HUIBERS Achter dichte deuren te Parijs OLYMPISCHE SPELEN Giuliano beheerst Sicilië Een romantische roofoverval STADSNIEUWS KLEED NAAD ZONDER ZATERDAG 4 JUNI 1949 OE EIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondigingen ZELFSTANDIGHEID DER GEMEENTEN. Geen terugdringen, zegt burge meester Oud. De vraag, wat tot de gemeentelijke huishouding moet behoren, is meer een vraag van beleid, dan een rechts vraag, zei de heer Oud gister op de jaarvergadering der Ver. van Neder landse gemeenten te Rotterdam Daarom is 't bovenal op gronden van doelmatigheid, aldus de heer Oud, wanneer de gemeenten telkens weer op regering en wetgever een beroep doen om hun zelfstandigheid te eer biedigen. Omdat het terugdringen van de gemeentelijke zelfstandigheid ons volk zou beroven van de heilzame werking der krachten die zich in een zelfstandig gemeentewezen telkens weer openbaren. In het bestuur speelt de kwestie van het vertrouwen een allesbeheer sende rol. Er moet vertrouwen zijn tussen de hogere en de lagere orga nen, willen de wezenlijke waarden van ons bestel reële gelding behou den. De regering kan aan deze kant der zaak niet genoeg aandacht schen ken. Van het ontwerp-wederopbouwwet zei hij, dat de gemeenten het hierin gebodene principieel alleszins aan vaardbaar achten. Zo gelukkig als met de wederopbouw zijn wij met de politie echter nog niet, aldus de heer Oud. Men late de zeggenschap over het politie-apparaat in handen van de plaatselijke bestuursautoriteiten, die gedurende meer dan een eeuw ge toond hebben die zeggenschap be hoorlijk te kunnen hanteren. De Grote Vier in geheime vergadering HET COMMUNIQUé, uitgereikt na afloop van de eerste besloten bijeen komst der vier ministers van Bui tenlandse Zaken te Parijs, bevatte slechts de eenvoudige mededeling, dat de vier zich hebben beziggehou den met de Russische en Amerikaan se voorstellen in zake Berlijn en dat zij hun besprekingen heden even eens achter gesloten deuren zouden voortzetten. Het enige werkelijke nieuws in deze paar regels vervat, leert ons dus dat Wisjinski zich ge haast heeft zijn voorstellen te plaat sen tegenover die, welke Donderdag door Acheson werden ingediend. Men moet nu afwachten, of er uit deze botsing der meningen iets posi tiefs geboren zal worden. Onmogelijk is dat niet, want Donderdag heeft Wisjinski een vergelijking tussen Wenen en Berlijn getrokken, welke althans de hoop wettigt, dat de Rus zich ten aanzien van de problemen nopens Berlijn minder onverzoenlijk wil tonen dan ten aanzien van de po litieke en economische eenheid van Duitsland. Nu de vier tot nader order zijn overgegaan tot vergaderen achter gesloten deuren, waarbij zij slechts worden bijgestaan door een of twee deskundigen, is het misschien ge rechtvaardigd te menen, dat de „wa re" conferentie pas begonnen is. Immers, zij behoeven hun uiteen zettingen niet meer af te stemmen op de propaganda, zoals het geval was bij de eerste tien zittingen, waar via de officiële replieken vrij grote publiciteit aan werd verleend. De be sprekingen blijven nu, afgezien van de zeer korte en droge communique's, binnen de bescheidenheid van vier wanden en dit schetst de juiste at mosfeer om onder de huidige om standigheden tot een compromis te komen. Men kan er ten slotte nog op wij zen, dat Acheson, door het ontwerp voorstel betreffende Berlijn van Don derdag geheel voor de verantwoor delijkheid der Amerikaanse regering te laten, heel tactisch de deuren heeft opengehouden voor Bevin en Schumann. Zij hebben nu de kans om door middel van amendementen een brug te slaan tussen de opvat tingen van Wisjinski en Acheson Of deze brug bruikbaar zal blijven, is voorlopig in de schoot der geheime diplomatie verborgen. BEZWAREN TEGEN VROEG OPSTAAN. Ochtendstond heeft geen goud in dc mond. Daar de uitbreiding onzer electri- sche centrales eerst over twee jaar zal zijn voltooid, dreigen gedurende de komende twee winters moeilijk heden met de electriciteitsvoorzie- ning op de spitsuren te ontstaan. Het electriciteitsverbruik voor allerlei doeleinden neemt toe, zodat met de in de vorige winter getroffen maatrege len niet zal kunnen worden volstaan. Een interdepartementale commis sie overweegt, welke maatregelen moeten worden genomen om met na me een te hoge ochtend- en avond- piek te voorkomen. Daar vraagstuk ken van arbeidstijd bij deze aangele genheid in het geding komen, is aan wijzing verzocht van een vertegen woordiger van de Stichting van de Arbeid om aan de besprekingen deel te nemen. Als zo danig is de heer R. A. Jongbloed aangewezen. Tevens heeft het stichtingsbestuur zich beraden over te nemen maatre gelen. Het was van mening, dat bekorting van de middagschaft tot een half urn en vervroeging van de werktijd met een uur psychologische moeilijkheden zullen veroorzaken, die de productie ongunstig zullen beïnvloeden. Hoewel bezwaren van de zijde van landbouw en middenstand werden erkend, achtte het bestuur van de Stichting van de Arbeid het denk beeld om de ochtendpiek te bestrij den door invoering van de West- Europese tijd gedurende de periode van 20 Nov. 1949 t/m 4 Febr. 1950, aanvaardbaar Deze aangelegenheid wordt thans door de regering bestudeerd. STERK VERHAAL „Sportblad, sportblad, Extra-editie van het Sportblad! Leest de uitslag van de Olympische Spelen, Sportblad!" Zo zal het Dinsdagmorgen vroeg klinken op de hoek van de Donker- steeg en Haarlemmerstraat te Leiden. Dit zal niet het enige zijn, waaruit blijkt, dat in de Stad Leiden een be langrijke gebeurtenis heeft plaats ge vonden. Vraag het maar aan de politie agent, die meende een goede slag te slaan bij het vatten van een dief, toen hij een stevige knaap met een snel treinvaart om de hoek zag komen, over een muur klimmen en niet meer te voorschijn zag komen. Een onder zoek met een speurhond bracht de politie ten huize van die knaap, die, daartoe ondervraagd, hijgend en met horten en stoten vertelde, dat hij aan het oefenen was voor de duivelsren. Ook de werklieden van het electri- citeitsbedrijf kunnen ervan meepra ten. Op de hoek van de Hooigracht en Groenesteeg waren deze werk lieden bezig een electrische straat lantaarn aan het repareren met be hulp van een uitschuifbare ladder op wielen. Ook hier weer een knaap, die in een dolle ren over 't hoofd sprong van de arbeider, die de ladder voor uitglijden behoedde, en, voor hij, de arbeider, ^an zijn schrik bekomen kon, van de top van de ladder een jongen van wel tien meter hoog naar beneden zag zweven. Een geluk voor deze knaap was, dat zijn bretels van goede kwaliteit waren en aan de bo venste sport van de ladder bleven haken, zodat hij als een jojo op en neer ging en zo zonder kleerscheu ren en gebroken armen en benen vei lig en wel op de begane grond kon belanden. Toen de knaap echter in veiligheid gebracht was, bleek zijn enige angst te bestaan uit de vraag, of de hinder- nisbaan aan de Zoeterwoudsesingel ook zo hoog zou zijn. En wat heeft de moeder van Pietje in de afgelopen week geen angst uit gestaan. Deze kleine jongen leek óf wel zijn verstand of geheugen verlo ren te hebben, ófwel niet meer ir staat te zijn iets te tillen, dat zwaar der was dan een pond. Want Pietje moest Donderdag nieuwe aardappe len halen bij d - groenteboer. Vijf ki lo. Moeder had hem een jute zak in handen gestopt, waar deze vijf kilo ruimschoots in konden. Hoewel de groenteboer een paar straten verder woonde, was Pietje in een wip van tijd weer terug, echter maar met nau welijks één pond aardappelen. Vóór zijn Moeder echter haar zoon op de verkeerde afwerking van de bood schap kon wijzen, was hij de deur al weer uit en binnen enkele ogenblik ken wederom terug. Echter niet met het restant, maar nogmaals met een schraal pondje. Nadat hij dit nog en kele malen gelapt had en zijn Moe der nog steeds geen kans had gezien hem over zijn idiote gedoe te onder- ■^ELLERBACH, de Amerikaanse chef van het Europese herstelpro- gramma in Italië, is dezer dagen bijna het slachtoffer geworden van Giuliano, de ongrijpbare Siciliaanse bandiet. Hij was op Sicilië voor be sprekingen en zou per auto, met nog anderen, uit Trapani vertrekken. Op het laatste ogenblik kwam een telefoontje uit Rome wegens een spoed zaak en hij besloot een vliegtuig te nemen. Daardoor heeft hij zijn „zak geld" gered. De auto, waarmee hij had willen reizen, werd door een groep bandieten overvallen en de inzittenden, de directeur van de Banca di Sicilia en zijn compagnon, geplunderd, Ze hadden gezamenlijk maar 90.000 lire op zak en de bandieten waren zo vriendelijk hen in het bezit te laten van hun horloges, ringen en andere kleinodiën, die ze bij zich had den. „Die" interesseren ons niet", verklaarden ze, „rijdt u maar door en goede reis". Ze namen afscheid met een hoffelijke zwaai van hun grote hoeden. houden, bleef zij bij de deurpost staan en ving hem bij z'n volgende terug komst op. Op' haar vraag wat hij mankeerde, kwam maar steeds geen antwoord, terwijl de knaap rood aanliep en steeds naar lucht hapte. Moeder dit merkend, gaf hem een fiks pak voor broek en jawel, dit had succes. Reeds bij de tweede klap viel er een aardappel uit de mond van de jon gen naar op de grond. Deze knaap bleek ingeschreven te hebben voor de aardappelrace en had bij' elke aard- appelrit naar de groenteboer een van zulke exemplaren in zijn mond ge stoken om zich te oefenen. Maar ten gevolge van de schrik, toen zijn Moe der hem vanachter de deurpost zo onverwacht in zijn drukke bezigheid stoorde, was de aardappel in z'n keel gat gegleden, waardoor hij zichzelf niet voor dat pak slaag had kunnen behoeden. De lezers en lezeressen zullen zich misschien afvragen, waartoe al deze jongens als het ware hun leven op spel zetten, althans om de gelegen heid vragen een pak slaag op te lo pen of hun armen en benen te bre ken. Wel, al deze jongens zijn jon gens van het Clubhuis St. Frans, Jongensstad en het Don Boscohuis. Zij hebben, toen de Bisschop de actie voor Radio Anno Santo inluid de, het plan gemaakt om in het ka der van deze actie een microfoon standaard voor Z. H. de Paus te ver vaardigen. Voor echter met het bou wen hiervan begonnen kan worden, moet geld voor de diverse dure on derdelen bij elkaar gehaald worden. Diverse acties hebben zij al onderno men, de actie op Koninginnedag (2 dagen heel hard werken en dan met veertig man nog maar een schraal tientje verdiend hebben!?), de Rid ders, die het prototype van de micro foonstandaard als spaarpot hebben ingericht, de Boswolven, die met hun lucifersdoosjes-actie op een avond al 40.hebben opgehaald, de Don Boscojongens met hun kermis op zol der. enz. Nu staan zij voor de uitvoering van het laatste geprojecteerde plan om de benodigdé gelden bij elkaar te krij gen. Is het dan een wonder, als U de onverzettelijke wil van deze knapen uit de voorafgaande acties bemerkt hebt, dat zij er nu alles voor over hebben om te zorgen, dat zij de be nodigde gelden voor de uitvoering van hun plan bij elkaar krijgen? Zij verwachten U, geachte lezer en lezeres, Tweede Pinksterdag als toe schouwer op het sportterrein aan Zoeterwoudsesingel, waar zij van 11 tot 17 uur i i een doorlopend program ma hun krachten en kunsten zullen tonen. De entreeprijs zal geen bezwaar zijn! Op naar de Sportdag van het S.F.L. voor Radio Anno Santo! Zr. BONIFACIA t. In het St. Elisabeth Ziekenhuis al hier is in de ouderdom van 88 jaar overleden de eerw. Zuster Bonifacia. Zr. Bonifacia (Anna Louise Schul- ler) werd 6 Oct. 1860 te Den Haag geboren. Op 2 Febr. 1893 trad zij in het klooster te Breda en werd 4 Oct. 1895 geprofest. Het grootste gedeelte van haar arbeidzaam leven bracht Zr. Bonifacia in de verpleging buitens huis door, als hoedanig zij tal van patiënten onder haar hoede heeft ge had. De plechtige uitvaart zal a.s. Woensdagmorgen te 9 uur in de ka pel van het Ziekenhuis plaats heb ben, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aan de Zijlpoort. AMBTSAANVAARDING PROF. DR A. J. STEENHAUER Gistermiddag heeft prof. dr A. J. Steenhauer, benoemd tot buiten gewoon hoogleraar aan de rijksuni versiteit alhier, om onderwijs in de ;oxicologie, haar ambt aanvaard met het houden van een rede over: „He dendaagse vergiftigingen en hare op sporing." In een uitvoerig betoog heeft de nieuwe hoogleraar de verschillende hedendaagse vergiftigingsmiddelen onder de loupe genomen en aange toond welke middelen ter bestrij ding daarvoor aan de tixocoloog ter beschikking staan en voor welke problemen de gerechtelijke schei kundige zich geplaatst kan zien. Prof. Steenhauer bracht aan het slot van haar rede haar vreugde tot uiting over het feit, dat haar leer meester, prof van Itallie na de voor hem zeer bijzonder moeilijke oor logsjaren haar ambtsaanvaarding in goede gezondheid mocht bijwonen. Zij wist, dat de instelling van deze leerstoel een zijner harte wensen was, omdat daardoor aan de toxilo- gie en de gerechtelijke scheikunde de plaats aan de universiteit is toe gekend, die hij haar al zovele jaren had toebedacht. WIEN, WIEN, NUR DU ALLEIN Daverend slot van toneelseizoen K. en O. besluit zijn toneelsei zoen met knal-effect. De opvoering van deze operette is een slot, dat men zich niet beter had kunnen wensen. Het is de eerste maal, da4 het K en O gelukt is, beslag te leg gen op een operette, maar met deze eerste maal heeft het bestuur van K. en O. meteen een uitstekende greep gedaan. De opvoering van dc Weense operette „Wien, Wien nur du allein" door de Residentie-operette is er een, die er zijn mag. Zang, mu ziek, spel en dans, alle elementen van een operette waren zeer goed vertegenwoordigd en de krachten, waarover het gezelschap blijkt te be schikken, zijn „first class". De geschiedenis is natuurlijk weer de oude; hoe kan het anders? In het Wienerwald ontmoet de frisse doch ter van de houtvester de jonge kei zer, die zij niet herkept. Een aar dige ontmoeting, van weerskanten. Deze ontmoeting zal haar spoedig zeer te pas komen, als het blijkt, dat haar verloofde een gedeserteerde soldaat is. Vanzelfsprekend een uitermate nobele deserteur. De hout vestersdochter Christl gaat dan gra tie vragen aan de keizer, die zij pas in het paleis herkent. De gratie komt er en de rest volgt vanzelf. Een ge geven, waaromheen alles gesponnen kan worden wat een operette nodig heeft. De ster van dit vrolijke zangspel is Kitty Knappert als Christl van het Wienerwald; zij heeft alles wat een operette-ster gebruiken kan: een goede zangstem, een vlot en leven dig acteertalent en de lenigheid van een volleerde danseres. Haar gaven komen haar in dit spel uitstekend te pas, want in alle drie de bedrijven is zij bijna voortdurend op het to neel. Maar zij weet, wat men noemt het toneel te vullen. Rondom de centrale figuur van Christl groeperen zich vele andere personages, zoals de keizer van Arend Hauer, die als gast optrad, de Hongaarse verloofde van Christl, Cor Wijgers, Dany v. Meizen Zonewa als De zaak was goed georganiseerd en helemaal in klassieke stijl, meldt de Romeinse correspondent van de ..Volkskrant", waaraan wij dit ver haal ontlenen. Er was een barricade op de weg, maskers voor het gezicht en veel hoffelijke verontschuldigin gen. Toen de politie ging zoeken was van de bandieten natuurlijk geen spoor meer te vinden. Het is een klei nigheid, te verdwijnen zonder een spoor achter te laten, in dit land van grotten en holen. Het is daarom de tactiek van de politie, die Giuliano .achtervolgt, alle holen en grotten van het eiland met dynamiet in de lucht te laten vliegen. De hele bodem van Sicilië wordt omgewoeld. Men neemt aan, dat de bandieten, als zij zich nergens meer kunnen verbergen, vanzelf te vinden zullen zijn. Het eiland is vol politie, grotendeels in burger, wat aanleiding geeft tot allerlei verwarring. Behalve de politie zullen binnen kort ook politiehonden Giuliano op de hielen zitten. De losprijs op Giuliano is verhoogd van 1 millioen op 20 millioen lire. Het bedrag lijkt veel, maar het is eigenlijk nog te weinig voor het risi co, dat degene loopt, die trachten zou hem te verraden. Bioscopen BIOSCOPEN. Trianon. Wanneer u in dit thea ter „met de twee Jantjes op stap" wilt gaan, zij u hetzelfde genoegen gegund als wij er aan beleefd hebben. Het is het vrolijke verhaal van twee Amerikaanse marinesoldaten, die ge detacheerd zijn in Australië. Zij wor den daar, èn door hun gedrag èn om dat zij op hetzelfde meisje verliefd zijn, voor de gekste situaties ge plaatst, niet om na te vertellen. Het is goed, zo nu en dan een der gelijke film te zien. Je .vergeet er je zorgen bij en je kunt eens hartelijk lachen. Wij althans hebben ons uit stekend geamuseerd. De film is toe laatbaar boven de 14 jaar. Luxor heeft een avonturenfilm van de goede soort. „De avonturen van O'Flynn", met in de hoofdrol Douglas Fairbanks Jr. De spannende en tege lijk ook charmante geschiedenis heeft plaats in Ierland ten tijde vdn Bona parte's veroveringstochten Een le gercommandant, die uiteraard over veel gegevens beschikt betreffende de verdediging, speelt in de kaart van Napoleon. Maar O'Flynn komt te elf der ure, door een liefdeshistorie, zijn pad kruisen. Zo heel gauw is de kwes tie echter niet opgelost, want de com mandant heeft het volle vertrouwen van de regeerders. De vele strubbe lingen, die overwonnen moeten wor den, verlenen de film echter een spe ciale bekoring, welke de liefhebbers van spanning en avontuur ten volle zullen waarderen. Voor 14 jaar en ouder. Casino. Erminio Macario doet in de film ,,'t Zal je niet gebeuren" z'n uiterste best om komiek te doen en hij slaagt daar wonderwel in, met de rol van Italiaans soldaat, die in de laatste wereldoorxog soldatenmutsen van verschillende nationaliteiten op z'n hoofd gehad heeft. De achtergrond van dit verhaal is eigenlijk de rol die Italië in die jaren gespeeld heeft, een rol, die niet altijd even bewonde renswaardig is. Dit impliceert eigen lijk al dat het geen onderwerp voor een kluchtige film is. Maar afgezien hiervan, valt er veel te genieten voor hen, die een luchtig programma wen sen met de feestdagen. Deze Italiaan se soldaat, die denkt „zo de wind waait, waait m'n jasje", maar uitein delijk veel liever helemaal geen uni form draagt, maakt in dienst de dol ste avonturen mee. Zo komt hij in aanraking met een corresponderend meisje van zijn naamgenoot dreigt uiteindelijk zijn leven te ein digen voor het vuurpeloton. Maar alles loopt goed af, behalve met het meisje, dat haar ware minnaar ont dekt. Erminio komt deze slag wel weer te boven en trekt met zijn va gebond-vriend weer de wijde wereld in, om tenslotte bij de brandweer alweer een uniform te belanden. Een pretentieloos lachsucces voor alle leeftijden. Rex heeft van de week Oliver Har dy en Stan Laurel weer op bezoek, ditmaal als „IJsco-touristen". Dat het tweetal de gekste dingen uithaalt, daarvoor staat de naam van Hardy en Laurel borg. Voor alle leeftijden. Lido heeft de ontroerende film „Johnny Belinda" opnieuw geprolon geerd. De geschiedenis van het doof stomme meisje blijkt een aantrekke lijk verhaal te zijn. Terecht! Voor vol wassenen. zigeunerin, Gerard Muller als de verliefde kleermaker, enz. Zij allen bouwden met hun zang, spel en dar.s de operette op tot een fleurig, vrolijk geheel. De populaire muziek van Johann Strauss, Georg Jarno e.a. werd keurig vertolkt door het orkest o.l.v. Her man Woustra. Zo werd deze operetie tot een volledig succes en ofschoon er Dinsdag en Woensdag a.s. nog een herhaling wordt gegeven, is het niet te verwonderen, dat er naar de voorzitter, de heer H. de Wilde me dedeelde nog 400 aanvragers moesten worden teleurgesteld. AFD.-UNIE VAN GEMEENTE- PERSONEEL. Aan het jaarverslag van de afde- lings-unie van overheidspersoneel is het volgende ontleend: Geconstateerd wordt, dat de sa menwerking van de bonden van over heidspersoneel in het afgelopen jaar bestendigd bleef en tastbare resulta ten heeft opgeleverd. Er werden 11 vergaderingen van de afd. unie gehouden. Een zeer belangrijk stuk werk werd na moeizame arbeid voltooid, n.l. de technische loon- en salaris- herzienning. Verschillende vergade ringen en besprekingen moesten aan de voorbereiding gewijd worden, voordat het eindresultaat kon ver kregen worden. De plannen en voor stellen van de salaris-commissie, waarin behalve 2 hoofdbestuurders van de bonden ook 3 plaatselijke ver tegenwoordigers namens de afd. unie zitting hadden, werden in onze Unie- vergaderingen regelmatig besproken en beoordeeld. De voorstellen moes ten voldoen aan de voorschriften welke de Regering ten aanzien van deze materie had gegeven. Dank zij voortreffelijke leiding van de weth. van sociale zaken, de heer Menken, kon ten slotte aan de ver gadering van het Georg. Overleg op 28 Sept. een compleet voorstel wor den voorgelegd, dat na bespreking ongewijzigd werd aanvaard en waar aan de Gemeenteraad op 18 October d.a.v. zijn goedkeuring hechtte. Voor de indeling van het personeel in de diverse loongroepen en salaris schalen en de bevorderingen stelden Burg. en Wethouders z.g.n. richtlij nen vast. Dit zeer verantwoordelijk werk werd opgedragen aan de direc ties in overleg met de dienstcommis sies van de verschillende diensten en bedrijven. Bij de uitvoering van deze taak gaf de afd. unie aan de leden van de dienstcommissies de nodige voorlichting. Hoewel dit werk niet overal even vlot ging, kon tenslotte toch vóór de vastgestelde datum vóór de Kerstdagen tot uitbetaling overgegaan worden. Hoewel niet gezegd kan worden dat het bereikte resultaat allen heeft bevredigd de brugwachters le kl. en het Verplegend personeel kwa men er al heel slecht af toch mag wel vastgelegd worden, dat deze re gelingen voor velen een behoorlijke en voor anderen zelfs een belangrijke salarisverbetering betekende. Behalve dit v. erk van algemene aard, heeft de afd. unie zich boven dien nog bezig gehouden met de be hartiging der belangen van de ver schillende groepen van personeel, met name worden genoemd: de brandweer, het personeel L.D.M., Acad.-Ziekenhuis', Raad van Arbeid. N.V. HOLLANDSE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN. Aan het jaarverslag van de direc tie der N.V. Holl. Constructiewerk plaatsen hier ter stede is het volgen de ontleend. Gedurende het eerste kwartaal van 1948 werd met gróte inspanning, paard aan financiële offers, gewerkt aan het herstel van oorlogsschade en achterstallig onderhoud tengevolge van de oorlogsjaren en aan het we der organiseren van het bedrijf, voor zover dit had geleden onder het be heer der Vennootschap sedert de be vrijding. Gedurende de drie laatste kwarta len kon het potentieel vermogen van de Vennootschap naar behoren wor den benut. Een ruimere ontwikkeling was nog mogelijk geweest, indien het ons ge lukt was een grotere bezetting van de fabriek met geschoolde krachten te bereiken. Niettemin zijn de omzet ten in 1948 veel gunstiger dan in 1947, namelijk de omze.t aan afgeleverde werken voor het binnenland steeg met 157% en voor export met 204%. Het zal de Vennootschap thans mo gelijk zijn om de tot op heden uitge stelde dringende voorzieningen in het bedrijf tot stand te brengen, waar mede bereikt zal worden, dat de Ven nootschap dch verder kan ontwikke len zowel uit hoofde van de omvang der opdrachten als van de economi sche mogelijkheden, die zij nastreeft. Gezien dc gestegen vervangings waarde der bedrijfsactiva zijn voor het behoud van een krachtige positie in de toekomst, de gewone afschrij vingen onvoldoende. Dit heeft ertoe verplicht voor afschrijvingen en ver vanging een bedrag ad 300.000.- ten laste van de exploitatierekening te brengen. De beide aanverwante ondernemin gen hebben in het jaar 1948 betere resultaten bereikt dan in 1947, zodat een ruimere uitkering uit hoofde van het aandelenbezit in deze Vennoot schappen verwacht kan worden. Wat de toekomst betreft deelde directie mede, dat de fabriek nog ruim van werk is voorzien, doch dat de nieuwe opdrachten niet meer zo ruim toevloeien als in de overeen komstige periode van 1948. RAAD VAN ARBEID. Met ingang van 1 Juni is de heer M. L, Heruer, ambtenaar- bij de Raad van Arbeid, bevorderd tot adjunct inspecteur. R.K. Kruideniersbond, Kring: Lei den. A.s. Dinsdagavond om 8 uur houdt de Ned. R.K. Kruideniers bond, Kring Leiden, een bijeenkomst in „de Harmonie", waar, na een korte zakelijke agenda door de fir ma v. Nelle voor het verdere ge deelte van 't programma zal worden gezorgd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOELE WESTELIJKE WINDEN Gedurende de nacht meest zwaar bewolkt met bijna overal enkele buien. Morgen overdag: wisselende bewolking met in het Oosten van het land op vele plaatsen nog enkele buien. In de Westelijke provinciën tijdelijk flinke opklaringen en nog slechts enkele verspreid optre dende buien. Krachtige tot mati ge wind tussen West en Zuid west. Tamelijk koel weer. /"\MDAT de naam der vereniging méér dan een mond vol is, wordt ze in de wandeling de „V.V.D.E.A. E T.S.A.D.A.K." genoemd. Het is reeds een wonder, dat een vereni ging het niet zulk een overvloeien de titel 100 jaar heeft uitgehouden; het is een nog groter wonder, wat ze in een eeuw heeft tot stand gebracht en, begaafd met de frisheid van aan de eeuwige jeugd, steeds voortgaat tot stand te brengen. Zij borduurt en naait maar verder. Nijvere vin gers verslappen en verstarren; an dere nijvere vingers pakken het werk weer op. Het is bidden met de naald en door het oog van deze naald is al menige kameel het Rijk der He melen binnengewandeld! Koningin Maria heeft zelf het goe de voorbeeld gegeven, toen zij een „kleed zonder naad" vervaardigde, zo kunstig, dat zelfs de soldaten wel de minst bevoegden op 't gebied van borduren en handwerken er bewondering voor hadden. Zo-is-er_o©k""ih iedere belangrijke plaats in Nederland en dus van- zèlf ook in Leiden een club van vrouw-en, die, voortbordurend op de les in Nazareth gegeven, aan het „kleed zonder naad" weven en wer ken, om daarmede de in zijn Kerk voortlevende Christus te bekleden. We zijn nooit soldaat geweest, maar hebben met deze heren ge meen, dat, alhoewel we geen kruis steek van een „muizentandje" weten te onderscheiden, toch altijd vol ver bazing staan voor de vrouwen-vaar digheid, om de arme kerken in Ne derland en in de missie aan een niet alleen fatsoenlijke, maar zelfs kunst zinnige uitrusting te helpen. De „Ver eniging van de Eeuwigdurende Aan bidding en tot steun aan de Arme Kerken" het grote woord is er uit! -— heeft daaraan verleden jaar alleen in ons land 60.000 ten koste gelegd (uitsluitend voor de aankoop van goederen en grondstoffen) en er zo doende een groot aantal priesters en, we mogen wel zeggen, O. L. Heer zelf gelukkig mee gemaakt. Het H. Hart we weten, dat uit de evangelie-verhalen is zeer ge voelig voor hartelijke attenties, en zal met bizonder welgevallen toe zien op de vlijtige Liesjes, werkend aan het „kleed zonder naad" van zijn Kerk en op al degenen, die op an dere wijze metterdaad bijspringen. Men kan zich als wevend of als ge vend lid aanmelden bij de presiden te, mevr. SimonisKortekaas, Haar lemmerstraat 138, of bij de penning- meesteresse, mevr. Bergers'Van Bruggen, Doezastraat 23 B of bij de secretaresse, mevr. SimonisFokke, Apothekersdijk 21, of bij de pastoor van de Hartebrug, die, buiten mede dinging, de Leidse vereniging mode reert of bij alle vier tegelijk. Zó TEKENEN WIJ. De commissie van de tentoonstel ling „Zó tekenen wij" in de Laken hal maakt ons opmerkzaam op een onjuistheid in het verslag betreffen de de uren van Tekenonderwijs op de Kweekschool V.O. Het aantal uren is niet 6y, +4, maar \y2 uur tekenen per week 1 uur boet seren in alle klassen 1 uur bord tekenen in de klassen 3 en 4. Bij de Leidse Spaarbank is ge durende de maand Mei 1949, inge legd 500.657,41 en terugbetaald 424.634,84; ingeschreven zijn 219 nieuwe inleggers, terwijl 189 boek jes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 27345 inleggers, hieronder begrepen 3366 deelnemers aan de afhaaldienst bedroeg einde Mei 1949, 15.261.016,45. Door de afhaaldienst werd in 11009 stortingen 41.645,50 ontvangen. Er werden 223 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een geza menlijke inhoud van 4.121,46. Op de scholen werd gespaard 147,15. Zondagsdienst doktoren. De Zondagsdienst wordt op 5 Juni waar genomen door de doktoren van Es, de Graaff, Kortmann en Teeuwen. Op Tweede Pinksterdag door de dok toren van Bockel-Verdam, de Bruyne, de Graaff, Kors en Veldhuizen. Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 4 Juni 13 uur tot Maandag 6 Juni 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegst- geester Apotheek, Raadhuispark 8, telef. 26274. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 6 Juni 8 uur tot Zaterdag 11 Juni 8 uur waargeno men door de Apotheek van Driesum Mare 110, telef. 20406 en de Zuider- Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: dc Oegst- geester Apotheek, Raadhuispark 8, i telef. 26274.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2