IN HET BENARDE SJANGHAI AKKERTJE ZATERDAG 21 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 3iet JConinMijJi. J{ap£te(i fiuiueit^höfeeöi Het Koninklijk paar op de dag van zijn huwelijk, 7 Januari 1937 Het uitvoerend comité ter voorbe reiding van de koperen bruilofsvie ring van de Koningin en de Prins der Nederlanden deelt o.m. het na volgende mede: Op 7 Juli a.s. zal het 12% jaar ge leden zijn, dat Neerlands Koninginne met haar gemaal in de echt werd ver bonden. In het wonder dat bij velen van het grote Nederlandse gezin de vraag rees, op welke wijze dat heugelijke feit door Oranje en volk gezamen lijk zou kunnen worden herdacht? Herdacht naar goed Nederlandse aard, zodat iedere Nederlander van hoog tot laag, arm of rijk, in staat zou worden gesteld daarin, zonder bezwaar, aandeel te hebben. Voor de uitvoering dezer gedachte werd" een plan ontworpen, omvatten de zowel de feestviering op de herin neringsdag als de aanbieding van een passend bescheiden geschenk van alle Nederlanders. Het gevormde uitvoe rend comité besloot ten aanzien van dit laatste punt aansluiting te zoeken aan een door de regering gekoesterd voornemen, om het totaal verouderde Huis ten Bosch, geliefde verblijfplaats van de koninklijke familie, te restau reren en zoveel mogelijk in de oude glorie te herstellen. Ook de omgeving, waarin het ge bouw ligt, verkeert echter in zoda nig deplorabele staat, dat een nieuwe parkaanleg noodzakelijk zal zijn. Deze parkaanleg nu zou een waar dig geschenk van het Nederlandse volk aan zijn vorstin kunnen vormen, passend in de nationale gedachte. Teneinde tegemoet te komen aan de wens van velen het tevens» moge lijk te maken ook in de meer huise lijke kring van het vorstenpaar een bescheiden aandenken van de natie te brengen, werd besloten tot aan koop van een gebruiksservies. Zoals gezegd dient als voorwaarde voor de uitvoering van dit plan uitdrukkelijk te worden gesteld, dat iedere Neder lander instaat moet zijn deel aan het geheel te hebben. Het comité is er zich immers vol komen van bewust, dat deze tijden voor brede lagen van ons volk uiter mate drukkend zijn. Daarom wordt er bepaaldelijk prijs op gesteld, dat enerzijds geen offers worden ge vraagd of gebracht, doch slechts een geringe bijdrage worden geschonken, v/elke niemand zal kunnen bezwaren, terwijl anderzijds iedere Nederlan der bij de uitvoering van het geheel zal zijn betrokken. Hier worden dus metterdaad slechts de „vele kleintjes" gevraagd en die vraag vormt de grote aantrek kelijkheid van het plan. De te vormen provinciale comité's zullen verder, naar de aard van iede re provincie, het plan mede tot uit voering helpen brengen. Onder, auspiciën van het uitvoe rend comité zijn provinciale comité's ter voorbereiding van de koperen bruiloftsviering gevormd. Voorzitter van het comité in Zuid Holland is,: mr. A. Blom, advocaat en procureur, Prinses Julianalaan 31, Rotterdam, tel. 25418. Dr. BOON OPVOLGER VAN DE HEER LOVINK. Naar wij vernemen is dr H. N. Boon, chef van de directie Politieke Zaken aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken, belast met de waarneming van de functie van se cretaris generaal aan dit ministerie, welke functie vacant is ten gevolge van de benoeming van de heer A. H. J. Lovink tot hoge vertegenwoor diger van de Kroon in Indonesië. De raad van ministers zal binnen kort een beslissing nemen over de definitieve vervulling van de vaca- ture-Lovink. Zeer waarschijnlijk zal de heer Boon als-zijn opvolger wor den aangewezen. LID VAN DE RAAD VAN STATE. Luitenant-generaal H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst. Naar wij ver nemen, is het lid der Eerste Kamer luite nant-generaal H. F. M. baron van Voorst tot Voorst met in gang van 1 Ju ni a.s. benoemd tot lid van de Raad v. State. Luit.-gen. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst is 2 Augustus 1886 te 's-Graver.hage geboren. Na de verschillende militaire ran gen te hebben doorlopen was hij ach tereen in verschillende bevelvoerende militaire functies werkzaam. In 1940 werd hij als generaal-majoor chef van de staf der kon. landmacht. Se dert 1945 is hij militair raadsheer in het bizonders gerechtshof te 's-Gra- venhage. Sedert 1946 is hij lid der Eerste Kamer. In 1948 verkreeg hij de titel van luitenant-generaal. neem een Nieuwe Mis van Jaap Vranken. In aansluiting op eerdere berich ten aangaande de Sint Gregoriusdag, welke op Zondag 26 Juni in de stad Haarlem wordt gehouden, kunnen wij nog nadere bijzonderheden me dedelen. Tijdens de plechtige Hoogmis zal worden gezongen de Missa „Mise rere nostri, Domine", door de be kende Nederlandse kerkcomponist Jaap Vranken in opdracht van het Diocesaan Bestuur der Sint Grego- riusvereniging speciaal voor deze gelegenheid geschreven. Vooruit strevend musicus als hij is, doet de componist nergens concessies aan een „zoete harmonie", maar voor moderne klanken niet terugschrik kend voert hij de stemmen in mees terlijk contrapunktiek langs duide lijke lijnen vaak naar een machtig hoogtepunt. De eerste uitvoering van dit werk zal worden verzorgd door het koor van de kathedrale basiliek onder leiding van Dr. A. I. M. Kat. Ook het programma van de mid dagbijeenkomst in het Gemeentelijk Concertgebouw is nu bekend en vermeldt o.a. Oratio pro Episcopo van Olivier Knoop, 2 Maria-anti- phonen van Herman Strategier en voorts Magnificat en Te Deum van Hendrik Andriessen. FEDERATIE VAN KATHOLIEKE STUDENTENVERENIGINGEN IN INDONESIë De Katholieke Studentenvereni gingen „Sanctus Belarminus" te Ba tavia, „Sanctus Thomas Aquinas" te Bandoeng en „Santus Lucas" te Su rabaya hebben tijdens een te Bata via gehouden congres een Federatie van Katholieke Studentenverenigin gen van Indonesië opgericht Het voorlopig Dagelijks Bestuur bestaat uit de heren U. C. C. Pijman, praeses, en Sie Ing Djiang, ab-actis. Het eerste congres van de Federa tie zal in November a.s. te Batavia worden gehouden. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied ran on roerende goederen 8ouw-en Makelaarsbedrijt v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 ONDERHANDELINGEN IN BIOSCOOP- EN THEATERBEDRIJF Reeds sedert 1946 voeren de ver schillende personeelsorganisaties on derhandelingen met het hoofdbe stuur van de Nederlandse Bioscoop bond, om een regeling te krijgen van de lonen en andere arbeids voorwaarden voor het bioscoopper soneel. Langzamerhand komt er nu zicht in deze onderhandelingen. De Bond van Personeel van Theater en Film en de Katholieke Bond St. An- tonius hebben zich onder leiding van het bestuur van de Stichting van de Arbeid verstaan over deze onderwerpen, die verder zullen worden getoetst door de werkgevers en de werknemers, om dan tenslotte in een slotvergadering van de Stich ting van de Arbeid te worden be ëindigd. Het is van groot belang, dat een definitieve regeling zo spoe dig mogelijk wordt afgesloten, om dat er in het bioscoop- en theater bedrijf nog geen wettelijke of an dere regelingen van kracht zijn. Er zijn op het ogenblik drie per soneelsorganisaties, n.l. de A.N.B.T. de Bond van Personeel van Film en Theater en de R.K. Bond St. Anto- nius. De A.N.B.T. is aangesloten bij de E.V.C., de Bond van Film en Theater bij het N.V.V., zodat beide organisaties voor Katholieken zijn verboden. PELGRIMS NAAR KEVELAER Er bestaat nu weer, zoals gemeld is, gelegenheid zij het op beperkte schaal het bekende en door Ne derlanders altijd druk bezochte ge nade oord Kevelaer in Duitsland te bezoeken. Gisteren kwamen voor het eerst na de bevrijding 127 personen, le den van de Maria-congregatie voor vrouwen uit de Nijmeegse Antonius- parochie, op bedevaart in Kevelaer. De enige opengestelde weg gaat via de grenspost Weselse barrière bij Venlo. Vooral van Duitse zijde was er wl belangstelling. In Kevelaer bereidde men de eer ste groep pelgrims een enthousiaste ontvangst. De genadekapel is geheel intact gebleven. GUNSTIGE RESULTATEN VAN SPROEIEN MET HELICOPTèRE. „De resultaten van het besproeien met de helicoptère zijn tot dusverre uitstekend geweest," zo zeide dr. W. J. Maan, wetenschappelijk mede werker van de afdeling tuinbouw en tuinbouwonderwijs van de directie van de Landbouw, toen de helicop tère gistermiddag boven een stukje gras op Ypenburg een nevelstreep trok. „De besproeiing is intensiever, dan wanneer die* van de grond af gebeurt." „Dit komt," zo zeide de lt. vlieger 2e klasse der M.L.D. Senger, de piloot van de helicoptère even later, „doordat wij een burbu- lente nevel vormen door middel van de schroefwind van de hefschroef. Bovendien sproeien wij onder een druk van zeven k acht atmosfeer." „Hoe snel werkt u ongeveer?" „We doen ongeveer 40 ha per vlieguur, wat ongeveer hierop neer komt, dat we in een halve tot hele minuut een H.A. afwerken. Per mi nuut kunnen we er zo ongeveer 100 liter uitgooien." Een Amerikaans technicus, die er bij stond, wist nog te vertellen, dat ze de helicoptère tegenwoordig in Amerika gebruiken, om' nachtvorst tegen te gaan. En dit is dan weer een van die vele aspecten die het gebruik der helicoptère biedt. Zoals bekend werken het departe ment van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de P.T.T. bij vele van hun experimenten ten type samen en het ziet er niet naar nauwste met dit nieuwe vliegtuig- uit, dat het hiermede reeds aan het einde van zijn Latijn is. 'H&cjaatt IN INDIE: P. VAN KLINK, Noordeinde 156, Roelofarendsveen, viert zijn 22ste verjaardag, de 2e maal in Indië, op 22 Mei te Tiga Binanga (Sumatra). LEO CASTELEIN, Oostdwarsgracht 19, Leiden, 2e luitenant der genie, viert op 23 Mei zijn 21ste verjaardag als para chutist te Bandoeng. BEURS: ZONDER ANIMO. Gedurende de gehele week is de stemming op de Amsterdamse ef fectenbeurs apathisch geweest en Vrijdag kwam als een onbelangrijk sluitstuk. In de tabakshoek ver mochten noch de fraaie prijzen, die in vele gevallen, het dubbele van de taxatieprijs waren, noch de zeer vaste stemming en de grote belang stelling, zowel uit binnen- als bui tenland voor de veiling, iets uit te richten. De hoek lag verlaten en de prijzen waren nauwelijks veranderd. Voor Indische Spoor- en Tram wegwaarden, met uitzondering van de Deli spoor, bestond er van de zijde van de beroepshandel vandaag al enige belangstelling naar aanlei ding van berichten omtrent een te verwachten grove vervoersmaat schappij. Alle aandelen en obligaties zouden dan afgelost worden en nieuwe 3y, of 4 procents obligatiën worden uitgegeven. Er was lichte vraag naar deze papieren, hetgeen gepaard ging met koersverbeterin- gen van 1 en 2 punten. De handel in Olies was van bescheiden om vang. Bij de industriëlen werden een paar stukjes Philips gevraagd. De scheepvaartmarkt lag wederom totaal verwaarloosd. De beleggings- markt was in overeenstemming met de overige hoeken zonder enige animo, met kleine nadelige koers verschillen. L. C. SNOEYS. Torenstraat 14, Alphen a d. Rijn, korporaal, viert op 23 Mei zijn 3e Indonesische verjaardag te Sema- rang. J. A. HEEMSKERK, Zeeweg 50, Noord wij kerhout, viert 23 Mei zijn 2e Indonesische verjaardag te Surabaja. A. M. VAN DER HOORN, Kerkpad A 205, Langeraar, viert 23 Mei zijn 3e verjaardag in de tropen te Dramaga bij Buitenzorg KEES ZWAAN. Bodegraven, verjaart op 24 Mei, voor de eerste maal in Indonesië, te Batavia. (Van een speciale correspondent Graham Nicholson). SJANGHAI, 15 Mei 1949. Ik zal ooggetuige zijn van de val van Sjanghai! Gisteren hoorden we, dat de voorhoeden van de communistische legers in Shaitung zijn binnengedrongen. Dat is hier 40 km vandaan. Vanmorgen wordt het bericht bevestigd, dat ze in Liuko zijn, 35 km. noodwestelijk van de stad. Dit is het einde, verzekert men mij, want Liuko is de laatste versterkte stelling voor de vesting Wusung aan de Wangpu-rivier. de enige weg waardoor Sjanghai nog verbinding met de buitenwereld kon onderhouden. Het kanongebulder is nu reeds in de stad hoorbaar. Wat ik hier zie: tonelen van vluchtende mensen, van honger en chaos, van menselijke wanhoop en van bovenmen selijke kalmte en berusting, is zo buiten al le proporties, dat ik het niet kan beschrij ven. Ook besef ik volkomen, dat ik maar een armzalig klein deel van dit gigantisch geheel overzie. Ik ben als een soldaat in een veldslag, ik ben onkundig van de byzon- derheden. Een historisch drama wordt door mij meegemaakt, maar ik sta er te dicht bij. Ik sla het gade, maar ik zie het als het ware in het kikvors-perspectief. Niettemin staat het voor mij nu wel vast: tegen deze elementaire vloedgolf zaï Sjang hai zich niet kunnen handhaven. De opge schroefde proclamatie-taal der nationalis tische leger-aanvoerders klinkt als het ge luid van een carillon gebarsten klokken. En toch: als men mij twee, drie jaar geleden zou hebben voorspeld wat zich nu hier voor mijn ogen voltrekt, ik zou de mogelijkheid niet hebben kunnen aannemen. Terwijl ik toch meende van China en zijn problemen wel het een en ander te begrijpen. Zo leert rien bescheidenheid. Dit is de grootste stad van China. Van de vier grootste steden van China 'janghai, Hankou, Nanking en Kanton is nu alleen nog Kanton onbedreigd. Nie mand weet hoelang nog. Niemand weet ook hoeveel inwoners Sjanghai nog telt op dit ogenblik. Het inwonertal is met vluchte lingen verminderd, maar tegelijkertijd ver meerderd. Er trokken er naar mijn mening meer binnen dan er uit gingen en de schat tingen, dat er op het ogenblik 4 a 5 mil- lioen mensen in Sjanghai huizen, lijkt mij waarschijnlijk, al staan mij zo min als iemand anders hierover gegevens ter be schikking. De stad heeft niets van de grim mige aanblik van de spreekwoordelijk be legerde vesting, ik zie slechts de bedrijvi ge wanorde van een mierenhoop. Is dit Sjanghai, de grote handels- en havenstad, gelegen aan de Hoangpo of Woasoeng, op 27 km afstands van de monding van de Jangtsekiang? Hier beginnen, zo werd ver meld, de weinige spoorwegen van China. Maar de rails zijn verroest. Ordelijke be drijvigheid schijnt mij alleen op de vlieg velden te heersen, waar nu de Europeanen en de Amerikanen met opmerkelijke kalm te wachten, heen en weer lopen en uitkij ken tot het hun beurt zal zijn in het ver trekkende vliegtuig te gaan. Men moet wel weinig fantasie hebben om niet te begrijpen, dat hier ontzaglijk veel wordt prijsgegeven. Want er bestaat (misschien moet ik zeg gen: bestond) naast de Chinese millioenen- stad Sjanghai nog een ander Sjanghai, dat enkele tientallen jaren geleden door het westen als het eigenlijke Sjanghai werd beschouwd. Dat was het uitgebreide gebied der internationale nederzettingen, die de grootste Europese stad in het Verre Oosten vormde. Brede asfaltstraten, bankgebou wen, kantoren, hotels, warenhuizen, thea ters, villa's, tuinen en uitgestrekte parken. Nog niet zo hëel lang geleden waren hier de buitenlanders volkomen heer en mees ter. Nu zijn er weinigen meer, die zich de borden nog willen herinneren bij de ingan gen der parken, die waarschuwden: Chine zen en honden worden niet toegelaten! Hier woonden 60.000 vreemdelingen. De stad der blanken me. haar grote gebouwen j Met een particulier vliegtuig, een 2 Amerikaanse Beechcraft arriveer- 2 den op het vliegveld van Bangkok I Z enkele Engelse vluchtelingen uit Sjanghai, die een artikel van hun j 2 landgenoot, de journalist Graham 2 2 Nicholson meebrachten. Zij gaven deze beschouwing met de normale t luchtpost mee naar Amsterdam, ter- wijl Nicholson zelf in de bedreigde j dad is achtergebleven, in de hoop j <iog eens gelegenheid te hebben om t zijn reportage over de belegering le vervolgen. en behuizingen, met haar talrijke Chinese dienstpersoneel, was bijna even uitgebreid als de Chinese stad. Dit alles wordt opge geven, de westerse wereld neemt, koel als na een mislukte speculatie, haar verlies. Het is de enige mogelijkheid. Het is nuch tere werkelijkheidspolitiek en het is de enige manier om met de „vierhonderd mil- lioen klanten" van het onmetelijke China in de naaste toekomst op behoorlijke han delsvoet te komen. Generaal Marshall zag het aankomen. Voor millioenen in Europa en Amerika komen de gebeurtenissen in China, en bo venal die in Sjanghai, als een verrassing. Maar het zal voor velen een nóg grotere verrassing zijn te vernemen, dat reeds in Jenuari 1946 de thans gevolgde politiek vaststond. Toen keerde namelijk generaal Marshall uit China terug om rapport over zijn bevindingen uit te brengen aan presi dent Truman. Sindsdien werd Marshali's naam bekend door zijn befaamde Marshall plan, maar zijn rapport over China gaf niet minder blijk van zijn buitengewoon brede blik. Het Marshall-rapport was een mees terstuk van denkmoed en onbevangen en nuchtere interpretatie van de feiten. Pre sident Truman en zijn medewerkers waren verstandig genoeg er de juistheid van in te zien. De gebeurtenissen in China hebben intussen de loop genomen, die generaal Marshall heeft voorzien en Truman prijst zich thans gelukkig, dat hij. overeenkom stig het advies van generaal Marshall, be sloot af te zien van een verdere interven tie-politiek in China. Niet zonder reden acht men dit besluit van president Truman het belangrijkste, die na de beëindiging van de tweede wereldoorlog werd genomen. Dit besluit was een misrekening voor de man nen in het Kremlin, die over te weinig le nigheid van geest beschikten om te kunnen veronderstellen, dat men in Amerika en Engeland tot een wijze realiteitspolitiek in staat zou zijn! China is een héél andere wereld dan die van de Sowjet-Unie. De nieuwe Chinese staat, die, naar men ver wacht, geboren wordt uit de overwinningen van de „communistische" legers van Mao- Tse-Toeng, zal met de Sowj et-Unie zelfs niet kunnen worden vergeleken. Het nieu we Chinese bewind steunt op de millioenen der Chinese boeren, d.w.z. op de honderd duizenden boerengroeperingen in familie verband, die een steviger en breder basis voor een stabiel gouvernement zullen blij ken, dan ooit enige regering in China heeft bezeten. Er is wfeinig overgebleven van de vroe gere behagelijkheid in de restauratie op het vliegveld. Op de lakonieke manier, Ameri kanen eigen, hoor ik iemand zeggen: „Er moet heel wat afgeschreven worden!" Een der anderen uit het gezelschap, dat overigens nauwelijks onder de indruk scheen, antwoordde schouderophalend: „Dat is altijd nog goedkoper dan een oorlog Ik geloof dat deze man gelijk heeft. Een nieuwe oorlog te ontketenen in de onme telijke ruimten van Oost-Azië, waar nu reeds zoveel eindeloze jaren de oorlogen woedden, zou in het eind voor de westerse wereld schadelijker blijken, dan zelfs de complete verovering van China door de troepen van Mao-Tse-Toeng. De staats vorm, die straks in China tot ontwikkeling zal komen, zal waarschijnlijk zeer weinig gemeen hebben, met wat men zich gewoon lijk onder „communismevoorstelt. „Het nieuwe China zal niet alleen sta biel, maar zelfs credietwaardig blijken Ziehier het oordeel van een ervaren Ame rikaan. Ik help het hem wensen. (Copyright Pers Associatie Leidse Courant.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5