerste van alle priesters. Wie een priesterfeest viert, moet in dat priesterschap Christus als kern plaatsen. Aan men sen is de verheven gave van het priesterschap geschonken, maar deze mensen houden niet op mens te zijn. Het gaat er O. L. Heer niet om of het volmaakte priesters zijn. maar of zij naar het volmaakte priesterschap OEGSTGEEST 12 -JARIG PRIESTERFEEST KAPELAAN P. A. v. d. BOSCH Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de parochie van Kerkwerve ("tenminste voor zover in de Kronieken valt na te gaan, want onze parochie is al héél oud!) dat een kapelaan hier zijn koperen priester feest gaat vieren, reden temeer om aan dit heugelijke feit bijzondere aandacht te schenken. En de paro- 'chianen kunnen wat dat betreft ge rust zijn, want er wordt de nodige aandacht aan geschonken; dat heb ben zij Zondag j.l. bij het ter kerke gaan kunnen merken, toen hen een folder is uitgereikt, waarmee dit priesterfeest onder hun aandacht werd gebracht, en zij bij het verlaten van de kerk hun steentje konden bijdragen om kapelaan v. d. Bosch een blijvend aandenken namens de parochie te kunnen overhandigen En nu mogen wij veronderstellen dat alle parochianen Zondag ter kerke zijn gegaan, maar we weten niet of zij ook allen kennis hebben geno men van de folder, en of zij wel al len de collecteschalen bij de uitgang hebben gezien. En er zijn nu een maal ook mensen die veel liever in stilte geven dan in het openbaar; welnu, voor deze mensen is de aan gewezen weg alsnog een gesloten enveloppe met hun bijdrage in de brievenbus van dc pastorie. Overi gens is het comité gans niet onte vreden over het resultaat van Zon dag j.l., maar een geschenk van enige waarde kost nu eenmaal veel geld. We verwachten natuurlijk ook ele parochianen in de Hoogmis, die kapelaan v. d. Bosch Zondag a.s. uit dankbaarheid zal opdragen, en op de receptie zal het hem evenmin aan belangstelling ontbreken. Van twee uur tot half drie worden verwacht alle leden van de verenigingen, waarvan kap. v. d. Bosch aalmoeze nier of geestelijk adviseur is, terwijl v an half drie tot half vier de overige •.-rochianen hun kapelaan persoon- hik kunnen komen gelukwensen. streven bij alle beperktheid van de menselijke wil. Laten wij daarom veel voor de priesters bidden. De predikant besloot met een har lij ke gelukwens aan zijn broer. De plechtigheid werd besloten met een jubelend „Christus vincit" door het meisjeskoor. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia Voor het diploma A. Ziekenverpleging slaagde alhier mej. Gerda Castenmiller. NOORD WIJK 'Aanbesteding. Hedenmorgen is in het Raadhus aanbesteed het aan leggen van aardenbanen, rioleringen, ophogen van terreinen en bijbeho rende werkzaamheden op terreinen nabij de Boerenburgeweg en Egmond straat, alhier. De inschrijvingen zijn als volgt: H. en A. Bunschoten. Noord wijk 29907, J. H. v. Berghem, Noordwijk ƒ23300, W. Jansen, Haar lem 19.740, G. Hulsebosch, Bloe mendaal 19.625, J. Dinan, Sant poort ƒ19.900, Reers Jzn., Oldenzaal 23.500, L. Steenvoorden, Noord- wijk 20.206, A. P. Volker, Slie- drecht 26.200, J. M. Samson, Oegst- geest 27.000, v. Rijn en v. Duin, Katwijk 21.488, v. d. Geer en Stuif zand, Oegstgeest 25.100. De gunning is aangehouden. Geboren: Fredeifik G. z. van F. C- van Oort-Messemaker; Willem P., z. van D. Dekker-Marbus; Cornelia C. d. fan S. Barnhoorn-Hermans; Jaco- ba W. M. d. van C. F. Koeman-v. d. Slot. Ondertrouwd: C. Kraaij en A. P. Meijrink;-G. Th. Vegt en E. v- d. Deijl. Overleden: Johannes S. P. Bizot 2 j.; Jansje Spaanderman 76 j. geh. met A. Hazenoot; Trijntje Rutgers 56 jaar geh. met G. A. Wiggers, Johannes A- J. Alkemade 65 jaar. VOORSCHOTEN Vereniging „Veilig Verkeer". De verkeersdagen 1949 staan in het teken van de bescherming van het kind. In de landelijk voorbereide actie zal Bob, de jeugdtrainer van het verbond voor veilig verkeer de centrale figuur zijn. Wat doet Voorschoten? Een heel pro gramma is samengesteld. Vooreerst eerst een afbeelding van Bob ge plaatst op het tramhuisje van „Halte Wijngaardenlaan". Zelfs 's avonds wordt Bob nog in het „Zonnetje" ge zet! Voorschoten heeft een grote ac tie op touw geZet, waaraan tijd nog kosten zijn gespaard. Op school wor den alle kinderen van groot tot klein met allerlei aantrekkelijke middelen met de verkeersaangelegenheden in kennis gesteld. Voor allen ter plaatse is een speurtocht verkeersborden ver deeld in groepen, georganiseerd, met de bedoeling de betekenis van de meest voorkomende verkeersborden duidelijk te maken. In de étalage van de Fa. D. J. van Cuilenborg is een verkeersmaquette afgesteld met 15 verkeerstekens. Hier aan is een „puzzle" verbonden, want' één bord is fout! Voor de kinderen worden verkeers- examens gehouden, waarvan de diplo ma's uitgereikt zullen worden op Za terdag 25 Juni a.s. in de raadszaal des avonds om 19 uur door de burgemees ter. Ook voor de ouderen worden ver- keersexamens gehouden. Zij, die sla gen krijgen een diploma. De leiding van deze examens berust bij de wachtmeester der Rijkspolitie, de heer C. Robbertsen. Op Zaterdag 25 Juni a.s. „De In- comste van Bob" om 14.30 uur; Bob landt op het Kerkplein. Hieraan wer ken mee: de Nationale Luchtvaart- school een particulier vlieger; de vrij willige brandweer; de E.H-B.O.; de rijkspolitie en vele anderen. 'ioesiex van Bob „Piper Cub" is kenbaar aan embleem Veilig Verkeer. Na de ver welkoming zal een „hoogteschattings- wedstrijd" worden gehouden. Tevens zal er op deze dag een openluchtspel voor de jeugd in vier bedrijven wor den opgevoerd. Voor leerlingen Gym. H.B.S.. Mulo, enz. is een opstelwedstrijd ingelast. Voorgesteld wordt het beste opstel te vermenigvuldigen en dit op te zen den aan Z.K.H. Prins Bernhard, Z.E. de minister van Verkeer en Water staat, aan de Commissaris van de Ko ningin in de prov. Z.H. en aan de Edelachtbare Heer Burgemeester. Voorts zal een foto-wedstrijd wor den gehouden. De mooiste foto's wor den beloond met prijzen. En tot slot iedereen mag opmerkin gen maken en inzenden aangaande de verkeersmoeilijkheden ter plaatse. Van de opmerkingen, suggesties, voorstellen, enz. zal goede nota wor den genomen. Verkeersexamens voor de school jeugd Gistermiddag werd alhier liet practische gedeelte van het ver- keersexamen gehouden. Precies om 2 uur reikte het dochtertje van de heer J. Aten, secr. v. h. voorl. comi té, de schaar over aan de burgemees ter, waarmee deze het lint doorknip te dat de ,scheiding vormde tussen de wachtende -candidaten en de uit- gestipelde route. Begonnen werd met de voetgangers, daarna kwamen de wielrijders. Men liet de deelnemers met zoveel tussenruimte in tijd ver trekken dat men niet .samen kon gaan lopen of rijden. Het examen was werkelijk op de praktijk afge steld. In de eerste plaats liep de route voor een groot deel door de drukke smalle Schoolstraat, terwijl verder allerlei verkeersborden wa ren aangebracht in de minder druk ke straten, als Pauwenstraat, Burg. de Kgmpenaerstr. Wijngaardenlaan enz. De ernst, waarmee men de jon gens en meisjes de examens zag doen geeft goede hoop dat de toe komst hieraan goede weggebruikers |zal krijgen. Op diverse plaatsen wa ren uiteraai'd controleposten opge steld. o.i. soms wel te duidelijk en var. grote afstand zichtbaar voor de deelnemers. Het bleek dat de deel nemers zich vrij goed hadden voor bereid, ofschoon er toch nog wel di verse foutjes en fouten gemaakt wer den. Een enkele raakte zelfs door het verkeerd lezen van een bord uit de koers en uit de roete. De diploma's worden Zaterdagavond 25 Juni per soonlijk door de burgemeester in de raadszaal aan de geslaagden uitge reikt. De jeugd in Voorschoten is al volkomen V.V.-minded geworden; de speurtocht in de etalages is voor hen ook een kblfje naar de hand. en ze leren er onbewust en spelen derwijs de verkeersregels en -borden mee. Rode Kruis De gehouden col lecte voor het iïode Kruis heeft in deze gemeente opgebracht f 552,56 WASSENAAR WAAROM STEMMEN OP DE K. V P.? Oppervlakkig gezien is er niet veel verschil in de onderscheidene verkie zingsmanifesten in onze gemeente. In derdaad zijn er gelukkig ook zeer veel punten, waaromtrent, wij kunnen het gerust zeggen, alle huidige partijen in Wassenaar dezelfde visie hebben. Dit is ook logisch: van een fatsoen lijke partij mag men veronderstellen, dat deze tracht het algemeen belang te dienen. Tot zo ver is geen verschil van mening. Dit komt eerst, wanneer wij nagaan wat een ieder onder alge meen belang verstaat en wanneer wij onderzoeken op welke wijze men dit belang wenst te bereiken en te die nen. Hier zijn wij genaderd tot de ver schillen van inzicht, die wij katholie ken in meerdere of mindere mate met andere groeperingen hebben: Wij zijn allereerst beginselpartij. Onze onveranderlijke, 19 eeuwen oude leer stelt in velerlei opzicht principiële eisen. Hierop gebaseerd hebben wij katholieken ten aanzien van vele maatschappelijke problemen een eigen inzicht en overtuiging. Het is de taak en de plicht van elke katholiek, om deze beginselen zo veel mogelijk recht te doen wedervaren. Zo goed mogelijke behartiging van het alge meen gemeentebelang is uiteraard het uitgangspunt. Zonder te willen streven naar vol ledigheid, willen wij met enkele practische punten een en ander toe lichten: 1. Bescherming van de epenbare ze den, onder meer door beteugeling van excessen aan het strand e.d.; 2. Bij woningbouw'speciaal letten op grotere woningen voor het grote gezin; 3. Zo mogelijk gemeentelijke na keuring van films; 4. steun aan en bevordering van bijzonder onderwijs, met name ook van het kleuteronderwijs; 5. voortdurende steun aan Kruis verenigingen, Gezinszorg e.d. Hier zowel als op ander gebied dienen de katholieke instellingen volkomen ge lijkgerechtigd te zijn en te blijven met de overige. Ten aanzien van het eerste punt willen wij er uitdrukkelijk op wijzen, dat bescherming van openbare zeden juist niet een gepaste ontspanning be hoeft uit te sluiten! Integendeel! Maar wij zouden een slechte blijk ge ven van ons verantwoordelijksgevoel en onze principes verzaken, indien wij openbare excessen b.v. inzake kle ding, zouden tolereren, zo lang wij de bevoegdheid hebben hiertegen maat regelen te nemen! Zo goed als in ve lerlei ander opzicht ligt o-i. hier voor de overheid een leidende, opvoeden de en beschermende taak. Zelfc al zou het merendeel van de grote stads- en industriebevolking hieromtrent an dere opvattingen hebben! Wij willen niet nalaten ook de Wo ningbouw te memoreren. Wij blijven het betreuren, dat de woningbouw rond het Dominee's laantje geen door gang heeft gevonden. Voor de toe komst achten wij een ZEER ACTIE VE WONINGBÖUWPOLITIEK een eerste eis. Vooral arbeiderswoningen zijn nodig, ook al omdat hierdoor een zo groot mogelijk aantal woningen wordt gebouwd van het toegestane volume, dat in M3 wordt uitgedrukt Als de bouw voor de gemeente on rendabel zou blijken te zijn, dan dient o.i. toch alles te worden gedaan om het bouwen doorgang te doen vinden! De nood, niet in het minst in de jon ge en grote katholieke gezinnen, is veel te groot, dan dat wij maar iets zouden mogen nalaten wat deze zou kunnen lenigen. Hierbij moet evenwel goed in het oog worden gehouden, dat er een zeer groot verschil bestaat tussen het be stemmen van grond voor de bouw van b.v. arbeiderswoningen en het bouwen zelf! Het bouwen hangt hoofdzakelijk af van de toewijzingen, die de gemeente ontvangt en niet van het uitbreidingsplan. Natuurlijk moet het gemeentebestuur tijdig zorgen, dat er voldoende grond voor woning beschikbaar is. En in dit opzicht is scherpe waakzaamheid geen overbo dige luxe! Met betrekking tot de sport, zal het met waardering voor hetgeen er in onze gemeente op het gebied van on derwijs en sport is geschied, noodza kelijk zijn er op te blijven aandrin gen, dat de gemeente zeer spoedig een aanvaardbare regeling treffe met de sportverenigingen, die aan de Kat- wijkse weg zijn gehuisvest. Vooral voor onze grote katholieke sportver eniging, die hier al tientallen jaren speelt en zeer geleden heeft door de bezetting, is dit van eminent belang. Zonder ons aan overdreven verkie zingsbeloften schuldig te maken, kun nen wij verzekeren, dat de hierboven genoemde en vele andere punten de volle aandacht zullen hebben van de fractie der K.V.P. De samenstelling van onze fractie is de beste waarborg voor een zo goed mogelijke harmo nische behartiging van t de verschil lende belangen, die hier in het spel zijn. Overeenkomstig het reglement van de K.V.P. zullen in onze fractie immers de verschillende groeperingen uit de gehele bevolking vertegen woordigd zijn. Sterk valt het op, dat vooral WAS SENAAR ZUID in onze fractie goed vertegenwoordig zal zijn: niet minder dan. 3 candidaten uit- deze omgeving hebben een verkiesbare plaat%op on ze lijst. Men moge er dus verzekerd van zijn, dat de belangen van Wasse naar als forensengemeente niet uit het oog verloren zullen worden. Maar direct hierop aansluitend kan er de nadruk op worden gelegd, dat ook de overige bevolkingsgroepen niet ver geten zijn. Gezien onze overige candidaten kunnen onze arbeiders, midden standers en land- en tuinbouwers al len met vol vertrouwen hun stem uit brengen op: EEN DER CANDIDATEN VAN DE K. V. P.! C. E. van den Berg. K.V.P.-PROGRAMMA „Woensdag wordt in Wassenaar gestemd voor de gemeenteraadsver kiezingen. Wij zien deze verkiezin gen vol vertrouwen tegemoet", aldus sprak mr. J. Veraart in het R.K. Ver enigingsgebouw, waar zich enkele tientallen belangstellenden hadden verzameld voor de openbare verga dering van de Katholieke Volkspar tij. Spreker op deze avond was de heer A. J. v. Bemmelen, lijstaan voerder van de K.V.P. in deze ge meente. De heer van Bemmelen begon met een inleiding over het begrip poli- tièk. Voor katholieken behoort het niet moeilijk te zijn op welke partij hun stem moet worden uitgebracht. Wij zijn christenen, d.w.z. volgelin gen van Christus en Christus was radicaal. Hij eiste en eist nog de to tale mens, zoals ook zijn leer een to tale levensbeschouwing is, die zich niet uitstrekt over bepaalde terrei nen van het leven, maar op elk ge bied. Ook het politieke leven moet dus gegrondvest zijn op de christe lijke moraal, die steunt op naasten liefde en rechtvaardigheid. Het is dus zaak dat iedere katholiek zijn stem uitbrengt op die lijst van ver tegenwoordigers, waarvan hij zeker weet, dat zij de christelijke beginse len ook zullen verankeren in de be palingen en besluiten, die door de raad genomen en uitgevaardigd zul len worden. Spx\ wees op het gevaar van hét communisme, dat de wereld bedreigt niet alleen vanuit het Oosten, maar ook van binnen de eigen grenzen. Wij Nederlandse katholieken zijn democraten, aldus spr. Wij voelen niets voor een dictatoriaal systeem. De gelegenheid, die de democratie ons biedt om invloed uit te oefenen op het bestuur van land en gemeen te moeten wij goed benutten. Het middel daartoe is, het kiezen van candidaten, in wie men zijn vertrou wen stelt. Het spreekt vanzelf, dat de kie zers 'het reCht hebben van de geko zen candidaten te eisen, dat zij naar hun vermogen de gemeentelijke be langen zullen behartigen. De K.V.P. heeft een gemeentepro gram samengesteld, dat voor de ka tholieke raadsleden richtlijnen bevat voor het voeren van een actieve po litiek. Aan de hand van dit program ma besprak de heer van Bemmelen verschillende aspecten van het be leid der K.V.P.-fractie in de Wasse- naarse Raad. De financiën Allereerst behandelde spr. de kwestie der financiën. In dit opzicht staat de gemeente er niet rooskleu rig voor. Voor de oorlog kon met reoht gesproken worden van het xdjke Wassenaar. Door de gemeente fondsbelastingen hieldy de gemeen telijke welvaart gelijke'tred mgt de welvaart van de inwonex-s. In en na de oorlog is die gemeentefondsbe lasting als inkomstenbron van de gemeente vervangen door de on dernemersbelasting. Dat heeft de si tuatie zo grondig gewijzigd, dat bij voorbeeld slechts door bijzondere maatregelen de lopende begroting sluitend gemaakt kon worden. Het onderwijs Aan de hand van statistische gege vens toonde spi\ aan, dat een groot deel van ons volk bijzonder onder wijs wenst en een heel groot deel katholiek onderwijs. De bijzondere scholen worden door grotere aan tallen leerlingen bezocht, Dat heeft tot gevolg, dat het bijzonder onder wijs in een moeilijke positie vex'keert dan het openbaar onderwijs zowel financieel als bij het geven van on derricht. Het ruimtegebrek zal ook in Wassenaar slechts kunnen worden weggewerkt door het bouwen van nieuwe scholen of het uitbreiden van bestaande gebouwen. Met voldoening constateerde spr. dat reeds een stap in de goede richting is gezet door het bouwen van de Sint Jan Baptist- school in Deyleroord. Daarmee is het probleem echter nog niet opgelost. Sportterreinen De modex-ne methodes van licha melijk onderwijs eisen, dat de scho len beschikken over goede spox-tter- reinen. Nadat een z.g. sportcommissie over deze aangelegenheid een rapport had uitgebracht, hebben B. en W. beslo ten de terreinen langs de trambaan bij de Backershagenlaan voor dit doel aan te kopen. Daar zal, behal ve een complex schoolsportveldcn ook een zwembad worden gemaakt Plannen voor de aanleg van een sportveldencomplex voor vereenigin- gen aan de Katwijkseweg, aanslui tend aan het Blauw Zwax-t-terrein zijn in voorbereiding. Ook voor het aanleggen van een speelterrein voor de jeugd bestaan plannen. In Oost dorp werd bij wijze van proef een zandbak opengesteld, .die geheel is afgerasterd om vervuiling door hon den en katten te voorkomen. Als deze proef slaagt zullen dergelijke zandbakken ook op andere plaatsen in de gemeente worden aangebracht. De rijpere jeugd De opvoeding en heropvoeding van de rijpere jeugd is een uiterst ge wichtige taak. De gemeenschap heeft groot belang bij een goede gezonde jeugbeweging. Toch heeft de over heid hier slechts een secundaire taak. De rechten en plichten der ou ders zijn op het terrein der opvoe ding onaantastbaar. Een voorstel van de P. v. d. A-fractie om in Wasse naar een jeugdhuis te bouwen waar in de jeugd van alle richtingen haar vrije tijd zou kunnen doorbrengen werd door de katholieke fractie dan ook met kracht van de hand gewezen De fractie werkte er echter graag aan mee, dat een bedrag van f 2700 zal worden verdeeld aan jeugdver enigingen die daaraan behoefte heb ben. Middenstand De gemeente begunstige, zoveel als dat mogelijk is de ontplooiing der kleine ondernemers. Onderhoudswer ken en leveranties moeten zoveel mogelijk aan plaatselijke onderne- mers worden opgedragen, ;uit de aard van de zaak met inachtneming van het algemeen belang. De belang rijke functie die de Middenstand ook in de plaatselijke gemeenschap heeft te vervullen geeft haar recht op volledige erkenning. De bedrijven De tax'ieven der bedrijven moeten zodanig zijn, dat zij niet uitgaan bo ven de noxmien, die voor het voeren van gezonde bedrijfspolitiek gesteld zijn. Onlangs zagen B en W zich ge noodzaakt de gastarieven met 1 ct te_ verhogen. Deze verhoging was noodzakelijk omdat anders met ver lies zou worden gewer1:'. Anders was het voox-stel van B en W om te gelijkertijd de electriciteits tarieven te verhogen om daardoor de post on voorzien op de begroting te kunnen vergroten. De KVP-fractie heeft toen verklaard, dat zij voor het laatste haar steun aan een dergelijk voorstel zou geven en dat zij met belangstel ling het resultaat afwacht van het door B en W toegezegde onderzoek naar de mogelijkheid van «ezinsta- rieven. De huisvesting Het enige middel om aan de woning nood paal en perk te stellen is: bou wen. Helaas is hier de gemeente geen baas in eigen huis. De gemeen te is afhankel^J; van het haar toe gestane bouwcontigent. De KVP- fractie heeft er bij B en W op aan gedrongen het mogelijke en zelfs hel onmogelijke te doen om bij de be treffende instanties te bewerken dat Wassenaar meedeelt bij de verdeling van het provinciaal overschot. HAZERSWOUDE Personalia. Onze plaatsgenoot P. W. Stolwi.ik slaagde Maandag te Amsterdam voor het Administrètie- diploma vxan de Land- en Tuinbouw» bond. Geboren Maria Johanna d. v. A. C. Koot en A. M.. A. Rotteveel Jacobus Willem z. v. P. v. d. Haven en M. Voorwinden. Ondertrouwd: Hendrik v. Soest 30 jr en Janna de Bruin 29 jr. Cor nells v. Harten 37 jr en Aaltje den Har tog 29 jr. g Ovex-leden: Jozef M. C. van der Ing 1 jr. NIEUWE-WETERING Ouden van Dagen dit jaar voor het eerst hopen ook onze Ouden van dagen een dagje uit te gaan. Al wa ren voorgaande jaren hiervoor reeds plannen beraamd, toen kon daar toen nog geen uitvoering aan worden ge geven. Nu echter enkele inwoners dit werk ter hand hebben genomen, is er een beter resultaat bereikt, en zo kunnen zij 22 Juni aan onze oudjes als een uitgaansdag aanbieden. Dat gunstige weersomstandigheden en een prettige stemming deze dag tot een succes zal maken. OUD-ADE Nationaal geschenk. Wanneer a.s. Donderdag een of andere vrien delijke jongedame bij u aan de deur een rammelende bus presenteert, weet dan dat de Oranje Vereniging een beroep doet op u, om een milde bijdrage voor het nationale geschenk aan te bieden aan onze Koningin ter gelegenheid van haar 12 jarig hu welijk. Dit geschenk zal bestaan uxt een verfraaiing van de tuin rond het paleis Huis ten Bosch en servieswerk voor feestelijk gebruik. OUDE-WETERING Wet. Boys Zondag speelde Wet. Boys 1 op eigen terrein tegen Kagia I De vele belangstellenden kregen waar voor hun geld, want de Boys bleken er danig zin in te hebben, en behaalde een Nmooie 50 overwin ning. Overige uitslagen Wet. Boys b DOSR c 33, DOSR adsp Weter. Boys adsp. 0—0. ZEVENHOVEN GEMEENTERAAD. De gemeenteraad kwam onder voorzitterschap van burgemeester M. P. v. d. Weijden in openbare verga dering bijeen. Voordat met de behartdeling der agenda een aanvang word't gemaakt, memoreert de voorzitter het overlij den van de vader van het lid van de raad, de heer J. Lauwers. Vervolgens brengt spr. in herinne ring dat het op 1 Juni j.l, 25 jaren was geleden dat de arts dr. A. Lucar- die tot gemeente-geneesheer in Ze venhoven werd benoemd. Spr. meent namens de raad te spreken indien hy vanaf deze plaats dr. Lucardie feli citeert met diens jubileum en hem voor de toekomst alle goeds toewenst. Daarna wox'den de ncAulen van de vergadex-ing van 6 Mei 1949 en na een vraag van de heer Lauwers vast gesteld. Ingekomen is een verzoek van de slager T. Kalshoven om te willen be- vordex'en dat in onze gemeente ook een noodslachtplaats wordt aangewe zen. Het verzoek is ondersteund door een aantal ingezetenen. De voorzit ter zegt, dat volgens de betrokken gemeenschappelijke regeling op het grondgebied tufcsen de gemeentén Zevenhoven en Nieuwveen een.nood- slachtplaats behoort te zijn. Dit is thans niet het geval. Spr. vraagt aan de Raad om burge meester en wethouders te machtigen stappen te ondernemen opdat ook hier evenals in verschillende an dere gemeenten een noodslacht plaats wox'dt ingerjeht. De Raad be sluit de gevraagde machtiging te ver lenen. De begrotingen voor 1948 en 1949 worden voorts gewijzigd. Na een breedvoerige discussie wordt met algemene stemmen beslo ten aan Th. van der Meer een rente loos voorschot van ten hoogste 500 te verstrekken teneinde deze in staat te stellen enige noodzakelijke voor zieningen te treffen aan een gebouw tje, staande naast het voormalig sta- UATSTE BERICHTEN OVERZEESE GEBIEDSDELEN EN BINNENLANDSE ZAKEN. Deze dagen is, aldus deelt de R. ,V. D. in een officiëel ^communiqué me de, de benoeming te verwachten van de minister van Binnenlandse Zaken en minister van Overzeese Gebieds delen a.i. mr. J. H. van Maarseveen, tot minister van Overzeese Gebieds delen. H.M. de'Koningin zal de minister zonder portefeuille mr. J. R. H. van Schaik tijdelijk het beheer opdragen van hej departement van Binnenland se Zaken. Het ligt in het voornemen van de minister van Overzeese Gebiedsdelen zeer spoedig naar Indonesië te ver trekken. ten einde zich op verschil lend gebied een algemene indruk te kunnen vormen. De minister zonder portefeuille de heer L. Götzen zal tijdens de afwe zigheid van minister Van Maai'seveen als minister van Overzeese Gebieds delen a. i, optreden. (De reis van minister van Maar seveen naar Indonesië zal de eerste reis van die minister naar de over zeese gebiedsdelen zijn. Red.). tion Nieuwveen, liggende onder onze gemeente, dat hij als woongelegen heid kan betrekken. Het voorschot wordt verleend on der voorwaarde dat wekelijks een be drag ad ƒ2.wordt afgelost. Dan wordt vastgesteld een straal- namenverordening. De Algemene Politieverordening wordt aan een gedeeltelijke herzie ning onderworpen in het bijzonder met betrekking tot het sluitngsuur der café's. oTt nu toe is het sluitings uur bepaald op des avonds 10 uur. De nieuwe regeling bepaalt het slui tingsuur voor het tijdvak van 1 Mei tot 1 October op 11 uur en voor het tijdvak van 1 October tot- 1 Mei op 10 uur. De kindertoeslagvex-ordening word't aangepast aan de ter zake geldende rijksregeling. Besloten wordt het ophalen van huisvuil te gunnen aan W. van Peet voor de prijs van 14.per week. Bij wijze van proef zal het huisvuil in de a.s. periode van 1 October tot 1 Mei worden opgehaald. Bij de rondvraag informeert wet houder Kool of de gemeente haar medewerking zou kunnen verlenen opdat er een voetbal-terrein ter be schikking komt van de vele jongelui die tegenwoordig de voetbalsport be oefenen. Na enige discussie wordt besloten om af te wachten tot de jongelui zich in een vereniging organiseren en. eni ge ouderen als bestuurslid willen op treden. Deze ouderen zullen dan wel licht met meer invloed stappen kun nen ondernemen om lot het beoogde doel te geraken. De gemeente is dan wel bereid om de nodige medewer king te verlenen. Op een vraag vaq de heer Lauwers antwoordt de voorzitter dat afge wacht zal dienen te worden of de ge meente nog woningen zal krijgen toe gewezen als gevolg van het verhoog de contingent dat voor Zuid-Holland beschikbaar is gesteld. Ten slolte deelt de voorzitter me de, dat binnen afzienbare tijd de ver keersborden in de nabijheid aan „de Viersprong" zullen worden geplaatst. LEIDEN GOEDE VANGST IN LOMPEN PAKHUIS. - Gisteren tussen de middag hebben ongenode gasten een bezoek gebracht aan het kantoor in het lompenpak huis van de fa. Gijzenij aan de Oude Vest. De toegang werd hun nogal ge makkelijk gemaakt doordat zij slechts een hefboom van de deur behoefden weg te halen In het kantoor stond een ongeslo ten geldkistje, waarin 3300 aan bankpapier-. De inbrekers hebben zich daarover ontfermd. De lompen lieten zij onaangeroerd De politie heeft thans de moeilijke taak de dieven op te sporen. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. 14 Juni. Kaas. Aanvoer 198 pai'tijen, le soort 1.68 1.73, 2e soort 1,621.66 per kg, Handel matig. TER AAR, 14 Juni. Groente. Kassnijbonen f 0.951.25, Stek f 0.70 0.85, Peulen f 2.Kasdoppers f 5.20—6.20, Doppers f 4.30—5.10. Tuinbonen f 2.603.60, alles per 10 kg.; Bloemkool I f0.150.23, Bloem kool II f 0.10—0.14. Bloemkool III f0.070.09. Bloemkool stek f 0.01 0.06 per stuk; Tomaten f 0.310.51. idem kriel f 0.180.28 p. p.; Nieuwe aard. f 0.350.18, idem kriel f 0.05 —0.11, Postelein f 0.06—0.10, Was- peen f 0.210.30, Waspeen afw f 0.18 0.20, alles per kg.; Sla I f3.104^0, idem II f 22.80, per 100 st., Bospeen f 0.200.31, idenx stek f 0.100.18 per bos. Andijvie f 0.070.16, Rabai'ber f 0.050.07 pi-e kg., Bosprei f 1.50 per 100, kas komkommer f 0.150.32, ide mstek f 0.100.13, Uipn f 0.04 per kg., Bosuien f 1.80 per 100 bos, Spi nazie f 0.400.75 per kist, Aardbeien f 0.35—0.73, Aardbeien klein f 0.21 0 34, Aarbeien f 2.90 per slof. Anjers f 0.12 per bos, Aappelen Bellefleuren f 0.77 per kg. ROELOFARENDSVEEN, 13 Juni. Bloemen. Pioenen f 0.140.50, Iris- hen f 0.050.17, Margrieten -f 0.06 0.11, Bruidsanjei's f 0.020.06, Spit fire f 0.090.35, Duizendschonen f 0.06—0.11. Lelies f 0.18—1.90, Cam panula f 0.150.30, Esther Read f0.10 0.39, Violieren f 0.130.34, Scabio- sa f 0.30—0.35. Groente. Aardbeien f0.27 0.46 per Yz pnd., Kropsla f23.10, Bosepen f 1320.Bloemkool f 6 24.Peulen I f 4.507.90, Peulen II f2.60—3.90. Doperwten f4.40— 5.Capucijners f 4.104.80. Tuin bonen f3.203.60. Kassnijbonen f 1012.idem stek f7.508.50 per 10 kg.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3