Wie verzint een goede propaganda-stunt? ZATERDAG 21 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ;,dr. schaepman" gaf het startsein r\E gemeenteraadsverkiezingen staan weer voor de deur. Nog enkele weken en grote raambiljetten zullen onze stad weer (ont)sieren, zui len er mensen ter vergadering worden opgeroepen en zal uiteindelijk de burgerij beslissen, wie er de volgende vier jaren in de Leidse ge meenteraad aan de touwtjes zullen trekken. De R.K. Propagandaclub „Dr. Sohaepman" wil daartoe alle krach ten mobiliseren. De K.V.P. heeft mo menteel acht zetels in de raad; deze moeten minstens behouden blijven en liefst nog met één uitgebreid worden. Maar om dit te bereiken, moet er veel werk worden verzet. Het bestuur vergaderde, debat teerde, ontwierp plannen en stelde een propaganda-campagne vast. Op verschillende wijzen zal deze wor den gevoerd; oude en nieuwe metho den worden daarbij gebruikt. Maar er moet nog iets -meer zijn; het is niet voldoende, dat het bestuur, bij gestaan dor de trouwe leden, dit alles ontwerpt en uitvoert. De ka tholieke kiezers moeten zélf actief meehelpen in deze verkiezingsstrijd. Om hen daartoe te enthousiasmeren, meende het bestuur een prijsvraag te moeten uitschrijven. De inzender (ster) van de beste propaganda-stunt, die origineel is, practisch uitvoerbaar moet zijn en dienstig is voor de K.V.P.-propagan- da, zal met een fraaie prijs worden beloond. De man of vrouw, die aan de vele actiepunten van de propa- ganda-vereniging eens een echt ori gineel idee toevoegt, helpt daarmede deze propaganda belangrijk. Als hij of zijn geen bezwaar oppert, wordt zijn/haar foto in ons blad afgedrukt! Dit alles werd medegedeeld op de vergadering van „Dr. Schaepman", die gisteravond onder niet grote be langstelling in het gebouw Hoog landse Kerkgracht 43 werd gehou den. De voorzitter, de heer C. J. A. Zandvliet sprak zijn teleurstelling uit over deze tegenwoordig traditio nele geringe opkomst. Dit was echter geen reden, om niet energiek aan het werk te gaan en uitvoerig schetste de heer Zandvliet de door het be stuur ontworpen plannen. Even uit voerig werd door de aanwezigen over dit alles gedebatteerd, want de propaganda-actie moet slagen! T.z.t. wordt een en ander nader in ons blad bekend gemaakt. We verklappen ech ter alvast, dat prof. C. Romme, voor zitter van de R.K. Tweede Kamer fractie, op Maandag 20 Juni a.s. in de Stadsgehoorzaal zal komen spre ken. Alle hens aan dek! Het startsein is dus gegeven. De acties worden ingezet en eisen de medewerking van zeer vele krach ten. Bovendien wachten al deze plan nen op een bekroning, waarvoor de R.K. kiezers zelf moeten zorgen. En nu maar piekeren! Wie weet een ori gineel idee? Een fietstocht met feest neuzen? Een noodlanding op de Breestraat? Een waterballet? Het geeft niet wat. als het maar uitvoer baar is, origineel en dienstig voor de propaganda! Inzendingen worden in gewacht bij het secretariaat, Witte Singel 85. CHR. STUD. .RAAD VOERT „BARABBAS" OP'. De na de oorlog opgerichte Chris ten Studenten Raad, die telken jare een Pinksterspel opvoert, heeft ook dit jaar de traditie voortgezet en gis teren in de zaal van de Burcht onder de naam van „Barabbas'' het spel ten tonele gebracht, dat Jurriaan Zoet mulder in 1942 schreef in het kamp van St. Michiels-Gestel. Het eigenaardige van dit spel is, dat het een typische visie geeft op de persoon van Ba.abbas, geheel afwij kend van de gangbare opvatting. Zoetmulder, zed gevangene, begreep, dat niet iedere gevangene een mis dadiger behoefde te zijn en kwam er zo toe, Barabbas te zien als de leider van de ondergrondse Joodse ver zetsbeweging tegen de onderdruk king van de Romeinen. Vandaar dat de Joden, als uit één mond riepen: „Geef ons Barabbas vrij!" Wij willen hier niet nagaan of deze zienswijze historisch verantwoord is; de auteur is er in elk geval in ge slaagd een verrassend licht te wer pen op een periode uit de geschiede nis van Israël, welke samenvalt met het optreden van de „jonge rabbi uit Nazareth", een licht dat sterk ge kleurd is door de omstandigheden, waarin de schrijver werkte. In vorige jaren heeft de Chr. Stud. Raad zijn opvoeringen gegeven in de St. Pieterskerk, de Hooglandse kerk en op de rotonde van De Burcht, door welke achtergronden de Pink sterspelen een heel ander cachet kregen. Door de opvoering van. een betrekkelijk gewoon" toneelspel op een gewoon toneel wordt het spel weer getrokken in de normale sfeer van het toneel met alle voordelen, maar ook met alle nadelen daarvan. En één van de nadelen is, dat men zich onwillekeurig critisch instelt op de kwaliteiten van spel en spelers, hetgeen hier niet op de eerste plaats behoort te komen. Men moet verder zien dan de be krompenheid van het te kleine toneel en door het spel der spelers heen zien naar de bedoeling van allen: de aandacht te vestigen op de juiste le venshouding van de „jonge rabbi van Nazareth", wiens koninkrijk niet van deze wereld is. Zo gezien, is er veel te waarderen geweest in de vertolking door de leden van de Chr. Stud. Raad en de aanwezigen hebben het spel met grote aandacht gevolgd. Maandag avond a.s. zal de opvoering worden herhaald. TOONKUNST ORKEST EN NEDERLANDS HERVORMD KERKKOOR. In de Hooglandse kerk. Het Toonkunst orkest onder leiding van Henk Geirnaert heeft gisteren een interessant concert gegeven in de Hooglandse kerk, waarbij het Kerkkoor van de Nederlands Her vormde Gemeente uitmuntende diensten bewees. Er stonden werken op het programma van componisten levend en werkend in het tijdsbe stek 16371750. Een stijlvol geheel! Het goed gedisciplineerd strijkorkest begon met de „Abdelazer Suite" van Pudcell; uitmuntend klinkende mu ziek, in een aanvankelijk wat schuch tere, maar voortdurend groeiende we dergave. De indruk, die het zingen van mevrouw Rensink-Zaalberg maakte was sympathiek. Zij zong de lang niet lichte aria „Gottes Engel weichen nicht" uit Bach's Cantante no 149. Bach zingen is geweldig moei lijk en vraagt een training dien over een komstig. Haar sopraanstem klinkt zeer welluidend; ook was zij door drongen van de betekenis van de tekst en wij spreken waarderend over haar wedergave en de keurige begeleiding door het strijkorkest. De 4e Symphonie van William Boyce (17101779' treft door haar charme en originaliteit; de klank van het or kest was heel beschaafd en het sa menspel slaagde uitmuntend. Nu hoorden we het koor in de Cantate .Alles was ishr tut mit Worten oder Werken" van de 17e eeuwse Deen se componist Buxtehude. Belangrijk is deze Cantate zonder twijfel, vorm en stijl zijn meesterlijk Een zekere droogheid kenmerkt hem meermalen en zo ook hier. De Nederlands Her vormde Gemeente is in 't gelukkig bezit van een mooi, beschaafd en krachtig gemengd koor. Alle eer aan de dirigent, die zulk een degelijk voorbereide en muzikale uitvoering gaf, al heeft hij de beschikking over mooie stemmen. Nogmaals hoorden v/ij in de Cantate mevrouw Rensink soliëren, evenals de bas-baryton, de heer Stokhuïzen, in 't bezit van een mooie stem, die hij tot een onberis pelijke voordracht gebruikte. Ten slotte „Suite b kl. terts" voor fluit en strijkorkest van Bach Wat heeft Bach toch een wonderbaarlijk instru mentaal gevoel gehad; waarvan deze prachtige Suite een onsterfelijk be wijs is. De le en 2e fluit, bespeeld door de heren van den Berg en Dumé, hadden een zware taak. Over het ge heel slaagden zij uitmuntend, wer den rustiger, de figuren kwamen hoe langer hoe meer tot hun recht, en meer en meer werd de uitvoering be heerst. Het orkest gaf mooi samen spel in beurtelings geven en inhou den. Aan het orgel gaf Henny Schouten zijn onmisbare medewerking in het werk van Buxtehude. Met Bach's mooie suite hebben dirigent en orkest afscheid genomen. Een belangrijk programma werd lofwaardig ten ge hore gebracht voor een vrij talrijk gehoor, dat ongetwijfeld den uitvoe renden terecht heel erkentelijk ge zind was. J Kortmann. Inbraak. In de nacht van Don derdag op Vrijdag is ingebroken in de aardewerkfabriek van de gebr. Delfos, aan het Utrechtse Jaagpad. Ontvreemd werd een bedrag van 250.—. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de heer J. Barge te Leiden; voor het propaedeu- tisoh examen godsgeleerdheid: de heer J. W. Bergink, te Den Haag. PROF. BIJL LEGT ZIJN FUNCTIE NEER. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Juli 1949 prof. J. P. Bijl zijn functie als directeur van het Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde, Wassenaarse weg 56, neerleggen. Hij zal worden opgevolgd door prof. dr. R. Remmelts, te Amsterdam, oud- hoogleraar te Batavia. NED. KATH. REIS VERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer C. Schinck hield de afdeling Leiden van de Ned. Kath. Reis vereniging een algemene ledenvergadering in café rest. „In den Vergulden Turk". Na een inleidend woordje van de voorzitter, met een hartelijk welkom in het bijzonder tot kapelaan Plaat, werden de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was bericht van de secretaresse mej. M. A. den Hollander en van het bestuurs lid, de heer J. Castelein, dat zij be dankten als lid van het bestuur. In hun plaats werden bij enkele candidaatstelling gekozen de heren H. Cambier en L. van Cleef. Tot afgevaardigde voor de Zondag 29 Mei te Utrecht te houden Bonds vergadering werd de voorzitter, de heer C. Schinck gekozen. De agenda voor deze vergadering passeerde in het kort de revue. Een langdurig punt van bespreking vormde het punt „reizen maken" en „propaganda maken". De mogelijkhe den en moeilijkheden van het uit schrijven van diverse grotere en kleinere reizen werden onder de ogen gezien en de vergadering gaf over een en ander tevens haar zienswijze te kc.-.nen. Een van de reizen van het zomerprogram is de excursie naar Nieuw Nederland, t.w. EJten en om liggende dorpen. Reeds hebben zich hiervoor ongeveer 20 deelnemers op gegeven. Wie deze reis op 12 Juni wil medemaken, diene zich zo spoedig mogelijk op te geven. Naar aanleiding van de gehouden besprekingen werd een propaganda- commissie benoemd tot werving van nieuwe leden. Slechts indien het aan tal leden groter wordt, bestaat er kans, dat de uitgeschreven reizen en excusies, die lang van tevoren moe ten worden- klaargemaakt, zoveel mo gelijk doorgaan. Tenslotte werd ook een feestcom missie benoemd, die plannen voor de herdenking van het 25-jarig bestaan, volgend jaar, zal uitwerken Hierna volgde sluiting der bijeenkomst. Do Golfsbrekers. A.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) is er geen gelegen heid tot zwemmen voor de damesaf deling Degenen, die het zwemuur willen inhalen, kunnen dit tegen 0.20 op een andere dag naar keuze doen. Nieuwelingen kunnen hun naam aan het loket laten noteren. LEDENVERGADERING VAN „ST. CHRISTOFFEL". Gisteravond hield de Ned. R.K. Ver. van Handelsvertegenwoordi gers, Handelsagenten en Verzeke ringsinspecteurs „St. Christoffel", afd. Leiden, haar maandelijkse le denvergadering in „De Harmonie". In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer S. Conijn, dat zovele van de trouwe bezoekers door verschillende omstandigheden niet aanwezig konden zijn. Ook sprak de voorzitter er zijn teleur stelling over uit, dat de leden van „St. Christoffel" zo slecht vertegen woordigd waren op de Dag van de Arbeid. Na voorlezing van notulen en in gekomen stukken, werd een proef genomen met het houden van een praatavond, over een onderwerp, dat door een der leden naar voren werd gebracht. Over het onderwerp „De houding van de vertegenwoor diger ten opzichte van de verkoop van merkartikelen", ontspon zich een geanimeerd gesprek, waaraan bijna alle aanwezigen deelnamen. Naar aanleiding van de conclusie waar men toe kwam, n.l. dat de ge middelde winkelier, bij de verkoop van merkartikelen, de lijn van de minste weerstand volgde, instede van zijn klanten te wijzen op kwa- liteits-verschillen, zou het bestuur de mogelijkheid onderzoeken, om een spreker te krijgen uit de mid denstand, om dit euvel nader te be lichten. Toen de voorzitter de vergadering sloot, kon hij met recht verklaren, dat deze avond, welke toch nog goed werd bezocht, voor de volle 100 oereent geslaagd was. Hij dank te alle leden, die hieraan hadden medegewerkt. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK AANWINSTEN VAN DE BIBLIOTHEEK Godsdienstige ontwikkelingslectuur St. Augustinus: Préken voor het volk; J. Eyckeler: Het drama van de Godsgezant; M. J. M. v. d. Heyden: De dageraad van de emancipatie der Katholieken; Mandement van de Nederl. Bisschoppen van 14 Februari 1949; J. B. W. M. Möller: Sint Li- duina van Schiedam; idem: Mysterie van licht, 3 din.; M. M. Philipon: Onze sacramentele rijkdommen; L. J. Rogier: Geschiedenis van het Ka tholicisme in Noord Nederland in de 16e en 17e eeuw, 3 din.; L. J. Ser- tillanges: Het intellectuele leven; J. O. Smit: Pastor Angelicus; L. J. W. Smit en G, E. Huys: De waar heden van het Katholieke geloof; Werken van de H. Teresia, dl. 1 en 2; Waar eens een Franse kostschool stond (Jubileumboek Groot-Semina rie WaTmond). Nederlandse romans: H. Vencken: De witte karavaan. Vertaalde romans: Ph. Gibbs: Ach ter het ijzeren gordijn; D. du Mau- rier: Generaal des konings; E. Wal lace: De poort der verraders. Franse romans: G. Acremerit: Pas torales; H. Bordeaux: La marche a l'abime; P. Bourget: Monique; F. Mauriac: Les chemins de la mer; idem: Préséances; idem: La vie de Jean Racine; Ch. Péguy: Morceaux choisis;C. C. Page; Peines perdues; D. Rops: Deux hommes en moi; idem: Oü passent des anges. Jeugdlectuur: J. Tielens en A. D. Hildebrand: Oeliboe de reus. Tijdschriften: L'Artisan et les arts liturgiques, Jaargang 7 t.m. 17; Karakter, Jaargang 1948-49; Thuis, Jaargang 1948-49. loscopen Lido. In het uiterste Noord-Oos ten van Amerika, waar de ilven van de Oceaan spoelen langs uc kust van Newfoundland, is het leven hard en simpel. Een dokter, die zich teleur gesteld uit de meer geciviliseerde wereld heeft teruggetrokken, vindt daar een doofstom meisje, dat haar dagelijks slavenleven leidt met haar vader en haar tante, die geen woord met haar spreken kunnen. Zij is afgesloten van de buitenwereld, eenzaam in een zwijgende wereld, die zij niet begrijpt en die haar niet begrijpt. De dokter heeft médelij den met haar en leert haar de geba rentaal der doofstommen en het lip- lezen. Een nieuwe wereld ontsluit zich voor haar. een mooie wereld, maar ook een boze wereld; de eerste in de toewijding van de dokter, de tweede in een dronken individu, die haar onteert. Zelfs zover komt het. dat het meisje de man dood schiet en voor het gerecht wordt gedaagd; een eenzaam meisje, dat zich niet verde digen kan. Dan komt een onverwach te bekentenis en het geluk opent zich voor haar. Dat is de gescheidenis van Belinda, een film, die terecht het vererende praedicaat van „film van de maand" verwierf. In gezelschap van veel rommel komt ook wel eens iets goeds uit Amerika en deze film is er een, die boven de middelmaat uitsteekt. Door het verhaal zich te laten afspe len in een slechts half geciviliseerde wereld aan de rand van de Oceaan, hebben de makers van deze film zich de gelegenheid geschapen om aan het verhaal een somber grootse ach tergrond te geven, waardoor de tra giek van het doofstomme meisje ex tra relief krijgt. De muzikale bege leiding en de meesterlijke techniek der opnamen werken mede om de juiste sfeer te scheppen en te hand haven, een sfeer, die van deze film een boeiend en aangrijpend werk ge maakt heeft. De film is toelaatbaar voor 18-jarigen. Trianon. Van een episode in de Engelse burgeroorlog, die in de 15e eeuw woedde tussen Lancaster en York. werd een film gemaakt, die „De zwarte Pijl" genoemd werd. Louis Hayward is de held, die na een aantal vechtpartijen, ontsnappingen en een volmaakt tournooi, tot over winnaar wordt uitgeroepen. Het werd een aardig kijkspel, waarin de rollen zonder veel bravour worden gespeeld, maar dat voor liefhebbers van dit genre, wel aantrekkelijk is. „Trianon" geeft verder een uitge breid bijprogramma, met in het jour naal o.a. de voetbalwedstrijd Neder landEngeland. Verder' een uitste kende truc-film van sprekende die ren, en tekenfilm met de beroemde Poppeye en twee korte musicals. Luxor heeft de enigszins lugubere Petei Lorre op het witte doek in „Black Angel". Deze film behandelt de oplossing van een moorzaak. Een zangeres wordt vermoord aangetrof fen in een van haar woonvertrekken en er zijn direct een aantal mannen, die onder verdenking vallen. Aan vankelijk schijnt het, dat de kwestie spoedig opgelost zal zijn, maar na tuurlijk komen er allerlei verwikke lingen, welke verwarring brengen. Wij zullen het genoegen van toekom stige bezoekers niet bederven door de gehele geschiedenis hier te ver halen. Het zij voldoende, wanneer wij verklappen, dat deze film veel span nende momenten heeft en zeer ver rassende wendingen Wel is de oplos sing van de moord vrij ongeloofwaar dig, maar dit zal men met plezier op de koop toe nemen. In het voorpro gramma is een muziekfilmpje, dat bij de liefhebbers van het „hotterig" genre in de smaak zal vallen. Boven 18 jaar. ,,'n Bloeiend Beiden" Elders in dit blad kunt u lezen dat de Prop.clug „Dr. Schaepman" zijn werkzaamheden voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen bereids is begonnen. Naast de reeds uitgewerkte acti viteiten is in het geheel van de pro paganda, ruimte gelaten voor 'n persoonlijke noot van een of meer van de 10.000 kiezers op de K.V.P. Het bestuur en de leden van „Dr Schaepman" hebben zich beraden op de vraag: Hoe vragen wij aan elke kiezer/kiezeres op welke wijze hij /zij een bepaald onderdeel aan de propa ganda zou wensen? De vraag, hoe zouden de kiezers een deel van de propaganda gevoerd willen zien?, beschouwt het bestuur als een logisch gevolg van de struc tuur van onze partij. Het is hier niet de plaats om daar op verder jn te gaan, maar het is een feit, geen partij is zo democra tisch als de K.V.P. Een voorbeeld. In geen enkele andere partij wor den de candidaten voor de verte genwoordigende lichamen zo in over leg met de kiezers door middel van stemming aangewezen als in de K.V.P. Waarom zouden dus ook de kie zers zelf niet bepalen hoe de propa ganda zou worden gevoerd. „Dr Schaepman" vraagt dus aan elke kiezer aan het secretariaat: Wit te Singel 85 te Leiden te willen be richten, welk verlangen of welke verlangens hij heeft ten aanzien van de propaganda. De propaganda in het jaar 1949. Dit moeten dus uit- werkbare plannen zijn. „Dr Schaepman" vraagt dat maar niet zo, zonder meer. De propaganda club stelt daar ook iets tegenover. Hij die de beste persoonlijke noot voor de propaganda 1949 inzendt krijgt een cadeau, dat zal bestaan uit een nuttig voorwerp. Waaruit dit zal bestaan hangt ook weer af van de wensen van de uitverkorene. Ook hier wordt rekening gehouden met het verlangen van de inzender. Er is één beperking, en wel deze, het bedrag aan geld. dat „Dr. Schaepman" beschikbaar stelt. Dat blijft geheim! Maar, en dit tot slot. Bovendien krijgt de beste inzen der wiens plan wordt uitgevoerd het recht zijn portret in de „Leidse Courant" te plaatsen. De beste inzender wordt dus dé man van de Gemeenteraadsverkiezing 1949. Wie heeft voor ,,'n Bloeiend Lei den" de beste persoonlijke noot. Bestuur Propagandaclub „Dr. Schaepman". Casino. „Geef mij maar een tweeling" is de titel van de rolprent, die deze week in dit theater draait. Het is een nogal verwarrende geschie denis in het oude Griekenland, waar in de steden Syracuse en Ephesus el kaar de oorlog verklaard hebben. De laatste won en de almachtige hertog vaardigde een wet uit, dat iedere man uit Syracuse, die in Ephesus zou ko men, onthoofd moest worden. Dit plan is bedacht door generaal Anti- pholus van Ephesus, die echter spoe dig de consequenties inziet, wanneer zijn vader het eerste slachtoffer zal moeten zijn. Deze vader heeft twee zoons, die tweelingen zijn en spre kend op elkaar gelijken. Beide zoons hebben een slaaf, die ook tweelingen zijn. Zij zijn echter uit elkaar gegaan en weten van eikaars aanwezigheid in Ephesus niets af. Het gevolg is na tuurlijk dat de een voor de ander wordt aangezien, wat de dolste situa ties tot gevolg heeft. Ondertussen wordt dit verhaal opgeluisterd met aardige balletten, enz., waarin de combinatie van de oude Griekse en tourage en de moderne Amerikaanse swing een meer grappige, dan ge slaagde combinatie vormen. Een wil de jacht, met door vurige paarden ge trokken zegekarren, completeert deze geschiedenis, die. als beide broers el kaar eenmaal gevonden hebben, na tuurlijk goed afloopt, want een volks stemming beslist dat de vader niet onthoofd behoeft te worden. Een enigszins onwerkelijk aandoend ver haal, met vele kostelijke momenten, waardoor deze film met sublieme fotografische opnamen een schater- uurtje wordt voor de bezoekers van boven de 18 jaar. Rex heeft van de week het eerste deel van „King Kong en de Arabie ren" op z'n programma. Een eerste klas sensatiefilm, met veel geheim zinnigheid uit het land der Toearegs; een levend ship-verhaal. Boven 14 jaar.. R.K.E.H.B.O. „Peerke Donders" De cursisten worden er nog even aan herinerd dat a.s. Maandag 23 Mei in de R.K.H.B.S. Mariënpoelstraat de uitslag zal worden medegedeeld door dr C. R. Zijerveld over het gehouden examen. Op deze avond is er geen cursusavond. Gediplomeerden, die belangstelling hebben voor de uilslag van het exa men, worden eveneens gaarne ver wacht. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Mei 13 uur tot Woensdag 25 Mei 8 uur waar genomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Raadhuispark 8, tel 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Monica Maria, d. van J. A. Wiltenburg en M. J. van Grie ken; Alexandine Anna, d. van F. Müller en K. van der Vegte; Johan nes Lambertus Reinier, z. van J. van Oosten en J. C. Teeuw; Nicoiaas, z. van N. van Ammers en D. Zwitser; Pieter, z. van N. van Ammers en D. Zwitser; Jeroen, z. van J. den Hol lander en A. Borreman; Cornelis, z. van D. van der Plas en G. Guijt; Fran ciscus Jacobus, z. van M. de Jong en B. Otten; Johanna Maria, d. van T. van der Meer en J. T. Mark wat; En- gelbertus, z. van W. Hoogendoorn en J. G. E. van Bariingen; Huibertha Hendrika, d. van F. C. Onnekink en M. de Bruin; Hendrik, z. van A. Mon-j tanje en S. de Zwijger; Jacobus Wil helmus Maria, z. van J. J. de Jong en C. M. Ganzevles. Overleden: W. den Heeten man 77 jaar; T. N. D. van Zuijlen zn. 5 da gen; C. L. van den Bos, wed. van A. E. Messchaert -57 jaar. LAATSTE BERICHTEN Oproep tot stakingen in Italië De onder communistische leiding staande arbeidersbond van Italië heeft de arbeiders aangespoord Za terdag in de gehele provincie Milaan twee uur te staken en in geheel Noord-Italië een algemene staking te houden van Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondagmorgen 6 uur. Toestand gespannen. De toestand in Milaan en andere Noord-Italiaanse landbouwgebieden is gespannen. Naar schatting hebben ongeveer 700.000 landarbeiders aan de stakingsoproep van de door de communisten overheerste algemene vakbond gehoor gegeven. De staking zou twee uur duren en begon om 10 uur plaatselijke tijd. Gisteren kwam bij een botsing een landarbeider om het leven en de po litie arresteerde 200 arbeiders. Heden werd rond Milaan met pantserauto's gepatrouilleerd. De staking is bedoeld om kracht bij te zetten aan de door het algemeen vakverbond voorgestelde loonrege- ling. Van communistische zijde wordt verklaard dat de staking zich Zuid waarts uitbreidt en dat ongeveer een millioen arbeiders het werk hebben neergelegd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). ZONNIG WEER. Koele nacht. Morgen overdag zonnig weer en iets warmer, be halve hier en daar aan de kust. Meest vlakke wind uit uiteenlo pende richtingen. Terugkerende militairen Met het troepentransportschip „Jo- han van Oldenbarnevelt", dat op 14 Mei 1.1. uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 9 Juni a.s. te Amsterdam zal aankomen, worden de volgende militairen, eventueel met gezinnen, uit Leiden en omgeving thuis verwacht. C. J. Volker en F. Volker de Jong, Aloëiaan 16; sergt. H. Maat, Magdale- na Moonstraat IA; korp. C. J. Mes kers, Groenoordstraat 29; maj.-tel. M L. de Keizer, Kagerstraat 24; maj. zvpl. J. M. Labruyere, Evertsestraat 88; vltmr. J. Matulessy, Willemstraat 10; matr. II J. Otter, Aloëiaan 59; sto ker B. v. d. Plas, Koninginnelaan 45; lte. verpleegster A. van Lathum, La ge Morsw. 33. allen te Leiden; kapt. B. J. Paanakker, Eikenlaan la, I® luit. W. van Teuten, Binnenweg 20, le luit. J. Th. Truffino, Lange Kerk- dam 42, sgte. R. Kr. Hulpe A. Runge, Pulpweg 2, allen te Wassenaar; sergt. J. Both, Meye C 12. Bodegra ven; sold. M. Matze, E 38, Hazers- woude, sold. M. G. van Tol, Goudse Rijweg 84, Boskoop, matr. Ill, P. A. v. d. Berg, Havenstraat 81, Noordwij- kevhout; hofm. II J. M. C. v. d. Bijl, Rijnhof 11, Oegstgeest; bott. I. J. Dijkstra, Nieuwehaven 5, Sassenheim, bott. H. O.V.W. S. P. Brussee, Tram straat 1 F, Katwijk aan Zee; str. I. F. W. L. Landkroon, Kanaalstraat 193 chauff. Illzn. P. van Diest, Tulpen straat 10, sergt. H. A. Intres, Ka naalstraat 25, allen te Lisse. De volledige passagierslijst ligt vanaf heden, op ons bureau, bij de loketten ter inzage. De spoorwegstaking te te Berlijn De onder Sovjetrussische controle staande directie der Berlijnse spoor wegen is voornemens met ingang van 1 Juni het loon der West-Ber- lijnse spoorwegbeambten in Weste lijke Marken uit te betalen om zo aan de eisen der stakers tegemoet te komen, aldus maakt de „Taegliche Rundschau", het officiële Sovjetrus sische blad, bekend. Volgens het blad nemen de spoorwegfunctionarissen aan, dat de Sovjetrussische bezet tingsautoriteiten geen bezwaar zul len hebben tegen dit plan. Ter ver krijging van de benodigde Weste lijke Marken zouden de ritten in de Westelijke sectoren van Berlijn in Westelijke Marken betaald moeten worden. Dit zou slechts een voorlo pige oplossing zijn, totdat het munt- vraagstuk te Parijs definitief zou zijn opgelost, aldus het blad. Waarnemers zijn van oordeel, dat dit besluit een einde aan de staking zal maken. VECHTPARTIJEN IN DE STATIONS. Na middernacht kwam het op ver schillende stations tot incidenten. Op het station Neukoeln (Ameri kaanse sector) ranselden pro-Wester se spoorwegbeambten leden van de door de communisten gesteunde jeugdorgansatie af en verhinderden hen het station over te nemen. Op het station Wannsee (Ameri kaanse sector) werd een propagan dist van de socialiCtische eenheids partij door een spoorwegbeambte af geranseld. Stakers en pro-Sowjet-Russische spoorwegbeambten raakten slaags op het station Schoeneberg (Ameri kaanse sector). De laatsten slaagden er in een trein te bezetten, die de stakers tot stilstand hadden ge bracht. Politiemannen uit de Weste lijke sectoren weigerden in te grij pen, daar naar hun mening dit sta tionsterrein onder beheer der Sowjet- autoriteiten staat. AANSLAG OP VROUW GEPLEEGD Vannacht omstreeks kwart voor drie is in haar woning in de Kemp straat te Den Haag een aanslag ge pleegd op de 28-jarige vrouw A. S. K, Met een scherp voorwerp werden haar vier steekwonden aan het hoofd toegebracht. Zij is door de G.G.D. naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal overgebracht. Haar toestand is thans redelijk wel. De politie heeft een arrestatie verricht. De 28-jarige mej. K. hoorde van nacht volgens haar eigen verklaring een vreemd geluid in huis. Zij was alleen doch ging op onderzoek uit. In de keuken trof zij haar gewezen echtgenoot aan. Deze sprong op haar toe en bracht met een hard voor- Werp enige slagen in het gezicht toe, waardoor bloedende wonden veroor zaakt werden. Terwijl de vrouw gillend vluchtte werden haar nog enige slagen op het achterhoofd en in de nek toege bracht. Zij rende de straat op en bel de bij haar buurman, een slager, waarna zij op het plaveisel in elkaar zakte. De slager verleende haar zo veel mogelijk hulp. De dader was ondertussen verdwenen. In een apo theek werd aan mej. K. de eerste hulp verleend waarna de GGD haar naar een ziekenhuis bracht. Aangezien de vrouw, die nog slechts korte tijd geleden uit Rotter dam in Den Haag is komen wonen, dadelijk verklaarde, dat haar voor malige echtgenoot de dader was, is deze vanmorgen om zes uur te Rot terdam gearresteerd. Volgens inlich tingen ontkent hij de aanslag ge pleegd te hebben.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2