Winvp. Maandag wordt nieuwe veilinghal te Roelofarendsveen geopend «e ZATERDAG 28 MEI 1949 UE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Dubbel jubileum van directeur Drie blijde gebeurtenissen zijn oorzaak geworden, dat aan de vei ling Roelofarendsveen Maandag 30 Mei a.s. als een bijzondere dag in de annalen opgetekend zal worden. Immers, op die dag zal de nieuw gebouwde veilinghal officieel ge opend worden, en voorts zal men deze dag gaan herdenken, dat de heer N. Turk 25 jaar aSta deze vei ling is verbonden, waarbij het merkwaardige feit zich voordoet, dat deze zilveren jubilaris tevens zijn koperen jubileum herdenkt als directeur der veiling Roelofarends veen. Vermelden wij daarbij nog, dat op 11 Mei hem het geluk be schoren was zijn zilveren huwelijks feest op feestelijke wijze te mogen herdenken. Alvorens wij over dit alles wat -uitvoeriger uitweiden, willen wij allereerst in het kort en kele data uit de veilinggeschiedenis vancRoelofarendsveen vermelden. De eerste stappen. Het veilingwezen in Roelofarends veen dateert reeds van het jaar 1902. In die dagen werd door ver schillende tuinders de noodzaak aangevoeld, dat wijziging in de af zet der producten mogelijk was, en zeer zeker een verbetering der fi nanciële opbrengsten ten gevolge zou hebben. Maar niet alle tuinders waren daar toen van te overtuigen met als oorzaak dat èr tweestrijd in plaats van samenwerking kwam. Toch werd door 35 tuinders, die vastbesloten waren aan de toen heersende toestanden het hoofd te bieden, de stoot gegeven om tot op richting van een tuindersbond te komen. Op het erf van de Wed. Am sterdam (naast het nu gelegen vei lingterrein) werd het eerste vei lingkantoor en terrein gevestigd en werd de 21e Juli 1902 de eerste vei ling gehouden. Allengs bleek deze veiling een succes te worden, en alhoewel het grootste gedeelte der tuinders zich nog niet aan dit nieu we systeem durfde te wagen, wer den zij meer en meer van de nood zaak hiervan doordrongen. Nog geen eenheid. Toch heerste er nog niet de noodza kelijke eenheid. Onderling bleef de tweestrijd voortduren. Verschillende groeperingen gingen zich vormen, met het gevolg dat er uiteindelijk drie veilingen in Roelofarendsveen gevestigd waren. Het voert ons nu te ver, dit gehele geschiedkundige verloop hier weer te geven, wij zullen overschakelen naar de De cember-vergadering van 1918. Toen werd de noodzaak ingezien, dat eensgezind samenwerken voor de tuinders de beste resultaten zou kunnen geven. Wel hielden een paar tuinders zich nog afzijdig. 99 Maar de fusie der 3 veilingen die hierin tot stand kwam, bracht 99 der tuinders in een vereniging bij een. Directeur werd toen de heer N. Wagenaar z.g. Reeds na enkele jaren bleek, dat het oude veiling gebouw niet meer aan de te stellen eisen kon voldoen. Dit te meer door het toenemen der glasproducten, zo als aardbeien e.d., waarvan de ex port een uitgebreidere behuizing noodzakelijk maakte. Plannen Wer den gemaakt om tot een algehele nieuwbouw te komen, en met suc ces. In 1929 kon de nieuwe veiling in gebruik genomen worden. In Mei 1936 overleed de toenmalige direc teur, de heer N. Wagenaar, onder wiens leiding dit alles tot stand was gekomen. In October van dat jaar volgde de benoeming van de heer N. Turk tot directeur der veiling. De wijze van veilen. Blijven wij nog even bij de veiling zelf. Tot 1947 werden de peulen, doperwten, snijbonen e.d. allen z.g. en bloc geveild. Dit systeem vol deed niet meer. Noch tuinder, nodh koper waren hierover onverdeeld tevreden. Het gevolg was, dat men naar een betere mogelijkheid zocht, welke men dan ook gevonden heeft, door alles persoonlijk te gaan vei len. Voorheen konden deze produc ten opgeslagen worden in het z.g. vaartuig buiten het veilinggebouw. Dit werd thans onmogelijk en de producten moesten nu afzonderlijk per partij in het veilinggebouw worden ondergebracht. Hierbij kwam nog, dat op 15 Febr. 1946 de eerste bloemenveiling gehouden werd, en een nieuw product aan het Veense veilingwezen werd toe gevoegd. Typerend hierbij is, dat wij met deze bloemen dezelfde on derlinge verdeeldheid zien, als aan vankelijk bij de pas opgerichte groentenveiling. Verheugend is ech ter, dat hét gedeelte dat zich hier van alsnog afzijdig houdt, een veel geringer percentage bedraagt, als bjj de eerste groentenveilingen. De ze uitbreiding werd oorzaak, dat de in 1929 gebouwde veilinghal veel te klein is geworden. De jubilerende directeur. En hiermede komen wij vanzelf bij de meervoudige jubilaris, de heer N. Turk, door wiens onver moeid werken, aan het genomen besluit om tot uitbreiding te komen, reeds zo spoedig gevolg kon worden gegeven. Degenen, die de directeur goed kennen, weten dat als er iets noodzakelijk is voor de veiling of tuinders, hij zelf er op uit gaat, en niet zal rusten voor hij de betrok ken instantie van de noodzaak heeft overtuigd. Dit was ook nu het ge val, en zijn verscheidene „retour vluchten" naar Den Haag brachten De heer N. Turk, directeur van de VeenSe veiling. tenslotte de vereiste bouwvergun ning binnen. Met voortvarendheid volgde tekening en aanbesteding, en zo zal Maandag 30 Mei des namid dags om half drie de officiële ope ning plaats hebben. Dit alles zal een waardige kroon zijn op het vele werk dat door de jubilerende direc teur in het belang van de veiling is verricht. De heer Turk kwanT 25 jaar ge leden aan het kantoor der veiling te Roelofarendsveen als jongste em ployé. In de Octobervergadering van 1936 werd hij tot directeur ge kozen. Verplaatsen wij ons terug in die jaren, dan weten wij dat dit de moeilijkste jaren waren, die onze tuinbouw heeft medegemaakt. Wij zaten midden in de donkerste crisis jaren. Reeds spoedig bleek dat de tuinders het met hiln nieuwe direc teur getroffen hadden. De toenma lige noodzakelijke steunverleningen in de tuinbouw, deden het Bedrijf schap voor Groenen en Fruit, maar ook het Centraal Bureau van Vei lingen, reeds spoedig kennis maken met de heer Turk. Wij denken hier bij aan de bijzondere aardbeien- steun over 1937, maar ook aan zijn onvermoeid ijveren voor de overige producten, door met gedocumen teerd cijfermateriaal steeds weer bij beide instellingen aan te kloppen, om de weg te bereiden voor een noodzakelijke of beter» steunverle ning op deze producten. Noemen wij in aansluiting hierop de z.g. Vasten- lasten-commissie, waarvan de heer Turk, met een groot idealisme het secretariaat op zich nam. Menig nachtelijk uur werd hierbij opgeof ferd, om naast zijn normale veiling- arbeid te trachten de grote nood onder de tuinders, door het verkrij gen van verlichting der financiële druk op de bedrijven, aangevuld met materiële steun, enigszins dra gelijk en het bedrijf weer gezond te maken. Een groot getal tuinders hebben dankbaar het prachtige re sultaat van dit onvermoeide werken ondervonden, waardoor zij weer mpt opgewekte geest en minder knellende zorgen aan de arbeid kon den gaan. Na deze donkere crisis jaren volgden de nog donkerder oorlogsjaren. De gedwongen export op Duitsland, met de vastgestelde prijzen en het daaraan verbonden problematische verdeelsysteem. Dit alles wist hij met soepelheid en ge waagde durf tot tevredenheid van kooplieden en tuinders op te lossen. Denken wij hierbij aan de winter 19441945. De noodzakelijke zaden en pootaardappelen waren op nor male wijze voor de tuinder niet verkrijgbaar, maar zij hadden een directeur, en deze vond ook hier voor een oplossing, en bezorgde de tuinder, zij het soms met grote moeilijkheden, het benodigde zaad en pootmateriaal. Noemen wij voorts nog de houtvoorziening, raamlijsten, ijzerbenodigdheden, steeds was hij er op uit om ook dit voor de tuinders te verkrijgen. De directeur, opgegroeid in een tuindersgezin, kan de moeilijkheden van een tuinder zo gemakkelijk be grijpen. Als een hartelijk mens staat hij hem met raad en daad, waar gevraagd, bij. Moge hij nog vele jaren voor de veiling Roelofarendsvee\ behouden blijven. Dit tot heil niet alleen van de veiling, maar van de gehele tuin bouw in Roelofarendsveen. Alle tuinders, die de openings plechtigheid van de nieuwe veiling hal willen bijwonen, zijn welkom. ALPHEN AAN DEN RIJN Jubileumtentoonstelling Konijnen- fokvereniging. In het IJsclubge- bouw werd doOr de Konijnenfok- vereniging „Ons Belang" ter gele genheid van het 20 jarig bestaan dezer vereniging een tentoonstelling gehouden, waar de leden der ver eniging de gelegenheid kregen hun gefokte dieren te laten keuren en aan het publiek te laten zien. De prijzen zijn na keuring als volgt toegekend: Reuzen Konijngrijs kl. D. J. A. Strijk 9 O.B. 122; Blauwbont kl. F. A. P. Bruines 6 P..C. 102; Fr. Hang oren Konijngrijs kl. B. H. M. Bos- mJan 9 B.Y. 314; IJzergrauw kl. A: H. J. de Wit 9 R.T. 202, kl. B H. J. de Wit 9 R.T. 201; Wit kl. C. J. Keijzer 9 O.B. 137, kl. E. G. Th. de Jong 8 L 420, Grijsbont kl. C. T. v. Rijn O.B. 101; Grijs Chincilla kl. A. A. van Lonwel 9 B.Y. 210, kl. B. B. A. Kouwenhoven 9 O.B. 235; kl. C.: C. A. Kouwenhoven 9 O.B. 118; Wener Wit kl. A.: A. C. Bos 9 E. 311; klasse B. A. C. Bos 9 E 313; kl. D. Jac. Verkade 9 O.B. 109; kl. E. C. Bos 8 H.O. 652; kl. F. Jac. Ver kade 8 O.B. 802; kl. D. A. C. Witte- bol 8 L.D. 215; Alaska; kl. A. C. Bos 9 E, 317; kl. D. C. Bos 9 E. 240; Rex Wit kl. A. J. Jongkindt 9 F.L. 213; kl. B. J. Jongkindt 9 F.L. 219. Kleine Rassen: Papillons - Zwart kl. A. L. van Klaveren 9 O.B. 272; kl. F.: L. van Klaveren 7 O.B. 711. Blauw: kl. A L van Klaveren 9 O. B. 271; kl. B L. van Klaveren O.B. 275. Madagascar kl. A: L. van Kla veren 9 O.B. 266; Klein Chincilla kl. B. J. M. Bosman 9 B.Y. 320; Hol landers-Zwart kl. E: G. van Vliet 6 C.D. 526; Hollanders Blauw kl. A J. Gladbeek 9 O.B. 207; Bruin-grijs kl. F G. van Vliet 8 N.Y. 609; Rus sen-Zwart kl. A Th. Versluis (2) 9 O.B. 2137, kl. B Th. Versluis (2) 9 O.B. 2136. Dwergras: Pool - Roodoog: kl. E J. Jongkindt 1334. Geboren: Dirk, z. van J. W. Bpoij en J. C. Hoop; Gerrit Jan Diederik, z. van E. J. Goedhart en D. Koren; Hendrika Jacoba, d. van G. van den Dool en IJ. J. Schaap; Marius, z. van E. Verhagen en Chr. W. Snel; Cornelis, z. van J. Laros en T. van den Berg; Maria Antonia, d. van Th. J. Ketel en M. E. Boogaard. Ondertrouw: Laurens J. Verluyn, 23 j. en Neeltje P. Paul, 22 j. Huwelijken: Johannes A. Velle- koop, 33 j. en Berdina H. van der Linden, 28 j.; Frederikus J. de Jong 29 j. en Francina E. Bunnik, 29 j.; Johannes C. Carsjens, 28 j. en Grietje Rogaar, 29 j.; Pieter Kwa- kernaak, 32 j. en Clazina van Zwie- ten, 28 jaar. Overleden: Bartholomeus van 't Riet, 74 j. geh. met A. Aué; Karei Hendrik Hulscher, 29 j., ongehuwd; Theodora Gerarda Hoogerwerf, 11 j. LEIDERDORP Gouden Bruidspaar Op 8 Juni zal het echtpaar W. Heijkoop-A Hey- koop-Breedijk, wonende v. d. Valk Bouwmanweg 40 de dag herdenken, dat het 50 jaar geleden in het huwe lijk trad. NIEUWKOOP Geboren: Simon Herman us Theodorus z. v. J. C. v .d. Haak en A. C. P. v. d. Loo. Joannes Hyacin- thus Petrus z. v. J. J. Pieterse en A. C. Koperdraad. Leonardus Nicolaas Maria d v. A. J. van Diemen en W. C. v. d. Meer. Johannes z. v. J. Sanders en J. Vuijk. Ondertrouwd: Theodorus Antonius Marie Vollering 35 j. en Agatha Jo hanna van Diemen 30 j. ROELOFARENDSVEEN Tafeltennis. Niét minder dan 350 belangstellenden hadden zich om de groene tafel verzameld toen pastoor Ligthart en de voorzitter van „Treffers" L. v. Berkel deze avond openden. Het werd een prach tige wedstrijd zowel voor spelers als publiek die na een 42 voor sprong voor het Haagse D.V.S. toch nog in een gelijk spel geëindigd is. Het dubbelspel bracht uiteindelijk de beslissing, nadat Treffers met 54 de leiding weer hadden zodat de spanning er tot de laatste slag in is gebleven. Heel jammer dat Jac. Heemskerk geen partij kon winnen. Nic. Heemskerk verrichtte goed werk door 2 partijen te win nen maar Wout deed het nog even beter door van Lorsheyd (een in ternationale speler) na een 70 achterstand in de beslissende game met 2118 de partij in z'n voordeel tie beëindigen, terwijl hij ook z'n partijen tegen Fr. Mol en Riny v. d. Horst won. Treffers heeft in ieder geval bewezen z'n plaats in de Res. Hoofdklasse volkomen waard te zijn. Vooral voor pastoor Ligthart een zeer geslaagde avond, die niet min der dan een batig saldo opleverde van 300,—. Het Trefferslid W. Heemskerk zal Vrijdag 27 Mei in Amsterdam spelen tegen de heren Cor du Buy, W. v. Zoelen en Hols- Wilder voor demonstratie-wedstrij den voor verschillende bedrijfsver enigingen. Met ingang van de vol gende week wordt het trainings lokaal de St. Pancratius-zaal. Voor lopig voor de tijd van een jaar. TER AAR kindles bloementeeltvakschool. In de lagere tuinbouwschool te Ter Aar is *de eindles gehouden van de bloementeeltvakschool. Hierbij wa ren aanwezig ir. Honig, inspecteur van het Tuinbouwonderwijs, ae com missie van advies was vertegenwoor digd door de heren» B. Hogenboom, burgemeester, C. W. v .d. Hoorn Azn. en C. Hoogervorst. De vakschool is begonnen met 18 leerlingen, waarvan er 3 zijn afgevallen tijdens de cur sus, zodat nu 15 leerlingen examen aflegden. Van deze slaagden er nu 14 leerlingen, een werd afgewezen. De geslaagden zijn: van der Most Vinkeveen, P. G. v. Tol, Sassenheim, Herm. v. Eyk, Leo v. Emmerik, A. den Haan Dzn., Fr. Hoogervorst Pz., P. Hoogervorst Nzn, W. v. d. Jagt, Alf. Koelemans (met lof), W. Pieter se, Cebo de Regt, Joh. v. d. Meer, Kwakel, Zeijerveld, Kwakel en Ruhé, Nieuwveen. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Ter Aar. Ir. Ho nig reikte met een toepassetlijk woord de diploma's uit. Eén van de leerlingen nL P. G. v. Tol. sprak na mens zijn medeleerlingen een dank woord, dit onderstrepend met de aan bieding van een doosje sigaren. De heer Verkleij stak de leerlin gen nog eens een hart onder de riem, - Hierna sprak burgemeester Ho genboom nog als voorz. v. d. advies commissie. Twee ouders van leerlin gen woonden deze eindles bij, wat op hoge prijs werd gesteld. NIEUWS UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM 25 jaar gemeentedienst. Op 9 Juni a.s. komt Jac. Rijsdijk in het zilver. Dan zal hij als gasfitter 25 jaar er op hebben zitten. In die tijd was hij hulp in nood, want wie met zijn lamp of gasstel onthand zat heeft hij als goed vakman steeds op bevredigende wijze geholpen Dief opgespoord en ingerekend. Nadat de politie kennis gekregen had dat uit een paviljoen van „Hulp en Heil" een karpet was gestolen, toog zij op onderzoek uit. Na lang zoeken vond zij het kleed verborgen tussen de hoge struiken. Als vermoedelijke dader is in Den Haag gearresteerd een zekere W. H. ,die naar Leidschen- dam is overgebracht. Hier heeft hij nog bekend schuldig te zijn aan diefstal van een stel gordijnen even eens gepleegd in „Hulp en Heil". Postduivenvlucht. De duiven uit Leidschendam zijn in Ciney los gelaten en dadelijk naar hun hokken gevlogen. De eerste en vijfde duif was van J. Nieuwenbroek, 2e van J. van Herwaarde, 3de en 5de van Chr. Davids, 4e van J. van Geylswijk, 7e van P. v. d. Veen, 8e van L. Mooy- man. Van de in Quievrain geloste duiven was 1. J. Scheffers, 2. J. van Geylswijk, 3. en 6. Chr. Davids, 4. L. Mooyman, 5. L. Verel, 7. A. Dege- naars, 8. F. Linnartz. LISSE Geboren: Johannes Maria z. van M. Bauman en A. P. M. Verdegaal; Leonardus Hendricus Adrianus Ma ria z. van L. J. J. Th. van Ruiten en G. A. Beelen; Marinus z. van J. de Vreede en D. Faas; Cornelia Anna Maria d. van C. A. Elfering en C. P. van der Vlugt; Ludovica Huberta Maria d. van P. Warmerdam en A. J. Verbij; Adrianus Antonius z. van W. A. van Oosten en M. van Leeu wen; Allegondta Cecilia Maria d. van H. J. Elfering en H. A. Wijsman; Pieternellé d. van W. de Jonge en J. de Koeijer. Ondertrouwd: Thomas Smits 28 j. en Jacoba van der Wejjde 24 j.; Teu- nis van der Zaal 24 j. en Gerarda Nicola 23 j. te Sassenheim; Cornelis van der Voort. 33 j. en Wilhelmina Maria van der Lans 25 j.; Hermanus Johannes Gerritsen 38 j. te Arnhem en Johanna Hesseling 36 j.; Wilhel mus Simon Caspers 27 j. te Sassen heim en Elisabeth Hesseling 24 j. Getrouwd: G A. Sterrenburg te Andel en H. Kamerman; R. de Jonge en G. J. Munnik. NOORD WIJK Personalia. Kapitein A. C. J. Roeleveld is bij Koninklijk Besluit bevorderd tot reserve-majoor. Geboren: Hillegonda, d. van D. M. Passchier-de Wit; Carl, z. van H. v. Meyenfelt-Bakker; Jacobus C. N. z. van N. v. d. Poel-Baksteen; Johan z. van A. de Vries-Koffijtoerg; Hei- ma, d. van J. Dullemond-Koudijs; Petrus W. C., z. van A. Steenvoor den-Brouwer; Petrus W. C., z. van A. Wal-Gaasendam; Marianne, d. v. D. v. Duijn-v. Brakel; Carla H. M., d. van A. J. v. d. Drift-Kampman. Ondertrouwd: A. v. Duijn en J. Zuidhoek; H. J. Verkade en A. J. Chr. Reekers. Getrouwd: J. W. v. Westerop en H. J. Steen voorden; C. P. Glasber gen en J. Vink; M. C. M. v d. Weij- den en C. M. v. d. Berg. ©verleden: Marinus de Graaf, 77 jaar. NOORD WIJKERHOUT Geboren; Leonardus C. J., z. v. A. W. C. Heemskerkv. d. Holst; Anna C. J. M., d. van J. de Groot Mansvelt; Petrus, z. van P. Onder waterKortekaas, Willem J. M., z. van S. L. van HensbergenHeems kerk; Maria Th., d. van W. J. Ger ritsenSmit; Dimphna M. M., d. van A. Trompertv. d. Berg; Theodorus J., z. van L. J. J. Meijerv. d. Burg; Petrus H. A. C., z. van A. L. Koele- wijnDuivenvoorde; Albertus P., z. van H. A. DuivenvoordeBader; Pe- tronelia M., d. van J. J. R. Berbee van Denzen; Johannes M., z. van Th. A. Penningsvan Schie; Maria P. Th., d. v. P. J. DuivenvoordenBuij tendijk; Adrianus C., z. van Q. H. Pennings— van Went; Adrianus J. M.. d. van A. M. OpdamGeerlings; An na J., d. van B. Broekhofv. d. Aart. Huw.-aangifte: R. van Rijn 27 jaar en A. de Winter 30 jaar; C. Th. M. Koot 24 jaar en J. H. M. van Haas ter 20 jaar; C. H. v. d. Meer 34 jaar en E. C. J. A. Mooijekind 21 jaar. Gehuwd: P. H. Brouwer en M. M. Hulsebosch; L. D. Vester en M. C. M. van Steijn; P. C. van Schooten en C. A. van Stein. Overleden: A. de Rijk 77 jaar, we duwnaar van G. Meeuwenoord; W. G. M. Ruhe, 48 jaar; K. v. d. Ham, 85 jaar, echtgenote van C. v. d. Togt; P. de Wolf, 72 jaar, echtgenoot van M. Hofman; M. Hegeman, 77 jaar, weduwe van Th. van Crijlswijk; P. J. Broekhof, 71 jaar, weduwnaar J. C. Meiman; M. Flux, 78 jaar, we duwnaar van L. Tok; A. W. Kolen, 5 jaar, echtgenoot van L. M. Dhaeze. OEGSTGEEST Jubileum Oranje-Vereniging Volgende week, om precies te zijn op 1 Juni, herdenkt de Oranjever eniging het feit, dat zij 40 jaren ge leden werd opgericht. En naar aan leiding van deze gebeurtenis heb ben we bij de huidige voorzitter, de heer N. van Weizen, ons licht eens opgestoken omtrent hetgeen er in die veertig jaren zoal is gepasseerd. Er bleek vóór de oprichting van de Ö.V. in Oegstgeest reeds een Wilhel- mina-vereniging bestaan te hebben, die echter in de op 1 Juni 1909 op gerichte O.V. overging. Het eerste bestuur bestond toen uit dr Timmer man als voorzitter, Jhr A. J. B. Six als secretaris, J.'C. Kruyt als pen ningmeester en de heren G. Lubbe en G. B. Schlatmann commissaris sen. Dr Timmermans bekleedde ge durende 25 jaren het voorzitterschap en was jarenlang de ziel der vereni ging. Hij werd in 1934, toen h^j over leed, opgevolgd door de heer C. P. J. Paardekooper, terwijl in 1938 de heer D. G. Sanders op de voorzit terszetel belandde. Deze bekleedde de functie tot zijn vertrek uit Oegst geest in 1947, waarna de huidige voorzitter zijn plaats innam. Het huidige bestuur bestaat verder uit de heren J. J. Vos (secretaris), A. Gaykema penningmeester, J. den Ouden, W. d. Rooy, A. Hoekstra, C. Koelman, J. v. d. Poel en J. Uitten- bogaard. De heer den Ouden maakt reeds vanaf 1930 deel uit van het be stuur. Ereleden zijn de heer J. van Noord, die jarenlang een zeer werk zaam bestuurslid is geweest, en de heer D. G. Sanders. Beschermheer is oud-burgemeester A. J. van Gerre- vink en ere-voorzitter is burgemees ter J. C. Baumann. Gedurende een reeks van jaren beperkte de O.V. zich tot de viering van Koninginnedag op 31 Augustus; na de bevrijding kregen haar werk zaamheden grotere omvang, doordat toen de bevrijdingsfeesten gevierd moesten worden en daarna aan ve lerlei gebeurtenissen de aandacht moest worden geschonken. De groei der gemeente maakte dat ook de kinderattracties steeds grotere om vang aannamen. In 1909 b.v. waren er plm. 470 schoolkinderen, thans loopt dit aantal naar de 2000. En deze kinderattracties zijn steeds gehand haafd, ondanks moeilijkheden en kosten. Vooral na de bevrijding zijn de onkosten zeer sterk gestegen; en nu komt de O.V. met 1200 leden niet slecht voor de dag, maar toch kun nen het er best nog enige honderden meer worden. De heer M. Döfferhoff, die reeds bijna 30 jaar als bode zijn beste krachten aan de O.V. geeft wil deze nieuwe leden er nog best bijnemen. Ook de O.V. wordt geen critiek be spaard. Het is echter wel jammer dat deze critiek niet op de leden vergaderingen geuit wordt; deze worden altijd zeer slecht bezocht. De critiek wordt achteraf geleverd is vaak ver bezijden de waarheid. De O.V. wil niet gaarne overal voor gespannen worden, geen bijzondere plaats innemen en niet beschouwd worden als een verlengstuk van het Gemeentebestuur. Dat de O.V. ech ter wel een aparte plaats inneemt, blijkt uit het feit dat ter gelegen heid van dit jubileum zich uit de burgerij een huldigingscomité heeft gevormd. Het bestuur der O.V. zal op Woensdag 1 Juni van 4.306 uur in de Raadszaal recipiëren. Des avonds om 8 uur zal Werkmans Wils kracht uit Leiden bij het Witte Huis een huldigingsconcert geven, waar bij een speciaal voor deze gelegen heid gecomponeerde mars zal wor den uitgevoerd. Geboren: Willem, z. van G. van den Haak en J. Verweij; Johannes Mar- tinus Maria, z. van G. Th. Matze en G. A. Jonker; Marianne, d. van J. Baldal en M. C. Hoogendoorn; Emi- lie Christine, d. van G. A. W. Ver- spijck Mynssen en J. W. Fischer; Her man, z. van W. Wesselink en H. van Elburg; Catharina, d. van H. Los'en G. Pet; Jan Frederik Hendrik, z. van J. Kalsbeek en C. J. F. Kramers. Ondertrouwd: G. J. Starm 32 j. en C. Brak 24 j.; D. Koorn 36 j. en A. M. Schippers 24 j.; H. Hartog 27 j. en J. Iterson 29 j.; P. Glasbergen 25 j. en J. M. Nieuwenhuijs. Gehuwd: J. A. Beer en F. E. Ho- gewoning; G. P. van Werkhoven en A. T. Verbeij; H. L. Ploeg en E. A. Ochtman; F. E. Meijer en E. P. K. Elenbaas; D. Held en F. R. van-der Vliet; N. C. de Groot van Embden en H. G. van der Sande Bakhuyzen; A. de Heer en G. van Duijn; W. Hu- ner en E. M. W. Sölner; P. Langeveld en M. Nieuwenhuizen. Overleden: B. Kasbergen 79 j., we duwnaar van C. Mechelse, eerder wenr. van J. Hoogendoorn; J. Ver- poorte, 73 j., echtgenoot van W. den Besten; W. Timmers, 81 j., weduwe van H. Baak. SASSENHEIM 8 Geboren: Anna Johanna A., d. van J. J. v. Roode en J. M. v. d. Raadt. Ondertrouwd: J. B. v. Beek 28 j. en T. J. Blijleven; J. W. v. Duin 26 j en A. H. Opdam %3 j.; M v. d. Oever 35 j. en Chr, M/Rijnbende 31 j. Getrouwd: P. Spaargaren 19 j. en J. J. de Jong 21 j. STOMP WIJK Bijzondere arbeid. Extra rant- soenbonnén Maandag in „Het Blesse Paard" 10—15 uur. Vruchtendunden is noodzakelijk Gelijk bekend is de fruitteelt in ons land na de oorlog weer belangrijk uitgebreid. Nog steeds worden nieuwe aanplantingen uitgevoerd en alles wijst er op, dat in de nabije toekomst het behoud van afzetmarkten uiterst noodzakelijk zal zijn. De voorziening van het binnenland is gewaarborgd. Maar zowel voor binnen- ^ls buiten land zal de kwaliteit aanzienlijk be- fer moeten worden. Het zal spoedig zo zijn, dat het oogsten van onvol doende kwaliteit in het geheel niet - meer zal lonen, terwijl alleen ooft van uitmuntende hoedanigheden nog redelijke afzet zal vinden, óók op de binnenlandse markt. Wij zullen dus van tijd tot tijd moeten aangeven op welke wijze de kwaliteit nog te verbeteren is. 1949 schijnt weer een goed fruit- jaar te worden. Vrijwel alle soorten ooft bloeiden zeer rijk, de nacht vorsten richtten geen al te grote schade aan en de vruchtzetting is re delijk te noemen. Tot nu toe wijst alles er op, dat van vrijwel alle fruit een goede tot zeer goede oogst zal worden gewonnen. Zeker weten wü het natuurlijk eerst, wanneer de vruchten in de kist liggen, maar daar kan men niet op wachten. Nu is in vele gevallen de vruchtzetting zó overdadig, dat de vele varkens de spoeling aan de boom dun maken, d.w.z. dat er zeer veel klein, minder waardig ooft zal worden gevormd. Daar is slechts één middel tegen: vruchtdunnen! Wij kunnen zeggen, dat dit zelfs wordt nagelaten in die gevallen, waarin bemesting, bespuiting enz. ge heel in orde zijn, eenvoudig omdat men het niet aandurft. Er is nJ. door zettingsvermogen voor nodig om veel vruchtjes er af te halen in de hoop, dat de overblij venden daardoor méér zullen opleveren. Wie het echter voorheen eveneens deed, aarzelt ook thans niet. Nu kan men tijdens de wintersnoei rekening houden met overdadige bloei, met kan vruchthout, bloemknoppen of bloemen dunnen, maar in de praktijk komt het toch meestal op vruchtdunnen aan. Waarom vruchtdunnen? Omdat het gaat om: méér en beter ooft, dus meer verdienste, om uit putting (beurtjaren) der bomen te voorkomen, om takbreuk en afvallen van grote vruchten te verminderen, om regelmatig dracht en verlaging van oogst- en sorteerkosten te berei ken. Deze dingen hebben grote in vloed op de geldelijke opbrengst. Nu zijn er vele factoren, die de resulta ten beïnvloeden, o.a. het tijdstip en de wijze waarop alsmecte de mate waarin wordt gedund'verder de soort, dracht, ouderdom, toestand der bomen en het weer. De ervaren dun ner neemt deze vanzelf in ogen schouw, de pas beginnende moet het leren. Toch kunnen wij zeggen, dat de hoeveelheid ooft alleen al zeker 10 pet. groter zou zijn, wanneer over al juist werd gedund. Daarnaast zou de kwaliteit dusdanig verbeteren, dat wij geen schatting durven maken. Het dunnen is dus een werk, dat zo wel door de beroepskweker als door de kweker voor eigen gebruik moet worden toegepast en natuurlijk op de juiste wijze. Men kan te allen tijde bij ervaren kwekers of bij de assistenten van de tuinbouw-voorlichtingsdienst verne men hoe en hoeveel moet worden ge dund en de kunst is niet moeilijk te leren. Zeker, het kost veel werk, vooral bij de hoogstammen, waar men vaak met plukladders zal moe ten gaan werken Toch kunnen wij zeggen, dat ieder, die het enige jaren met verstand heeft gedaan, dit werk nooit (indien nodig) over zal slaan. Natuurlijk is het werk alleen verant woord bij de marktbare soorten, bij goede bespuitingen enz.-, kortom, wanneer kwaliteit mag worden ver wacht. Is men bang voor teveel „ver lies", dan kan men nog altijd met groeistof spuiten tegen de late val. Nu het gaat om élite-ooft, mogen wij dit werk niet overslaan. Veel kroet brengt minder op dan wat minder kwaliteitsfruit en men behoeft er vaak niet eens minder kg. om te heb ben. verteld door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! 20. Kobus - van Galen gaf niet direct antwoord, maar bieef peinzend voor zich uit staren. Het strootje beet hij zenuwachtig in vele kleine stukjes. „Dat ik nu mijn hele le ven allerlei ruggen afge zocht -heb, zonder te wéten wat ik eigenlijk zocht..", prevelde hij' mistroostig. ..Een heel verknoeid le ven. om het zo maar eens uit te drukken. Kijk. daar moet je nou weer een mens voor zijn, om zoiets te ontdekken. En al die andere apen, die ook steeds eikaars ruggen afzoeken en niet we ten wat ze zoekenhet is verschrik kelijk". „Nee, hoor," troostte Wim^ie, „het is instinct. Dat hebben alle dieren." Het gezicht van Kobus klaarde wat op." En wat hebben de mensen?" in formeerde hij. ,Die hebben verstand", vertelde Wimpie, maar toen verbeterde hij haastig", dat is te zeggen: meestal". „En als ze het niet hebben?" wilde Kobus weten. Wimpie moest hierover even na denken. „Dan hebben ze helemaal niets", zei hij tenslotte. Nu was Kobus van Galen geheel gerustgesteld. „Dan zijn wij apen eigenlijk nog goed af," zei hij tevreden. Hij kneep behagelijk zijn ogen dicht terwijl Wimpie voortging zijn rug af te zoeken. „Ik ben klaar," verbrak Wimpie piotseling de stilte, „ik heb niets gevonden.' Kobus knikte. „Zoals gewoonlijk" merkte hij op. „En laten we nu even zakelijk worden. Wat kom je hier eigenlijk doen?" Wimpie vertelde in zo kort moge lijke bewoordingen van de Kid en het gevaar dat deze opleverde voor de burgers van Rotterdam. „Die mensen tochzei Kobus van Galen misprijzend", steeds ver zinnen ze narigheden om elkaar het leven moeilijk te maken. En nu wil de je me natuurlijk vragen of ik je helpen wil." Daar had Wimpie eigenlijk nog helemaal niet aan gedacht, maar het was geen slecht idee. „Ja graag!" zei hij dus, „maar hoe had je dat eigenlijk willen doen?" Kobus spuwde een beetje minach- tend op de grond. „Ik zal die Kid- kerel wel even voor je opzoeken", bood hij aan. Dit was iets waar Wimpie niets op tegen kon hebben.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8