EEN §/E> Q>iate Debat rondom regeringsverklaring Schrik voor Gouda en omgeving in de bezettingstijd UITTOCHT WOENSDAG 18 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tweede Kamer Regering heeft een meerderheid achter zich De Tweede Kamer heeft gediscus sieerd over de beide regeringsverkla ringen tot diep in de naoht en van daag is de discussie voortgezet. Prof Romme (KVP) en Oud (VVD) de twee eerste sprekers, verklaarden zich, zij 't met enige reserve, bereid de regering te blijven steunen. Even eens de heer Tilanus (Chr. H.) die echter nog wat critischer tegenover de regering stond. Bepaald enthou siast over de nieuwe koers was al léén de heer Schermerhorn (iP.v.d.A.) Prof. Romme verklaarde, dat het heengaan van de HVK ieder lid zij ner fractie zwaar ligt, bijzonder zwaar om de redenen, welke tot het ontslag geleid hebben. Omdat naar zijn overtuiging alles afhangt van de uitwerking der overeenkomst, wil hij de toekomst afwachten. Noch tans acht hij het vertrouwen in de regering niet versterkt. Hoewel prof. Romme de open hartigheid van het kabinet, betoond in de jongste regeringsverklaringen, prijzenswaardig noemde, bracht hij de regering onder het oog, dat in de verklaring van verleden week Don derdag geen woord gewijd is aan de redenen en oorzaken, die haar tot koerswijziging in het beleid ge dwongen hebben. Bij het ontwijken van het „waarom" heeft de rege ring alle verantwoording vermeden. Prof. Romrrie stelde een tweede „waarom". Waarom is de staatkun dige vormgeving voorlopig stilge legd? En de stichting van deelstaten overeenkomstig de volkswil bevro ren? Dit punt, het vierde in het Van Royen-Rum-accoord, achtte prof. Romme moeilijk te verwerken. Te recht heeft dr Van Mook in een re cent artikel gewezen op een innerlij ke tegenspraak, welke het bevat: het beschikkingsrecht der Indonesische voltoen, dat sinds Linggadjati er kend is en nog erkend wordt, wordt er door belemmerd. Wijl alles afhangt van de uitvoe ring der overeenkomst wenst prof. Romme gereserveerd af te wachten. Samenvattend verklaarde mr. Oud dat er nu gelukkig weer perspectief geopend is. De offers van de politio nele actie zijn niet voor niets ge bracht. Er zijn nu weer mogelijkhe den. Afwijzing van deze overeen komst zou er slechts toe kunnen lei den, dat wij Indonesië geheel verlie zen. Laat de regering voortgaan en daarbij de grondwet als leidraad van haar beleid in het oog houden. De critiek kwam van de zijde van de heren Schouten (A.R.), Zandt (S.G.P.) en Weiter (KNP). Zij vrees den ernstige gevolgen van de terug keer der Republikeinse regering naar Djokja. Zij betreurden het, dat de regering weer alles op de Republiek zet met als enige basis een ongemoti veerd vertrouwen in de leiders daar van. Daarom luidde hun conclusie aangaande het regeringsbeleid: ge wogen en te licht bevonden. Had de heer Weiter 's middags o.m. nog uiteengezet dat volgens hem de hele politiek ten aanzien van In donesië een afglijden bötelkenjt, waardoor het Koninkrijk ten gronde zal gaan, s'avond hield hij zich voor al me> de internationale kant van de zaak bezig. Onbegrijpelijk noemde hij de houding van Amerika dat enerzijds met de Marshall-hulp ons land op de been tracht te houden en aan de andere kant ons t.a.v. Indo nesië in de steek heeft gelaten. De heer Weiter maakte er de re gering en de heer Romme een ver wijt van, dat zij de heer Beel zo maar lieten gaan. „Professor Romme heeft een rede gehouden met hier en daar een beet je voorbehoud, doch dr Beél, de ger van de Kroon, laat hij zonder voorbehoud liggen of vallen", aldus de heer Welter, die verder, o.m. het volgende opmerkte: Vroeger plachten Ministers van Koloniën steeds beducht te zijn voor een conflict met de Gouverneur-Ge neraal omdat zij in de Kamer altijd de beschermster van de bevolking over zee zagen en op zijn beurt de Gouverneur-Generaal als zodanig werd beschouwd. In 1945 had de Ka mer volgens deze spreker een ge weldige fout begaan door ni het me ningsverschil Tjarda-Logemann de partij van de laatste te kiezen. Thans gebeurde iets dergelijks, nu dr Beel het door het Kabinet in Den Haaj voorgestane beleid niet kon delen. LRE-KERK OP DE GRAVEN VAN ONZE GESNEUVELDE SOLDATEN IN INDONESIë. De bouw van de simultaan-kerk op het ereveld Menteng Poeloe vordert snel De toren en de muren van de kerk rijzen reeds ver uit de grond. Het Columbarium, waar de urnen met de as van de in Japan verbrande krijgsgevangenen geplaatst worden, wordt waarschijnlijk in Juni a.s. in gebruik genomen. Bij de grote plechtigheid der inge bruikneming van het Columbarium zal door hoófdlegeraalmoezenier Lui tenant Kolonel R. H. M. Verhoeven namens het bestuur van het Katho liek Thuisfront aan Generaal Alons tijdens de plechtigheid een door het Katholiek Thuisfront beschikbaar ge steld bedrag ad f 40.000 worden aan geboden. Stort Uw bijdrage op giro 7033, Ka tholiek Thuisfront Den Haag, onder vermelding „Ereveld". FED. VAN POL. STUDIEGROEPEN VAN R.K. STUDENTEN OPGERICHT. Te Utrecht werd onlangs opgericht de Federatie van Politieke Studie groepen van R.K. Studenten. De fede ratie stelt zich ten doel het bevorde ren van de oriëntatie in politieke (en sociale) aangelegenheden onder R.K, studenten. Ze tracht dit doel te berei ken door het bestuderen van onder werpen op politiek terrein en het in contact treden met politieke instan ties. Het secretariaat is gevestigd Nachtegaallaan 6, Leiden. REVOLVER GING AF: EEN ERNSTIG GEWOND. Gistermiddag om ongeveer vijf uur demonstreerde de student T. op zijn kamer in de Hugo de Grootstraat te Delft een revolver aan enige vrien den. Plotseling ging het vuurwapen af, waardoor T. door een kogel aan het hoofd werd getroffen. In zeer ernstige toestand is het slachtoffer naar het „Oude en Nieuwe Gast huis" overgebracht, waar de student een Chinees is overleden. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws, 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw, 9.00 Spaans concert, 9.30 Soft and Sweet, 10.15 Arbeidsvita minen, 10.50 Kleutertje luister, 11.00 Orgelconcert door Aart Smink, 12.00 Metropole-orkest, 12.38 The Sky- masters, 13.00 Nieuws, 13.15 Dans muziek van de B.B.C., 14.15 Solis tenprogramma, sopraan, piano en voordracht, 15.00 Klimop, 16.00 As- sortimento, 17.00 Reizen en trekken, 17.20 W'elk dier deze week? door dr. Portielje, 18.00 Nieuws, 18.30 Strijdkrachten, 19.10 Les gars de Paris, 20.00 Nieuws, 20.15 Radio Philharmonisch Orkest, 21.10 Ver tellingen in woord en muziek, 21.30 Opmerkingen over geestelijke ge zondheid, 21.45 Le piano rornanti que door Pierre Pall a, 22.00 De stormwind vertelt, 22.30 The Sky- m-asters, 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Lichte ochtend- klanken, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Mu ziek houdt fit, 9.35 Boston prome nade-orkest, 9.40 Schoolradio, 10.00 Sonate in C van Mozart, 10.45 West minster Abbey Special Choir, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Schoolradio, 12.03 Schoolradio, 12.13 Liederen van Henk Bijvanck, 12.33 Prome nade-Orkest, 13.00 Nieuws, 13.20 Amusementsorkest, 13.45 Roerom- me. 14.00 Zangrecital, 14.30 Anna Magdalena Suite van Bach, 15.00 Middagconcert, 15.30 Vioolrecital, 16.00 Bijbellezing door ds G. H. de Jonge, 16.45 Toneelmuziek bij Pel- léas et Mélisande, 17.30 Onze zin gende en voordragende jeugd, 18.00 Leger des Heilskwartier, 18.30 Wij zingen op de Jubo, 19.00 Nieuws, 19.15 Nederlandse organisten spelen eigen werken, 20.00 Nieuws, 20.15 Laatste ster avond, 22.15 De vaart der volken door prof. dr. L. W. G. Scholten; 22.35 Slavische dans no. 1 en no. 3 van Dvorak, 23.00 Nieuws. HOEHEID Mijnhardtjes wekken op bij geeste lijke en lichamelijke vermoeidheid en verdrijven allerlei pijnen-^^ SYNODE VAN HET BISDOM HAARLEM OP 26 en 27 JUNI 1949. Naar het K.N.P. verneemt zal op 26 en 27 Juni van dit jaar in de stad Haarlem de Synode van het bisdom Haarlem worden gehouden. De laatste Synode van het bisdom Haarlem werd te Haarlem bijeengeroepen door mgr. J. D. J. Aengenent op Maandag 21 October 1929 en gesloten op Woens dag 23 October d.a.v. Op deze synoden of kerkelijke bij eenkomsten worden aangelegenhe den, die het kerkelijk leven van het bisdom betreffen, besproken en stelt de bisschop algemeen geldende richt lijnen en bepalingen vast voor zijn bisdom. PROVINCIAAL DER PRIESTERS VAN HET ALLERHEILIGSTE SACRAMENT. Tot Provinciaal van de Nederland se pi'ovincie van de Priesters van het Allerheiligste Sacrament is benoemd de hoogeerwaarde pater Joannes W. M. Schrijvers, overste van het kloos ter te Laurenco Marques in Zuid- Oost-Afrika. De nieuwe Provinciaal vertoefde sinds het einde van het vo rige jaar in het klooster Brakken- stein bij Nijmegen. Hiei'mede volgt pater Schrijvers als Provinciaal dr. G. Spiekman S.S.S. op, die tijdens het Generaal Kapittel te Rome tot Generaal werd gekozen. Pater Schrij vers werd in 1903 te Schijndel gebo ren. BURGEMEESTER VORDERT HUIS VOOR ZICHZELF. >e burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. Fenema, heeft dezer da gen een besluit ondertekend, waar bij hij een villa aan de Kostverloren- straat te Zandvoort vordert voor zich en zijn gezin. De burgemees ter, die vorig' jaar werd benoemd, maar nog steeds in Bentveld woont omdat er geen geschikt huis voor hem te vinden zou zijn, wil deze vor dering doorzetten tegen het advies in van de Zandvoortse adviescom missie inzake woningvordering. In de villa wonen twee families, waarvan er een nu in het buitenland ver toeft. Enige tijd geleden vroeg de bur gemeester aan een der bewoonsters, mevrouw Goedkoop, of hij het huis mocht bezichtigen. Dit werd hem weigerd. Daarop heeft hij in gezel schap van de corps-chef van politie en een rechercheur toegang tot het huis gekregen. Hij constateerde, dat het huisfvoor het doel geschikt was en ondertekende het besluit, waarbij de villa tegen 1 Juni wordt gevor derd. De kwestie is behandeld in het col lege van B. en W. Daar heerste geen eenstemmigheid. De adviescommis sie inzake woningvordering ontried deze vordering, omdat zij op het standpunt staat dat de huizen die te voren aan de burgemeester zijn aan geboden aan rèdelijke eisen vol doen, en dat als de burgemeester een dier huizen zou aanvaarden, minder personen gedupeerd zouden worden dan nu. De burgemeester vond die huizen echter minder geschikt. Een aanvraag om een huis voor de burgemeester te laten bouwen, werd onlangs door Gedeputeerde Staten afgewezen- De heer Goedkoop heeft zijn ad vocaat opgedragen bij Gedeputeerde Staten tegen deze vordering in be roep te gaan. Een groot aantal getuigen en veel publiek waren gistermorgen op het Haagse bijzonder hof aanwezig voor het proces tegen de 33-jarige J. C. Balvert uit Moordrecht, een S.D.-sa- telliet, die door zijn onmenselijk op treden de schrik van Gouda en om geving is geweest. Deze verdachte trad in Mei 1941 in dienst bij het N.S.K.K. Later kwam hij bij de S.D. van zijn standplaats Gouda uit terro riseerde hij de bevolking. 17 getuigen a charge vertelden het hof verschil lende afschuwelijke bijzonderheden. Onderduikers, die zich in de nabij heid van Gouda durfden vertonen, vielen meestal in zijn handen Met nog een andere Nederlander reed hij in een kleine personenauto de om geving af. Wees een controle van de persoonsbewijzen uit, dat de aange houden personen niet in de omgeving woonden, dan werden zij met slagen en schoppen in de auto geperst. Als daar geen plaats meer was, moesten zij op de treeplank staan of op het dak klimmen. Toen een der getuigen aan verdach te verweet dat hij hem met een re volver in de vuist inlichtingen had willen ontfutselen („ik geef je twee minuten en dan schiet ik") zei ver dachte: „Dacht je soms, dat ik met. een pakje sigaretten op je toe zou komen?" B. bracht zijn arrestanten naar het politiebureau te Gouda. De daar aan wezige agenten werden door hem i met hun eigen leven verantwoorde lijk gesteld voor de bewaring van de gevangenen. De heer Joode uit Bodegraven en zijn twee zoons verklaarden, dat B. bij hen huiszoeking had verricht. Hij wilde een stencilmachine achterha len, waarop illegale krantjes werden gedrukt. Toen B. niet kon vinden, werden de vader en de zoons meege nomen. Vooral de zoons werden zwaar mishandeld. De 61-jarige veehouder J. Rijlaars dam verklaarde dat B. hem een tand uit de mond had geschopt en zwaar geranseld had. B. en zijn vrienden wilden hem laten gaan als hij 10.000 betaalde aan het Duitse Rode Kruis. De veehouder kwam er tenslotte met 1000 gulden af. Na het langdurige verhoor van de getuigen a charge werden nog twee getuigen a décharge gehoord. Op vra gen van de verdediger, mr. Klaassen, antwoordden zij, dat B. na zijn ar restatie zonder dwang had bekend. B. liet dat echter anders voorkomen. Zijn opmerkingen brachten hem in botsing met de procureur-fiscaal, die op zijn beurt weer met mr. Klaassen in een heftig dispuut geraakte. Te gen twee uur werd de zitting voor een uur geschorst. De president las verschillende ver klaringen voor, volgens welke B. in October 1944 een zekere Stolk had vermoord. B. zou later over deze moord ruzie met zijn chef, een ze kere Renner hebben gehad, die hem verweet, dat hij Stolk niet dadelijk had doodgeschoten, waarop B. zijn chef voor de voeten wierp, dat hij deze 30 kogels nodig had gehad om een zekere Pillen uit Bodegraven te vermoorden. Verdachte, die reeds eer. der had bekend ontkende thans het dodelijke schot gelost te hebben. Ook een andere moord werd nog bespro ken. In October 1944 was B. met een gearresteerde Jood, een zekere A. S. van Wijnbergen, per auto naar Rot terdam gereden. Bij Moosdrecht was men uitgestapt en had B. zijn arres tant neergeschoten. Volgens enkele schriftelijke verkla ringen heeft B. ook aan andere dooi de S.D. geënsceneerde moorden mee gedaan. Uit het verhoor van verdachte bleek nog, dat B. van '40 tot Augus tus '44 als chauffeur voor de Duit sers in Oost-Europa heeft gereden. Daarna is hij naar Gouda gekomen. B. --.... tenissen, zoals die in het dossier aan wezig zijn, onder dwang waren afge legd. Mr. Braun, de procureur-fiscaal, had de indruk, zo zei hij in zijn re quisitoir, dat verdachte, gezien zijn houding gedurende het proces, nog steeds niet begreep, wat hij in de bezetting heeft gedaan. Deze daden rechtvaardigde naar zijn oordeel de zwaarste straf. Deze straf wilde hij echter niet vragen, omdat verdachte nog zo jong is. De tenlaste gelegde misdaden achtte mr Braun bewezen en hij eiste ten slofte levenslange ge vangenisstraf, De raadsman van verdachte, mr. Klaassen, zag verband tussen het ge drag van B. in Gouda en diens ge ringe ontwikkeling en onevenwich tige natuur. Hij twijfelde aan de juist heid van verschillende verklaringen en achtte o.m. de moord op Stolk en Wijnbergen niet bewezen. Mr. Klaas sen vroeg het hof nog geen beslissing te nemen, doch eerst een psychiatrisch rapport in te winnen. Bovendien drong hij aan op een nader onderzoek in de beide moordzaken. De verdachte verklaarde tenslotte dat hij berouw had over zijn daden en hij verzocht het hof hem niet meer alleen in een cel te laten zitten, om dat hij de herinnering aan de voor vallen uit het verleden, in de een zaamheid niet kon verdragen. Uitspraak over 8 dagen. GEWEZEN ARBEIDS BEMIDDELAAR VEROORDEELD. Wegens hulpverlening aan de vijand is de 46-jarige gewezen rijks ambtenaar Th. v. d. R., uit Hillegom, door de Rotterdamse kamer van het bijzonder gerechtshof veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek. Hij zou zich als leider van enkele arbeidsbureaux hebben beijverd voor uitzending van arbeiders naar Duits land, propaganda hebben gevoerd voor de N.S.B. en het nationaal-socia- lisme en namen en adressen aan de S.D. hebben doorgegeven De eis was 15 jaar. WEERSVERWACHTING Geldig van Woeensdagavond tot Donderdagavond, Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOEL. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het binnenland nog enkele buien en hier en daar ochtendmist. In de nacht zwakke en overdag meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij koel. CONGRES VAN SIGAREN WINKELIERS. Verscheidene wensen. Op de tweede dag van het congres der katholieke sigarenwinkeliers kwamen de afgevaardigden der ver schillende afdelingen gistermorgen bijeen in de kathedraal te Haar lem, waar de bondsadviseur, rector C. Klaver, aan het Hanze-altaar een H. Mis opdroeg. Bij de behandeling der diverse af- delingsvoorstellen werd o.m. met klem aangedrongen op opheffing van de vakgroep. Ten slotte werd in een motie aan de N.R.K.M. het ver zoek gedaan om stappen te onderne men, die zouden leiden tot snelle ver vanging van de vakgroep door de P. B. O. Ook de sanering kwam uiteraard ter sprake en het was de afdeling Tilburg, die het bondsbestuur met nadruk verzocht om maatregelen te nemen, waardoor men spoedig tot sanering van de tabaksdetailhandel zou komen, voordat tabaksfabrika ten bonvrij Verkocht mochten worden. In antwoord daarop stelde het hoofdbestuur voor ter vergade ring een motie op te stellen met de strekking, dat de minister op korte termijn inzake sanering en op grond van saneringsrapporten een uit spraak zou doen. Noemen wij van de overige voor stellen dan nog dat van de afdeling Leiden, gedaan in verband met de verkoop van rookartikelen in hotels e.d., waarin verzocht wordt maatre- genen te treffen met het oog op de veelvuldig voorkomeide misbrui ken. Naar de voorzitter opmerkte, heeft het hoofdbestuur omtrent twee ge vallen, n.l. in Amsterdam en Noord- wijk. zich in verbinding gesteld met I het Rijksbureau. Hij achtte het wen- selijk, dat de sigarenwinkeliers even- w tuele gevallen ter kennis zouden brengen aan het bestuur. De secretaris van het Rijksbureau voor tabak, drs. J. Voogd uit Haar lem, sprak daarna over „De verhou ding tussen overheid en bedrijfsle ven". Hij stelde voorop, dat over heidsingrijpen als voorzorg daar ge boden is, waar zich ernstige storin gen voordoen in het economisch le ven en waar de bedrijfsgroepen niet kunnen optreden. Aan de hand van enkele cijfers toonde hij aan, hoe in de dertiger ja ren de toestand voor de middenstand niet bepaald rooskleurig genoemd kon worden, want b.v. een onderzoek in twaalf branches wees uit, dat al leen de apothekers toen winst boek ten. Voor onze'dagen noemde hij het „een teken aan de wand", dat van de kruideniers in het eerste half jaar van 1944 er 164 failliet gingen. In dezelfde tijd over, 1948 waren dat er reeds 532. 1 Sprekend over de tabakspositie verklaarde drs. Voogd, dat b.v. het aanwijzen van een extra-bon zijn uitwerking voor 50 pet. mist, daar velen van de sigarenwinkeliers zo'n regeling saboteren en toch op die bon andere producten gaan verkopen dan waarvoor ze bestem dis. Hij zeide tenslotte, dat de mate van overheidsingrijpen in de toe komst bepaald wordt naar mate men zelf tot een oplosing komt van de problemen. Het congres vond een officieel be sluit in de ontvangst van de deelne mers op het Haarlems stadhuis en een prettige autotocht, aangeboden door de ontvangende afdeling. RIJKSCOMMISSIE VOOR LECTUURVOORZIENING. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft een commissie in zake lec tuurvoorziening benoemd, welke tot taak heeft hem te adviseren omtrent de taak van de overheid in alle aan gelegenheden, de lectuurvoorziening van het Nederlandse volk in zijn verschillende geledingen betref fende. Voorzitter der commissie is de heer D. van Staveren, leden de da mes J. M. van Hasselt en J. R. Wolff en de heren dr. J. J. van den Besse- laar, dr. J. G. Brandt Corstius, dr. A. Cornelissen, H. Divendal, E. Driels- ma, dr. H. E. Greve, W. van Halm. mr. dr. Ch. van Haren, D. W. Ormel, K. I. L. M. Peters, O. Rees, H. Th. Rooswinkel, dr. K. Sprey, A. L. Wil- keshuis. Secretaris is mr. J. L. Kra nenburg te 's-Gravenhage. De bedoeling is, dat de commis sie voornamelijk haar aandacht con centreert op de positieve acties voor een goede lectuurvoorziening en niet op de beschermende maatregelen te gen, schadelijke lectuur. DE BELGISCHE TEXTIEL- AFZET IN NEDERLAND. Een delegatie van de federatie der Belgische textielnijverheid is door de Belgische minister van buiten landse handel, Moens de Fernig, ont vangen. De afgevaardigden hebben er op aangedrongen, dat de door Nederland gevraagde aanvullende credieten gebruikt zullen worden voor de aankoop in België van weef sels en andere afgewerkte textiel producten, evenals van grondstoffen en halfafgewerkte producten. Zij hebben tevens verzocht dat Nederland het systeem van invoer vergunningen zal afschaffen en ver vangen door een eenvoudige verkla ring, die als vergunning geldt. Belangrijke beslissing van de Kroon DE VERANTWOORDING VAN B. EN W. AAN DE RAAD. Bij Kon. Besluit is destijds ge schorst een raadsbesluit der gemeen te Voorhout, waarbij aan een raadslid is toegestaan B. en W. te interpelle ren over het door dat college ge voerde beleid inzake vordering van een woning krachtens de Woonruim- tewet 1947. Bedoeld besluit werd des tijds geschorst, hangende het onder zoek naar de vraag of een zodanige aflegging van verantwoording over wetstoepassing in strijd was met de Gemeentewet. Deze schorsing heeft de Kroon thans opgeheven. Zij heeft zich daar bij op het standpunt geplaatst, dat het in 't algemeen gewenst is, dat B. en W., zo daarnaar gevraagd wordt, zoveel mogelijk verantwoording af leggen over hun handelingen, ook als zij die verricht hebben ter uitvoering van Wetten. DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 20) Rawson gaf eindelijk het verhoor op. en maakte zich gereed om van zijn zo welverdiende rust te genieten Intussen bemerkte hij heel goed, dat de donkere kraaloogjes hem overal volgden. Eindelijk nam hij een be sluit. Vlak voor dat hij in ziin slaap zak kroop, ging hij naar de Brits toe en boog zich over de Indiaan heen. „Ik ben er de man niet naar, jou hier in angst achter te laten, al is je tong dan ook nog zo dubbelzin nig," zei hij. „Ik zal voldoende eten en hout voor je achterlaten en te rugkomen. Maar ik doorzie je toch wel. Jij denkt, dat ik je wel terug naar de post zal brengen, als je me maar het spoor bijster kunt maken. Wat kan het jou schelen, hoeveel blankén er ten gronde gaan, als jouw voeten maar beter worden? Wat kan het jou schelen, dat een van die blanken een vrouw is?" „Rook goede kerel. Niet liegen. Hij kreupel worden. Jij niet terug ko men." Blijkbaar beduusd en verward door die ingewikkelde toespraak van de politieman ging de Indiaan plat liggen, huiverde en brabbelde onsa menhangende woorden. Woedend over die ondoordringbare zelfzucht, wendde Rawson zich van hem af en kroop in zijn slaapzak. Als hij mor genochtend wakker was, zou hij de waarheid van dat herhaalde ,,'t zou kunnen" nog eens op de proef stel len. XIII Een persoonlijke klacht Op de morgen van de derde dag sedert het vertrek van sergeant Rawson uit Stampede, voelde con- stabel Carter zich erg onzeker van dat op geen ondervinding steunde, drukte hem zwaar. Zijn eerste zorg was wel, dat de brief, hem door zijn superieur ter aflevering aan me vrouw Farrar achtergelaten, nog steeds niet besteld was. De vorige dag was hij nog aan haar woning geweest, maar had haar niet thuis gevonden. Vermoedelijk was ze er gens op bezoek, daar het veel te koud was om buiten aan het werk te zijn En daar hij de intieme inhoud van de brief vermoedde en wel wist hoe onbescheiden men in het Noorden was, had hij hem niet durven achter laten. Op deze derde morgen zat hij nog in de binnenzak van zijn uni formjas. En gezien de mogelijkheid, dat Rawson die dag zou kunnen te rugkeren, was de bestelling van die brief toch wel een zaak, die nood zakelijk afgedaan moest worden. Nog erger voor deze sneeuw-poli- tieman-in-wording was de weers gesteldheid. Het bleef nog steeds tussen de vijf en veertig en vijftig graden onder nul en die lage ther mometerstand boezemde hem nog meer angst in dan de sneeuwstormen Uit vrees te bevriezen, zonder dat hij het zelf bemerkte, had hij be sloten, de twee meest afgelegen kre ken, waarlangs niet gepatrouilleerd was te laten voor wat ze waren, al zou Rawson hem mdat na zijn terug keer wellicht ook kwalijk nemen. Hij meende, dat het zelfbehoud hem ge bood, zich aan de gebaande paden te houden, waar hier en daar tenten of hutten langs stonden. Hij was nog niet' lang genoeg in dienst, om de regel van „veiligheid voor alles" op zij te zetten. Bovendien vertoonde de gevangene Hayes tekenen van on rust, zoals hij bemerkte aan het tel kens herhaalde bonzen op de tieur van zijn cel. Hij schonk .daaraan ech ter niet eerder enige aandacht, voor dat hij een ontbijt voor twee per sonen op tafel klaar had staan. Ge lukkig was de vraatzucht van de zwerver groter dan zijn zucht naar vrijheid en dus aten ze vreedzaam. Doch Carter was er van overtuigd, dal dit slechts een uitstel was, nog voordat zijn onwillige gast zijn stoel van tafel terugschoot. „Zeg eens, constabeltje, hoelang zul je die onzin van me gevangen te houden nu nog doorzetten?" vroeg Hayes. „Jij en Vijftig graden onder Nul bent ondankbaarder dan een koppig .klein kind. Ik laat mezelf bij na doodvriezen om jullie bericht te brengen over een dreigende opstand der Tinklets en wat doen jullie?" Hoewel zijn gelaat door zijn dich te baard bijna onzichtbaar was, wist hij zich toch een uitdrukking van zeldzame verontwaardiging te geven. „Heb ik goed voor je gezorgd of niet?" vroeg de in het nauw gedre ven constabel. „Genoeg te eten, nu en dan een borrel en een warme slaapplaats! Wat verlang je nog meer?" Hayes dacht een ogenblik over zijn antwoord hierop na. Toen zei hij ernstig: „Het eten is bes+ en de slaap heer lijk, maar de boi die dienen te veel voor medisjne doeleinden en zijn te weinig in aantal voor een man, die een vossenvel van vierhon derd dollars waarde bezit. Maar af gezien daarvan, joggie, geef mij, zo als een landgenoot eens zei: geef mij de vrijheid of het graf. Wat zal het in mijn geval zijn?" „Ik zou, als ik jou was, niet zo on eerbiedig over het graf spreken," berispte Carter hem zo streng moge lijk. De zwerver grijnslachte. „Het is ook lastig graven, als de grond zo hard bevroren is, daar heb je gelijk inhet zou een heel kar wei voor je zijn. Laat me dus liever vrij, „vrij als de havik, die door het luchtruim zweeft." Hij richtte zich trots op, toen hij weer een van die dichterlijke aan halingen, die hij zo veel gebruikte er goed afgebracht had. Carter vreesde echter, dat achter zijn luchthartige manier van doen, een ongekende vastberadenheid school, Het was hem onmogelijk, op de post te blijven en om hem te be waken. Even onmogelijk was het, de zwerver op te sluiten en alleen te laten met het oog op brandgevaar. Rawson had hem gezegd, dat hij de reglementen volgens zijn gezond verstand moest toepassen; ongetwij feld was de tijd nu aangebroken om tot een vergelijk te komen. „Ik wil je een voorstel doen, Hayes," zei hij met. zo veel mogelijke waardigheid, „als de sergeant van avond om negen uur niet op de post terug is, zal ik je vrijlaten, op deze voorwaarde, dat je tegen niemand vertelt, waar hij heen is en dat je evenals gisteren me je woord geeft, je eigen bewaker te zijn, terwijl ik straks op ronde ben. Wat zeg je daarop?" „Dat jij me niet alleen onrecht vaardig behandelt, maar beledigt op de koop toe," bromde de zwerver. „Jij en de sergeant hebt mijn heilig ste waarheidszin betwijfeld. Hij is op weg naar de Spruce Kreek. Als hij daar de Indiaan met bevroren voe ten vindt, gaat hij verder. Is dat niet het geval, dan komt hij vanavond te rug, om mij de duimschroeven aan te zetten. Zie ik er dan uit als een leu genaar. ik? Maar hoe dan ook ik zal je houden aan dat voorstel en mijn dorstige keel" met een kurk af sluiten, maar niet langer dan tot van avond negen üur." De constabel pakte zich in zoveel bont, als hij maar aan trekken kon en ging huiverend bij de gedachte aan de kou, nog voordat hij erin was, op zijn ronde, in ihet vertrouwen, dat hij de zwerver naast de kachel zou vinden liggen bij zijn terugkeer. (Wordt verv -

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2