Vermindering van de strijd slechts tactische manoeuvre Volksstemming in Brits-Afrika Bestrijden van onkruid Winkeljuffrouw Voorlopig Bericht 3le£efaontjeó ZATERDAG 21 MEI 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 DE KERKSTRIJD IN POLEN Overeenstemming tussen Kerk en Staat zeer onwaarschijnlijk De tegenstrijdige berichten, die de buitenwereld uit Polen bereiken, ma ken het de buitenlandse waarnemers moeilijk, om een objectief beeld te vormen van de verhoudingen tussen Kerk en Staat in dit land. Een arti kel in het communistische orgaan „Tribuna Ludu", dat met het op schrift „Goede wil is noodzakelijk" een vergelijk tussen Kerk en Staat bepleitte, deed veel buitenlandse journalisten geloven, dat zij reeds van een vermindering van de kerk vervolging in Polen konden spreken. Ook de duidelijke terugloop in de processen tegen de geestelijkheid wegens „hoogverraad" scheen er op te wijzen, dat de Poolse regering althans bereid was tot een wapen- stilstand in de strijd tegen de Kerk. De laatste berichten uit Warschau wijzen er evenwel duidelijk op, dat de tegenstelling tussen Kerk en Staat in Polen niets van haar prin cipiële scherpte heeft ingeboet. De vermindering van de massa-arresta ties der geestelijkheid schijnt eerder te wijzen op een tactische manoeu vre van de Poolse regering, die zich gedwongen zag rekening te houden met de katholieke instelling der be volking, die in verscheidene manifes taties haar trouw heeft doen blij ken aan het Poolse episcopaat en ae Kerk. Klaarblijkelijk is de Poolse rege ring echter niet van zins om tijdens de zwevende toestand van deze tacti sche heroriëntatie ook maar enige twijfel te laten bestaan over het doel van haar politieke koers tegenover de Kerk. Verschillende proclama ties van 1 Mei laten er geen twijfel over bestaan, dat de Poolse rege ring niet zal afwijken van haar to talitaire tendenzen jegens de Katho lieke Kerk. Bij de 1 Mei-feesten in Warschau sprak onder meer de secretaris-gene raal van de Verenigde Poolse Ar- beiedrspartij, Generaal Alexander Zawadzki, in tegenwoordigheid van de Poolse minister-president en van de Sovjet-gezant. In zijn rede gaf hij antwoord op het herderlijk schrij ven van het gehele Poolse episco paat van 24 April en kondigde „een onverbiddelijke strijd aan tegen dat deel van de Poolse geestelijkheid, dat zich niet wil onderwerpen aan de volksdemocratie van Polen". Het herderlijk schrijven was eerst zon der commentaar door de communis tische pers opgenomen, hetgeen even eens buitenlandse waarnemers tot de al te snelle conclusie bracht, dat de Poolse regering toegeeflijker was ge worden. Inmiddels heeft ook een lid van het Politburo te Warschau in antwoord op het herderlijk schrijven het Pool se episcopaat beschuldigd van een „vijandige houding tegenover het re giem" en aan de geestelijkheid het dreigement gericht, dat „de regering krachtig genoeg is om iedere tegen stand te breken". Geheel in overeenstemming met de tegen de Kerk gerichte leuzen op de 1 Mei-feesten is de communistische pers een nieuwe, nog fellere cam pagne begonnen tegen de primaat van Polen, Mgr. Wszynski. Deze heeft on langs op ondubbelzinnige wijze ge protesteerd tegen de leugens, die de regeringspers tegelijk met het jubi leum van de H. Vader tegen de H. Stoel en tegen de persoon van Paus Pius XII richtte. Bovendien liet hij zich op zeer scherpe wijze uit over de beperking van de vrijheid der Kerk, over de concentratiekampen in Polen, over de totalitaire opvoe ding der jeugd en over de eenzijdige censuur op de katholieke pers. Mgr. Wszynski ontketende een storm van verontwaardiging in de communistische pers, toen, hij on langs een herderlijk schrijven richtte aan de Polen in het buitenland. Met buitengewone felheid wierp men de aartsbisschop voor, dat hij zich aan de kant van de reactie en van de vijanden der volksdemocratie had ge plaatst. Wij moeten de nog hangende on derhandelingen tussen de regering en het episcopaat over een regeling van de kerkpoliaieke verhoudingen bezien in het licht van deze nieuwe aanvallen van de officiële regerings- pers tegen de Poolse priesters en de primaat van Polen. In een officiële verklaring van 20 April had de Poolse regering de voorwaarde vastgelegd voor een eventuele normalisering van de be trekkingen tussen Kerk en Staat in Polen. Het Poolse episcopaat beant woordde deze verklaring op 5 Mei. De tekst van dit antwoord werd tot op hed^n evenwel nog niet gepubli ceerd. Welingelichte kringen nemen aan, dat de bisschoppen hebben voor- geste.d een gezamenlijke commissie te benoemen om de bestaande moei lijkheden uit de weg te ruimen. Wij kunnen echter niet al te opti mises'h zijn, wanneer wij rekening houden met dc scherpe uitspraken van de vertegenwoordigers der re gering tijdens de 1 Mei-feeèten in Warschau en met de principiële af wijzing van het lotalitaire regerings- program in het herderlijk schrijven van 24 April. Het feit. dat de Poolse regering in haar verklaring een onmiddellijke wijziging van de grenzen van de bis dommen in het huidige Polen ge- eist heeft, maakt de situatie nog moeilijker. Deze eis zal noodzake lijker wijze wederom een nieuwe po lemiek in het leven roepen. De Poolse regering beschuldigde on langs het Vaticaan van een voor de Duitsers gunstige politiek, omdat het de diocesen nog niet had aangepast aan de nieuwe grenzen van Polen. Het probleem van de Öder-Neisse- grens werd een polemisch element, dat gevaarlijk was voor de interne ordening van het Poolse katholicis me en waardoor de tussen Polen en Duitsers bestaande haatgevoelens weer opvlamden. Wanneer de laat ste maanden in de communistische pers niet geschreven wordt over dit vraagstuk, dan kan men dit vooral toeschrijven aan politieke overwe gingen van butienlandse aard. De eis van 20 April wijst er duidelijk op. dat de communisten geen afstand doen van hun Oder-Neisse propa ganda, die gericht is tegen het Vati caan en tegen de nationale houding van het Poolse episcopaat en dat zij van plan zijn dit vraagstuk opnieuw te berde te brengen bij de no? even tueel te voeren onderhandelingen. BIJZONDERE SCHOLEN IN AMERIKA Uitbreiding der bijzondere scholen gaat snel voort De „Federal Council of the Chur ches of Christ in America" heeft een brochure uitgegeven, waaruit blijkt hoe sommige Protestantse groeperin gen in Amerika hun scholenbouw in zulk een tempo opvoeren, dat deze percentsgewijze verre uitsteekt boven de nieuwbouw der Katholieke scho len. Hieronder volgt een statistisch overzicht van het onderwijs van de voornaamste godsdienstige groepe ringen in Amerika. Hieruit blijkt, dat de Katholieke scholen de abso lute meerdeiiheid vormen, doch dat de nieuwbouw niet op dezelfde wijze is doorgegaan als van de andere gods dienstige groepen. Men moet er ech ter wel rekening mede houden, dat terwijl de cijfers van de Katholieke scholen overgenomen zijn van de statistieken van 1938 en 1946, dus over een tijdsruimte van acht jaar, de cijfers der andere scholen betrek king hebben op een tijdvak van 1937 tot 1947, dus tien jaar. leerlingen Katholieken 2.431.289 Lutheranen 74.951 Zevende Dag Adventisten 22.757 Mennonieten 125 Baptisten (Los Angeles) 85 Uit dit overzicht blijkt dus, dat de Katholieke scholen hun langzame ge stadige groei voortzetten, of, zoals in sommige gebieden het geval is, hun getallen consolideren, terwijl de toeneming van de Protestantse scho len veel sneller gaat. Toen de voor zitter van de Board for Young Peo ple's Work van de Lutherse synode in Missouri, dr. Peters, deze cijfers op de jongste vergadering van de International Council of Religious Education overlegde, bepleitte hij de bouw van meer Protestantse paro chiescholen. „Openbare scholen", zo zeide hij, „kunnen aan de leerlingen niet die 1937 scholen 10.080 1.185 780 1948 leerlingen 2.607.879 96.041 35.219 2.106 513 scholen 10.183 1.296 970 35 godsdienstige opvoeding meegeven, die zij in hun dagelijkse leven nodig hebben. Bovendien zullen ook de openbare scholen voordeel ondervin den van de uitbreiding van het aan tal bijzondere scholen, daar zij op deze manier beschermd worden te gen onderwijs monopol ie en corrup tie. Ook wordt door een godsdiensti ge opvoeding op de bijzondere scho len het moreel van de gemeenschap hoger opgevoerd, terwijl door een zekere concurrentie zowel de bijzon dere als de openbare scholen bijdra gen tot de handhaving van een hoog onderwijspeil." Bewoners van Nigaria zullen advies uitbrengen over nieuwe grondwet Voor het eerst in de geschiedenis van het Britse Imperium zullen de bewoners van de Afrikaanse kolonie Nigeria deelnemen aan een „volks stemming", om hun advies uit te brengen over de grondwet, die zij hebben gekregen. Nigeria, met zijn 22 millioen in woners de grootste kolonie van het Britse Rijk, kreeg in Januari 1947 een nieuwe grondwet, krachtens welke de gouverneur van de kolonie bijgestaan werd door een Uitvoeren de Raad, waarvan de meerderheid door de regering werd benoemd en de rest uit de bevolking werd geko zen. Tenslotte werden secties opge- 25-JAAR HERSTELLINGSOORD Het herstellingsoord „Huis ter Duin" in Egmond aan Zee van het Algemeen Ziekenfonds „Ziekenzorg'* te Amsterdam bestaat 25 jaar. Tal loze kinderen hebben gedurende de ze jaren hun gezondheid en levens vreugd in dit prachtige herstellings oord herwonnen. Ook aan het amu sement voor de kleinen wordt veel aandacht besteed. De liedjes, die op de piano worden gespeeld, vinden een aandachtig gehoor. richt voor de Noordelijke, Oostelijke en Westelijke provincies, en een Kamer van Hoofden voor de Muzel- manse emirs der Noordelijke provin cies. Deze grondwet lokte, ofschoon zij een belangrijke verbetering was op die van 1914 en 1942, levendige cri- tiek uit. In het Zuiden van Nigeria, waar de invloed van de Christelijke gemeenschappen het sterkst is dron gen de Westerse ideeën binnen langs de scholen. Men is van mening, dat de grondwet niet genoeg rekening houdt met het recht der volken om zelf in steeds hogere mate hun re geringen te kiezen. Deze ideeën wor den voornamelijk door enige bladen van de kuststreken verkondigd. De toon van de artikelen in die bladen is soms zelf revolutionair. Van de andere kant behield in het Noorden van de kolonie (13 millioen inwoners) de invloed van de Islam de overhand. Sedert de verovering van dit gebied oefenen de Engelsen er een onreohtstreeks bestuur over uit. De emirs van de inlandse vors tendommen (waarvan de voornaam ste 2 a 3 millioen inwoners tellen) worden bijgestaan door Britse func tionarissen, die een recht van su pervisie hebben, doch zij blijven vrij hun onderdanen te besturen volgens de plaatselijke wetten en gebruiken. De Muzelmannen van het Noorden vrezen, dat de nieuwe grondwet de rechten van het Zuiden, dat meer verengelst is, zal vergroten en de Westerse invloed in hun streken doen doordringen. Zij zijn veront rust, te zien dat de bewoners van het Zuiden meer en meer gewichtige functies bekleden in het Engelse plaatselijke bestuur evenals in de in dustriële ondernemingen. Zij geven er zich rekenschap van, dat deze expansie van het Zuiden voornamelijk te danken is aan het hogere peil van onderwijs en opvoe ding en daarom stellen de emirs van net Noorden thans alles in het weric om hun scholen uit te breiden, voor namelijk het technisch onderwijs, dat nog zeer gebrekkig is. Maar zij vre zen reeds te laat te zijn. Daarom ver zetten zij zich tegen de Grondw.et van 1947, die zij vooral te centralise rend achten. Een speciale commissie van de Wetgevende Raad van Nigeria heeft daarom de gouverneur Sir John Mac- pherson, voorgesteld, over het gehele land een volksstemming onder de in landers te houden. Deze zal beginnen in de dorpen, waar openbare debat ten zullen worden georganiseerd. De dorpen zullen hun afgevaardigden zenden naar de provinciale raden, die op hun beurt de verlangens aan het centraal gezag zullen kenbaar maken. Wij kunnen veilig aannemen dat de meer dan 1.100.000 h.a., grasland, die ons land telt, wel 10% in op brengst zouden stijgen, wanneer wij alle slechte grassen en onkruiden daar blijvend uit zouden kunnen ver wijderen. Wij weten, dat dit voors hand niet mogelijk is, omdat de on kruid bestrijding op grasland slechts goed werkt, wanneer daarnaast ook de andere cultuurzorgen, zoals be mesting, ontwatering, beweiding en structuurverzorging in orde zijn. Ont breekt het daaraan, dan krijgen wij op onze grond toch wel weer terug wat er op thuis hoort, hetzij gras het zij onkruid. Wanneer wij dat maar be denken, heeft het nut om te trachten de weelderige bloementuinen die on ze weilanden thans allerwegen vor men, te herscheppen tot landen waar in alleen goede grassen en klavers voorkomen. Al naar gelang van de grond heb ben wij hier te maken met de ver delging van paardestaarten, paarde bloemen, boterbloemen, distels en in enkele gevallen van weegbree en brandnetels. Aangezien dit een spore- plant en tweezaadlobbigen zijn, kun nen wij met groeistoffen een en an der bereiken. Slechte grassen kunnen wij er niet mede doden. Voor de be strijding van bent bijven wij dan ook aangewezen op uitsteken, of beter: pollenbestrijding met natriumchlo- raat, d w.z. de pollen er mede be strooien en niet het gehele veld. Dit is de goedkoopste bestrijding. Wat de paardenstaarten betreft is men er nog niet in geslaagd deze te doden. Wel stierven de bovengrond se delen af, maar die keerden terug. Bijgevolg was het resultaat vrijwel gelijk aan de werking van de her- moesrol. Men kan echter nagaan wat het gemakkelijkste of goedkoopste is. Evenzo staat het met de brandnetels maar die groeien vaak op pollen en kunnen dus vaker en gemakkelijker worden bestreden. De vorige onkrui den zijn met groeistoffen zeer goed te verdringen of te doden, zoals de er varingen van het vorige jaar leer den. Dat men hier en daar teleurstel lingen boekte, vindt zijn oorzaak gro tendeels in onjuiste handelingen. De groeistoffen werken het beste bij warm, doch goeizaam weer en bij onkruiden, die in het begin van hun groei zijn. Zij moeten n.l. tijd hebben om af te sterven en dus kan er niet kort vóór het maaien worden gespo ten, evenmin tijdens regenachtig weer (let op het weerpraatje van half één). Kan men de groei van gras en onkruid een week tevoren met een baaltje stikstof wat aanzetten, zoveel te beter. Vervolgens het onkruid ge heel af laten sterven en het vee en kele dagen uit de weide houden (voor ale zekerheid; groei-stoffen zijn geen maaggiften). Bij distels kan men de bespuiting combineren met trekken of steken en de gehele zomer door volhouden. Men moet niet verwach ten, dat deze wondermiddelen ons i één slag van het onkruid af helpen. Herhaald bespuiten zal nodig zijn en een lichte beschadiging van gras en klavers zal men voor lief moeten ne men. Er zijn talloze merken. Agroxone (poeder en vloeibaar), Bar weed, Hor monaal, Noury, Phenoxyl, Weedette, Weedkiller Weedone en Weedno-mo- re zijn de bekendste. Men houde zich aan de voorschriften en bedenke dat 800 tot 1000 1. sproeivloeistof pei h.a. nodig zijn. Distels kan men met rug- sproeiders te lijf gaan, voor andere onkruiden zijn grotere sproeiers ge wenst, die men ook in granen gebrui ken kan. Veel belangstelling bestaat thans voor de helicoptère-sproeier, wat wel het modernste werktuig is en thans hier en daar wordt getoond, Men bedenke echter, dat de grasland- verbetering niet in de lucht, maar in de grond begint. Bodem en planten vormen een organische eenheid en, laten wij bodemverbetering na, dan zullen al onze bespuitingen op de duur nutteloos zijn, omdat, óók wan neer al onze onkruiden zijn doodge spoten, de grasmaat toch niet meer kan opbrengen dan de grond toelaat. Volledige bemesting, uitslaan der mestflatten, regelmatig omweiden en organische bemesting in Augustus dienen met de spuiterij hand in hand te gaan. Laten wij dit na, dan ver dwijnen mét de bloemetjes uit ons weiland wél onze contanten, maar er groeit geen grasspriet méér om. Als wij dit bedenken, kunnen wij thans ons grasland een flinke beurt geven en dan is het ook verantwoord, omdat een ha slecht grasland evenveel zor gen en kosten vraagt als een ha goed land En er is op dit gebied nog ge noeg te doen. GEM. AANKONDIGING ONTEIGENING De Burgemeester van Leiden maakt, ter voldoening aan artikel 15 van de Onteigeningswet, bekend: dat in de Nederlandse Staats courant van 29 April 1949, No. 83, is opgenomen het Koninklijk Besluit van 12 April 1949, No. 6, tot aanwij zing van de percelen, welke voor het omhoogbrengen van de spoorweg AmsterdamRotterdam, nabij Lei den, ten name van de N.V. Neder landse Spoorwegen, te Utrecht, bin nen de gemeenten Warmond, Oegst- geest en Leiden zullen moeten wor den onteigend; b) dat een afdruk van het sub a genoemde besluit met Jngang van 23 Mei 1949 tot en met 15 Juni 1949 voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente-secretarie van Leiden, afdeling Openbare Werken. Leiden, 21 Mei 1949. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. SCHEEPSBERICHTEN JOHAN VAN OLDENBARNEVELT pass. 20 Mei ondtrhalfgraads Kanaal; KOTA INTEN pass. 20 Mei Daedales- bank (Rode Zee); LAURENSKERK, 20 Mei te Chittagong; MAASHAVEN. 21 Mei van Las Palmas te Bathurst; ORANJEFONTEIN 20 Mei van Lo renzo Marquez naar Beira; ROEBIAN 20 Mei van Batavia naar Semarang; RIJNKERK pass. 20 Mei Kaap St. Vincent; SLAMAT 21 Mei van Ma kassar te Soerabaya; STAD ARN HEM pass. 20 Mei Quessant; SUMA TRA 20 Mei van Makassar te Balik- papan; TABIAN 21 Mei te Genua; TAWALI 21 Maart te Port Swetten- ham; VOLENDAM, 21 Mei te Suez; WATERMAN 21 Mei van Rotterdam te Batavia verwacht; ALDABI 21 Mei te Rio d^ Janeiro verwacht; KEDOE 19 Mei te Port Swettenham; KOTA BAROE 20 Mei van Aden. MARKTBERICHTEN TER AAR. 20 Mei. Groenteveiling. Kassnijbonen 2.202.50, idem stek 1.70. Peulen 1.702.per kg., Spi nazie I 0.92—1.26, id. II 0.48--0.73 per kist. Sla I 611, idem II 22.60 per 100 stuks. Bloemkool I 0.470.68, id. II 0.30—0.37, id. Ill 0.180.22, idem stek C.ll0.16 per stuk. Prei 0.020.06, Postelein 0.340.47, Andijvie 0.36 0.39, Uien 0.08—0.09, Rabarber 0.04— 0.09 per kg., Bospeen 0.270.41, Ra dijs 0.030.04, Sjalotten 0.01 per bos. Komkommers 0.250.38, idem stek 0.08 per stuk Selderij 0.050.10 per bos. Stoofsla 0.110.12 per kg. Slavellen 0.400.65 per kist. Snij- biet 0.02 per kg. Tomaten 0.530.77 id. kriel 0.310.37 per pond, Aard beien 0.33—0.55, idem klein 0.22— 0.32 per doosje. Appelen 0.420.57 p. kg. Perziken 0.09 per stuk. VEUR, 19 Mei. Veiling „Veur en Omtreken". Komkommers I, 53 56, id. II 40—43, id. Ill 24—27. Bloem kool I 46—49, id. II 36—40, id. Ill 27—30, Sla I 2—3.70, II 6—2.50, Spi nazie 1224, Andijvie 3036, Peen 4548. Postelein 3739. KATWIJ a. d. RIJN, 20 Mei Groen- tenveiling. Radijs f 34.20, Ra barber 4—7.20, Sla 5.50—6.60, Spi nazie 18—27, Prei 5—6, Aardap pelen ƒ3.806, Waspeen ƒ1419.80, Idem II 8.75—9.50, Selderie f 2.70— 4, Peterselie 7.60—8.20, Kervel o.804.20, Bloemkool I f 165, id. II ƒ42. R'VEEN, 20 Mei. Bloemenveiling Pyrethrum 16—55, Margrieten 4—12, Eruidsanjers 10—13, Lathyrus 9—24, Anemonen 916, Tulpen 1232, Trollium 6—12, Papaver 17—35, Iris sen 18—30, Pioenen 12—19, Lupine 1423, Violieren 19—55, Spitfire 43 —55. Calla 9—17, Hortensia 15—55. Groentenveiling. Aardbeien I 3348 per doosje, id. per y3 pond 35—72, Kropsla I 3—8.10, id. II 2— 3.80, Spinazie 12—23, Bloemkool 24 —60. Bospeen 31—39, Peulen I 215 —230, id. II 135—175. Snijbonen 250 270, id. stek 160185. KENNISMAKING R. K. Jongedame. 23 jaar, zoekt kennismaking met dito heer. leeft, tot 30 jaar. Br. met foto, welke op erewoord wordt geretour neerd onder no. 2315 bur. van dia blad. Gevraagd voor directe in diensttreding een nette Zich te melden fa. Biesiot. Haarlemmerstraat 164. WASTEILEN gegalvaniseerd zware kwa liteit, nu uit voorraad be perkt leverbaar vanaf 50 cm. tot en met 80 cm. Wringers 27:50, Wringer- box 12.50 bij aankoop wrin ger f 9.90.' 2241 Galvaniseren van teilen, wasketels, enz. Wringerrollcn vernieuwen LANCEZAAL Stille Rijn 7 Tel. 26545. Bericht van Inzet De huizen aan de Tedin- gerstraat 45. 47, 49, 51. 53 en 55, te Le-idschendam, staan resp. in bod op: 4025.— 3750.— 4225- 3900.3975.— en 4150.—. 2284 TOESLAG Woensdag 25 Mei a.s. om 11 uur in Ho tel „DE ZWAAN" te Leid- schendam. t. o. v. Notaris Caron. te Voorschoten. Notarissen MORRA te 's-Gravenhage en CARON te Voorschoten zullen in de maand Juni 1949 pu bliek verkopen: 11.91.90 H.A WEILAND aan de Noortheylaan en 1.05.95 H.A. WEILAND aan de Veurse Achterweg, alles onder Leidschendam. Nadere aankondiging volgt AANBOD 2 Jasz-piano. Speciale halfj^ursus volgens nieuw Amenkaans systeem. Te vens aanvang nieuwe cur sus voor accordeon en gui taar. Instrumenten event, in bruikleen. Muziek school Zwaag, Korevaar- straat 5. tel. 24358. Kachels. Luxe geëmail leerde kookkachels 41.75. Kood nu reeds uw kachel. Bestel ook nu uw kachel onderdelen: Roosters enz. Uw Haard, Haardkachel opnieuw onafbrandbaar gelakt. Kachelsmederij sinds 184W. Langezaal, Stille Rijn 7. tel. 26545. 2 Winkelhuis te koop op goede stand aan de Haven en enige woonhuizen op urima stand. Brieven on der no. 3833 bureau van dit blad. 2 H.H. Hengelaars. Wij hebben een grote keuze hengelsport-artikelen voor iedere beurs een pracht hengel; a.s. seizoen maden en snoekaas. Teunissen,. Blauwe Tram, halte Kore- vaarstraat, Levendaal 28. telef. 22053. Leiden. 3865 2 Perz. kleden, een Oos terse kleurenpracht, mits vakkundig gereinigd. Wij maken motwerend. Des gewenst na afspraak in 24 uur klaar. Vrijbl. alle in lichtingen. Atelier ..Ma rokko". Buitenruststraat 8a Tel. 23708. 2 Meerpoel. Alles op naaimachinegebied. Repa raties en levering van naaimachines Nieuwe ma chines met en zonder ver gunning. Firma Meerpoel, Ereestraat no. 171. Leiden. Tel 24815 2 Let op het juiste adres: woninginrichting Henk Regeer. Haarlemmerstraat 105. tel. 26602. voor vloer bedekking, vloerkleden, co cosloper. tafel-, divan- en kapstokkleden. slikmatten. deurmatten, gordijnstoffen matrastijk per M. 4.85 en ƒ3.58, fournituren, boor- en singelband. 3790 2 Te koop: Electrisch com foor 2 platen en 3 pannen, een best „duveltje" met randen, een leuningstoel. 4 bruine inmaakpotten. flin ke maat, 1 beste mand. 50 c.m. hoog. Te bevragen: Lë\Jseweg 293, Voorscho ten. 3857 2Fa. „Waco", Maat- knippatronen. N. Rijn 25, Leiden, tel. 21895. Weest critisch op uw kleding, maatk'eding onderstreept de persoonlijke lijn van uw toilet. Coupeuze aan wezig elke Maandag-, Woensdag- en Donderdag middag 25 uur. Prakt. dipl. boekh. Ter overname aangeb. compl. stel studieboeken (12 de- lig). voor Prac. dipl. boekh. ook voor zelfstudie, als nieuw. Uitgave 1947. Br. onder no. 3836 bureau van dit blad. 2 Reclame aanbieding. Uitschuiftafels 39.75. Rookfauteuils met kussens 46.55 Ligstoelen beuken romp en prima loper 8.25 prima beddentijk p. m. 4.85 en 3.58. meubel bekleding p. m. 7.45. Woninginrichting Henk Regeer. Haarl.straat 105, tel. 26602. 3789 2 Te koop een prima kaasbrik bij Th. J. Straat hof. Voorweg C 80. Ha- zerswoude. 3858 2 Te koop aangeboden een mooi Fordje 1939, Lis- serdijk 458, Post Abbenes. 2 Jonge Hennetjes. Broed 1949. Prima afstamming en gezond, eigen kweek!!! Broederij Groeneveld. Hen nenfokkerij Rijkserk. 15386 v. d. Valk Boumanweg 26a Teil. 25590. Zondags geslo ten. 3817 2 Te koop uit ruime voor raad/ bloemkool/planten, alsmede rode, witte, savoije groene en spruitkoolplan- ten, sla. andijvie en toma tenplanten. eenmaal ver- speend en pootbaar in ver schillende soorten. Be leefd aanbevelend A. C. Hoogervorst. Langeraar 127 Telefoon 63. 2307 2 Antieke tegel, zeer geschikt voor tegeltafels, Oude Singel 12, Telefoon 22058. Leiden. 3870 2 Te koop bonenstokken en zware takkenbossen. A. C. Bocxe. Voorweg 101 te Nieuwe Wetering. 3869 2 Te koop aangeboden wit emaille kolenfornuis, zo goed als nieuw. Te zien Waardkerkplein la. Lei den. 3873 2 Te kóóp: pracht kamer vloerzeil, circa 17 a 18 m. en 2 m. br. 65, groot vloerkileed, heel 3x4 35, 1 pers. spiraal 10. 2 pers. Engelse ledikanten 20 per stuk. F. v. d. Pluym. Janvossensteeg 51. 2* Reparatie v. v. Delft's Patria Engelse kinderwa gens. Stuurt uw kinderwa gen zonder tussenhande laars naar de fabriek, dit is voordeliger. Chromen, spuiten, kappen overtrek ken. Reizigers bezoek vrij blijvend. Kinderwagenibe- dr(jf ..Speciaal", Uiterste gracht 14. Leiden. Telef. no. 21248. 3874 2" Bijbelse Geschiedenis. De nieuwe herdruk van Prof. Keulers is er v/eer! Iedere maand 1 aflevering a 1.60. Na 20 maanden gratis gebonden in pracht band. Vraagt inlichtingen: M. van Doorn, Haagweg 18 Leiden. 3852 2* Attentie. Wij repareren uw gebroken porselein Sak sische groepen, antieke borden, beelden enz. Ont brekende stukken worden bijgemaakt. Schoonmaken van schilderstukken en re- paratielijsten. Inkoop goud zilver Bremmer, Haar- l.mmerstraat 99. ingang Gaegerritstraat 1. telefoon no. 22791. 2 Enige mooie jonge Boxers aangeboden.. Te vens grote hondenmand. Groenoordstraat 24. 3876 PERSONEEL 2 Dagmeisje. Gevraagd een fiink, dagmeisje, zelf standig kunnende werken en v. g. g. v.. meerdere hulp aanv/ezig. goed loon. Zondags vrij. Mevr. Bik, Witte Singel 92. Leiden. 2 Net R. K. meisje b. z. aan om in gezin de verzor ging van kinderen oo zich te nemen, leeftijd 21 jaar. Reeds eerder bij kinderen werkzaam geweest. Liefst in Leiden of omgeving Br. onder no. 2300 bureau van dit blad. 2 Net meisje gevraagd: voor de ochtenduren. Haar lemmerstraat 9, Leiden. 2 Gevraagd flink net meisje, tot 4 uur, zelfstan dig kunnende werken, bo ven 18 jaar. Terweeweg 3b. Oegstgeest. 3862 2 In gezin met zes kin deren wordt R. K. Meisje gevraagd met huiselijk verkeer. Event, voor dag en nacht. Hoogenstraaten, Corn, de Wittstr. 9. Wasse naar. 3868 2 Flink Meisje, zelfstan dige hulp gevraagd voor winkel en huishouding, van goede getuigen voor zien. G. A. Sassen, Groen ten-fruithandel, Maredijk 45, Leiden. 3871 W0NINGRUIL 2 Woningruii. Bovenhuis Anna van Saksenstraat. Huur 4.50 bev. 4 kamers voor heel huis tot 40. per maand. Br. onder no. 3872 bureau van dit blad. GEVRAAGD Pension. Echtpaar 66 jaar, vraagt in Wassenaar. Warmond of Oegstgeest, zit- en slaapkamer (par terre) met goed pension. Br. aan Hooykaas. Son- manstraat 72b. Rotterdam. 2 Naaimachines te koop gevraagd, defect geen be zwaar. Wii betalen goede prijzen. Reparaties aan alle merken naaimachines, vlug, goedkoop en met volle garantie. Het Machi nehuis P. J. van Steijn, Haven 46. tel. 24809. 2184 DIVERSEN 2 Th. J. van der Heijden, rechtskundige en gemeen te deurwaarder, Hoge Rijn dijk 105105a Leiden, tel. 23405. Behandeling van rechts- en pachtzaken, in casso's. ontruimingsgeschil len, opmaken van contrac ten enz. LOONSTATEN (nieuw model) 5 et. per stuk op mooi wit carton gedrukt 10 et. VERZAMELLOONSTATEN 12 et. per stuk Varkrljgbaar: N.V. De Leidtche Courant - Papengracht 32-34

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3