ONZE WEEK-PUZZLE Wimpie Katwijk wint de race om de haring De katholieke Universiteit benut het Amerikaans geschenk Rood China gaat catacombentijd tegemoet ZATERDAG 21 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA J Prachtige ondersteuning van de eigen-zeehaven-actie Het was gisterochtend zes uur toen een klein gezelschap in 4 snelle luxe auto's zich gereed maakten om de reis naar IJmuiden te aanvaarden. Daar waren de burgemeester en de drie wethouders van Katwijk, het bestuur van de vereniging van schip- pers-eigenaren, het dagelijks bestuur van het comité van actie „Zeehaven Katwijk" en het wakkere D. B. van de Katwijkse Middenstands Centrale de initiatiefnemers van de gehele vlaggenactie en ook van deze reis. Aangevuld met verslaggevers van de diverse te Katwijk verschijnende bladen. Het was even zes uur toen deze stoet van met vlaggen versier de auto's, beplakt met de plakkaten: „Katwijk vecht voor een Katwijkse Zeehr -en" en voorafgegaan door de motorpolitie de tocht naar IJmuiden aanvaardde. Even zeven uur was de haven bereikt en na een kleine oriën tatie werd besloten naar de sema- phoor te rijden. En jadaar aan de uiterste kim was een kleine witte stip zichtbaar. Dit moest hem zijn de K.W. 227 de „Karei Doorman". Snel naderde het vlugge schip. Met een vaart van 10 zeemijlen per uur (18 km) naderde het hoe langer hoe meer de haven van uitvaart, gevuld met 36 kantjes van de heerlijkste „Hollandse Nieuwe". Precies 8 uur liep het schip de haven binnen on der het geloei van vele stoomfluiten van daar liggende schepen en werk zame zandtreintjes. Ook de sleepboot waarop uw correspondent zich had ingescheept deed mede aan deze, de gehoorzenuwen tartende, ovatie. De ontvangst te IJmuiden Prettig was het toen onze sleper vastmaakte opzij van de Karei Door man en wij ons aan boord konden hijsen. Felicitaties en „wellekoms" legende het, en al spoedig waren wij op de brug bij de 28-jarige schipper Wim van Leeuwen. Op onze vraag of alles goed was gegaan, luidde het antwoord „uitstekend"; 36 kantjes van ongeveer 1000 haringen was de vangst. Woensdag j.l. om kwart over tien was de vleet van boord gegaan, ruim 4 uur later volgde hiermede het tweede schip. Dit was dus een schitterende voorsprong. Ongeveer om 12 uur schatte schipper van Leeu wen dat de eerste Vlaardinger zou binnenkomen. Hij vond het een pracht reclame voor onze eigen zee haven. U had zijn gezicht moeten zien, toen hij de overweldigende be langstelling aan de kade zag en nog meer, nadat precies om 8.14 uur was vastgemaakt, toen de burgemeester en de wethouders enz. aan boord klommen. Ontroerend was het weerzien van bemanning en hun vrouwen en ty pisch vrouwelijk de uitdrukking van de vrouw van de schipper. „Je hadt je wel wat beter mogen aankleden". Aan de kade merkten wij ook nog op de burgemeester van IJmuiden, mr. Kwint. Prettig was het dat ook hij van zijn belangstelling deed blij ken. Wij hadden nog even een on derhoud met de passagier, de Kat wijkse hoofdagent H. J. Vahrmeyer (volgens de schipper een „raszee man"). Op onze vraag wat hem aan boord het meeste had getroffen merk te hij op, het binnenhalen van de vleet, bij kunstlicht. „Eén bonk zil ver" om nooit te vergeten. En heer lijk gegeten. Bruine bonen met spek, en een vis gegeten, man, ik ben 10 pond gegroeid in die paar dagen. Toen de vleet eenmaal binnen was, en de vangst aan dek was, werd een rondje gedanst en gezongen en een hoera uitgebracht op de schipper. Tijdens het kaken heeft hij druk zijn werk gehad met het rollen van de zware shagjes. Het meest ontroeren de moment was het binnenkomen in de haven. „Om nooit te vergeten"! Intussen waren de luiken openge maakt en stond de vrachtauto voor Katwijk klaar. „Daar gaat de eerste, hoera, hoera!" heer C. van Tongeren voor het Zee havencomité en door de heer W. van Beelen voor de Katwijkse Midden stands Centrale. De beide eerste spre kers brachten het belang voor een eigen zeehaven naar voren, felici teerden vanzelf schipper en beman ning met het grote succes, terwijl de laatste spreker de bemanning van de wakkere „Karei Doorman" namens de georganiseerde Middenstand elk een doosje gevuld met heerlijke trac- taties aanbood. De vader van de schipper dankte hierna namens zijn zoons en de be manning voor de onvergetelijke ont vangst. Naar den Haag Gistermiddag om 15.00 uur ver trokken per auto uit Katwijk aan Zee verscheidene officiële personen om de eerste haring aan te bieden aan H. M. de Koningin. Het gezel schap bestond uit de loco-burge meester van Katwijk, de heer H. P. Bloot, het dagelijks bestuur van de Stichtings-commisise Zeehaven, de voorzitter van de rederij vereniging .,De Vuurbaak" de heer D. Taat, de reder-schipper van de KW 227, de „Karei Doorman", het eerst aange komen schip, de heer W. van Leeu wen en twee dames in Katwijks costuum mevrouw Van Leeuwen en mej. R. J. Bloot en het dagelijks be stuur van de Katwijkse Midden standscentrale. De Koninginneharing was verpakt in tonnetjes met rood-wit-blauwe linten en was gekeurd door de hoofd keurmeester uit Vlaardingen. De reis richtte zich eerst naar den Haag, waar aan de ministers de eer ste Hollandse nieuwe werd aangebo den. Ook voor H. K. H. Prinses Wil- belmina werd haring meegevoerd. Op „Soestdijk" Enkele uren later boden de Kat wijkse schipper Willem van Leeü- wen en zijn vrouw de Koningin een vaatje Hollandse groene aan. Men heeft niet nagelaten ook aan H. M. uiteen te zetten hoezeer Katwijk verlangt naar een zeehaven. Het ge zelschap verbleef geruime tijd in het paleis. LEIDSCHENDAM Geboren Agatha Theresia Maria d. v. C. J. v. d. Nouweland en H. C. d. Berg; Johannes Lodevicus Maria z. v. Th. C. v. Heiningen en A. C. J. v. Baren, Henricus Albertus Hermanus Josef z. v. J. J. J. v. San ten en S. H. Vreeling; Johannes An- tonius Maria z. v. N. J. Remmers- waal en W. E. Engenent. Ondertrouwd: Cornelis L. Jansen Bleiswijk en Johanna H. v. Rijn; Pe trus J. Houweling Rotterdam en The resia A. M. Zuijdwijk; Gerardus M. v. d. Meule er, Maria Th. C. Meeu- wisse, Cornelis Schotte Den Haag en Hendrina Olieman. Jan Alewyse Den Haag en Pieternella E. Stern. Getrouwd; J. Verschuren en C. v. Of wegen. E. J. de Zeeuw Naaldwijk en M. Roos, J. J. v. d. Zijden Den Haag) en C. A. M. Roodenrijs, B. J. Overvliet en M. C. v. Heiningen. Overleden; Agnes Klinké 84 jr wed v. K. A. Franke, Hermanus Heier man 69 jr echtgen. v. Chr J. Kloote Maartje v. d. Akker 78 jr wed. V. G. A. den Haan. NOORDWIJK Géboren: Jacobus L. M., z. van J. C. v. Nobelen-Valken; Elisabeth M., d. van J. S. Boros-Hilgersom; Cornelis G. M., z. van C. A. Ver- wey-Brasser; Eduard, z. van A. de Haas-FilemonJohannes F. A-. z. v. J. W. Alkemade-SeignetteJohan nes W. M., z. van G. Slats-Buijze; Petronella H., d. van J. den Haan- v. d. Kraan. Getrouwd: S. v. d. Werf en A. J. Os, N. Barnhoorn en B. Postma, Th. A. Boot en J. M. Warmenhoven. NOORD WIJKERHOUT Bavostichting heeft weer een klok. De St. Bavostichting ontkwam tij dens de bezetting evenmin als an dere aan de roof der klokken. Dezer dagen is echter in de koepeltoren der stichting een nieuwe klok ge hangen, gegoten bij Petit en Fritzen te Aarle-Rixtel. SASSENHEIM Geboren. Henriëtte Isabella, d. van P K. van de Kamp en S. M Shülz; Petrus Johannes, z. van J. G. Th. Hoogervorst en M. J. van Opzeeland. Ondertrouwd: W. G. A. Koppers 47 j. en W. M. M. van Nëord 44 jM. J. van Kesteren 28 j. en E. W. Beijk 26 j. Overleden: M. Schrama 75 j.; L. van Stenesel-Barendrecht 73 j. WARMOND Voetbalwedstrijd Hedenavond om half zeven is er op het voetbal terrein van Warmunda een wedstrijd tussen Warmunda I en Teylingen I. De baten van deze wedstrijd zijn voor het comité voor ouden van da gen. Warmonds fanfare zal de wed strijd opluisteren. WOUBRUGGE Geboren Gijsbertha Francisca Maria d. v. L. J. v. d. Berg en M. A. Colijn; Cornelia Gerarda Anna d. v. L. C. Rijkelijkhuizen en T. W. v. Beek. Ondertrouwd: Marinus P. van der Endt 29 jr Rijnszaterwoude en Mies- je Moerman. ZOETERMEER Gemeenteraad. Vergadering op Maandag 30 Mei te 2 uur. Agenda o.a.; bijdrage in de kosten van mas sa-doorlichting voor opsporing van t.b.c.-lijders; subsidie Kruisvereni gingen. Twee belangrijke instituten Zen P-efioeae uan de fi.ly.cPia£aq.ie Gejuich in Katwijk Na enige tijd was de snelle truck geladen en daar ging het naar Kat wijk. Twaalf minuten over tien was het precies, toen wij over de Sluis- weg het druk met vlaggen versierde dorp inreden en na een rondrit door het lachende en juichende dorp de dam aan het Prins Hendrikkanaal bereikten, waar de haring moest worden gekeurd. Hier was het, dat de Katwijkse keurmeester kon con stateren dat de haring geschikt was als „Koninginneharing", waard om aan de Koningin en aan de leden van het Koninklijk huis te worden aan geboden. Leuk was het moment dat een Amsterdamse koopman boven op de vaten ging staan roepende: „Hier is de eerste Mokummer die de ersle haring proeft. Hopen wij dat Katwijk maar veel haring voor Amsterdam en Rotterdam mag aanvoeren". Ook hier de nodige hoera's. En daarna naar het afslaggebouw. Het eerste vat. dat werd gemijnd was voor het Comité van Actie voor de Zeehaven Katwijk voor de prijs van ƒ325.Dit werd nog gister middag verdeeld en gefileerd en zal worden aangeboden aan de Minis ters van Waterstaat en Visserij en andere autori/eiten, die het met de zeehaven voor het zeggen hebben. De gemiddelde prijs bedroeg per kantje 320.dus was de besom ming best naar de zin van schipper en bemanning. Een aardig idee was het van de K.M.C. om hierna de bemanning met hun familie en verschillende deputaties van verenigingen, die aan de visserij verwant zijn uit te nodi gen voor een gezellige bijeenkomst. Hier werd het woord gevoerd door de burgemeester van Katwijk mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, door de (Van onze bijzondere medewerker). Sluitstuk op het zilveren feest van de katholieke Universiteit was ongetwijfeld de mede deling, dat de medische facul teit in het najaar van 1950 op Heyendaal en omgeving zal worden ontsloten. Nochtans zal veel moeten gebeuren, om de start van een eigen genees kundige opleiding te verwe zenlijken. Daarbij rekent men op bestaande instellingen, als bijvoorbeeld het Canisius- ziekenhuis. Maar is niet evenzeer van be lang het instituut voor neuro-phy- siologie, dat samen met het psycho logisch instituut in de jongste tijd zulk een werkzaam deel van de Universiteit vormt? Deze vraag hebben wij voorgelegd aan dr. A. A. M. M. van de Ven, de directeur van het centraal bu reau van de Universiteit. Zijn ant woord kwam in de vorm van een uitnodiging, eens 'n dagje te komen college lopen op beide instituten. Dus zaten wij dezer dagen in het representatieve gebouw aan de Berg en Dalseweg, terr/idden van de kost bare en zeer moderne Amerikaanse instrumenten, die de Rockefeller- foundation aan de Universiteit van Nijmegen heeft cadeau gedaan.. Over de geestelijk gestoorde mens. De naam „Neuro-physiologisch in stituut" klinkt natuurlijk erg ge leerd. Het komt er op neer, dat de geestelijk gestoorde mens in al zijn afwijkingen en in de ruimste zin wordt bestudeerd en getest. Hier richt men zich naar de oude wijs geren. die leerden, dat geest en lichaam een onverbrekelijke twee eenheid vormen. In het laborato rium wordt dus nagegaan, of de zo genaamde lichamelijke ziekten een geestelijke oorzaak hebben. De massa denkt, dat bijvoorbeeld hoge bloeddruk of maagzweer al leen 'n liohamelijke ziekte is; zij worden doorgaans veroorzaakt door emotionele geestelijke spanningen. Dezelfde spanningen kunnen b.v. leiden tot haar-uitval. Het neurophysiologisch instituut van professor Prick ontleent zijn titel aan de leer der verrichtingen van het zenuwstelsel. Als men wil weten, welke functie de grote her senen hebben, kan men die herse nen wegnern'en, of wel ze prikkelen, en dan de verdere gedragingen be zien. Daarbij sluit het laboratorisch onderzoek zich aan. Proefmateriaal vormen de konijnen en marmotten, i-te'd door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN muizen en ratten, die in groot aan tal voorradig zijn, bevattelijke die ren, waarop bepaalde ingrepen wor den verricht, leerzaam bij de toe passing op de mens. Men heeft ons enkele test-moge lijkheden genoemd: de waarne mingstest om een bepaalde persoon lijkheids-structuur te leren kennen, en de projectie-test waardoor de patiënt zichzelf projecteert in een van de vele figuren, die hem op platen worden voorgehouden. Deze platen, met voorstellingen uit het dagelijkse leven, zijn zo gekozen, dat ze gemakkelijk aanspraken op bepaalde conflicten. Aan de proef persoon wordt een verhaal bij die afbeeldingen gevraagd, de omstan digheden en de afloop. De spreker en zijn gehoor. Men ziet: deze wetenschap dringt diep door en beschikt over vernuf tige hulpmiddelen, waarbij de film opname niet ontbreekt. Maar het grootste deel van de apparaten, die de Rockefeller-foundation schonk, komt ten goede aan het Psycholo gisch instituut. Hier leren dc stu denten nauwkeurig waarnemen; psychologie steunt voor een groot deel op ervaring. Steeds diepei grijpen de experimenten in. Daarvan heeft drs. Vijftigschild ons een en ander verteld. Hij herinnerde er b.v. aan. dat vaak de invloed van een spreker op zijn gehoor werd nagegaan; nvaar hier wil men weten, welke invloed ,,de zaal" heeft op de spreker. En ook leert men hier de geesteszieke mens onderscheiden van de norma le. Een van de nodige hulpmiddelen is de vertraagde film. In tegenstelling met het neuro- physioloeisch instituut, zal het psy chologisch instituut buiten de ko mende medische faculteit blijven: het mocht anders te zeer worden betrokken in de medisch-lichame- lijke behandeling. Waar dit instituut zich natuurlijk wel mee bezig houdt, is met sociale en godsdien- Horizontaal: 3. wordt gezongen, 6. inwendig lichaamsdeel, 8. Rom. kei zer, 12. twijg, 13. juffrouw. 15. koor van zangers, 16. bergklip, 17. kolfha- mer, 18. bekoorlijk gelegen, 19. meis jesnaam, 20 gevangenis, 21. boom vruchten, 23. bijl met lange steel, 25. vis der Noordzee. 28. noodgeschreeuw, 29. dun, opgerold wafeltje, 30. denk beeld, 33. vloeibare spijs, 35. deel van een huis, 37. keurig, 38. vrouw van Abraham, moeder van Izaak. 39. muggenlarve, 41 ommegang, 43. broe der van Kaïn, 44 echtgenoot, 45. ka rakter, 47. vogel, van de orde der steltlopers, 48. kameraad, 50. vaste bodem, 51. kleine bunzing. Verticaal: 1. verdriet, 2. maaltand, 4. voorzetsel, 5. treurspel, 6. zuiver gewicht, 7. voegwoord, 9. familielid. 10. scheidingslijn, 11. welriekende gomhars, 12. houten vat. 14. een der profeten. 16. kraaiachtige roofvogel, 19. munt in China, 22 oefening ter vertaling, 23. vriend (Fr.), 24. rund, 26. jongensnaam, 27. uiterste punt, 31. dorsvloer, 32. veredelen van vruchtbomen, 33. stijf, 34. vuurspu wende berg op Sicilië. 36. verheffing van de ziel tot God, 38. engel van de stige psychologie (door prof. Eller- beek S.J.), met wijsgerige psycholo gie (door prof. Strasser) en o.a. met psycho-techniek (waarvan drs. Vijf tigschild de practica leidt). Het psycho-technisch onderzoek. Herhaaldelijk kan men in de krant lezen, dat psycho-technisch onderzoek nodig is voor hand- en hoofdarbeiders, die dingen naar een plaats in het bedrijfsleven. Tal van vraagstukken worden aan de prac- tische psycholoog ter oplossing voor gelegd; hij vindt een aantal onbe antwoorde vragen op het gebied van reclame en verkoop, en ook het opinie-onderzoek mag hij tot zyn gebied rekenen. Natuurlijk spreken in -bepaalde gevallen sociologische omstandighe den mee. Daarvan heeft dr. v. d. Ven getuigd, toen hij de vestiging van industrie op het platteland met ons besprak en o.a. de mening on derschreef, dat herscholing van land- tot industrie-arbeider nooit het karakter mag aantasten. Wij stellen ons voor, dat de leer- oodracht aan de nieuwe professor in de paedagogiek, oud-minister dr. Gielen, ook zich tot op dit terrein zal uitstreken. eerste rang, 40. onverwachte klap, 42. waterkering, 43. meisjesnaam, 46. buisvormig ingewand, 47. welaan, 49. voorzetsel. Oplossingen worden tot en met Woensdag 25 Mei a.s op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Onder de goede inzen ders zullen worden verloot: een stel zilveren manchetknopen, een verzil verd asbakje en een vulpotlood. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. parkiet, 5. kalkoen, 10. label, 11. slank, 12. droog, 16. af, 17. meestal, 19. eg. 21. liter, 23. roede, 25. Lena, 26 stand, 29. rust, 30 Eems, 32. ara, 33. spit, 34. arm, 35. tomaten, 37. dek, 39. Eva, 40. Ede, 41 Donar, 43. rel, 44. lento, 46. ent, 47. kei, 49. lel, 51. dak, 52. Ne, 53. pels, 54. Epen, 55. Nr.., 56. net, 58. nik, 59. non, 60. die, 61. Erie, 64. gage, 65. nl., 66 stère, 67. ijs. Verticaal: 2. al, 3. raffinement, 4. elders, 6. Asgard, 7. ka, 8. onbedui dend, 9. ek., 13. re, 14. Ostara, 15. Ot, 16. aleer, 17. me, 18. L.O., 20. geste, 22. tam, 24. Erp, 27. tamarisk, 28. na tellen, 31. sterken, 33. snellen, 34. Ar dennen, 36. e.d., 38. klokreep, 42. on eer, 45. tanig, 48. Elia«, 50. epode, 57. tin, 60. das, 62. el, 63. de. 64. gij. Van deze vry eenvoudige puzzle was 't aantal oplossingen weer groot. Het lot besliste als volgt: le prijs, een verzilverde sigaretten koker: G. J. Bosch, Joh. de Wittstraat 3. Leiden. 2e prijs, een verzilverd asbakje: Th C. Alkemade Pzn., Koepelweg 4, Noordwyk. 3e prijs, een vulpotlood: C. H. van der Star, Zuidweg 21, Rijpwetering. De pryzen zullen worden toegezon den. Huidige tactiek der communisten slechts camouflage? KID DIENAMIETI Ia, hier was geen twijfel mogelijk. Het slot buikte kromgebogen uit het hek en de grond ver toonde duidelijke afdruk ken van paardenhoeven. Wimpie sloot zijn hand om zijn pistool en sloop als een schaduw het hek binnen. De tuin strekte zich don ker en verlaten voor hem uit; slechts hier en daar tekende een klein lampje een lichtvlek in de eenzaamheid en het leek Wimpie wel, alsof de Dier gaarde alleen uit kleine verlichte stukjes bestond die op onverklaar bare wijze van elkaar waren geraakt. Hij had eens van een oom een leg kaart gekregen van een bos met een hutje en hij kon zich nog levendig herinneren hoe hij gehuild had toen de legkaart uit elkaar gevallen was in kleine stukjes boom met niets er tussen en het had hem dagen van verdriet en geduld gekost om dat bos weer in elkaar te zetten. Juist als in die moeilijke dagen - voelde Wimpie zich nu en het werd hem steeds banger te moede als hij zich voorstelde dat ergens tussen deze kleine stukjes Diergaarde de gevaar lijke Kid Dienamiet door het donker sloop. Een gevaar voor de stad Rot terdam „Een gevaar voor Rotterdam!" schrok Wimpie opeens, „ik moet door- zetten! Later zal iedereen me prij zen om m'n moed en misschien krijg ik dan wel net zo'n medaille als mijn vader gekregen heeft toen hij vijf en twintig jaar in de fabriek gewerkt had Deze laatste gedachte gaf Wimpie weer nieuwe moed. Het grint ver mijdend (want dat kraakte zo!) liep hij over het gras, voorbij de flamingo- vijver, naar het eerste grote gebouw aan zijn rechterhand. Het was de Rivièra-Hal, wist Wimpie, een grote ruimte die volop gelegenheid bood om je te verschuilen. Het dappere knaapje haalde het pistool uit zijn zak en schopte met zijn voet de deur open. „Hands up!" riep hij met schelle stem naar binnen. Even was het stil, toen antwoordde vanuit het andere eind van het ge bouw een tweede stem. „Hands up!" klonk het Wimpie gil- lend tegemoet BISSCHOPPEN HEFFEN INLANDSE CONGREGATIE VOOR ZUSTERS OP Uit de berichten, die het K.N.P. van de missionarissen in China ont vangt, is nog niet op te maken, wel ke politiek de rode bezetters van China van plan zijn tegen de missie te gaan voeren. Wel krijgen de mis- ionarissen de indruk, dat hun ver blijf voorlopig nog gewenst wordt om daardoor aan de partij leuzen „Vrijheid, liefde voor het volk, enz." een schijn van waarheid te geven. In vele bisdommen echter liggen uele godsdienstige werken stil door het gebrek aan finantiële middelen. De meeste scholen, vooral de mid delbare scholen, zijn genoodzaakt te sluiten. In enige districten is officieel af gekondigd, dat de Katholieke gods dienst, het Protestantisme en het Mohammedanisme mogen blijven bestaan. De andere godsdienstige richtingen moeten verdwijnen. De bedoeling van de communisten te- f;enover de Kerk is evenwel duide- ijk: zij willen zonder een openlijke vervolging, zonder officiële verban ning, de Kerk in Haar werkzaamhe den verlammen door middel van proletarisering en door het opleggen van zware, niet te betalen belastin gen. De buitenlandse missionarissen gelden als verdachte personen, maar zij worden toch nog weinig lastig gevallen. De Chinese zusters worden uit de scholen en uit de charitatieve werken verwijderd. Soms moet de bisschop zelf, door gebrek aan mid delen. deze liefdadigheidswerken stopzetten. Op enkele plaatsen heb ben de bisschoppen al besloten de zusters onder de christenen te ver spreiden of de inlandse congregaties op te heffen. Een positieve dwang tot geloofsafval bestaat nog niet, maar wel wordt hier en daar op het 'platteland druk uitgeoefend op de- SPORT genen, die aan de openbare gods dienstoefeningen deelnemen. Zo gaat de Kerk in China haar ca tacombentijd tegemoet. Reeds zijn er priesters, die als werkman, land bouwer of zakenman hun priester- werk verrichten. Het K.N.P. ver neemt uit Tsining, dat de onteiege- r.ing van het bezit van de missie nog steeds verder gaat. Zelfs de roe rende goederen worden afgenomen. De Chinese bisschop van Tsining, Mgr. Fang-Heng-an, leeft in een ka mertje in het knechtenkwartier van do goede gaven van de gelovigen. Doch de communisten doen alle moeite om zelfs dit nog te verhinde ren. In dit verband is het belang wekkend te lezen, wat de bekeerde Engelse communist Douglas Hyde schrijft over het Communisme in China. „Het grootste succes van de com munistische propaganda", aldus Hyde ,.is, dat zij de indruk heeft weten te wekken, dat het Chinese commu nisme anders en minder gevaarlijk zou zijn dan het communisme in Rusland". Aan de hand van de Grondwet van de Chinese Sovjet-Re publiek, die in 1934 werd opgesteld, toont Douglas Hyde duidelijk aan, wat dan wel de eigenlijke doelstel lingen zijn van de Chinese commu nisten: namelijk „de vernietiging van alle godsdienstige organisaties en het gezin en daarna de vestiging van een totaal atheïstisch regiem. In deze grondwet wordt verklaard, dat deze plannen zullen worden uitgevoerd, zodra het imperialisme en de Kwo- mintang omver geworpen zullen zijn". Douglas Hyde beschouwt Mao Tse Toeng als een der meest voor aanstaande marxistische denkers en tactici. SCHAKEN Kampioenschap van Lisse. De verdere uitslagen zijn: Demi-finale 1ste klasse 3de ronde: Groep A: Pastoor de GrootH. Si mons 10: B. van MygaardeC. v. d. Lip 01. Groep B: P. KoetsheidP. van Dijk 10; H. van DiemenJ. Smit 0—1. Finale 2de klasse, 3de ronde: J. Th. van KoppenA. Philippo 01: C. VermepB. L. Booyer 10; C. Sloot wegC. Staring 01. Demi-finale 3de klasse 3de ronde: Groep A: K. Geerling'—N. Kuypers 1'0; A. StaringJ. van Dijk 10. Groep B: A. Langelaan—G. Hors man 0 -1; J. KampsA. Drost 10. Verliezerswedstrijden 3de ronde: le klasse A: N. v. d. MeyJ. Boo- gerd 10; J. GoedemansG. Schol- tes 10: C. SchyfA. Rotteveel X—X. le klasse B: J. GrimbergenH. Duchateau 01; Th. BrouwerP. Boogerd 10; W. GoedemansP. Langeveld uitgest. 2e klasse A: S. van RuitenP. Smit 01; M. van RuitenL. v. d. Niet 10; C. van RuitenA. Ver does YY'< P. SchuilenburgH. van Wamel 01. 3e klasse A: P. BootJ. Geerling 1—0. 3e klasse B: A. van LeeuwenB. Waasdorp uitgesteld; A. Bootmevr. Schuilenburg 10. Afgebroken en uitgestelde partiien: B. SmitL. v. d. Niet YX: A. Sta ringN. Kuypers 0—1: A. Verdoes M. Vermeer 01. De 4de ronde zal op Maandag 23 Mei plaats hebben. Die avond begin nen ook de finales 1ste en 3de klasse waarvoor zijn ingedeeld: le klasse Pastoor de Groot C. v. d. Lip, P. Koetsheid en J. Smit. BILJARTEN Tournool van „Excelsior" Lisse. In het clublokaal van ..Excelsior" te Lisse werden de wedstrijden voortge zet met de belangrijke ontmoeting voor de le klascse tussen Excelsior I en VIOS I. Het Excel^or viertal speelde een zeer goede wedstrijd te gen de Kampioenen van de Biljart bond Bloembollenstreek, die een ge voelig lesje kregen. Drie van de vier partijen werden door Excelsior ge wonnen. In zeer fraaie stijl sloeg de Excelsior crack J. Duivenvoorde de titelhouder van de Bollenstreek C. Faas; laat':genoemde deed nog een wanhopige eindspurt hetwelk hem niet meer mocht bater.. Met een ver schil van 63 carb. wist Duivenvoorde te zegevieren. De uits^gen waren: J. Duivenvoorde Ex. 206 19 28 10.52 C. Faas, Vios 137 19 30 7.20 155 27 23 5.74 200 27 28 7.40 P. Duivenvoorde. Exc. 150 27 34 5.55 J. Diedericks, Vios 145 27 25 5.37 Zwemmen Is een mooie sport, doch nuttig als het „reddend" wordtl Jac. v. Dieet, Exc. W. v. Gerven, Vios 5.76 3.80 Totale uitslag: Excelsior I 655 en t w jji j I Vios I 581 carb. Excelsior wint met Leldse Reddingsbrigade 174 carb-

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7