fycate UITTOCHT Aetherklanken PERSSPIEGEL ZATERDAG 21 MEI 1919 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De regering stelt wijzigingen voor inzake publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie DE ZAAK SCHREÏEDER IN CASSATIE. Op Woensdag 25 Mei a.s. zal de Bijzondere Raad van Cassatie het door de Procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwar den ingestelde beroep behandelen tegen de uitspraak van dit Hof, waarbij de vroegere S.S. Sturm- bannführer en Kriminaldirektor Jo seph Schreieder, thans te München verblijvend, werd vrijgesproken van de tegen hem ingebrachte tenlaste legging, dat hij opdracht had gege ven tot represaille-moorden te Dronrijp. Betreffende de kwestie van het uitoefenen van de functie van S.S. Sturmbannführer en Kri- minaldirector, had het Hof het O.M. niet ontvankelijk verklaard in zijn eis. Als verdediger zal mr. J. Kla- zinga te 's-Gravenhage optreden. De Zwitserse politie heeft de Ne derlander H. L. K. gearresteerd, die wordt ve-dacht van moord on de Ne derlandse danseres Hendrika de Koff. K. hield zich verborgen onder een brug in de buurt van het plaatsje Ascona. Men vermoedt dat hij van plan was. na de moo-d od Hendrika de Koff zelfmoord te plegen, maar dat hem od het laatste moment de moed ontbrak. Volgens de pclitie waren er aan wijzingen dat hij van plan was niet alleen de danseres maar ook het thans achttien maanden oude doch tertje te vermoorden en daa-na zelf moord te plegen. Na de vrouw met een bijl te hebben neergeslagen schijnt hij echter niet meer de moed te hebben gehad zijn plannen v°rder ten uitvoe te brengen. (U. P.) ONGELUKKEN TE AMSTERDAM. Gistermiddag was een aantal schooljongens aan het voetballen op een terrein achter de Overtoom. De bal raakte daarbij op een ongeveer tien meter hoog in aanbouw zijnde fabriek. Een van de jongens wilde de bal terughalen. Hij is daarbij door het dak gezakt en naar be neden gestort. In ernstige toestand is 'hij opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis. Ongeveer tegelijkertijd was een 64-jarige vrouw in de Burmanstraat bezig de bloemen voor het raam water te geven. Een der potjes viel naar buiten op een platje vlak on der het raam. Bij haar pogingen het potje te pakken heeft de vrouw zich te ver naar buiten gebogen, waar door zij uit het raam viel op eep binnenplaats. Ook zij is in ernstige toestand naar een ziekenhuis over gebracht. NIEUWE SPOORBRUG OVER DE DEDEMSVAART De dag voor de bevrijding van Dedemsvaart blie zen terugtrekkende Duitse troepen de spoorbrug over de Dedemsvaart op. Al gauw had men een noodbrug aangelegd met enkele spoor. Aan de bouw van een nieuwe brug werd ook spoedig begonnen. Door de grote fre quentie van het spoorverkeer op die lyn (byna ieder kwartier een trein) konden de werkzaamheden aan de brug slechts langzaam vorderen. Nu nsdert zij echter haar voltooiing, en zal spoedig in gebruik worden ge nomen. De mijnontploffing te Ulft Bij de ontploffing werd B. van Leusden uit Utrecht gedood, F. Bol- tenkamp ernstig en F. van Hees licht gewond. Allen waren arbeiders van de fa. P. van Hees te Utrecht en in deze stad woonachtig. De beide ge wonden zijn naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracnt. Nader vernemen wij, da-t de fa. van Hees te Ulft, waar een nieuwe brug over de Oude IJssel zal worden ge bouwd, bezig is de nog in het ri viertje staande resten van de inder tijd door de Duitsers opgeblazen oude brug te verwijderen. Hiertoe is een springlading aangebracht, die elec- trisch wordt ontstoken. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets met zekerheid bekend. Het is mogelijk dat de lading ontijdig is ontploft, terwijl ook de mogelijk heid bestaat, dat een van de slacht offers op een ijzeren plaat is gespron gen waaronder zich nog een projec tiel bevond, dat daardoor tot ontplof fing is gekomen. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze «vorige oplage). NEDERLANDSE VROUW IN FRANKRIJK VERMOORD. Een Nederlandse vrouw, de om streeks 45-jarige M. v. T., uit het dorp Zeeland in Noord-Brabant, is in het Franse stadje Coubron, even ten noordoosten van Parijs, het slachtoffer geworden van een roof overval. Zij is dood gevonden, met een prop in de mond en de handen gebonden. Sinds Februari werkte zij als hulp in de huishouding bij een pastoor. Tijdens diens afwezigheid zijn inbre kers de woning binnengedrongen. Wat daar is gebeurd is moeilijk vast te stellen, daar de politie nagenoeg geen sporen heeft kunnen vinden. Met name is het niet duidelijk of het de bedoeling is geweest de vrouw te doden of slechts haar het schreeu wen te beletten. BRAND OP DE VELUWE. Dat de brandtorens op de Veluwe niet voor niets op het ogenblik alle zijn bezet, bewees de bosbrand, welke gistermiddag tegen twee uur uitbrak ten zuiden van de spoorlijn HarderwijkNunspeet, nabij laatst genoemde plaats, kort nadat de sneltrein was gepasseerd. Aanvan kelijk liet de brand zich niet ernstig aanzien, doch de harde wind was oorzaak, dat het vuur zich snel ver spreidde, zodat de brandweer van Nunspeet spoedig haar collega in Elspeet te hulp riep en tenslotte de centrale van de Veluwse bosbrand- weer Apeldoorn om een tankwagen verzocht. Vooral aan laatstgenoem de is het te danken geweest, dat na drie uren ingespannen blussings- werk de vlammen tot stand konden worden gebracht. Inmiddels was een oppervlakte van 15 h 20 ha, In hpofdzaak den nenbos, deel uitmakend van het Hendriksbos, een prooi van het vuur geworden en daardoor een kostelijk deel natuurschoon verloren gegaan. De Veluwse bosbrandweer wijst er op, dat het vooral in deze dagen noodzakelijk is de grootst mogelijke voorzichtigheid met vuur in bos en heide te betrachten. Gebruik geen overbodig geluid signaal Organisatie-Woltersom zal verdwijnen De regering heeft, zoals reeds kort vermeld, by de Tweede Kamer haar memorie van antwoord ingediend op het voorlopig verslag der Kamer over het wetsontwerp tot toepassing ten aanzien van het bedrijfsleven van de artikelen 80 en 152 tot en met 154 van de grondwet (publiek rechtelijke bedrijlsorganisatie). Het welslagen van de bedrijfsorga nisatie is, naar wij in deze memo rie lezen, inderdaad voor de gemeen schap van onschatbare waarde. De bedrijfsorganisatie mag gezien wor den als een maatschappij-inrichting, die op gelukkige wijze het midden- houdt tussen individualisme en col lectivisme. Algemene aspecten. Voor de verschillende bedrijfsor ganisaties zijn drie taken te onder scheiden. te weten een adviserende taak tegenover centrale overheid en bedrijfsgenoten, een zelfbesturen- de of uitvoerende taak en tenslotte een autonome taak. Het behoeft wei nig betoog, dat de eerste taak geen moeilijkheid voor de Benelux kan opleveren. Ook van de zelfbesturen taak zyn geen moeilijkheden te duch ten, wanneer het gaat om uitvoering van maatregelen van de centrale overheid. Er blijft dan nog over de autono me taak en de bij de uitoefening daarvan bijvoorbeeld door een pro ductschap van een bedrijfschap ge vorderde medewerking. Theoretisch ware te stellen; dat een bedrijfsorga nisatie met haar autonome maatre gelen de algemene economische poli tiek zou kunnen doorkruisen en het Nederlandse bedrijfsleven in een on gunstige positie zou kunnen brengen tegenover het Belgische. De regering acht deze beschouwing echter niet met de werkelijkheid in overeen stemming. Van het bedrijfsleven zelf kan naar haar mening niet worden verwacht, dat het maatregelen zal nemen, welke aan de concurrentie mogelijkheden tegenover de Belgi sche bedrijven ernstig afbreuk doen. De nieuwe organisatie moet ook gezien worden als verdere ontwik keling van hetgeen reeds op verschil lende gebieden van het bedrijfsleven in privaatrechtelijk verband is tot stand gebracht. Het algemeen belang eist, dat een wettelijke regeling zo efficiënt moge lijk wordt uitgevoerd. Wanneer een deugdelijke organisatie van het be drijfsleven bestaat, zal herhaaldelijk blijken, dat de uitvoering van be paalde wettelijkee maatregelen het beste kan geschieden door bedrijfs organen. De indiening van het. ontwerp be tekent niet, dat in gevallen, waarin het algemeen belang een dergelijke stap zon eisen, de verdergaande en andersoortige maatregel van sociali satie achterwege zou blijven. Opbouw. Inderdaad heeft de voorgestelde in stellingsprocedure belangrijke be zwaren. "De bepaling, dat instelling van bedrijfsorganisaties slechts bij de wet kan geschieden, leidt gemak kelijk tot grote vertraging. Het vast houden aan de in het wetsontwerp neergelegde instellingsprocedure zal wellicht hiertoe leiden, dat de be drijfsorganisaties volgens deze wet slechts moeizaam tot stand komen. De regering zou willen bevorde ren. dat de instelling van hoofdbe drijf- en bedrijfschappen wordt mo gelijk gemaakt bij algemene maat regel van bestuur, indien aan be paalde vereisten voldaan is. Worden de aangegeven wijzigin gen in het wetsontwerp aange bracht, dan is het niet langer op ma teriële gronden noodzakelijk, dat de Instelling van hoofdbedrijfsschappen en bedrijfschappen steeds bij de wet geschiedt. De instelling bi.i de wet moet echter mogelijk blijven. De spoedige instelling van een aantal nieuwe lichamen, als in het wetsontwerp bedoeld, wil de rege ring bevorderen door de sociaal-eco nomische raad zo spoedig mogelijk te doen functionneren. Wat betreft de opheffing van de verschillende onderdelen van de zg. organisatie-Woltersom merkt de re gering op, dat het geenszins in haar bedoeling ligt hierme steeds te wach DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 23) XV Opwinding in het kamp „Grote goedheid!" riep de Bevro ren Zwerver uit, en daardoor be merkte Tuxedo zijn aanwezigheid voor het eerst. „Waar maak jij je zo druk over?" vroeg hij. „Hebt u dan niet zojuist verteld, dat Jermain vanavond om negen uur vertellen zal, waar hij dat goud ge vonden heeft?" vroeg Hayes. „Dan is mijn tyd om en voor het eerst in m'n leven zal ik dan eens echt iets opwindends meemaken. Ouwe Luck vindt altijd wat goeds en ditmaal zal het de moeite waard zijn, er op af te trekken." „Er komt niets van een uittocht, ten, totdat een bedrijfschap of hoofd bedrijfschap op het betrokken ge bied tot stand is gekomen. Integen deel iigt het in haar voornemen op- beffing van vak- en bedrijfsgroepen steeds te bevorderen, wanneer de be trokkenen een redelijke termijn heb ben gehad om een bedrijfschap voor te bereiden, zonder van deze moge lijkheid gebruik te maken. Er behoeft geen ongerustheid te bestaan, dat de hoofd- bedrijfs- en vakgroepen en andere onderdelen van de z.g. zelfstandige organisatie van het bedrijfsleven nog vele jaren zullen bestaan. De regering is bereid een fatale datum in het onderhavige wetsont werp op te nemen. Zij zou deze wil len stellen op een termijn van drie jaren. Tevens is een bepaling op genomen, waardoor buiten twijfel wordt gesteld, dat opheffing van de afzonderlijke groepen der Woltersom organisatie door de minister kan geschieden. Overheidsinvloed. De regering kan het oordeel van vele leden, dat met betrekking zo wel tot de productschappen als tot de hoofdbedrijfsschappen en bedrijf schappen moet worden voorgeschre ven, dat de voorzitter wordt be noemd door de Kroon, niet delen. Hierdoor zou worden miskend het verschil in karakter, dat in het al gemeen gesproken bestaat tussen pro ductschappen ener- en hoofdbedrijf- en bedrijfschappen anderzijds. Dit betekent niet, dat niet in sommige gevallen ook ten aanzien van hoofd bedrijf- en bedrijfschappen behoef te aan benoeming van de voorzitter door de Kroon zal kunnen bestaan. De regering is bereid, aan de wens om de ministeriële goedkeuring van de benoeming van een voorzitter van een hoofdbedrijf- of een bedrijf schap door het bestuur te doen ver vallen, tegemoet te komen. Samenstelling. De regering zou het onjuist ach ten aan de aandrang van vele leden, het pariteitsbeginsel voor de samen stelling van de besturen over de ge hele linie door te voeren, gevolg te geven. Bij de samenstelling van de besturen van productschappen is het vooral belangrijk van bepaalde pro ducten betrokken belangen zo goed mogelijk te vertegenwoordigen. Volgens de opmerking van vele leden is de voorgestelde constructie van een lichaam „de algemene be drijfsorganisatie" met als bestuur de sociaal- economische raad niet ge heel duidelijk en geeft deze aanlei ding tot verwarring. Onder deze om standigheden geeft de regering de voorkeur aan een eenvoudiger con structie. Gezien de noodzaak de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zo spoedig mogelijk volledig te doen functionneren en het feit, dat met de oplossing van het tuchtrechtpro bleem geruime tijd moet heengaan, heeft de regering gemeend enige voorlopige bepalingen betreffende tuchtrecht in het ontwerp te moe ten opnemen. Wat het vraagstuk van de admini stratieve rechtspraak betreft, zal de totstandkoming van een definitieve regeling geruime tijd vergen. De mi nisters achten het echter raadzaam dat van meet af aan administratieve rechtspraak binnen het kader van de bedrijfsorganisatie bestaat. De be drijfsgenoten zullen met meer ver trouwen de nieuwe lichamen tege moet treden, wanneer zy weten, dat tegen beslissingen een rechtsweg openstaat. Een oplossing menen de ministers op deze wijze gevonden te hebben, dat voorlopig het bestaande scheidsgerecht voor de voedselvoor ziening met de administratieve rechtspraak wordt belast. GOUDSE POLITIE ARRESTEERT DRIE BEKENDE INBREKERS. De Goudse politie heeft na een langdurig en ingewikkeld onderzoek drie inbrekers gearresteerd, die vijf weken geleden vier bonten ter waar de van achthonderd gulden hadden gestolen vit een bontzaak, waarvan zij de etalageruit hadden vernield met een steen. Het drietal, de 32-ja- rige chauffeur W. P., de 37-jarige J. F. B., beiden uit Amsterdam en de 33-jarige los werkman A. F. IJ. uit Gouda, heeft ook bekend, te hebben ingebroken in juwelierszaken te Utrecht en Leiden. als Carter zijn plicht doet," zei dc agent der maatschappij, een vragen de blik op de constabel werpend. Door de geest van de jonge be ambte vlogen de voorschriften en dienstorders, waarop zijn gezag ge baseerd was. Hoewel hij ze goed ken de, wist hij er op dat moment toch geen te vinden, dat op de toestand scheen te slaan. „Wat verwacht u dan wel, dat ik doen zal?" vroeg hij. „Wel, om een ding te noemen," antwoordde Briscoe, „je kunt naar het Huis der Lords gaan en Jermain arresteren wegens wanordelijk ge drag, voordat hij tijd en gelegenheid heeft het te vertellen. Hy maakte genoeg herrie om grond tot arrestatie te geven." Carter zat er echt mee in. Hij wist uit eigen beschouwing, dat de gouddelver twee uur geleden zich nog heel goed wist te beheersen en betwijfelde, of zijn houding wel vol doende veranderd zou zijn, om een arrestatie te rechtvaardigen. De oud gediende scheen zich beter onder be dwang te kunnen houden dan de opgewonden inwoners der nederzet ting. „Maar verondersteld eens, dat Jer main werkelijk een goede vondst ge daan heeft?" zei hij tegen Briscoe Dan heb ik toch het recht niet, dat nieuws aan de mensen te onthouden? Wat meer is, nu de mensen eenmaal zo opgewonden zyn, zou ik met een formele opstand te doen krijgen, als ik hem trachtte in hechtenis te ne men, voordat hij zijn geheim ver teld heeft." „Daar zeg je me iets Carter," zei Hayes, die beteuterd had gekeken om het voorstel van de agent, ,,'t Zo j onrechtmatig zijn en in plaats dat jij met een opstootje te doen kreeg, zou dat opstootje met jou te doen krijgen lang voordat Vijftig onder Nul hier terug was. om zijn kleine jongen uit hun handen te redden." Briscoe keek de zwerver woedend aan. „Schei uit met dat gekletst Hayes," nauwde hij, „wat jij denkt, telt niet meer!" Hij wendde zich weer tot de constabel. „Je begrijpt de toestand niet Carter. Er bestaat honderd tegen één kans dat Jermain slechts een „goudzak" gevonden heeft, vermoedelijk op een oude delfplaats. Deze nederzetting zal vast en zeker winst opleveren, als de mensen hier maar rustig hun claims blyven bewerken. De meeste hebben nu al meer dan genoeg in een krin getje rondgelopen. En wat meer is, het zou een misdaad zijn, met zulk een uittocht toe te laten. Er zouden zeker verschillende van kou bezwij ken; en dan heb jij hun dood op je rekening, als je er niets tegen ge- da: hebt." „iri. zal er heen gaan en nog eens naar Jermain kijken," zei hij onzeker tengevolge van de drukkende ver antwoordelijkheid, waarvoor de on gewenste komst van Jermain hem geplaatst had. „En wat gebeurt er met mij?" vroeg Hayes, „als de lui er op uit trekken, heb ik toch zeker wel rech*. mee te gaan? Als je mij daarvan uit sluit, zal ik je aanklagen.... „Ik zal je vrij laten, want het is nu wel zeker, dat de chef vanavond niet meer terugkomt," zei de jonge politieman met een strenge blik. „Maar denk om je belofte!" Toen ze alle drie. zich om .verschil lende redenen haastend, in het Huis der Lords aankwamen, hoorden ze luid geschreeuw. „Hoera voor Luck Jermain!" Ze vonden bij hun bin nentreden de oude gouddelver bo ven op tafel staan en om hem heen verdrong zich ongeveer de halve ne derzetting. „En zo zit de zaak nou in elkaar." zei Jermain met dikke tong, toen zy zich tussen de menigte mengde. ..Old Gold was een echte El Dorado. Maar jullie waren zo eigenwijs, er tussen uit te trekken en een fortuin te la ten schieten. Luck Jermain was zo verstandig om te blijven en nu is DE DOOD, DIE BUNA STIERF... In Februari jl. kwam op Flores een ambulance-wagen aan, bestemd voor onze stadgenoot Dr. H. J. J. A. Niemer, gouvernements-arts te Lela. Tot nu toe moesten de patiënten da genlang per brancard door de ber gen vervoerd worden, waarbij velen onderweg reeds overleden. Nu rijdt de „Augustinus" door het Maoe- mere-gebied (130 km lang en 60 km breed!) en de 130.000 potentiële pa- tienten zien hun levenskansen ver hoogd. Ja, de ambulance is er! Maar het geld is er nog niet!!! Velen zullen zich de originele wijze herinneren, waarop de Leidse studenten de eer ste gelden bijeen wisten te brengen n.l. Maoemere's verrukkelijk „show theater" op het Schuttersveld tij dens de jongste 3 October-feesten. Wederom hebben enige studenten hun tijd beschikbaar gesteld, nu als rondtrekkend toneelgezelschap! Zo zullen dan Den Bosch, Schoorl, Hil- legom, Leiden en Den Haag zich een avond kunnen amuseren met de Vlaamse klucht: „Van de dood, die bijna stierf", door Jef Vervaevke, re"ie: H. Zoutendijk. Helpt U mede ons batig saldo zo groot mogelijk te maken! Bezoekt onze voorstelling op 30 Mei a.s. te 20 u. in de Stadsgehoorzaal, die geen andere pretentie heeft dan U een Drettige avond en ons wat fi nanciën te bezorgen! Moge ook ditmaal deze oproep niet tevergeefs tot U gericht zijn! ZONDAG. HILVERSUM H (415 m). 8.00 Nieuws, 9.30 Nieuwsberichten, 9.45 Carillonmuziek, 9.55 Inleiding Hoogmis, 10.00 Hoogmis in de' paro chiekerk van Groenlo, 11.40 Arn hems fluitkwartet, 12.15 Toespraak van Chr. Matser, 12.20 Nijmeegs Vaudeville orkest, 12.40 Orkest zon der naam, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, aansl. Katholiek Nieuws, 13.20 Vervolg Lunchconcert, 13.45 Klankbeeld over de Kath. universi teit, 14.15 Die Gelre Sangers, 14.35 Samenwerking der gemeenten, 14.45 Winterswijkse orkestver., 15.00 Gel ders Kwartet. 16.10 Reportage NEC Gelria, 16.25 Vespers, 18.30 Con certo in D Vivaldi-Bach, 19.30 Nieuws, 19.45 Gram.muziek. 19.50 In 't boeckhuys, 20.05 Minister-pre sident Drees spreekt over Het Ned. Rode Kruis, 20.10 Gelderse avond, 22.00 Arnhemse Orkestver.. 22.37 Actualiteiten, 23.00 Nieuws. 23.15 Op de vleugelen van de nacht. HILVERSUM I (301 m). 8.00 Nieuws, 8.30 Voor de tuin, 8.45 De Merels blazen reveille, 9.15 Men vraagt wij draaien, 12.00 Aan boord van het s.s. Bonaventura, 12.40 Internationale snelvlueht op het klavier, 13.00 Nieuws, 13.20 Les gars de Paris, 13.50 Even afrekenen, 14.00 Tarantella, 14.05 Boekenhalf uur, 14.30 Hst Radio Philharmonisch Orkest, 15.45 Filmpraatje, 16.00 Skymasters, 16.30 Sportrevue, 17.30 Gram.muziek, 17.50 Reportage AGO W—BW, 18.00 Nieuws, 18.30 Pro gramma Ned. Strijdkrachten, 19.30 Paul Godwin en Benedikt Silber- man. 20.00 Nieuws, 20.10 Avro's Re- portagedienst, 20.20 Musicorde. 20.50 Radio raadt maar raak, 21.10 Platen- cabaret. 21.50 's Levens speeltuin (II), 22.20 Bynamen in de kamer muziek, 23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Frans Operaconcert. hij rijk en zal nog rijker worden dan dan, ja, hoe heet die ouwe kerel ook weer. „Croesus," vulde een ongeduldige stem aan. „We zijn te laat," mompelde de Briscoe op gedempte toon. „Hij schijnt zijn geheim voor de afgesproken tyd uitgelaten te heb ben," zei de constabel, heimelijk op gelucht, dat die ene verantwoorde lijkheid ten minste van hem af was. Doch er ontstond twijfel in de me nigte, gewekt door degenen, die ge tracht hadden goud in Old Gold te delven en er niet in geslaagd waren er iets mee te verdienen. En er ont stond een gemompel, dat Jermain hun nu eindelijk de juiste vindplaats beroorde te vertellen. Ze kenden Old Gold te goed, om aan te nemen, dat hij zijn vondgt op dat terrein ge daan had. „Je kunt het geloven of niet, dat moet jullie zelf weten!" schreeuwde de oude gouddelver ontstemd. „Ik zal er geen grijze haren van krijgen, 't Goud is er en alleen het ligt ver borgen in de kleibanken en niet in de rivierbedding waar jullie in je wijsheid aan het werk bent gegaan". Die laatste bewering eiste zorg vuldige overweging. De meeste hun ner wisten van kampen af, waar de beddingen arm, maar de banken rijk MEER FIERHEID In De Spectator van 6 Mei 1949 komt prof. dr. P. N. de Volder op tegen een artikel in „De Volkskrant" waarin betoogd wordt dat Neder lands alleen onvoldoende is voor de moderne tijd. Hij schrijft; „Indien wij, Nederlands sprekende, wat meer fierheid bezaten en maar de helft wilden doen voor de inter nationale erkenning van onze taal wat Frankrijk en andere landen doen voor de hunne, dan zou het Neder lands ook in deze moderne tyd zijn plaats met eer kunnen innemen. Nu is 'het echter zo, dat wy altijd bereid zijn om knikkend en buigend de vreemdelingen te woord te staan. Als wij maar „commerciaal" profijt heb ben laat een culturele vernedering ons koud. Hoe kunnen wij het anders verklaren, dat de Duitsers op en kele kilometers van de Nederlandse grens het vertikken Nederlands te lezen? Enkele weken geleden hoor den wij een Duits journalist en poli ticus uit Düsseldorf. Gevlucht voor Hitler, had hij enkele jaren in Ne derland gewoond. Toch kon hij zijn voordracht niet in het Nederlands houden, want te Düsseldorf kon hij nergens, ook niet bij de consul, een Nederlands woordenboek ontdekken! Toch was hij van plan een propa- ganda-actie op touw te zetten om op de Duitse Middelbare scholen Ne derlandse lessen in te voeren". Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. H.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak' kundig MAANDAG. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.45 Muziek bij het werk, 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.35 New York's Phil- harm. Orkest. 11.20 Oude en nieuwe schrijvers, 12.10 Lichte orgelmuziek, 12.30 Land- cn tuinbouw, 12.33 Zi- geunermuziek. 13.00 Nieuws, 14.00 schoolradio. 15.30 Le sacre du prin- temps, 16 45 Residentie orkest, 17.00 Kleuter klok je, 18.15 Sportrubriek, 18.30 Met band en plaat, 19.00 nieuws, 19.15 Boekbescreking, 19.45 Gram.muziek, 20.00 Nieuws, 20.15 Kon. Mil. Kapel. 21.00 De Jubo roept, 21.30 Promenade orkest. 22.00 Gr am.muziek, 22.05 Nederlandse vioolrr/uziek uit de 18e eeuw, 23.00 Nieuws, 23.15 Sweelinck, 23.45 Koor van kathedraal. HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram.muziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtendvaria, 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Gaité Parisienne, Of fenbach. 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 C rm.muziek, 11.00 Op de uit kijk, 11.15 OrgoJconcert, 12.00 De kwintetsoelers, 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 In het spionnetje, 13.00 Nieuws, 13.15 Med. of gram.muziek, 13.20 Avroleans. 14.00 Wat gaat er om in de wereld, 15.00 Bonbonnière, 16.30 Solistenconcert, 16.45 Musi calender. 18.00 Nieuws. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.45 Land- bouwrubriek, 20.00 Nieuws, 20.06 Radioscoop met als hoofdfilm „Claudia". 22.30 Germaine Deveze, 23.00 Nieuws. aan goud waren geweest. Was dat het vorige jaar nog niet in Nome be wezen? En de kleibanken van Old Gold waren nog nooit onderzocht. En wat kon Jermain er op slot mee voor hebben hun iets voor te liegen? Binnen vijf minuten geloofde men algemeen, dat hij de waarreid ge sproken had en opeens begon de door Briscoe voorzegde uittocht ten minste "in zoverre, dat de mannen honden zochten te kopen, uitrekende hoe lang in die tijd van het jaar de tocht wel zou duren en met hoe wei nig proviand ze konden toekomen. De agent sprong op een tafel en sprak de menigte toe om te trachten de stroom te keren. „Het verbaast me, dat jullie je zo gauw laten ompraten," verklaarde hy. „Ik wil toegeven, dat het verhaal van Jermain over het goud in de klei banken mij ook een ogenblik waar schijnlijk geleken heeft, maar nu doorzie ik het hele drommels sluwe plan duidelijk genoeg. Laat ik jullie eens vragen, wie er het meest ge baat zou zijn met jullie terugkeer naar Old Gold? Wie zou dat stof goud hebben knnnen verschaffen, om jullie er in te laten lopen? Wie heeft er het meeste geld bij verlo ren, toen jullie naar deze zeker winstgevende nederzetting zijn ge trokken? Dat vraag ik jullie!"

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6