Internationale gezondheids- problemen De eerste spaa'e in het plan Zuid- West is gestoken voor de industrie Gemeenteraad van Leidschendam UITTOCHT DONDERDAG 2 JUNI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Dr. Van den Berg over: Dr. Kersbergen spreekt over de gezondheids toestand in Nederland Gistermiddag werd in het gebouw voor Praeventieve Geneeskunde het 51ste congres van de Ned. Ver. voor Openbare Gezondsregeling gehouden onder praesidium van dr. L. C. Kers bergen. In de huishoudelijke vergadering, die aan de wetenschappelijke bijeen komst voorafging werd o.m. besloten het bestuur uit te breiden met drie leden als hoedanig wefden benoemd de heren dr. W. J. Lojenga vertegen woordiger van de Ned. Mij. tot be vordering der Geneeskunst, arts R. Hornstra vertegenwoordiger van de Alg. Ned. Ver. voor" Sociale Genees kunde en apotheker I. Nieuwenhuis, vertegenwoordiger van de Nationale Federatie „Het Wit Gele Kruis", in gemeenschappelijk overleg met de Alg. Ver. „Het Groene Kruis''. Door deze benoeming werd tevens vervuld de vacature, ontstaan door het op 1 Jan. 1949 periodiek aftreden van prof. C. F. van Oijen, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld. De plaats voor het volgend congres zal vermoedelijk Amsterdam zijn^ De wetenschappelijke bijeenkomst werd door dr. L. C. Kersbergen ge opend met een woord van welkom tot de buitenlandse gasten de heren Su- wadja van Java, TalQJtu van Oost-In- donesië en Barands van Auruba. De voorzitter gaf hierna een inte- •ressante beschouwing over de ge zondheidstoestand in ons land in het afgelopen jaar. Daaromtrent zeide spr., dat het ieder met trots moet ver vullen, dat de cijfers nog altijd bij zonder gunstig zijn te noemen, omdat bijna overal steeds verdere terug gang van het sterftecijfer valt waar te nemen. Spr. belichtte zulks aam de hand van cijfers over de laatste drie jaar en de jaren, onmiddellijk aan de oorlog voorafgaand en wel ten aan zien van de algemene sterftecijfers en die der kindersterfte, alsmede voor zover betreft de sterfte door tubercu- lose, febris typhoidea, paratyphus, roodvonk, diphterie, meningitis, ma laria en kinkhoest. De dreigende influenza-epidemie van het vorig jaar heeft gelukkig geen grote voortgang gevonden. De strijd van de overheid tegen de rheu- matiek alsmede de zorg voor diabetici en de tandyerzorging werdén döbr spr. nader in ogenschouw genomen. Tenslotte kwam hij tot de conclusie, dat de gunstige cijfers bij de tuber culosebestrijding getemperd werden door die betreffende de longtubercu- lose, in verband waarmede hij alsnog steeds de grootst mogelijke energie van alle betrokkenen vroeg ter ver dere bestrijding. Met grote schrik werd vernomen! hoe in Indonesië vele gevallen van pokken voorkwamen en nog voorko men. Door het contact met Nederland door vliegtuig en schepen -blijft de situatie nog steeds gevaarlijk', doch de gezondheidsdienst hier te lande blijft ten deze paraat. Het kankervraagstuk besprekend, zeide dr. Kersbergen, dat alle ondér- zoekingen ten spijt, nog steeds geen genezing voor deze kwaal is gevon den, ook al niet omdat veelal te lanf wordt gewaclyt met aangifte. Dank zij de belangrijke gift van H. M. Ko ningin Wilhelmina bij haar regerings jubileum hoopt men de bestrijding van dit kwaad nog energieker voort te zetten. Dr. C. van den Berg, Directeur Ge neraal van de Volksgezondheid, hoofd van de afdeling „Internationale Ge zondheidszaken" van het Departe- Vnent van Sociale Zaken, sprak hier na uitvoerig over de Internationale Gezondheidsproblemen, die in de ver schillende bestaande organisaties een punt van bespreking zullen gaan uit maken. In de internationale gezondheids zorg valt sinds 1946 een belangrijke ontwikkeling te constateren. In kleine kring is reeds de Benelux-samenwer- king gekomen, welke uitmondt in een Unie, die volgend jaar volledig' in werking zal treden. Een Economische Unie immers is niet mogelijk zonder gezondsheidsunie. Om de Benelux treft men de con centrische 'cirkels van de Vijf Mo gendheden, die economisch, sociaal en in gezondsvorm zullen gaan samen werken. In wording'is voorts nog de, Europese organisatie van de Wereld gezondheidsorganisatie. Spr. zette de werking van de ver schillende organisaties, die op het ge bied van de gezondheidszorg interna tionaal werkzaam zijn uiteen en me moreerde o.m. hoe de Wereldgezond heidsorganisatie zich in het najaar van 1917 reeds intens heeft bezig ge houden met de cholera-epidemie in Egypte. Men wil zich in deze wereldorgani satie evenwel niet alleen bezig hou den met de negatieve zijde van.dit veelomvattend probleem, doch op po sitieve wijze de volksgezondheid be vorderen. Dit doel wil men trachten te berei ken door o.a. verbetering van de zorg voor moeder en kind, door verbete ring van de geestelijke volksgezond heid en de verbetering van "de hy giëne van de omgeving. Daarbij vra gen de tuberculose, de geslachtsziek ten en de malaria allereerst de aan dacht. Het tweede nieuwe in deze vorm van organisatie is, dat men ter bestrij ding van de infectieziekten niet alleen zijn krachten en kosten wil geven aan het buiten de deur (de landsgrenzen) houden van deze ziekten, maar ze overal waar ze zich vpordoen te be strijden en zo mogelijk uit te roeien Daarnaast houdt men zich ook be zig met de bestrijding van ziekten, die epidemisch zijn, maar die mis schien 'allen buiten het kader der uitroeiing, als b.v. dé influenza. Op de vraag wat men hiervoor moet doen, zeide spr., dat het onder zoek voor immunisatie zoveel moge lijk bevorderd moet worden, dat er voorts een zodanige berichtgeving ko- me, dat de therapeutische mogelijk heden vergroot worden. Deze maand zal de Wereldgezond heidsorganisatie te Rome een verga dering houden, waar een buitenge- woon belangrijk plan in bespreking zal komen. Er was een begroting van 7 millioen dollar gereed gekomen met hulp van Amerika voor het werk der organisatie, welk bedrag lajer werd gereduceerd tot 5 millioen, toen de presidentsverkiezing in Amerika moest plaats vinden. Toen Truman echter herkozen was en hij betoogde, dat er iets gedaan moest worden voor de „achtergebleven" landen, ontstond plotseling een eensgezindheid om meer medewerking te verlenen: de begroting werd weer opgevoerd tot 8 millioen dollar en.daarnaast ver scheen een extra begroting van nog 9 millioen dollar, te betalen door „vrijwillige" bijdragen, maar Ameri ka weet daar natuurlijk meer van. Deze begroting is bestemd om spe ciaal de gezondheidstoestand te ver beteren in die delen van de wereld, waar deze te wensen ovexdaat. Daar bij dacht men voornamelijk aan de uitroeiing van de cholera In India en Pakistan. Dr. van den Berg gaf hieima een uiteenzetting van de organisatie van de Wereldgezondheidsorganisatie en weidde verder uitvoerig uit over de samenwerking, welke zeer spoedig tot stand zal moeten komen tussen de Beneluxlanden, waarbij alle vraag stukken, welke Nederland de laat ste jaren onder ogen heeft gezien en tot oplossing gebracht thans in groter verband zullen moeten worden uit gewerkt, zodra de grenzen zijn opge heven 'n Tienti-1 voor de hand liggen de onderwerpen bracht spr. onmid- delijk naar voren, hij bekeek de ver schillende mogelijkheden en wensen, die zich zouden voordoen en eindigde met een beroep op alle mannen van wetenschap om. wanneer straks een beroep op hen zou worden gedaan zitting te nemen in een of andere commissie, daaraan gulhai-tig mede te werken, in de eerste plaats om eigen land voor nadelige invloeden te vrijwaren, maar in de tweede plaats ook om anderen de voordelen te brengen, die wij door de sociale en gezondheidswetten reeds lang be zitten. Na een dankwoord van dr. Kers- bergen als besluit van de verschillen de vragen, die over dit belangrijke onderwerp werden gesteld, volgde sluiting van het congres. Moge dan de woning bouw in Leiden niet in het tempo gaan, dat men zou wensen en dat deskundi gen voor mogelijk houden industrialisatie vindt gestadige voortgang. Dat konden wij gistermorgen constateren, toen de wet houder van Openbare Wer ken, de heer A. J. Jonge- leen, de eerste spade in de grond stak voor de bouw van een nieuw pand voor Machinefabriek Den Holder, aan de Trekvliet, welke bouw het begin is van het uitbreidingsplan Zuid-West, waarin be halve 5.000 woningen (wanneer?) 30 hectaren voor te vestigen indus trieën zijn geprojecteerd. De fa. Den Holder heeft aan het Galgewater een fabriek van 900 m2, welke te klein is om uit het goed geoutilleerde machinepark de grootst mogelijke pro ductie te halen. Daarom werd aan de Trekvliet een terrein van 12.000 m2 aan gekocht, waarop een nieu we fabriek van 2.000 nx2. zal verrijzen, ontworpen en uit te voeren door de fa. Bik en Breedeveld. Deze fabriek zal aan de zuidzijde een etage hebben, waairop voor het personeel een kleedlokaal, wasgele genheden en een cantine worden ingericht, evenals een bergplaats voor magazijngoederen, wat in to taal 360 m2 zal beslaan. Even groot is aan,de Noordzijde, op de begane grond, de ruimte, wel ke voor de kantoren, ontvangstgele genheid, privé-vertrekken en teken kamers is geprojecteerd. De grote machinehal zal een oppervlakte be slaan van 26 bij 60 meter en zal in de top een hoogte hebben van 10.50 meter. Op een betonnen voet zal een sta len skelet worden gebouwd, opge vuld met metselwerk. Het dak wordt vervaardigd van bimsbeton. Ruim Wethouder Jongeleen steekt de eerste spade in de giond. De heer L. den Holder ziet toe. 100 personen zullen hier werk kun nen vinden. Men hoopt tegen het einde van dit jaar met de productie in de nieuwe fabriek te kunnen be ginnen. Deze plechtigheid werd o.a. ook bijgewoond door de directeur van Gemeentewerken, ir D. Boogerd. Na afloop hiervan verzamelde het kleine gezelschap zich in „Het Gul den Vlies", waar. tijdens een lunch, de heer den Holder dank bracht aan wethouder Jongeleen voor de pretti ge samenwerking bij het treffen van de voorbereidingen. De wethouder had daarvoor gesproken over het be lang van industrie voor Leiden en weidde uit over de verschillende planrfen, die in Leiden bestaan, o.a. het spoorwegplan, welke alle teza men tot doel hebben Leiden met de tijd mee te doen gaan. GEM. AANKONDIGING GEMEENTEREKENING 1946 Burgemeester en Wethouders vaii Leiden brengen ter algemene ken nis dat aan de Gemeenteraad zijn overlegd, tegelijk voor een ieder ge durende veertien dagen ter Secreta rie dezer gemeente ter lezing ,zijn neergelegd en in afschrift tegen'be taling der kosten algemeen verkrijg baar zijn gesteld, de rekening van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente over het jaar 1946 en de re keningen van de verschillende tak ken van dienst over dat jaai\ Leiden, 2 Juni 1949 Burgemeester en Wethouders voor noemd, F. H. van Kinschot, Burgemeester J. Bool, Secretaris. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd doctoraal examen Ne derlands recht: mej. L. A. Clevei'in- g'a te Leiden; kerkelijk voorberei dend examen; de heer J. v. d. Wiel Noordwijk aan Zee; gepromoveerd tot doctor in de Lettei-en en Wijsbe geerte, op proefschrift getiteld Enige beschouwingen over de ont wikkeling van het Indonesisch na tionalisme op Sumatra's Westkust" de heer H. Bouman, geboren te Ma kassar en wonende te Den Haag; gepromoveerd tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld *De woekei-ordonnantie 1938 (Het woekerbesluit 1916)", de heer Tan Kian Lok, geboren te Ngaglik (Batu) (Java) en wonende te Leiden. VEERTIGJARIG ZAKENJUBILEUM Het was gisteren voor de fa. K. Ouderkerk en Zn, kolenhandelaren aan de Oude Vest, een vreugdevolle dag, toen het feit herdacht werd, dat de zaak veertig jaar geleden was op gericht. Begonnen werd in een-klein pand, Oude Vest No. 207, waarna in 1917 het huidige bedrijf, nummer 215, in gebruik genomen werd. In 1938 was uitbreiding alweer noodzakelijk geworden en werd het pand naar ach teren uitgebouwd. Hoe deze zaak zich in de loop der jaren heeft uitgebreid, bleek even eens uit het enorme aantal cliënten, dat in de namiddag ter receptie kwam. Daarnaast kwamen ook vele zakenrelaties en verschillende colle ga's de jubilerende firma gelukwen sen. Meer dan 100 bloemstukken ga ven aan dit allese en feestelijk ca chet en zullen nog eenige tijd blijven nageuren, als een herinnering aan déze voor de familie Ouwerkerk zo bijzonder prettige en drukke dag. FOTTERDAMSCHE BANK N.V. Per 1 Juli a.s. is aan mr. J. H. Hehe- wer;!>. directeiu van de Rotterdam- scbe Ear.k N.V LÜhier, op eigen ver zoek ontslag verleend in verband met zijn benoeming tot directeur der Hollandsche B ank-Unie N.V., Den Haag. Hij zal worden opgevolgd door mr. M. A. V. Slingenberg. thans al gemene procuratiehouder der Rotter- damsche Bank N.V., Amsterdam. BIOSCOPEN e films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: ,,'t Zal je niet gebeuren", alle leeftijden. Lido: „Johny Belinda", 18 jaar. Luxor: „De avonturen van O'Flynn" 14 jaar. Trianon: „Met twee Jantjes op stap" 14 jaar. Rex: „IJsco-touristen", alle leef tijden. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer Vorige oplage. MEDEWERKER AAN HET BLAD „DE GIL" TOT 4 JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag deed heden uitspraak in de zaak van H. A. Seyffardt, zoon van generaal Seyffardt, de door de ille galiteit geëxecuteerde commandant van het vrijwilligerslegioen Neder land. Hij werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 4 jaar met aftrek van het voorarrest. S. was ten laste gelegd, dat hij als adjudant van generaal S. werkzaam is geweest bij het vrijwilligerslegioen Nederland.' dat hij medewerker was van de fir ma economische voorlichting (ECVO) een reclame- en advertentiebureau, dat vijandelijke propaganda verzorg de en tenslotte dat hij medewerkte aan het beruchte blad „De Gil", het blad, dat tijdens de bezetting nogal eens opschudding veroorzaakte. De minister van O., K. en W. heeft bepaald dat de. mondelinge eind examens van de afd. Gymnasium van het Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn zullen worden- afgenomen op 27, 28, 29 en 30 Juni en 1 Juli a.s., en als gecommitteerden aange wezen dr. E. Slijper te Utrecht, dr J. A. Vor der Hake te Zeist, prof. dr S. W. Visser, De Bilt en prof. dr J. E. W. Ihle te Amsterdam. Gem. Gymnasium te Leiden op 23, 24. 25, 27, 28. 29 en 30 Juni en 1 Juli met als gecommitteerden prof. dr H. W. F. Stellwag, Baarn, prof. dr R. W. Zandvoort, Gronin gen, dr C. A. Crommelin, Leiden en prof. dr C. Romijn, De Bilt. Rijnlands Lyceum te Wassenaar op 7, 8, 9, 10 en 11 Juni met als ge committeerden dr W. van der Ent, Den Haag, prof. dr H. W. F. Stell wag, Baarn, prof. dr J. Popken, UtVecht en prof. dr E. C. J. Mohr, Hilversum". Als gecommitteerden, elders zijn aangewezen: prof. dr W. den Boer, prof. dr H. L. M. van Rooyen, prof. dr Th. J. G. Locher, prof. dr A. J. C. Rüter, prof. dr J. M. Bakhuijzen van den Brink, prof. dr S. Dresden, dr J. Droste, dr mr F. Gosses, prof.- dr H. J. Lam, prof. dr G. J. Thierry, prof. dr M. David, prof. dr C. de Bo«r, prof. dr W. van der Woude, dr A. Blaauw, prof. dr A. W. Bij- vanck, prof. dr A. E. van Arkel, prof. dr R. Casimir, prof. dr G. G. Kloeke, prof. dr H. D. Kloosterman, dr C. A. Crommelin, prof. dr J. Haantjes, prof. dr D. A. van Gro ningen, prof. dr P. H. van Laer, prof. dr J. H. Waszink, prof. dr A. de Buck, prof. dr A. C. Bouman en dr H- C. van der Hulst, allen alhier en prof. dr H. P. Blok, dr J. Korrin- ga en prof. dr J. P. B. Josselin de Jong, allen te Oegstgeest. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TAMELIJK KOUDE NACHT Tamelijk koude nacht met hier en daar nevel of mist en weinig wind. Morgen overdag: toenemende bewolking met la ter vooral in het Zuidwesten van het land weer enige regen, tot matig of vrij krachtig aan wakkerende wind tussen Zuid oost en Zuidwest en iets min der koel. IJSVERWACHTING: in alle C. Jamin-filialen te Leiden en aan de C. Jamin-carriers HEERLIJK IJSKOUD IJS VANILLE DUBBELDIK 10 C CHOC. DUBBELDIK 15 C LAATSTE BERICHTEN DE „BATAVIA" TERlfG. Hedenochtend 9.45 uur is de K.L.M. Constellation „Batavia" van de eerste lijndienst AmsterdamCurasao via Montreal en Havanna op Schiphol te ruggekeerd. De prins keerde met het toestel terug. De Canadese generaal Morton en de wethouder van Monteral, de heer Asselin, maakten met hun echtgeno ten de vlucht mede, evenals zeer vooraanstaande Cubanen. EEN EXPORTEI PER KIP MINDER PER PERIODE. Naar wij vernemen moeten pluim veehouders ten behoeve van de ex port voor de periode van 5 Juni tot en met 2 Juli a.s. zeven eieren per kip leveren. In het voorafgaande tijd perk moesten acht eieren worden ge leverd. De gemeenteraad van Leidschen dam heeft zich gisteravond weer eens bezig gehouden met het pijn lijke woningprobleem. Van de heer Tiemens, adviseur van Ged. St. was een schrijven ingekomen dat nood woningen en z.g. weekend-huisjes evenals normale huizen, onder het woningcontingent vallen. De jcon- clusie was, dat zonder de nodige toewijzing geen noodwoningen ge bouwd mogen worden. Het destijds door alle organisaties gedane ver zoek om de woningnood door nood woningen op te lossen is dus thans op het d i'e spoor gekomen. En daarover zat de raad enige ogen blikken als perplex te kijken totdat de heer Dietz (KVP) betoogde, dat de raad niet bij de pakken mag neei'Zitten. Er moet iets gebeuren -aldus spr.. De raad is tegenover de gemeente verplicht niets onbeproefd te laten, om tot een oplossing van de bittere woningnood te komen. Daarom gaf spr. in overweging toch maar tot het bouwen van noodwo ningen over te gaan. Dat was voor B. en W. een netelige kwestie, want zonder woningtoewijzing mag niet gebouwd worden. Toen het voorstel van de heer Dietz werd ondersteund door de heren de Ruyter (Chr. Hist.) en wethouder Copray (KVP) hiel den B. en W- onderwijl ruggespraak met gevolg, dat de burgemeester de toezegging deed dat in de volgende raadszitting een voorstel ter tafel zal komen voor de bouw van nieu- jve woningen. Hoe deze woningen er zullen komen, zal de toekomst moeten uitwijzen. Het openbare sóïxool-vraagstuk. Tot de agenda overgaande volgde weer een debat over de openbare school omdat B. en W. voorstelden 2 lokalen van die school te verhu ren aan de Kath. Ver. tot bevorde ring van Land- en Tuinbouwonder- wijs te Haarlem. B. en W. zijn van mening, dat een school met nog slechts 16 leerlingen zonder enig bezwaar 2 lokalen kan missen te meer omdat de school op grond van een destijds genomen raadsbesluit zal opgeheven worden. De heer Boone (P. v. d. A.), die mede verantwoordelijk is voor het raadsbesluit tot opheffing van de school, laakte het voorstel, omdat de school daardoor stukje bij stukje aan haar doel onttrokken wordt. Ook de huurprijs voor de landbouw school van 700,— per jaar voor 2 lokalen was volgens deze spr. be spottelijk. Maar hij had nog meer op zijn lijstje staan. Spr. gispte het feit, dat aan de openbare school een tijdelijk hoofd benoemd was, dat katholiek was. Dat kwam omdat het college van B. en W. eenzijdig was samengesteld. Daaraan was het vol gens spr. ook toe te schrijven, dat het buitenkerkelijk Huygens lyceum te Voorburg, dat het gymnastiek lokaal van de openbare school in bruikleen heeft gevraagd, hiervoor 35,per week zal moeten be talen. De voorzitter stelde de vraag: Waarom mageen katholiek geen hoofd zijn van een openbai-e school en waarin ligt hier iets afkeurens? De school werd op grond van een raadsbesluit opgeheven. Een vaste aanstelling van een schoolhoofd was dus overbodig, terwijl een katho liek zich beschikbaar stelde voor een tijdelijke benoeming. En wat de eenzijdige samenstelling van het college -van B. en W. betreft ant woordde de burgemeester, dat juist om die eenzijdige samenstelling alle zaken dubbel en dwars overwogen worden, opdat niemand aanstoot kan nemen aan de voorstellen van het college. En dat is ook het ge val met het onderhavige voorstel. De huurprijs voor de landbouw school en ook voor het Huygens- lyceum worden in de stukken dui delijk voorgerekend. Als de heer Boone een betere regeling aan de hand kan doen, dan houdt spr. zich daarvoor aanbevolen. Voor het gymnastieklokaal is de huui'prijs re latief hoger omdat hier de verwar ming van het grote lokaal zeer kost baar is. Waarom maakte de heer Boone geen bezwaar tegen dezelfde huurprijs, welke Voorburg vraagt voor het gebruik van een gymnas tieklokaal door Leidschendam'? Toen deed de heer Kerkhoff het voorstel om te besluiten de bedoel de 2 leslokalen te verhuren voor landbouwonderwijs, maar de huur prijs te bepalen in een volgende vergadering, tegelijk met de vast stelling van de huurprijs van het gymnastieklokaal, waarop het Huy- genslyceum een oogje heeft. De raad had hiertegen geen bezwaar, zodat deze zaak nog eens ter sprake zal komen. Uitbreiding R.K. U.L.O.-schooI. De U.L.O. school gaat haar twee de leerjaar tegemoet en heeft der halve behoefte aan een tweede les lokaal. De gelegenheid daartoe is er in de voormalige O.L. school aan de Kon. Julianaweg. De raad be schikte goedgunstig om dat tweede leslokaal in bruikleen af te staan en het lokaal, dat dringende voorzie ningen behoeft, te doen restaureren. De kosten bedragen 1200, DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 31) „Wie woont in deze kamer?" vroeg hij de Eskimo. Sampson trok zijn bi'ede schouders met de grootste minachting op. „Niemand," was het antwoord. In de keuken vonden ze een raap olielamp, waarmee de Eskimo nu, op Rawsons bevel naar het magazijn voorging. Ze traden door de achter deur naar binnen, waarvan de jonge man de juiste sleutel aan de ring uitzocht. Het inwendige van het pakhuis leverde voor de sergeant niets ïiicuvvs op, want hij had al meer dergelijke magazijnen bezocht. Ruwe latten vormden een afschut ting van de waren en lieten midden in een open ruimte voor de klanten. Het was een heel gewone voorzorgs maatregel tegenover bezoekers, die gewoonlijk Indianen waren. De voorraad kleren was. grotendeels ka toen, al stond er overal „zuiver wol" op. Er waren planken vol rollen hel kleurige kiatoenen fluweeltjes en kunstzijden stoffen, felkeurige lin nen, rijen strohoeden met onmogelij ke bloemen. Koperen vei-sierselen goedkope messen en vorken, mond- orgeltjes, wekkers, allerlei dingen, die een Indiaan niet nodig heeft, bij dozijnen ingekocht en tienmaal zo duur van de hand gedaan, nog ver hoogd met verzendingskosten. Dajt magazijn boezemde Rawson slechts in zover belang in, dat het niet was geplunderd. Met een andere sleutel kwamen ze in een bergkamer voi- rekken, waaraan dozijnen bontvellen hingen. Hun aantal was zo groot, dat ze jarenlang opgestapeld moesien zijn en ze toonden wel, hoe vasthou dend dé oude man was geworden. Rawson ging niet naar binnen,' om dat er een hem onbekende scherpe lucht van chemicaliën hing ver moedelijk afkomstig van het geheim scheikundig proces, waardoor, zoals algemeen bekend was, Midas zijn bontwerk in zulke uitstekende con ditie hield. De lessenaar van de oude man trok meer zijn belangstelling en hij zette zich voor het van ruwe planken ge maakte ding neer, dat zulk 'n scherp contrast vox-mde met de weelderige kamer in de andere hut. Slechts in ieen der hokjes boven de lessenaar bevonden zich enige papieren. Dit bJeken facturen te zijn van de vori ge zomer, r scheen slechts één kas boek te zijn en dit werd niet met letters en cijfers gehouden, maar met zulke vreemde tekens en figuren, dat de sergeant er niets wijzer uit werd. In een lade onder de lesse naar vond hij een brievenmap; maar ook dit bleek leeg en dus een teleur stelling meer. Blijkbaar was Midas er niet op gesteld, zijn corresponden tie te bewaren. Rawson sloot de lade toen hij een stukje papier zag zitten tegen de zijkant. Het was een rech terkant van een in tweeën gescheur de enveloppe. Het eerste, wat hem opviel, was een poststempel der Ver enigde Staten; maar ook het gedeelte van het adres trok zijn aandacht Dit luidde: irkland, Midas Stockade, Back of Beyond Vallei Via Frt Mcpherson, Noord-West. Territ, D. Canada Het postmerk was zo gevlekt, dat hij het niet ontcijferen kon. De en veloppe was blijkbaar inderhaast stukgescheurd bij het leeghalen van de lessenaar. Vermoedelijk was het stuk onopgemerkt gebleven, want het lag volstrekt niet verstopt. Zelfs hij had het bijna over het hoofd ge zien, omdat het zo onopvallend was Hij wist, dat, hoewel de Yukon dich terbij gelegen was, de post voor Mi das over de route langs de Macken zie Rivier en Fort MsPhèrson ver zonden wei'd. Het vinden van dit stukje papier leverde ongetwijfeld, bewijs voor ver- scchillende punten in de zaak op. Hij behoefde nu niet louter op de verdenkingen af te gaan, door de oude man bij hem gewekt, toen hij de naam der reizigers genoemd had. Het was nu zeker, dat de oude vrek hem niet misverstaan had, toen hij zijn vervloeking tegen eeix zoge naamde Partland richtte. Midas had op dat punt tegen hem gelogen en nog wel met oc^et. Hij kende de Kirklatids wel en bad minstens één brief van. hen ontvangen. Dat was het nuchtere feit. Maar cpendc die halve enveloppe niet voor hem! Het wfs nu meer dan waar schijnlijk, dr.t vaaer en dochter deze afgelegen ha;.t!eVpost werkelijk had den opgezocht. Dat verklaarde te vens hun gemis aan winterkleren en hun geringe uitrusting. Waren ze er aangekomen? En zo ja, waarom wa ren ze dan heengegaan en waarheen Of was het mogelijk, dat beiden om gekomen waren bij een poging tot ontspanning aan een toestand die anders was, dan ze hadden voorge steld? Rawson huiverde bij die grur vvelijke gedachte en zette haar voor lopig uit het hoofd. Het was waar schijnlijk, dat de Kirklands het ge bied van de Yukon binnengekomen waren langs de gemakkelijke water weg.... zeestomer van Seattle naar St. Michael vandaar met Hivierboten naar Dawson en Stampede. Mis schien hadden ze onverwacht opont houd onderweg gehad. Post, na hun vertrek uit Terre Haute verzonden, kon gemakkelijk vóór hen in Back of Beyond zijn aangekomen. Als ze niet aangekomen waren, waai-om was die enveloppe dan vei-scheurd? Maar wat van meer belang was, waarom was die koppige vader met zijn mooie dochter naar Back of Beyond getrokken? Kon er enig ver band bestaan tussen hun aankomst en die weelderige kamer in de ande re hut, welke nog nooit in: gebruik scheen geweest te zijn? De vage vermoedens, door hem die dag van hun vertrek uit Stampe de' gekoesterd, lieten hem geen rust. Was het mogelijk dat, Grace Farrar dat meisje met recht een „blank lammetje" genoemd had? Was zii misschien geofferd aan de hebzucht van haar vader? Had de oude, dove, kreupele Midas «oms met zijn fabel achtige rijkdom zich een jonge vrouw willen kopen? XXI Om verschillende redenen Rawson knarste op zijn tanden bij die veronderstelling. Wat hem de eerste dag louter mogelijkheid had toegeschenen, wekte nu zijn wraak zuchtige -woede. Zoiets zou niet al leen verschrikkelijk zijn maar een misdaad tegenover een vrouw. Zijn plicht was het, misdaad te voorko men en het recht te handhaven. Uit liefde voor zijn moeder en zijn zus ter zou hij een dergelijke misdaad verhinderen. En wat kon die zo gezellig inge- richtte kamer anders voor doel heb ben?. Niet alleen het knappe uiter lijk van Louise Kirkland pleitte bij hem in haar voordeel: nog meer haar overgevoeligheid, welke zich zo dui delijk tijdens hun korte onderhoud had getoond, haar omzichtigheid te genover de gevoelens van anderen, haar moedige pogingen om zich vro lijk en rustig voor te doen. Zij was wel de enige vrouw ter wereld, die nooit de echtgenote van Midas mocht worden. Hij, Rawson van de Bereden Politie, zou zich daartegen verzet ten, als ook al niemand anders het deed. Maar, als hij nu eens te laat ge komen was? (Wordt vervolgd.).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2