S)e &2icbe(Eou^ci/nt 5)e txaeóiex „consolator optime" Zakelijkheid of propaganda Ned. verliezen in Indonesië Beriijnse commandanten kwamen bijeen MISSIE- tentooinstelling ZATERDAG 4 JUNI 1949 40ste JAARGANG No. 11711 Directeur: C. M. VAN HAMER8VHLD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" De Grote Vier achter dichte deuren Bur. Papengrachl 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 (Sequentie Veni Sancte Spiritus) TOEN JEZUS voor het eerst Zijn Heiligen Geest beloofde, heeft Hij Hem met een bijzondere naam aan geduid. We vinden die naam in de Griekse tekst van het Nieuwe Tes tament aangeduid als Paraklètos, een woord, dat pleitbezorger of helper, maar ook trooster betekenen kan. In de Latijnse feestzang van de Misliturgie op het Pinksterfeest wordt Hij aangesproken met deze naam: Consolator optime, allerbeste Vertrooster. Het woord zelf klinkt als een vreugdevolle belofte en op dit hooggestemde, innig blijde feest moeten wij er een korte stonde van stille overweging aan durven wij den, om ons op de betekenis van deze troost te bezinnen. Wij zullen dan tot het inzicht komen, dat de troost van de Heilige Geest geen toe vallige gave is, iets dat de een ge schonken wordt, de ander niet, iets dat de een nodig heeft, de ander niet, maar dat hij behoort tot het diepste wezen van ons Christendom zelf en dat men zonder die troost niet waar lijk leven kan. Het begrip van troost verbinden wij vooral met het begrip van het lijden Iemand, die lijdt, hoopt ver troosting te vinden. Als ergens in een gezin het lijden zijn intocht doet, bij ziekte of sterfgeval of ander on geluk, dan gaan wij er heen om troost te brengen. Die troost kan soms liggen in een blik, een hand druk, een woord, soms zelfs in het enkel maar aanwezig zijn. Wij voe len ons opgelucht, als er iemand bij ens is,die van ons lijden weet, als wij iemand hebben, die eens een ogenblik naar ons luiseren wil. Troost vinden we in een brief van thuis, wanneer we in een ver land vertoeven, in een strelende hand op ons hoofd, in het feit, dat een ver trouwde stem ons bij de voornaam noemt. Het volle begrip voor de troost van de Heilige Geest zal eerst voor óns opengaan, wanneer wij ons de toe stand, waarin wij hier op aarde ver keren, ten volle gerealiseerd hebben. Meestal hebben we ons met die toe stand volkomen verzoend, we vinden het hier nog zo slecht niet, we wil len volstrekt niet horen van dood en hiernamaals, we zijn van mening, dat de hemel nog lang genoeg kan duren. En als er iemand gestorven is, is vaak de hoogste vorm van aanvaarding, waartoe we ons kunnen opwerken, de gedachte, dat we het moeten overgeven, omdat er nu een maal toch niets aan te doen is, om dat een hogere macht gesproken heeft. Iemand, die er niet zo over denkt, vinden wij kinderlijk naïef, misschien zelfs abnormaal. In' den heilige kunnen we het nog net ap preciëren, dat hij naar de hemel ver langt. Maar de gewone mens accep teren we alleen, als hij er over denkt, zoals wij dat doen. In werkelijkheid is deze aarde, zo als ze ook door de Kerk genoemd wordt, een tranendal. En wij zijn ballingen, kinderen van Eva. Dit be hoeft ongetijfeld niet te betekenen, dat ons gehele leven verloopt in somberheid en droefgeestigheid, het wil enkel maar zeggen, dat de toe stand, waarin wij hier op aarde ver keren, in zijn diepste wezen wordt gekenmerkt door onvolkomenheid. Vandaar dat de mens in dit aardse bestaan nooit of te nimmer geheel tot zijn recht kan komen. Bewust of onbewust lijdt hij aan zijn menselijk tekort, zijn kleinheid, zijn gebonden heid. Juist tegenover dit lijden staat, als een hemelzoete balsem, de troost van de Heilige Geest. Wat is dat eigenlijk, de troost van de Heilige Geest? Is het wel te bena deren voor een Christen „in de we reld', voor een „gewone zondaar" van iedere dag weer opnieuw? Heeft het wel zin voor ons, deze vraag te stellen? Doen wij niet beter, ons maar aan de welbekende sleur te houden, de burgerlijke beleving van de godsdienst, een goedkope con ventie, een niet ingewikkeld scha- bloon? Waarom zouden wij eigenlijk anders willen zijn dan de rest? Is dat geen hoogmoed, geen ongehoor de pretentie? Op deze vraag kunnen we slechts antwoorden: neen en duizendmaal neen. Er ligt geen pretentie in, om naar de troost van den Heilige Geest te verlangen. Want de troost van de Heilige Geest is het enige, dat wer kelijk zin geeft aan ons leven. Wij spreken van het enige en trekken daar niets van terug, geen jota, geen punt. Zolang wij immers in onze beaot, burgerlijke sleur volharden, leiden wij geen menswaardig be staan. Er is in de laatste eeuw wat te doen geweest over dat belang rijke, menswaardige bestaan. Maar men heeft het vrijwel exclusief in stoffelijke verworvenheden gezocht. Voor het menswaardige bestaan is een bepaalde loonschaal nodig, een bepaalde vorm van comfort, een mi nimum aan behuizing en inrichting van de woning, een minimum ook aan voeding en kleding. Gedeeltelijk is dit waar, omdat het materiële immers ook tot de menselijke be hoeften behoort en het streven naar verbeterde sociale verhoudingen is dus zonder meer legitiem. En toch moeten wij ons niet ontveinzen, dat gedeeltelijke waarheden eigenlijk leugens zijn. Zolang wij het streven naar een menswaardig bestaan uit sluitend in het streven naar stoffe lijke dingen plaatsen, verminken en verguizen wij de menselijke natuur, de menselijke waardigheid. Of kan men soms zegen, dat de kluizenaars in de woestijnen van Egypte of de monniken van de strenge klooster orden of de Athos-berg of de stran- nieken van de eindeloze wegen van Rusland geen menswaardig bestaan geleid hebben? Dat zou een burger lijke leugen zijn. Zeker, deze men sen deden afstand van het comfort en de voordelen, die de beschaving biedtj Toch waren zij méér mens dan wij: want zij bezaten in wonderlijke overvloed de troost van de Heilige Geest. De troost van de Heilige Geest: een innerlijk licht in de ziel, een za lig weten, een warmte, een stille, blijde verrukking. Een aanraking met de hemel, een poort naar God. Wij kunnen duizend beelden zoeken, om er iets van weer te geven, we kunnen denken aan de blankheid van de lente, de geuren en de prille heid van de winterlucht, de zoelheid van de sneeuw, de vriesheldere fris- gratie van bloemen en groen, de ma jestueuze pracht van de zomer, de weemoedige schoonheid van de herfst, de sappige zoetheid van het nieuwe ooft, de grondeloze diepte van het hemelblauw, de heerlijkheid van de zon, de zachte betovering van de maan, de stille flonkering van de sterren, de granieten grootsheid van de bergen, de ontembare macht van de zee, de koninklijke verrukking van een zomermorgen, het blonde blozen van een schone avond, de milde koelheid van de schaduw, de veilige rust, het huiveringsvolle my sterie van de nacht, de liefelijkheid van het kind, de bruidelijke tederheid van de vrouw, de krachtige fierheid van de man. En zo kunnen we ver der gaan. om overal in de natuur naar gelijkenissen te zoeken: het eigenlijke zal steeds ongezegd blij ven, omdat er geen menselijke woor den voor bestaan. Want het is in zijn diepste wezen het geheim van God, die zich geven wil aan de klei- nee nietige mens. Maar nu het Pinksteren werd en wij terugdenken, dankbaar en hoop vol, aan de triomfantelijke openba ring van het eerste Pinksterfeest, nu bidden wij uit de diepste grond van onze harten de smachtende bede van de Moederkerk: Kom Heilige Geest. Kom allerbeste Vertrooster, zoete gast van de ziel, kom zoete verkwik king. Want slechts wanneer Gij ko men wilt, zullen wij, veraf nog, als in een spiegel en in een raadsel, mo gen vermoeden, wie Gij werkelijk zijt, Uw licht, Uw warmte, Uw heer lijkheid! Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. 1I7AAROM ZITTEN de Grote Vier eigenlijk in Parijs? Ja, officieel weten we dat wel: zij bespreken de kwestie Duitsland; zij praten over de wenselijkheid en de mogelijkheid van een herenigd Duitsland en zij willen allemaal de barrières, die het han delsverkeer tussen West en Oost in de weg staan, omlaag halen. Ook de onmogelijke toestand in Berlijn wordt opnieuw bekeken. Dat staat allemaal op de agenda van de conferentie. Maar als men de debatten eens naleest, dan vraagt men zich af, wat de Russen bezield heeft, toen zij een heropening van de besprekingen vroegen. Zij konden moeilijk verwachten, dat het Westen zich nu opeens op sleeptouw zou la ten nemen, maar als men Wisjinski hoort, dan doet hij niets anders dan het oude Russische standpunt nog eens naar voren brengen en op nieuw verdedigen, terwijl het voor een ieder duidelijk is, dat de Weste lijke geallieerden nu minder dan ooit van plan zijn om Wisjinski zijn zin te geven. Wat de kwestie van Duits- lands eenheid betreft, is men het op het ogenblik er overeens, dat geen overeenstemming is te krijgen. De Vier zijn het c'us eens over het feit, dat zij het niet eens zijn. Een scha mel resultaat van een week praten! De wereld had overigens nauwelijks iets anders kunnen verwachten. Het enige, waarop gerekend was, be stond in een vermoedelijk accoord op economisch gebied, waardoor bijv. de warboel met de Westelijke en Ooste lijke marken zou werden opgeruimd en een enigszins behoorlijk handels verkeer tussen de Westelijke zónes en de Oostel ike zóne weer mogelijk zou zijn. Het heeft er op hêt ogen blik niet veel van, dat zelfs dit be perkte compromis alsnog zal worden bereikt. De conferentie is nog niet afgelo pen en, al heeft men het eerste punt Duits! ands eenheid als hopeloos laten varen, de mogelijkheid staat altijd nog open, dat het Kremlin op eens een reuzenzwaai maakt en op het laatste nippertje met iets n -ws komt aandragen. Misschien pr rt Wisjinski de befaamde methode van marktkooplui toe te passen; eerst weglopen en dan pas bijdraaien. ALS TWEEDE PUNT op de agenda wordt nu de kwestie Berlijn be sproken. De Amerikaanse minister Dean Acheson is Donderdag met een plan voor de dag gekome, dat in kor te trekken hierop neerkomt: Laten we de oude Kommandantura (de raad van de vier geallieerde miMtai- re bevelhebbers) in Berlijn weer herstellen, maar daar niet langer vasthouden aan de eis van eenstem migheid. Het recht van veto voor elk wissewasje heeft het besturen van Berlijn onmogelijk gemaakt. Voorts moet er een nieuwe gemeenteraad voor geheel Berlijn worden gekozen, door middel van democratische (geen volksdemocratische) verkiezin gen en aan de gemeenteraad, die overigens slechts eens voorlopig ka rakter draagt, dient een grotere be voegdheid te worden gegeven. Dan hoeft de Kommandanture niet over alles en nog wat te beslissen, maar alleen over de grote kwesties. Over dit voorstel werd Vrijdag beraad slaagd in een geheime zitting. Die ge heime zitting was een denkbeeld, dat Bevin al eens eerder had opgewor pen, omdat hij verwachtte, dat met Wisjinski misschien beter te praten zou zijn, als de besprekingen onttrok ken waren aan de sfeer van propa ganda en publiciteit. Maar Wisjinski heeft van te voren reeds een paar opmerkingen gemaakt, die weinig goeds voorspelden. Vooreerst bleek hij zijn oude voorliefde voor het veto-recht allerminst te hebben laten varen. Hij vond het beginsel van eenstemmigheid juist daarom zo mooi, omdat dan een meerderheid haar wil niet kan opleggen aan een minderheid, terwijl omgekeerd ook die minderheid haar wil niet kan doorzetten. Hij vergat er echter bij te zeggen, dat die minderheid in dat geval alles kan saboteren wat zij wenst, een mogelijkheid, die verre van denkbeeldig is, omdat de histo rie reeds heeft bewezen, dat dit in derdaad gebeurt. Overigens vond Wisjinski, dat de oude Kommandan tura nog zo slecht niet was. Alleen die Amerikaanse generaal, die tij dens een hopeloze zitting gezegd had: „Ik heb er genoeg van, ik heb slaap en heb morgen nog een hoop werk", die generaal had de klad er in ge bracht. Want Russen zijn nu een maal fijngevoelig en daarom hadden zij de Kommandantura verlaten om er niet weer in terug te keren. Het is opvallend, dat telkens ge meld wordt, dat de zittingen in een goede stemming worden gehouden. Men maakt onder elkaar zelfs grap jes. Maar dit grapje van Wisjinski, dat veronderstelt, dat er nog iemand is, die het gelooft, is weinig hoop gevend. Hoelang zal het nog duren tot ook Ascheson zegt: „Ik heb er ge noeg van, ik ga naar huis"? De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 28 April: 2e It. H. G. Diederen, afkom stig uit Hoensbroek. Gesneuveld 4 Mei: Sold. M. J. Muller, afkomstig uit Boxmeer. Gesneuveld 12 Mei: Korp. H. J. van Hunnik. af komstig uit Amsterdam-W. Gesneuveld 15 Mei: Serg. J. van der Meulen, af komstig uit Dantumadeel. Gesneuveld 17 Mei: Sold. Ie kl. C. H. van Roekei, afkomstig uit Valkenswaard. Sold. A. Schelling, afkomstig uit Amsterdam. Gesneuveld 18 Mei: Sold. H. Warmink, afkomstig uit gem. Gasselte (Dr.). Sold. J. M. van Strien, afkom stig uit Schagen. Serg.-majoor H. Springer, af komstig uit Hilversum. Gesneuveld 1 Mei: Sold. H. J. Huisman, afkom stig uit Apeldoorn. Sold. W. F. E. van Venrooy, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 20 Mei: Sold. J. van der Wal, afkom stig uit Lekkerkerk. Gesneuveld 21 Mei: Sold. T. M. H. van Maarseveen, afkomstig uit Utrecht. Serg. IJ. Smits, afkomstig uit Berkel en Rodenrijs. Gesneuveld 22 Mei: Sold. T. Schoonheden, afkom stig uit Voorts. Koninklijk Ned. Ind. Leger. Gesneuveld 3 Mei: Jav. sold. 2e kl. Gi. Senen, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 9 Mei: Amb. sold, D. Lawar, afkom stig uit Indonesië. Gesneuveld 10 Mei: Soend. sold. Ie kl. inf. Hoesen, afkomstig uit Indonesië. Man. sold. 2e kl. inf. H. Kapa- rang. afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. inf. Slamat, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 11 Mei: Amb. serg. 2e kl. inf. J. H. Noya, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 12 Mei: Chin. mil. sold. 2e kl. Oh Thay Ping, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 13 Mei: Mad. sold. 2e kl. inf., Aboe. af komstig uit Indonesië Mad. sold. 2e kl. inf. Raiman, afkomstig uit Indonesië. Mad. sold. 2e kl. inf. Mohamad Djoeri, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 13 Mei: Mand. sold. 2e kl. inf. J. Mon- tolalu, afkomstig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl inf., A. Sedoe- boen, afkomstig uit Indonesië. Amb. sold le kl. inf. D. T. Sijhailatua, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 14 Mei: Soend. sold. 2e kl. inf. Midi, af komstig uit Indonesië. Man. sold. 2e kl. inf. F. E. Pa- nungkelan, afkomstig uit Indo nesië. Wapensmokkel in Frankrijk Naar aanleiding van ontdekking van wapens in twee uit verschillen de richtingen naar Parijs rijdende autos' die de Franse politie aanhield, heeft generaal Paul Devinck, com mandant van het eerste militaire dis trict (Parijs), Donderdag een onder zoek gelast naar „activiteit, welke ten doel heeft het Franse leger te demoraliseren", aldus een commu niqué van het Franse ministerie van binenlandse zaken. Thans zijn 16 personen aangehouden van wie 5 in staat van beschuldiging zijn gesteld. Onder deze 5 bevinden zich he,t Pa- rijse gemeenteraadslid Jacques Ra- teau, lid van generaal De Gaulle's RUF en een zekere Gautheron, die gemeentereadslid van Nevers en lid van de RPF zou zijn. Volgens „Le Monde" zijn verschil lende ..militante leden van de RPF en oud? verzetsstrijders" in de affaire betrokken een uitvloeisel van een ander complot, dat op 20 Maart werd ontdekt. Volgens „Le Monde" bevat het blad van de RPF een waarschuwing tegen „agents provo cateurs", die zouden pogen, leden van de RPF tot „dolle avonturen" te verleiden en de partij in opspraak te brengen. De bekendmaking, dat de politie 16 personen heeft aangehouden voor een verhoor, heeft krachtige protes ten uitgelokt van Gauillistische lei ders, die hier een poging in zien, de partij in discrediet te brengen. Een communiqué van het algemeen secretariaat der RPF spreekt in dit verband van het gebruiken van „de meest afstotelijke methodes van de totalitaire regiems", en van de „ver- antdoordelijkheid van de minister van binnenlandse zaken in deze af schuwelijke kuiperij". Kotikow zei zesmaal „neen" VOOR DE EERSTE MAAL, nadatde Russische gouverneur Kotikow uit de zitting van de geallieerde Kommandantura van Berlijn wegliep 16 Juni 1948 zijn de vier geallieerde gouverneurs te Berlijn weer om dezelfde tafel gaan zitten. De Sowjet-autoriteiten hadden de Westelijke gouverneurs verzocht in te stemmen met het houden van viermogendhe- denbesprekingen over de spoorwegstaking te Berlijn. Dit verzoek werd onmiddellijk toegestaan, maar de Westelijke geallieerden hechtten er aan te doen uitkomen, dat het hier geen herleving van de Kommandantura betreft waarover te Parijs gesproken wordt maar louter een inci dentele bespreking. De bijeenkomst wordt dan ook niet gehouden in het gebouw van de Kommandantura in de Amerikaanse sector, maar in het hoofdkwartier van het Franse militaire bestuur. De drie Westelijke commandanten legden zes concrete voorstellen aan de Sowjet-commandant voor, maar er werd geen accoord bereikt. Kotikow had maar één wens: terugtrekking van de West-Berlijnse politie uit de stations in de Westelijke sector, waar zijn de plaats innemen van de Sow- j et-Duitse spoorwegpolitie, om de or de te bewaren. De Westelijke com mandanten noemden de staking ge oorloofd, op grond van wettige eco nomische redenen. Een nieuwe bij eenkomst is vastgesteld. De Russen hadden op 3 Juli 1948 in een officieel schrijven aan de Weste lijke gouverneurs de Kommandantura doodverklaard. Op 22 December j.l. herstelden de Westelijke geallieerden de Kommandantura, met de mogelijk heid voor de Russen om weer toe te treden. Onderwijl kwamen deskundigen van de vier mogendheden bijeen om schikkingen te treffen voor de handel tussen West- en Oost-Duitsland,, na de opheffing van de blokkade. Tot beslissingen kon men niet komen, omdat de Sowjet-vervoersdeskundi- gen afwezig waren. BOMONTPLOFFING IN KATHEDRAAL VAN BARCELONA. In de kathedraal te Barcelona is gisteren een bom ontploft, terwijl ge neraal Franco een bezoek aan de stad bracht. De bom ontplofte in de ka thedraal, toen de vrouw en dochter van generaal Franco een godsdiensti ge plechtigheid bijwoonden. De bom richtte enige schade aan en veroorzaakte grote verwarring, maar er vielen geen doden of gewon den te betreuren. RIJKE GOUDADER AANGEBOORD Op farm Erfdeel, 12 mijl ten Z.O. van Odendaalsrust in de rijkste goud vondst gedaan uit de geschiedenis van Zuid-Afrika. Het goudgehalte van het daar gevonden erts bedraagt 529 ounces per ton, hetgeen heel hoog is. Gisteren liepen de koersen van de aandelen van de Gold Areas, de maatschappij die Erfdeel bézit, met sprongen omhoog. £>.e komende Het is bijna vijftien jaar geleden, dat in Leiden een Missietentoonstel ling werd gehouden, welke de be zoekers van stad en land in de om trek tot een groot succes hebben ge maakt. In October van dit jaar zal opnieuw de missie door een tentoonstelling haar werk aan u laten zien en daar door trachten uw medewerking nog intenser te verkrijgen. Deze Leidse Missietentoonstelling zal zich aan kondigen met het korte, maar veel zeggende woord, A. M. A. Want al geven dan deze letters de officiële benaming aan: ALGEMENE MISSIE ACTIE: het woord zelf doet een be roep op het beste van ons hart en zegt ons: bemint en toont uw liefde in daden jegens God en jegens hen die Hem niet kennen. HET DOEL VAN DE TENTOONSTELLING. Het doel van deze tentoonstelling is tweeledig en wel: 1) Het kweken van missieliefde en missiekennis, en 2) De Missie helpen met mate riële en stoffelijke middelen. Vier dekenaten: Leiden, Noord- wijk, Alphen a. d. Rijn en Zoeter- woude worden opgeroepen om deze missie-actie tot een goed begin en daarna tot een verblijdend einde te voeren. Te zijnertijd zullen wij u na dere mededelingen doen. Wij geven u thans de leden van het hoofd-comité en hun adressen: Rector L. Vester, voorzitter; Zoeter- woudse Singel 33, Leiden, tel. 20261. Mr. J. G. Bergmeyer, secretaris; Geversstraat 63, Oegstgeest, tel. 25513. Kantoor: Stationsweg 27, Lei den, tel. 20309. J. Scholz. penningmeester; Regen- tesselaan 26, Oegstgeest, tel. 25210. Leden: Rector H. Sondaal, „Duin- zigt", Oegstgeest, tel. 26968. Mevrouw A. ToolenaarRoebroek, Plantsoen 63, Leiden, tel. 20909. Mevrouw T. van U ldenIJssel- muiden, Zeemanlaan 13, Leiden, tel. 22678. A. Schlattmann, Juffermansstr. 17, Oegstgeest, tel. 25460 of 22777. P. ten Broek, Lammeschansweg 50, Leiden, tel. 226617. S. Klein, Nieuwe Rijn 72A, Leiden. Waarom FR mag bij de gemeenteraadsver- kiezingen geen slem van een ka tholiek verloren gaan. Waarom niet? Wij hebben reeds uiteengezet, waarom ook de gemeenteraadsver kiezingen belangrijk zijn. En wij zul len in de loop der volgende weken nog wel 'ns gelegenheid hebben, dit opnieuw te benadrukken. Vandaag willen wij met een enkel woord één zijde van die belangrijk heid in het licht zetten En die éne zijde is deze: In iedere gemeente zal de beteke nis van de katholieken voor het openbare leven, d.w.z. hun quantita- tieve sterkte en de daaruit voort vloeiende consequenties, worden af gemeten naar de stemmen, die bij de verkiezing voor de gemeenteraad worden uitgebracht op de katholieke lijst en naar het aantal door hen be haalde Raadszetels. Dat wordt gedaan hetzij bewust, hetzij onbewust. En alleen reeds daarom zelfs nog afgezien van andere belangrijke en nog belangrijker motieven! zal iedere katholieke kiezer zich ver plicht gevoelen, te stemmen op de katholieke lijst, en ook, mee te wer ken aan de propaganda, opdat geen enkele katholieke stem, door onkun de of verkeerde voorlichting, verlo ren ga. Iedere katholieke kiezer in Leiden stemt op Woensdag 22 Juni op lijst 3. VAN DER VEGTE KRUGT VIER JAAR. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft W. L. Z. van der Vegte uit Wassenaar, die gedurende de bezetting directeur-generaal der P.T.T. is geweest, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-fiscaal had veertien dagen geleden zeven jaar met aftrek geëist. Bij de uitspraak werd verd. voorts ontzet uit de beide kiesrechten en het recht om ambten te bekleden voor de duur van het leven. Het weer met Pinksteren NU EN DAN ZON MAAR TAMELIJK KOEL Het weer in West Europa wordt nu reeds geruime tijd beheerst door ver schillende depressie's. Afgelopen nacht trok een kleine kern vergezeld van regen in Noordoostelijke rich ting over ons land. De 'hoofdkern van de oceaandepressie blijft echter nog steeds op enkele honderden kilome ters ten Westen van Schotland lig gen. Rond deze depressie stromen grote hoeveelheden koele polaire lucht, waarin plaatselijk buien voor komen. Zuidwestelijke winden trans porteren deze koele luchtmassa's nu ook weer over ons land. De activiteit van deze depressie is nu echter tij delijk wat aan het verminderen, het geen een lichtpuntje is voor het weer op de Pinksterdagen. Wel is waar zal ons land voortdurend door deze betrekkelijk koele lucht worden overstroomd, doch het langzaam op vullen van de hoofdkern van de de pressie en het naderbij komen van een rug van hoge luchtdruk zullen er oorzaak van zijn, dat de zon zich nu en dan zal vertonen. Waarschijn lijk zal men hiervan in de kustpro vincies meer kunnen profiteren dan verder landinwaarts, omdat de zon nestralen daar reeds enkele uren na zonsopkomst losse wolkenpartijen zullen doen ontstaan. Gedurende de eerste Pinksterdag kunnen voorna melijk in het Oosten van het land enkele van de wolkengevaarten zich nog tot buien ontwikkelen. Op de Tweede Pinksterdag is de kans hierop al veel kleiner. Het weer op Pinkstermaandag kan verder nog beinvloed worden door een nieuwe oceaandepressie, die Zaterdagmor gen vroeg nog op ongeveer, 3000 ki lometer ten Zuidwesten van de Brit se eilanden lag. Deze depressie, waar van de activiteit thans toeneemt be weegt zich met een snelheid van on geveer 1200 kilometer per dag in Noordoostelijke richting. Wanneer deze snelheid niet belangrijk veran dert en de bewegingsrichting blijft zoals thans uit de weerkaarten is af te leiden, dan zal deze nieuwe de pressie de tweede «Pinksterdag zijn invloed over West-Europa gaan uit breiden. Dit zal zichtbaar moeten worden aan het toenemen van de be wolking in de hogere lagen. Op het moment dat dit overzicht geschreven werd (Zaterdagmorgen 07.00 uur) leek het echter niet waarschijnlijk dat deze nieuwe depressie voor het ein de van de middag van de tweede Pinksterdag in ons land regen zal kunnen veroorzaken. Wanneer er re gen van komt dan zal dit regenge- bied het eerst het Zuidwesten van het land bereiken en zich dan ge leidelijk naar het Noordoosten over het land uitbreiden. Resumerende kunnen wij zeggen, dat het naar alle waarschijnlijkheid over het algemeen nog wel los zal lopen met het Pinksterweer. De kans is daarbij groot, dat het weer in de kuststreken het beste zal zijn op eerste Pinksterdag en in de ochtend van tweede Pinksterdag. De regen zal in hoofdzaak beperkt blijven tot enkele losse buien, de temperaturen blijven nog aan de lage kant, maar zullen op Pinkstermaandag een nei ging vertonen weer iets hoger te worden. De wind zal hoofdzakelijk waaien uit richtingen tussen West en Zuid, aanvankelijk nog vrij krachtig zijn, maar later tijdelijk afnemen. Een koAAettje... Het doel van het leven is zijn pl-icht te doen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1