IVAT EENJ&EMAK Veijaait in Jndië \JUte g# Wimpie Qwte Reorganisatie-plan van commissie- Lamers «VlCaatjesharing UITTOCHT DINSDAG 24 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 KATHOLIEKE KINDERBESCHERMING Drakenburgh, 23 Mei. Voor de derde maal is het Katho liek Verbond voor kinderbescherming samen voor de jaarlijkse landelijke bijeenkomst. Men zat al aanstonds in een zeer belangrijk onderwerp: centralisatie van de kinderbescher ming in ons land. Welkome handlei ding daarbij was het zo juist gereed gekomen rapport van de commissie Lamers over de reorganisatie van de voogdijraden. Het komt hierop neer, dat de voog dijraden moeten worden omgevormd tot arrondissements-jeugdraden, tot taak hebben, de behandeling van de gezinsvoogdij over te nemen en controle te oefenen op de uitvoering van de kinderwetten. Daarboven moet staan een centrale jeugdraad, voort gekomen uit maatschappelijke wer kers. De financiering kan geschieden door middel van rijkssubsidies en aanvullende gemeentelijke subsidies, aangevuld met bijdragen van parti culiere verenigingen. Zoals wij ver namen, schijnt de minister niet. on genegen, voor 85 procent bij te dra gen. Tot nu toe houden verschillende rijksinstanties zich met de jeugdzorg bezig, hetgeen een kunstmatige split sing veroorzaakt. Daarom verdedigt het rapport-Lamers de instelling van een afzonderlijk ministerie van Jeugd zorg. De werkzaamheid van de t schillende departementen zou in een pool kunnen worden gebundeld. Ongetwijfeld binnenkort zal commissie-Lamers haar denkbeelden nader bekend maken; dan zal blijken, dat men heeft aangeknoopt bij het algemeen geprezen prae-advies, dat mr. dr. Loeff onlangs heeft verde digd op het Utrechtse congres van de Nederlandse vereniging voor maat schappelijk werk. Geen neutraliteit in de opvoeding. Natuurlijk gaat het katholiek ver bond voor kinderbescherming er van uit, dat neutraliteit m^et voorden ge- bannen uit de opvoeding van het kind. Maar dan moet men zorgen, in eigen kring paraat te zijn. Vandaar, dat het bestuur thans bezig is, een onderzoek in te stellen naa^ de ge- Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws, 8.15 Musette-klanken, 8.50 Voor de huisvrouwV 9.00 Sak sisch Staatsorkest, 10.0A Kinderen, 10,20 Onze Keuken. 10.3o Als de stofzuiger zwijgt, 12.00 Accordeola, 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.38 Orgelspel door Johan Jong. 13.00 Nieuws, 14.00 Gesproken por- retten, 14.15 Jeugdconcert. 15.00 De Regenboog, 15.30 De Roodborstjes. 15.50 Waar zwerven wij? 16.00 Het orkest van de week. 16.15 Voor de kleutei-s, 16.30 Vragen staat vrij. 16.55 Zo de ouden zongen, piepen de jongen. 18.00 Nieuws, 18.20 The An drews Sisters, 18.30 Strijdkr. 19.15 Silvestri-kwartet, 19.30 Verleden jaar in Ommen. 20.00 Nieuws, 20.20 Operaconcert door het omroepor kest, 21.00 De Lindeboom, hoorspel, 22.30 Orgelspel, 22.45 Van boek tot boek, 23.00 Nieuws, 23.15 Hit-Kit HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Te Deum Lau- damus, 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws, 8.15 Muziek bij 't werx 9.00 Bij onze jonge zieken, 9.35 Wer ken van P. I. Tsjaikofski, 11.00 Ka-, rel Leiss, tenor, 11.15 Hildebrand- miniaturen, 12.30 Land- en tuinbouw nieuws, 12.33 Metropole-orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 J. M. Cormack, tenor, 14.00 Kameror kest, 14.40 Even onder ons, 15.00 Mu zikaal maandblad. 15.30 Alma Musi- ca, 16.00 Voor de Jeugd, 17.30 Piano duo, 17.45 Indianen en Bosnegers in Suriname, 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen, 18.30 Hoe dieren- ouders voor hun jongen zorgen. 19.00 Nieuws, 19.15 Het nieuws uit Indo nesië, 19.45 Herman Nieland, piano. 20.00 Nieuws, 20.15 Radio Philharmo- nisch orkest. 21.00 De betekenis van de gemeenteraadsverkiezingen, 21.20 Sans Souci, 21.45 Pianoduo's, 22.15 Wij hebben een woord voor de we reld 23.00 Nieuws, 23.15 Kamermu ziek. stichten voor katholieke voogdijkin deren in ons land, om te weten, waar en hoe die kinderen het best kun nen worden verpleegd. Het gaat voor al om de bepaling van gestichtsruimte en indeling van de kinderen. Men neemt aan, dat er op het ogenblik ongeveer zesduizend katholieke kin deren in internaten worden ver pleegd. De komende besprekingen zullen gericht zijn op de vraag, of men de verzorging in gezinnen moet bevorderen en moet overgaan tot de inrichting van jeugdkampen. Op Drakenburgh houden meer dan honderd geïnteresseerden uit geheel het land zich bezig ook met andere onderdelen van het hierboven be sproken belangrijk onderwerp. De rectoren der gestichten bespraken de godsdienstige verzorging van de kin deren; verenigingsleiders overwogen het contact tussen de pupillen en hun ontzette of ontheven ouders; men be pleitte de oprichting van charitas- bureaux op verschillende plaatsen en de bevordering van samenwerking met andere verenigingen. Nieuwe gedachten breken baan. Over al deze actuele aangelegenhe den hebben wij gesproken met mr. Ariëns, die de besprekingen op Dra kenburgh leidt en die als voorzitter van het Katholiek Verbond voor Kin derbescherming de laatste tijd zulke krachtige'initiatieven ontwikkelt. Hij bepleitte ook nog de instelling van een Pleegkinderenwet, die beoogt het in de hand houden van de verpleging en opvoeding van kinderen door an deren dan de ouders; bovendien een herziening van het kinderstrafrecht, van het Rijks tucht- en opvoedings wezen. In al deze plannen komen nieuwe gedachten tot uiting, of worden oude gedachten in een nieuw kleed ge stoken. Wij noemen bijvoorbeeld: straffeloosheid van het jeugdige kind, aanpassing van de strafvervolging van oudere kinderen aan paedagogi- sche eisen, betere en consequent toe gepaste waarneming vóór het nemen van een beslissing omtrent het kind, onderscheiding van internaten, scher pere maatstaven voor gezins- en in- ternaatsverpleging en verhoging van het peil van deskundigheid van in- ternaats-personeel. Er wordt ferm aangepakt. Mr. Ariëns besloot, met ons te zeg gen, dat er ook op het gebied van de kinderbescherming in ons land ferm wordt aangepakt. Het Katholiek ver bond zal er mee doorgaan, in het volle vertrouwen, dat de overheid in da den zal uitdrukking geven aan het be sef, hoeveel er voor kans het Neder landse volk van het particuliere werk afhangt. zenuwgestel is Mr. Visser in een ze nuwinrichting opgenomen. De heer W, Bos, die in de rang van referendaris ter gemeentesecre tarie optrad als particulier secretaris van de burgemeester, is twee weken geleden met diens toestemming met verlof vertrokken. De heer Bos on derhield reeds in de dagen, dat mr. Visser burgemeester van Zeist was, r.auw contact met deze. Hij is met de heer Visser mee naar Den Haag gekomen. Naar verluidt is de heer Bos nu door de politie gearresteerd. Als waarnemend burgemeester treedt op ir. L. J. M. Feber, wethou der van Openbare Werken en We deropbouw. Nauwelijks twee jaar heeft de heer Visser zijn ambt bekleed. Op 1 Mei 1947 werd hij benoemd en 6 Juni d.a.v. in een plechtige zitting van de Haagse raad geïnstalleerd. Gedurende zijn korte loopbaan heeft hij het in de raad niet gemak kelijk gehad. Om. was daar zijn mysterieuze vacantie in October van het vorige jaar, toen hij achteraf bleek in Luzern te zijn gexyeest, na dat er uit de raad reeds ongemak kelijke vragen waren gekomen over een gêgist bezoek aan Madrid Ook had de heer Visser klachten te be antwoorden over zijn afwezigheid in diverse raadsvergaderingen, waar zaken van groot belang werden be handeld. De heer Visser, die 7 Maart 1904 Ubbergen werd geboren en in 1928 aan de universiteit te Utrecht afstudeerde in de rechten, was ach tereenvolgens burgemeester van Avereest, Soest en Zeist. Voorts is hij voorzitter van de Federatie van Politie-vakorganisaties en van de Nederlandse Wandelsportbbnd. Mr. Visser heeft ontslag gevraagd Burgemeester van Den Haag in persoonlijke moeilijkheden Mr. W. A. J. Visser heeft zoals gisteren in een gedeelte onzer op lage vermeld ontheffing uit zijn functie gevraagd als burgemeester van 's-Gravenhage. Naar het A.NP. verneemt vindt deze ontslagaanvra ge haar oorzaak in moeilijkheden, waarin de heer Visser persoonlijk is komen te verkeren en die geen verband met zijn ambtsvervulling houden. Als oorzaak van bedoelde moei lijkheden schijnt te moeten worden gezien het beschikken over meer de viezen dan op normale wijze voor eizen naar het buitenland kunnen .•orden verkregen. Wegens een acute storing in het Begin de dag met IVOROL Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. 6000 WONINGEN EXTRA VOOR BOUWPROGRAMMA 1949. Naar de „Maasbode" verneemt, zal de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting binnenkort ter ver deling over het gehele land nog zo veel bouwvolume beschikbaar stel len als nodig is voor de bouw van 6000 woningen. Dit extxra-volume zal voor de helft in traditionele bouw en voor de andere helft in montage- bouw moeten worden uitgevoerd. Omtrent de wijze van verdeling heeft de ministeK advies gevraagd aan de daartoe ingestelde commissie. Wij brengen in herinnering, dat voor de verdeling van het woning bouwvolume 1949 aan de adviescom missie heeft voorgesteld aan de elf provinciën en de drie grote steden een bepaald volume beschikbaar te stellen, welk advies de minister heeft gevolgd. Indien de commissie spoe dig een aanvaardbaar advies zou ge ven, kunnen de Ged. Staten van de elf provinciën welda aan bepaalde gemeenten nog een aanvullend bouwvolume voor woningen beschik baar stellen. Is hier ook een quantum bij voor Leiden, om de achterstand in te ha len? BOTER IN BLIK Het schijnt, dat kopers van boter in blik zullen worden vervolgd, om dat er in Nederland geen boter in blik verkocht mag worden. Nu is het zeker verdedigbaar, dat in deze moei lijke tijd bepaalde producten voor export worden gereserveerd. Maar niet minder belangrijk dan het win nen van deviezen is de stemming onder onze goede troepen in Indo nesië. Wanneer ouders van soldaten boter in blik naar Indonesië willen sturen, dan moet dat mogelijk zijn. En, indien de administratie zich niet wil vervreemden van het volk, dient men op dit stuk aan de gerechtvaar digde verlangens van soldaten en soldatenouders tegemoet te komen, aldus „Elseviers Weekblad". MEEBOUWEN AAN DE VREDE. Jaarprogramma 19491950 van de Katholieke Actie in Nederland. Het zo juist verschenen Mei-num mer van de Actio Catholica, het lei dinggevend orgaan van de Katho lieke Actie in Nederland, is geheel gewijd aan het jaarprogramma. Dit jaarprogramma, dat is opgesteld in samenwerking tussen de Katholieke Actie, de standorganisaties en vrouwen- en jeugdbeweging, heeft tot algemeen thema: „Medebouwen aan de vrede" en wel door vrede te brengen tussen God en mens, vrede in de parochie en vrede in het maat schappelijk leven. In een inleidend woord wijst de nationale directeur der Katholieke Actie, Mgr. F. N. J. Hendrikx, vicaris-generaal van de bisschop van s-Hertogenbosch, op de noodzaak om in aansluiting op de woorden van Z.H. de Paus te gaan samenwerken, teneinde de ware vrede te gaan brengen aan de zielen, aan de gezinnen, aan het vaderland en onder de naties. Mgr. Hendrikx herinnert hierbij aan de laatste vastenbrief van de Neder landse bisschoppen, waarin bijzon der gewezen wordt op de sociale rechtvaardigheid, maar waarin te vens ook de nadruk gelegd wordt op de sociale liefde. Dat reeds thans dit jaarprogram- a, dat eerst in October gaat be ginnen, wordt gepubliceerd, vindt zijn reden hierin, dat het voor de verschillende groeperingen van het Katholieke leven in Nederland mo- geliik wordt, reeds op hun gebrui kelijke jaarlijkse studiedagen dit jaarprogramma te bespreken en te bestuderen. BIJ DE PRIJZENDIENST ZIJN 45 MAN ONTSLAGEN. Aan 45 personeelsleden van de af deling prijsvorming van het directo raat-generaal van de prijzen is ont slag aangezegd. Dit ontslag houdt verband, zo deelde men van de zijde van het departement van Economi sche Zaken mede. met het in werking treden van de Benelux-overeen- komst per 1 Januari 1950. De prijs regelingen, behalve die voor een be perkt aantal schaarse artikelen, ko men dan namelijk te vervallen. REVOLVERAANSLAG IN DORDT De 22-jarige Dordtenaar J. A. B. heeft in de Hooftstraat te Dordrecht met een revolver een aanslag ge pleegd op het 18-jarige meisje H. J. H. de V. Het schot, dat hij loste, trof het meisje gelukkig niet. Haar ouders stelden direct de politie in kennis van het voorgevallene. Deze gaf de zaak over aan de marechaus see, aangezien B. militair is. De da der werd binnen enkele uren gear resteerd. UITSPRAAK BIJZ. GERECHTSHOF TE ROTTERDAM De Roterdamse Kamer van het Haags Rijzonder Gerechtshof heeft gistermiddag de 54-jarige bloembol lenkweker A. K. Kriens uit Sassen heim veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en uitsluiting van de beide kiesrechten voor het leven. De uitspraak in de zaak tegen Jac Bakker, wachtmeester der ma rechaussee te Oude-Wetering, is uit gesteld. Op 20 Juni, des morgens te half 10, zal de behandeling van deze zaak heropend worden tot het ho ren van nieuwe getyigen. ONTAARDE MOEDER VEROORDEELD. e Rotterdamse rechtbank heeft de 29-jarige vrouw C. H. U.-den H. veroordeeld tot één jaar gevangenis straf waarvan zes maanden voor waardelijk, met aftrek van voorar rest en met een proeftijd van drie jaar, alsmede onder toezichtstelling van» de reclassering en van een ze nuwarts Zij was verdacht van het dusdanig verwaarlozen van haar zes maanden oude baby, dat het kind overleed- G. J. v. d. BERG, Zeestraat 71, Noordwijkerhout, viert op 25 Mei zijn 2e Indische ver jaardag. Ligt gewond in het hospi taal in Medan. Éeterschap! (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). Rector H. van Hussen, direc teur van de Bisschoppelijke Hulp actie in het bisdom Haarlem, is be noemd tot Konsisstorial Rat van het Aartsbisdom Wenen. Voor de benoeming tot Eerste Kamerlid (vacature baron van Voorst tot Voorst) komt thans in aanmer king mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur) VRIJ KOUD WEER Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Meest ma tige wind uit Westelijke richtin gen. Tamelijk koud voor de tijd van het jaar IS ER WEER! Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft ons het vol gende: de berichten, dat onze vis sersvloot voor het eerst na de winter weer op haringvangst is uitgegaan,* wekken ieder jaar opnieuw een stem ming van verwachting in het land. En die geldt niet slechts de baat, wel ke een goede vangst opleveren zal voor onze deviezen-piot of voor de wereld van de visserij. De vlaggen en het feestvertoon gelden ook de „Hollandse Nieuwe" zelf, die reeds vanouds als concurrent van de dok ters wordt beschouwd en tegelij- ketijd als eek speciale Nederlandse lekkernij, waarvan het puikje ieder voorjaar aan de Koninklijke Familie gepresenteerd wordt. Onze voorouders hebben het wel goed gezien, toen ze de haring als een zeer gezond voedingsmiddel be stempelden. Haring is een heel vette vissoort, rijk aan vitamines (vooral A en D -die ook in levertraan voorko men) en aan voedingszouten, die eveneens het lichaam helpen oubou- wen en tegen infecties beschermen. Aan eiwit is ze ongeveer even rijk als vlees en bovendien is dit vis- eiwit lichter verteerbaar. Ook voor kinderen vormt ze een uitstekend voedsel. De nieuwe maatjes-haring wordt dadelijk na de vangst verkocht, be halve een deel van de rijpste, dje men opslaat in de koelhuizen. Dit wordt dan de koelhuisharing, die na de „nieuwe" en het hele verdere jaar door wordt verkocht. Door de mo derne techniek doet de kwaliteit van deze opgeslagen haring voor de echte Hollandse nieuwe bijna niet onder. Maar de fijnproevers merken natuur lijk 'het onderscheid nog wel op. Hoe eten zij de haring, de fijnproe vers? Zij pakken de vis bij zijn staart, gooien hem om en scheuren hem met één beweging in tweeën. Dan glijdt hij zijig glad het keelgat in. Een kunstje om door oefening te leren. Erzijn echter nog andere manie ren om de nieuwe maatjes te genie ten. bijv. als broodbelegging (hebt u ze al eens geprobeerd met een le peltje slasaus of' mayonnaise?) of met andere ingrediënten vermengd tot een sla. e-te'd door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! 17. Wimpie verbleekte in het donker. „Mijn laatste kogel is verscho ten" schrok hij. „nu ben ik weerlooswat moet ik doen?" Natuurlijk wist Wimpie héél goed wat hij moest doen. De enige oplossing die mogelijk was bestond uit: hard weglopen voordat Kid hem te pakken kreeg. Maar daar voelde Wimpie eigenlijk niet veel voor. Hij bleef een ogenblik weifelend staan, met de rug tegen een muur, en toen kreeg zijn gezicht een ver wonderlijk stoutmoedige uitdrukking. Wie waagt die wint!" mompelde Wimpie met strakke lippen. Hij schoof wat verder naar binnen en riep: „Hands up!" en direct daarop rende hij geruisloos naar een andere hoek van de zaal. Dit was natuurlijk allemaal erg slim bedacht van Wimpie, want op deze wijze wist zijn tegenstander niet waar hij zich bevond. Hij zou zijn pistool slechts in de lege ruimte afvuren. Doch de. list scheen niet te helpen. Prompt kwam het antwoord, even uitdagend als Wimpies bevel om de handen op te steken. „Hands up!" gilde het het knaapje tegemoet. Het kwam Wimpie voor, dat hij door de grond zou zakken, maar toen bedacht hij, dat zijn tegenstander slechts kon bluffen, want het was volstrekt onmogelijk in het donker iets van Wimpie te onderscheiden. „Je zuster!" riep hij dus terug, „je dacht zeker, dat je nlij kon overbluf fen, hè? Steek je handen maar op, ik heb je wel gezien!" Het antwoord was deze maal op merkelijk. „Zstrhuomvloipianhdiebs- shhdue apkeoosgaczxjmwgezien!" riep dezelfde stem van een ogenblik geleden. Toen viel er opnieuw een doodse stilte. Wimpie kreeg grote, ronde ogen van verbazing. Toen probeerde hij nogmaals: „Je kunt mij niet voor de gek houden! Kom maar te voorschijn, hoor!" Wederom was het antwoord even verwarrend als zonderling. „Joemaljuergalanbvjuiwliakhdueio- moorschijn, hoor!" galmde het door de zaal. Wimpie ging met zijn rug tegen een pilaar zitten en begon ingespannen na te denken. DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 25 r „Jullie hebben allebei zeker ook familieleden, die op sterven liggen," merkte hij sarcastisch op. „Wat kun je' toch goed raden," antwoordde de jongste van de twee lachend. Carter deed zijn .best streng te kij ken. „Patterson zegt, dat Osborne in Old Gold ziek ligt. Als hij alle me dicijnen inneemt, die de goede Sama ritanen hier uit het kamp van plan schijnen hem te brengen, zal hij zeker doodgaan. Ik meen, dat jullie weet, dat het ongeoorloofd is bij zulk een kou, als we vanmorgen hebben, honden op de weg te gebruiken, is het zo niet?7 De beide mannen staakten het be- laderi van hun slee om dit punt ern stig met hem te bespreken, 't was, zo verkJaarden ze, een feit, dat de uit tocht al sedert middernacht aan de gang was. Want velen hadden haas tig wai uitrusting bijeengescharreld uit vrees voor zijn ambtelijke tussen komst en in de nacht de benen ge nomen. Ten bewijze daarvoor we- j zen ze op de toestand van de oude weg naar Old Gold, die reeds vast- getrapt was door de vele trekkers en honden. En nu er reeds zovelen vertrokken waren, was het toch niet eerlijk, om hen, die genoeg zelfbeheersing ge toond hadden om het gevaar van de tocht niet door te weinig voorberei ding nog te vergroten, verlof te wei geren om heen te gaan. „Je moet toch je gezonde ver stand gebruiken, constabel," drong McKnigt bij hem aan, die een der best erkende goudzoekers van het district was. „Het is zo goed als ze ker, dat sergeant Rawson, als hij maar hier was, zou toegeven, dat een goudvondst, zoals die van Jer- main, voor de meeste van ons een kwestie van leven of dood is." Constabel Carter dacht vlug na. Het lag voor de hand, dat de goud zoekers partij hadden getrokken van het feit, dat hij nog een nieuweling was. Dat wat zijn sergeant gevreesd had, behoorde in zekere zin ree<Js tot de verleden tijd, tot groot ver driet van de constabel. Hij had de wacht op de weg moeten houden voor het geval het weer niet zach ter, werd, zoals te verwachten was. Doch nu scheen het hem niet eer lijk toe, dat fatsoenlijker mensen te weerhouden van het vinden van een fortuin, terwijl de anderen hem te vlug waren afgeweest. Bovendien zou hij z'n eigen waardigheid en ge zag toch niet meer herstellen, ook al slaagde hij er in, hen tegen te houden.'Hfj kwam tot het besluit dat een verstandige toegeeflijkheid hier de enige weg was, zoals Rawson en de goudzoeker reeds gezegd hadden. „Ik zal moeten erkennen, dat ik er tussen genomen ben," zei hij zo opgewekt mogelijk," Het is een goede ondervinding voor me. Ik leer nu ten minste de manieren van het hoge Noorden. Als ik jullie dan toch niet van dat goud kan afhouden, ga dan maar, doch spaar de honden zoveel mogelijk. Veel succes allemaal!" „Nu praat je als man, constabel," zei Mcknight en hervatte het op laden van zijn slee met veel handig heid. Gedurende de rest van die drukke morgen deed Carter geen po ging meer om de gelukzoekers tegen te houden en stelde zich er mee te vreden, na te gaan, of allen, die op weg gingen, voldoende proviand bij zich hadden om de weg veilig te kunnen afleggen. Hij was zelfs in staat, om de woedende opmerking van Tuxedo, dat hij „ongetwijfeld een sierraad voor de Bereden Poli tie was", te lachen omdat hij de zelfzuchtige beweegredenen van de agent doorzien had. Hij was voor 'n geval komen te staan, waartegen hij niet opgewassen was en had er zich zo goed hij kon doorheengesla- gen. Of zijn chef zijn handelswijze zou goed keuren,-wist hij niet, doch hij wist dat Rawson erkennen zou, dat het voor een nieuweling een moeilijk geval was geweest. Wegens de woedende sneeuwstorm die de gehele dag, nadat hij de hut in de Spruce Kreek verlaten had, door.duurde, was het Rawson onmo gelijk de vallei te verkennen, toen hij eindelijk de heuvelrand van Back of Beyond bereikt had. De roep om hulp, door die vreem de reeks boodschappers naar de post te Stampede gebracht, had gespro ken van een belegering, doch dit woord had de sergeant niet tot bij zondere omzichtigheid gemaand. Hij daalde in de vallei af met evenveel zelfzekerheid, alsof er in de hele streek nog nooit een Indiaan bestaan had en volgde de bevroren stroom langs de bedding zonder andere voorzorgsmaatregelen te nemen, dan het uitkijken naar wakken op zijn weg over het ijs. Hij vond, dat het zoveel beter zou zijn, indien hij op een kamp van de onruststokers stiet, voordat hij de omheinde woning had bereikt Hij had een levendige minachting voor de inboorlingen, die zich bij vorige gelegenheden ook steeds aan de ge zagdragers in uniform hadden over gegeven. en onderworpen. Hij zou hun de artikelen over oproep plegen voorhouden en hen laten beloven zich rustig te gedragen. Dan kon hij verder gaan en tegen Midas en zijn gasten vertellen, dat het gevaar voor bij was. Doch op zijn weg stroom afwaarts trof hij geen levende ziel aan en het enige geluid, dat de stilte verbrak, was het vrolijke geblaf, steeds door Sunday aangeheven, als ze een menselijke woning naderden. Voordat hij het zelf wist, dat hij reeds zover was zwenkten de hon den van de ijsvlakte af en trokken de slede tegen de oever op. In het schemerige avondlicht onderscheidde hij de vesting van Midas op de top van een lage heuvel en voerde ijlings zijn span naar de gesloten poort in een acht voet hoge omheining van boomstammen, die van boven zo scherp mogelijk gepunt waren. Voor het eerst vond hij geen touw om de klink op te trekken, maar ontdekte een eind touw, dat aan een metalen bel boven de poort hing. Hij trok er aan en hoorde een schril geluid, dat de honden deed huilen. Maar er kwam geen antwoord van binnen. Rawson luidde de bel herhaaldelijk en telh.eus brak zijn hondengespan in luid gehuil los. Toen niemand op die blijkbaar gebruikelijke verzoek om binnengelaten te worden, antwoord gaf, bedacht hij zich, dat de bewoners vreesden. JEn daarop kwam hij op een gedachte dat hem het bloed in de aderen deed stollen. Het was een redelijke veronderstelling, dat de oude vrek er toch minstens één span honden op nahield, doch hij had geen luid geblaf gehoord als ant woord op dat zijner honden. En als er honden in de buurt waren ge weest, zouden ze zeker teruggeblaft hebben. „De hemel geve, dat ik niet te laat ben," dacht hij, en keerde naar zijn slee terug om zijn bijl te halen. Zonder verder te redeneren, hakte hij los op de stevige planken van de poort op de plek waar naar hij ver onderstelde de klink ongeveer moest zitten. Het bleek een sterke poort te zijn, want z(jn armen deden pijn te gen dat hij een gat gehakt had, groot genoeg om zijn hand doorheen te steken. Toen hij er eenmaal door heen was, kostte het hem slecht wei nig tijd om de grendel weg te schui ven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2