ONZE WEEK-PUZZLE Wimpxe Qxoie NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING UITTOCHT ZATERDAG 4 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Voor het examen nijverheidsonderwijs, eerste gedeel te akte NA slaagde te Den Haag mej. W. L. A. M. Marekx, alhier. Geboren: Gerarda Antonia d. van J. Goedhart en E. M. de Rijk; Annigje Aartje d. van J. Doeland en J. Plomp; Arie Pieter z. van J. Snel en E. Montagne; Wim z. van J. van Mameren en J. van Loenen; Corne lls z. van I. P. Keizer en A. J. van Winkel. Ondertrouwd: Theodorus Chr. Vreulink 30 j. en Helena Snatersen 21 j.; Willem J. de Ridder 33 j. en Johanna Bek 28 j.; Wilhelmus P. Pont 25 j. en Jannetje M. de Blan- Getrouwd: Cornells Idenburg 26 j. ken 25 j. en Alida Veltman 31 j.; Hendrik van der Linden 27 j. en Hilgiena J. Ab- binga 25 j.; Cornelis Icke 34 j. en Catharina J. van Donk 30 j.; Frans R. Boone 25 j. en Jacoba Dijk 22 j. BODEGRAVEN De eerste automarkt een succes Naast de beroemde kaasmarkt, die sedert een kwart eeuw Bodegravens goede naam en faam heeft verkon digd, heeft het gemeentebestuur gis termiddag de stoot gegeven tot het in leven roepen van een centrale Hollandse automarkt. Niet minder dan 100 wagens van de meest uiteenlopende merken en klassen van aanzienlijke tot onaan zienlijke typen, van zware tot lichte soorten, werden „aangevoerd". Hoewel van het zaken doen op een dergelijke markt ogenschijnlijk wei nig valt vast te stellen, verklaar den „insiders", dat er beslist veel handel is gedreven. Een lichte volkswagen vond het gezelschap van de deftige Mercedes Benz. een jeep dat van een Ford „su per de luxe" of van een Dodge „spe- caal de luxe", een Opeltje van de Morris, een Skoda van de Diamond. Dit uitgelezen gezelschap bracht op het anders Vrijdags zo rustige grote marktterein voor Bodegraven een ongekende bedrijvigheid, die om streeks vijf uur haar hoogtepunt be reikte. Dat deze eerste automarkt in de Rijnstreek in den lande reeds goede bekendheid geniet bleek wel duide lijk uit het feit, dat de auto's uit al le windstreken en provncies- waren gereden. De verste kwam uit Winschoten en verwierf daardoor een prijs. De eer ste auto kwam aan uit Gouda en kreeg eveneens een prijs. De vier tweede deelnemers kwamen uit Bre da, Zeist, Haarlem en Schoonhoven en zagen zich in het bezit gesteld van een in het vooruitzicht gestelde beloning. Het grootste aantal wagens werd ter markt gebracht door de heer J. Aengenent, inwoner van Bo degraven. De geschenken bestonden uit echte „natuurlijke" Bodegraafse producten, die door de gelukkigen gegrijpelijkerwijs ten zeerste weraen geapprecieerd. Hoewel de markt feitelijk reeds om 2 uur was aangevangen, werd ze om streeks 5 uur in het Beursgebouw of ficieel geopend. De heer C. K. Kars- sen. vice-voorzitter van de actieve markt-commissie, sprak hierbij het eerst, mede namens het gemeente bestuur. Er zal geheel naar de wen sen van de autohandel worden ge leid. De heer R. Moorselaar te Utecht sprak namens de vereniging auto handelaren en juichte dit initiatief toe. Dank werd die middag gebracht aan de heer J. Aengenent, die op zo'n voortreffelijke wijze de markt- commissie in haar streven en werken had gesteund. Het college van B. en W., de he ren mr. J. J. Croles, W. Boer en J. de Mars gaven door hun aanwezigheid en rondwandeling over de markt, aan het geheel een officieel karak ter. Pas tegen het invallen van de avondschemer, stierf de markt als een nachtkaars uit. Met deze eerste automarkt beleef de Bodegraven Vrijdag- een van zijn VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLEGTEN HORST NIEUWE RIJN 46, LEIDEN, TEL. 23001 twee hoogtijdagen, waarvan de vol gende Dinsdag a.s. zal plaats hebben bij de feestelijke voorjaarskaasmarkt, in tegenwoordigheid van de Commis saris der Koningin in Z.-H., mr. L. A. Kesper. BOSKOOP PersonaliaVoor het examen nij verheidsonderwijs, eerste gedeelte akte NA slaagde te Den Haag mej. A. M. Scholten, alhier. Geboren: Jan z. van A. van Twist en C. Hoogvliet: Helena Loui sa d. van W. J. van der Laan en M. J. Kolster; Helena Maria d. van C. A. Vermeulen en D. C. Verlaan; Ewout z. van D. L. Oudijk en P. Hofman; Gerrit z. van T. Bier en J. Ravensberg; Anke z. van A. G. de Ruijter en P. Bontenbal. Ondertrouwd: H. B. van Klaveren en J. M. C. Spruijt. Overleden: Pietje Slappendel, wed. van H. van Es, 86 j. HAZERSWOUDE (H. R.) TOREN-RESTAURATIE VAN HET „ZWAANTJE". Reeds lang moest de toren van de St. Michaëlskerk, die door de oorlog veel geleden heeft, gerepareerd wor den. Thans is de daarvoor benodigde vergunning van de Wederopbouw verkregen. Zo spoedig mogelijk zal met het werk begonnen worden. De gehele toren zal met een steiger om geven worden, terwijl de spits door een hele nieuwe leidek zal worden voorzien. Zo mogelijk zal ook de spits, die thans 50 cm. scheef staat, gerecht worden. Het werk is opgedragen aan de aannemers van Bennekom en Boers. OUD-ADE Personalia. Het E.H.B.O.-diplo- ma behaalden de dames Bep Bartels en Riet v. d. Poel Dd. RIJPWETERING OPENING CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN. Donderdag 2 Juni vond de opening plaats van het C.B. voor zuigelingen van de Wit Gele Kruis-afdeling Rijpwetering en Oud Ade in het zaaltje van „De Vergulde Vos". Bij ontstentenis van de voorzitter heette de heer B. Baak de aanwezigen, waaronder pastoor Th. Kwakman, dokter Hupkes, de directeur van de Z.H. Bond Mr. van der Bruggen, Zr. Kampschoër, hartelijk welkom op deze blijde bijeenkomst. Bericht van verhindering was ingekomen van Burgemeester en Wethouders. „Wanneer," aldus de heer Baak, „de intensiteit van de vreugde over een verkregen goed is af te meten aan de inspanning die de verkrij ging daarvan heeft gekost dan kan onze afdeling zich met recht ver heugen over dit verkregen resultaat. Wij zijn dan ook inderdaad zeer verheugd en deze vreugde stemt ons tot dankbaarheid jegens hen, die ons met raad en daad terzijde stonden, zoals daar zijn: het Gemeentebe stuur in verband met subsidies, de Z.H. Bond door wiens bemiddeling Dr. Posthuma bereid werd gevonden te komen waken over de gezondheid van onze allerjongste jeugd." Spr. dankte Dr. Posthuma hiervoor in het bijzonder en wenste haar een plezierige werkkring toe. Hij ein digde met de wens dat van dit bu reau veel invloed ten goede zou uitgaan op de volksgezondheid in het bijzonder op die van Rijpwete ring en Oud-Ade. Daarna kreeg het woord de Zeer- eerw. heer Pastoor Th. Kwakman, die het zeer op prijs stelde dit C.B. te mogen openen, omdat het van zo enorm belang was. „Zoals het kind geestelijk wordt gevormd in zijn jeugd zo blijft het ook op latere leeftijd. Zo is het ook met de licha melijke opvoeding. Van hoeveel be lang deze is bewees hij door aan de hand van de sterftecijfers onder kin deren in de parochie sinds 1860 aan te tonen hoezeer deze waren ge daald dank zij de wetenschap op medisch gebied. Hij sprak de hoop uit, dat ook dit C.B. er toe zou bij dragen dit cijfer nog meer te doen dalen en verklaarde het daarmee voor geopend. Op de desbetreffende vraag van de waarn. voorz. verlangde Mr. van der Bruggen zijn voldoening uit te spreken over het feit dat hij deze nog zo jonge vereniging in het bezit zag van een zo keurig ingericht C.B. en Dr. Posthuma kwam nog even terug op de plezierige werkkring die haar was toegewenst. Ze meen de in de vrolijke gezichten van de twintig aanwezige moeders hiertoe alle aanleiding te zien en hoopte dat het in de toekomst zo zou blij ven. Na dankzegging voor de mooie gedachten die de sprekers naar vo ren hadden gebracht werden de aanwezigen uitgenodigd, onderwijl Dr. Posthuma haar werk begon een kopje thee met gebakje te gebrui ken op het welzijn van de vereni ging. En daarvoor had natuurlijk gezorgdde ons allen zo welbe kende „Bets", aan wie onze vereni ging, in verband met dit C.B., zo veel heeft te danken. TER AAR Voetbal. De Zaterdagmiddag Voetbalclub te Korteraar-Aardam hield een vergadering ter definitieve oprichting dezer club. De vergadering werd gepresideerd door de heer W. Mesman. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat gekozen werden de heren W. Mesman, M. Bader, W. v. Eijk, M. Heijns, C. Vis, C. Verzaal en Joh. Meijer. Tot voorzitter is ge kozen de heer W. Mesman. Op Zater dag 11 Juni zal de eerste selectie wedstrijd worden gehouden. Stichting 19401945. In een ver gadering van genoemd Comité werd besloten de collecteweek te houden van 13—18 Juni a.s. In de vacature van secretaris, ontstaan door bedan ken van de heer M. Heijns, is voor zien door de benoeming van de heer G. Niesing. ZOETERWOUDE St. Barbaravereniging De lei ding van de vergadering was in han den van de nieuwe voorzitter, de heer N. v. cL Akker. Bij verhinde ring van het geest, bestuurslid pas toor Klaverweijden, opende de voor zitter met gebed voor de overleden leden. De ontvangsten waren f 912.03, uitgaven f 966.03. Het kapitaal is door een afschrijving van f 300 naar het kledingfonds gedaald tot f 340.31 Het kledingfonds is thans f 692.83. Bij 18 begrafenissen heeft het dra gerskorps zijn taak vervuld. Het le dental is 535. De sommen die bijbe taald moeten worden werden weder bepaald naar de klassen op f 5, f 12.50 en f 25. Niet leden betalen boven deze sommen f 36 meer Aan het einde van de vergadering huldigde de voorzitter de oud-voor zitter de heer Jac v .Leeuwen, voor al hetgeen hij voor de vereni ging heeft gedaan en overhandigde hem als e enherinnering aan zijn taak een fraaie wandelstok, opdat deze hem in vele jaren nog een stut en steun zou kunnen zijn. Op voor stel van de heer H. v. Genen werd de oud-voorzitter tot ere-voorzitter benoemd. LEIDSCHENDAM Boerenleenbank De Boerenleen bank heeft een druk bezochte leden vergadering gehouden. In zijn ope ningswoord noemde de voorz. de heer C. J. van Heiningen, enige cij fers, welke de grote van de bank illustreerden. Het ledental is sinds 1 Januari 1946 van 90 gestegen tot 146. In 1946 bedroeg de omzet op lopende rekening nihil, in 1947 f 47.000 en in 1948 f 2.600.000. De president van de Raad van Toezicht de heer A. W.Hendriks, bracht ver slag uit over het werk van de Raad van Toezicht. Het aftr. lid van de Raad van Toezicht, de heer P. A. v. d. Ham werd herkozen. Het voorstel ,van het bestuur om het maximum jcrediet te verhogen tot f 200.000 i werd aangenomen. Na een opmer king van de heer T. Borst omtrent de aansprakelijkheid der leden en het opvoeren der winst, gaf de ver gadering aan het bestuur machtiging plannen uit te werken tot stichting van een eigen bankgebouw. In de commissie tot nazien van de reke ning werden benoemd de heren A. A. Keyzer, C. N. van Vliet en L. P. Barnhooi-n. Het voorstel van het be stuur om de winst ad f 2703.92 aan de reserve toe te voegen werd aange nomen, met die verstande dat f 100 zal geschonken worden aan de St. Elisabethvereniging f 50 aan het Wit Gele Kruis, f 50 aan het Groene Kruis en f 50 aan de Stichting 1940- 1945. De Biljartclub jubileerde De biljartclub „Kunst door Oefening" vierde zijn zilveren bestaansfeest. De belangstelling van de zijde van de biljarters was zeer groot, wat voor de voorz. de heer C. Scholten, aan leiding was te constateren dat KDO zich in een goede verstandhouding onder de biljart-sporters mag ver heugen. De vele hartelijke toespra ken bevestigden de woorden van de voorzitter die zelf ook jubileerde) Als medeoprichter van K.D.O. heeft hij gedurende 25 jaar de belangen van de club op uitstekende wijze ge diend en ook dat feit werd onder ge paste feestviering en onder aanbie ding van cadeaux en bloemen her dacht. Bij gelegenheid van dit dub bel zilveren feest heeft K.D.O. een serie nederlaagwedstrijden gespeeld. De prijzen bestaande uit mooie zil veren bekers werden behaald door I. Bij 't Hof, 2. H.D.V., 3. Valken bosch, 4 Wilhelmina, 5 Pianco, 6. Cromvliet. Aan de niet prijswinnen de clubs Intiem. Belgisch Park, SDO Ona 25, Ado en Du Commerce werd een herinneringsmedaille uitgereikt. LISSE „Lisse". De A- en B-junoren gaan naar Voorhout. De aspiranten hebben op Tweede Pinksterdam een sportmiddag in hetSportpark, aan vang 1 uur. NOORD WIJK Schietvereniging. De wissel medailles werden deze week gewon nen door: C. Tissing 97 p. Ie'klasse; P. v. d. Weijden 98 p. 2e klasse; mej. N. v. Oosten 96 p. 3e klasse. Van de dames behaalde mej. Ohms met 97 het hoogste aantal punten. ZOETERMEER Onderscheidnig. Op 12 Septem ber 1948 is door het moedig optre den van een inwoner van Zoeter- meer een ernstig ongeluk voorkomen, waarover destijds berichten in de bladen zijn verschenen. Het betrof hier een vierjarig kind van de heer P. J. v. d. Spek, alhier, dat onder de gesloten spoorbomen was door gekropen. Terwijl reeds van zeer dichtbij een trein naderde, kwam de heer A. Viergever juist met zijn vrouw voor de spoorbomen aan. Zich geen ogenblik bedenkende sprong ge noemde heer over de afsluitboom en wist nog juist vlak voor de locomotief het kind van de rails te verwijderen. Dit feit is niet onopgemerkt geble ven, als gevolg waarvan aan de heer A. Viergever is toegekend de ereme daille voor „Menslievend Hulpbe toon, wegens een redding met groot gevaar voor eigen leven. Dinsdagavond was de familie van de heer A. Viergever met de ouders van het geredde kind bijeen in een der kantoren van Brinkers' Fabrie ken, alwaar genoemde werkzaam is als bedrijfschef. Groot was de ver rassing van de aanwezigen, toen bur gemeester Vernède, welke vergezeld was van zijn echtgenote en de beide wethouders de betrokkene het ere metaal op de borst speldde en de oor konde overhandigde. Het gezelschap bleef nog geruime tijd in dankbare stemming bijeen, waarbij de gelukkige redder o.a. nog werd toegesproken door de vader van het geredde kind en door de heer H. C. Brinkers, die een draagmedaille aanbood. Ten slotte dankte de gedecoreerde met een hartelijk dankwoord voor de hem verleende onderscheiding. Horizontaal: 1. fijn borduurgaas, 8. heelmeesters-kunstbewerking, 15. jongensnaam, 16. voortbewegen, naar zich toehalen, 18. gestorvene, 19. interest, 21. geel worden, 22. de vloer reinigen met een bezem, 23. eenjarig kalf (meerv.), 25. duw, 26. staartster, 27. nauwe opening, 29. reizen te water, 30. landbouwwerk tuig, 32. zwak, 33. lusthof, 34. ver enigde naties (afk.), 35. wolvlokje, 37. spleet, 39. twijg, 40. maand van het jaar. 41. samengedrongen me nigte, 43. zwarte, 45. onderpand, 46. dwalen, 47. latwerk, 48. strijdmacht ter zee, 49. werktuig om te drukken, 50. dekkleed, 52. bloeiwijze, 54. zang stem, 55. wortel, 57. kneep. 60. dek sel, schil, schaal, 61. naschrift (afk.), 62. gem. in Gelderl., 64. snauw, bits woord, 66. voorzetsel, 67. mijmeren, 68. deel van Oostenrijk, met de hoofdstad Insbruck, trekt veel toe risten, 70. als spook rondwaren, 72. bout van het varken, 74. laag, 76. peulvruchten (spreektaal), 77. adel lijke titel, 79. lichaamsdeel, 80. zui ver, 81. schrappen, 83. voedsel, 84. de stad betreffende, 85. dadelijk. Verticaal: 1. duidelijk, klaar, 2. telwoord, 3. als 19 hor., 4. opmerk zaam, ö.item (afk.), 6. bar, 7. als 57 hor., 8. verfstof, 9. schrijft men me de, 10. voegwoord, 11. ademhalen, 12. hoog bouwwerk, 13. denkbeeld, 14. in dezelfde toon klinkende, 17. houten schoeisel, 20. comparatief van erg, 22. graan, 24. Zeeuwse hoeve, 26. dam langs een water, 28. iemand de achting geven, welke hem toe komt, 29. pluim van een vogel, 31. riem (meerv.), 34. laten zien, 36. grote deur, 38. met teer bestrijken, 39. merk, figuur, 40. doodslag met voorbedachten rade, 42. middelbare landbouwschool (afk.), 44. dwaas, 45. platvis, 49. borstkuras (meerv.), 50. bewoner van Denemarken, 51. broedplaats voor vogels, 53. wat spant, 55. van de haren ontdoen, 56. als 33 hor., 58. een of ander, 59. komt v. d. oester, als sieraad zeer gezocht en van hoge waarde, 62. na derend, 63. kleur, 65. als 26 hor., 67. voorstel in een vergadering, 69. langzaam (muziek), 71. lol, 72. me talen voorwerp met omgebogen pun tig uiteinde, 73. druivensap, 75. als 33 hor., 77. een soort van dikke pap, 78. ontkenning (spreektaal), 81. klasse (afk.), 82. nummer (afk.). Oplossingen worden tot en met Woensdag 8 Juni a.s. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Onder de goede inzen ders zullen worden verloot een stel zilveren manchetknopen, een verzil verde asbak en een portemonnaie. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 3. galop, 5. rekel, 8. kamer, 10. genaken, 12. stier, 14. no bel, 16. rank, 17. port, 18. eer, 19. meel, 22. helm, 24. genot, 26. lenig, 27. genadig, 30. Noren, 31. tante, 32. etage. Verticaal: 1. span, 2. trek, 3. Gre ta, 4. oker, 6. eren, 7. lever, 9. mar telaar, 10. gek, 11. nop, 12. Sr., 13. innen, 15. boren, 19. mg., 20. eerst, 21. log, 22. heg, 23. linde, 25. tent, 26. lint, 28. noen, 29. deel. Ons bereiken steeds de meest ver schillende verzoeken. De een wil de puzzles wat moeilijker hebben; de ander wenst ze wat eenvoudiger. De vorige keer hebben we aan het laat ste verzoek voldaan en een grote stroom van goede oplossingen was er het gevolg van. Deze keer is de opgave veel groter en heel wat pit tiger. Puzzelaars kunnen er menig uurtje mee doorbrengen. Succes! Deze week werden de prijzen, bij loting, gewonnen door: le prijs, een verzilverde sigaret tenkoker: J. Bokern, Pieterskerk gracht 1, Leiden. 2e prijs, een verzilverde kande laar: H. A. de Frankrijker, Kerk straat 167, Nieuwveen. 3e prijs, een portemonnaie: C. v. d. Akker Commandeurslaan 41, Kat wijk a. a. Rijn. De prijzen zullen worden toege zonden. verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! 25. Wimpie's vinger was ge richt op een hoofd, dat net even boven het water uitstak. Het was een erg zielig en meelijwek kend hoofd. Het hoofd van Kid Dienamiet „Wat doe je daar?" vroeg Wimpie bars. om zijn schrik te verbergen. He. hoofd van Kid deed hevige moeite om te ant woorden, maar door de bevende onderkaak wilde het niet lukken. „Ikikikikikikikik bebebebebebeklappertandde de Kid, „Dedededede. dede en kwam toen langzaam op Wimpie toe. Het dappere knaapje haalde zijn zware pistool te voorschijn. Hij be val de Kid uit het water te klimmen en zich over te geven; een bevel dat met opmerkelijke graagte door de Amerikaanse rover werd opgevolgd. Druipend klom hij met stijve lede maten over de rand van het bassin en liet zich kreunend op een hoop stroo in een hoek vallen. Het was een naar gezicht voor Wimpie, die het bijna te kwaad kreeg met de tra nen die van medelijden uit zijn ogen sprongen. Hij stak het pistool weer in zijn zak en keek peinzend neer op de Kid, die er zo erg aan toe was. „Arme drommel", mompelde Wim pie. „Ik moet daar iets aan doen. Ook al is deze man slecht, daarom moet ik hem toch wel als mens be handelen. Misschien, dat ik hem bekéren kan, door het goede voor beeld te geven." Kobus slikte een brok weg uit zijn keel en vertelde Wimpie dat hij hem een fijne kerel vond en dat hij hem graag wilde helpen. Het gezicht van Wimpie klaarde wat op. „Weet je geen droge kleren voor deze man te vinden?" vroeg hij. „Dan kan hij een beetje bijkomen van de ellende. Wat dom ook van hem om zich juist in dit koude water te verschuilen, dat kan toch niemand volhouden." Kobus knikte aarzelend. „Ik wéét wel iets..." zei hij, na een ogenblik van nadenken. „Ja, ik heb het! Het is een oud costuum van de directeur van Blij-Dorp. Ik weet zeker, dat hij geen bezwaren zal hebben als ik hem morgen vertel waar ik het voor ge bruikt heb. Ik zal het direct gaan halen." Met grote stappen verdween Ko bus. Hij kwam na korte tijd weer te rug met een keurig costuum, dat de Kid paste alsof het speciaal voor hem gemaakt was. De beide nijlpaarden hadden, met de koppen over de rand van hun bassin, belangstellend toegezien. „Ik moet U nog een raad geven, mijnheer!" riep de oudste van de twee Wimpie toe. DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 33) Onder die omstandigheden had hem de langste weg naar huis, toen de korste toegeschenen. Ze waren de vallei tot aan het uiteinde gevolgd, daarna opgestegen naar een kale hoogvlakte en dwars daaroverheen in een schaars beboste streek aan geland. Daar hij had gehoopt de weg langs de Lansing Rivier te vinden die hem naar Stampede zou brengen. Hij had niet verwacht, dat de weg sporen van verkeer zou vertonen, doch erop vertrouwd, dat hij hem aan tekens op bomen of aan paaltjes herkennen zou. Hij moest die weg zonder het bemerkt te hebben, voorbijgegaan zijn, want hij scheen zich er al ten- Westen van bevinden. Hun toestand was zeker twijfelachtig, al was hij dan ook niet wanhopig. Ze konden in de ingeslagen richting doorgaan en moesten dan mettertijd in Bonnet Plume vallei terechtkomen. Als ze dan in Westelijke richting verder trokken zouden ze vroeg of laat de wegen door de streek van Klondyke bereiken, die ongetwijfeld bereden zouden zijn, omdat ze een gemakke lijke verbinding met Dawson vorm den. De sergeant was er echter niet op gesteld, de hoofdstad van het dis trict aan te doen. Hij wilde zo gauw mogelijk naar Stampede, om con- stabel Carter van zyn verantwoorde lijkheid te ontslaan, die hij nooit op zijn jonge schouders had moeten leg gen. Bovendien moest hij denken om de invalide Indiaan in de hut bij de Spruce Kreek. Alleen als hij binnen een korte tijd op die plek zou kun nen komen. Het liep tegen de mid dag en het werd noodzakelijk halt te houden, om de patient warm eten en drinken te bezorgen. De sneeuwval had opgehouden en de kou was aan merkelijk verminderd maar toch was het een harde beproeving voor het uithoudingsvermogen van de oude man, de gehele dag op een slede te zitten, al was hij dan ook nog zo goed en zacht in pelterijen gewik keld. Ziende, dat Sampson, die voor uitging om de weg wat te banen, bij een bosje pijnbomen aangekomen was, waar ze voldoende brandhout konden hakken, beval Rawson, halt te houden. „Waar zijn we ergens?" vroeg Mi- das hoopvol, toen hij schouders en armen met behulp van de sergeant uit de bontdekens had vrijgemaakt, en rondkeek over het verlaten land schap," gaf zichzelf antwoord. ,Hoe is vanmorgen gegaan?" vroeg Rawson zo bezorgd als een dokter een ernstige patient ondervraagt. De diepliggende ogen keken hem nij dig aan. „Het is erg genoeg, dat ik zo'n reis moet maken, ook zonder dat ik naar jouw geklets luister," zei hij vinnig. „Het is niets anders dan een smoesje, om mij uit de weg te hebben. Waarom he bje me niet vermoord?" De Eskimo had een vuurtje aange legd en zonder op de klacht van de oude man antwoord te geven, haal de Rawson thee, beschuit en ge droogde bonen uit zijn voorraad op de slee. Van het ogenblik af, dat hij die ge scheurde enveloppe gevonden had, wist Rawson, wat hem te doen stond. Midas en Sampson moesten als gevangenen mee naar Stampede. Om de Eskimo in hechtenis te hou den was de aanklacht* van verzet te gen een ambtenaar voldoende en hij zou wel een reden vinden, om ook de oude vrek yast te houden, tot het raadsel der Kirklands was opgelost. Dat de oude man betrokken was in de verdwijning van vader en doch ter stond voor hem vast, doch of daarbij een misdaad gepleegd was, dat zou hij pas kunnen onderzoeken, als in de lente de sneeuw weggedooid was .Bovendien moest er rekening gehouden worden met de gezond heidstoestand van de oude kluizenaar Rawson, die het als zijn plicht ge voelde, het. recht te handhaven ten koste van wat dan ook, kon hem toch niet eenzaam hebben achterge laten in de klauwen van zijn kwaal, terwijl een goede verpleging hem wellicht nog kon redden. Inderdaad was hij er innerlijk bijna zeker van, dat Midas heimelijk in zijn schik was dat hii per slee teruggevoerd werd naar een meer beschaafde wereld ener bevolkte nederzetting. Hoewel hij zich bleef beklagen, dat hij het slachtoffer was van een krenkende behandeling, werden die klachten toch steeds minder en begon hij hoe langer hoe meer te geloven dat Raw son werkelijk een lid der Bereden Politie was. Tijdens de toebereidingen van hun eenvoudige maal, liet de sergeant de gebeurtenissen van die eerste avond in het verblijf van Midas nog eens voor zijn geest voorbijgaan. Midas was door zijn goede zorgen spoedig bijgekomen van zijn flauwte, zodat Rawson na het avondeten in allerijl zijn toebereidselen voor de tocht was gaan maken, zonder op de ver wij- van de vrek te letten. Deze einde lijk overtuigd, dat hij mee zou moeten gaan, was opgehouden met zijn jam merklachten en begonnen te smeken, een deel van zijn schatten mee te mogen nemen. Na berekend te heb ben, hoeveel last zijn slee kon dra gen, had' Rawson er in toegestemd, dat hij vijftig pond goud en een do zijn bontvellen mee macht nemen. Meteen had Midas Rawson toen ver zocht, hem van zijn deken van sabel bont te tillen. Toen de'vellen van de vloer waren verwijoderd, was er aan de planken vloer niets te zien ge weest, maar door snel op een be paalde plaats te duwen, zo vlug, dat het zelfs aan de aandaccht van de beambte ontsnapt was, had Midas een onregelmatig gedeelte van de vloer, vermoedelijk door een ster ke veer, doen wegschuiven. Toen kwam de ijzeren deur van een in de grond verborgen kluis te voorschijn, waarop zich een letterslot bevond. Als Rawson aan die verrassing te rugdacht, moest hij er nog telkens om glimlachen; dit deed hij nu ook, terwijl hij de vrek een tweede por tie bonen opschepte, want deze had na zo lang ingepakt te hebben gele gen in de frisse lucht een opvallen de eetlust gekregen. Midas had dus gedurende het gehele bezoek van Rawson boven op zijn goud gezeten. Was de sergeant werkelijk een dief geweest, dan had hij dagenlang naai de schat kunnen zoeken zonder hem te vinden. Uit die welgevulde schat kelder haij de gierigaard een zeem leren zak gehaald, die van ongeveer het toegestane gewicht was en daar naar de vloer weer gesloten. Daar na had hij zich door Sampson naar een grote kast in een hoek van net vertrek .laten dragen en daaruit een twaalftal zwarte vossenvellen geno men, zo zijdeachtig dat het zwarte vossenvel van Rook er wel narnaax bij geleek. Rawson had 'n ogenblik geen raad gevreten met de vraag, hoe ze die nacht alle drie slapend, en toch zon der gevaar voor ontsnapping, zouden doorbrengen. Het laatste gedeelte naar de woning van Midas was het zwaarste van zijn gehele tocht ge weest, omdat het weer was gaan sneeuwen.Hij had een pad voor de honden te voren wat plat moeten trappen, wilde ze de slede erover heen krijgen en had hij de af stand driemaal op sneeuwschoenen heen en terug moeten afleggen. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7