LEIDSCHE VOETBALBOND In staats-socialistisch vaarwater Koningin Juliana en prins Bernhard bezoeken Rotterdam WOENSDAG 18 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Uitslagen van Zaterdag 14 Mei Beslissingswedstrijd 4A: Koude kerk 3—VWS 3 0-1. IB: Quick B. 3Rijnsb. B. 5-0. 3A: Ter Leede 3Quick B. 5 1-1. Jun. C: Rijnb. B. bQuick B c 3-4 Adsp. A: Rijnsb. B. a'Katwijk a 1-1. C. Rouwkoop aTer Leede a 1-2. E: Rouwkoop bLugdun. d 0-3, Rijnsb bQuick B (c) 0-3 F: Katwijk cRCL c 0-1, LFC c Quick B. e 2-0; UVS f—Valken B. 1-6. G: VVOAMMO 0-3, Weter. B— SJZ 3-3. Junioren wisselbeker, 2e ronde; j: Noordw aTer Leede a 1-2. k: Koudek. aRijnsb. B. a 1-2 1: Leiden Katwijk b 1-0. m: Quick B. aRouwkoop a 1-3. Zaterdagmiddagbeker, 3e ronde: v: Roodenburg 1Noordwijk 1 1-3 w: Leiden 1Hazersw. B. 3-1. x; ARC 2—LDWS 1 1-4. y: ASC 2—Quick B. 2 6-1. z: Docos 1Rijnsb. B. 1 1-5. Uitslagen van Zondag 15 Mei Promotie-degradatie: St. Bern. 1 UDO 1 3-3. 3B: Lugdun. 9—DOSR 4 3-0. 4A: Lugdun. 10—Alphia 5 0-3. Jun. A: LFC a—ZLC a 0-1. Juniorenbeker, halve eindstr.: Roo denburg b—Roodenb. a 1-2. ASC a— UVS a 1-1. icjem R.K. afd. 3e ronde: w: VVSB aDocos a 2-0 x: KRVSt. Bern, a 4-3. VOETBAL ENGELS ELFTAL TRAINDE! Het Engelse voetbalelftal heeft gistermorgen in het Olympisch Sta dion geruime tijd getraind in ver band met de wedstrijd, die het he denavond tegen het Nederlandse bondselftal zal spelen. In de samen stelling van de ploeg, zoals die gis teren bekend is gemaakt, is geen wijziging gebracht. Alle spelers zijn fit. Gistermiddag zijn ze de stad in gegaan, gisteravond bezochten ze de show van de Ice Follies in het RAI- gebouw. Hedenochtend maakten ze een boottochtje door de Amsterdam se grachten en vanmiddag gingen ze naar bed om volkomen uitgerust het stadionveld te kunnen betreden. Van deze wedstrijd zal de tweede helft over de radio Hilversum I worden uitgezonden (301 M.). Aan vang 20.05, verslaggever ir. A. van Emmenes. ATHLETISK FANNY IN AMERIKA. Fanny Blankers-Koen gaf gisteren in een interview te New-York te kennen, dat zij van plan is, zich het volgend jaar terug te trekken, 'en wei na de Europese kampioenschap pen. Deze mededeling gaf zij aan de pers, voordat zij naar Los Angeios vertrok. Zij voegde er aan toe: „Er is geen bijzondere reden, waarom ik er juist het volgend jaar mee op houd, maar er moet nu eenmaal een grens zijn, hoewel het niet gemakke lijk voor mij zal zijn er helemaal mee te stoppen." De heer Dan Ferris, secretaris-pen ningmeester van de Nationale Ama teur Athletiek Unie, die haar capaci teiten besprak, verklaarde: „Volgens haar records is zij beter dan Stella Walsh of Eabe Didrickson. Zij is on getwijfeld de beste hardloopster in de geschiedenis van de vrouwelijke wedstrijdsport. In feite is zij in de vrouwelijke athletiek, wat Jesse Owens in zijn dagen, voor de man nelijke sprint geweest is." TRIAL MEET DE BATAVEN— CELEBES—PARTHELON. Zondag a.s. zal op de sinteibaan in de Leidse Hout v/eer de traditionele Trial-Meet gehouden worden om de E. C. van Haasteren Wisselbeker tus sen de ploegen De Bataven uit Lei den, Celebes uit Den Haag en Par- thelon uit Dordrecht. Reeds tweemaal achtereen heeft Celebes de beker ge wonnen, zodat, wanneer zij nu weer winnen deze Haagse vereniging, de grootste van Nederland, definitief eigenaar zal worden. Zoals te begrij pen is zullen de Bataven alles in het werk stellen om dat te verhinderen. Daartoe brengen zij een zeer sterke ploeg op de baan, die er als volgt uit ziet: 100 m. W. van Dorp, H. Stik voort; 400 m. J. Mooykind en P. van Dijk: 200 m. C. Tuynman en G. Gus- senhoven; 1500 m. J. Vollebregt en J. Soupart; 5000 m. C. Kraan en J. Kerkvliet; vèrspringen: W. van Dorp en H. Stikvoort Polsstokhoogsprin gen: A. Gieske en H. Bresser; hoog springen: J. Berbee en F. Bresser; ko gelstoten: H. Bresser en A. Pley; 4 x 100 m. W. van Dorp, H. Stikvoort, W. Verplancken en H. Veldhoven; Olympische Estafette: 800 m. J. Mooykind, 400 m. F. Bresser, 200 m. H. Stikvoort, 200 m. W. van Dorp. De juniorenploeg: 100 m. P. de Keuning, L. de Elzen, 300 m. A. Waasdorp en H. van Leeuwen 800 m.: L. v. d. Berg en M. Bonnet; (de 1500 m. jun. is op verzoek van Celebes vervallen); vèrspringen: P. de Keuning en L. de Elzen; Hoogspringen: J. Zwetsloot en B. Zandvliet; Kogelstoten: J. van Gastel en A. van Tienen; speerwerpen J. van Gastel en B. Zandvliet dis cuswerpen: Th. Wisse en J. van Gas tel; 4 x 100 m.: P. de Keuning. P. Waayer, L. den Elzen en A. v. Tienen. Naast deze wedstrijden zal er ook nog een dames Trial Meet plaats i den tussen de ploegen van De Bata ven, Victoria uit Rotterdam en Par- tlielon uit Dordrecht om de Louis v. Heteren Wisselbeker. Hier is het De Batavenploeg, die reeds tweemaal de beker gewonnen heeft. Of haar dit nu voor de laatste maal weer zal lukken is de grote vraag, daar zij thans zeer sterke ploegen tegen zich krijgen o-.a. zal Mevr. Gerda van der KadeKoudijs, kampioene van Eu ropa in het vèrspringen, deel van de ploeg uitmaken. De samenstelling van de Batavenploeg is nog niet bekend, doch zal spoedig worden gepubliceerd. Deze wedstrijden, die a.s. Zondag n 2 uur aanvangen, beloven dit keer '•1 zeer interessant te worden en zijn n ''ang naar de Sinteibaan zeker -~-d. y: Lisse aWarm. b 4-0 z: Teyling b—SJC a 0-1. L.V.B. Sleutels, 4e ronde: ee: Lugdun. 2—VVSB 1 1-1, ff: Lugdun. 4—ASC 2 0-7. gg: Teyling. 1VNA 0-1. hh: Rijpweter 1Or. Gr. 1 1-5. LAWNTENNIS OM DE DAVIS-CUP. De verdere uitslagen in de tweede ronde van de Davis Cup zijn: Hon garijeBelgië 41, Groot Brittanmë Tsjecho Slowakije 14. BILJARTEN „De Carambole" In de nieuwe St Pancratiuszaal te Roelofarends- veen speelde de biljartclub „De Ca rambole" haar eerste wedstrijd en wel tegen de oud-leden der St. Jo- seph-gezellen. Er werd 30 maal het gemiddelde gespeeld. „De Carambo le" won vijf en verloor vier partijen waarbij één gelijk. BRIDGE „De Sleutels". De uitslag van de 6e ronde der clubviertallen luidt: team v. Egmond wint van team v. As met 37 m.p.; team Leeuwin wint van team v. Wingen met 23 m.p.; team Jacobs wint van team Goddijn met 22 m.p.; team Stikkelman speelt gelijk met team Beijer (5 m.p. voor Stikkelman); team Bonte speelt gelijk met team Thoolen (2 m.p. voor Bon- •te). team de Haan wint van team mevr. Klarenbosch met 40 m.p.; team mevr. Sier wint van team Warnecke met 38 m.p.; team Kreft wint van team den Dekker met 21 m.p. Het le team van „De Sleutels" speelt a.s. Dinsdag thuis voor de Waddington-beker tegen „De Bond" uit den Haag. Het 2e team speelt tegen „N.B.B. Haarlem" voor de Hapee-beker. Voor de Hapee-beker won „De Sleutels" met 7 m.p. van „De Oude Bond" Amsterdam; terwijl voor de Districts-bek/er van „Boskoop" ge wonnen werd. De Leidse Gemeenteraad vergaderde Wie zou beweren, dat het van ge meentewege exploiteren van kinder- bewaarplaatsen, staatssocialisme is, zou zich schuldig maken aan over drijving. Maar wie beweert, dat zij, die voor standers zijn van zulk een gemeente lijke exploitatie, zonder zich eerst er van overtuigd te hebben, dat het particulier initiatief, gesteund dooi de overheid, zeker niet in staat is. om kinderbewaarplaatsen op te richter, en te beheren wie beweert, dat aezulken in staatssocialistiscn vaar water roeien heeft groot gelijk. In de Leidse gemeenteraad is Maandag scherp getekend de schei dingslijn tussen hen, die de Staat (of de Gemeente) een primaire taak in het sociale leven willen laten vervul len, en hen. die deze taak beschou wen als secundair, n.l. als stimule rend. corrigerend en aanvullend het particulier initiatief. Het meest principieel pleitten voor een gemeentelijke exploitatie van kinderbewaarplaatsen de Communis ten (niet minder dan 3 van de 4 com munistische Raadsleden traden in het strijdperk!); maar ook de spre kers van de P. v. d. A. helden héél sterk naar die kant over. Het communistisch Raadslid de heer v. Weizen verklaarde met een hartstochtelijke overtuiging, dat, als de ouders bij de opvoeding hunner kinderen steun nodig hebben, de ge meenschap hun die steun niet mag onthouden. Als dat gebeurt, riep hij uit, is het een schandaal!1 Inderdaad! Wij zijn het daar mee volkomen eens. Maar wij ver klaren, en wij trachten te beleven, dat gemeenschapsplichten óók be staan bij en moeten worden vervuld door andere gemeenschappen, dan die van Staat, provincie of gemeen te; door de gemeenschap van de burgers in haar geheel, door de ge meenschappen van de standen, van van de Kerken; wij verklaren, en wij trachten te beleven, dat gemeen- schapsplichten ook bestaan bij en moeten worden vervuld door de in dividuen. door ieder individu. En, als in de vrije gemeenschappen die plichten niet of niet volledig kunnen worden vervuld, dan heb ben de gemeenschappen van Staat, provincie of gemeente een taak. Wethouder Menken zegde in een uitstekend gedocumenteerd betoog héél duidelijk toe. dat B. en W„ hoe wel zij afwijzend stonden tegenover het verzoek van het bestuur der (vroegere) kinderbewaarplaats aan de Langebrug, om deze geheel voor rekening der gemeente te exploiteren, de kwestie der kinderbewaarplaatsen in ernstige studie zouden nemen. Toch diende mevr. Braggaar-de Does een motie in, waarir B. en W. daar toe werden uitgenodigd. Toen de meerderheid van B. en W. verklaarde tegen deze motie geen bezwaar te hebben (de minderheid had terecht bezwaar vanwege de overbodigheid, de doelloosheid en het daaruit spre kende wantrouwen) werd zij z.h.s. aangenomen. Ronduit gezegd: vervelend lang dradig is er»gepraat naar aanleiding van de voorgestelde wijzigingen in de vermakelijkheidsbelasting over de bioscopen. En dat, terwijl er geen vorstel werd gedaan om daarin ver andering te brengen; en zulk 'n voor- PROF. DR. A. W. NIEUWENHUIS 85 JAAR. Op 22 Mei a.s. hoopt prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, oud-hoogleeraar in de Ethnografie en Volkenkunde van Ned. Indië aan de Universiteit Lei den, zijn 85ste verjaardag te vieren. Ondanks zijn hoge leeftijd is prof. Nieuwenhuis nog steeds wetenschap pelijk werkzaam. Zijn bekendheid verwierf hij vooral door zijn tochten als eerste Europeaan dwars door Bor neo over de hoge onbekende geberg ten en de waterscheiding van de West naar de Oostkust. Bij de verschillende Dayakstammen, onder wie hij vele jaren als vriend en arts geleefd en gewerkt heofr. ia de herinnering aan Nieuwenhuis nog steeds levendig, hoe wel er sedert een halve eeuw verlo pen is. Dit bleek nog niet lang gele den uit een schrijven van Oevaang Gc-raay voorzitter der Dayakvereni ging :r. For-tianak, aan de rector der Leidse Universiteit. Het is de wens van de jarige, die bijzondere dag in de stilte van de huiselijke kring door te brengen. Auto te water Gisteravond om kwart over zeven reed een perso nenauto, bestuurd door de 28-jarige W. v. d. H. uit Zoeterwoude, de Kar- nemelksbrug af en kwam, door een weigering van de stuurinrichting, in het water van de Nieuwe Rijn te recht. De bestuurder kon' onder water het portier van de auto ope nen en ongedeerd aan de kant ko men. De auto werd later door een kraanwagen opgehaald. stel ook niet kon worden gedaan, ge zien de financiële gevolgen ervan. Gepraat dus, ons inziens, zonder zin. Met erkentelijkheid moet worden geconstateerd, dat voor vele vereni gingen, die een uitvoering geven, de kosten voor vermakelijkheidsbelas ting in vele gevalen veel lager zal zijn, dan tot nu toe. En de heer A. v. Dijk (K.V.P.), die had voorgesteld, om vrijstelling of vermindering van belasting te geen, als een uitvoering een tekort oplevert, kreeg niet ge heel zijn zin, maar bereikte toch wel, dat B. en W. vrijstelling of vermin dering kunnen geven „in zeer bij zondere gevallen". Bij het voorstel inzake het bouwen van twaalf woningen voor hoger ge- meenteprsoneel door de gemeente zélf. verklaarde wethouder Jonge- nueel, op een desbetreffende vraag, dat hij die woningen graag door par ticuliere bouwondernemers had laten bouwen, maar dat deze verstek had den laten gaan. Wij geven deze mededeling hier nog 'ns verder door aan belanghebbenden en belangstel lenden. Het was intussen zo laat gewor den, dat het laatste punt bespre king van de spoorwegplannen moest worden uitgesteld naar een speciale vergadering op a.s. Donder- dagvond. UIT DE RIJNSTREEK ALKEMADE OPRICHTING GEZINSZORG EN GEZINSHULP. Reeds geruime tijd waren er plan nen in voorbereiding om tot oprich ting te komen van een Stichting Ge zinszorg en Gezinshulp in de gem. Alkemade. In alle plaatsen der ge meente waren voorlopige comité's opgericht. Gisteravond te half acht kwamen deze comité's in de St. Pan cratiuszaal bijeen, ter bespreking van een oprichtingsbesluit. Kapelaan A. J. Hartog sprak een kort openingswoord. Hierbij waren mede aanwezig de burgemeester, dok ter Muskens. en voor de sociale zorg der gemeente Alkemade mej. van Leeuwen. Vervolgens gaf de voorz. van het voorlopig bestuur, de heer P. H. v. d. Bosch, een uiteenzetting over het doel der stichting. Dit omvat: hulp te brengen in die gezinnen, waar de ze noodzakelijk wordt geacht, bijv. bij ziekte van huismoeders e.d. Een cursus zal georganiseerd worden om de vrouwelijke gezinshulpen voor hun taak capabel te maken. Reeds heb ben zich enkele dames hiervoor op gegeven. en verwacht wordt dat nog vele aanmeldingen voor dit mooie,- idealistische werk zullen volgen. Een contributie-regeling werd ontworpen, waarbij werd bepaald, dat deze 10 cent per week en per gezin zal be dragen. Ieder gezin, ook al is 't geen lid, zal geholpen worden, met dien ver stande echter, dat deze een vergoe ding zullen moeten betalen. Voor de contribuerende leden zal deze zijn r.aar draagkracht. Naast de ze contributie moet een mogelijke subsidie van gemeente, parochiële in stellingen en van verenigingen nood zakelijk geacht worden. Voorts werd de medewerking verzocht van de ouders om hun meisjes op het mooie ideaal van dit werk te wijzen, waar bij verwacht werd, dat alle dorpen hun medewerking zullen verlenen. Huis aan huis zal nog een folder met intekenbiljet, waarop de bepa lingen nader zullen omschreven, ver strekt worden. Hierna werd besloten om tot oprichting over te gaan. Een bestuur werd gekozen, waarin thans zitting hebben voor Oud-Ade: C. Devilee en Zr. van Zwieten. Voor Rijp wetering: mej. P. L. Straathof en J. M. Hoogenboom. Voor Nieuwe We tering: de heer Samiel en mej. N. Bouwmeester. Voor Oude Wetering: mej. P. de Jeu en P. van Es. Voor Roelofarendsveen: mej. van Amster dam. de heer N. Bakker en N. A. J. Rietbroek waarbij een vierde nog na der zal worden aangewezen. Voor De Kaag: J. Vermeij en mej. Borst. Tot voo'z. werd gekozen de heer P. H. v. d. Bosch, terwijl de andere be stuursfuncties in de e.k. vergadering verdeeld zullen worden. Tot algem. contr. geneesheer werd benoemd dok ter Muskens, terwijl tot g. a. kap. Hartog werd benoemd. Voorts zul len in de e.k. vergadering de statu ten en huishoudelijk reglement wor den vastgesteld. De heer v. d. Bosch bracht tot slot een dankwoord aan burgemeester, dr. Muskens en aan de comité's voor de voorbereidende werkzaamheden en de mooie samen werking, waardoor dit werk is tot stand gekomen. Tenslotte deelde hij nog mede. dat voorlopig nog de' Socia le Zorg dr gemeente Alkemade o. 1. v. mej. van Leeuwen, indien nodig, de noodzakelijke hulp zal verlenen. Aan de inv/oners van Alkemade is thans het woord, om te laten zien, dat zij dit mooie sociale werk waar deren, en allen algemeen hierbjj hun medewerking zullesn verlenen. ALPHEN AAN DEN RIJN Parochieel Schoolkinder-comité. Het vorig jaar bestond in de parochie van St. Bonifacius een comité dat tot taak had het organiseren van school reisjes. Er was ook een comité dat ot opdracht had het houden van een Sint-Nicolaasfeest voor de schoolkin deren. Uit béide comité's is thans ge groeid één comité dat beide doelen in den vervolge zal nastreven. Het bestaat uit leden van beide vorige comité's. Het staat onder voorzitter schap van de heer G. Th v. d. Kant. Het secretariaat wordt waargenomen door mevr. Zirkzee, Toussaintstraat 9, penningmeester is de heer H. v. d. Heuvel, Julianastraat 32. Beide func tionarissen worden bijgestaan door de heer L. D. le Grand, Raadhuis straat 271, tel. 242. Het comité draagt de naam „Parochieel Schoolkinderco mité". Het ligt in de bedoeling van dit comité, zoals het in de eerste bij eenkomst bleek, dit jaar wederom een schoolreisje voor de kinderen van de en de hogere Wassen der R.K. scholen te organiseren en een St. Ni- colaasfeest voor de lagere klassen. Voor dit doel zullen leden van het uitgebreid comité dezer dagen bij de parochianen aan huis komen om hun bijdrage te vragen en dit zal daarna maandelijks geschieden. Waar de reis naar toe zal gaan hangt af van de bij dragen. Dat het met autobussen zal gaan staat wél vast. Electrificatie Kortsteekterweg. In de raadsvergadering van 23 De cember 1948 stelde de raad een cre- diet van f 60.000 beschikbaar voor de electrificatie van de Kortsteekterweg, waarover wij destijds in breder zin schreven. Thans vragen B. en W. een aanvullend crediet ad 35.000, als mede een crediet van 34.000 voor de aanleg van een hoogspanningskabel! 3 x 35 mm. aan de Lage Zijde en het leggen van 3 zinkers door de Rijn en vervolgens een crediet- van 28.000 voor participatie in de kos ten van bouw en inrichting van een hoogspanningsruimte op het terrein van G. F. W. Herngreen's Fijnhout handel N.V. A.V.V. „Alphen". Op de 40e jaar vergadering is de elftalcommissie ge vormd door de heren L. Tuinenburg, B. Werther, A. van 't Wout, M. Bee- lepoot en W. Dijkman. De terrein commissie zal bestaan uit de heren C. Bouer, G. Markman en G. Hijman. Een nieuwe bouwfondscommissie voor de tribunebouw is benoemd en bestaat uit de heren G. van Geen, A. C. v. d. Hoek, S. v. d. Hoek, R. Camminga, L. v. d. Hoek, C. Bouer, L. Tuinenburg, W. Ketel, D. Boon. Daar in verband met het 40-jarig bestaan opnieuw besloten is tot het uitgeven van een nieuw orgaan on der de naam van „Clubblad", zal de orgaancommissie gaan bestaan uit de heren Joh. van Zwieten, W. Dijkman, J. de Graaf, M. Beerepoot en M. Dijkman. De aftr. bestuursleden Joh. van Zwieten, G. Hijman, L. Tuinen burg en J. de Graaf werden herkozen. HAZERSWOUDE K.A.B. Het feest van de Arbeid te Hazerswoude zal op Zondag 22 Mei op het Dorp op plechtige en luisterrijke wijze worden gevierd. Alle K.A.B.'ers van Dorp, Rijndijk en Groenendijk zijn hiertoe uitge nodigd. Om 9 uur vindt een plech tige H. Mis plaats. Na de H. Mis wacht de leden een feestelijk ont bijt in het gymnastieklokaal. De feestavond, die na het Lof een aanvang neemt, zal eveneens plaats vinden in het gym-lokaal. Na de zegening der werktuigen zal gesproken worden door de heer Weber als afgevaardigde van het hoofdbureau. Ook komt op de agen da voor het toneelstuk „Als d( poorten open gaan". NIEUWKOOP Afscheid Meester Leenhard. Burgemeester van der Weijden, ds, de Jong, de inspecteur van het L.O., de heer W. G. Rozenbeel, de heer Ming, hoofd der school te Noorden, alsook het nieuwbenoemde hoofd der Chr. Nat. School alhier waren tegen woordig bij het afscheid van de heer A. Leenhard, die 24 jaar in Nieuw koop heeft gewerkt als hoofd der Chr. school. Allereerst sprak ds. de Jong en memoreerde de moeilijkheden, waar onder de heer Leenhard zijn onder wijzersloopbaan begon. Ruim 40 jaar geleden immers stond het Chr. On derwijs er anders voor dan thans; grote offers werden gevraagd. Anders- werd het in 1920, toen het Chr. On derwijs werd gelijkgesteld met het Openbare. De heer Leenhard kwam in 1925 naar Nieuwkoop. Hij was er eens, die al zijn krachten gaf om de school tot bloei te brengen. Met de wens, dat de scheidende meester nog vele jaren met Gods zegen zou mo gen genieten van de welverdiende rust, besloot spr. Over de goede verstandhouding, die er steeds was geweest tussen school en gemeentebestuur sprak de burgemeester, mede namens het ge meentebestuur, enige waarderende woorden. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd droeg een der jongste oud-leerlingen een ge dichtje voor over „het hoekje van de klas" van waaruit de meester al tijd lèerde en ook vertelde over de grote Kindervriend Jezus. Hierna werd meester Leenhard aangeboden een serre-ameublement namens» het schoolbestuur. Na de pauze nam de heer Leenhard hel woord en prees zich gelukkig, dat hij heeft mogen medewerken om de kinderen te bren gen aan de voeten van Jezus Christus. De voorzitter van het schoolbestuur installeerde hierna het nieuwe hoofd, daarbij de hoop uitsprekend dat ook de heer Theunissen met bestuur, ouders en personeel zou samenwer ken tot bloei der school, welke woor den door de heer Theunissen werden beantwoord. De verschillende delen van deze avond werden afgewisseld Om half tien hedenmorgen arri- v.eerden koningin Juliana en prins Bernhard voor hun eerste officiële bezoek aan Rotterdam na de inhul diging, om een gehele dag in de Maas stad te verblijven, kennis te nemen an hetgeen in de jaren na de oor log op opbouwgebied werd gepres teerd en om gedurende vele rijtoe ren, die tezamen een lengte van 35 km. hebben, de hulde der Maas-stede lingen in ontvangst te nemen. Toegejuicht door honderden pad vinders en padvindsters, kabouters en welpen, die aan de Kralingse Pias laan stonden opgesteld, kwam het koninklijk paar klokslag halftien langs de plaszoom uit de richting Gouda aangereden, gezeten in een zwarte auto, waarachter zich vier auto's met gevolg bevonden. Aan het begin van de Kralingse Plaslaan werd halt gehouden en kre gen burgemeester Oud, hoofdcommis saris Staal en mr. K. P. van der Man- dele, kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin de ge legenheid de vorstelijke gasten wel kom te heten. Koningin Juliana was gekleed in een lichtgrijze mantel met wit vilten hoed, gegarneerd met witte veren, en blauwe japon, Prins Bern hard in gekleed costuum, met de wel bekende witte anjer in het knoopsgat. Na de verwelkoming stapten de hoge gasten weer in de auto, waarvan de kap nu was neergeslagen. Voor afgegaan door de auto van de bur gemeester, ving de stoet de eerste route door de stad aan. Luide werd de landsvrouwe en haar gemaal toegejuicht en vriende lijk wuivend dankten zij voor de hun gebrachte hulde. Langs de gehele route van Kralingse Plaslaan tot het raadhuis vormden padvinders van de vier organisaties een erecordon. Reeds geruime tijd voor het ko ninklijk paar aan het stadhuis ver wacht werd, stonden ongeveer 1500 schoolkinderen op de Middenweg te genover het stadhuis opgesteld. Om kwart voor tien arriveerde de ko ninklijke stoet voor het stadhuis. Een luid gejuich steeg uit duizenden kelen op, toen Koningin Juliana en P»ins Bernhard uit de auto stapten. Voor het stadhuis stond een ere wacht van het worps mariniers op gesteld. Daarnaast stond de mariniers kapef onder leiding van G. Nieuw- land. Vergezeld door haar gemaal in specteerde Koningin Juliana vervol gens de erewacht, waarna zij zich naar het stadhuis begaf. In de Burgerzaal van het stadhuis hadden zich de gemeente-secretaris en de wethouders van Rotterdam, de gemeenteraadsleden en tal van voor aanstaande personen der Rotterdam se burgerij opgesteld. Hier richtte burgemeester Oud zich tot het koninklijk paar met een kor te toespraak, welke door de Konin gin en de Prins staande werd aan gehoord. LAATSTE BERICHTEN De Amerikaanse ambassade te Lon den heeft gisteren de Britse advocaat F. Graham Maw in de arm genomen om de formele eis tot uitwijzing uit Engeland van de Amerikaanse com munistenleider Gerhard Eisler bij de behandeling van diens zaak in Bow Street in te dienen. Maw zal ter zij de worden gestaan door de Ameri kaan Habberton, speciale vertegen woordiger van de Amerikaanse pro cureur-generaal. Tot 24 Mei, de dag waarop Eisler in Bow Street zal moeten voorkomen, brengt déze zijn voorarrest door in de 130 jaar oude Briton-gevangems, waar hij een alleszins goede behan deling geniet. Hij mag zijn burger kleding houden en kan sigaretten en voedsel uirt een naburig restaurant kopen. door het zingen van geestelijke liede- Tenslotte zij nog vermeld, dat de heer Leenhard zal vertrekken naar Nunspeet om daar te gaan rusten bij zijn familie. Belgisch sportbezoek. Nadat on ze voetbalclub onlangs naar Brussel is geweest en daar heeft gespeeld, ontvangen zij op 2e Pinksterdag een tegenbezoek van de Belgische voet ballers. Des middags vinden er wed strijden plaats, waarbij de muziekver. voor opluistering zal zorgen. ROELOFARENDSVEEN Veiling en voetbal. Telkenjare als de bloemenveilingen van Rijns burg en Roelofarendsveen hun druk ste perioden weer achter zich heb ben, wordt onderling contact opge nomen om te bespreken, wanneer dc traditionele voetbalwedstrijd weer gehouden zal worden. Dinsdagmid dag half zes klonk op hot D.O.S.R.- terrein weer het fluitsignaal, dat de elf uitverkorenen der beide veilin gen binnen de lijnen riep. Na de af trap bleek reeds direct, dat de Veor.- se veilingmensen er zin in hadden. Onophoudelijk bestormden zij de Rijnsburg-veste, en met twee goede doelpunten wisten zij voor de rust de stand op 2—0 te brengei. Hierte gen hadden de Rijnsburgers niet veel ir. te brengen. Maar nadat na de rust de linksbinnen der Veense vei ling'. onhoudbaar de stand op 30 had gebracht, kwam Rijnsburg meer in het offensief. Niettegenstaande de verdediging van de Veenders goed werk presteerden konden zij toch niet verhinderen, dat Rijnsburg de stand cp 3i bracht. Dit bracht in het laatste kwartier nog weer veel span- rnr-g, maar het harde zwoegen van Rijnsburg werd niel beloond, zodat de veiling Roelofarendsveen met 32 ?»;gevierde over de dito uit Rijns- burg. ZOETERWOUDE Jubileum. Het feit werd her dacht dat de heer J. P. v. d. Velde 25 jaar werkzaam was op de afde ling Betonfabriek van Oosthoek Zn. N.V. te Zoeterwoude. Eerst als arbeider, daarna als baas. De jubi laris met zijn vrouw werden ten huize van de directeur te Alphen a.d. Rijn toegesproken door de heer A. Oosthoek, directeur, ir. Kotter, onderdirecteur en W. J. de Jongh, bedrijfsleider. Deze toespraken, Waarin gewezen werd op de zovele goede eigenschappen van de heer v. d. Velde, gingen gepaard met een gouden horloge, een bronzen me daille met oorkonde; benevens voor de echtgenote een bloemstuk. Na af loop van deze huldiging werd dc jubilaris op he;t hoofdkantoor van de N.V. geluk gewenst door het kantoorpersoneel en de bazen van de fabrieken te ALphen a.d. Rijn. Hierna werd de jubilaris een ca deau aangeboden door het personeel van zijn eigen afdeling, benevens enkele bloemstukken van de arbei ders en het kantoor- en technisch personeel te Zoeterwoude. De rest van de dag bracht de heer v. d. Velde in gezellige kring thuis door. WARMOND Gemeenteraad. Op de agenda voor de Maandag 23 Mei te houden raadsvergadering staat o.a.: Voorstel van B. en W. tot verkoop van de buitenplaats „Klein Leerust". (Deze aangelegenheid zal in geheime zit ting worden behandeld) Zwemgelegenheid. De door de stichting tot bevordering van geor dend zwemmen in deze gemeente met financiële medewerking van de gemeente gebouwde zwemgelegen heid zal op 21 Mei a.s. officieel wor den geopend. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Wat is de houding der noodregering AL OF NIET ACHTER SUKARNO? Het federalistische Indonesische dagblad „Warta Indonesia" schrijft: „Bijna op hetzelfde moment, dat de voorzitter van de republikeinse delegatie bekend maakte, dat hij via New Delhi een telegram had ontvan gen van Sjafruddin, waarin de repu blikeinse noodregering op Sumatra zich achter de te Batavia bereikte overeenkomst stelde en aan de sul tan van Djogja opdroeg het bestuur over Djogja op zich te nemen, wan neer de Nederlanders zich zouden terugtrekken, gaf Sjafruddin via de radio een communiqué uit, dat de noodregering in overeenstemming met de staven van zee-, land- en luchtmacht haar standpunt ten aan zien van die overeenkomst nader zou bepalen, zodra daaromtrent nadere berichten zouden zijn ontvangen van de president en de vice-president". Volgens dit blad luidde dit com muniqué, dat 14 Mei werd uitgegeven, als volgt: „In verband met de op 7 Mei te Batavia bereikte overeenkomst tus sen dr. van Royen en Moh. Rum maakt de noodregering bekend met goedkeuring van alle ministers en chefs-staven: De noodregering heeft op 27 Maart de republikeinse leiders op Banka geinstrueerd: 1. De terugkeer van de republi keinse regering naar Djogja dient in te houden, dat de Nederlandse rege ring in principe de macht erkent van de republikeinse regering over heel Java, Sumatra en de omliggende eilanden, zoals zij erkend heeft in de overeenkomst van Linggadjati. 2) Dc sub 1 bedoelde erkenning betekent, dat de eenheden van de T.N.I., die thans op Java, Sumatra en dc omliggende eilanden verspreid zijn, niet zullen worden teruggetro*- ken uit hun gebieden voor een fede rale Indonesische regering gevormd is. Vooralsnog kan dc noodregering geen standpunt bepalen ten aanzien van de voorlopige overeenkomst, voorna! zij hieromtrent voldoende inlichtingen krijgt van Sukarno en Hatta. Op grond hiervan kan de noodregering haar bevoegdheden dan ook nog niet teruggeven aan de regering Sukarno- Hatta. ook al zijn de leden van genoemde regering weer te Djogja bijeen. Deze terug gave kan eerst geschieden, nadat de noodregering ervan overtuigd is, dat de regering Sukarno-Hatta inder daad vrij is haar plichten te vervul len, zulks naar het oordeel van de noodregering,'.' aldus luidt het com muniqué. Het blad zegt benieuwd te zijn te vernemen hoe Rum zijn uitleg kan rijmen met het uitgezonden commu niqué van de noodregering. De republikeinse woordvoerder te Batavia verklaarde, dat Rum bij zijn verklaring blijft, dat de noodrege- ring-Sjafruddin zich achter de voor lopige overeenkomst stelt. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 17 Mei Vee Aan gevoerd 3644 dieren, w.o. 286 paar den, 14 veulens, 975 gebruiksvee, 150 vette koeien en ossen, 131 graskal veren, 760 nuchtere kalveren, 76 schapen. 450 biggen, 118 bokken en geiten, 49 varkens, 635 lammeren. Prijzen: per stuk: kalfkoeien f 900 650; varekoeien f 550450375; 550475375; graskalveren 'f350 250125; biggen f 655545; werk paarden 875675500, hitten 675— 550400; slachtpaarden per kg f 1.40 —1.20—1. WOERDEN, 13 Mei Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden waren heden aangevoerd 153 partijen, le soort 172—177. 2e soort 166—170. Zwa re 181. Handel traag.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3