Wimpie m Qtate UITTOCHT Kardinaal de Jong wijst op „drie punten": DINSDAG 14 JUNI 1949 DE LEIÜSE COURANT PAGINA 2 Pers, Wit-Gele Kruis en Universiteit Op de jaarlijkse Friese Katholie ke Landdag heelt ook Z.Em. Kardi naal de Jong het woord gevoerd. Z.Em. zeide de katholieken van Friesland op drie punten te willen wijzen. Ten eerste: het steunen van de ka tholieke pers. 't Is nodig, dat goede katholieken een katholiek dagblad lezen. Ik zeg niet, dat het zo gevaar lijk is, als een katholiek zo nu en dan eens een neutrale krant leest. Maar het geregeld lezen van een neutrale krant schept toch een geest van neu traliteit, van onverschilligheid en deze wordt op de duur verderfelijk. Wij moeten flinke principiële katho lieken zijn, die ons bewust zijn van onze katholieke plichten en daarvoor desnoods offers weten te brengen. Vooral in onze tijd van neutraliteit en z.g. hunmanisme liggen hier geva ren. Wij zien, dat zovele neutralen op de duur in hun geloof verslappen. En alleen een goede roomse krant geeft ons het geestelijk voedsel, wat wij op de duur nodig hebben. Op de tweede plaats moge ik u wijzen op het grote belang van de geestelijke en zedelijke volksgezond heid door het Wit-Gele Kruis. Dit is een werk van groot sociaal belang, maar in onze tijd is het ook van gro te katholieke waarde. Ieder, die enigs zins bekend is met dit werk, weet. hoe belangrijk het is, dat wij katho lieke wijkverpleegsters hebben. Hier ligt een taak voor de zeereerw. he ren pastoors en de paroehiële kerk besturen. Waar geen eigen afdelingen kunnen worden opgericht, laten zij daar trachten correspondentschappen op te richten. Tenslotte: zo u bekend is, werd deze zomer het zilveren jubileum van DE RUSSISCHE STORINGS ZENDERS. De Amerikanse onderminister van buitenlandse zaken Allen heeft te Washington verklaard, dat de storing door de Sowjet-Unie van de Engel se en Amerikaanse uitzendingen naar dit land sterk is toegenomen. Hij verklaadre. dat de Sowjet-Rus- sen snel gereageerd hebben om de maatregelen, die Engeland en Ameri ka tegen de storing hebben genomen, ondoeltreffend te maken. Ofschoon de Sow jet thans het ge noegen smaken, dat de ..Stem van Amerika"' in de Sowjet-Unie wel haast onhoorbaar is, onttrekt hun net van storingszenders zoveel technisch materiaal aan hun zendpatentieel, dat zij verschillende uitzendingen naar het buitenland hebben moeten staken of verminderen. VERKIEZINGEN TE TRIëST In Triëst zijn Zondag j.l. gemeen teraadsverkiezingen gehouden, wel ke beschouwd kunnen worden als een volksuitspraak over het vraag stuk van de terugkeer tot Italië. De zeven pro-Italiaanse partijen, die de terugkeer voorstaan, hebben 63 procent van de stemmen verkre gen. De drie partijen, die onafhanke lijkheid voor het gebied willen, kre gen 11 procent, de pro-Kominform- communisten 21 procent en pro- Tito-communisten 2 procent. LANGZAAM-AAN-STAKNIG VAN LONDENS SPOORWEGPERSONEEL Gedelegeerden van 60.000 man Londens spoorwegpersoneel besloten gisteren om 4 Juli een langzaam- aan-staking te beginnen als de on derhandelingen over een loonsverho ging van 10. shillings per week niet worden hervat. De secretaris van de Londense vak verenigingsafdeling verklaarde, dat r.a 18 maanden nationalisatie geld „overal" aan vermorst werd, terwijl de arbeiders gebrek leden. HET GRAF VAN Sf .PETRUS. Volgens een bericht in de „News Chronicle" is nu archeologisch be wezen dat het graf van de apostel Petrus zich inderdaad onder de St. Pieterskerk bevindt. In 1950 ter gelegenheid van het Heilig Jaar wordt de publicatie van een gedetailleerd rapport verwacht van de werkzaamheden der pauselij ke commissie, die de archeologische onderzoekingen leidde. de oprichting van onze eigen univer siteit herdacht. In de jaarlijkse bij dragen voor de Katholieke Univer siteit komt Friesland relatief op de eerste plaats. Kath. Friesland'is dus hier een voorbeeld. Moogt gij deze steun door blijven gevdh. Aldus de Kardinaal. De K.A.B. vergaderde te Utrecht Te Utrecht is gisteren een- bonds vergadering gehouden van de Kath. Arbeidersbeweging. De bondsvoor zitter de heer A. C. de Bruyn hield een openingsrede, waarin hij o. m. zeide: „In deze. nog altijd sterk re- volutionnaire tijd moeten andere mid delen worden benut dan voorheen, om het voornaamste doel van de K. A. B. de culturele en sociale ver-x heffing van arbeiders en bedienden te bereiden". Spr. noemde in dit verband de ondernemings-apostolaats training. Steeds duidelijker wordt, dat het belang van de arbeiders eist, dat bij sociale vooruitgang een even redige culturele verheffing past. Maar sociale vooruitgang heeft slechts betrekkelijke waarde, indien zij niet gepaard gaat met geestelijke verdieping, zo vervolgde de heer De Bruyn. Dat thans ter zake de publiekrech terlijke bedrijfsorganisatie en wets ontwerp aanhangig is, stemt in het by zonder de K. A. B. tot voldoening. De door de regering ingediende wij zigingen hebben haar instemming, zo zeide spreker, in het bijzonder die. v/elke betrekking hebben op de tot standkoming van bedrijfschappen. Het democratische karakter van het wetsontwerp achtte spreker voldoen de duidelijk gewaarborgd. De heer de Bruyn betreurde het, dat de Tweede Kamer traag is met de behandeling van het wetsontwerp wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring. Nu is het nog de tijd om reser ves te kweken. Wacht men te lang dan is die tijd misschien voorbij. Er zijn feitelijke aanwijzingen, die er op duiden, dat in sommige bedrijfstak ken de werkgelegenheid krimpende is. Het is reeds meermalen betoogd zo vervolgde de spreker dat de sociale en economische positie van Nederland alleen bevredigend kan worden geregeld door uitbreiding van ons productie-apparaat, gemotiveerd door een daarbij passende vergroting van de uitvoer. Dit is zo zeide de heer de Bruyn alleen te verwezenlijken door hulp en medewerking van Amerika en he tot stand komen van een hechte Eu- ropes samenwerking met inbegrip van Duitsland. De voorzitter van de K. A. B. wees nog op de talrije klachten over de minimale bestaansposi- tie van de arbeiders. De prijs stijging van verscheidene arti kelen als gevolg van de subsidie politiek der regering is hoger, dan aanvankelijk was berekend. Hier dient de regering ernstig aan dacht aan te schenken, alvorens zij beslissingen neemt betreffen de de belasting-, huur-, premie- enn subsidiepolitiek, zo zeide hij. Wat betreft de verhouding tot de zusterorganisaties in België en Luxem burg, deelde de heer de Bruyn mede, dat deze steeds inniger wordt, Ook de verhouding tot de Duitsse katholie ke arbeidersbeweging is groeiende. Binnen niet al te lange tijd zal hier te lande een conferentie worden ge houden met de Duitses katholieke arbeidersleiders over actuele vraag stukken van organisatorische siociaal- economische aard. Maximaal 20.000 man in 1950 voor herhalingsoefeningen Onlangs is te kennen gegeven, dat herhalingsoefeningen voor gedemobi- liseerden uit Indonesië zes weken zullen duren. In verband met de on gerustheid. door deze mededeling ge wekt. heeft een redacteur van het A. N. P. een onderhoud gehad met generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, die zeide. dat er nog geen definitieve beslissing over deze aangelegenheid is genomen. Hij voeg de er aan toe, dat het weinig waar schijnlijk is, dat de duur der herha lingsoefeningen zes v/eken zal wor den. De gedachte gaat uit naar een zo danige periode, dat met medewer king van de werkgevers de be trokkenen daardoor in hun burger werkkring geen hinder zullen onder vinden. Generaal Kruis deelde mede, dat het zal gaan om maximaal 20.000 man in 1950. Dé lichtingen 1941—1944 kunnen het huidige ..hiaat" niet opvullen, al dus generaal Kruis, daar zij in plaats van korte herhalingsoefeningen een volledige opleiding van ten minste een jaar zouden moeten ontvangen. verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! ook 32. 'aarom schreeuwt U vroeg de giraffe met zachte stem. „U ver stoort met uw ruw geluid het gouden spinsel van mijn gedachten." „Uw wat?" verbaasde zich Wimpie. maar direct legde hij zich al bij deze eigenaardigheid neer. Hij was door de ervaring wijs geworden, en wist dat elk ier zijn eigen manier van spreken en denken had, juist zoals het bij de mensen gewoonte was. De giraffe staarde met haar flu welen ogen door Wimpie heen. „O, oneindige, zoetlokkende horizonten. Dauwdoortrilde einder, spiegel van mijn verlangen." zei ze met gedragen stem. „Bedoelt U mij?" vroeg Wimpi on zeker, terwijl hij omkeek of er toe vallig iemand achter hem stond. Maar hij zag slechts de papegaaien en deze kon de giraffe niet bedoe len. Wimpie voelde zich beurtelings koud en warm worden, terwijl de giraffe nog allerlei mooie zinnen zei waarvan het knaapje de betekenis grotendeels ontging. „Die hoef haperde hij, „hebt U misschien eh. Nu scheen de giraffe hem pas voor het eerst op te merken. .Ohlis pelde ze, „ik wist niet dat ik bezoek had, ik was een ogenblik niet meer van deze wereld en daarom zag ik U niet zo direct. Bent U hier allang?" ,.Die boefzette Wimpie door, „hebt U die misschien gezien?" HOUT UIT HET ZWARTE WOUD VOOR NEDERLAND Nederland se houthakkers vellen in het Zwarte Woud de bomen, welke voor Neder land zijn bestemd. De stammen wor den met Nederlandse vrachtauto's naar Karlsruhe gebracht en daar overgeladen in Nederlandse Rijn- sohepen, die het hout naar ons land brengen. Tijdens het overladen van de boomstammen uit de vrachtwagens in de schepen in Karlsruhe. Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn SANAPIRIN Pijnverdrijver bij uitnemendheid C.C D. misleid door clandestiene slagers De aderen onder de fijne huid van de giraffe zwollen bijna onmerkbaar op. ,,Ik zie geen boeven!" zei ze met iets krachtiger stem, „Ik zie alleen maar schone dingen. Verheven zaken die rein zijn en goed. Een stroohalm is voor mij een gouden monument ter ere van de goede natuur; een geheven wijsvinger ter herinnering aan het tijdelijke van alles „Oh zuchtte Wimpie met iets van wanhoop. „Ja..." vervolgde de giraffe, ter wijl haar blik weer wegdroomde naar een ongeziene verte. „Ik leef met mijn hoofc hoog boven alle wereld se zaken. Mijn gedachten worden om spoeld door wolken van ragfijn zil verspinsel. Boeven zie ik niet; ik wéns ze niet te zien „Maar de mogelijkheid bestaat tochhield Wimpie aan. „Neen, duizend niaal neen!" deel de de giraffe hem beslist mede. ..Maar ik geef U gaarne toestemming mijn woning te doorzoeken. Wellicht vindt U jets Wimpie knikte stil en begon de stal van de giraffe nauwkeurig na te zoeken. Een groot aantal Zwolse was regelmatig in staat meer vlees te verstrekken dat de to taal toewijzin gen en consumentenbonnen toelieten. Het was duidelijk, dat gewerkt werd met vlees afkomstig van clandestiene slachtingen, doch het merkwaardige was, dat ook dit vlees de blauwe goedkeuringstsempels droeg. De po litie is er dezer dagen achter geko men, dat een driemanschap in de loop der laatste jaren een onbeperkt aantal runderen clandestien heeft ge slacht, het vlees van blauwe goed keuringsstempels voorzag met een in het gemeentelijk slachthuis ge stolen stempel, waarna dit vlees zijn weg vond naar de Zwolse slagers. Na een uitgebreid onderzoek, dat veertien dagen duurde, konden ter beschikking van de justitie worden gesteld en ingesloten de erkende vee handelaar W. J. N„ die dit „bedrijf" financierde en aan de slachtingen deel nam, de loonslager B. B„ die in de bezettingstijd 'het stempel, stempel- kussen en inkt uit het abattoir stal. en de veehouder S„ die zijn varkens stal voor het slachten beschikbaar stelde. Voorts werd tegen dertien Zwolse slagers, die dit ongekeurde, gestem pelde vlees kochten, proces-verbaal opgemaakt. Het vlees werd uitsluitend aan sla- gers verkocht voor 3.per kg. Het kleine vleesrantsoen maakte het sla- gersbedrijf niet lonend en öm het bonnen tekort, weg te werken en de omzet op te voeren werd een dank baar gebruik gemaakt van de gele genheid ongekeurd, gestempeld vlees te kopen. „Tijd". PATER OSCAR CREMERS O.F.M. BENOEMD TOT PREFECT VAN NIEUWE APOSTOLISCHE PREFECTUUR HOLLANDIA. Bij decreet van de H. Congregatie De Propaganda Fide is de naam van het Apostolisch Vicariaat van Neder lands Nieuw Guinea veranderd in Apostolisch Vicariaat van Amboina. Verder is opgericht de Apostolische Prefecteuur van Hollandia. Deze pre fectuur wordt losgemaakt van het Apostolisch Vicariaat van Amboina (vroeger dus van Nederlands Nieuw- Guinea) en is toevertrouwd aan de orde der Minderbroeders-Francisca nen. Tot Apostolisch Prefect van Hol landia is met ingang van 3 Juni 1949 benoemd de hoogeerwaarde pater Oscar Cremers O.F.M. WEINIG VRAAG NAAR s BRIKETTEN. De bruinkoolontginning „Energie" te Brunssum heeft de fabricatie van briketten stopgezet wegens gebrek aan afzetmogelijkheden. Enkele maanden geleden werd met deze fa bricatie begonnen, doch al spoedig bleek, dat er te weinig belangstel ling voor dit product bestond. De technische installaties zullen ver kocht worden. In het najaar zal met de gewone ontginning worden door gegaan. Men is er van overtuigd, dat voor ruwe bruinkool wel een afzet gebied, zowel in binnen- als in bui tenland, gevonden zal worden. „Trouw". LUCHTKASTELEN IN PLAATS VAN WONINGEN. Directeur-fantast in arrest. De politie te Rotterdam heeft de 25-jarige „directeur" J. M. W. F. van èen stichting voor het bouwen van eigen woningen gearresteerd op verdenking, dat hij middels fantasti sche verhalen en grootdoenerij ver scheidene personen geld afhandig heeft gemaakt. Ongeveer 84.000 gul den, door de deelnemers aan de stich ting gestort, moet verdwenen zijn. D. formeerde enige commanditaire en naamloze vennootschappen „in op richting", waarvan hij zelf directeur werd. Deze vennootschappen richt ten op haar beurt weer de „Ned. Stichting tot Bevordering van het Eigen Huis" genaamd, op. Reeds voordat dit was geschied hield ,D. in de zomer van 1947 persconferenties en een bijeenkomst in het beursge bouw te Rotterdam, waar hij zijn ideeën propageerde, daarbij verzwij gend. dat de stichting nog moest worden opgericht. Met tekeningen en schetsen wist hij ongeveer tach tig mensen te bewegen geld te stor ten, aanvankelijk ƒ25 voor lidmaat schap en 2.50 voor aktekosten, maar later grotere bedragen voor de aankoop van grond. Er werden bij eenkomsten belegd om met de gega digden over de inrichting van het te bouwen huis en de plaats van vesti ging te spreken. Van bouwen is^ech- ter nooit iets gekomen. Inmiddels is het geld verdwenen. Terwijl de belastingdienst op het punt stond zijn kantoorinboedel te verkopen, was D. bezig met een „ob ject" voor Suriname voor de bouw van 160 huizen. Hij vroeg zelfs in lichtingen aan de K.L.M. voor eer overtocht in Juli a.s. Daar zijn oude personeel was weggelopen, omdat het niet betaald werd, riep hij sollicitan ten op, waarbij hij mededeelde, dat speciaal zou worden gelet op „het geen hinder hebben van luchtziekte". VOORZITTER VAN „PARTICULIER INITIATIEF" IN VRIJHEID. De Officier van Justitie bij de Rot terdamse rechtbank, mr. baron Dedem, heeft twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan zeven maan den voorwaardelijk, geëist tegen de 26-jarige „chief-president" van de vereniging „Particulier Initiatief tot het doen van Charitatieve Werken", R. Th. F. L. uit Maastricht. De ver dediger van verdachte, mr. A. van Rossum, vroeg vrijspraak en onmid dellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De rechtbank, welke op 23 Juni uitspraak zal doen, heeft dit ver zoek ingewilligd. L. is ten laste gelegd, dat hij in 1947 en het daarop volgende jaar in Rotterdam en elders in Nederljand drie mensen, onder wie een arts, een notaris en een étaleur, onder valse voorwendsels heeft bewogen tot af gifte van bedragen, resp. 14.822, ƒ10.309 en 1485 groot. De behan deling van deae zaak, die op Donder dag 2 Juni voor het eerst voorkwam, WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te tien uur). Aanhoudend vrij koel. Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Aanhoudend tamelijk koel weer. RIJNSBURG DE VERGIFTIGING. Naar wij nader' vernemen zijn de vergiftigingsverschijnselen niet van ernstige aard. Gevaarlijke gevallen zyn er niet onder. De oorzaak ligt, zoals bekend, in het eten van worst fabrieksworst, bij verschillende slagers gekocht. Het onderzoek is nog gaande. De burgemeester wilde ons omtrent deze zaak niet inlieten met geen enkel woord. is gisteren voortgezet met het ver hoor van nog vijf getuigen. De aanklager eiste tijdens zijn re quisitoir behalve gevangenisstraf, dat verdachte onder toezicht zou worden gesteld van de reclassering en van een psychiater. De verdediger motiveerde zijn verzoek om onmid dellijke in vrijheidstelling met de me ning, dat zijn cliënt zich niet heeft willen bevoordelen, maar slechts so ciaal werk heeft willen doen. DR. BEEL CONTRA DE WAARHEID Dr. L. J. M. Beel zal wegens het artikel Geruchten over dr. Beel in De Waarheid van Zaterdag 11 Juni bij de Officier van Justitie een aan klacht indienen. In het bedoelde artikel werd ver band gplegd tussen het aftreden van dr. Beel als H.V.K. en het ontslag van de burgemeester van Den Haag. Er werd in verhaald, althans gesug gereerd, dat de heer Beel indertijd de benoeming van de heer Visser zou hebben doorgezet; dat hij in een soort dwangpositie zou hebben verkeerd omdat bekend was, dat hij in de oor log vriendschappelijke relaties had onderhouden met Mussert, enzo voort HET ZONDAGSRIJVERBOD De K-N.A.C. deelt mede, dat de Mi nister van Verkeer en Waterstaat heeft toegezegd, dat het Zondagsrij verbod niet langer zal worden ge handhaafd dan strikt noodzakelijk is. De motorbrandstofpositie is tot dus ver nog niet zodanig dat tot ophef fing van het verbod kan worden overgegaan. Aetherklanken WOENSDAG. HIRVERSUM I. 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Oct. Gymn.; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gr.pl.; 10.00 „Moe der en kind 10.20 Onze keuken; 1035 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Populair non-stop; 12.00 Miller-sex- tet; 12.30 Land- en tuinbouwnieuws; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13 20 „Vincentino"; 13-50 The Mills Bro thers; 14.00 Gesproken portretten; 15.00 De Regenboog; 15.30 Waar zwerven wij? 16.00 Het orkest van de week; 16.15 Voor de kleuters; 16.30 Vragen staat vrij! 16.55 Zo de ouden zongen, piepen de jongen; 17.15 Pro menade-orkest; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19.15 Blaaskwartet; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.10 Holland-Festival; 21.05 Malan- do; 21.30 Verkiezingsuitslagen; 22.45 Er zijn maar weinig.23.00 Nieuws; 23-15 Verkiezingsuitslagen. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Te deum lauda- mus; 7.45 Een Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Muziek bij het werk; 9.00 Bij onze jonge zieken; 9.35 Con cert door het Londens Philharmonisch Orkest; 11.00 Bondsdag Chr. Geref. Knapen verenigingen in Nederland; 12.00 Giaconda ensemble; 12.30 Land en tuinbouwnieuws; 12.33 N.C.R.V- koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole Orkest; 14.40 „Even onder ons". 15.00 Concert door het Concertgebouwor kest; 15.45 „Alma Musica"; 16.15 Voor de jeugd; 18.00 Onze Nederlandse ko ren en korpsen: 18.30 Orgelconcert; 19.00 Nieuws; 19.15 Het nieuws ujt Indonesië; 19.30 Vacantie voorpret; 19.45 Pianoduo; 20-00 Nieuws; 20.15 Uitslagen vr i de gemeenteraadsver kiezingen; 21.45 Holland-Festival; 22.25 Viool en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert; 23.30 „Als de nacht valt. DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 40) „Als de snor vari Carter zeker," vroeg Rawson spottend. „Dit is geen kleinigheid, Rawson", riep de agent verontwaardigdheid. „Ik zou volgens recht 'n klacht te gen je moeten indienen bij het hoofd bureau, omdat jij een hele nederzet ting er van door hebt laten trekken en mijn hele winterhandel vernield hebt Misschien doe ik dat ook nog. Carter en ik hebben al ons best ge daan, om die krankzinnige tocht te verhinderen. Ik heb tegen hen gere deneerd als een senaatslid., het he le complot tegen hen uitgelegd, maar ze wilden me niet geloven. De constabel heeft ben gewezen op het artikel over kou beneden 'vijf en veertig graden, maar ze wisten alle maal, dat hij nog pas een nieuwe ling is; sommigen zijn achter zijn rug om er van door gegaan en toen moes' hij de rest ook wel laten gaan Maar, als jij hier geweest was, dan had jij hen hier kunnen houden, tot ze de waarheid van het bericht onderzocht hadden. Als er immers ooit goud in Old Gold te vinden was geweest zou het allang gevonden zijn. Naar jou zouden ze wel geluisterd hebben. Waar heb je al die tijd gezeten? Win ter vacantie genomen, of op eigen houtje aan het goudzoeken geweest?" Rawson stond op en ging naar de deur van zyn geïmproviseerde zie kenhuis „Kom even, hierheen, Briscoe" zei hij rustig, dan tref je oude kennis sen". De agent keek verbaasd, aar zelde even op de drempel en ging daarop met snelle schreden naar bin nen. „Juffrouw Kirkland!" riep hij uit bij het zien van het meisje, dat zijn medereizigster op de Getawal geweest was. „En de dokter! Wat ben ik blij, u weer gezond en wel terug te zien" „Bent u hier gekomen om onze moedige redder te bedanken?" vroeg Louise stralend, haar hand in zijn ijlings toegestoken hand leggend. De sergeantleidde haar van dit onbewust indiscrete voorstel af door haastig te zeggen: „En op die brits daar zie je een vakgenoot van je, uitgeput van een sledetocht uit Koning Midas Kirkland, een beetje Back of Beyond, die echter zijn best doet, gauw beter te worden, nu hy weer met zyn verwanten verenigd is En daar ligt ,Rook ik weet niet wat, een beste Indiaan, die eigenlyk bij zijn broeders aan de Peel thuis hoort Nee, Briscoe, ik heb geen winterva- cantie gehouden Verre van dat." Daar het voor de zieken tijd was om te gaan slapen, keerden doktei Kirkland en Louise met Rawson en zijn bezoeker naar de grote woon kamer terug. Briscoe scheen op het gezicht van die ziekenkamer al zijn aanklachten vergeten. Hij scheen niet meer te denken aan de uittocht der kampbewoners en verviel plot seling in een overdreven belangstel lende houding, zoals hij die steeds in tegenwoordigheid van aardige meis jes aannam, wat de afkeer van de rondborstige sergeant altijd wekte. „Ik moet mijn excuus maken voor mijn verschijning, juffrouw Kirkland Gewoonlijk kleed ik me behoorlijk voor het diner. Ik kan beschaafde vormen zo moeilijk laten varen, zelf niet in de meest onbehouwen om standigheden. Als ik geweten had, dat deze aangename ontmoeting me te Wachten stond, zou ik zeker in avondcostuum hier zijn gekomen. Maar Carter heeft er zelfs niet op gezinspeeld, dat u de post vereerde met uw aanwezigheid. Het is dus aan hem le wijten." Louise keek naar haar eigen ja pon, de enige; die ze nog had weten te redden. Haar bontkleren had ze wegens de warmte in huis natuurlijk afgelegd. -Briscoe zag het veelzeggen de glimlachje niet, dat ze de ser geant toewierp en bleef doorgaan met haar en haar vader allerlei hof felijke vragen te stellen over wat ze ondervonden hadden in het achter land. „De hemel zij dank, dat u het lot bespaard is gebleven, dat naar ik vreesde, u dreigde," zei hij opgetogen na het relaas hunner wederwaardig heden vernomen te hebben. „Ik kan mijn vriend Rawson alles vergeven, omdat hij u nog net op het nippertje gered heeft. Er zijn in deze sombere wereld te weinig vrouwen, zo mooi en aanvallig als juffrouw Kirkland. Maar, wat ik niet goed snap is dit. Hoe wist Rawson, dat u in de wilder nis zo veel te lijden hadt? Was dat maar een gissing van je. Vijftig gra den onder Nul. of heeft soms het spreekwoordelijke vogeltje. „De voorzienigheid heeft er onge twijfeld de hand in gehad," viel de sergeant hem in de rede. op zyn beurt onwillekeurig naar Louise kij kend. Hij dacht aan de wonderlijke samenloop der gebeurtenissen, maar hij had niet veel zin, de agent nu reeds op de hoogte te brengen van de ongeidentificeerde brief, hem in dat zakdoekje overgebracht. Ook Briscoe wendde zich tot het meisje. „A$n een der kreken buiten het dorp woont een bijzondere fijne vrouw, die wel verheugd zal zijn over u terugkeer. Ze heeft zich erg ongerust over u gemaakt. Ik bedoel mevrouw Farrar die u bij uw landing hier hebt ontmoet. Ik moet haar gauw bericht sturen". „Ik heb een 'heel prettige herinne ring aan haar, antwoordde het meis je vriendelijk, „maar ik...." „Rawson viel haar in de rede. Zeg Briscoe, is Grace niet meegetrokken in de uittocht naar Old Gold?" „Waarschijnlijk niet," antwoordde de agent met een uitdagend lachje. Ze wist wel tot wie ze zich om ver standige raad moest wenden. Ze heeft het plan van de oude foby terstond doorzien, nadat ik het haar voorge houden ha<^ dan altijd." „Weet je zeker, dat ze niet gegaan is?" hield de sergeant vol. Briscoe keek Louise glimlachend aan. „Je moet het Vijftig graden on der Nul niet al te kwalijk nemen, juffrouw Kirkland. Hij koestert blijkbaar nog steeds hopeloze ver wachtingen ten opzichte van onze in nemendste weduwe". En zich tot de sergeant wendend, vervolgde hij: „Op datapunt behoef je geen zorg te heb ben, Rawson. Ik heb Grace vanmid dag nog bij de slitsing van de Bis cuit gezien en ze had niet de min ste neiging om hier vandaan te trek ken. Je zult echter moeten erkennen dat ze wel belang zal stellen in je reddingspogingen en in je overheer lijke succes," Hij maakte een buiging naar het meisje. „Ik zal er wel voor zorgen." „Dat is toch niets voor Grace", was alles wat Rawson antwoordde, 8och hij waagde het niet, Louise aan tc zien. „Ik begrijp, dat jullie vanavond doodop bent en ga dus maar gauw" De bezoeker stond op en trok zijn kostbare pelsjas aan. „We zullen die vervelende geschiedenis van Old Gold morgen wel verder afwerken, Rawson, als je daarin toestemt. Er moet iets tegen gedaan worden, wan', het is bedrog, daar ben ik zeker van" Niemand drong bij hem aan dat hij blijven zou en hij vertrok nadat de sergeant hem gegroet had met: „Nou tot morgen dan maar!" „Briscoce had ten minste in één punt gelijk", zei Rawson met een vermoeid lachje, „we zullen allemaal wel doodaf zijn en er liggen warme dekens te wachten. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2