De Berlijnse blokkade is er weer Russen saboteren ook de luchtbrug Kerkvervolging in Albanië PERSSPIEGEL Minister In 't Veld sprak op het congres van volkstuinders Het gebrek aan grond blijft een moeilijkheid ZATERDAG 28 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA VOLGENS DE „DAILY TEL." hebben de Russen aangekondigd, dat zij met ingang van heden (Zaterdag) oefeningen zullen houden met lucht doelgeschut in een gebied, dat ligt op een van de routes van de luchtbrug. Zij voegden er aan toe, dat de oefeningen worden gedaan in verband njet manoeuvres, die zij met het gehele leger in Oost*Duitsland houden. Een gebied van 17 bij 11 kilometer wordt daardoor onveilig voor de Westerse vliegtuigen, die goederen naar Berlijn brengen. De breedte van de lucht- corridor wordt verminderd van 31 tot 14 kilometer. Als de Westelijke mo gendheden op het advies van de Russen ingaan en de gevaarlijke zóne vermijden door via de Noordelijke routes te vliegen, zal het aantal vlieg tuigen, dat per dag naar Berlijn vliegt, aanzienlijk moeten worden inge krompen. De Engelsen en Amerikanen hebben onmiddellijk, nadat de Russen hun oefeningen aankondigdeneen scherp protest ingediend bij de Russische autoriteiten. De Russen hebben echter laten weten, geen enkele verantwoordelijkheid op zich te nemen voor ongelukken, die vliegtuigen in de gevaarlijke zóne zouden overkomen. Dit is de ernstigste poging van de Russen om het verkeer op de luchtbrug te bemoeilijken sinds het begin van de blokkade. TREINVERKEER LIGT VOLKOMEN STIL. Het treinverkeer tussen Berlijn en Helmstedt is bijna volledig tot stil stand gekomen. De aankondiging van de Russen tot het houden van schiet oefeningen juis. nu maakt een einde aan de verwachtingen, welke giste ren ontstonden toen de Sovjet-auto riteiten een aantal kleine belemme ringen op het verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland ophieven. De Rus sen bij de beide controleposten langs de spoorlijn BerlijnHelmstedt wei gerden ook maar één goederentrein door te laten. Intussen blijft echter dë autoweg HelmstedtBerlijn open voor de Duitse vrachtwagens. Vorige week nog zeiden de Russen, dat zij dat niet meer zouden toestaan. Als alle Russische tegenwerking en alle Russische tegemoetkomingen in aanmerking worden genomen blijkt, dat op het ogenblik de situatie voor het verkeer naar Berlijn ongeveer ge lijk is aan de toestand in de eerste dagen van de blokkade, nu een jaar geleden. Evenals vorig jaar, hebben de Engelse autoriteiten speciale maat regelen getroffen voor de troepen, die met verlof gaap. Aardappelen in de goederentreinen, die ten slotte in Berlijn zijn aange komen, verrotten, omdat de wagens niet zijn uitgeladen. Een aanbod van de stakers, om het werk te doen, is afgewezen door de spoorwegmaat schappij, die onder Russische controle staat. De stakers zijn ook bereid te zorgen, dat de treinen uit het Westen kunnen doorrijden. Als de spoorweg maatschappij dat toestond, zouden er in het geheel geen moeilijkheden zijn. Het is echter duidelijk, dat de Russen de staking willen uitbuiten. Oost- Duitsland lijdt grote schade door de staking in Berlijn, daarom trachten de Russen dit verlies op politiek ge bied goed te maken door sancties te gen het Westen. Druk op stakers. Ze hopen waarschijnlijk ook, dat de Westerse mogendheden er daardoor toe worden gebi-acht, druk uit te oefe nen op de stakers om het werk te her vatten. Dat dit waarschijnlijk een vergeefse hoop is. bleek uit een brief, die de West-Duitse burgemeester, prof. Ernst Reuter, aan de Duitse di recteur var. de spoorwegmaatschap pij. Kreikemeyer, zond. .,U bent vol ledig verantwoordelijk voor de moei lijkheden bij de Berlynse spoorwe gen, omdat u weigert de arbeiders uit te betalen in Westerse marken", schrijft prof. Reuter. „Als u op het ogenblik niet over voldoende- Wester se marken beschikt, is de West-Ber- lijnse gemeenteraad bereid u te hel pen". Kreikemeyer kondigde gisteravond aan, dat hij bereid is vanf 1 Juni 60 -percent van de lonen der spoorweg arbeiders in Westerse marken uit te betalen. Tot nu toe wilde hij niet meer dan 20 percent van het loon in Westerse marken betalen. Tegelijker- tijl zullen alle treinkaartjes in het Westen met Westelijke marken' be taald moeten worden. De stakers ver klaren, dat hei aanbod van Kreike meyer niet voldoende is om een einde te maken aan de staking. De spoorwegmannen hebbempame- lijk nog andere eisen. Een van de voornaamste daarvan is, dat er geen maatregelen zullen worden genomen tegen de arbeiders, die hebben ge staakt. Zij eis bovendien, dat de on der Russische controle staande maat schappij de niet-commiinistische vak bond zal erkennen. BEIEREN EN DE GRONDWET VAN BONN. Redenen en draagwijdte van de onthouding. Evenals de andere minister-presi denten van de West-Duitse staten, heelt dr. Erhard, eerste minister van Beieren, zijn handtekening gezet on der de nieuwe grondwet van de Fe derale Duitse Republiek van Bonn. Hij heeft zich hierbij gericht naar de stemming, die op zijn verzoek op 20 Mei door het Beierse parlement werd gehouden en waarbij de volgende twee resoluties wer&en aangenomen: 1. Het Beierse parlement ver werpt de Grondwet van Bonn in haar huidige vorm. Deze resolutie werd aangenomen met 101 stèmmen voor (sociaal christelijken), 64 stemmen tegen .liberalen en sociaal-democra ten) en 9 onthoudingen. 2. Het Beierse parlement is niet temin van oordeel, dat haar hyidige vorm geldig is voor Beieren, indien tweederde der Duitse staten haar aannemen. Deze resolutie werd aan genomen met 97 tegen 6 stemmen ^n 710 onthoudingen. Daar de parlementen van de overi ge Duitse staten de Grondwet van Bonn aannamen, zette ook dr. Er- hard zijn handtekening onder het document, waartoe hij zich verplicht had. De houding van de Beierse re gering en het Beierse parlement, zo als deze voortvloeit uit de stemming van 20 Mei, is het resultaat van een ©ompromis en zeker geen uiting van een nieuw seperatisme. De arbeid van de Grondwetgevende Vergade ring van Bonn werd in Beieren met uiterst critische aandacht gevolgd. Alleen de socialisten (54 leden op de 180 van de Landtag) hebben de tekst van de federale Grondwet goedge keurd. Slechts een kleine fractie in de socialistische partij, onder lei ding van de ex-minister dr. Högner, verwerpt de „centraliserende nei gingen van de meerderheid der Beierese socialisten, die onder leiding staan van Waldemar van Knoerin- gen. Daartegenoved heerst bij de CSU (Christlich-Soziale Union, die gelijk staat met de CDU), die beschikt over de absolute meerderheid in het par lement, een afwijzende houding te genover de Grondwetgevende Verga dering van Bonn. De linkervleugel van de partij, die vooral steunt op de bevolking van Frankenland en die geleid wordt door dr. Josef Müller. was vóór het ontwerp van Bonn. Maar zijn invloed werd teniet ge daan door de rechtervleugel van de partij. Deze vleugel, die de sterke steun heeft van de katholieke bevol king van Opper- en Neder-Beieren, verwijt de huidige Grondwet aan de centrale autoriteiten een te grote fi nanciële macht te geven; de macht van de Tweede Kamer (de „Bun- desrat") dusdanig te begrenzen, dat een herleving van het centralisme, moeilijk te vermijden is, en tenslotte, geen rekening te hebben gehouden met het Concordaat met de H. Stoel en met de rechten der katholieken. BRIEF VAN POOLS EPISCOPAAT DOOR CENSUUR VERBODEN In Vaticaanstad heeft men berich ten uit Krakau ontvangen, die zeg gen dat de Poolse censuur voor de eerste maal de bekendmaking heeft verboden van een brief van het Poolse episcopaat. TATARESCU GEARRESTEERD? Uit gewoonlijk welingelichte krin gen verluidt dat dr. Georges Tatares- cu, Roemeens minister van buiten landse zaken van 1945 tot 1947, is ge arresteerd. Er is geen officiële beves tiging van dit bericht, noch van een ander, dat Alexandre Alexandrini. oud-minister van financiën, die tot Tatarescus liberale partij behoort, eveneens in hechtenis is genomen. In een proces, dat op het ogenblik te Boekarest wordt gevoerd tegen vier van verduistering beschuldigde Roe menen, heeft een der beklaagden be weerd, dat Tatarescu deze verduiste ring beraamd had „om gelden van de liberale party in het buitenland te hebben." BEZETTING VAN SJANGHAI VOLTOOID. De bezetting van Sjanghai door de communisten is gisteren voltooid, doordat communistische eenheden uit Woesoeng, Sjanghais Noordelijke uit weg naar zee, de verbinding tot stand brachten met troepen uit het Zuide lijke deel van de stad, dat Dinsdag bezet werd. Naar verluidt, hebben de commu nisten geen tegenstand ontmoet bij hun laatste zuiveringsoperaties, waar bij 2.000 nationlisten zich overgaven. Een groot aantal van de manschap pen, die zich overgaven, trok later burgerkleren aan en vluchtte met achterlating van wapens. De geldmarkt te Sjanghai was he den lusteloos, ofschoon particuliere banken heden twee uur open waren om deposito's in ontvangst te nemen en chèques uit te betalen. Communistische bankbiljetten zijn begonnen te circuleren, doch er is nog geen officiële wisselkoers voor gepubliceerd. De Engelse en Amerikaanse kolonie heeft niemand bij de gevechten ver loren. Het Amerikaanse Hoengjao-sa- natorium. dat verleden jaar was ge opend en met de nieuwste medische uitrusting was ingericht, is vernield. Terwijl in de meeste Oost-Euro- pese landen ook andere Christelijke geloofsbelijdenissen vervolgd wor den, heeft in Albanië slechts de Katholieke Kerk onder de commu nistische dictatuur van Enver Hoxha te lijden. De ongeveer 113.000 Alba nese Katholieken vormen een min derheid,, die slechts 10% van de totale bevolking uitmaakt. De Mo- hamme danen zijn er met 67 ver re in de meerderheid, terwijl het resterende gedeelte tot de Albanees- Orthodoxe Kerk behoort. Na het einde van de oorlog wer den alle Italiaanse priesters, die zich in Albanië bevonden, uitgewe zen. De Albanese priesters werden öf eveneens uitgeschakeld óf leven thans in armoedige omstandigheden en onder voortdurende bedreiging met arrestatie of gevangenschap. Alle Katholieke scholen zijn geslo ten, de Katholieke Actie is verbo den en de Katholieke drukkerijen zijn in beslag genomen. Van de leden van het Albanese episcopaat, dat uit twee aartsbis schoppen en drie bisschoppen be stond, is slechts Mgr. Bernhard Shlaku, bisschop van Pulati, nog in -vrijheid. Wegens zijn hoge leeftijd Mgr. Shlaku is 74 jaar eb met het oog op zijn zwakke gezondheid, werd hij uit gevangenschap ontsla gen. De aartsbisschoppelijke zetel van Scutari is reeds sedert 1946 on bezet. De aartsbisschop van DurazzQ werd in 1948 tot 20 jaren gevange nisstraf veroordeeld. In het zelfde jaar werden ook de bisschoppen van Alessio en van Sappa gevonnist. Aan de Katholieke Zusters werd het het dragen van him klooster gewaad verboden. Bovendien wer den zij gedwongen naar hun ver wanten terug te keren. In Tirana, OVERSTROMINGEN IN BRAZILIë. Men vreest, dat tengevolge van overstromingen in de Braziliaanse staat Alagoas honderden personen om het leven zijn gekomen, zowel in de hoofdstad van de staat als in andere plaatsen. Daar transport en telegraaf- verkeer onderbroken zijn, heeft men geen juist beeld van de toestand. PRETTIG REIZEN! De Zwitserse regering wilde geen risico nemen, toen prinses Margaret van Engeland gisteren in een zwaar gepantserde sloep van het Zwitserse leger een tocht over het meer van Genève maakte. Behalve gewapen de militaire bedaking en vier de tectives in burger aan boord van haar sloep, werd de prinses gevolgd door een andere sloep, die geüni formeerde politiemannen en drie zwemkampioenen aan boord had. Zwitserse kranten oefenden in tussen kritiek op de veiligheids maatregelen, waarmee de „betove rende sprookjesprinses Margaret van Engeland" werd omgeven. Ver schillende bladen merkten op, dat de prinses droevig keek, en de „Tri bune de Lausanne" schreef: „Als ge bedenkt, dat zij van Zwitserland practisch niets zhg dan het profiel van monsieur Boissier (chef de pro tocol) en de brede ruggen van onze motorpolitie, dan moet ge wel toe geven, dat zij geen enkele reden had om erg opgetogen te zijn." de hoofdstad, zijn drie Katholieke kerken nog van tijd tot tyd ge opend, zij worden echter slechtsr door weinigen bezocht. De Orthodoxe Kerk is tot dusver re vrijwel niet lastig gevallen. Niet temin wordt er op het Hoofd van de (zelfstandige) Albanees-Ortho doxe Kerk zware druk uitgeoefend om zich bij het Patriarchaat van Moskou aan te sluiten. Tot nu toe werd deze pressie echter moedig en met succes weerstaan. De 760.000 Mohammedanen zijn met uitzondering van een kleine, door Derwischen geleide secte, vol komen met rust gelaten. ZEVENTIEN STUDENTEN DOOR LAVASTROOM GEDOOD. Negentien studenten, die een tocht maakten in de buurt van de.vulkaan Puraco in Zuid-Columbia, zijn giste ren door een lavastroom overvallen. Slechts twee van hen wisten te ont komen; de andere zeventien hebben er het leven bij ingeschoten. De uit barsting van de Puraco heeft een pa niek onder de bevolking teweeg ge bracht. Sinds zestien jaar had de Puraco niet meer zo heftig gewerkt. De toe gang tot de top van de vulkaan is zeer moeilijk, zodat de lijken van de slachtoffers nog niet geborgen kon den worden. Reddingsploegen stellen pogingen in het werk om de helling te beklimmen. DIOC. R.K. MIDDENSTANDSBOND Woensdag 8 Juni a.s. belegt de Haarlemse Diocesane Katholieke Mid denstandsbond een Voorjaars Cen trale Raadsvergadering in he#Kur- haus te Scheveningen. Deze bijeenkomst, welke om 10.15 uur aanvangt, zal worden voorafge gaan door een H. Mis om 9.30 uur in de kerk van O. L. Vrouw van Lour- des, Berkenbos Blokstraat 9^te Sche veningen. In de middagbijeenkomst zal Henri de Greeve spreken over het onder werp: „Op de bres". In deze middagbijeenkomst wor den behalve dé afgevaardigden ook verwacht vertegenwoordigers van de afdelingen der K.J.M.V. in ons Dio cees. VOORLICHTING OVER 100 METER Uit De Linie: Terwijl de Nederlandse soldaat in U-S.-ogen maar al te vaak het# be klagenswaardig werktuig is in de handen van een nauwelijks geca moufleerde bende koloniale onder drukkers en uitbuiters, heet in deze dagen de Nederlandse hardloopster F. Blankers daar ,,'s Werelds Snelste Moeder", „De Vliegende Hollandse" etc. Hoe moet het de moeders in dit land een troost zijn, dat Amerika nu weet hoe een Nederlandse moeder eigenlijk is, en dat Hollywood, door de athlete gratis "te krullen en te ver ven eigenlyk al onze moeders heeft gekroond! Minister In 't Veld, tijdens zijn rede (Foto: Jan Wolfslag Leiden) Voor de zoveelste maal was Lei den weer eens congresstad; deze keer voor de afgevaardigden uit heel het land naar het 10e congres van het Algemeen Verbond van Volkstuin verenigingen in Nederland, dat gis termiddag met een bijeenkomst in „Den Burcht" het congres opende. Aan deze vergadering werd bijzon dere luister bijgezet door de aanwe zigheid van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld, aan wie door de landelijk voorzitter, de heer P. Visser, even als aan de burgemeesters van Lei den en Leiderdorp, de wethouders Van Schaik en Jongeleen en de hoof den van verschillende takken van dienst, een hartelijk welkom werd toegeroepen. Psychologische, waarde van volkstuinen. De heer J. Zonneveld, vootzitter van de Leidse Bond sprak een be groetingswoord, waarna minister In 't Veld het spreekgestoelte beklom om te beginnen vertelde, dat hij van de practijk van voikstuiöen maar bit ter weinig verstand had. Desalniet temin wilde hij gaarne op dit congres spreken en daarbij de nadruk leggen op de psychologische waarde van deze volksrecreatie. De minister con stateerde dat het voor een harmoni sche ontwikkeling van de hele mens nodig is een geestelijk evenwicht te behouden. Bovendien leeft er bij iedere mens een zekere scheppings drang, die de eigen aanleg wil doen gelden. Naarmate de arbeid sterker wordt gemechaniseerd, worden de ge varen voor een eenzijdig leven, zon der geestelijk evenwicht, groter en moet de menselijke scheppingsdrang meer gelegenheid hebben zich te uiten. Voor beide is onder anderen het volkstuinen een goed middel. Daarom is de volkstuin iets wat de geestelijke volksgezondheid raakt. Het is van groot belang te streven naar een goede vrije tijdsbesteding; de mens moet gelegenheid hebben z'n scheppingsdrang uit te leven; op welke manier komt er minder op aan. Gelukkig zoeken niet alle ar beiders dit in volkstuinen, want dan zou het probleem van gebrek aan grond nog groter worden! De volks tuinder heeft echter tot voordeel dat zijn werk hem in directe aanraking brengt met de natuur; meeval heeft dè grote stad het bezwaar-'dat de mens van de natuur vervreemdt. Aan het volkstuinen is echter ook een gevaar verbonden. Geestelijke zelfstandigheid kan worden aange kweekt door zelfwerzaamheid, o.a. het volkstuinen, maar deze zelfwerk zaamheid mag niet gezien worden als een ding op zich, doch als een begin op weg naar een harmonische vor ming van de gehele mens. Dan mag de volkstuinder zich ook niet afke ren van het wereldgebeuren en ge heel opgaan in z'n hoekje grond. Sprekend tenslotte over het pro bleem van het beschikbaar stellen van gronden, wees de minister er op, dat vele gemeenten te dien aanzien met grote moeilijkheden te kampen hebben in dit dicht bevolkte land, waarin de bevolking jaarlijks met 100.000 toeneemt. Bovendieu bestaat er telkens een enorme behoefte aan grond voor stadsuitbreiding, vlieg velden en aanleg van wegen, zodat de overheid in conflict komt met de landbouw, die zich bezorgd maakt over het inkrimpen van de cultuur grond. Desondanks was spr. toch een voor stander van het opnemen in nieuwe uitbreidingsplannen van bepaalde stukken grond voor volkstuinen en wel op een dusdanige wijze, dat de tuinen blijven liggen en niet na een paar jaar weer opgeruimd moeten worden. De gemeenten kunnen be treffende dergelijke plannen rekenen op de volledige steun van de minis ter. Met de wens voor een vrucht bare bespreking, besloot minister In 't Veld zijn rede. Mogelijkheden en moeilijk heden. Na een dankwoord van de voor zitter, sprak de heer F. Weisz uit Am sterdam, die een bedrag van 3250 aanbood, als feestgave van de leden, om een basis te leggen voor het aan schaften van een nieuwe propaganda film. Nogmaals dankwoorden van de voorzitter, die hierop het woord ver leende aan dr. ir. J. T. P. Bijhouwer, hoogleraar in de tuinkunst aan de hogeschool te Wageningen. Deze sprak over mogelijkheden en moei lijkheden van het volkstuinwezen en gaf allereerst een kórt overzicht van de groei van deze .volksrecreatie, die vooral in de laatste 40 jaar sterk op gekomen is. De moeilijkheden zag prof. Bijhouwer voornamelijk uit ste debouwkundig oogpunt, omdat tel kens weer hele complexen volkstui nen plaats moeten maken voor stads uitbreiding. Als ideaal had spr. voor ogen een stad, waarin een derde deel bestemd was voor woonhuizen, een derde deel voor verkeers- en indus trie-ruimte en het laatste derde deel voor recreatie-ootden. Het laatste deel zou gesplitst moeten worden in parken e.d., die in de onmiddellijke nabijheid moeten liggen van de woonwijken, terwijl de rest als een gordel om de stad verdeeld moest worden tussen sportvelden en volks tuinen. Helaas, aldus spr., kan de volkstuin vaak de concurrentie niet aan van de sportvelden, die meer geld binnen brengen en daarom voorrang genieten. Maar wat de volkstuin dan achterstaat bij financiële zaken, com penseert zij weer in sociaal opzicht, omdat het een zeer goede vrije tijds besteding is, waarvan het gehele ge zin kan genieten. De voorzitter sloot als derde spre ker zich aan bij de woorden, van de minister, wat betreft het gebrek aan gronden. Jaarlijks worden 2400 hec tare grond aan de cultuur onttrok ken. Dat is natuurlijk voor de land bouw zeer nadelig, want het gezegde luidt: voor elke verloren hectare moet één boer emigreren. Daar staat tegenover, dat anderen zeggen: elke hectare bij de industrie getrokken, levert werk- en woongelegenheid op voor 100 mensen. Tenslotte mogen de volkstuinders dan zeggen: elke hec tare levert ontspanning voor 500 mensen! En dat is ook belangrijk! Spr. bepleitte meer medewerking van de overheid en zag de toekomst gunstig in. Er is een stijgende belang stelling voor de volkstuin te bespeu- Ontvangst op het Stadhuis. Na deze drie redevoeringen was de bijeenkomst ten einde. Om vijf uur werden de deelnemers op het stad huis, in de burgerzaal, door het ge meentebestuur ontvangen. Hierbij Waren, behalve de burgemeester, ook de wethouders Van Schaik en Jon geleen tegenwoordig, evenals de ge meente-secretaris, de heer J. BooL De burgemeester wees op het sociaal belang van deze vrije tijdsbesteding, in de vorm van volkstuinen en roem de de Leidse afdeling, die in enkele tentoonstellingen heeft gedemon streerd waartoe zij in staat is. De heer Visser dankte de burge meester voor zijn vriendelijke woor den en voor deze ontvangst. Hierna Werden verversingen aangeboden en maakten de deelnemers een rond gang door het stadhuis. Om zes uur volgde een gemeen- schanpelijke maaltijd in „Het Gulden Vhes", waarna 's avonds de verga- dei ing werd voortgezet in besloten kring. Ook de bijeenkomst van he denmorgen werd nitiem gehouden en besloot dit goed geslaagde 10e volks- tuin congres. ggigssgs 25 JARIG JUBILé ZUSTER ZEPHYRINA Met veel genoegen hebben wij mo gen constateren, dat onze mededelin gen over het feit, dat de eerw. zuster Zephyrina op 10 Juni a.s. haar 25 jarig jubilé als hoofdzuster van het St. Elisabeth-ziekenhuis hoopt te vieren bij velen weerklank hebben gevonden. Talrijke blijken van sympatieke belangstelling mochten wij reeds ontvangen. Van verschillende zijde is ons gevraagd welke besteming zal worden gegeven aan het bedrag, dat het comifé van doctoren en oud-pa tiënten aan de jubilaresse hoopt aan te bieden. Welnu, uiteraard zal dit vanzelf sprekend afhangen van de grootte van die feestgave, maar het comité heeft zich voorgesteld hiervoor een installatie voor geluidsweergave op de ziekenzalen te kunnen aanbieden Vervolgens is ons gevraagd of eventuele bijdragen uitsluitend per giro kunnen worden gestort. Dit is geenszins het geval. Ook postwissels of aangetekende brieven worden gaarne in dank aanvaard, en voor hen, die er de voorkeur aan geven het persoonlijk af te dragen, bestaat hiervoor de gelegenheid bij de pen ningmeester van het comité, de heer H. Lombert, Nieuwe Rijn no. 66, te Leiden. Giro 137881. Namenst het comité van doc toren en oud-patiënten P. Bernefeld, Rector M. A. van Dongen, Chirurg. Dienst der apotheken De avond- nacht- en Zonda^dienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Mei 13 uur tot Zaterdag 4 Juni 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest doqp de Oestgeester Apotheek, Raadhuispark 8, Tel 26274 WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). Enige regen. Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige, overdag nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Dezelfde of iets lagere temperatuur, dan vandaag. ,,'N ^LOEIEND REIDEN" Velen zullen al wel begrepen heb ben, dat ,,'n' Bloeiend Leiden" de al gemene titel is waaronder de Propa- gandaclub „Dr. Schaepman" de pro paganda nu de Gemeenteraadsver kiezing 1949 voert. Velen ook hebben als reactie op het bericht van verleden week hun zienswijze omtrent de propaganda bekend, gemaakt. Tot en met Dinsdag a.s. heeft men nog de gelegenheid aan de Prijs vraag mede te doen, welke kort ge zegd, is te omschrijven als: Wie le vert de beste persoonlijke noot voor de propaganda ten behoeve van de Gemeenteraadsverkiezing 1949 en wordt daardoor dè man dezer propa ganda! U weet wat in uitzicht is gesteld. Een beloning namens „Dr. Schaep man", alsmede mits daartegen geen bezwaar wordt gemaakt plaatsing van een foto in de „Leidse Courant", terwijl de fa. Geyer en het heren modemagazijn „Windsor" eveneens prijzen beschikbaar stelden. Doet dus nog drie dagen uw best. Het loont de moeite wel! Wat is ons goede Leidse volk toch bescheiden. Velen zenden hun in zichten anonyme in. Wat moet dat met de foto? Inmiddels verschijnt in de Leidse straten onze eerste affiche naar een ontwerp van Lode Sengers. Wilt u in het bezit van een affiche komen dan kunt u zich in verbin ding stellen met het Secretariaat: Witte Singel 85, .telef. 22851. Bestorm dus het Secretariaat. De voorraad is beperkt. Voorzover nog aanwezig kunnen affiches worden aangevraagd aan de adressen: Leliestraat 6 en 112, Pieterskerkgracht 1, Gasstraat 6 en Da Costastraat 73. Heel Leiden één grote étalage voor de K.V.P., want: De K.V.P. staat te allen tijde op de bres voor ,,'n Bloeiend Leiden". Bestuur „Dr. Schaepman". VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLEGTENHORST NIEUWE RIJN 46, LEIDEN, IEL. 23001 ZILVEREN JUBILEUM MEJ. P. A. M. DE VRIND. Woensdag a.s., zal het 25 jaar ge leden zijn, dat mej. P. A. M. de Vrind, als jong meisje haar intrede deed bij de firma Peltenburg, op de Breestraat waar zij belast werd met werkzaam heden op de administratie. Al spoe dig ontpopte zij zich als een flinke kracht, aan wie veel verantwoorde lijk werk kon worden overgelaten. Dank zij haar grote interesse voor de uitgebreide branche der firma en haar vlotte omgang met het perso neel, werd zij indertijd benoemd tot procuratiehoudster, een functie, wel ke zij nu a. weer vele j ai-en met grote toewijding en ijver vervult. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum zal er a.s. Woensdagmid dag van 3 tot 5 uur in de toonkamer op de Breestraat een receptie wor den gehouden. Vooraf vindt nog een huldiging door de directie en het personeel plaats. KUNSTAVOND VAN „LIMBURGIA". Voor een flink bezette zaal gaf de vereniging „Limburgia" gisteravond in de Doelen een Kunstavond, waar in als solisten optraden de tenor Paul Hameleers uit Meersen en de heren H. Baggen en B. Ang, piano. In het programma, waarin zang en piano elkaar afwisselden, werden werken voor piano gespeeld, waarbij het als om strijd ging wat het meest te be wonderen viel; de vingertechniek van de heer H. Baggen, ofwel het ge voelvolle spel van de heer Bernard Ang. Beiden hebben hun dankbaar gehoor op voorbeeldige wijze weten te boeien. De ster van de avond was wel de tenor Paul Hameleers, die zijn reper toire verdeelde in klassieke muziek vóór de pauze en de meer lichtere muziek daarna. Hij gaf hierbij blijk over een goed'geschoolde stem te be schikken en het een zowel als het ander volkomen te beheersefi. Hij werd aan de piano begeleid door Mej. Liny Mekel, die zich daarbij op de juiste wijze wist aan te passen, Zonder in details te vervallen, kan van deze avond gezegd worden, dat het een avond was van kunstvol ge not, getuige de toegiften welke door het applausgulle publiek werden af gedwongen. Militairen Soc. Med. Dienst gaan varen. Dank zij de welwillende medewerking van de firma Ha^land zullen de militairen van de Soc. Med. Dienst van de Kon. Marine Woensdag, 8 Juni, een dagje gaan varen en o.a. een rondtocht maken ovèr de Kager- en Braasemermeren. Ook het Leids Politie Muziekgezel schap zal deze dag van de partij zijn.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2