S)U Wimpie Qwte Communisten niet langer lid van vereniging ex-politieke gevangenen STADSNIEUWS UITTOCHT MAANDAG 23 MEI 1949 OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE NEDERLANDSE „Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd'' heeft in haar ex tra algemeen congres, Zaterdag te Utr echt gehouden, met 52 tegen 41 stemmen (1 stem was in blanco uit gebracht) besloten, dat het lidmaotschap dezer vereniging onverenig baar is met dat der Communistische Partij Nederland. De voorzitter mr. B. W. Stomps heeft in een summier woord het voorstel behandeld, dat zijn oorsprong vindt in de bekende verklaring van de Franse commu nist Thorez, die later door leiders van andere communistische partijen (in Nederland o.a. door de heer P. de Groot) herhaald is. Namens de oppositie is tegen dit voorstel het woord gevoerd door de heer Schalker, die dit deed in op dracht van de C.P.N., terwijl hem de gelegenheid hiertoe was gegeven door de afdeling Rotterdam van de vereniging van ex-politieke gevan genen. De heer Schalker betoogde o.m., dat het hier gaat om een poli tiek drijven, want dat de communis tische leden van dc vereniging nooit van hun positie misbruik hebben ge maakt, om communistische propa ganda te voeren. Over de bekende verklaring van Thorez in de Franse kamer zeide de heer Schalker o.m., dat Lenin reeds in 1915 heeft ver klaard, dat liet proletariaat zich zou verzetten tegen elke imperialistische oorlog. En het Atlantisch Pact is, al dus deze spr., in wezen niet anders dan een agressie tegen Rusland. Ruim twintig sprekers voerden het woord. Het merendeel tegen het voorstel. Een hunner, de heer Gort zak, wees er o.m. op, dat bij de op richting in 1945 geen aanleiding bleek te bestaan, communisten uit te sluiten, alhoewel deze ook toen reeds op hetzelfde standpunt stonden als nu. Namens het hoofdbestuur heeft daarna de heer W. Bakker diens prin cipiële standpunt verdedigd, het welk inhoudt, dat het zich stelt op de grondslag van het vasthouden aan art. 187 van de grondwet, dat aan alle Nederlanders de verplichting op legt mede te werken aan de verde diging van het rijk en aan de hand having van het grondgebied. Wan neer men gebruik maakt van de rechten, die de grondwet biedt, heeft men ook dc verplichtingen na te ko men, die dezelfde grondwet oplegt. De leden van de C.P.N. hebben zich in dit opzicht echter gedistancieerd van de grondwet en daarom staat het hoofdbestuur op het standpunt, dat deze mensen geen deel meer kunnen uitmaken van de vereniging. Ter vergadering heerste een ge- Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendvaria, 8.55 Van vrouw tot vrouw, 9.00 Gr.rr/uziek, 9.30 Aubade, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Kleu tertje luister! 11.00 Louis Zagwijn, orgel. 11.30 De Wekker. 12.00 En semble Jo Bos, 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws, 12.40 Le piano roman- tique, 13.00 Nieuws, 13.20 Het Pro menade-orkest, 14.00 Met naald en schaar, 14.25 Radio-matin'e, 16.25 Honderd beroemde componisten, 16.40 De Schoolbel, 17.00 Kinderkoor „Jacob Hamel". 17.45 Oriëntatie, 18.00 Nieuws, 18.15 Tom Erich, pia no. 18.30 Strijdkr.. 19.00 In een groen knollenland. 19.10 Radio ziekjournaal. 19.50 Wederoübouw- rubriek, 20.00 Nieuws, 21.40 Hersen gymnastiek, 21.50 Buitenlands over zicht, 22.05 Ik zou zo graag..! 22.30 Annie Woud, alt, 23.00 Nieuws, 23.15 Van artist tot gramofoonplaat. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendconcert, 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag, 9.05 Lichtbaken, 9.35 Werken van Franse componisten, 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.40 Schoolradio, 11.00 Muziek houdt fit. 11.30 Als de ziele luistert. 12.03 Pianorecital, 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 12.33 Het Orkest zonder naam, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole Orkest, 14.00 Rotter dams Philharmonisoh Sextet, 14.30 Voor de vrouw, 15.00 Schoolradio, 16.00 De Zonnebloem, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Lang zullen ze le ven! 17.45 Amusementsorkest. 18.20 Collegium Musicum Amstelodamen se, 18.50 Actualiteiten, 19.00 Nieuws, 19.15 De zon en de maan, 19.45 Dit is leven, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge wone man. 20.12 Concert van Beet hoven-cyclus van het Concertge bouworkest, 21.45 Viool. 22.15 Can tate No. 189, J. S. Bach, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondconcert. spannen atmosfeer en de debatten waren vaak zeer bewogen. De vergadering deed daarna bij afdelingsgewijze «temming de boven reeds vermelde uitspraak. (Dit be sluit onderstreept wat kort na de bevrijding door een spreker betoogd werd in een te Zoeterwoude gehou den rede, welke rede toen zo veel deining veroorzaakte, ook onder de illegaliteit. Red. L. Crt.). In de loop van de discussie was medegedeeld, dat de vereniging zal blijven voortgaan de belangen van de ex-politieke gevangenen en hun nagelaten betrekkingen te blijven behartigen, ook al kunnen zij geen lid van de vereniging meer zijn. TROEPENSCHEPEN BEGIN JUNI THUIS. Indien zich geen vertraging voor doet kan „De Grote Beer" omstreeks 8 Juni en de „Johan van Oldenbar- neveldt" omstreeks 9 Juni in Neder land worden verwacht. Aan boord van deze schepen, welke half Mei uit Indonesië vertrokken, bevinden zich nog geen gesloten eenheden, doch uitsluitend zogenaamde indivi duele gevallen. Het betreft hier mi litairen, die wegens afkeuring voor de tropendienst of wegens ziekte of om andere redenen niet tege lijk met hun eigen onderdeel naar huis terugkeren. MOTORRIJDER REED TEGEN AUTO. Op de Teteringsedijk te Breda reed Zaterdagavond de motorrijder R. Jansen uit Breda met op de duo A. de Wit, eveneens uit Breda, te gen een personenauto. De heer Jan sen werd op slag gedood, de heer de Wit werd met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis gebracht. In de loop van Zondag verbeterde zijn toestand. HARING VOOR H.M. De KONIN GIN Katwijk heeft, zoals gemeld. Vrijdagmiddag aan H.M. de Konin gin de eerste nieuwe Hollandse ha ring aangeboden. Een delegatie uit Katwijk, bestaande uit de loco-bur gemeester, de heer N. P. Bloot, het dagelijks bestuur van de Stichting Commissie Zeehaven, de voorzitter van de Rederij vereniging „De Vuur baak", de heer D. Taat, de reder- schipper van de KW 227 „Karei Doorman", het eerst aangekomen „haringschip", de heer W. van Leeu wen en twee dames in Katwijks cos- tuum, werden op het Paleis te Soest- dijk door H.M. Koningin Juliana onvangen ter aanbieding van de eerse nieuwe haring. De heer C. v. Tongeren, voorzitter van de Katwijk- se Christelijke Middenstandsvereni ging, bood H.M. de nieuwe haring namens Katwijk aan. OPSPORING VAN JOODS MEISJE VERZOCHT. Namens de officier van justitie te Amsterdam verzoekt de commissaris van politie te Hilversum de opspo ring, aanhouding en voorgeleiding van het Joodse meisje Anna Henriëtte Beekman, geboren te Amsterdam 22 October 1940, welk meisje was opge nomen in het gezin van de gezusters van Moorst tc Hilversum en door de gezusters daar werd verzorgd. Op 26 Februari 1949 is door de Hoge Raad beslist, dat het wettig gezag over dit kind berust bij de commissie voor oorlogspleegkinderen en uit krachte deze beslissing mocht het kind niet langer bij de genoemde gezusters verblijven. Zeer vermoedelijk omdat zij vreesden, dat een beslissing als ge noemd zou worden genomen, is het meisje op 25 Februari 1949 dus daags tevoren weggevoerd en wordt het sindsdien schuil gehouden. Haar ouders kwamen in de oorlog om het leven. Een ieder, die inlichtingen om trent de verblijfplaats van dit meisje kan verstrekken wordt verzocht daar van mededeling te doen aan de plaat selijke politie De aandacht wordt er op gevestigd, dat een ieder, die het kind verborgen houdt zich schuldig maakt aan een ernstig strafbaar feit. BRANDEN OP DE VELUWE Zaterdagmiddag werd het week end voor de Veluwse brandweer in gezet met een grote heidebrand langs de spoorlijn Kootwijk-Ströe, veroor zaakt door vuur uit een locomotief. Alle bosbrand weren in die omge ving als ook uit Apeldoorn en en kele militaire groepen uit Stróe en de Harskamp kwamen in actie. Niettemin brandde ca 40 hectaren heide van het Staatsbosbeheer '-aal, waarbij ook een hectare 10 a 15 jari ge dennen aan het vuur ten of fer viel. Zondag hééft op de Veluwe de rode haan zeven maal gekraaid in bos en he;de, maar even zovele ke ren vond hii de bosbrandweer pa raat, zodat de omvang van de bran den b'nnen enge grenzen beperkt bleef in vijf gevallen, bij Wezep en Stroe een maal en bij Nunspeet drie maal woedde het vuur langs de spoorlijn. Voort gin;: er een hectare bos verloren op het Wekeromse Zand nabij Ede, gelegen op het landgoed de Vale Ouwe en eveneens tussen Beekbergen en Loenen op het ter rein van de heer van Speekens aan de Witte Kruisweg. Deze laatste brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch kon dank zij het in spring van een tankwagen van de Apeldoornse brandweer worden be dwongen. BRANDSTICHTING? Zondagavond omstreeks 7 uur ont dekten de buren van het perceel Prinsengracht 30 te Amsterdam, dat er in de keuken brand was. De brandweer wist het vuur met een straal te overmeesteren. De omstan dig heden waren echter van die aard, dat de recherche van de politie Raampoort een nader onderzoek nodig achtte. Het vuur was ontstaan in een keukenkast, waarin veel brandbaar materiaal was opgeslagen. De 69-jarige huurder van dit huis was kort voor de brand uitbrak uit gegaan. Het bleek dat hij zijn buren en onderhuurders bij herhaling had aangeraden een goede brandverze kering te sluiten. Een en ander was voor de politie aanleiding de man onder verdenking de brand gesticht te hebben aan te houden. 71-Jarige vrouw dood gevonden Zondagmorgen omstreeks twee uur werd de politie te Amsterdam door buren gewaarschuwd, dat er in een perceel in de Hudsonstraat om hulp werd geroepen. Bij aankomst in het huis trof de politie er het stoffelijk overschot van een 71-jarige vrouw, de be woonster, aan. Het lijk lag in de gang van het huis, te midden van een plas bloed De glazen lam was in scherven en alles wees er op, dat de vrouw tegen een deurpost was gevallen. In het huis was tevens een onge veer zestigjarige man, die daar eveneens woont. Hij verkeerde sterk onder invloed van drank en kon geen verklaring geven over hetgeen zich had afgespeeld in de woning. Volgens mededelingen van de bu ren was deze man kort tevoren thuis gekomen en was er ruzie ont staan. Plotseling had men de vrouw om hulp horen roepen en vrijwel te gelijkertijd een slag gehoord. De man is door de politie gearres teerd. Hij houdt echter vol zich niet te herinneren wat er is gebeufd. Sectie op het lijk zal moeten uit maken of de dood het gevolg is van een ongelukkige val, dan wel dat de man de vrouw heeft gedood. Nader meldt men ons: Het voortgezet onderzoek naar het gebeurde in het perceel Hudsonstraat 125 te Amsterdam in de nacht van Zr^erdag op Zonüag heeft het denk- be'id dat er een moord zou zijn gebeurd, te niet gedaan. De politie is tot deze conclusie gekomen, on danks het feit, dat het rapport van de sectie op het lijk van de 71-jarige vrouw A. F. D. R. nog niet is uit gebracht. De reconstructie van het gebeurde luidt als volgt: Omstreeks twee uur in de nacht is de man naar huis ge kom'en. Er is toen in de voorkamer van het huis een twist ontstaan. De man heeft zich daarbij waarschijn lijk zo opgewonden, dat hij de gla zen lamp, welke in de kamer hing, kapot heeft geslagen. De rondvlie gende scherven hebben waarschijn lijk de vrouw geraakt. Zij had al thans bloedende wonden aan borst en hoofd, terwijl bovendien glas scherven van de lamp rechtopstaan de in de vloer zijn aangetroffen. De kracht van de klap, waarmede de lamp is vernield moet dus groot zijn geweest. Na gewond te zijn geraakt is de vrouw waarschijnlijk naar de gang gestromoeld om hulp te zoe ken. Daar is zij over een matje uit gegleden en met haar hoofd tegen de deurpost gevallen. Toen de poli tie, door de buren gewaarschuwd, kort daarna het huis binnenkwam, was de vrouw reeds dood. RUZIE MET ONGELUKKIGE AFLOOP. Zaterdagavond omstreeks half twee kregen op de Overtoom te Amsterdam een student en een ver tegenwoordiger een woordenwisse ling. De student maakte het zijn te genpartij 'hierbij zolastig, dat deze laatstgenoemde een klap uitdeelde. Ongelukkigerwijs kwam deze zo hard aan, dat de student een her senschudding kreeg en in het Wil li elminagasthuis moest worden op genomen. De vertegenwoordiger is aangehouden onder beschuldiging van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. OUDE MAN DOOR TREIN GEGREPEN De 80-jarige G. Verburgh uit Tiel werd hedenochtend circa kwart voor zeven op de onbewaakte over weg aan de Wesiroyensestraat door de personentrein 3150, die om 6.50 uit Nijmegen in Tiel moest binnenlopen. De man was op slag dood. OOK SUBSIDIE VOOR STOMEN VAN ZANDAARDAPPELEN De Stichting voor de Landbouw maakt bekend, dat thans ook voor het stomen van zandaardappelen een subsidie zal worden verstrekt van een gulden per honderd kilogram. Deze regeling geldt tot 20 Juni. Ook de subsidie voor kleiaardappelen zal tot deze datum worden verlengd. STAATSLOTERIJ. In de 507de Staatsloterij 1ste klas se, 1ste lijst, is op lot no. 4195 een prijs van 20.000 gevallen. IS LEVEN Overal 'bestaat er enorme belang stelling voor de grote jongeren bij eenkomst op Zondag 29 Mei a.s. te Utrecht. Sprekers zijn: Pater Henry de Greeve, Pater Piet Wesseling en Hans Vélu. Ook Leiden blijft niet achter! Reeds twee bussen zijn volgeboekt. Daarom tot uiterlijk Dinsdagavond een laat ste gelegenheid zich op te geven tot deelname aan de busreis. Kosten 3.25 per persoon. Buskaarten en toegangskaarten bij Quirien ter Haar, Middelstegracht 1, Leiden, 's avonds na 6 uur. Ook bestellingen per post worden behandeld, mits deze vóór Dinsdagavond binnen zijn. Verdere mededelingen Vrijdagavond in dit blad. SCHOOL VOOR KOELTECHNIEK Vrijdag werd in het practijklokaal van de school voor Koeltechniek hier ter stede de eerste algemene verga dering gehouden, waarbij oun. de uit slag van het afgenomen examen aan de leerlingen werd medegedeeld. Onder de aanwezigen merkten wij op vertegenwoordigers van het Mid delbaar Nijverheidsonderwijs en am bachtsscholen. De directeur, de heer H. Versteeg aan wiens initiatief het te danken is, dat deze vakopleiding tot stand kwam, sprak over de toekomst der cursisten, daarbij de nadruk leggend op de prioriteit van gedegen vakken nis boven de jacht naar diploma's en de uitslag van het gehouden examen, ging daarna over tot mededeling van Deze is als volgt: geslaagd voor het le gedeelte: vei*klaring A. de heren: L. Baars (Leiderdorp); J. Betram (Warmond); C. W. v. Butselaar (Haarlem); C. Daniëlse (Rotterdam); H. Hoek (Katwijk); J. C. F. v. Kem pen (Tiel); J. C. Klerks (Alphen); J. G. Knotsenburg (Schiedam); J. Korée (Leiden); E. Kraag ('s-Gra- venhage): W. Krabbendam (Wad- dinxveen); M. v. d. Reis (Amster dam); D. Reskes (Aarlanderveen) F. J. v. Rosevelt (Wassenaar); W. Verhoeff ('s-Gravenhage); H. M. Vester (Schiedam); Frank Visser (Ter Aar); Wiebe Visser ('sGraven- hage). Aantal candidaten 25; afge wezen zeven. De heer J. W. Schneider, bestuurs lid van de Ned. Vereniging voor Koeltechniek memoreerde, dat deze opleiding tevens de wens is geweest WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). WEINIG VERANDERING. Vannacht op sommige plaat sen nevel of mist. Overigens tij delijk wat toenemende bewol king, maar overwegend droog yeer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Wei- nog verandering in temperatuur. IJSVERWACHTING: in alle C, Jamin-filialen te Leiden en aan de C. Jamin-carriers HEERLIJK IJSKOUD IJS VANILLE DUBBELDIK 10 c CHOC. DUBBELDIK 15 C PERSSPIEGEL FIJNE TACT. Over het ook door ons gesignaleer de optreden van de leider der P. v. d. A. inzake de Belgische Konings kwestie schrijft Elseviers Weekblad: „De heer Van der Goes van Naters heeft vóór zijn naam het predicaa-t „jonkheer" en óp zijn naam een aan tal tactloosheden. Hij is het, die regelmatig in zijn partijorgaan om staatssecretarissen en burgemeesters jengelt in termen, alsof het een regelrechte koehandel betrof. Wat hij echter heeft bestaan op de bijeenkomst van Europese socialisten is voorlopig wel zijn topprestatie. In aanwezigheid van de Belgische minis ter-president Spaak wenste hij de Belgische socialisten toe, dat zij niet al te veel last zouden hebben van hun „ongedisciplineerde Koning". En dat terwijl iedere Nederlander zulk een typisch domestiek probleem van de Belgen juist behoedzaam ver mijdt en zich onthoudt van iedere in menging in zaken, die hem niet aan gaan!" van Prof. Kamerlingh Onnes, de op richter van de in 1908 tot stand ge komen Ned. Ver. voor Koeltechniek met het doel nauwer verband te brengen tussen de zuivere weten schap en de toegepaste koude tech niek. Spreker uitte zijn grote waar dering over de behaalde resultaten en complimenteerde directie, leraren en leerlingen. De heer N. Wolters, hoofd van de gemeentelijke koelbedr. te 's-Gra venhage en lid van de examencim- missie voor landmachrnisten legde de nadruk op de totstandkoming van deze school, die voorziet in een groot leemte bij de vakopleiding van koel- technisch personeel. ve.te'd door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! 16. Hoewel Wimpie ontzet tend schrik, liet hij zich niet overbluffen. Hij pakte zijn zesschieter ste vig tussen beide knuisten en richtte hem op een sche merig vlek in het midden van de zaal. Toen wachtte hij geduldig tot iets zich zou bewegen Plotseling voelde Wim pie hoe alle haartjes in zijn nek overeind gingen staan. Er bewoog wérke lijk iets in de zaal! Daar was geen vergissen mogelijk Het pistool in Wimpies handen beefde een ogenblik bijna onmerk baar, maar daarop lag het weer vast ais een rots, klaar om dood en ver derf te spuwen indien iemand het wagen mocht het knaapje te bena deren. Terwijl Wimpie zich nog met enige onzekerheid afvroeg, wat hij nu eigenlijk moest doen, viel plotseling met luid geraas een stoel om en flit ste een donkere figuur dwars door de schemerige vlak in het midden van de zaal naar een duistere hoek. Wimpi,e aarzelde niet langer. Ik moet mijn plicht doen sprak hij zichzelf moed in. „Kid is een ge vaarlijk misdadiger en moet onscha delijk gemaakt worden. Maar wat is het moeilijk op een mens te schie ten... zou het pijn doen?" Toen kneep hij beide ogen stijf dicht en haalde de trekker van het wapen over. Het volgende ogenblik scheen de hel om Wimpie los te barsten; vlak na de knal van Wimpies pistool klonk een andere knal aan de overzijde. Het knaapje dook ijlings in elkaar. „Hij schiet terug!" ontdekte hij ont daan. „De Kid heeft nog een twééde pistoolen vlug achter elkaar haalde hij de trekker over totdat het wapen geheel leeg was. Het knaapje veegde de vettige kruit damp van zijn gezicht en tuurde voor zichtig om een hoekje. Het schieten aan de overzijde had eveneens op gehouden. Geruime tijd bleef het stil. maar opeens klonk, hoog boven Wimpie, een akelig gillende lach DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 24) De hei-haalde vragen wekte de nieuwsgierigheid en trokken de alge mene aandacht, maar niemand stond met een antwoord klaar. „Wie anders dan Toby Osborne?" vroeg Briscoe dramatisch „Heeft hij niet een pakhuis vol winkelwaren in Old Gold staan en geen enkele klant aanwie hij ze kan verkopen behalve nu en dan aan een gekke Indiaan? Het kan hem niet schelen, of jullie erbij winnen of verliezen, als hij jullie maar weer op de plaats terug heeft, waar jullie wel van hem moei kopen. Hoeveel heeft Jermain van daag op de goudschaal van Slab Row gegooid voor een waarde van twee of driehonderd dollar. Tobby Osbor ne kan jullie dwingen hem dat met interest terug te betalen, als hij jul lie maar eenmaal in zijn klauwen heeft. Of kan hij dat niet? Dat vraag ik jullie." Jermain, die het toppunt der op winding, gelegen in zijn verklaring over de banken overleefd had, was daarna in een hoekje spoedig in slaap gevallen. Niemand deed een poging, zijn eer te verdedigen. En Briscoe die voelde, dat hij nog al jndruk gemaakt had, vervolgde op galmende toon. „Jullie bent volwassen kerels en hebt al genoeg van de grillen van het noodlot te lijden gehad; maar dalar was niets tegen te doen. Doch hier hebben we een door mensen ge spannen valstrik en een gemene ook die jullie echter volkomen onschade lijk kunt maken, door stil te blijven, waar je bent. Toon nu eens aan die aartsbedrieger Toby Osborne, dat jullie niet niet je laat spelen; laai zijn voorraad liever verrotten, voordat jullie jezelf in de noodzake lijkheid brengt, die van hem af te kopen." Op dat ogenblik begon Slimme McKnight, zelf een oude gouddelver, op hese toon te lachen en wierp de volgende snijdende vraag in het mid den. „En als we blijven, wie profi teert er dan van?" De menigte snapte het en begon te joelen. „De Arctic Trading Company en Joe Briscoe, hun agent," gaf Mc Knight zich zelf antwoord. „Spring met je mooie kleren van die tafel al en probeer ons niet langer te lijmen Tux!" In een ogenblik was men de agent vergeten, de menigte verdeelde zich in kleine groepjes,, die weer begon nen over honden, sleden, proviand en de weg De zwerver Hayes, die intus sen zijn zwarte vossenvel had ver kocht, verhief zijn stem voor een al gemene uitnodiging. „Jongens, komt naar de bar en neemt er allemaal een of twee voor mijn rekening!" schreeuwde hij de zaal door. Doch het antwoord, dat anders grif gegeven zou zijn, liet zich ditmaal wachten. Niemand had veel zin, zich dronken te drinken, nu er voor de volgende morgen een grote wedloop naar goud op het spel stond. Briscoe keerde naar de constabel terug, die bij de deur was blijven staan en zich niet tussen de menigte gemengd had. „Wat denk je ervan?" vroeg hij bezorgd en nijdig. „Moeilijk te zeggen," antwoordde Carter. „Je kunt gelijk hebben, want Toby Osborne was er ongetwij feld ontstemd over, dat de lui hier heen trokken. Maar toch is het ook mogelijk, dat Jermain de waarheid verteld heeft." „Kun je hen niet op een of an dere manier tegenhoudenten minste zolang tot we de waarheid weten? Als Rawson hier maar was, zou hij wel de man van de dag zijn. Ik heb mijn best gedaan, maar ze denken natuurlijk, dat ik andere motieven heb om hen tegen te hou den." Uil zijn met voorschriften en re glementen volgepropte brein kwam als een ingeving een voorschrift bo ven, dat hij ook voor het vertrek van Rawson aangehaald had. „Mis schien kan ik het vertrek vertragen," zei Carter en begaf zich naar het mid den der zaal. Hij moest tweemaal luid de aan dacht vragen, voordat de menigte zich in het maken van haar plan nen liet storen en toen ze hem ein delijk aandacht schonken, was het niet dan met tegenzin, want wat wist een groentje van de Bereden Politie nu af van een mogelijkheid tot goud dei ven, die zelfs mensen van hun ondervinding in spanning bracht? „Er mag geen uittocht naar Old Gold of ergens anders heen zijn, voordat het zachter weer is," zei de constabel met al het gezag, dat hij in zijn toon leggen kon. „Ik herinner jullie aan het voorschrift ter te- scherming van mensen en dieren; paarden en honden mogen niet op dc weg gebracht worden als het meer dan 45 graden vriest" „Behalve als nel gaat om leven en dood!!" Die toevoeging toonde aan, dat Hayes een de-ei van zijn tijd op de post had doorgebracht met het geliefkoosde handboek van Carter te bestuderen. Nu zette hij zijn vroe gere bewaker de voet dwars. „Als de thermometer vannacht niet stijgt, zal het levensgevaarlijk zijn," merkte constabel Carter be daard op met een rustige blik om zich heen. En hij voegde er nog aan toe, dat hij niet langer bleef om over diè regel te rede twisten. Hij haci hun het voorsonrifl voorgehou den en hij zou de volgende morgen bij de hand zijn om nen te dwinger, het te onderhouden, of er moest stijging in de temperatuu - zijn geko men wat niet waarschijnlijk was. XVI Verlof op eigen gszag Bij het aanbreken van de dag, achtte Carter het zijn eerste plicht de thermometer te raadplegen, zo dra hij aangekleed was. Hij stond op zeven en vijftig onder nul. Zonder ontbeten te hebben, trok hij zijn parka aan en haastte zie; naar bui ten. Toen hij er aan kwam, verliet juist een door vijf honden getrok ken volgeladen slede het magazijn van de handelsmaatschappij. Toen'er op zijn aanroepen geen acht werd ge slagen, vuurde hij een schot in de lucht af. Dit had het gewenste gevolg Hij haaste zich naar de slede toe en herkende Patterson. „Waar ga je heen?" vroeg Carter „Een eindje de weg op." „Vanmorgen naar de thermometer gekeken?" „Daarvoor wat het te koud." „Nou die staat op zeven en vijf tig onder nul", zei de constabel. „Je moogt dus niet met de honden uit; ik heb jullie gisteravond allen gewaar schuwd." „Maar het gaat hier toch om le ven of dood," stribbelde Patterson tegen. „Töby Osborne ligt ziek in Old Gold en ik ga hem wat medicij nen brengen." Terwijl Carter over die bewering nadacht, sprong de goudgraver op zijn slee en joeg zijn honden voort. „Ik denk, dat hij me voor de gek houdt," dacht de constabel, terwijl hij naar het magazijn terugging, waar twee andere aangespannen honden sleden zijn aandacht trokken. Bij zijn nadering kwamen twee bekende claimhouders met proviand naar bui ten, dat ze begonnen in te pakken. De ene was Slimme McKnight, die de vorige avond zo op de voorgrond getreden was.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2