S)e£eidóe0oti4ont Twee vliegtuig ongelukken Nieuwe taak voor Molotof? Geen vorderingen te Parijs Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 7 JUNI 1949 40ste JAARGANG No. 11712 Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20S26, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mild., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De persoonlijkheid in het onpersoonlijke IN een beschouwing over de grootse bijeenkomst van de katholieke jon geren in de Utrechtse Jaarbeurs in „De Linie" deelt de zeereerw. heer Henri de Greeve mede, dat het ini tiatief yoor die bijeenkomst was uit gegaan van enige jonge middenstan ders uit Leiden. En hij schrijft dan verder: „De eigenlijke initiatiefnemers werden de bescheiden mannen op de achtergrond. Toen ik in Utrecht naar de bijeenkomst ging, zag ik deze heren tussen de menigte lopen alsof zij part noch deel hadden aan dat glorieuze ogenblik. Uit deze act van ik zou willen zeggen nederigheid en voorbeeldige be scheidenheid móest iets goeds ge boren worden." Deze Leidse initiatiefnemers, wier namen ons niet bekend zijn, hebben door die nederigheid en bescheiden heid ons gegeven een stralend voor beeld van katholieke actie! Dat behoort in alle katholieke actie tot het wezenlijke en karakteristieke en dat is in alle katholieke actie een noodzakelijke voorwaarde voor haar vruchtbaarheid: dat men niet zich zelf zoekt, en zichzelf kan stellen op de achtergrond der feiten, terwijl men zelf die feiten heeft tot stand gebracht of althans bij de verwerke- ling ervan een invloedrijk persoon lijk aandeel heeft gehad. En onder katholieke actie bedoelen wij hier alle actie voor het waarach tig algemeen belang, voor, wat ge noemd wordt: de 'goede zaak voor, wat wij willen noemen: de erkenning van Christus en de beleving van het Christendom. De maatschappij heeft in deze tijd vóór alles nodig: personen, d.w.z. per soonlijkheden: mensen met eigen overtuiging, die welbewust en door dacht uit die overtuiging consequen ties trekken voor de practijk van hun dagelijks leven. Massa-demonstraties b.v. hebben voor ons alléén dan waarde, als die massa wordt gevormd door indivi duen, door persoonlijkheden, die ieder voor zich die demonstratie dra den door hun eigen overtuiging. Massificatie, waarbij de persoon lijkheid ten onder ga^t of in het ge drang komt, is een ontaarding van de menselijke waarde, welke inhaerent is aan elk totalitair stelsel, maar wel ke óók de democratie tot een ont goocheling kan maken. Eerbiediging van de vrije menselij ke persoonlijkheid, van diens overtui ging, van diens geweten,moet vóór op staan bij alle menselijke activi teit, elke concrete menselijke actie. Dit' is een zedelijke norm, welke wij zowel voor onze eigen private handelingen moeten aanleggen als voor elke relatie met ieder van onze medemensen. En toch moeten wij als wij chris telijke actie willen voeren onze persoonlijkheid weten naar achteren te schuiven, weten te vergeten, we ten te negeren. Dat is de negatie van de christe lijke liefde! De negatie van de liefde, 'die Sint Paulus in zijn door God geïnspi reerde Brief aan de Korintiërs be zingt, als hij zegt, dat de liefde „zich- zelve niet zoekt", „alles verdraagt". De negatie van de liefde, die de priester-dichter Guido Gezelle in ver rukking brengt, als hij in zijn ge dicht ..Blijdschap" jubelt, dat hij „duizend levens wou voor God en lederen mensche laten en, zelfverge- ten, lachend sterven zou". Dat verloochenen van eigen per soon is juist de sublieme ver volmaking van de persoonlijkheid En zonder die verloochening van zichzelf is christelijke actie op welk terrein dan ook charitatief, econo misch, sociaal, politiek klatergoud. Mét die verloochening is zij „van adel en christelijke stam". Wij hebben deze gedachten willen neerschrijven naar aanleiding van bovenstaand citaat uit een artikel in „De Linie". Vijf jaar geleden .INVASIE IN FRANKRIJK HERDACHT. In Frankrijk zijn Eerste Pinkster dag verschillende plechtigheden ge houden ter herdenking van de geal lieerde soldaten, die vijfjaar geleden bij de invasie in Normanië het leven lieten. Bijna overal had men de her denking een dag vervroegd, ten ein de deze met, Eerste Pinksterdag te doen samenvallen. Veldmaarschalk Montgommery nam deel aan de plechtigheden in Creully, Arromanches. Bayeux en Herman- ville, alle plaatsen in het gebied, waar de Britten in 1944 opereerden. In het Normandische dorpje Her man vil Ie verklaarde Montgommery, dat Engeland, in geval van een nieu we oorlog, weer aan de zijde van Frankrijk zou staan. De „bevrijding" van de Chinezen TEN diplomaat uit Oost-Europa heeft verklaard, dat de Russische vice-premier Molotof belast zou worden met de uitvoering van de Russische politiek in China en het Verre Oosten. Als gevolg hiervan Wbrdt er een spoedige wijziging ver wacht in Ruslands houding van di plomatieke gereserveerdheid jegens de Chinese communisten. Aan Mo lotof zou de taak zijn opgedragen, om de politiek van Rusland in China vorm te geven en ten uitvoer te leggen. Rusland zou hierbij de rol van de grote broer spelen. In feite zou deze actie kunnen be tekenen, dat het Kremlin een poli tiek gaat inleiden, waarbij aan de Chinese communisten, op politiek en economisch gebied, alle mogelijke hulp wordt geboden, teneinde er ze ker van te zijn, dat de communisten de enorme taak, die hun te wachten staat, tot een succes zullen maken. Ook het feit dat er over deze benoe ming geen berichten door het Krem lin worden verspreid, behoeft geen verbazing te wekken, daar de Russi sche regering benoemingen van deze aard dikwijls geheim houdt. Ameri kaanse en Franse regeringskringen hebben echter verklaard, dat hun inlichtingen uit Moskou er op wij zen, dat Molotof inderdaad een op dracht heeft ontvangen, die met de genoemde overeenkomt. Het officiële communistische „Dag blad der Bevrijding" meldt, dat de gehele provincie Kiangsoe thans „be vrijd" is, nu de eilanden Tsoengming en Hwangsja in de mond van de Jangtse Kiang zijn ingenomen. Het garnizoen, dat 30.000 man telde, heeft zich zonder strijd overgegeven. „RUSTIGE" ZUIVERING IN RUSLAND! Volgens een bericht in de „New York Times" uit Parijs zijn minstens 300.000 leden uit de communistische partij gestoten bij een „rustige" zui vering, die in de Sowjet-Unie plaats heeft. „Verscheidene belangrijke leiders der partij-hiërarchie zijn in stilte ver dwenen", aldus het bericht. „Tot hen behoren N. A. Voznesensky, voorma lid lid van het Politbureau, A. A. Koeznetsof, secretaris van het cen traal comité; P. S. Popkof, lid van het presidium van de opperste Sowjet; Yoeri A. Zjdanof, zoon van de over leden leider, van het Politbureau, en I. T. Golyakof, voormalig president van het Sowjetrussisch opperge- rechtshof". De zuivering was van wijde om vang en ernstig, maar kan niet wor den vergeleken met die welke de structuur van de Sowjet-Unie in de dertiger jaren heeft gewijzigd, aldus het bericht. Vliegtuig met 81 personen neer gestort Een transportvliegtuig C 45 van de maatschappij „Strato" is met 81 per sonen aan boord in de Caraibische Zee bij Porto Rico neergestort. De kustwacht heeft 22 overlevenden op een nabijgelegen eiland waargeno men. Het toestel, dat van San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, op weg was naar Miami, had 58 volwassenen en 18 kinderen als passagiers aan boord, vermoedelijk grotendeels bewoners van Porto Rico. De bemanning be stond uit 6 personen. Kotters van de kustwacht en vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn met de reddingswerkzaamheden begonnen. Naar verluidt stortte het toestel om 6.25 uur 15 kilometer ten Westen van San Joan neer. De overlev'enden werden waargenomen op een eiland bij kaap Salinas. Grieks vliegtuig verongelukt TWEE-EN-TWINTIG DODEN. Een Dakota-vliegtuig van de Griek se luchtvaartmaatschappij „T.A.E.", dat een bemanning van vier koppen aan boord had een 18 passagiers ver voerde, is gisteravond in het ten Noord-oosten van Athene gelegen Ma- lakassa-gebied neergestort, waarbij het toesteLvlam vatte. Reddingsploe gen waren niet in staat het in lichte laaie staande wrak te naderen. Het verongelukte toestel was uit Kavalla, in Oost-Macedonië, vertrok ken. Het was op weg naar Athene. Functionarissen van de luchtvaart maatschappij „T.A.E.55 achten het mogelijk, dat sabotage de oorzaak van de ramp is. A.F.P. meldt nog, dat alle 22 inzit tenden van het vliegtuig die de Griekse nationaliteit bezaten om het leven zijn gekomen. De reddings ploegen zijn erin geslaagd de lijken van de slachtoffers die geïdentifi ceerd zijnte bergen. WEDEROM AANVAL OP MAGELANG. Voor de eerste maal sedert 7 Mei werd Magelang in de nacht van 1 Juni aangevallen door een bende, die de plaats van het Westen uit gena derd was. Er volgde een vuurgevecht, had een half uur duurde, waarna de bende aftrok. Tsjechische geestelijkheid onder controle Het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de posterijen opgedragen alle corres pondentie voor mgr. Beran, aarts bisschop van Praag, in beslag te ne men en te censureren. De brieven van alle kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders zullen worden ge controleerd. De bewegingen, verga deringen en telefoongesprekken van vooraanstaande geestelijken worden reeds nagegaan en afgeluisterd. Vele pastoors zijn gedwongen „medebe woners" op him pastorie op te ne men. Deze communistische agenten hebben tot taak na te gaan door wie de pastorieën worden bezocht, aldus het K.N.P. Twee jaar E.R.P. hulp HULDE AAN MARSHALL. De ambassadeurs of vertegen woordigers te Washington van de zestien landen, die bij het plan- Marshall zijn aangesloten, hebben George Marshall Zondag een groot diner aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat Marshall twee jaar geleden de bekende rede in de Har- vard-universiteit hield, waarin hij het Europese herstelprogramma (E.R.P.) aankondigde. President Truman en Paul Hoffman, hoofd van de Marshall-administratie, zaten eveneens aan. Gesloten deuren bleken ook niet te helpen 'T'IJDENS de Pinksterdagen zijn de Grote Vier te Parijs voortgegaan mei het houden van hun bespre kingen achter gesloten deuren. Het schijnt evenwel, dat geen enkel re sultaat is bereikt en vandaag zullen de ministers weer hun openbare be sprekingen hervatten. Volgens Reuter's diplomatieke me dewerker werd de genomen beslis sing der vier ministers van buiten landse zaken, om vandaag in open bare zitting bijeen te komen door waarnemers ter conferentie als een slecht voorteken beschouwd. Men verwacht, dat vandaag wel blijken zal, dat het niet mogelijk was aanknopingspunten te vinden in de gedetailleerde voorstellen, dié minis ter Wisjinski Zaterdag jl. met be trekking tot het stadsbestuur van Berlijn neeft ingediend en de oplos sing, welke zijn collega Acheson daarvoor namens de drie Westelijke mogendheden heeft voorgesteld. Het verluidt, dat de voorstellen van Wisjinski betreffende de controleren de bevoegdheden, die aan een nieuwe geallieerde „Kommandantura" over Berlijn zouden moeten worden voor behouden. Geheel volgens hetzelfde principe zijn opgesteld als de door hem bij het begin van de conferen tie voorgestelde oplossingen voor het in ere herstellen van een geal lieerde controle-raad voor geheel Duitsland. Het is mogelijk dat minister Ache son uit naam van alle drie Westelijke delegaties zal verzoeken de zitting van de Raad van Ministers der Grote Vier te verdagen, tenzij zich deze week nieuwe vooruitzichten op het bereiken van een overeenkomst ope nen, aldus menen waarnemers te Pa rijs. GEEN OVEREENSTEMMING OVER DE BESTEDING. Naar uit bevoegde bron wordt vernomen, is de consultatieve raad van de organisatie voor europese economische samenwerking, die Vrijdag en Zaterdag te Parijs bijeen is geweest, er niet in geslaagd over eenstemming te bereiken ten aan zien van de regeling van het inter- Europese betalingsverkeer in het tweede jaar van het plan-Marshall. Zoals bekend is, bestaat er een diepgaand meningsverschil tussen de voorzitter van de raad. de Belgische minister-president Spaak, die wenst, dat de Marshall-landen het recht hebben de door andere Europese landen krachtens het inter-Europese betalingsstelsel verstrekte credieten te besteden, waar zij willen, irret in begrip van het dollargebied. en de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, die van oordeel is, dat dit zou betekenen, dat sommige landen, die er b.v. minder gunstig voorstaan dan België, verliezen zou den lijden aan dollars en goud. Aan de commissie voor de beta lingen van de O.E.E.S. is thans ver zocht het probleem opnieuw te be studeren. Barcelona is Zaterdagochtend op geschrikt door acht luide ontploffin gen in de nabijheid van het Pedral- bes-paleis, waar generaal Franco ver blijft. Tot dusver is geen verklaring voor de ontploffingen gegeven. De autori teiten verklaarden, dat zij piet van bommen afkomstig waren. (Vrijdag was reeds een bom in de kathedraal te Barcelona ontploft, toen de echtgenote en een dochter van Franco aanwezig waren). „Gold rush' in Zuid-Afrika Na het bericht van de buitenge woon rijke goudvondst in de Oranje Vrijstaat, belegerde het publiek Za terdag de effectenbeurs en de kanto ren der effectenmakelaars te Johan nesburg. De koers van aandelen Free State Gold Areas, op wier boerderij „Erfdeel" de vondst gedaan was, ste gen van 36 tot 43 shilling. Vrijdag ochtend brachten zij nog slechts iets meer dan 15 sh. op. Aandelen van maatschappijen in de Vrijstaat in het algemeen zijn eveneens snel geste gen. Op Zaterdag is de effectenbeurs te Johannesburg niet voor officiële transacties geopend, maar de effec tenmakelaars hadden zich er al mee verzoend, dat het ditmaal een zwaar weekend voor hen zou worden. Zakenlieden en zij, die opties wil len verkrijgen, lieten geen tijd ver loren gaan in de „Gold Rush" en zij onderhandelden Zaterdag met boeren en andere eigenaars in het dorp Hen- neman, dat op vijf mijlen van de boerderij gelegen is. Deze boerderij is het eigendom van een rijke boer, die zich uit het bedrijfv heeft terug getrokken. Hij erfde de boerderij van zijn vader en gaf haar daarom de naam „Erfdeel". De leiding be rust thans i*eeds zes jaar bij zijn zoon. INCIDENTEN TE JERUZALEM. Te Jeruzalem zijn heftige inciden ten veroorzaakt door ultra orthodoxe Israëlische elementen die de strenge naleving van de Sabbatwetten ge handhaafd willen zien. Er werden tal rijke personen gewond en de politie moest verscheidene schoten in de lucht lossen om de orde te herstellen. Deze godsdienstoorlog in het klein wordt reeds sedert enige tijd te Je ruzalem door genoemde orthodoxen gevoerd, die het vooral gemunt heb been op café's, die op de Sabbat open blijven of zelfs op personen die in hun ogen de Sabbat schenden, door op straat te roken. Het volledig aanwezige hoge ge rechtshof van Australië heeft met al gemene stemmen vastgesteld, dat de benzinedistributie van de regering „ongeldig" is. Na de oorlog is het benzinerantsoen in Australië verschillende keren ver laagd. De kwestie van de geldigheid der distributie werd bij het hof aanhan gig gemaakt door een garage-eigenaar te Queensland. De regering overweegt thans in sa menwerking met de benzinestations der maatschappijen een officieus distributiestelsel te beginnen. De controle op de import van benzine in Australië wordt door het besluit van het hof niet beïnvloed. Het hof heeft overwogen, dat de in de oorlog uitgeoefende buitengewone bevoegd heid der federale regering verval len is. Volgens een regeringswoordvoer- i der stelt de beslissing van het hof eveneens de geldigheid der boter- en theedistributie op losse schroeven. Dr. Beel uit Indië terug. Om even over drieën Zaterdag middag landde op Schphol de K.L.M. Constellation „Holland" met aan boord de oud Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon, dr. L. J. Beel. Een groot aantal journalisten omringde dr. Beel, toen hij in gezelschap van zijn vrouw en dochters in de aan- komstloods de douaneformaliteiten vervulde. „Toekomstplannen?", zei dr. Beel lachend, „die heb ik niet. Ik ga eerst met vacantie!" Te zijner begroeting waren op het vliegveld aanwezig de ministers dr. Drees, mr. Schokking, mr. van Maarseveen en mr. van Schaik, alsmede prof. Romme, de se cretaris-generaal van buitenlandse zaken dr. H. N. Boon. jhr. mr. H. L. van de Wyck, vertegenwoordigend de chef van de generale staf, de se- crtaris van Staat voor de buitenland se veiligheid in Indonesië, kol. Su- riasantosso en de heer Tjio Tan Tjon, adviseur, voor Chinese zaken bij het kabinet. Zondag werd in Santiago een per soon gedood en ongeveer 20 perso nen gewond, toen de politie het vuur opende om betogers te verdrijven, die een bijeenkomst hielden, welke door de autoriteiten verboden was. De pre sident van Chili, Gonzalez, verklaar de, dat de communisten achter het incident zaten. Volgens de politie is één agent om het leven gekomen en ligt een andere agent op sterven. Vier agenten wer den zwaar gewond. 15 Burgers zou den gewond zijn, van wie 6 ernstig. Een aantal personen, waaronder drie leden van het parlement, werden ge arresteerd. GROTE BRAND TE BUENOS AIRES Bij een brand, die reeds 12 uren woedt in de gebouwen van de „Manu- factura Algodohera Argentina", de grootste katoenfabrijek van Argenti nië, zijn drie personSn om het leven gekomen en 20 gewond. Nagenoeg de gehele brandweer van Buenos Aires is met alle materiaal uitgerukt om over een. oppervlakte van 10.000 vier kante meter de strijd tegen het on heil aan te binden. De schade wordt op meer dan 50 millioen peso's ge raamd en men vreest, dat het vuur nog verscheidene dagen zal woeden. Radio-rede prinses Wilhelmina Ten vervolge van haar Paasbood- schap zal H.K.H. prinses Wilhelmina op Donderdag 9 Juni des avonds half acht over beide zenders een toespraak houden ter gelegenheid van de Pinkstertijd. Dezf rede zal worden gevolgd door een vertaling in het Hebreeuws. De wereldomroep zal de rede uitzenden in het Neder lands, Engels, Frans en Hebreeuws. H.K.H. zal de rede persoonlijk uit spreken in het Nederlands, Engels en Frans. COMMUNISTISCHE INVASIE IN ZUID-KOREA. Bijna 1000 communisten uit Noord- Korea, dat door de Sowjet-Unie bezet was, totdat de Sowjets in December het terugtrekken van hun troepen be kend maakten, zijn het door de Ame rikanen bezette Zuid-Korea binnen gedrongen, aldus een bekendmaking van de Zuid-Koreaanse stafchef, bri gade-generaal Tsjei Byoeng Doek. Volgens generaal Tsjei zijn 100 zij ner manschappen sinds de invasie, die 21 Mei begon, gedood of gewond en ongeveer 40 aanvallers gedood. 130 Kilometer ten Noord-Westen van Seoel kwamen zij het schiereiland Ongdjin binnen. De "verdedigingspos- ten langs de 38ste breedtegraad, die het door de communisten beheerste Noorden van het Zuiden scheidt, wa ren gealarmeerd. Volgens Zuidelijke kringen zouden de invallers desge wenst het gehele schiereiland kunnen bezetten, daar de Zuidelijken alleen over het water er toegang toe heb ben. De V. S. zijn bezig hun troepen uit het Zuiden terug te trekken en hopen hiermee eind Juli klaar te zijn, op een militaire adviesgroep van 500 leden na. RELLETJES TE CALCUTTA, De polite te Calcutta heeft Zondag het vuur geopend op een menigte, die een verkiezingsbijeenkomst van de Congrespartij uiteendreef, door deze met brandbommen te bestoken. Een persoon werd gedood en 25 an deren gewond. De menigte stak een meubel-winkel in brand en 2 bussen. Onder de gewonden, die hun verwon dingen hoofdzakelijk door het ont ploffen der brandbommen opliepen, bevinden zich vooraanstaande figu ren uit de Congrespartij. DR L. J. BEEL IN NEDERLAND TERUG Dr L. J. Beel is uit In donesië teruggekeerd op Schiphol. V.l.n.r. Dr. W. Drees, de minister president; minister mr J. v. Schaik; de secretaris van Staat voor de bui tenlandse veiligheid in Indonesië, ko lonel Suria Santosso, fninister mr J. H. van Maarseveen en dr L. J. Beel. EEN KLEURRIJKE VECHTPARTIJ TE MARSEILLE. Een politie-agent werd gedood en minstens 10 personen werden ernstig gewond tengevolge van het ingrijpen van de politie in een hevige twist tussen twee Senegalese soldaten en een gekleurde burger te Marseille. Toen namelijk een der soldaten door de politie werd gearresteerd, gaf een Senegalese sergeant alle aanwe zige kleurlingen, ongeveer 500 in ge tal, het sein de gearresteerde te be vrijden. Een gevecht ontstond; "de po- litie-auto wist te ontkomen en sloeg groot alarm, waarop uit alle delen van de stad 300 gewapende politie mannen en leden van de republikein se garde te hulp kwamen. Met ma chinegeweren en revolvers werd het gevecht tussen politie en demon stranten gevoerd. 30 Personen wer den gearresteerd, ongeveer 100 Sene galese soldaten ondervraagd. De or de -is hersteld. Het ongenoegen van de vacantie- gangers en de oproepen van de Brit se regering en vakverbondsleiders ten spijt, heeft het spoorwegpersoneel van Noordoost-Engeland op Pink ster-Zondag opnieuw gestaakt. Van de 981 man gingen slechts 106 aan het werk en de treinenloop voor de va- cantiegangers is ten zeerste belem merd geweest. Het locomotiefpersoneel heeft reeds drie Zondagen gestaakt als protest tegen de nieuwe dienstregeling, die het niet langer mogelijk maakt, dat het de nacht altijd thuis doorbrengt. 800 Man, die op de lijnen naar Wa les en Cornwall werken, hebben be sloten volgende Zondag eveneens in staking te gaan, en het depot Bristol, waar 1000 man personeel werkt, zal in de nabije toekomst een conferentie beleggen om de nieuwe dienstrege ling te bespreken. DE STROMBOLI WERKT. De Stromboliwas gisteravond in werking; brede, door wolken van stoom omhulde lavastromen, vloei den in de richting van de zee. Gistermiddag werd het geluid van ontploffingen vernomen, die in het in wendige van de vulkaan (die gelegen is- op het gelijknamige Noorde lijkste eiland van de groep der Lipa- rische eilanden) plaats vonden. £>e filmster Ingrid Bergman en haar Italiaanse productieleider Roberto Rossellini, die op Stramboli opnamen hebben gemaakt van een film, die de titel „Na de orkaan" zal krijgen, heb ben het eiland twee dagen geleden verlaten. Overigens is geen van de 500 bewo ners van Stromboli gevlucht, daar dé lavastroom de op het eiland gelegen dorpen niet bedreigt. £eti kaWieJltje.... „Het grote uur van het christelijk geweten heeft geslagen. In uw gewe ten is er geen plaats meer voor de kleinmoedigheid, de gemakzucht, de besluiteloosheid van hen, die in dit beslissende uur menen, twee heren te kunnen dienen. Paus Pius XII.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1